Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152

    C'fare duhet te bejme ne?!!

    Nese problemet e Shqiperise vine nga vete Shqiptaret, nga vete politikanet (pavaresisht nga cfare partie siperfaqesore ku jane te anetaresuar) e korruptuar, atehere, cfare duhet te bejme ne ne vend qe te sjellim ndryshime ne atdhe, ne vend qe te zhduken k'ta pisa nga skena politike?

    Mirepres mendimet tuaja....

  2. #2
    Mi lav ja. Maska e Eminemka
    Anėtarėsuar
    27-06-2004
    Vendndodhja
    Boston,Ma ( me white-shefqetin--shadow))) :)
    Postime
    464
    ne nuk duhet te votojme me per ta !!!!
    “Sometimes it's the smallest decisions that can change your life forever.”

  3. #3
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar mė parė nga eminemka
    ne nuk duhet te votojme me per ta !!!!
    Kush mund te na garantoj te drejten e votes?

    Si mund ti njohim kandidatet qe jane vertete per popullin?

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Ti ēfare mund te besh veshtrusja?
    Ti dhe personi yt ēfare mund te beni per vendin tuaj?
    Atdheu atje ku e kemi lene eshte.Mirepres nje mendim
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  5. #5
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar mė parė nga leci
    Ti ēfare mund te besh veshtrusja?
    Ti dhe personi yt ēfare mund te beni per vendin tuaj?
    Atdheu atje ku e kemi lene eshte.Mirepres nje mendim
    leci, nuk pergjigjet pyetja me pyetje....Megjithate,

    #1
    Une jam gati te cohem qe sot dhe te protestoj kunder mashtrueseve qe ka shqiperia. Liria e fjales eshte ajo qe e karakterizon nje vend demokratik. Ata qe jane ne Shqiperi po e bejn k'te nepermjet organizates MJAFT, po ne jashte Shqiperise cfare po bejme?

    Ka shume dallim midis atyre qe po edukohen ne Shqiperi dhe midis atyre qe po edukohen jashte. Shqiperia ka nevoje per mendimet tona, per parat tona dhe per veprimtarin tone.

    Nese ne, dhe them "ne" sepse nje njeri nuk mund te sjelle ndryshim, por "ne" se bashku, po, mund te sjellim ndryshime, pra nese ne mblidhemi te tere sebashku te tregojm dedikimin qe kemi ndaj vendit tone, te ngreme zerin te gjithe se bashku per problemet tona, tja bejme te ditur botes qe edhe pse jemi te shperndar neper bote, e duam te miren e atdheut tone, ti tregojm botes qe mund ti leme diferencat ideologjike menjane dhe mund te bashkohemi per te arritur nje te mire apo per te zhdukur nje te keqe, atehere ne mund ti themi botes "ja si bashkohet" Shqiptari per "kauzen" Shqiptare, per te miren e tij.

    #2
    Pastaj, dihet qe shkokllimi eshte nje kontribut i madhe per vendin, te marre nje edukim, nje dipllom, te bej para ne vend qe mos te keme nevoj nga te tjeret nga ana financiare (pra nje politikan nuk duhet te synoj te bej para, duhet te synoj te bej dicka per vendin) dhe me pas kam deshire te punoj ne degen qe kam zgjedhe te atdheu yn. leci, me ka pelyqer shume nje fraze qe ke cituar te J. F. Kennedy-t (me duket se Kennedy e ka thene) ku thote: "ask not what your country can do for you but ask what you can do for your country". Pikerisht, kjo eshte pyetja qe ne duhet ti bejme vetes. Se pari duhet ta duam vendin tone, pastaj duhet te mundohemi te behemi dikush per vete ne vend qe ti sherbejm dhe perfaqesojm ate vend me krenari, dhe jo si politikanet qe jane atje dhe shkojn e zihen perpara tere botes!

    #3
    Sikur te isha nga ata biznesmen me gjithe ato para neper xhepa, nuk do ti shpenzoja ato para per ti bere reklama vetes por do ti investoja parat ne nje organizat si ajo e MJAFTIT, do te kushtoja kohe dhe rendesi veprimtarise se organizatave. Pastaj ka ca organizata kot fare qe i duken shqiptarve qesharake, kto organizata duhen shfrytezuar ne maksimum! Nuk eshte puna te kemi nje udheheqes, puna eshte te punojm te tere se bashku per te arritur nje te mire. Ne jemi shume te zgjuar por e perdorim zgjuaresine tone ne nje menyr shume djallezore kundra njeri tjetrit, pse mos ta perdorim ne ate zgjuaresi duke u munduar te gjejme prova per tokat Ilire nga profesor/doktor te huaj qe jane duke debatuar per ato toka?! Pse rrime duke kritikuar njeri tjetrin nderkohe qe mund te jemi duke zbuluar dicka te re. Une po mundohem te informohem sa me shume mbi vendin tone, kjo eshte gjeja e pare qe duhet te bejme. Te mesojm sa me shume per vendin ku kemi lere sepse ndryshe nuk kemi cfare te bejme per te nese nuk e dime se ne pike eshte ndodhur dhe ndodhet....

    #4
    Une e caj koken per vendin tone dhe e mbaj mendjen atje, propozimet qe mund te bej une mund ti duken qesharake dikujt tjeter sepse pavaresisht se te tjeret mund ta heqin veten per patriot, nuk jane! Behuni patriot tamem, dhe jo me llafe dhe me te qeshur prapa kurizi!

    #5
    Nese njeriu eshte patriot, atehere ngrihet dhe mblidhet per te protestuar ne kryeqytetet e shteteve ku jeton dhe i lutet Amerikes apo kujt do vendi qe ta ndihmoj vendin e tij. Ne kemi nevoj per boten perderi sa nje pjese e mire e se keqes eshte brenda neve. Por ne dime vetem ta kritikojm boten, nuk dime ta perdorim ate (ashtu sic na perdor ajo)...

    Ka shume leci, ka shume per te thene, ka akoma me shume per te kontribuar, per te bere.....por a jemi ne gati qe te bejme gje? A je ti gati?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 02-12-2004 mė 19:52

  6. #6
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga Veshtrusja
    Nese problemet e Shqiperise vine nga vete Shqiptaret, nga vete politikanet (pavaresisht nga cfare partie siperfaqesore ku jane te anetaresuar) e korruptuar, atehere, cfare duhet te bejme ne ne vend qe te sjellim ndryshime ne atdhe, ne vend qe te zhduken k'ta pisa nga skena politike?

    Mirepres mendimet tuaja....
    Cdo politikan eshte i njejte.
    Te gjithe deri ne diten e zgjedhjes,jane si une e ti...njerez.
    Po mos t`i votojme ate s`do dine c`te bejne.Po i votuam,ate bejne cka duan.
    Ne fakt eshte puna e thjeshte,ne duhet fillimisht ti biem kokes me grushta,fati yne eshte ne duart tona e jo te politikes.
    Fati yne eshte ne ate se sa neve duam te permiresojme jeten tone.
    Politikanet jane figura te zgjedhura,te cilet nuk luajne edhe aq rol te madh (te madh jo sa ne Shqiperi) ne jeten normale te njerezve.
    Duhet te kemi nje kurs,ideal...nje kahje nga duhet te drejtohemi dhe neve si popullate te punojme per ate.
    Atehere do shofish se si edhe politikanet do ndryshojne,por deri ne ate dite:
    "nese ka dele,do i qethim" eshte puna.

    Stormi
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  7. #7
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    edhe dicka!

    Pavaresisht se nuk e thash ne fillim, eminemka ka te drejte! Pse votojm per ata budallenj te korruptuar si Edi Rama?!

    Pse nuk votojm per njerez si Mediu!?

  8. #8
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga Veshtrusja
    edhe dicka!

    Pavaresisht se nuk e thash ne fillim, eminemka ka te drejte! Pse votojm per ata budallenj te korruptuar si Edi Rama?!

    Pse nuk votojm per njerez si Mediu!?
    Sepse nuk e din se a do koruptohet edhe Mediu apo te tjere pas ca kohesh ne pushtet.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  9. #9
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar mė parė nga StormAngel
    Sepse nuk e din se a do koruptohet edhe Mediu apo te tjere pas ca kohesh ne pushtet.

    Kjo eshte nje menyr shume pezimiste per te menduar! Nese njerezit dekurajohen per te votuar, atehere vaj halli per popullin!

    Nese korruptohet Mediu, atehere do zgjidhet dikush tjeter pas tij! Por ne nuk mund te supozojm! Ne duhet te kerkojm! Duhet te kerkojm nga kta politikan ato qe i duhen popullit. Duhet ti dalim perpara (jo vetem ne Shqiperi, por ku do) dhe duhet ti kerkojm llogari, duhet ti themi, cfare jeni duke bere sot, cfare doni te beni neser, cfare eshte plani yt, si do e zbatosh ate plan.

    Si mund te votosh per dike nese nuk e di cfare eshte duke bere sot, cfare ka bere ne te kaluaren dhe se cfare do te bej neser?! Dhe, si mund te rrish pa votuar kur vendi yt ka nevoj per njerez ta nxjerrin nga katastrofi ku ndodhet!?

  10. #10
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga Veshtrusja
    Nese problemet e Shqiperise vine nga vete Shqiptaret, nga vete politikanet (pavaresisht nga cfare partie siperfaqesore ku jane te anetaresuar) e korruptuar, atehere, cfare duhet te bejme ne ne vend qe te sjellim ndryshime ne atdhe, ne vend qe te zhduken k'ta pisa nga skena politike?

    Mirepres mendimet tuaja....
    Mund te bejme shume, por ajo qe kam une ne mendje eshte disi absurde per tu realizuar pasi ka te beje ma shfarosjen e kesaj bime te keqe qe vetem grabit e grabit pa pushim.

  11. #11
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar mė parė nga Odeon_relax
    Mund te bejme shume, por ajo qe kam une ne mendje eshte disi absurde per tu realizuar pasi ka te beje ma shfarosjen e kesaj bime te keqe qe vetem grabit e grabit pa pushim.
    Se pari me vjen mire qe dikush thot se mund te bejme shume!

    Sa i perket absurditetit, nuk kemi per ta ditur nese vertete eshte aburde po nuk lexuam se cfare eshte ajo qe keni ndermend.

    Asgje seshte e pamundur. (Nothing is impossible)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 02-12-2004 mė 21:29

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    veshtrusja

    Ka shume njerez qe bejne dhe secili me mundesite e tij.Une bej,edhe pse pak bej.Mund te jete nje pike uje ne oqean por eshte,ekziston ajo pike uji.
    E njeh ti veshtrusja Edi Ramen?Se po,nuk e njihke mire,ne qofte se pergjigja eshte jo mos e etiketo si te korruptuar se po gabon rende.
    Perhere shqiptari ka qene nje qenie e vetmuar,por me individe historikisht te njohur.Kurre nuk do te jemi te bashkuar.
    Fillo nga Amerika te besh ate qe ke shkruajtur,dhe ndoshta dikush do te ndjeki,do mjaftonte edhe nje.Dy mendje jane me shume se nje.
    Nothing is impossible qendron mire ne publicitetin e adidas.
    Patriotizmi nuk tregohet me flamure e me shkrime neper forume,tregohet me vepra.
    Po te perseris akoma pyetjen,edhe pse shkela rregullat e galateo,se tu pergjigja me nje pyetje.
    Ti ēfare po ben konkretisht per vendin tend?Pse nuk kthehesh ne vendin tend te kontribuosh dhe te sakrifikosh (figurativ)jeten tende,per te ardhmen e Shqiperise??

    leci
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-11-2003
    Postime
    337
    Po te kisha tani nje shkop magjik do kisha ndryshuar shume gjera njeheresh...

    Po meqe s'e kemi ket magji at'her i bie qe te fillojme te ndryshojme mentalitetin dhe te kerkojme ndyshime graduale.

    Me lart dikush shkruan,,, <te mos votojme>
    Kjo eshte vetendshkim.Te mos votosh, do te thote te drejtohesh nga ai produkt politikanesh qe del nga militantet fanatik te partive, per te cilet une mendoj se kane mentalitet te kohes se komunizmit, pavaresisht nga ngjyra, e kuqe apo blu.

    E vetmja gje qe kemi ne dore eshte VOTAAAAAAAAAAAAAAAAA......

    Imagjinoni sikur te votojne te gjithe, edhe ai 50% qe nuk voton se nuk i do keto dy forca...., c'fare do ndodhi ?
    Do c'montohen keto dy forca duke i dhene shance edhe nje tjeter force dhe duke e bere procesin me demokratik.
    Nuk do kemi me komisione BI- (seksuale) PARTIZANE etj etj kontakte dy-paleshe te cilat nuk kane dhene rrezultate....

  14. #14
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar mė parė nga leci
    veshtrusja

    ....Kurre nuk do te jemi te bashkuar.....Ti ēfare po ben konkretisht per vendin tend?Pse nuk kthehesh ne vendin tend te kontribuosh dhe te sakrifikosh (figurativ)jeten tende,per te ardhmen e Shqiperise??

    leci
    Se pari nese lexohet me vemendje pergjigja ime qellimet e mija jane me se te qarta: cfare jam duke bere dhe se cfare do te beje .

    Dhe sa i perket pyetjes perse nuk jam une ne Shqiperi sot, une nuk jam atje sot sepse mendoj se shumica e njerezve do me thon ashtu si shkruajtet ju pak me lart "Kurre nuk do te jemi te bashkuar". Nuk shkoj atje sot sepse shumica jane bere pikerisht si Edi Rama. Dhe ne qoftese nuk vine dikush me mua, ne qoftese jam une e vetmja qe mendoj ne nje menyr, atehere si mund te ndryshoj une nje shumice qe nuk perkrah ato jam duke thene? Nese nje njeri nuk do te ndryshoj atehere nuk ka per te ndryshuar, ne duhet ta kerkojm ndryshimin nga vetvetja ashtu si dhe nga njeri tjetri!

  15. #15
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar mė parė nga gabriel
    Po te kisha tani nje shkop magjik do kisha ndryshuar shume gjera njeheresh...

    Po meqe s'e kemi ket magji at'her i bie qe te fillojme te ndryshojme mentalitetin dhe te kerkojme ndyshime graduale.
    Jam plotesisht dakort!

    Me lart dikush shkruan,,, <te mos votojme>
    Kjo eshte vetendshkim.Te mos votosh, do te thote te drejtohesh nga ai produkt politikanesh qe del nga militantet fanatik te partive, per te cilet une mendoj se kane mentalitet te kohes se komunizmit, pavaresisht nga ngjyra, e kuqe apo blu.

    E vetmja gje qe kemi ne dore eshte VOTAAAAAAAAAAAAAAAAA......
    Vota eshte shume e fuqishme, jam dakort, por nuk mendoj se eshte e vetmja gje. Kam deshire te lexoj akoma me shume mendime per ato qe ne duhet* te kemi dhe qe ne realitet kemi*(pavaresisht se ndoshta nuk jemi duke i shfrytezuar... apo shfrytezuar si duhet*) ne dore....!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Ateher qenka nje fiksim me Edi Rama..
    E verteta eshte se Shqiperia ,e nderuar veshtrusja ka nevoje per ne,per eksperiencen dhe prezencen tone.Ka nevoje per njerez.
    Nuk ka nevoje te shkruajme e te shkruajme pa mbarim.
    Mund te kthehemi me bagazhin tone te vuajtjeve,sakrificave,veprimtarine ne atdhe?
    Kush eshte gati te leje gjithe ate qe ka fituar ne mergim e te kthehet ne Shqiperi?
    Ndryshimi fillon perhere nga vetvetja.
    Une vetem isha ne Shqiperi,vetem po bej ate qe deshiroj.Eshte jashtezakonisht e veshtire por eshte nje sfide dhe jam i sigurte qe do ta fitoj.
    Nuk kam pretezen te nderroj te ardhmen e Shqiperise,por une jam aktiv,bej dhe punoj per nje te ardhme me te mire.
    Kontributi im humb ne zyra,ne burokraci,korrupsion e hajdutllek por jam i bindur qe eshte e drejte ajo qe po bej.
    Ka plot njerez qe flasin,akuzojne.E verteta e hidhur eshte qe shume shume pak mendojne me te vertete per te permiresuar situacionin e vendit tone.
    Po ti mos ndalo perpara veshtiresive,ne fund te fundit... NOTHING IS IMPOSSIBLE.
    Pershendetje dhe mos ndalo vetem ne leximin e nje shkrimi,shko me tej se ka nje mendje qe i ka shkruar.

    leci
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  17. #17
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Shqiperia nuk ka nevoj Vetem* per njerez, shqiperia ka nevoj per kokat!

    Ke shume te drejte kur thua se Shqiperia ka nevoj per ndryshim. Cfare duhet te bejme ne?

    Ne duhet te ndryshojm veten, mentalitetin, karakterin, parimet, etj.. perpara se te ndryshojm shqiperine!


    Ne duhet ti tregojm politikaneve qe nuk jemi si ata, qe ata nuk jane vertete duke perfaqesuar popullin tone....

    Ka shume gjera qe ne duhet te bejme. Nuk po them se ke gabim kur thua qe sejcili mund te bej dicka, pavaresisht sa e vogel, per kundrazi, jam plotesisht dakort. Une nuk po kerkoj mbrekullira! Une po kerkoj vullnetin e Shqiptarit! Une po kerkoj qe ne te pakten te fillojm me dashurine per vendin, e pastaj me te tjera...

    Kush eshte gati te leje gjithe ate qe ka fituar ne mergim e te kthehet ne Shqiperi?
    Une jam gati, po ti a je gati te vish, gjithe ju te tjeret, a jeni gati? Ashtu si po sakrifikoni ne Amerike apo Itali apo ku do tjeter, do sakrifikoni edhe ne Shqiperi, vetem do jeni duke sakrifikuar per vendin tuaj!

    Ata qe jan mire nga ana financiare, pse nuk coheni? Mund te beheni doktora edhe ne Shqiperi? Mund te shpetoni jeta edhe atje...ky eshte qellimi i nje doktori!

    Ata qe jan mesuesa, mund te jepni mesim ne Shqiperi, mund te edukoni tamem* femit atje!

    Studentet qe jan ende duke fituar njohuri duhet te shfrytezojn shtetet dhe shkollat ku jane ne vend qe te ndihmojn edhe vendin e tyre pervec vetes se tyre!
    K'te po kerkoj une. Nuk mendoj se eshte shume!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 03-12-2004 mė 11:26

  18. #18
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    edhe nje gje...

    leci, ti mu drejtove mua me pyetjen: "Cfare jam duke bere" por une po ju drejtohem ju te gjitheve me pyetjen :

    Cfare duhet* te jemi duke bere?

    .... pra kam deshire te lexoj me shume mendime, dhe pastaj mbasi te kemi perfituar nga ato mendime, te hym edhe ne veprime (si do qofte ne menyr individuale apo te gjithe se bashku)!

    PS: Nuk eshte Edi Rama fiksim, eshte fatkeqesia qe ne zgjedhim njerez si edi rama, fatos nanua, e plehra te tjera qe na perdorin....

    Me pak se nje viti ka shkuar kur nje vajze nga nje fshat i veriut me lavderonte nanon dhe me krenohej se babai saj ishte takuar me 'te, nderkohe qe une i thoja se njerezit e mi nuk lejoheshin te votonin sepse nuk i gjendeshin emrat ne lista. K'to absurditete besoj se shqetesojn shumicen, dhe nese shumica do ngrihej ne vendet e huaja ku ndodhej dhe te behej nje ze sebashku duke i kerkuar ndihmen botes, mendoj se bota do hidhte nje fare veshtrimi edhe nga ne.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 03-12-2004 mė 11:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •