Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 178

Tema: Pesha ideale

 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Pesha ideale

  Pesha normale e femrave lidhur me moshen dhe gjatesine
  Kodi:
   			
  Mosha  15-19  20-24   25-29  30-34    35-39   40-44   45-49    50-54
  Gjatesia	kg    
  1.50  49.9  51.3    52.6	  54.0	55.3    57.1    58.5     59.4
  1.52	50.8  52.3    53.5	  54.9    56.2    58.0    59.4     60.3
  1.55	51.7  53.0    54.4   55.8	57.1    59.0    60.3     61.2
  1.57	53.0  54.4    55.3   56.7	58.5    60.3    61.7     62.6
  1.60	54.4  55.8    56.7   58.0	59.9    61.7    63.0     64.0
  1.62	55.8  57.1    58.5   59.9	61.7    63.0    64.4     65.3
  1.65	57.1  58.5    59.9   61.7	63.5    64.9    66.2     67.1
  1.67	59.0  60.3    61.7   63.5	65.3    66.7    68.5     69.0
  1.70	60.8  62.6    63.5   65.3	67.1    68.5    71.2     71.8
  1.72	62.6  64.0    65.3   67.1	69.0    70.3    71.5     73.5
  1.75	64.0  65.8    67.1   69.0	70.8    72.1    73.5     75.3
  1.77	65.8  67.6    69.0   70.3	72.1    73.5    74.9     77.1
  1.80	68.0  69.4    70.3   71.7	73.5    75.3    77.1     78.9
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 21-12-2004 mė 17:12
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  E kush ka thene qe "idealja" eshte tu u rrit (plak) e tu shtu peshe?

 3. #3
  100% Fierake Maska e ~BoOtYlIcIoUs~
  Anėtarėsuar
  15-10-2004
  Vendndodhja
  Wit U Boo
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dmth qekam e dobet un per gjatesine qe kam???
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 22-12-2004 mė 10:26

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pesha ideale eshte 230 lbs.
  gjatesia gjeresia dhe mosha nuk kane rendesi.
  Keshtu me kane thene

 5. #5
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  34
  Postime
  1,322
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  e cuditshme me duket, dhe kerkoj ndjese qe "fus hundet" ne teme:

  Nje femer e gjate 175-176 cm nuk ka si te jete mbi 60 kg, dhe te thuhet se ka peshe ideale.
  te pakten ky eshte mendimi im!

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 6. #6
  100% Fierake Maska e ~BoOtYlIcIoUs~
  Anėtarėsuar
  15-10-2004
  Vendndodhja
  Wit U Boo
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga mad
  e cuditshme me duket, dhe kerkoj ndjese qe "fus hundet" ne teme:

  Nje femer e gjate 175-176 cm nuk ka si te jete mbi 60 kg, dhe te thuhet se ka peshe ideale.
  te pakten ky eshte mendimi im!

  {^_^}

  po dhe un ate mendoj , dhe esht e vertet sepse un jam aq e gjate dhe nuk jam 65 kile

 7. #7
  DoNt Hate Me4 BeIn HoNeSt Maska e Tironse_Girl_69
  Anėtarėsuar
  10-12-2004
  Vendndodhja
  ohio, usa
  Mosha
  32
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  sipas jush un qenkam perbukuri per gjatesin qe kam se jam me dobet lol
  Guys r Players... and thats a fact... Dont fall n love... just play 'em back!

 8. #8
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Opa, nje gje qe e di me saktesi.

  Pesha ideale ashtu sic jua llogaritin njerezve ne spital.

  Ka dy formula per adulte, nje per meshkuj, nje per femra.

  Femra: 45.5 + 2.3 * (sa inches mbi 5 feet eshte personi) = Ideal Body Weight in kg(IBW)

  Per shembull: Eshte nje femer e gjate 5 feet and 6 inches

  IBW = 45.5 kg + 2.3 * 6 inches over 5 feet = 59.3 kg = 130.7 lb

  Tani po te jete me pak se IBW konsiderohet anoreksike.
  Po te jete me shume se 20% mbi IBW konsiderohet obese. Per shembull tek shembulli jone me lart:

  59.3 kg * 1.2 = 71.16 kg
  Nqs. nje femer 5 feet 6 inches do jete mbi 71.16 kg konsiderohet obese.

  Pra po te jete midis 59.3 kg - 71.16 kg konsiderohet normal.  Ndersa per meshkujt formula eshte:

  50 kg + 2.3 * (how many inches over 5 feet the person is) = IBW ne kg

  Gjithashtu po te jene me teper se 20% mbi IBW konsiderohet obese.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #9
  100% Fierake Maska e ~BoOtYlIcIoUs~
  Anėtarėsuar
  15-10-2004
  Vendndodhja
  Wit U Boo
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pse ore te gjith qekan anoreksike .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 22-12-2004 mė 10:21

 10. #10
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ca ke ndryshuar Mina aman!

  Po ti Booty paske dhe gjithe kete nick... cne kaq e shqetesuar per anoreksine?

  Po qe s'eshte healthy, s'eshte... pervec ndonje njeriu me metabolizem shume te larte ma merr mendja, dicka e lidhur me gjenetiken.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e korcaprincess
  Anėtarėsuar
  24-10-2002
  Vendndodhja
  Detroit MI
  Mosha
  35
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Na i thoni me pounds instead of me kg please, se nuk di si ti llogaris lol. Un jam 1:80 e gjat. Sa esht pesha ime ideale? tani jam 125 pounds ( i know i am underweight lol, i got a really high metabolism even though jam shum mire me oreksin). Can somebody tell me what the ideal weight would be for me in pounds? thank u in advance

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  po daja mi sa duhet te jete:P

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga korcaprincess
  Un jam 1:80 e gjat. Sa esht pesha ime ideale? tani jam 125 pounds
  5'11'' e gjate dhe 125 pounds???? Me molle ushqehesh ti mi? Lol. Per kuriozitet, c'size je?

  Te keqen e tuleve te mia, s'i nderroj me asgje ne bote!!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  36
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per meshkujt a ka ndonjeri tabele si puna e kesaj te Mines?

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Qenkam 10 kg nen peshe sipas kesaj tabeles aleate. Kjo duket absurde jam e sigurt po te isha 57 kg do dukesha chumpy.
  Be yourself and you will always be in fashion.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e korcaprincess
  Anėtarėsuar
  24-10-2002
  Vendndodhja
  Detroit MI
  Mosha
  35
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  5'11'' e gjate dhe 125 pounds???? Me molle ushqehesh ti mi? Lol. Per kuriozitet, c'size je?

  Te keqen e tuleve te mia, s'i nderroj me asgje ne bote!!
  lol jo vetem me molle, po dhe me dardha .jo ne fakt me oreks jam shum mire. I eat healthy dhe i have good appetite, but i also have a very high metabolism qe kthen cdo gje qe haj ne energji instead of weight. It's also in my genes, e kemi si fis ne qe nuk shendoshemi pa arritur moshen 25 vjec lol. My grandmother had almost the same weight ne moshen 90 vjecare as the weight she had when she got married lol. She had 4 kids. Can u imagine??

 17. #17
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Une s'paskam fetyre te hyj ketu pse nuk thoni ju..
  Doli edhe bumcja e forumit...
  Une jam 158 lbs qe sja kam haberin sa jane shqip....
  Edhe e gjate 5 '6.
  Po do dobesohem ja kam be bene vetes..:P

 18. #18
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Per korcaprincess dhe shkodranen 1 kg = 2.2 lbs.
  Dmth. merr peshen ne kg dhe e shumezon me 2.2 qe ta gjesh ne pounds. Ose e merr ne pound dhe e pjeseton me 2.2 qe te dale ne kg.


  Per nursezin... e vura me siper nje formule per ta llogaritur peshen ideale ne baze te gjatesise. Pse ca kalojne burrat, shtatzani apo menopauze qe te shtojne peshe me moshen? Dashkeni justifikim dhe juve... posi, posi! Ruaju nga berxollat po ta kesh problem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 23-12-2004 mė 17:35
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 19. #19
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ose ndryshe merr pounds edhe i pjeston me 2.2 dhe gjehet sa kile je...
  Dmth une qenkam 71 kg...ppupupu pse me diftove..:P

  Gerta ti qenke 56 kg e dashur....lumja ti...

 20. #20
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Opps, sapo e ndryshova perserita te njejten gje
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Cila eshte mosha ideale per tu martuar
  Nga new-man nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 124
  Postimi i Fundit: 25-06-2015, 02:50
 2. Shkencėtari 33-vjeē krijon gruan ideale, njė robot-femėr
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-12-2008, 09:44
 3. Alfred de Vigny
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-09-2005, 16:34
 4. Gruaja ideale
  Nga Klevis2000 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 30-11-2003, 00:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •