Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 88
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150

    A do ktheheni në Shqipëri pas diplomimit?

    Hej, ndoshta kjo pyetje eshte bere me pare, por doja te dija mendimin tuaj : cfare do te zgjidhniit, pas perfundimit te studimeve, te rrinit ne vendin ku studiuat apo te ktheheni ne shqiperi? Une per vete do te doja, pasi te mbaroja Uni, te punoja nja tre vjet dhe te kthehesha ne shqiperi sepse atje kam familjen. Po ju?
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  2. #2
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Do kthehem inshalla

    Nese jam gjalle deri atehere.........
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar më parë nga FLORIRI
    Do kthehem inshalla

    Nese jam gjalle deri atehere.........

    pse sa vjec do jesh ti atehere?
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  4. #4
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    varet nuk i dihet jetes do kthehesha ose jo....

    varet dhe ngaa qellimet qe i ve vetes ne jete...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    gjerat qe i kam kaluar ne shqiperi si krahasoj kurre me ato ketu, sidomos shkolla tete-vjecare dhe gjimnazi....sa do doja te ktheja mbrapsht kohen...!!
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  6. #6
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    Citim Postuar më parë nga Ervisa
    gjerat qe i kam kaluar ne shqiperi si krahasoj kurre me ato ketu, sidomos shkolla tete-vjecare dhe gjimnazi....sa do doja te ktheja mbrapsht kohen...!!
    Ato jane momente te paharruara ne jeten e cdokujt....

    por jeta vazhdon pergjegjesite sa vijne e rriten....dhe cdo gje behet monotone...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79

    pyetje per studentet(jashte shqiperise)

    evisa,

    Edhe une mendoja keshtu ne fillim. kujtimet e tetevjecares, gjimnazin, sa mire ia kam kaluar.. shoket shoqet, gallatat, haenget.. gjithcka. erdha ketu ne '96, dhe shkova ne Shqiperi ne 1999, se atehere me doli mundesia me shkollen, me punen..
    te te them qe jam zhgenjuer.. prisja te njejtat gjera qe lashe, shoqet e mia, te takoheshim te flsinim te qanim hallet si me pare.. por cdo gje kishte ndryshuar, ato kishin shoqerite e tyre, kishin vazhduar jeten, dhe une nuk isha ne asnje faqe..
    sic kisha ecur une ketu kishin ecur edhe ato, edhe sa here qe shkoj aq me ndryshe jane.. shoqja ime e ngushte u martua ne moshen 19, dhe beri menjehere femije.. nuk mendoi per shkolle te larte sic mendon ti dhe mendoja edhe une.. nuk them te mos martohesh, por jeta te hedh kaq shume perpara sa ti do besh cfare te mundesh..
    njerezit kishin ndryshuar dhe ndryshojne sa here qe shkoj.. edhe habitem, por shume mire per ta.. te shikojne edhe me nje sy tjeter, sikur ti po shkon tu mburresh dhe tu tregosh se nga ke ardhur..
    nuk e di ky eshte mendimi im, mund ta hedhesh poshte me ekperiencen tende, por besoj prapre se cdo njeri ka eksperienca te ndryshme ne jete.. kjo eshte imja.. nuk me ka bere ky zhgenjim mos te shkoj mbrapa, por me trgon se sa kam arritur ketu ku jam, dhe me ndihmon ne mendimin ne qofte se do te shkoj ne Shqiperi per te jetuar atje.. tani ne keto momente edhe mundet edhe s'mundet.. e ardhmja do e tregoj...
    Sinqerisht,

    Lorina
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Irfan
    Anëtarësuar
    08-07-2002
    Vendndodhja
    Aty ku Allahu me krijoji
    Postime
    464
    po te kthehesh ne shqiperi duhesht te protestosh apo te mirresh me polititke se per ndryshe nuk do te keshe mundesi per te bere ndonje gjet tjetre....apo te thuash rrnjoft partija ne pushtet....
    rrri me mire aty ku e gjene vete me te lire dhe ku mundesh me kriju ekzistencen tende...

    Nese do te kontribosh dıcka per shtetin shqipetarer,atehere kontribo..ne te mıre
    Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar më parë nga lorina
    evisa,

    Edhe une mendoja keshtu ne fillim. kujtimet e tetevjecares, gjimnazin, sa mire ia kam kaluar.. shoket shoqet, gallatat, haenget.. gjithcka. erdha ketu ne '96, dhe shkova ne Shqiperi ne 1999, se atehere me doli mundesia me shkollen, me punen..
    te te them qe jam zhgenjuer.. prisja te njejtat gjera qe lashe, shoqet e mia, te takoheshim te flsinim te qanim hallet si me pare.. por cdo gje kishte ndryshuar, ato kishin shoqerite e tyre, kishin vazhduar jeten, dhe une nuk isha ne asnje faqe..
    sic kisha ecur une ketu kishin ecur edhe ato, edhe sa here qe shkoj aq me ndryshe jane.. shoqja ime e ngushte u martua ne moshen 19, dhe beri menjehere femije.. nuk mendoi per shkolle te larte sic mendon ti dhe mendoja edhe une.. nuk them te mos martohesh, por jeta te hedh kaq shume perpara sa ti do besh cfare te mundesh..
    njerezit kishin ndryshuar dhe ndryshojne sa here qe shkoj.. edhe habitem, por shume mire per ta.. te shikojne edhe me nje sy tjeter, sikur ti po shkon tu mburresh dhe tu tregosh se nga ke ardhur..
    nuk e di ky eshte mendimi im, mund ta hedhesh poshte me ekperiencen tende, por besoj prapre se cdo njeri ka eksperienca te ndryshme ne jete.. kjo eshte imja.. nuk me ka bere ky zhgenjim mos te shkoj mbrapa, por me trgon se sa kam arritur ketu ku jam, dhe me ndihmon ne mendimin ne qofte se do te shkoj ne Shqiperi per te jetuar atje.. tani ne keto momente edhe mundet edhe s'mundet.. e ardhmja do e tregoj...
    Sinqerisht,

    Lorina

    Ku jeton ti Lorina?
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  10. #10
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Akoma se kam vendosur tamam po me mundesine me te madhe do kthehem ne Shqiperi.
    Vitin tjeter mbaroj vitin e peste,nese deri ne ate kohe do me jete ofruar ose do jem njohur me ndonje alternative me te mire, ndoshta nje specializim te vecante ne nje dege te stomatologjise ne nje shtet tjeter, do ta marr ne konsiderate..
    Te shohim..
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  11. #11
    Grackë Maska e Roja
    Anëtarësuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritë
    Postime
    16
    Citim Postuar më parë nga lorina
    evisa,

    Edhe une mendoja keshtu ne fillim. kujtimet e tetevjecares, gjimnazin, sa mire ia kam kaluar.. shoket shoqet, gallatat, haenget.. gjithcka. erdha ketu ne '96, dhe shkova ne Shqiperi ne 1999, se atehere me doli mundesia me shkollen, me punen..
    te te them qe jam zhgenjuer.. prisja te njejtat gjera qe lashe, shoqet e mia, te takoheshim te flsinim te qanim hallet si me pare.. por cdo gje kishte ndryshuar, ato kishin shoqerite e tyre, kishin vazhduar jeten, dhe une nuk isha ne asnje faqe..
    sic kisha ecur une ketu kishin ecur edhe ato, edhe sa here qe shkoj aq me ndryshe jane.. shoqja ime e ngushte u martua ne moshen 19, dhe beri menjehere femije.. nuk mendoi per shkolle te larte sic mendon ti dhe mendoja edhe une.. nuk them te mos martohesh, por jeta te hedh kaq shume perpara sa ti do besh cfare te mundesh..
    njerezit kishin ndryshuar dhe ndryshojne sa here qe shkoj.. edhe habitem, por shume mire per ta.. te shikojne edhe me nje sy tjeter, sikur ti po shkon tu mburresh dhe tu tregosh se nga ke ardhur..
    nuk e di ky eshte mendimi im, mund ta hedhesh poshte me ekperiencen tende, por besoj prapre se cdo njeri ka eksperienca te ndryshme ne jete.. kjo eshte imja.. nuk me ka bere ky zhgenjim mos te shkoj mbrapa, por me trgon se sa kam arritur ketu ku jam, dhe me ndihmon ne mendimin ne qofte se do te shkoj ne Shqiperi per te jetuar atje.. tani ne keto momente edhe mundet edhe s'mundet.. e ardhmja do e tregoj...
    Sinqerisht,

    Lorina
    Cfare ke thene me larte eshte mese e vertet Lorina.

  12. #12
    Grackë Maska e Roja
    Anëtarësuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritë
    Postime
    16
    Citim Postuar më parë nga Irfan
    po te kthehesh ne shqiperi duhesht te protestosh apo te mirresh me polititke se per ndryshe nuk do te keshe mundesi per te bere ndonje gjet tjetre....apo te thuash rrnjoft partija ne pushtet....
    rrri me mire aty ku e gjene vete me te lire dhe ku mundesh me kriju ekzistencen tende...

    Nese do te kontribosh dıcka per shtetin shqipetarer,atehere kontribo..ne te mıre
    Me sa shoh ti me duket ose nuk do te perfshihen ne diskutim ose ke frike te shprehesh me thelle kur thua (atehere kontribo ne te mire). Do isha mese i interesuar te degjoja se cfare kishe per te thene per ate qe vendosa ne kllapa me lart.

    Te kontribosh ne shtetin tend ose te jesh i sukseshem nuk do te thote, `te mirresh` me politike dhe te perkrahesh ate parti qe eshte ne pozite.

    Nese ti je i vendosur per te arritur dicka do ta arrish.
    Pergjithcka njeriun e tremb instinkti i `humbjes`. Ne jemi mesuar me Enverin ketu e sa vjet, na eshte regjur mishi tashme dhe nuk na ben me pershtypje krahu i politikes. Nese ti do mendosh per Shtetin tend duke perfshire politiken atehere e ke te kote. Politika nuk qe ndonjeher per Shqiptarin dhe per Shqiptarine dhe nuk ma merr mendja se gjenerata jone do jetoj per te par permiresime nga ana politike.

    E vetmja gje qe do ta ndertoj ate Shqiperi jane Studentet qe e quajne veten Shqiptare, dhe duke shkruar atje, te hapin vende pune.

    Na hengri, bitha e shporrem Enverin shume mire, por tani pranoni demokracine dhe saliun. Duhet te pranojme qe jemi vet bashk fajtor qe nje moter e kemi ne Gjermani kurse nje vella ne Amerike. Sa her shikohen? Njeher ne 5 vjet, ose ose nuk takohen fare. Gjenerate e femijeve tane, do jene te helmuar me afshin e `huaj` nese ne nuk jemi ato qe do e drejtojme kopene e deleve drejt stanit te cilit i perkasin por pa i izoluar nga bota.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79
    Me fal Evisa qe nuk ktheva pergjigje me shpejt.. Une kam 8 vjet dhe 6 muaj ne Boston, Amerike.. Po ju ku jetoni tani??
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79
    Kur thashe me larte qe te kthehesh nuk do jene gjerat njelloj =, nuk doja te thosha qe kujtimet nuk jane.. AS une nuk i kam harruar dhe i kujtoj me mall.. Shoqerine qe kam patur e te gjitha.. kane qene vertet vite fantastike.. por duke u rritur e duke mesuar per jeten me shume gjithcka ndryhson.. ketu doja te dilja..

    Pershendetje,

    Lorina
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar më parë nga lorina
    Me fal Evisa qe nuk ktheva pergjigje me shpejt.. Une kam 8 vjet dhe 6 muaj ne Boston, Amerike.. Po ju ku jetoni tani??
    Ina oho paske shume vite, une kam 4 vjet dhe jetojn ne UK
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79
    ay ay ay ay ay Evisa, please please please vetem Ina mos me therrit se po me ngjit mishte..
    Kam shume vite kam, por kthimin ne Shqiperi e bera mbas 2 vjetesh dhe ato ndryshime i pashe qe ne fillim.. pastaj duke shkuar 1 here ne dy vjet ndryshimet u bene me te medha.

    por te gjithe kemi eksperienca te ndryshme..

    lorina
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  17. #17
    Perjashtuar Maska e korcaprincess
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Detroit MI
    Postime
    510
    Mendoj se do rri ne shtetet e bashkuara .........Nuk i dihet though

  18. #18
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300

    .

    Vetem ai qe be ndonje krim ne USA kthehet ne Shqiperi. Pse te kthehem ne Shqiperi kur Shqiperia nuk don qe une te kthehem atje ? Ti kisha gjithe njerezit e mi ketu farefisin, as qe dua ta shikoj me sy Shqiperine. Jo se nuk kam ndjenja per atdheun, por ne keto momente qe jemi tani Shqiperia eshte e Nanos dhe e kriminelave e jo e Shqiptareve.
    Asnjehere nuk mendoj te kthehem nese gjendja nuk ndryshon.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  19. #19
    Grackë Maska e Roja
    Anëtarësuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritë
    Postime
    16
    Citim Postuar më parë nga miri
    Vetem ai qe be ndonje krim ne USA kthehet ne Shqiperi. Pse te kthehem ne Shqiperi kur Shqiperia nuk don qe une te kthehem atje ? Ti kisha gjithe njerezit e mi ketu farefisin, as qe dua ta shikoj me sy Shqiperine. Jo se nuk kam ndjenja per atdheun, por ne keto momente qe jemi tani Shqiperia eshte e Nanos dhe e kriminelave e jo e Shqiptareve.
    Asnjehere nuk mendoj te kthehem nese gjendja nuk ndryshon.
    Ok Atehere me thuaj ti mua se kush do ta bej ate Shqiperi ty tenden apo te popullit? Ato qe vazhdojne te jene ne pozite apo mos valle mendon se do ta bej opozita? Korigjo veten se po flet percart!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar më parë nga lorina
    ay ay ay ay ay Evisa, please please please vetem Ina mos me therrit se po me ngjit mishte..
    Kam shume vite kam, por kthimin ne Shqiperi e bera mbas 2 vjetesh dhe ato ndryshime i pashe qe ne fillim.. pastaj duke shkuar 1 here ne dy vjet ndryshimet u bene me te medha.

    por te gjithe kemi eksperienca te ndryshme..

    lorina

    ok ok ok ok ok
    sorry Lorina
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  2. 200 të shumëkërkuarit shqiptarë në të gjithë Botën
    Nga Albo në forumin Në kërkim të personave të humbur
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
  3. Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
  4. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
    Nga Kuksjan_forever në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
  5. Beratasit dhe çifutët
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •