Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  38
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ndarja...nje lloj vdekjeje edhe ajo?

  Mendoni se kur ndahemi nga dikush vdes bashke me te edhe nje pjese e jona? une mendoj plotesisht keshtu. cdo njeri na ben te nxjerrim ne pah ane te caktuara te vetes dhe hyjme ne nje bashke-ekzistence me te qe na ben te jemi apo sillemi ne nje menyre qe ka te ngjare te mos jete e ngjashme me ate cka nxjerrim ne pah apo jemi me njerez te tjere.
  (e shkruajta te romanca e qe lidhet me ndarjen mes dy njerzve qe kane pasur nje ndjenje per njeri tjetrin, por mendoj se kjo eshte e vertete edhe cfaredo lloj marredhenie tjeter, ate mes miqsh, kolegesh...etj.)
  do me pelqente te shikoja sa bashkoheni me mendimin tim e sa e kundershtoni ate...ju ftoj
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Per te pasur zanafille nje deshire vertete te zjarrte, kerkohet dicka qe mund te shprehet vetem me nje metafore kimike: dy persona duhen te neutralizohen njeri me tjetrin, si acidi me bazen ne nje kripe neutrale.

  Dito.

 3. #3
  profesionisti Maska e I-amėshuar
  Anėtarėsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pėrshėndetje
  Interesante tema qė ju flower keni propozuar. Ndarja njė lloj vdekje qė jeton me njeriun(n.q.s dashuria ka qenė e sinqertė dhe e thellė). Jam dakord me mendimin tuaj dhe do tė shtoja se ndjenjat qė aktivizojne pjesė tė errėta tė vetėdijshme e qė ndodhen nė errėsirėn e pafund tė pavetėdijshmes na bėn qė tė shtojmė kujdesin pėr atė ndjenjė dhe ti krijojmė njė vend tė vecantė nė honin e pashterruar te shpirtit tonė dhe pak nga pak duke akomuluar deri nė komplimentim tė ashtuquajturės dashuri. Kjo thellėsi skalitėse bėn ndarjen nga ajo njė vdekje frymėmarrėse por qė sjell njė leksion dhe pasurim tė madh pėr tė ardhmen dhe i mėson ndjenjave tė jenė elastike dhe sa mė sipėrfaqėsore. Pra krijohet njė imunitet nga kjo kėputje dhe largim i menjėhershme qė krijon njė ambjent mbytės pėr shpirtin tonė
  DASHURIA ĖSHTĖ MISTERI IMAGJINAR I SHPRESĖS QĖ BĖN TĖ JETOJĖ SHPIRTI NĖ PAQE DHE LIRI.
  THJESHTĖSIA DHE SINCERITETI JANĖ DHURATA QĖ ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TĖ REZISTOSH TI MBASH ATO ĖSHTĖ MREKULLI VUAJTĖSE QĖ TĖ BĖN TĖ JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unė)

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Citim Postuar mė parė nga FLOWER
  Mendoni se kur ndahemi nga dikush vdes bashke me te edhe nje pjese e jona?
  Duke nisur nga kjo,ajo qė vdes ėshtė e ardhmja e atyre dy personave qė kanė qenė nė lidhje dhe asgjė tjetėr.
  E kaluara e tyre nuk vdes,ajo mumifikohet edhe hudhet diku brenda nė shpirt...aty ku edhe ka lindur dashuria.
  Unė sė paku kėshtu mendoj,mbase gabohem!

  kalofshi mirė,
  Stormi
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  38
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk ishte thelbi dashuria qe vdes, se normal ajo qe kalon kalohet, ajo qe mund te harrohet harrohet dhe ne kujtese te ngelen vetem gjerat e bukura ose ato te keqijat, varet sipas historise dhe eksperiencave. ajo qe doja te thoja eshte se humbim nje pjese te vetes ne sensin jo zemren por humbin personin qe kemi qene ne nje marredhenie, po e thjeshtezoj pak duke thene: nese ti pelqen futbollin une qe me pare e urreja filloj ta pelqej prej teje, ose nese ti vlereson njerzit e qeshur etj. une psh pavetedije mundohem te qesh me shume-dmth gjithmone kemi nje vete tjeter me cdo person me te cilin hyjme ne nje marredhenie dhe kjo vete vdes ne momentin qe ne nuk kemi me kantakt me X person-me pak fjale kjo ishte se me duhet te iki e nuk kam kohe ta bej me te qarte idene time (megjithese besoj se edhe me kaq e qarte duhet te jete- e sqaroj serisht kur te jem me me nge)
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 6. #6
  profesionisti Maska e I-amėshuar
  Anėtarėsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nuk jam dakord me "vehte te tjerė apo vehtja vdes". Flower mė fal po ke vėshtirėsi tė shprehėsh mendimin tėnd qė tė mundon. Po qė ta bėj mė konkret atė tė cilėn kam cituar mė sipėr qė ato ndjenja qė tė bėjnė tė ndiesh njė pjesė tėnden tė vdekur jan ndjenja dashurie. Desha tė bėj njė pyetje pėr tė hedhur dritė mbi temėn ju flower. C“farė kuptoni me dashurinė?
  DASHURIA ĖSHTĖ MISTERI IMAGJINAR I SHPRESĖS QĖ BĖN TĖ JETOJĖ SHPIRTI NĖ PAQE DHE LIRI.
  THJESHTĖSIA DHE SINCERITETI JANĖ DHURATA QĖ ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TĖ REZISTOSH TI MBASH ATO ĖSHTĖ MREKULLI VUAJTĖSE QĖ TĖ BĖN TĖ JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unė)

 7. #7
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te duash nje njeri tjeter, dhe te nisesh te pelqesh gjerat qe i pelqejne atij (kjo hyn tek pershtatja e ciftit me njeri-tjetrin) te jep ate ndjenjen e komfortit...Cdo gje eshte e planifikuar, e parashikueshme...e qete. Shpesh pikerisht ky komfort behet shkaterruesi i maredhenies sepse njerezit kete "rehatine" e kthejne pa kuptuar ne varesi.

  Dhe kur ndahen...me shume sesa nje ego e plagosur i demton dhe i ben te vuaje pikerisht prishja e kesaj varesie. Frika nga ajo e reja qe mund te hyje ne jeten e tyre qe perfaqson "te panjohuren". Shkaterrimtari me i madh i jetes tone eshte FRIKA...nga gjithcka e paparashikueshme, e panjohur, e pajetuar me pare...prandaj kemi tendencat te krijojme varesi ndaj gjithckaje, pothuajse.

  Nga ndarjet, asgje nuk vdes brenda nesh....thjesht na perfshin paniku i te panjohures dhe ankthi ne do te mundemi ta stabilizojme perseri kete "rehati". E me pas njihemi me nje lloj rehatie tjeter....qe s'eshte cudi fare te na pelqeje shume, shume here me teper...

 8. #8
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  38
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E para na vdiqet duke i marre temat gjithmone shume personale dhe e dyta e permenda njehere qe nuk behet fjale vetem per ndjenjen e dashurise. nje gje e tille per mendimin tim ndodh ne cfaredo lloj marredhenie, edhe mes miqsh, shokesh apo kolegesh. a ka dy njerez te njejte? jo. atehere pse edhe sjellja jote, vetja qe ti fut ne marredhenie me keto njerez te ndryshem duhet te jete e njejte. nje njeri i caktuar mund te jete i afte te nxjerre anet me te mira te tuat dhe nje tjeter te nxjerre anet me negative.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 9. #9
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga FLOWER
  Mendoni se kur ndahemi nga dikush vdes bashke me te edhe nje pjese e jona? une mendoj plotesisht keshtu. cdo njeri na ben te nxjerrim ne pah ane te caktuara te vetes dhe hyjme ne nje bashke-ekzistence me te qe na ben te jemi apo sillemi ne nje menyre qe ka te ngjare te mos jete e ngjashme me ate cka nxjerrim ne pah apo jemi me njerez te tjere.
  (e shkruajta te romanca e qe lidhet me ndarjen mes dy njerzve qe kane pasur nje ndjenje per njeri tjetrin, por mendoj se kjo eshte e vertete edhe cfaredo lloj marredhenie tjeter, ate mes miqsh, kolegesh...etj.)
  do me pelqente te shikoja sa bashkoheni me mendimin tim e sa e kundershtoni ate...ju ftoj
  Une per vete e shtjelloj ne dy menyra pyetjen tende.
  Si fillim dua te nenvizoj dicka,persa i perket ketij forumi.Ketu ka nje larmi te madhe shkrimesh,eksperienca te jetuara,te degjuara etj.Por cuditerisht,nga ana e moderatoreve behet pak,pothuajse aspak perpjekje per te sjellur me shume material mbi enigmen...Cfare eshte dashuria e vertete?.Them kete pasi pyetja jote me duket e lidhur me kete fenomen.

  1-Heine thote '" Njeriu qe dashuron njehere eshte perendi,po dashuroi per se dyti eshte gomar",thenie me se e vertete,por eshte e vertete ne rastet ku ka dashuri te sinqerte.Kjo duket qarte qe eshte thene nen ndikimin e flakte te dashurise,pasi e mitizon ne maksimum sinqeritetin dhe pazevendesueshmerine.
  Pra nese dashuria eshte e sinqerte,dhe vjen ndarja.........atehere fatkeqesisht ajo perpelitet ne nenvetedijen tone,dhe ngjallet me kujtime te ndryshme.Por ne nje rast te tille kjo pjese e jona vdes ose me mire nuk eshte ne gjendje te kryeje funksionin e saj.........nuk mund te dashuroje si me pare.

  2-Nese behet fjale per ndjenja kalimtare,ku nuk ka sakrifica sic e meriton nje dashuri e vertete atehere ata zene vendin e njera tjetres.Krijohet nje lidhje,vjen ndarja.Nuk humbet asgje pervec se ndrrohen personat.

  Pjesa e vetme qe humb eshte koha e pashfrytezuar.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 10. #10
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga FLOWER
  nje njeri i caktuar mund te jete i afte te nxjerre anet me te mira te tuat dhe nje tjeter te nxjerre anet me negative.
  Eshte shume e cuditshme dhe e vertete.
  Kjo ndoshta ndodh ngaqe te paret na pranojne ashtu sic jemi(edhe pse nuk jemi e s'kemi si te jemi te njejte!)...kurse te dytet na shikojne me sy skeptik (me dashje apo pa dashje).

 11. #11
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  33
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga FLOWER
  Mendoni se kur ndahemi nga dikush vdes bashke me te edhe nje pjese e jona? une mendoj plotesisht keshtu. cdo njeri na ben te nxjerrim ne pah ane te caktuara te vetes dhe hyjme ne nje bashke-ekzistence me te qe na ben te jemi apo sillemi ne nje menyre qe ka te ngjare te mos jete e ngjashme me ate cka nxjerrim ne pah apo jemi me njerez te tjere.
  (e shkruajta te romanca e qe lidhet me ndarjen mes dy njerzve qe kane pasur nje ndjenje per njeri tjetrin, por mendoj se kjo eshte e vertete edhe cfaredo lloj marredhenie tjeter, ate mes miqsh, kolegesh...etj.)
  do me pelqente te shikoja sa bashkoheni me mendimin tim e sa e kundershtoni ate...ju ftoj
  pse te themi qe nje pjese e jona vdes me te kur shume mire mund te themi qe nje pjese e atij qe vdiq jeton brenda nesh....Flower hon...pse kaq pesimiste...

 12. #12
  profesionisti Maska e I-amėshuar
  Anėtarėsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga FLOWER
  E para na vdiqet duke i marre temat gjithmone shume personale dhe e dyta e permenda njehere qe nuk behet fjale vetem per ndjenjen e dashurise. nje gje e tille per mendimin tim ndodh ne cfaredo lloj marredhenie, edhe mes miqsh, shokesh apo kolegesh. a ka dy njerez te njejte? jo. atehere pse edhe sjellja jote, vetja qe ti fut ne marredhenie me keto njerez te ndryshem duhet te jete e njejte. nje njeri i caktuar mund te jete i afte te nxjerre anet me te mira te tuat dhe nje tjeter te nxjerre anet me negative.
  Unė ju bėra njė pyetje dhe nuk mu pėrgjigje flower. Pastaj n.q.s hap njė temė tė tillė duhet tė jesh mė serioz nė replika sepse unė temėn e trajtoj sipas eksperiencės sime dhe jo nga fjalėt boshe qė dėgjoj por nga argumentim bindės. Dhe ti nuk arrin tė kuptosh atė qė parashtrova nė mėnyrė tė detajuar.
  DASHURIA ĖSHTĖ MISTERI IMAGJINAR I SHPRESĖS QĖ BĖN TĖ JETOJĖ SHPIRTI NĖ PAQE DHE LIRI.
  THJESHTĖSIA DHE SINCERITETI JANĖ DHURATA QĖ ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TĖ REZISTOSH TI MBASH ATO ĖSHTĖ MREKULLI VUAJTĖSE QĖ TĖ BĖN TĖ JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unė)

 13. #13
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  38
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  edhe pse nuk ishte diskutimin mbi temen, prape ketu me ke pelqyer el majico
  tipa tipa eshte kjo pune, tipi im eshte pesimist. megjithate me pelqen te degjoj tipa optimiste
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 14. #14
  Lady Kad Maska e gurl
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ndarja eshte nder gjerat qe urrej me shume ne kete bote, urrej faktin se nje dite nuk kam per te folur me dike dhe me lendon shume ky fakt. Per kete dhe nuk mund te them asnjehere lamtumire dhe pse mund ta di qe eshte hera e fundit qe e shoh dhe pse shume rralle me eshte dashur ta bej.

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Cfare mund te vdes nga ne ...... nga nje ndarje sado e hidhur qofte ajo ?

  ndoshta shpirti ,,, ? zemra ??

  nuk e besoj ... sepse eshte per tu cuditur .... se sa i fuqishem eshte njeriu ..... cfare nuk ka provuar dhe prape ka mbijetuar ...... ka vdekur por ka rilinduar prape ... dhe prape ... dhe ka zbuluar veti ose cilesi qe ndoshta si kishte njohur me pare .... dhe sa here " vdes " ne mund ta quajme ashtu .... akoma me i forte rilind prape ... edhe nga nje ndarje qe fillimisht te ben te mendosh se jeta jote eshte " Over " .... por nuk eshte aspak ashtu ... nje etape e re fillon ... Rilind me i fuqishem se kurre !!
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pershndetje..

  Tem e mire , dhe te pershndes..

  Mendimi im do te ishte , ndarja eshte nje vdekje per ne si te dashuruar , qe jemi nese e kemi dasht apo e dojm NJE PERSON me zemer , dhe tash ajo ndahet apo ben nje gje qe vjen deri te ndarja vertet eshte vdekje.. deri sa te harrosh at dashuri qe kishe me te , kurr nuk besoj qe do te munda ti harroj , per mua me u nda nga nje njeri qe e dua me zemer me mire me vdek se sa me jetu..

  Kshtu ishte mendimi im..

  Gjith te mirat.
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 17. #17
  i/e larguar Maska e selina_21
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Jam plotesishte dakort me mendimin tend ... Djal I Kec ==Hoops===> Gjilanasi_csi

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  PO lexoja nje poezi dhe mendova qe ta shkruaj ketu tek kjo teme sepse mendoj se i pershtatet (ndoshta pak)

  KOHA DHE DASHURIA

  Koha eshte nje gjigant qe i jep fund gjithēkaje.
  Koha i jep fund jetes,
  Koha i jep fund endrrave
  Koha ju jep fund iluzioneve.

  Koha nuk ndalon per tu shplodhur
  Koha ecen pa pushim.

  Koha ju jep fund perkedheljeve
  Koha ju jep fund puthjeve
  Koha i jep fund kenaqesise
  Por asnjehere nuk i jep fund dashurise

  Nqse deshe me pare , do duash dhe me pas
  Dashuron ne kohe dhe ne jokohe
  Dashuron derisa mundesh

  Dashuria nuk eshte nje kompromis
  Dashuria nuk eshte nje sakrifice
  Dashuria nuk eshte nje kohe

  Dashuria eshte nje dhurate e Zotit
  Qe zgjat gjithe jeten
  Koha eshte vetem nje hap per te dashuruar.

  Keshtu qe mendoj se asgje nuk vdes veē struket ne skutat e shpirtit apo te kujteses.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  me mir kishit per ta degjuar "poezin" e kesaj goce Era1
  me se nuk ke qka ti qtojsh me shum se ata rreshtat e fundit...!
  ...............pra dashuria eshte nje dhurat prej zotit.........
  ..............qe kur e ka krijuar njeriun ka krijuar dhe dashurin...........
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e RuSsEl_NeSs
  Anėtarėsuar
  14-08-2004
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  32
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne pergjithsi eshte e drejte ajo qe shperh ti megjithate ajo pjes qe vdes nuk eshte shume e dhimbshme pasi tashke i ka ikur koha dmth nuk eshte me e nevojshme dhe rrjedhimisht duhet te shkeputet.nqs i vjen fundi nje dashrie rrjedhimisht do i vi fundi dhe gjithshkaje qe lidhet me te

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonisė do tė jetė e pashmangshme
  Nga Faik nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 07:25
 3. Ndarja e fjalėve nė fund tė rreshtit
  Nga sadete71 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 08:14
 4. Petersen: Ndarja e Kosovės nuk ėshtė opsion
  Nga Albo nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 17:39
 5. Ligjerohet ndarja e Mitrovices
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2003, 15:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •