Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  oviqi pohon se Lirim Jakupi gjendet n Bondsteel

  Beograd, 26 dhjetor (presheva.com) Kryetari i Trupit Koordinues pr jugun e Serbis dhe i Qendrs Koordinuese pr Kosovn dhe Metohin, Nebojsha oviqi ka deklaruar se Lirim Jakupi gjendet n bazn amerikane Bondsteel afr Ferizajit. Shqiptari Lirim Jakupi i cili t premtn ka marr pjes n prleshjen e armatosur me policin maqedonase afr Tetovs nuk sht i plagosur, por gjendet n bazn amerikane - Bondsteel - t Kosovs dhe Metohis, ka deklaruar oviqi pr Radiotelevizionin e Serbis (RTS). Jemi njoftuar nga burimet tona se Jakupi gjendet n Bonsteel dhe q nuk sht i plagosur, ka pohuar ai, duke shtuar se duket q sht nj tentim pr ta fshehur Jakupin. Misioni i Kombeve t Bashkuara n Kosov (UNMIK) ka konfirmuar t dieln se ka arrestuar Lirim Jakupin. Forca t shumta t policis s UNMIK-ut ishin dislokuar n hyrje t Qendrs Klinike Universitare t Prishtins, pasi q policia sht njoftuar nga nj mjek se Lirim Jakupi sht paraqitur pr tu mjekuar n kt spital me emr t rrejshm. Lirim Jakupi, nga Bujanoci, i njohur po ashtu nn nofkn Nacisti ka qen njri ndr komandantt kryesor t Ushtris lirimtare pr Preshev, Medvegj dhe Bujanoc (UPMB) - gueriljes shqiptare q luftoi pr 16 muaj kundr forcave serbe t siguris n rajonin e Lugins s Preshevs deri n maj t vitit 2001, kur edhe u mobilizua si rezultat i marrveshjes s paqes. Ai sht plagosur t premtn n Tetov gjat nj aksioni t policis maqedonase. Lirim Jakupi kishte arritur q t arratiset pas prleshjes s armatosur me pjestart e policis. Ne jemi t brengosur sepse edhe m par ka ndodhur q ndokush t gjendet n Bondsteel dhe m pas t ik. Pr kt duhet nj veprim energjik i shtetit dhe i organeve t drejtsis, ka thn oviqi duke paralajmruar se MUP-i i Serbis dhe Qendra Koordinuese pr Kosovn dhe Metohin do ti drgojn UNMIK-ut krkes pr ekstradimin e Jakupit. Autoritetet serbe jan n krkim t Lirim Jakupit, t cilin e akuzojn se sht pjestar i Armats Kombtare Shqiptare (AKSH). Po ashtu edhe UNMIK-u kishte lshuar fletarrest ndrkombtar ndaj Lirim Jakupit pr shkak t dyshimit se ka kryer vepra terroriste dhe se sht i implikuar n vrasje t ndryshme n territorin e Kosovs pas prfundimit t konfliktit n Luginn e Preshevs. Burimet policore t Maqedonis kan pohuar disa her gjat krizs s fundit n Kondov t Shkupit, se Lirim Jakupi ka qen njri ndr drejtuesit e grupeve t armatosura shqiptare t cilt ishin dislokuar n fshat dhe se ai do t prndjeket nga organet e shtetit. Kryeministri i Maqedonis kishte deklaruar t shtunn n Ohr se aksioni pr arrestimin e Lirim Jakupit ishte nj intervenim i rregullt i pritur i policis e cila bn punn e saj dhe nj dshmi se funksionon shteti i s drejts. N operacionin e s premts t policis maqedonase pr ta arrestuar Lirim Jakupin qe vrar Liridon Drmaku nga Dardana e Kosovs, student i Farmacis n Universitetin e Tetovs dhe u arrestuan nga ana e policis dy student t tjer nga Bujanoci: Valon Azemi dhe Florent Saiti. Ministria per Pun t Brendshme e Maqedonis ka pohuar se Liridon Drmaku ka pasur lidhje me grupe t armatosura. Ndrkaq, studentt e Farmacis than t dieln gjat nj konferenc me gazetar n Tetov se kolegu i tyre i ndjer nga Dardana ka qen njri ndr studentt m t dalluar t ktij fakulteti dhe kan mohuar pohimet e Ministris s policis se Liridoni ka qen i prfshir n formacione t armatosura shqiptare. Studentt e Fakultetit t Farmacis than se t hnn do ta bojkotojn msimin n shenj revolte pr shkak t vrasjes s kolegut t tyre Liridon Drmaku dhe arrestimit nga forcat maqedone t dy studenteve t tjer. Kshilli grevist i studentve te Fakultetit t Mjeksis dhe atij t Stomatologjis paralajmruan po ashtu pr t hnn nj protest npr rrugt e Tetovs, ku njherit pr disa or do ta bllokojn edhe aksin rrugor q e lidh Shkupin me Tetovn.
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Irfan..

  Interesante shkrimet e tua per ngjarjet ne Maqedoni e Preshev..
  Vazhdo shkruaj..

  Ka ardhur koha.. qe asnji shqiptar nuk duhet te veproj pa lidhje me institucionet e votuara..
  Pra asnji shqiptar kudo qofte nuk guxon te veproje pa u konsultuar e bashkrenduar veprimtarine politike apo dhe ushtarake me autoritetet legjitime.

  Kush jane keto autoritete?

  Ne shqiperi eshte shteti shqiptar.
  Ne Kosove jane Presidenti, Parlamenti dhe qeveria.
  Ne Maqedoni jane Partite legale Shqiptare.
  Ne Mal te zi gjithashtu partite legale shqiptare.

  Aventurat me Alban Vjos e Gafur jane vetvrasje per shqiptaret e ceshtjen kombetare.

  Historia e viteve 1997-98-99.. tregon se sa lehte eshte me shpall ushtri e luftra por sa zor asht kur miljona shqiptar perfundojne maleve mes bores a neper furra te shkritoreve Serbe..

  Jo gjithmon bjen daci ne kos..thot proverbi...
  Qe do te thot... Jo gjithmon ka me dal ndoj Klinton e Blair me na shpetue..

  Nuk di a kuptoni ju rinija se sa budallaki asht me u rrejt prej idajet beqirave e Elshan gafurave e sojit te tyre 400 ftyrsh..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  UNMIK-u konfirmon se sht arrestuar Lirim Jakupi

  Prishtin, 26 dhjetor Misioni i Kombeve t Bashkuara n Kosov (UNMIK) ka konfirmuar t dieln se ka arrestuar Lirim Jakupin, kan transmetuar mediat kosovare. Forca t shumta t policis s UNMIK-ut ishin dislokuar n hyrje t Qendrs Klinike Universitare t Prishtins, pasi q policia sht njoftuar nga nj mjek se Lirim Jakupi sht paraqitur pr tu mjekuar n kt spital me emr t rrejshm. Lirim Jakupi, nga Bujanoci, i njohur po ashtu nn nofkn Nacisti ka qen njri ndr komandantt kryesor t Ushtris lirimtare pr Preshev, Medvegj dhe Bujanoc (UPMB) - gueriljes shqiptare q luftoi pr 16 muaj kundr forcave serbe t siguris n rajonin e Lugins s Preshevs deri n maj t vitit 2001, kur edhe u mobilizua si rezultat i marrveshjes s paqes. Ai sht plagosur t premtn n Tetov gjat nj aksioni t policis maqedonase. Lirim Jakupi kishte arritur q t arratiset pas prleshjes s armatosur me pjestart e policis. UNMIK-u kishte lshuar fletarrest ndrkombtar ndaj Lirim Jakupit pr shkak t dyshimit se ka kryer vepra terroriste dhe se sht i implikuar n vrasje t ndryshme n territorin e Kosovs pas prfundimit t konfliktit n Luginn e Preshevs. Po ashtu edhe autoritetet serbe jan n krkim t Lirim Jakupit, t cilin e akuzojn se sht pjestar i Armats Kombtare Shqiptare (AKSH). Burimet policore t Maqedonis kan pohuar disa her gjat krizs s fundit n Kondov t Shkupit, se Lirim Jakupi ka qen njri ndr drejtuesit e grupeve t armatosura shqiptare t cilt ishin dislokuar n fshat dhe se ai do t prndjeket nga organet e shtetit. N operacionin e s premts t policis maqedonase pr ta arrestuar Lirim Jakupin qe vrar Liridon Drmaku nga Dardana e Kosovs, student i Farmacis n Universitetin e Tetovs dhe u arrestuan nga ana e policis dy student t tjer nga Bujanoci: Valon Azemi dhe Florent Saiti. Ministria per Pun t Brendshme e Maqedonis ka pohuar se Liridon Drmaku ka pasur lidhje me grupe t armatosura. Ndrkaq, studentt e Farmacis than t dieln gjat nj konferenc me gazetar n Tetov se kolegu i tyre i ndjer nga Dardana ka qen njri ndr studentt m t dalluar t ktij fakulteti dhe kan mohuar pohimet e Ministris s policis se Liridoni ka qen i prfshir n formacione t armatosura shqiptare. Studentt e Fakultetit t Farmacis than se t hnn do ta bojkotojn msimin n shenj revolte pr shkak t vrasjes s kolegut t tyre Liridon Drmaku dhe arrestimit nga forcat maqedone t dy studenteve t tjer. Kshilli grevist i studentve te Fakultetit t Mjeksis dhe atij t Stomatologjis paralajmruan po ashtu pr t hnn nj protest npr rrugt e Tetovs, ku njherit pr disa or do ta bllokojn edhe aksin rrugor q e lidh Shkupin me Tetovn.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

Tema t Ngjashme

 1. Kumanova, informacione t prgjithshme
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 2. Perfundoi gjykimi n Hag i Limajt, Balajt dhe Musliut
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 470
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 18:56
 3. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
  Nga Newhost n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
 4. Padi pr shpifje ndaj Hashim Thait
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 15:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •