Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38
 1. #1
  ketu Maska e Redi
  Anėtarėsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Ideali dhe qenia njerezore

  C'eshte ideali dhe cfare eshte qenia njerezore???

  Kjo pyetje padyshim qe do te kete me qindra pergjigje konkrete dhe abstrakte por mbi te gjitha, do te jene te Ndryshme.

  Pse???

  Ja dy shembuj konkrete:

  1- Ne oret e vona te pasdites merret vesht lajmi se kishte vdekur djali i vetem 22-vjecar shqiptare ne Iraq. Gentian Marku, nga Lezha djali vetem i oficerit Zef Markut, ka vdekur para 2 ditesh ne "front line" ne Iraq. Lajmi mesohet nga dy officeret american qe trokiten ne deren e familjen Marku dhe gjeten vajzen e tyre 14 vjecare dhe i treguan se i vellai Gentiani kishe vdekur ne front line, kaq ishin komentet e tyre. Nje telefonate e bere nga e bija ua shkurton jeten prinderve te tij te cilet ne ate kohe punonin se djali i tyre i vetem kishte vdekur. Dicka e pabesueshme per Prinderit e tij dhe per te gjithe ato qe e njihnin, si djale simpatik, i shkathet, punetor dhe shume i shoqerise.  2- Ushtari kapet duke vjedhur makinen
  E Enjte, 02 Dhjetor 2004
  TIRANE - Ushtari kapet duke vjedhur nje makine bashke me dy shoke. Erald Avdia 19 vjec nga Tirana, Bledar Ismailgeci, 20 vjec ushtar ne repartin 1301, si dhe nje person 17 vjec, me iniciale U.I, u arrestuan ne kushtet e flagrances nga policia e komisariatit nr.1, pasi u kapen duke vjedhur nje automjet tip Benz Me targa DR5041 B. Ngjraj sipas policise, kishte ndodhur mbremjen e te merkures, kur tre shoket, po tentonin te vidhin nje automjet, ne pronesi te nje personi nga Durresi. Nderkaq sherbimet e policise kishin vene re veprimin e personave dhe menjehere kane mberritur ne vendngjarje, duke i vene pranga vjedhesve. D.B
  Dy qenie njerezore, humane, homosapiens etj etj etj etj. Te dy qe jetonin apo benin pjese ne te njejtin planet. Te dy te lindur ne te njejtin shtet dhe pjestare te te njejtit Komb. Te dy Ushtarake. Te dy ishin bashkekombas por qe i sherbenin dy shteteve te ndryshme. Njeri, Shtetit Amerikan, tjetri Shtetit Ame.
  Te dy Shqiptare

  Njeri shkon ne anen tjeter te Botes, dashurohet me shtetin qe e priti dhe e strehoi por e kurre nuk e mohoi apo urreu Kombin dhe Shtetin e tij Ame. Anetaresohet ne ushtrine amerikane dhe jep jeten ne Irak.
  Amaneti i tij eshte i njejte me ate te patrioteve te tjere shqiptare:

  Te varroset ne Atdhe.  Tjetri, jeton ne Shqiperi, ne Atdheun MEME.

  Vetem me nje ndryshim. Ushtari Shqiptaro-Amerikan le amanet qe te varroset ne vendin e tij, ne Shqiperi, ne Token e Shqiponjave.

  Ushtari Shqiptaro-Shqiptar vjedh makina ne Atdheun MEME, ne Vendin e Shqiponjave, atje ku disa Bashkeatdhetare te tij e kane per NDER qe te Varrosen.  Cfare mendoni per kete fenomen???

  Nuk kam parasysh keto raste konkrete, por principet.

  Pra ju lutem te mos perdorni emrat e personave por ceshtjet ne fjale.  Cfare kane te perbashket Idealet me Ndjenjen Humane?? Cfare kane te ndryshme???

  Perse Heronjte Shqiptare kerkojne te prehin kockat ne ATDHE e perse Shqiptaret ne Shqiperi na e bejne te urryeshme ate Toke, ate Atdhe??

  Ju lutem jepni medimet tuaja, pa permendur raste konkrete. Ato qe jane permendur ne kete shkrim jane marre nga shtypi shqiptar.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Gjermani - Leipzig
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Si fillime nuk ka dallime shqiptaro-amerikane e shqiptaro-shqiptare. Idealishte(meqe i jeni future me ideale kesaj pune) jane te dy shqiptare, packa pashaporta qe mbajne ne dore. Gentiani eshte rriture ne nje ambiente Shqiptare dhe jo ne nje ambiente amerikan. Mund te hapesh libra per psikologji se cfare formimi dhe si formohet femija.

  Shqiptaret e shqiperise kane nevoje per ndihme konkrete dhe jo per budallalleqe dhe premtime qe i behen dita dites nga qeveria. Me shume se ky fakte mua me shqetesone fakti qe pse nuk del njeri si ne Ukraine qe kane 2 jave 500.000 veta qe kerkojne ikjen e qeverise mashturese, ndersa ne veteme kur ka ndeshje futbolli mblidhemi. Duhet ta shikojme me ne kompleks gjendjen dhe jo thjeshte tek nje individ. Pra cfare eshte kjo apati qe na ka perpire, sepse sa per ideale e filozofira ato kryhen vetem nga nje mendje e shendetshme dhe jo e korruptuare apo e paguare qe te kryeje funksione te vecante propagandistike dhe te vjedhi.

  Vetem pasi hiqet kjo apati qe ka mberthyre shoqerine shqiptare, vetem atehere mund te flasim per ideale, pasi do i kemi punet me te qeta. Merrni gjermanine shembull. U shkrumbuha disa here e u ngrit prap. Vullneti pra, edukimi i njerezve qe te protestojne etj etj, perndryshe do rrime te merremi me llafe e teorira gjith jeten dhe nuk do arrijme te nxjerrim hic gje ne krye.
  "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua mė vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates sė Shqiptareve "Marko Boēari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuēemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
  Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Arthur Schopenhauer mendonte:

  "Nje fjale e urte antike thote, me shume te drejte, se ne bote mbizoterojne tri fuqi: dituria, forca fizike dhe fati. Mendoj se kjo e fundit eshte me e fuqishmja. Ne te vertete, rrjedha e jetes mund te krahasohet me lundrimin e nje barke ne det; me diturine tone e drejtojme barken dhe me forcen fizike veme ne levizje rremat. Fati luan rolin e eres."

  Poeti filozof Gibran mendonte keshtu:

  "Fati vjen pa paralajmeruar dhe te veshtron me sy te frikshem, te mberthen nga gryka dhe te perplas perdhe, te godet me shqelma te hekurt dhe pastaj iken duke u zgerdheshur. Por, shpejt, ai kthehet e, duke kerkuar ndjese, te ngre me gishtat e lehte si mendafshi e kendon per ty nje kenge shprese."

  Ndersa Friedrich Nietzsche thellohej:

  "Perpara se fati te na godase, duhet ta marrim per dore si nje femije dhe ta rrahim; por, pasi na ka goditur, duhet te perpiqemi ta duam."

  De la Rochefoucauld mendonte se:

  "Fati korrigjon ato te meta qe arsyeja nuk do te mund te na i korrigjonte."

  Filozofi i lashte Erakliti ishte i mendimit se:

  "Karakteri i njeirut eshte fati i tij."

  Feuerbach permblidhte:

  "Fuqite qe percaktojne fatin e njeriut jane intelekti dhe vullneti."  Sokrati ka thene:

  "Asnjeri s'do te beje gjera te keqija ne jete, arsyeja qe i ben eshte mangesia e njohurise qe ai person ka per te kuptuar qe po ben gabim!"

  Thuhet: Kush gabon, meson!

  Nese ky rrezik qe dikush ndermerr per te arritur drejt dickaje te gabuar, e balancuar me ate qe eshte shume me pozitive, rezultatin perfundimtar te ketij gabimi, dhe sheh se peshorja anon nga eksperienca e fituar, ndonese e hidhur, eshte efikase dhe frytedhenese ne te ardhmen e personit ne fjale, atehere perse te mos e bej njeriu ate gabim, edhe pse e di shume mire qe eshte i atille?!

  Persa i perket konceptit per te bere keq kundrejt dikujt tjetri, ajo nuk mund te konceptohet si gabim, pasi personi i cili e realizon ate, e ben me ndergjejgje te plote. Por personi ne fjale nuk mund te konsiderohet person i pjekur llogjikisht ne kendveshtrim me shoqerine ne te cilin jeton. Nese dikush i ben keq dikujt tjetri, apo i merr jeten atij personi, atehere kjo gje ka ardhur ose pershkak te paaftesise mendore te personit ne fjale, ose per te arritur mbijetesen ne nje bote te eger, ku toleranca ekonomike, politike, shoqerore dhe sociale eshte pothuajse zero.

  Njeriu lind, me ndjesi ne brendesi te unit te tij, dhe secila prejt tyre emeton impulse negative dhe pozitive respektivisht ne baze te kohes, situates dhe ambjentit ne te cilin pozicionohet uniciteti i species njerezore. Te quash dike te paditur, ndersa i ben keq , pa piken e meshires, atehere ajo shoqeri qe ushqen idera dhe mendime te tilla, duhet te kerkoje nje kure intensive psikoemocionale.


  Nese normat idealo-morale te komunitetit njerzor-shoqeror do t'i vendosnin grate-femrat, atehere ato te pakten.... nuk do t'i vrisnin djemte apo burrat e tyre(nuk do ti conin ne lufte) per hire te nje pseudomorali te shqyer apo per hire te nje morali te vertete , sepse instikti i tyre eshte me i forte se cdo moral e kur ky moral bie ndesh me instiktin e jetes , ose do te shperfillej ose do te ngrinin nje moral te ri , qe t'i sherbente jetes , sidomos asaj te pjelles se tyre . Por ky eshte nje mendim qe kalon shkarazi , sot ne nje bote te drejtuar as me shume dhe as me pak por nga multinacionalet dhe korporatat ushtarake ........................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arturo : 02-12-2004 mė 06:59

 4. #4
  Lieutenant Maska e tom pullings
  Anėtarėsuar
  20-05-2004
  Vendndodhja
  H.M.S. Surprise
  Mosha
  37
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kleitus
  Si fillime nuk ka dallime shqiptaro-amerikane e shqiptaro-shqiptare. Idealishte(meqe i jeni future me ideale kesaj pune) jane te dy shqiptare, packa pashaporta qe mbajne ne dore. Gentiani eshte rriture ne nje ambiente Shqiptare dhe jo ne nje ambiente amerikan. Mund te hapesh libra per psikologji se cfare formimi dhe si formohet femija.

  Shqiptaret e shqiperise kane nevoje per ndihme konkrete dhe jo per budallalleqe dhe premtime qe i behen dita dites nga qeveria. Me shume se ky fakte mua me shqetesone fakti qe pse nuk del njeri si ne Ukraine qe kane 2 jave 500.000 veta qe kerkojne ikjen e qeverise mashturese, ndersa ne veteme kur ka ndeshje futbolli mblidhemi. Duhet ta shikojme me ne kompleks gjendjen dhe jo thjeshte tek nje individ. Pra cfare eshte kjo apati qe na ka perpire, sepse sa per ideale e filozofira ato kryhen vetem nga nje mendje e shendetshme dhe jo e korruptuare apo e paguare qe te kryeje funksione te vecante propagandistike dhe te vjedhi.

  Vetem pasi hiqet kjo apati qe ka mberthyre shoqerine shqiptare, vetem atehere mund te flasim per ideale, pasi do i kemi punet me te qeta. Merrni gjermanine shembull. U shkrumbuha disa here e u ngrit prap. Vullneti pra, edukimi i njerezve qe te protestojne etj etj, perndryshe do rrime te merremi me llafe e teorira gjith jeten dhe nuk do arrijme te nxjerrim hic gje ne krye.

  Jam vetem pjeserisht dakord. Me duket e drejte te terheqesh vemendjen mbi ēeshtjen e edukimit.

  Ama ajo puna e qeversie dhe e fajit te saj me duket pak si pa baza. Ne Itali thone: "PIOVE??? GOVERNO LADRO!!!" Une urrej (ndoshta gaboj te jem kaq drastik) qeverine e Nanos dhe shoke, me neveritin ata qe perdhunuan atdheun keto 60 vjetet e fundit, qe tradhtuan IDEALIN e atyre studenteve qe ne '91 hodhen poshte "Enverin" ne Tirane.

  Eshte faji im dhe faji jot, faji i te gjithe atyre qe nuk kane bere ate qe mundnin per atdheun.

  Nese Shqiperia eshte ajo qe eshte, kjo ndodh sepse une jam ai qe jam.

  NDOSHTA KISHTE TE DREJTE LEOPARDI KUR THOSHTE:

  "SU SOL, PENSANDO, O IDEAL, SEI VERO!"
  IGNOSCE MI DOMINE, QUIA DALMATA SUM!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Kėtu
  Mosha
  41
  Postime
  927
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  --------------------------------------------------------------

  Nuk shikoj ndonje ngjashmeri ne fakt midis idealit dhe ndjenjave!

  Per mendimin tim ndjenjat mund te influencojne nje ideal, po jo e kunderta. Rasti i ushtareve nuk mė transmeton asnje informacion qe te mund te nxjerr konkluzione ...

  --------------------------------------------------------------
  Nė botė ka 10 lloje njerėzish: ata qė kuptojnė sistemin binar, dhe ata qė nuk e kuptojnė!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Big Blue
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  east anglia
  Postime
  194
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga arun
  Arthur Schopenhauer mendonte:


  Citim Postuar mė parė nga arun
  Poeti filozof Gibran mendonte keshtu:


  Citim Postuar mė parė nga arun
  Ndersa Friedrich Nietzsche thellohej:

  Citim Postuar mė parė nga arun
  De la Rochefoucauld mendonte se:

  Citim Postuar mė parė nga arun
  Feuerbach permblidhte:
  Citim Postuar mė parė nga arun
  Filozofi i lashte Erakliti ishte i mendimit se:

  Citim Postuar mė parė nga arun
  Sokrati ka thene:

  Thuhet: Kush gabon, meson!
  Po ti arun? Kishe gje per te thene?

  Nejse......

  Citim Postuar mė parė nga Redi
  Dy qenie njerezore, humane, homosapiens etj etj etj etj. Te dy qe jetonin apo benin pjese ne te njejtin planet. Te dy te lindur ne te njejtin shtet dhe pjestare te te njejtit Komb. Te dy Ushtarake. Te dy ishin bashkekombas por qe i sherbenin dy shteteve te ndryshme. Njeri, Shtetit Amerikan, tjetri Shtetit Ame.
  Te dy Shqiptare
  Se ke harruar dhe ca koincidenca te tjera marramendese si psh te dy kane qene mashkuj, kane pasur nga dy sy, dy kembe, dy duar etj...

  Nuk e kuptoj se cfare ka per tu habitur ktu?!?

  Njeri dha jeten ne Irak e tjetri eshte kapur duke vjedhur nje makine ne Tirane.
  End of Story.

  Sikur ai ushtari hajdut makinash te lirohet e pastaj te shkoje me sherbim ne Irak dhe te japi jeten Vojo Kushi style.... atehere po....atehere mund te flitej per Idealet dhe Ndjenjat Humane.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po krahasohen 2 persona qe kane shume me teper ndryshim se c'ka pasqyrohet. Ndryshimi rrenjesor eshte se Ushtria Amerikane eshte Ushtri Mercenare, pra personi shkon me deshiren e vete, dhe kjo deshire kind kryesisht nga dashuria per vendin, deshira per ti permiresuar apo mbrojtur ato te mira qe egzistojne.
  Ushtria shqiptare eshte Ushtri me detyrim, pra aty hyne te gjithe dhe derri dhe dosa, e duan apo s'e duan vendin, duan te bejne mire apo keq. Pra duke mos patur kete parakusht, aty futet cdo lloj karakteri i popullsise perfshi ketu dhe hajdutet. Pra ngjashmerite e prejardhjes dhe ushtrise jane thjesht fasade, ajo c'ka i shtyn keta persona nuk eshte ideali por Karakteri.
  Nese do e krahasoje me nje Oficer Shqiptar atehere eshte ndryshe puna. Oficeri shkon me deshiren e vete, dhe shtyhet nga po te njejtat ndjenja si nje mercenar ne Amerike. Personat me karakter te tille, si ky ushtari hajdut, ne mesin e oficereve Shqiptare do jen ne proporcion te barabarte me ata ne Ushtrine Amerikane. Sepse Mercenari eshte gjithmone ushtari me karakter me te pergatitur, ku voglesira te tilla makinash, nuk i presin rrugen idealeve qe ai ka.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Po ti arun? Kishe gje per te thene?

  ideali eshte i lidhur ngushte me ideologjine , pra aty ku ka ideal do te kete patjeter edhe ideologji , sepse jane te lidhura ngushte me njeri tjetrin, idealet jane ne fillim ide qe lindin ne mendjen e njeriut dhe kur manifestohen dhe konkretizohen ne shoqerine njerzore dhe sidomos kur shoqeria i pranon ti zbatoje ne praktike atehere dhe vetem atehere keto ideale mund te quhen ideologji, sipas mendimit tim cdo njeri ka ideale por keto ideale ndryshojne per nga vlera qe i sjellin shoqerise njerzore , ideal i larte eshte vetem ai qe sjell zgjidhje dhe ndryshime per mireqenjen totale te rraces njerzore pa dallim duke i perfshire te gjithe ne te tre aspektet fizik ,psiqik,dhe spiritual, pa dallim rrace , rreligjoni , sistemi politik ,etj  desha te them se kane nje ndryshim te madh midis tyre te dy ushtrive, dhe nuk mund te krahasohen midis tyre per shume arsye dhe keto arsye jane sepse te sherbesh sherbente ne ushtrine amerikane , kurse tjetri sherbente ne ushtrine shqiptare , ushtria amerikane eshte nje ushtri profesioniste ku ushtari paguhet me nje rroge te rregullt mujore dhe goxha te mire , mesa di une ne kohe paqeje nje marins merr rreth 1,500 $ ne muaj , pa llogaritur ketu shume avantazhe te tjera ne jeten e tyre sic jane udhetimet , bankat, marrja e kredive , keto jane gjera te treguara nga shoke dhe miq apo njerez te ndryshem shqiptare qe jane inkuadruar ne rradhet e ushtrise amerikane , pra kane shume avantazhe qe nuk mund te krahasohen me ushtrine shqiptare, mbrapa ushtrise amerikane qendrojne lobe te fuqishme, dhe korporata multinacionale qe kane nje xhiro rreth biliona dollare ne vit  kurse mbas ushtrise shqiptare qendron nje shtet dhe qeveri shume here me e dobet dhe shume here me varfer(me e varfra ne europe) se sa shteti amerikan
  nje dallim tjeter eshte se ushtria ne shqiperi nuk eshte bere akoma profesioniste
  me perjashtim te disa rreparteve speciale qe jane me shume simbolike se sa rreparte te nje ushtrie moderrne bashkekohore ,pra te krahasosh nje ushtar amerikan me nje ushtar shqiptar nuk me duket shume korrekte , shqiperia eshte shteti me i varfer ne europe kurse amerika eshte shteti me i forte ekonomikisht dhe ushtarakisht per momentin, dhe ne amerike ka nje sistem kapitalist te konsoliduar prej kohesh kurse ne shqiperi nuk mund ta themi nje gje te tille kurrsesi per momentin  persa i perket se ishin qenje njerzore kjo eshte e vertete por duhet te kemi parasysh se nuk jetonin te dy ne realitete te njejta , njeri ishte pjesetar i nje ushtrie profesioniste dhe me kontrate te rregullt , qe ka detyrime dhe privilegje , kurse tjetri nuk i ka keto detyrime dhe te drejta pra ,pervec faktit qe te dy kane lindur ne shqiperi dhe qe te dy flasin shqip nuk besoj se i lidh ndonje gje tjeter, dhe qe te dy ishin te veshur me uniforme ushtarake  ai qe eshte dashuruar me shtetin ku e pret .... kjo eshte normale jo vetem per ate por edhe per cdo njeri tjeter ne bote njeriu ndjehet i lumtur atje ku gjen qetesine dhe sigurine , punen dhe pasurine , por edhe keto jane rrelative sepse pasuria e vertete eshte ajo qe te ben te jesh i plote ne te tre dimensionet , qe i kemi thene vazhdimisht , pra ne te tre dimensionet fizike ,psiqike dhe spirituale, dhe po ti kesh te plota keto te tre dimensione , nuk te lind domosdoshmeria te luftosh sepse ndjehesh ne kuptimin e vertete te fjales qytetar i botes, ashtu si platoni qe kur i thane te shkonte ne front per te luftuar ne emer te rrepublikes se athines -ai u pergjes se- nuk luftoj sepse jam qytetar i botes...............


  ushtari shqiptar qe vjedh eshte ne kushte mizerabel dhe ne kushte te tilla nuk ka kushte te mirefillta si ne te gjitha ushtrite moderrne bashkekohore , me kete nuk e justifikoj vjedhjen e atij por e denoj , por nese ne ushtrine shqiptare nuk te ofrohet asnje perspektive , per te mare dicka me vlere sic eshte ushtria italiane per shembull qe po te shkosh ne kazerme dhe te besh sherbimin e detyruar ushtarak del minimumi me nje profesion te ri nga kazerma , ushtria shqiptare nuk ti ofron mundesi te tilla dhe kjo eshte edhe nje motiv me shume per te mos patur interes per te kryer sherbimin e detyruar ushtarak ne shqiperi ashtu sic duhet , eshte nje akt i turpshem por nuk besoj se faji eshte vetem i atij ushtarit qe ka vjedhur , faji eshte i te gjitheve duke filluar qe nga presidenti, kryeministri dhe deri tek qytetari fshatari dhe ushtari me i thjeshte

  mendoj se keto ngjarje jane te lidhura me sistemet ku jetojme , amerika sistem i mirefillte kapitalist , dhe me ushtrine e vet mbron vetem interesat e korporateve dhe multinacionaleve , ndersa shqiperia eshte ne nje faze kalimtare qe kerkon te shkoje drejt ketij sistemi , dhe fenomene te tilla shqiptare jane te lidhura me shoqerine ku ke jetuar te zgjedhesh si edhe me zgjedhjet personale qe bejme ne ne jete , rreth 30% te jetes tone eshte ne doren e individit ne kete perqindje afersisht nje e treta nuk varet nga faktoret e jashtem por nga vete zgjedhjet qe ben individi , shpesh here jemi te detyruar te suportojme pasojat e zgjedhjeve qe kemi mare ne jeten tone
  idealet dhe ndjenjat kane te perbashket ato qe ne i quajme pjesa psiqike dhe pjesa spirituale , qe te dyja jane te lidhura ngushte me njera tjetren , dhe jo vetem kaq por kane edhe pjesen tjeter qe quhet pjese fizike e njeriut dhe nuk mund te ndahen nga njera tjetra , mendoj se po te kete nje balace te plote midis ketyre tre pjeseve ne individin dhe shoqerine njerzore(dhe ne ushtri) shume gjera do shikoheshin me nje sy tjeter

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Shembujt kanė lidhje por analiza nuk ka kuptim!

  Sė pari, fakti qė kemi tė bėjmė me dy shqiptarė me karaktere tė ndryshme, nuk ėshtė lajm. Pse janė tė dy ushtarė, prapēė me sjellje tė ndryshme, edhe kjo nuk pėrbėn element debati. Nė fakt, ata qė i kanė lexuar tė gjithė artikujt e shkruar nė Amerikė pėr Gentjan Markun e ndjerė, do tė kenė vėnė re se ai edhe me gojėn e tij ka pohuar se ka qenė djalė me probleme (trouble maker) para se tė vinte nė Amerikė nga Shqipėria.
  Unė nuk e di pse rrahim ujė nė havan pėr kėto ēingla-mingla . Tė lartėsosh dikė qė iku nga Shqipėria pėr njė jetė mė tė mirė dhe mu atje e braktis prapė pėr tė shkuar nė luftė, mua mė duken tė dyja traplliqe, edhe lėvdatat edhe veprimi i tij pėr tė shkuar nė njė luftė tė paprinciptė. Tė flasėsh pėr njė ushtar hajdut makinash nė Shqipėri edhe ia vlen edhe s'ia vlen. Tema kėtu ėshtė ideali qė e shtyu tė ndjerin Gentian tė zgjedhė luftėn nė vend tė paqes, qoftė edhe pėr hir tė "paqes bushite". Unė mė tepėr do tė hidhnja njė tjetėr pyetje kėtu: Pse vallė tė dy shqiptaro-amerikanėt qė janė vrarė deri tani nė Irak, Ervin Dervishi dhe sė fundi Gentian Marku (them ishalla kaq edhe do jetė numri i shqiptarėve gjithė gjithė nė ushtrinė Amerikane tani), baballarėt e tyre i kanė patur oficerė ushtrije nė Shqipėri? Tė dy patėn ardhur vetėm kohėt e fundit kėtu. Tė dy fėmijėt e parė.
  Ja , kėto, janė pyetje pėr mendimin tim. Nuk ėshtė vend pėr tu bėrė komik kėtu, por unė them se mė hije i ka njė Shqiptari nė Shqipėri tė shkojė nė luftė nė Irak a kudo tjetėr se jeta nė luftė pėr shqiptarin sot duket se ėshtė mė e rehatshme se nė Shqipėri pa drita, pa ujė, pa punė, me shkolla copė-copė. Pa shpresa pėr tė ardhmen. Ama, tė iki burri botės nga Shqipėria, me llotari, me dokumenta, me punė, me familje dhe tė zgjedhė luftėn, pėr mendimin tim kėtyre (tė dyve) do tu kenė rrjedhur trutė.
  Le tė mė thotė dikush mua kėtu, pėr ēfarė ideali vdiqėn ata.
  Ka mijra mėnyra pėr tė shprehur "mirėnjohjen" pėr Amerikėn qė paska ndihmuar shqiptarėt. Shikoni logjikėn pas kėsaj : Meqė mė shpėtove nga mizerja, unė tė kam borxh jetėn!!!!!!!!!!!!
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Thua valle qe ky rast ishte ideal? Njeriu ehhhh besoj eshte ai qe turret per te miren e tij dhe jo te idealeve.

  Idealistet jane aq te pakte ne numer sa koha gati i asimiloi krejtesisht per vete faktin se eshte bote e erret per ta kjo qe jetojme sot. Mbase mund te jemi disi patriote kur vendi yne sulmohet por jo idealiste, tashme ata jane ne librat historike ose ne legjendat dashurore.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  ideali kozmik

  Citim Postuar mė parė nga pagan
  aruni foli, temen (e semes) e deklaroj te mbyllur.

  ideali spiritual nuk eshte nje ideal utopik por eshte nje filozofi praktike qe mund te vihet ne zbatim dhe te ndiqet e te vihet ne praktike ne jeten e perditshme , sado mondane qe te jete ajo
  ideali spiritual mbeshtet evolucionin dhe elevacionin dhe jo supersticionin ne aksion dhe pesimizmin
  te gjitha tendencat ndarese dhe filozofite e grupit dhe klanit qe synojne te krijojne kufizime dhe shtrengime duke kufizuar mendjen ,nuk jane te lidhura ne asnje menyre me idealin spiritual kozmik, dhe per pasoje duhen te shkurajohen , dhe duhet te pranohen vetem ato qe cojne shoqerine njerzore ne gjeresi dhe unison , ideali filozofik nuk njeh asnje ndarje dhe diskriminim te krijuar artificialisht midis nje qenje njerzore kunder nje tjetre jete njerzore, dhe ky ideal kozmik eshte ne favor te vellazerise kozmike

  ne boten aktuale te sotme shumetendenca ndarese punojne per te ndare njerzimin ne grupe kundershtare
  ideali spiritual duhet te nderhyje ne psikologjine njerzore dhe te zhvidhoje nje afrim natyral midis specieve te krijuara

  mbeshtetja e idealit kozmik duhet te jete psikologjike dhe rracionale dhe duhet te preki sentimentet psiqike me te thella te qenjeve njerzore, ideali kozmik duhet te drejtoje njerzit drejt te vetmes te vertete kozmike ,nga e cila e ardhur dhe ku eshte edhe destinacioni final i te gjitheve pa dallim, ky eshte ideali absolut kozmik ,qe eshte pertej kufijve te kohes hapesires dhe personit, eshte absolut dhe qendron perjtej cdo relativiteti

  ky ideal kozmik eshte prezent me ndricimin e vet ne cdo kohe ne cdo faktor kozmik , si kur trajtohet nje qenje njerzore ,po ashtu edhe kur trajtohet nje qenje me pak e evoluar
  vetem ideali kozmik mund te jete forca bashkuese qe i jep njerzimit kapacitetin te zhduki skllaverite e cdo lloji , dhe te rrezoje muret ndarese te tendencave ndarese kufizuese

  te gjitha idealet e tjera qe bejne te lindin sentimente te ngushta dhe ndarese duhet te kundershtohen me force , por kjo nuk do te thote qe sulmohen traditat dhe shprehite dhe sentimentet qe jane te lindura tek njerzit dhe qe nuk pengojne zhvidhimin e tyre te idealit kozmik

  por ne asnje rrethane nuk duhet te kompromentohet parimi dhe ideali i sentimentit kozmik
  inspirimi i sentimentit te idealit kozmik varet nga disa faktore fizike objektive qe duhet te zgjidhen mbi baza humanitare kolektive, ne sferen objektive relative duhet zgjidhen te disa probleme fondamentale dhe keto probleme jane:

  1-nje ideal filozofik jete i perbashket

  2-nje strukture e njejte konstitucionale

  3-nje kod penal i perbashket

  4-disponilitet ne gjerat esenciale te domosdoshme ne jete

  nje ideal filozofik qe te jete i perbashket kerkon qe mendja njerzore te jete, dhe te kete te qarte qe zhvidhimi i personalitetit njerzor do te thote evolucion ne te gjitha te tre sferat :

  1-fizike

  2-psiqike

  3-spirituale


  disa mendimtare materjaliste-objektive kane mbeshtetur opinionin qe spiritualiteti eshte nje ideal filozofik utopik i privuar nga referimet praktike dhe problemet reale te jetes

  te tjere mendimtare e kane konceptuar si nje zgjidhje inteligjente per te mashtruar njerzit qe punojne shume

  por analiza e bere me siper ka sqaruar qarte lexuesit reflektues se ideali spiritual eshte shuma e te gjitha te mirave te jetes ne te gjitha aspektet ne latinisht quhet: SUMMUM BONUM

  ata qe mendojne se ideali spiritual eshte nje ceshtje personale e konceptojne ne menyre shume te ngushte
  ideali spiritual te con ne unisonin kozmik duke e fiksuar mendjen individuale ne idealin kozmik

  ideali spiritual eshte forca qe bashkon njerzimin ,dhe jo vetem kaq por ky ideal i jep njerzimit ne pergjithesi ate forcen e holle dhe te jashtzakonshme qe asnje force tjeter nuk mund te paragonohet ,dhe te krahasohet

  duhet te zhvidhohet ky ideal kozmik me spiritualitetin si baze , si nje filozofi racionale qe meret me problemet fizike,psikologjike,dhe social-filozofike aktuale,
  ideali racional qe interesohet per te gjithe sferat e zhvidhimit njerzor ate spiritual ,psiqik ,dhe fizik, duhet te jete nje ideal filozofik i perbashket per njerzimin ne pergjithesi dhe te evoluoje dhe te jete gjithmone ne progres , natyrisht detaje te vogla mund te ndryshojne ne baze te situates dhe momentit
  por thelbi i tij nuk ndryshon kurre .............

  pjesa eshte mare nga libri IDEA AND IDEOLOGY

  dhe e solli per ju ARUN
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arturo : 03-12-2004 mė 06:15

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O redi, kadal plako se i themi Irak ne jo Iraq
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Gjermani - Leipzig
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Mos u merrni me emra kote me kote, i thone keshtu apo i thone ashtu. Hapesi ka bere nje pyetje te qarte dhe ju merreni me luftene ne irak, me qeniene e tije ushtare apo me filozofira. Prandaja thashe siper qe jemi shume mire pr llafollogjira ne shqiptarete, edhe kur nuk dime se cfare te themi, perseri gjejme nje debat tjetere ne lidhje me te dhe ja fillojme filozofise ne erresire dhe kalbesiren ku jetojme. Ideale e sterideale. Lidheni temene me aktualitetine shqiptare e jo me perrallat e cufos dhe derrkucit kacurrel.

  Hiqeni kalbesirene dhe erresirene nga vetja juaj nje here, mundohuni qe ky virus pozitiv te perhapte dhe ne shqiperi, e pastaja merruni me Irakun, me Angolen, e me cfaredolloje kombesie qe ju interesone. Mire kishte shkruajture Blendi Fevziu diku para disa diteshe, se ne Shqiptarete jemi populli qe festojme me shume ne bote, lloj lloj festashe. Kur eshte e shtune e bejme te henen, jo po hashure jo po feste vecanerisht per katoliket, feste vecanerishte per orthodhokset, pushime e sterpushime. A thuaje i kemi te gjitha ne terezi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kleitus : 04-12-2004 mė 20:43
  "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua mė vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates sė Shqiptareve "Marko Boēari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuēemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
  Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  55
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O Kletius!
  Ēa thu ti o vlla? Ajo pyetja qė bėn Redi nė fillim ka tė bėjė me "patriotizmin" e ushtarit shqiptar qė vritet nėn flamurin amerikan dhe shembullin krejtėsisht tė kundėrt tė shqiptarit nė Shqipėri qė kapet duke vjedh njė makinė. Ja, kjo ėshtė ēėshtja qė na shtron Redi e jo ē'ėshtė ideali e ē'ėshtė qenja njerzore si e fillon ai. Unė nuk shoh tė mos i jemi pėrmbajtur kėsaj teme kėtu. Mos vallė pandeh qė debatet tė bėhen si provime kolegjesh amerikane me 'po apo jo' zgjidhja a, b, c apo d. Apo i don debatet si tė Donald Rumsfeld: Are we strong? Yes! Can we win? No! Is Sadam a threat? Yes! Did I say that? No! Will we say that Yes!
  Kėtė lloj debati don ti, plako? Bėje me vetveten ti me Redin (nė mos je i jėjti)
  Unė pėr vete po dal prapė tek ato dy shembujt antagonistė tė Mr Redit!
  Pėr atė ushtarin nė Shqipėri qė u kap tu vjedh njė makinė them shyqyr qė ka shku me vjedh makinė e jo me vra njerėz si ai i shembullit tjetėr.
  Sa pėr atė pikėn ku na flet pėr tė parin qė na iku nga Shqipėria e u dashurua me vendin qė e priti, avash njė ēikė ti. Mos vallė i kishin mbaruar Shqipėrisė femrat pėr nuse qė na u dashurua edhe me njė tė huaj. Le qė pse shkon deri nė Shqipėri pėr nuse Shqiptare. Miēigani ka mbi njė ēerek milioni shqiptarė dhe nuk janė tė gjithė meshkuj.
  Ne kemi tė bėjmė me ēoroditje tė burrėrisė, karakterit, qėndrueshmėrisė dhe jo me patriotizėm, trimėri, mirėnjohje ndaj "nderit" qė i ka bėrė Amerika Shqipėrisė e ashtu me rigon. Dalim prapė tek krahasimi mes shembujve homosepiane tė Administrator Redit:
  Dy shembujt qė merr ti pėr analizė kanė edhe njė gjė tjetėr tė pėrbashkėt dhe mjaft tė rėndėsishme: Tė dyve u ka munguar ( ashtu si mjaft neve) shumėēka, ndoshta mė shumė hajdutit tė makinave. Pėr tė fituar mjaft me pak djersė njėri zgjedh rrugėn e vrasjes sė tė tjerėve tjetri rrugėn e vjedhjes sė tjetrit. Po tė kapej nga pronari i makinės, hajduti edhe mund tė kish shpėtuar nga vdekja (mvaret) ndėrsa tė dytit nuk i kish humbur gjė nė Falluxha. Ato nėnat qė vajtojnė nė Irak e dinė se sa u dhemb vrasja e fėmijėve apo djemve, e burrave nga shembulli yt i lartėsuar.
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Gjermani - Leipzig
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  As nuk me keni kuptuare hic fare. Ku e kame halline une e ku e keni ju, edhe pse dukete nga large kur thua "qe paska ndihmuar Shqiptaret" se sa opinione te paaneshme qe ke. Mbase te duhete te kujtohete se sa djeme amerikane kane vdekure ne kosove qe te te vi mendja perseri ne qender. Megjithate perseri ky nuke eshte mesazhi qe une tentova te jape. Shiko postine e pare, se sa per monologje, jam mbetes ne klase ne kete forume.
  "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua mė vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates sė Shqiptareve "Marko Boēari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuēemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
  Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e pagan
  Anėtarėsuar
  15-02-2004
  Postime
  227
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  pellazgu, ti ke vetem nje gabim dhe jo te vogel, harron se pavaresisht ēfare i shtyri ata te dy te visheshin ushtare, njeri u soll si i tille, ndersa tjetri jo.

  detyra e ushtarit eshte te zbatoje urdherat, te jape jeten PER MISIONIN per te cilin ai eshte betuar. s'ma ha mendja qe ai ne shqiperi te jete betuar te kryeje vjedhje makinash naten. ndersa ai ne amerike, vdekjen e ka marre parasysh qe diten qe eshte nisur ne front.

  por mendoj se kjo teme keshtu siē eshte formuluar, s'ka asgje per tu diskutuar. ngaqe perveē faktit se flasim per dy USHTARE, asnje e dhene tjeter midis tyre nuk eshte kompatibel.

  ps; po te angazhohej edhe shqiperia ne ndonje lufte, s'ma ha mendja se ushtareve te saj do tu lindte ideja te vidhnin makina.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-12-2004
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ah shqiptari i shkrete!!!
  babai im me tha njehere..." te qenurit njeri ne shqiperi te sjell vuatjet me te medhaja"
  Dhe eshte e vertete. Shembulli i dy ushtareve eshte vetem nje perqindje e vogel e shoqerise sone. Jemi nje shoqeri pa vlera, pa njerezim, pa identitet. Njerezit duan te largohen nga vendi perdite e me shume. Ka nga ato njerez qe shkojne ne itali, ne amerike apo ne vende te ndryshme dhe thone qe jane italian. amerikan etc.
  Ka nga ato qe i dhemb zemra per vendin. Te jesh ideal ne boten e sotme te sjell vetem zhgenjime. E di mire sepse une jam nje i tille. Lexoj perdite msg ne forum, tema te ndryshme nga njerez te ndryshem. Ca here kenaqem, dhe ca here zhgenjehem.
  Ceshte ideali dhe qenia njerezore?? --- nje pyetje qe shume shqiptar sot nuk mund ti pergjigjen.
  Si mundet valle qe nje popull kaq i lashte si ne eshte ne keto nivele mjerane ne kete dite. Shumica e Shqiptareve ne shqiperi skane ideale. Ose me mire ideali i tyre eshte rrena, mashtrimi, dhuna. Ato qe jane larguar jane hasur me nje shoqeri me ideale te tjera. Bashkpunim, liri, respekt, dashuri. Shume e kane perqafuar sic eshte dhe ai ushtari qe moret shembull me siper. Por ndryshimi eshte se ai ka pasur edukim ne shtepi gjithashtu per atdheun. Shqiperia sot mund te jete bere prostituta e evropes, por ne smund ta hedhim poshte sic po bejne shume dite per dite. Ne rrime dhe lexojme gazetat perdite, rrime dhe gjykojme te tjeret perdite, rrime dhe japim mendimet tona "te ndritura". Por cfare po bejme ne aktualisht??
  Te gjithe ju qe keni shkruar ...Cfare keni bere (duke perfshire dhe veten time) As une sjam me i mire se ju. Jemi bere si ato qente qe lefin e lefin por sdine te kafshojne. Pyetje qe ka bere administratori duhet ndryshuar pak. Te gjithe flasin llafe te bukra, citojne njerez te medhenj. Une dua tju pyes: "Ku eshte ideali dhe njerezia juaj".
  Ku jane shqiptaret qe luftua turkun per 500 vjet, ku jane shqiptaret qe i qendruan romakut, shqiptaret qe mbrojten cifutet kur e tere bota ishte kundra tyre. Cfare ka ndodhur me ne??? Lexoj gazetat perdite, dhe shoh qelbsirat e politikaneve qe po e shkatrrojne vendin perdite. Dhe pastaj shof te rinjte qe se cajne koken fare.. mjaftojne qe te kene nje gote pije apo dicka tjeter....
  Nje person smund te bej asgje... te gjithe ne mund te bejme nje ndryshim
  Dikush permendi studentet ne 90. Ato ben nje levizje... por ne sarritem asgje. Pse?? Sepse e kemi mendjen te zihemi me njeri tjetrin. Xheloz per njeri tjetrin. Keto jane shqiptaret sot.
  Ideali eshte nje mendim, nje besim, dicka qe ti ven dhe jeten tende ne rrezik.
  Qenia njerezore eshte nje qenie qe ka nje ideal. Qe mendon si njeri.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Njeriu lind si pasoje e nje ideali.
  Ideali i nje nene per ti dhene jete nje jete,qe eshte burimi i njerezimit.
  Njeriu rron me idelale dhe jeton ne funksion te idealeve.
  Dhe jep edhe jeten per nje ideal sepse jeta eshte e tille,te arrish dhe ti japesh jete idealeve.Qe te jene pjese integrante e personit tend,e ti mbrosh edhe kur afer teje gjithēka rrezohet.

  Mbi ate qe u fol me siper eshte e veshtire te shprehesh.
  Sa me shume kalon koha,aq me shume shtohen diferencat midis shqiptareve qe jetojne jasht dhe ne Shqiperi.
  Ne Shqiperi jeta e njeriut eshte e drejtuar eskluzivisht ne kerkim te mbijetuarit.
  Ne qe jetojme jashte kemi mundesi te koltivojme pasionet tona,te nderrojme jeten tone ne funksion te deshirave dhe ideve te ndryshme.
  Po kete mundesi ta jep mireqenia,ta jep qetesia financiare.Po kur pasioni dhe kerkimi jane ne funksion te kafshates per femijet,atehere gjerat ndryshojne.
  Gjykimi i atij qe ngel mbrapa per rrethana te ndryshme,eshte nje gjykim ndaj qenies qe nuk ka pasur te njetin fat si ty.
  Mentaliteti i hapur,kultura dhe edukata po behen pjese jetesore e shumices se emigranteve qe jetojne jasht kufijve te Shqiperise.
  Po kush jeton ne Shqiperi dhe don buke per kalamajte,nuk ka kohe te shfletoje nje liber e te shkoje ne teater.Ky eshte nje shembull banal.
  Ne nuk jemi me te mire ose me te menēur,thjesht patem fatin te nderrojme jeten tone.Kjo do te thote qe edhe ne Shqiperi njerezit kane potencial per te nderruar dhe te nxjerrin nga vetja e tyre ato vlera qe bejne njeriun te quhet i tille.

  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 19. #19
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Anėtarėsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shqiptar nuk je me emer, por me gjak e zemer!
  Te gjith ato "shqiptare" qe perfitojne ne shpinen e SHQIPTAREVE nuk jane tjeter perveq se "zagare rrugesh" dhe ndotje te ambientit! (kjo permledh edhe nanon)
  Vlerat dhe normat kalojne brez pas brezi, por ka ca individe qe te pelcasesh nuk mun ti gdhendesh. Thote nje shprehje andej nga veriu.....Po a pin macja uthull???!!!!?????
  Ironia dhe plasja te vjen kur ata hapen dhe si shqiptar, dhe mekeq ...krenohen, duke harruar kuptimin origjinal te fjales shqiptar!
  Por ne merremi me keto te mbaruarit qe mundohen te vjedhin nje makine, apo ca misra ne ara, apo noj rrobe te varur ne tela per tu thare, apo kushedi.....Kur ne fakt duhet ta vazhdojme pastrimin nga lart nga institucionet me kllapa LIGJORE, apo shteterore!

  Nuk jane keto humbamenot qe me bejne te mos jetoj ne shqiperi or jo, po jane ato bijte e kurvave qe ne kllapa drejtojne shtetin, mbi kurrizin e shqiptareve.
  Por q'eshte me e keqja eshte se abuzojne me fjalen demokraci,kur ne te vertete shqiperia eshte monarki e ndare ne dy, nano apo berisha...dhe shqiptaret e gjore jane ne mes kesaj lufte trendafilsh( marre nga shekspiri)
  Ergo cogito, ergo sum!

 20. #20
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime
  Sigurisht, te dyja rastet kane shume lidhje. Dy te rinje shqiptar te detyruar nga varferia dhe shtypja sociale u derguan njeri ne vjedhje dhe tjetri ne vdekje.
  Nuk shohe ndonje ideal ketu as ndonje heroizem!!!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rruga e hapur e islamit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-02-2007, 08:32
 2. Liria
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-06-2005, 06:24
 3. Fromm
  Nga Veshtrusja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-04-2005, 21:48
 4. NjĖdimensionalitetin E QytetĖrimit PerĖndimor
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:02
 5. Rruga e hapur e islamit
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2004, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •