Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
  1. #21
    alvi
    i/e ftuar
    O Rycki, slow down. E para e punes se ku me ka ngelur ora mua, nuk eshte problemi yt apo askujt tjeter, nqs une jam kaq injorant ose i prapmbetur, pasojat do ti vuaj un e jo ti. E dyta per ca lloj propagande bej un ate nuk e di as ti e as njeri tjeter. Ajo po ashtu eshte private e imja. Une qe shkruaj shkruaj sepse kam mendin tim qe ndoshta nuk perputhet me tendin aapo te shume kujt tjeter por ja qe nje nga te miratn e demokracise me te cilat duhet te mesohesh te jetosh eshte dhe e drejta e fjales. Dhe e treta mos fol kshu me menyra indirekte dhe sarkazem se na bone per te vjell.
    Une jam kush jam dhe si shqiptar kam te drejten e fjales dhe ate s'ma heq dot as ti e askush. Nigjove ti wannabe nazi. Stalini boni c'boni fitoi luften e II boterore, dhe ate as ti e askush tjeter nuk ja heq dot si merite. Ishte idiot apo jo nuk te takon as ty e as mua ta gjykoje por popullit rus. Ti rriji menderes persiper qe te mos bohesh me keq se Staloni ne dite te keqia, se ashu fillo ajo rruge me beso. Sot do te ma mbyllesh gojen mua neser tjetrit dhe kur ta shohesh qe nuk na e mbyll dot me argumente do perdoresh forcen ose vendime arbitrare si ato qe ke propozuar. Ate beri, Enveri, Hitleri dhe Stalini, writ large.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    80
    Alvi te pergezoj qe paske mesuar dhe anglisht krahas gjuhes shqipe qe pothuajse e shkruan bukur.
    Tani te vijme tek Stalini yt. Une e di se kush eshte Stalini dhe ēfare ka bere ai. Por kur vjen ketu ne forum, Stalinin lere ne shtepi. Nese ti ke respekt per vampirin gjeorgjanas respektoje ne shtepine tende dhe bile mund ti besh nje bust dhe ta vendosesh ne shtepi por ne te tjeret nuk kemi nevoje as per theniet e tij as per ato te Hitlerit e as ato te Enverit. Mbi te gjitha ato nuk frymezojne.
    Sa per te drejten e fjales nuk ta heq njeri, bile une te inkurajoj se ne kete menyre do mesosh te shkruash dhe gjuhen e Naimit krahas asaj te Shekspirit.
    Rycki
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rycki2001 : 15-08-2002 mė 16:04
    O moj Shqypni e mjera Shqypni....
    Ti ke pas kenė njė zonjė e randė,
    Burrat e dheut tė thirrsin NANĖ
    Vaso Pasha

  3. #23
    alvi
    i/e ftuar
    Me vjen keq qe nuk paskam arritur te te frymezoj. Ka qene dhe arsyeja pse i kisha vene ato citatet. Tani nuk do te me zere dot gjumi, kur e di se nuk te paskerkam frymezuar dot.
    Ej, Rycki, bota nuk sillet rrotull tej. Se pse i ve dhe se car ve une ke nenshkrimi im me beso nuk ka asnje lidhje me ty, sinqerisht te them. Ato jane thjesht shprehje qe mua mu duken shume te goditura dhe ne se e beson ti ose jo ka anetare te tjere te cilet me kane pergezuar per to. Por fjala jote nuk e di pse ka shume vlere per mua prandaj po i nderroj dhe po ve ca mendime nga Machiavelli, para te cilit Stalini dhe Enveri duken si foshnje te porsalindura dhe te pafajshme.
    Me respekt, Alvi!

  4. #24
    I Djathtė
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    713
    A e dini se per sigurimin e shtetit nuk ka pasur ligj fare?

    Vetem nje vendim byroje ka pasur.
    Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

  5. #25
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet nė Bllog
    17
    Fale te shkuares komuniste dhe instrumentalizimit te sigurimit te shtetit ne mbajtjen e atij rregjimi ne kembe, shqiptaret ne pergjithesi e paragjykojne sherbimin informativ shqiptar dhe e identifikojne ate me "nje te keqe". Faktikisht, sherbimi sekret i cdo vendi luan nje rol te vecante pasi:

    1. Garanton dhe mbron interesat e vendit dhe sovranitetini e tij nga planet e vendeve te tjera.

    2. Mban nen monitorim te gjithe njerezit e veshur me pushtet ne administraten shteterore duke mos lejuar asnjerin prej tyre qe te shesi sekrete shteterore apo sabotoje gjithe mbarevajtjen e institucioneve te shtetit.

    3. Ushqen me informacion strukturat e rendit dhe pushtetin gjyqesor ashtu sic raporton per cdo eveniment tek presidenti dhe kryeministri i vendit.

    Ne dekaden post-komuniste qe kaluan shqiptaret, sherbimi informativ shqiptar u mundua ti krijoje nje imazh te ri vetes, nga ai i monstres ne a te te engjellit. Te dy kreret e sherbimit informativ ne keto 10 vjet kane dale nga katedrat e mesimdhenies, duke u munduar ti veshin ketij institucioni nje vello humaniste. Nese ne 5 vjecarin e pare u vereh nje mos efikas i SHIK per parandalimin e prekjes se interesave shqiptare (kujtoni firmat piramidale dhe ngjarjet e 97), ne 5 vjecarin e dyte u vu re nje aleance e hapur e krimit politik dhe ordiner me strukturat e SHISH. Sote Klosi akuzohet per vrasjen e Azem Hajdarit, ashtu sic akuzohet edhe per shuarjen e fisit te Haklajve ne Tropoje, sulmet ndaj te cilave ende vazhdojne. Keto jane vetem maja e ajsbergut, pasi shkarkimi i Klosit nxorri ne drite edhe interesat qe ai perfaqesonte dhe mbronte. Per kete mjafton te lexoni komentet per shtyp te shume politikaneve qe flisnin me mllef ose keqardhje e simpati per Klosin.

    Nese vertet pushtetaret e sotem e ata te neserm jane te interesuar qe te ndihmojne ne reformimin e ketij institucioni ata duhet qe te hetojne dhe ndeshkojne te gjithe ata qe e kane perdorur postin e tyre per te shkelur ligjin me te dyja kembet. Nese krimi dhe ata qe shkelin ligjin ndeshkohen sot, mesazhi eshte i qarte per ate qe do te ulet neser ne karrigen e kreut te SHISH qe nese ti shkel ligjin, te pret drejtesia shqiptare. Vetem atehere shqiptaret nuk do ta urrejne kete sherbim, por do ta ndihmojne ate ne punen e tij.

    Te punosh ne mbrojtje te interesave te vendit tend si agjent sigurimi eshte nje prej profesioneve me te respektuara dhe nderuara ne shoqerite perendimore. Kuptohet, gjithmone konform ligjit.

  6. #26
    I Djathtė
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    713
    Shqiptaret nuk e paragjykojne jo, por ne rast se 97% te efektivit te ish-sigurimit te shtetit sot eshte efektiv i SHISH nuk ke ca te paragjykosh por te vesh duart ne koke ose te qeshesh me reformat e RSH ose te qash ose te kenaqesh ...


    Mbas 12 vjetesh sherbimi informativ eshte ne dore te profesionisteve te sigurimit te shtetit ky eshte fakt.

    Rezultati:

    Krime politike

    Krim i organizuar

    Korrupsion


    Nejse, heqja e Klosit eshte fitore e madhe te shofim kush do ti vije pas, po erdhi prape naj profesionist i sigurimit une parashikoj se nuk ka per te pasur asnje ndryshim.
    Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    116

    Question Re: Or Brari ty te lumte goja por....

    Postuar mė parė nga Rycki2001
    Brari, te lumte goja (ose me mire tastiera...) per shpjegimin qe i bere ēėshtjes sė sigurimsave por me duket se mundimi te vajti kot. Sepse Alvi ngelet po tek e tija. Dhe ai nuk eshte vetem. Ai perfaqeson nje grupim qe mund ta quash te pandryshuarit apo quaji si te duash por ora atyre u ka ngelur tek Dulla. Bile Alvi edhe me heret akoma tek Stalini. Nje gje me bene pershtypje se administratoret e forumeve e kane bere te qarte qe eshte e ndaluar propaganda fashiste dhe komuniste ne forume por si duket Stalini eshte bere demokrat....
    Rycki



    Une jam i mendimit se me sakte do te ishte ne qofte se e shtrojme pyetjen se nga vjen kjo vendosmeri(bindje) e verber e Alvit dhe shokevete tij:

    1-nga padituria????
    2-nga partishmeria?????

    Une mendoj se qendron me shume kjo e dyta dhe po te kesh parasysh zemervogelsine karakterizuese per militantet atehere do te shpjegohej shume lehte fenomeni Alvi&Co.
    Prandaj eshte e kote te sjellesh ketu argumente sepse Alvi &Co e dine pse ngulin kembe si mushku.



    Kastriot

  8. #28
    alvi
    i/e ftuar
    Ore Katriot. Po mire more ta shofim i here sa paditurine dhe partishmerine.
    Per sa i perket paditurise mua me vjen rrotull, pasi me beso e di shume mire se c'ka pas bo vaki. Ti i ke pas lexu ke Heronjt e heshtur, un i kam pas ditur ca bohej nga burime te sigurta.. Pra ne kete drejtim te me vish rrotull.
    Per sa i perket partishmerise, as qe me rruhet fare per politiken ne shqiperi, te them te drejten se e shof qe paskena qen popull i mallkum, se dhe sot e kesaj dite te vetmet zgjedhje qe i kena lon vetes jane Tosi dhe Sala. Pra ne 60 vitet e funit. Ducja, Hitleri, Enveri, Ramizi, Sala, Tosi. Pra ca te na vije mas qafe e kemi merituar. Ketu ne forum rrahim mendime, dhe as une nuk ta ndryshoj dot mendjen ty e as ti mua, pasi te dy jemi shqiptare dhe e dime shume mire qe eshte e pamundur. Nuk ekziston ndonje problem Alvi&co pasi eshte thjesht krijim i imagjinates tende dhe mllefit qe paske grumbulluar gjate viteve. Te shpresoj te kesh jete te lumtur se shume mllef paske dhe po se leshove do te tehaje nga brenda. Leje politiken me llafe nepr forume dhe leje ofendimin e te tjereve se nuk te ka as lezet se dukesh si cun i zgjuar.
    Me respekt Alvi!

    P.S. Ah se harrova satrapin qe tani po na del dhe sikur sakrifikoi duke u larguar nga shqiperia me i hale me pare.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    80
    Unė duke u nisur nga fakti qė Alvi reflektoi siē duhet ndaj kritikave pėr citatet mu duk e mbyllur kjo ēėshtje dhe nuk do tė desha tė diskutoja mė nė kėtė temė qė e tejkaloi qėllimin pėr tė cilin u hap. Por Kastriot dhe Replika e Alvi mė bėjnė tė rivij tek e njėjta pikė. Kastriot duke parė kėmbnguljen e Alvi pėr tė mbrojtur "armėn besnike nė duart e partisė" e akuzon kėtė tė fundit pėr partishmėri dhe mosnjohje. Dhe ky i fundit replikon.
    Alvi shkruan :
    Per sa i perket paditurise mua me vjen rrotull, pasi me beso e di shume mire se c'ka pas bo vaki. Ti i ke pas lexu ke Heronjt e heshtur, un i kam pas ditur ca bohej nga burime te sigurta..
    Nuk di por nėse kėto burime tė sigurta do tė thotė qė ti je paguar nga shteti shqiptar pėr tė bėrė atė punė qė ke bėrė ose ke qenė pjesė e plejadės "1200" ti nuk duhet ti deklarosh kėto nė njė forum ku bėhen diskutime nė parim tė gjėrave. Ju mund tė shkruani kujtimet tuaja nė njė libėr por besoj qė dhe pėr kėtė gjė kur ke qenė i angazhuar nė shėrbime sekrete duhet ta konsultosh me eprorėt e tu, me ligjin dhe me avokatin tėnd. Nėse deklarata e mėsipėrme tė shpėtoi ėshtė gjė tjetėr. Sidoqoftė nga ato qė shkruan zoti Alvi tregon se di ca gjėra por pėr modesti nuk duhet tė deklaroj qė ėshtė mė i menēuri dhe tė tjerėt i vijnė rrotull....
    Sinqerisht, Rycki
    O moj Shqypni e mjera Shqypni....
    Ti ke pas kenė njė zonjė e randė,
    Burrat e dheut tė thirrsin NANĖ
    Vaso Pasha

  10. #30
    alvi
    i/e ftuar
    Rycki, un jam 28 vjec dhe nuk kam patur fatin e madh ti sherbej atdheut, te them te drejten peng me ka ngelur, se vetem ne aksione dhe qitje kam shkuar, pra nuk pata faj. Burime te sigurta, une quaj te njoheur te mi qe kane mbaruar ate shkollen e Saukut, me te cilen ju talleni, se nuk e keni idene ca behej atje. Pra aty ta kam llafin. Une ate teme e deklarova te mbyllur ne koken time, dhe un thjesht i jam pergjigjur sulmit personal nga Kastrioti. Aq dua te them per temen. Vetem se kaq do te them, nje dite, ndoshta mas nja 50 vjetve, ishalla te jemi gjalle do me kujtosh dhe do thuash, ai Alvi paska qen burr i squt fort (LOL0 kur te merren vesh gjonat se car lojrash e legjendash ka pas bo sigurimi qe ti fuste te tjeret ne thes e te mbronte kufijte. Se c'bene brenda perbrenda vendit, pra ata Operativet, ajo eshte pune tjeter dhe une po ta shohesh me kujdes nuk kam folur per ta. Thjesht per ata qe punonin ne memdjet dhe zemrat e tyre per Shqiperine "ne goje te ujkut" sic thote populli. Jo kta qe merreshin me njerez qe thonin se nuk mish, ose vaj ulliri. Po dhe dicka tjeter dua te te ve ne dukje. Puntori operativ nuk te rrinte te rradha te te pergjonte. Ishin komshinjte, njerizit e aferm te familjeve tona qe i benin ato pislliqe, prandaj te them qe njerezit kane interes qe tua hedhin fajin "disave" pasi eshte me lehte per tu perballuar se faktet qe ndoshta babai ose nena kane qen bashkepunetore te sigurimit. NUK PO AKUZOJ ASKEND por thjesht po mundohem te kuptoj pse ka ardhur kjo psikoze. Nuk e bente njeri 4 vjet shkolen e Saukut, qe te merrej me ty e me mua e me djathe. Ata thjesht gjenin njerez qe nga nevoja, frika, paraja, apo thjesht atdhedashuria i benin gropen te tjereve. Kusuri ishte numra dhe norma. Sa per historite i kom sekret (LOL)
    Megjithate faleminderit Rrycki qe u perpoqe te hedhesh drite mbi situatetn.
    P.S. Si tu duk citati i ri?

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    80
    Si me duket citati i ri?
    Jo keq. Por nje gje duket te dish qe ne te nuk mungon ajo megalomania tipike shqiptare. Me thuaj nje veper te sigurimit jashte. Ke quan trimeri ti Alvi ?( nuk te them me zotni sepse je pak me i vogel nga une...) Pabesine dhe marrjen me mashtrime te ish-kryeministrit Koēo Kota nga Selaniku????Pabesia nuk eshte trimeri. Lodrat qe bene me bandat qe shpartalluan???? Me futjen e tyre gjer dhe ne Amerike???? Brari ti ka shpjeguar pak se si kane ndodhur ato gjera. Nejse siē e thua edhe vete pak me larte me keqja jote eshte se ti nuk ndryshon dot imazhin qe te eshte krijuar per sigurimin famekeq te shtetit dhe ti nuk i rishikon ato qe ke degjuar per te. Pas 1990 shume gjera u pane ne nje drite tjeter. Edhe ato qe te kane thene ata miqte e tu qe kane mbaruar Saukun (paske qene i rrethuar me VIP-a...) duhen ripare se nje nga elementet qe ata mesonin ne shkolle ishte se ēafere duhet tu thoshin te tjereve nder ta dhe ty.... Dhe pa pyet njerin qe kish dal jashte se si e pershkruante boten e jashteme para 90 dhe pas saj????
    Nejse rri aty ku je (dmth me mendimet e tua) se ndoshta ashtu eshte me mire por nje 28 vjeēar duhet te mesoj te shikoj gjerat me nje sy kritik qofte ato qe lexon sot qofte ato qe ka degjuar dikur. Kjo eshte nje keshille e nje shqiptari per nje shqiptar.
    Rycki
    O moj Shqypni e mjera Shqypni....
    Ti ke pas kenė njė zonjė e randė,
    Burrat e dheut tė thirrsin NANĖ
    Vaso Pasha

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Nje 43 vjeēar rikthen edhe njehere firmat piramidale
    Nga ClaY_MorE nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-09-2006, 05:15
  2. Dritė mbi katakombet e sigurimit .
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 22-03-2006, 22:21
  3. Nano: Berisha kryeministėr rikthen sherrin Veri-Jug
    Nga BlueBaron nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 23-02-2005, 03:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •