Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    . Maska e elda
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569

    Bota Do Të Ndyshonte Fytyrë.

    SUPER FLAKË . RADIOAKTIVITET, KLIMA TË PAMUNDURA. NËSE DO TË NDRYSHONIN QOFTË EDHE PËR DISA KONSTANTE TË VOGLA FIZIKE, BOTA DO TË NDYSHONTE FYTYRË.

    Jeta në tokë është fryt i disa koncidencave të paspjegueshme .
    E nëse do të ishte ndryshe ?

    Sipas shkencëtarëve John Barrow dhe Frank Tipler . Bota është ajo që është , PËRSE ?
    E thjeshtë , sepse ndryshe ne nuk do të ekzistonim . Por është dikush si astrofiziku Fred Hoyle , sheh në këtë koicidencë një ndërhyrje të shenjtë . Është akoma dikush që mendon mbi bazën e teorive të fizikantëve si Andreji Linde dhe Martin Rees që ekzistojnë universe të pafund paralelë ndër të cilat i yni çdonjëri i udhëhequr nga ligje fizike të ndryshme . Në bazën e këtyre ompinjoneve është një nënvizim i thjeshtë : Jeta në Tokë është rezultat i disa koinçidencave spektakolare . Mjaft të mendohet se si është formuar Hëna , pra ( duket ) pas një përplasjeje me një asteroid , 4,5 miliard vjet më parë … Nëse përplasja do të kishte qënë pak më ndryshe , do të ishte ndryshuar i gjithë evolucioni i planetit tonë .
    Por e gjithë kjo nuk është asgjë përpara pasojave të një ndryshimi qoftë edhe minimal në ligjet fizike që rregullojnë evolucionin e kozmosit . Konsiderojmë konstatet që përshkruajnë forcat themelore : graviteti , elektromagnetizmi dhe forcat nukleare . Për të zbuluar vlerën shkencëtarëve iu desh ti matnin sepse asnjë teori nuk i detyron që të kenë vlerën që realisht kanë . Por nëse do të ishte ndryshe , cfarë do të ndodhte ?

    Nësë forcat elektrike do të ishin më intensive .
    Do të ndryshonte stabiliteti i nukleve atomikë . përmasat e atomeve , ngjyrat , fenomenet optike dhe të gjitha lidhjet kimike .
    Do të mjaftonte , për të intensifikuar forcat elektrike dhe për të rritur të ashtuquajturën " kostante e strukturës së imta „ . Pasojat ? Do të rritej repulsimi ndërmjet protoneve dhe nukleve atomikë . " Dhe do të zvogëlohej probabiliteti i shkrirjes nukleare „ spjegon fizikani teorik Tullio Regge " Kështu në Diell do të ngadalsoheshin reaksionet nukleare dhe do te zvogëlohej ndriçimi „ . Dhe në Tokë do të mbërinte më pak dritë dhe më pak ngrohtësi .
    SUPERFLAKË
    Atomet do të ishin më të vogla , sepse elektronet do ishin më shumë të tërhequr berthama . Dhe ngjyrat e objekteve do të spostoheshin për nga ngjyra blu . Përveç kësaj zlberët do të ishin më të gjerë edhe më të dendur . Por do të rritej mbi të gjitha terheqja ndërmjet molekulave : objektet do të ishin më rezistentë , ngjitëset do të ngjisnin më mirë , trupat e ngurtë do të shkriheshin më me vështirësi dhe lëngjet do të zienin në një temperaturë më të lartë … do kishim si rezultat sipërfaqe më të mëdha akullnajash , dhe ndoshta edhe akull të thatë .
    Reaksionet kimike do të ishin më të ashpra : nga zjarri deri tek metabolizmi i qënieve frymore … Po jeta vërtet do të svilupohej në këto kushte ? " Molekulat do të ndryshonin formë dhe reaksion „ thekson Regge . " Forma e DNA dhe funksioni i saj , p.sh. do të ndryshonin , duke prurë ndyshime gjenetike të mëdha .

    DO TË ISHIM TË GJITHË MË TË SHËNDOSHË, PËR MË TEPËR, JUPITERI DO TË NDIZEJ EDHE DO TË SHNDËRROHEJ NË NJË DIELL.

    … Nëse graviteti do të ishte më i madh
    Gjithçka do të peshonte sigurisht më tepër . Por pasojat nuk do të mbaronin me kaq . " Një ndryshim qëftë edhe minimal e kostantes se gravitetit G do të kishte pasoja katastrofike „ thotë Regge . " Ndriçimi i Diellit ndryshon si një forcë shumë e qëndrueshme të G dhe nje rritje qoftë edhe 1% do të sillte fundin e jetës tokësore kështu siç e njohim ne . Nuk do të ndryshonin ose do të ndryshonin fare pak , strukturën kimeke të elementeve .
    Nëse jeta do të vazhdonte po u prekur nga këto pasoja , kafshët do të kishin kocka më të trasha dhe muskuj më të fortë për të mbajtur peshën e rritur . Evolucioni do të favorizonte mamuthët , në të cilët pesha është e shperndarë në katër këmbë . .. dhe është pra më e mundshme që do të ishin pikërisht këta të fundit qëniet më inteligjente të kësaj bote hipotetike … Po bimët ? Në një lartësi të njëjtë më nje bime në kushtet që kemi tani , do të ishte me trung më të trashë dhe më të dendur .
    Një tjetër Diell
    Të gjithë qënieve që jetojnë do t'u duhej të mësoheshin me një të nxehtë më të madh , mbi të gjitha sepse Dielli do të ishte më i vogël , por shumë më i nxehtë se tani … ndoshta do të kishim dy diej . Dielli tjetër mund të ishte Jupiteri , sepse në brendësi të tij një presion më i madh graviteti do të ishte në gjendje për të aktivizuar reaksione të të shkrirjes nukleare si ato që veprojnë tek Dielli ynë . Për shkak të nxehtësisë dendësia e popullsisë do të ishte më e vogël në Equador se sa tani , aty ndoshta uji do të arrinte temperatura të afërta me zjerjen e tij . Përsa i përket orbitës , toka do të rrotullohej më me shpejtësi , në këtë mënyrë viti do të ishte më i shkurtër . Në të vërtetë me një gravitet më të lartë se sa normali , sistemi diellor as që nuk do të ekzistonte . Një pej këtyre shkaqeve : yjet do të digjeshin më shpejt dhe pra e gjithë historia e 10 miliard viteve deri në lindjen e Diellit do të ishte konsumuar në një kohë shumë më të shkurtër dhe për pasojë nuk do të kishte lejuar lindjen e planeteve . Nëse do të kishte ndodhur vërtet kështu tani universi do të ishte i mbushur vetëm me yje të shuar dhe me vrima të zeza .

    HIPOTEZA MBI TOKËN
    E nëse oksigjeni në ajër të rritej qoftë edhe një pikë më tepër në përqindje ?
    Në dukje është një ndryshim minimal . , por do të na binte në sy menjëhërë sepse zjarret spontane të shkaktuara nga rrufetë do të rritej prej 70% . Oksigjeni në fakt është përbërës themelor në shume reaksione kimike mbi të gjitha tek flaka : me më tepër oksigjen në dispozicion , çdo flakë do të digjej më mirë .
    NDRYSHKJE MË TË LEHTA …
    Kemi pastaj oksidimin : ndryshku do të ishte në fakt më agresiv . Do të rritej edhe masa e ozonit , një gaz i formuar nga molekula me tre atome oksigjeni ( molekulat e oksigjenit kanë , normalisht vetëm dy atome ) .
    … Dhe nxirje më të vështira .
    Me më tepër ozon , rrezet ultraviolet të Diellit do të filtroheshin me mirë : do të kishim më pak tomore të lëkurës, por do të ishte më e vështirë të nxiheshim në plazh nga Dielli . Ndoshta do të kishte edhe më pak njerëz me ngjyrë .

  2. #2
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    elda

    ishte njehere nje çun ketu ne itali qe kishte bere aksident me motorr edhe ishte me te vdekur sepse po humbiste shume gjak. doktorrat vajten tek prindrit e tyre edhe ju tha qe tani nuk ngelet gje tjeter veçse te luteshin, shume veta qe ishim aty filluam qe te luteshim per kete çun, edhe pas disa oresh vjen doktori edhe kthen pergjigje qe ky çun ishte zgjuar edhe nuk rrithte me gjak, tani dikush qe nuk beson mund te thote rastesi. por si mund te ndodhi nje rastesi(ku nuk ka shpresa)edhe disa ose dikush lutet edhe me pase shpresat vijne, kjo nuk eshte rastesi por eshte Perendia qe vepron!!!

    mos shiko vetem anen e llogjikes ejda por edhe ate te ndjenjave(Perendia besohet edhe ndihet por gabimi me i madhe behet kur Perendine e llogjikon)!!!

    Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  3. #3
    . Maska e elda
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Jo gjithçka qe ndodh eshte nje rastesi .perse ne kur jemi ne gjendje te veshtire i lutemi Zotit???Sepse eshte shpresa e vetme .

  4. #4
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    elda

    e the shume bukur!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  5. #5
    Pergjithmone Shqiptar Maska e euzfor
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Between the heaven and the hell !
    Postime
    110

    Desha te shtoja dicka !

    Lutjet mund ti krahasojme si ato pikat e ujit qe kur pikojne mbi dicka e gerryejne ate. flm

Tema të Ngjashme

  1. Dashuria - kjo Fytyrë e Zotit
    Nga Spleen1 në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 164
    Postimi i Fundit: 22-07-2012, 10:31
  2. Strukture me fytyre njeriu ne Mars
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 107
    Postimi i Fundit: 15-05-2009, 12:55
  3. Sekretet e një fytyre të bukur mashkullore
    Nga YlliRiaN në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 04-03-2009, 10:51
  4. Lekura e fytyrës
    Nga arius në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 11-08-2006, 07:48
  5. Si të shërohen vrimat në fytyrë?
    Nga Stentori në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 20-11-2003, 19:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •