Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 52
 1. #1
  i/e larguar Maska e Mjellma
  Antarsuar
  26-06-2002
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Ta pasurojm gjuhen Shqipe

  Te nderuar bashkombas kam nje problem nga nje here fjalet qe po i hasi neper shkrime ne kete forum nuk po i kuptoj...
  Po me vjen shume palidhje te ja ndrroj kahjen temes edhe te pys prandaj vendosa qe te hape nje teme ketu sepse ke te bej me gjuhen shqipe.
  Me siguri edhe ju bashkekombas keni problem me fjalet qe perdorim ne Shqiptaret e Kosoves prandaj le te jete kjo nje teme si nje fjalor Shqip-Shqip.
  Sot me ra ne sy nje fjal ne kuzhinen Shqiptare qe kurre nuk e kisha ndegjuar e ajo eshte

  GLIKO ? c'ka eshte nese ka mundesi dikush te me shpjegoj.

  Nuk eshte turp te pysesh une mendoj ashtu edhe pse te mos pasurojm fjalorin ton me fjal nga e gjithe Shqiperija etnike.

  Ju mirepres
  Me rrespekt
  Mjellma
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mjellma : 08-08-2002 m 16:49

 2. #2
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Antarsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  GABIMET NE GJUHEN LETRARE

  nuk ka asnje vend as treve shqiptare, ku edhe nga folesit e shkruasit e vet gjuhes letrare edhe ketu - te mos kene gabime edhe nder me fatalet, si ne peremrat: vetorin e deftorin e shqipes, se per sintakse as qe flitet...Por, kur vjen nje fjale qe dikujt i duket e re, ajo e ka dikund burimin dhe spjegimin e saj...

  Psh. edhe vet fjala - kuzhin, as q flitet e shkruhet shqip, por nj bastardhim i huaj, gjoja pr dallim n shqipen dhe asgj tjetr
  kur dihet se kjo fjal sht krejt shqipe - KUZIN, KUZINA, KUZINIER-I-E-T-ET... shqip sht vendi ku zin gjelln, e jo kuzhin!!! N dialeke t shqipes thohet: aty ku zina, shko aty ku zin, ku zihet gjella (n deminutiv t fjals - ku zijm).

  A m drejt sht t thohet - kuzin, kuzina - apo - kuzhin? Un e kam theksuar kt fjal edhe dikund tjetr n forume...
  Ndryshuar pr her t fundit nga illiriani : 09-08-2002 m 23:52

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ilirian!

  T falnderoj pr spjegimin e fjals "kuzin"
  Kurse pr "Mjelmn" dhe jo Mjellmn kam kto ndreqje gabimesh.
  S pari, folja "has" zgjedhohet kshtu:
  E tashmja: -------- E kryera:
  ------------------------------------------------------
  Un has - -------- hasa
  Ti has - ----------- hase
  Ai has --------------- hasi

  Vre me kujdes se ju e keni shkruar "hasi" pr vetn e par n kohn e tashme. Kjo sht gabim. Mos m thuaj se sht gabim pa dashje n tastjer. Kt gabim e bjn shum veta. Si: e prishi, e ndreqi, etj... etj...
  S dyti:
  "nuk po i kuptoj" prdoret kur je duke bashkbiseduar me dik drejtprdrejt, dhe jo ktu. Kt mnyr t shprehuri e has (jo hasi) ndr shum shqiptar (jo shqipetar) nga Kosova. Foljet shqip kan shum koh dhe jo vetm t tashmen e pakryer.
  Pra, thuhet "nuk i kuptoj".
  "Po m vjen shum palidhje..." nuk ka far kuptimi shqip. Kjo duhet t jet ndonj prkthim fjalprfjal i ndonj gjuhe tjetr dhe jo shqip edhepse t gjitha fjalt vrtet jan shqip nj e nga nj. Do t qe njlloj sikur: frika grrmon ngritjen sqepari patjetr. T gjitha kto fjal jan shqip, vese nuk prbjn fjali me kuptim.
  "t ja ndrroj kahjen tems": shiko shembullin paraardhs.
  N shqip i thuhet "pyes" dhe jo "pys"
  Fjala "kah" sht emr i gjinis mashkullore dhe n trajtn e shquar bn: Kahu - dhe s'mund t jet "kahja" apo "kahjen" por "kahun" . Folja tjetr "ndrroj" shkruhet si e sheh ktu, me nj "" pas nd...
  Nuk kuptohet se far ke dashur t thuash me "ke te bej me gjuhn shqipe". Mos vall donit t thonit se keni t bni me gjuhn shqipe?
  Mua nuk m duket aspak!
  Dgjo, dhe jo ndgjo!
  Glikoja sht nj lloj mblsire q prdoret pr qerasje, apo gostitje t miqve. Ajo nuk sht gj tjetr por frut i ln n uj t kthjellt glqerje dhe pastaj i zier dhe futur sheqer. Pasi lihet n frigorifer pr t'u ftohur mund t serviret. Mir sht t jet kompostuar. Frutat m t paraplqyera jan kumbulla, dardha, kajsia apo pjeshka. Pra, sht komposto. Ne n Shqipri i themi "Gliko", pasi e bjm n shtpi dhe kushtet e kompostimit jan t kufizuara.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Pellazgu : 10-08-2002 m 02:36
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 4. #4
  i/e larguar Maska e Mjellma
  Antarsuar
  26-06-2002
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Ju faleminderit

  Sinqerisht ju falminderitoj se sot mesova diq te re edhe ja vlen.

  Zoteri Pellazgu ju falminderit shume per permirsimin e gabimeve te mija e di se kam shume por do mundohem ti permirsoj sidomos nese do has( apo do hasi ?) ne ndihmen e bashkombasve te mi
  Pranoj se kam shume gabime drejtshkrimore sidmos fatale jan ne sintaks por kerkoj ndihmen e te gjithe juve.
  Me siguri ato gabime kan te bejn me 3 gjuhe qe i flas,shkruaj edhe me te cilat lexoj nga lamia qe studijoj.

  Nje lutje :
  A ka mundesi dikush te shkruaj per zgjedhimin e foljeve neper kohe ?

  Mjellma me duket vetem se ka te bej me dialekt pasi qe tek Shqiptaret e Kosoves Mjellma thuhet apo ndoshta une e kam shkru gabimisht ?

  I mirepres te gjitha permirsimet qe do behen ne shkrimet e mia pasi c'do permirsim do jete njohuri e re per mua .

  Me rrespekt
  Mjellma
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mjellma : 11-08-2002 m 16:12

 5. #5
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  PELLAZGU une jam diplomuar gjuhe e letersi la dhe me vjen keq ne gjuhen shqipe nuk ekziston foja HAS.

  Folja qe i thua ti has

  has-------kam

  por ne shqiptaret e themi me shkurtime ok
  dhe po te shohesh fjalorine gjuhes shqipe kjo nuk ekziston fare ok

  ky ishte thjesht nje sygjerim ....do not get upset .....sorry if so....bye

  gjithe te mirat!
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Letrsia 76,

  m vjen keq t t kundrshtoj, por fjala has ekziston n Shqip.

  Shembuj:

  1. Kt q thua nuk e kam hasur (= gjetur; lexuar) n asnj libr.
  2. Kam hasur (= pasur) shum vshtirsi n msimin e Latinishtes.

  Me respekt,

  elbasan
  "Atdheu mbi gjithka."
  Zogu I

 7. #7
  _____________ Maska e ornament
  Antarsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  HAS, nuk ka kuptimin KAM, as PASUR, por "me ka dale perpara", "jam ballafaquar", " jam ndeshur", etj, dmth eshte nje folje qe s'ka as nje lidhje me foljen KAM , ME PASE.

  Ka mundesi te jete e kunderta e foljes HAP, ME HAP,
  Ndersa HAP tregon qe kemi hapesire veprimi, dmth ne mund te veprojme lirisht, te hapim kembet, te hapim krahet, etj, HAS eshte e kunderta e saj, tregon qe ne s'kemi hapesire te mjaftueshme veprimi, s'kemi shume vend te lire, per te hapur kembet, per te shtrire duart, etj.

 8. #8
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  hello te gjitheve !
  vini re:
  Ne fjalorin e gjuses shqipe nuk ekziston fojla has ,por ne gjuhen e perditshme populli perdor shume fjale te ndryshme ok
  dhe jo c'do fjale eshte si e shkruar apo e normalizuar ne fjalor .

  me vjen shume keq per repiken qe bera por kjo fjale me te vertete nuk ekziston (por ne kete fjale has = mund ta shpjegojme ne shume kuptime me folje te tjera )

  bye!
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-05-2002
  Mosha
  50
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Has ekziston ne shqip

  ndonese une ketu ku jam nuk kam fjalor kjo nuk do te thote qe fjala "has" nuk ekziston perderisa ajo eshte e gjalle. Si e tille ajo ka kuptimin qe jep ornament me siper, pra takoj, ballafaqoj, ndesh etj. etj. Por kjo del nga tema e cila ne vete-vete ka nje gabim. Themi "Ta mesojme shqipen" dhe jo " "Ta mesojm Shqipen".
  Shpresojme te jemi kuptuar....ne shqip.
  Ciao .... dmth shendet !
  Rycki
  O moj Shqypni e mjera Shqypni....
  Ti ke pas ken nj zonj e rand,
  Burrat e dheut t thirrsin NAN
  Vaso Pasha

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Oh, m knaqt, sinqerisht!
  Nuk e di se si ka mundur ky zotria Letrsia76 t ket studiuar latinisht. Ju lutem na hap ndonj tem ktu pr latinisht, se pr shqip e morm vesh se sa e ditke.
  Dan Quale (zv/presidenti i atij Bushit plak, se ky tani ia kalon zv. t babs)kur ishte nj her pr vizit n Amerikn Latine, mes gomarllqeve t tjera tha se i vinte keq q nuk kishte msuar mir latinisht q t komunikonte me njerzit atje, n Amerikn L a t i n e. Mos ndoshta kemi t bjm me nj Dan Quale shqiptar tani.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Zgjedhimi!

  E kam m shum me Mjelmn.

  Prap me foljen has. Fjala "has" prdoret pr penges. Ju thoni se nse do hasni n ndihmn ton. Nuk ka kuptim t prdorsh foljen has n kt rast sepse ndihma nuk sht penges q do hassh. Nse di anglisht merr foljen "face": I faced many difficulties= Un hasa n shum vshtirsi. One can not face conveniences, they are bestowed= Nuk mund t hassh n mbarsi, ato jan lehtsira.
  Sa pr zgjedhimin e foljeve, n t ardhmen do t postoj sipas dshirs suaj. Shpresoj se edhe t tjer ktu do t japin ndihmesn e tyre.
  T flassh e shkruash nj apo sado gjuh nuk do t thot se ke nj shkall t knaqshme n to. Pothuajse t gjith ata q mbarojn qoft edhe nj klas shkoll mund t thon se din t shkruajn dhe flasin, ama, sa dhe si.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 12. #12
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  na vjen keq pellazgu por folja HAS ,nuk e kziston dhe pike dhe sa per latinishten mbaje per vete lal

  por fjala has nuk ekziston dhe nuk do te ekzistoje never ever sepse eshte (nje sinonim te cilin ne shqiptaret e perdorim per te mbushur fjaline )mgjth hape fjalorin e gjuhes shqipe dhe shihe lal
  mos fol pa baza se bie ne grope ok
  bye!
  me respekt Letersia 76 !
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Prshndetje!
  Po m plqen kjo tem vrtet dhe shpresoj se n mos shum bile paks do t msojm ktu,e n veanti ne kosovart q nuk dim t shkruajm e t flasim bukur shqipen e letrave!
  Shpresoj se tema do t jet aktive dhe do t prpiqem t vjel nektarin nga lulet e ktij kopshti . Q tani do t doja nj sqarim nga Pellazgu pr nofkn e nismtares s tems:
  Pse MJELMA dhe jo MJELLMA?
  Sa di dhe sa kujtoj un gjithmon Mjellma shkruhet me LL dhe jo me L! sht ndonj gabim drejtshkrimor n tekstet dhe librat q kam lexuar deri tani apo ka t ngjar q un nuk e ditkam formn e drejt t emrit n fjal?


  Shndet,Lisi!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pr letrsin latine!
  Shko e gjej fjalorin e gjuhs s sotme shqipe me 2273 faqe, botim i vitit 1980. N faqen 657:
  Has-takoj dik a dika rastsisht e papritur, ndesh. E hasa n rrug (udhs). E hasi n stadium (n teatr, kinema). Hasi nj ari.
  2-fig. M del prpara dika e m pengon, ndesh, gjej, v re. Hasi vshtirsi (pengesa). Kam hasur shum fjal t rralla (shprehje t panjohura).
  3-jokal. Ndeshem rastsisht e papritur n dika (edhe figurative). Hasi n nj gur (n mur). Hasi n gjurm. Hasi n tok t fort. Hasm n vshtirsi, (n pengesa).
  *I hasi (i zuri , i ndeshi, i ra) sharra n gozhd.
  Mos ngul kmb si mushka. As un nuk kmbngul.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Bile= madje.
  N mos shum, pakz. Nuk ka kuptim futja e fjals bile pas "shum" . Vetm presja sht e mjaftueshme. As fjala "athere" q duket si m e prshtatshme pr t'u futur, do t ishte e ngarkuar kot. Sa pr MJELLMN, nuk po ngul kmb, pasi sht przgjedhja e saj. M duhet t dorzohem. I thuhet Mjellma dhe jo Mjelma, edhepse mua m plqen t'them mjelma "Liqeni i Mjelmave"
  Lisi!
  M plqeve si e ke prdorur foljen "di" n mnyrn habitore="ditkam"
  sht e rrall q nj shqiptar nga Kosova t prdor mnyrn habitore ashtu. (ha, ha, ha : Ti e po e dishe shipen pa greshka)
  (Shaka miqsore)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-05-2002
  Mosha
  50
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Gloko? Nuk eshte shqip

  Desha te sqaroj Mjellma per ate qe pyet ne krye te ketij diskutimi.
  Ajo shkruan :
  Sot me ra ne sy nje fjal ne kuzhinen Shqiptare qe kurre nuk e kisha ndegjuar e ajo eshte GLIKO? c'ka eshte nese ka mundesi dikush te me shpjegoj.
  Gliko eshte nje fjale greke dhe perdoret kryesisht ne jug te Shqiperise. Eshte perdorur dhe me pare dmth dhe para 1990 ne kuptimi e embelsires se veante, por tashme qe shume shqiptar flasin greqisht ve gjuhes se nenes ajo eshte perhapur dhe me gjere. Kuptimi i saj eshte embelsire. Jo do fjale qe perdorin shqiptaret e Shqiperise duhet marr si shqip. Ne kete rast "gloko" nuk ka pse te perdoret pasi eshte "kalk" (fjale qe ka te njejtin kuptim) i fjales embelsire.
  Ndersa per "has" Pellazgu ka bere nje pune vertet shkencore duke iu referuar Fjalorit te Gjuhes se Sotme Shqipe. Nuk ka se si nje fjale qe perdoret aq shpesh ne shqip te mos ekzistoj ne fjalor.
  Ju uroj diskutim te kendeshem !
  Rycki
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rycki2001 : 15-08-2002 m 10:44
  O moj Shqypni e mjera Shqypni....
  Ti ke pas ken nj zonj e rand,
  Burrat e dheut t thirrsin NAN
  Vaso Pasha

 17. #17
  Shmekeri Prishtines
  Antarsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  38
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Keshtu flitet Gjuha Shqipe:

  UN shkova ne shkoll. Ti shkove ne shkoll. Ai ose ajo shkuan ne shkoll.

  hahah hahaha haha

  Tash cila eshte menyra deftore, cila eshte menyra deshirore, cila eshte menyra paushalle, une nuk e di-tkam.

  Si shesin mend. Mjellma, pse nuk flet sikur te ka rritur Nena..Nena Kosove?

  Letersia76 paska studjuar Gjuhen Shqipe. Pata rastin te lexoj disa shkrime te saj; verejta se Letersia76 ka nevoje te kthehet ne shkollen fillore.

  "nuk ka fjale Has ne fjalor dhe pike dhe pike" Sikur do femije pa lodra. "une edua, une e dua.heheheheh"

  Letersia76, te sygjeroj qe ta lexoni lektyren , "Flutura e Arte."

  Une..trimi bukurosh

  P.S>

  Mos shitni mend, O takllagjyna
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 18. #18
  alvi
  i/e ftuar

  Abeceda!

  I e madhe e shtypit.
  i e vogel e shtypit.
  Uriqi.

  O e madhe e dores/
  o e vogel e dores.
  Asmoni.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  O Taulant Dardani!
  .

  Folja "shkoj' n mnyrn dshirore bn:
  Un shkofsha,
  Ti shkofsh,
  Ai/ajo shkoft,
  .

  Ne shkofshim,
  Ju shkofshit ,
  Ata shkofshin.
  .
  .
  Taulant, edhe dika tjetr (mbaje mend- dika e jo diqka), letrsia76 nuk ka studjuar shqip por latinisht, ndaj i falet q nuk di shqip. Takllagjyn nuk hyn as me eki n shqip.
  O Alvi, m'knoqe vallahi!
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2002
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kam prshtypjen se n fjalin - tem "Ta msojm() shqipen" trajta e shkurtr sht e teprt. Megjith sugjerimet (kjo fjal pr Taulant-Dardanin) q i jan br tems nga diskutues t tjer, varianti i sakt i bie q t jet "T msojm shqipen".

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Informata Rreth Kultures Islame
  Nga StterollA n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-05-2010, 15:27
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 5. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •