Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 74
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359

    Post Emigrimi, shpresë apo zhgënjim?

    Pershendetje te dashur forumista !

    Meqenese dhe vete jam student jasht Shqiperise vendosa te hap kete teme per te gjith ata qe ndodhen ne mergim , qoft per studime qoft edhe per pune.

    Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?


    Argumentoni pergjigjet tuaja.

    Ju flm !
    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  2. #2
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    Mendoj she shpresoj te jete nje shprese per rikthimin drejt atdheut por ne shumicen e rasteve emigrantet nuk kthehen sepse ambientohen dhe integrohen me kushtet e jeteses(flas ku eshte pjesa me e madhe e diaspores si Itali,Gjermani,Amerike...)

  3. #3
    BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
    Anëtarësuar
    26-08-2003
    Vendndodhja
    nel mio piccolo mondo
    Postime
    683
    Citim Postuar më parë nga Elmajico
    Mendoj she shpresoj te jete nje shprese per rikthimin drejt atdheut por ne shumicen e rasteve emigrantet nuk kthehen sepse ambientohen dhe integrohen me kushtet e jeteses(flas ku eshte pjesa me e madhe e diaspores si Itali,Gjermani,Amerike...)
    mbeshtes mendimin e Elmajico.

  4. #4
    Une per vete nuk kam as shprese, as zhgenjim, por thjesht nje vendim: "Nuk kthehem ne Shqiperi!" Ndoshta nuk eshte mire qe flas kaq "prere" sepse jetes asnjehere nuk i dihet, por me aq sa di une dhe me aq sa kam une ne dore, une nuk kthehem ne Shqiperi. Jam dhe do te mbetem gjithmone shqiptare, por Shqiperia nuk do te jete vendi ku do te jetoj shqiptarizmin tim. Kjo per shume arsye, nr. nje eshte "Shqiperi me ke zhgenjyer shume me teper nga c'me ka zhgenyer emigracioni!"
    Pershendetje
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  5. #5
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211

    Unhappy

    Citim Postuar më parë nga LeNNoN
    Pershendetje te dashur forumista !

    Meqenese dhe vete jam student jasht Shqiperise vendosa te hap kete teme per te gjith ata qe ndodhen ne mergim , qoft per studime qoft edhe per pune.

    Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?


    Argumentoni pergjigjet tuaja.

    Ju flm !
    LeNNoN !
    Pëshëndetje për temën.

    Jam që në ´99-tën në kurbet dhe largimi im nga toka(mjalta) ku kam lindur e jam rritur nuk ka qenë për studim e as për punësim por sepse ndihesha keq në një shoqëria që s´më kuptonte.
    Kishte shumë dhunë, xhelozi dhe jeta svlente asgjë.
    Pra me pak fjalë nuk ndihesha vetvehtja, nuk ndihesha i lirë.

    Ndjenja plagosej, dashuria ishte jetime, jeta s´kishte kuptim dhe urrejtja ndaj së bukurës ishte vrasëse.
    Vrasje pa shkak, varfëri pa arësye.

    Prandaj deri sa shoqëria jonë të paqërohet dhe të kthehemi në jetën e vërtetë ku harmonizohet paqja dhe të kthehet dëshira për jetën.
    Për mua s´ka kthim mbrapa.

    Ju faleminderit
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  6. #6
    HI EVERYBODY Maska e CUFO
    Anëtarësuar
    21-08-2003
    Postime
    78

    Exclamation

    Emigrimi Eshte Gje E Rende Kur Mendon Se Je Larg Familjes Dhe Shoqerise,por Aryet E Ndryshme Qofshin Ekonomike Apo Te Tjera Na Detyrojme Te Jetojme Ketej,larg Shqiperise.per Mendimin Tim Nuk Mund Te Quash Emigrimin Thjesht Nje Zhgenjim Pasi Qe Ne Fillim Kur Merr Nje Iniciative Per Te Lene Atdheun Eshte Shpresa Per Nje Jete Me Te Mire Ajo Qe Te Ben Te Lesh Familjen Dhe Njerzit E Aferm,por Nga Ana Tjeter Ashtu Sic Eshte Dhe Vete Jeta Me Ngritje Dhe Ulje Ashtu Mund Realizohen Dhe Shpresat Dhe Deshirat Qe Ti Ke,prandaj Per Mendimin Tim Nuk Mund Ta Perkufizosh Emigrimin Thjesht`shprese Apo Zhgenjim`keto Egzistojne Te Dyja.gjithe Te Mirat Dhe Paci Fat
    Ndryshuar për herë të fundit nga CUFO : 18-01-2005 më 11:26 Arsyeja: GABIM
    IT IS NICE TO BE IMPORTANT BUT IS MORE IMPORTANT TO BE NICE

  7. #7
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Qe emigrimi te jete shprese apo zhgenjim varet nga shume rrethana. Per ata qe kane ikur nen moshen 18 vjec, e kane me kollaj te ambjentohen. Per me te medhenj eshte pak me e veshtire, te pakten per mua. Per me teper, varet dhe nen cfare situate, apo rrethana e kane lene Shqiperine. Per te mos ishte per shkollen, nuk kisha ikur. Radhen e fundit qe isha atje, e kam lare me lot aeroportin se nuk doja te ikja. Gjithesesi, ata qe jane ambjetuar ne emigrim, i kam pak zili, sepse te pakten nuk kane ate ndjenje e ndarjes me dysh, sic e kam une, apo vetmine e te jetuarit midis dy botesh.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e blueyes
    Anëtarësuar
    06-10-2004
    Postime
    203
    Citim Postuar më parë nga Lioness
    Qe emigrimi te jete shprese apo zhgenjim varet nga shume rrethana. Per ata qe kane ikur nen moshen 18 vjec, e kane me kollaj te ambjentohen. Per me te medhenj eshte pak me e veshtire, te pakten per mua. Per me teper, varet dhe nen cfare situate, apo rrethana e kane lene Shqiperine. Per te mos ishte per shkollen, nuk kisha ikur. Radhen e fundit qe isha atje, e kam lare me lot aeroportin se nuk doja te ikja. Gjithesesi, ata qe jane ambjetuar ne emigrim, i kam pak zili, sepse te pakten nuk kane ate ndjenje e ndarjes me dysh, sic e kam une, apo vetmine e te jetuarit midis dy botesh.
    Mbi te gjithe duke lene menjane ekonomine..te pakten mua personalisht me besdis ambienti mentaliteti e keto detaje qe mbushin jeten.....
    Do te ishte mrekulli nese te gjithe ata qe emigrojme, cilado qofte arsyeja....Me ato norma, rregulll edukat dhe nivel te jetonim ne Shqiperi...Por me duket e veshtire..
    E keni vene re qe shumica jone jashte vendit sillet ndryshe apo ndryshon????
    Sipas vendit duhet te bejme kuvendin..Shume gjera ne Shqiperi apo kudo te detyrojne mos te jesh vetvetja....
    Liones ty doja te te japja nje keshille te vogel...Cdo gje eshte psikologjike e dashur..Duhet te mentalizohesh apo respektosh vendimin tend...dhe mbi te gjitha te besh veten te lumtur....Pasi gje nuk do te arrisesh nese e mer kaq me veshtiresi e dhimbje...Une jam nje person qe dua shume familjen, token time Tiranen time te dashur..Por ja i kam mundesuar vetes..Lumturine deri ne nje fare menyre..Adapcioni varet nga ne dhe jo nga gjera apo individe te tjere....
    Te uroj fat..mere si dicka normale dhe do ta shohesh cdo gje do shkoje me se miri...

    Me sinqeritet Ami!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga blueyes : 02-02-2005 më 07:43

  9. #9
    Peshkatari
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3
    Sigurisht eshte nje shprese dhe nuk ka arsyje qe te jete zhgenjim! Une jetoj ne Shqiperi dhe ndihem i zhgenjyer nga mosemigrimi duke krahasuar veten time me ata qe jane jashte shtetit. Jane shume gjera qe vertet te bejne te emigrosh...

  10. #10
    . Maska e delisa
    Anëtarësuar
    27-10-2002
    Vendndodhja
    Ncuk Ketu !
    Postime
    248
    Emigrimi varet shume dhe nga mosha ne te cilen largohesh nga vendi yt. Moshat e reja dhe sidomos ato qe largohen per studime psh e kane me te lehte te ambjentohen dhe nuk ndeshen me zhgenjimin. Thjesht kthehet ne nje normalitet..jete e perdishme te qenurit larg vendit ku kane lindur. Ama ne pergjithesi per grupmoshat e tjera emigrimi ne te shumten e rasteve kthehet ne zgenjim, dhe jo se kushtet jane me keq jashte se sa i kane pasur ne shqiperi..por vetem sepse realiteti qe gjejne ne vendet ku emigrojne nuk ju perputhet me imazhin qe kane krijuar ne koke para se te leviznin.

  11. #11
    pema
    Anëtarësuar
    07-02-2006
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    28
    miredita te gjitheve , jam ketu ne forum prej rreth tre- kater ditesh, me behet shume qejf qe ju gjeta, jetoj ne Itali prej 7 vjetesh, lexova mesaxhet tuaja, nuk do te iishte me mire sikur te zhvendosnit menyren e kendveshtrimit tuaj, globalizimi ndoshta tenton te zhduki konceptin atdhe, ndoshta duhet te ndihemi qytetare te botes, me te mirat e te keqijat e saj.

  12. #12
    Mbremja Matures Maska e PrettY_EL
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Postime
    200
    Emigrimi - SHpres apo Zhgenjim ?


    Te dyja

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    46
    mentaliteti shqiptar nuk me le te kthehem,sa kohe isha atje isha e konsideruar ''nje hap para kohes''dhe kjo ishte shprehja me elegante qe kam degjuar sepse pretendoja respekt nga meshkujt,nga te gjithe ,pedagoget,familiaret, fqinjet.kam menduar per dinjitetin tim dhe ju te gjithe e dini sa e veshtire eshte kjo per nje femer ne shqiperi ku gruaja eshte o lavatrice,o kukull o scaldaletto dhe eshte e mbaruar nese nuk ben femije,ka mbushur 30 vjec apo eshte e ndare nga burri,cdo gje eshte ne funksion te burrit dhe burri nuk edhte shok jete ,po padron

  14. #14
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Nga Shqiperia nuk desha kurre te iki....

    Por si perfundim e bera hapin e pare (ne Greqi). Pastaj nuk desha te kthehem ne Shqiperi por doja te ikja me tutje, e bera perseri hapin... ika me tutje (ne Itali).

    Atje ku vajta desha perseri te ikja me tutje por per mungese lekesh nuk i hypa trenit.

    Tani pres leket qe te bej hapin e trete (Angli) dhe mbase nje dite do e bej edhe hapin e katert (SHBA)....

    Megjithate nje gje e kuptova me se miri: sado anije, aviona dhe trena te nderoje nje gjeje nuk do i iki dot kurre, dhe kjo gje eshte vetja ime!

    Dhe tek vetja ime diku kane zene vend edhe problemet e shqiptarit pra ikja vetem zgjidhje nuk eshte! Nga do qe te shkojme do na ndjeki vetja dhe problemet nga pas dhe nje dite te gjithe do e shikojme veten ne pasqyre dhe do mundohemi t'ja ndryshojme shemtimet. Rendesi ka qe te mos jet teper vone! Rendesi ka qe dikur ta marrim mundimin dhe ta shikojme veten perballe pasqyres!

    Populli shqiptar nuk i hyn ketij mundimi! Ekzistojne popuj shume here me te pervojtur te cilet nuk kane emigruar kaq shume sa ne, akoma edhe kur e kane pasur mundesine. Pse valle te ndodh kjo gje me popullin tone?

    Megjithate nese do pergjigjesha per veten time, e them se emigrimi -per sa kohe qe nuk i kam dalur pasqyres para dhe te shikoj kush jam dhe c'kam lene nga pas- me ka ndihmuar!

  15. #15
    As shprese, as zhgenjim, thjeshte nje menyre e re jetese me shume te mira dhe me me shume te keqia, me shume ankth por edhe me shume argetim , me shume liri por edhe me me shume kufizime. Kush i ve ne balance e duron rezultatin mbijeton, te tjeret vazhdojne perpjekjet e shume ktehen ne Atdhe, por besoj se te gjithe jane te kenaqur qe se paku i dhane shansin vetes!!!!!!!!!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Citim Postuar më parë nga ElMajico
    Mendoj she shpresoj te jete nje shprese per rikthimin drejt atdheut por ne shumicen e rasteve emigrantet nuk kthehen sepse ambientohen dhe integrohen me kushtet e jeteses(flas ku eshte pjesa me e madhe e diaspores si Itali,Gjermani,Amerike...)
    dhe une ket mendim kom , por nje dittt shpresojjj se paku pleqrin ta kaloj

  17. #17
    ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
    Anëtarësuar
    16-03-2006
    Vendndodhja
    In the land of the unkown man
    Postime
    137
    Mendimet e te gjithe ju motra e vellezer me japin ndjenja te mjegulluara ne te njejten kohe ndjenja te lumtura dhe te hidhura. Te marr nje fjale nga te gjithe shkrimet tuaja ne lidhje me kete teme hartoj dhimbjen dhe vuajtjen time sepse si ju edhe une jam si ta them "i humbur ne vetvete edhe pse e di se kush jam"

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar më parë nga Flora82
    dhe une ket mendim kom , por nje dittt shpresojjj se paku pleqrin ta kaloj

    mu mvje keq per pleqte e mi qe si shof dot tani e jkan menjen ke une..se per pleqerine time noj ishull me diell do shegnellohem anej nga pyejt e llogarase or bahamas


    kafshate qe s'kaperdihet eshte o vlla emigrimi
    kafshate qe t'met ne gryke e t'ze trishtimi

    po (e) han aman, ene mire
    TBD

  19. #19
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Ehhh!!Veshtir eshte me kete gjendje qe eshte SHQIPERIA.

    Gjithsesi une munde te them qe gjithcka varet nga "jetesa qe ka krijura ky person jasht shtetit"

    Varet..!!
    Feel the pump √

  20. #20
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga LeNNoN
    Pershendetje te dashur forumista !

    Meqenese dhe vete jam student jasht Shqiperise vendosa te hap kete teme per te gjith ata qe ndodhen ne mergim , qoft per studime qoft edhe per pune.

    Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?


    Argumentoni pergjigjet tuaja.

    Ju flm !
    LeNNoN !

    Emigrimi eshte Shprese e Zhgenjyer dhe duke qene se je vet ne Emigrim mendoj se e di dhe ska nevoje per komente.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
    Nga B-rexha në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58
  2. Angli Shpresë për një amnisti për shqiptarët
    Nga Shijaksi-London në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-05-2005, 15:10
  3. Njeriu Pa Shprese
    Nga eris në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2004, 12:13
  4. Emigracioni: shpresë apo zhgënjim?
    Nga Estella në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-04-2003, 11:51
  5. Emigrimi Rinor
    Nga Agim Doçi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •