Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 178
  1. #21
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17
    Albo ata historianet qe perkrahin se Shqiperia mori pjese ne krah te Boshtit, jane shumica Serbe dhe Greke
    Historine nuk e shkruajne te humburit, as te vegjlit, por fitimtaret dhe te medhenjte, SHBA, Rusi, Angli. Duke qene se pas LIIB filloi lufta e ftohte ideologjike te cilen Rusia e humbi, edhe versioni Rus i historise bie poshte, ngelet vetem ai amerikano-anglez. Referoju historianeve angleze apo amerikane dhe ke per te hasur ate qe i mungon gjykimit tend, kendveshtrimin e te medhenjve karshi Shqiperise.

    Une nuk i heq nje presje asaj qe kam shkruajtur me lart.

    Albo

  2. #22
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Referoju historianeve angleze apo amerikane dhe ke per te hasur ate qe i mungon gjykimit tend, kendveshtrimin e te medhenjve karshi Shqiperise.

    urdhero nje kendveshtrim te posacem per ty : "zhurma e fitoreve kaloi shpejt pertej kufinjeve dhe, ne Dhjetor te 1942, A. Iden, K. Hall dhe V. Molotof dhane medalje nderi per partizanet Shqiptare dhe u shprehen pro pavaresise se Shqiperise"
    .....................George Castellan (History of Ballkan)


    shenim : ata tre personat qe permenden mesiper nuk jane njerez dosido por jane tre Ministrat e asaj kohe te Puneve te Jashtme te Britanise se Madhe, SHBA dhe Bashkimit Sovjetik. Pra mua nuk ma ha mendja se ata morren mundimin, ne nje vit aq te veshtire te njerezimit, te rreferohen te disa "gjyetare" ose te "nje grup i vogel personash qe vrisnin njeri tjetrin". Gjithashtu duket qarte se fitoret e Shqiptareve jane bere te dukshme qe ne vitin 1942, kur Gjermanet ishin ne kulmin e fuqise. Fund, Castellani eshte nje nga Historianet me te famshem te viteve tona per zonen e Ballkanit. flm

  3. #23
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Po mirë mor HISTORIANË atëhere si u vranë këta 28.000 vetë në Shqipëri në atë kohë??!!Kush i vrau dhe përse??!!
    U vranë mes tyre??
    Nuk e di cfare u be me ata 28000 vetat por shtepine e gjyshes time e dogjen Italianet sepse i akuzonin se fusnin partizane brenda. Si pasoje vdiq babai i gyshes Aleks Thanasi. Mbase vrasjen e A.Thanasit sidhe shume te tjereve harraun ta referojne historianet Shqiptare por po te shkosh ne Qeparo bashkefshataret e tij e tregojne ende historine e vertete.

    Prandaj une ju them ti vizitoni varrezat e deshmoreve, se ku i dihet mund te gjeni ndonje para'ardhesin tuaj atje!

  4. #24
    Citim Postuar më parë nga Albo
    .....

    - Shqiptaret kane mbajtur te dy krahet gjate luftes se II boterore ku me shume e ku me pak
    - Shqiperia dhe shqiptaret ishin nje popull i vogel pa ndonje ndikim te madh ne luften boterore.
    - Rreziku me i madh i Shqiperise nuk ishin pushtimet nazi-fashiste por lufta civile.

    Albo

    Sikur keto pika te ishin te verteta, Enveri nuk do te kishte ekzistuar ne Shqiperi.

    Pershendetje
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  5. #25
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Po te shkosh ne cdo qytet te Shqiperise do te gjesh vare dhe do te gjesh emra , po i mblodhe keto vare do dalesh aty diku afer 28,000 te vrare ne lufte .

    Nuk diskutohet qe nje pjese prej tyre ishin viktima te agresionit dhe nuk u vrane ne lufte direkt , askush nuk mund te jape nje numer te sakte sa u vrane ne lufte direkt , pak rendesi ka , por cdo vend i botes keta i quan deshmore dhe krenohet me ta . Ne ose me mirre nje pjese prej nesh mundohemi ti mohojme ???????? .

    Nje ushtri e huaj hyn ne territon Shqiptar e armatosur deri ne dhembe , nje pjese e SHqitareve qendrojne indiferente ( zgjidhja e tyre asgje kunder ) , nje pjese tjeter kryesisht te organizuar ne Batalionet partizane lufton me shpirt e me dhemb aq sa ka mundesi, vriten me mijera , nje pakice e vogel bashkpunon me okupatorin . Sot na dalin ca palo historiane dhe na tregojne se ata qe u vrane , u vrane kot dhe ata qe bashkpunuan ishin patriote te vertete . Jo more zoterinj se s' jeni aq te zgjuar sa dukeni .

    Ata qe lutuan ju qofte i perjetshem kujtimi . Tradhetaret e morren shperblimin e tyre . Pavaresisht se Enveri i futi me vone te gjithe ne nje thes nje pjese e nacionalisteve kishin kryer krime te renda . Enveri gjithashtu nuk kurrseu as partizanet qe vinin nga familje te pasura dhe te edukuara ( ashtu si familja ime ) por kjo nuk ja u ul vlerat luftes dhe deshmoreve.
    Nuk ka nevoje te na tregoni as historiane gjermane as historia kineze , kemi parre me syte tona dhe degjuar cfare ndodhi .

    Gjyshi im (ramet paste ) mbajti ne trup per 53 vjet plaget e nje murtaje gjermane gjate nje prite partizane ne zonen e Frasherit ( Permet ) , ne te njejten beteje mbeti i vrare dhe vllai i tij , 23 vjec qe edhe pse kishte marre tre plumba ne gjoks vazhdonte te shtinte me mitraloz derisa dha shpirt .

    Nga ana e plakut , xhaxhai i vet ka qen zevendes komandat batalioni gjate operacionit te dimrit ( shume her me i madh se Rita marko dhe langot e tjere qe erdhen ne fuqi me pas ) . Gjate operacionit eshte plagosur ne krah aty diku reth Mokres ( zona e Pogradecit ), shoket e kane transportuar ne Oher dhe me pas ne Korce ku Doktor Polena ia ka prere krahun me sharre druri ( Doktor Polena eshte ai doktori qe tregohet dhe ke filmi "Iteti ne Bronx " dhe po ka ekzistuar vertet ka kryer me qindra operacione me mjete primitive dhe shtepia e tij eshte dhe sot muze ne Korce ) . Ne hakmarrje ndaj tij u vra ne nje shkembim zjarri vllai tjeter i gjyshit ,ndersa shtepia na eshte djegur 3 here nga njerez me uniforme "gjermane qe flisnin shqip" . Me pas ai u perjashtua nga partia per zbutje lufte klasash edhe sot jeton me nje krah ne Tirane .

    Nuk po pretendoj ketu qe keta dhe mijera si keta kapitulluan gjermanine dhe italine , por tre mohesh kontributin e tyre qe kryen thjesht detyren ndaj atdheut eshte absurde .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Taulant _NYC : 30-11-2004 më 14:06

  6. #26
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Citim Postuar më parë nga Taulant _NYC
    Po te shkosh ne cdo qytet te Shqiperise do te gjesh vare dhe do te gjesh emra , po i mblodhe keto vare do dalesh aty diku afer 28,000 te vrare ne lufte .
    Para disa vitesh eshte bere edhe nje diskutim tjeter i detajuar mbi kete ceshtje ketu ne forum; po ashtu edhe shtypi ka shkruar. Nuk behen asnjehere 28 000 deshmore. Sipas statistikave jane rreth 3000-3500.

    Me sa di, pas luftes, kur po behej bilanci i L2B, perfaqesuesit shqiptar (nuk e di se ne c'vend behej mbledhja) ju kerkua se sa ishte numri i te vrareve. Ky mbeti se nuk e dinte. Atehere e pyeten se sa ishte siperfaqja e Shqiperise. Perfaqesuesi i tha 28 000 km2. Dhe ata e vune 28 000 deshmore; nga nje per cdo km2.

    Po ta shikosh edhe nga ana tjeter, se sa partizane ishin gjithesej, prape nuk del ky numer kaq i madh te vraresh. Duke futur ketu edhe ata qe ishin civile dhe qe jane vrare aksidentalisht. Deri afer fundit te luftes ishin vetem 6 brigada partizane. Nuk e di numrin e sakte te perberjes se cdo brigade, por le te marrim qe kishin nga 1 000 veta (qe eshte i ekzagjeruar). Behen 6 000. Nga vera dhe vjeshta e 1944 filluan te krijohen brigada te tjera. Por atehere nuk pati me luftime apo beteja te egra me gjermanet.

  7. #27
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17
    Kryeplaku, meqe me kerkove citate, po te sjell vetem disa te shpejta nga Interneti, por do te sjell edhe disa citate nga gjeneralet angleze te parashytuar ne Shqiperi gjate luftes, vetem per te te bere te qarte se si e shikonin ata situaten e Shqiperise:

    Between 1941 and 1944, communist partisans and nationalist guerrillas fought Italian and German occupation forces, and more often each other, in a brutal struggle to take control of Albania. Backed by Yugoslavia's communists and armed with British and United States weaponry, Albania's partisans defeated the nationalists in a civil war fought between Italy's capitulation in September 1943 and the withdrawal of German forces from Albania in late 1944. Military victory, and not the lure of Marxism, brought the Albanian communists from behind the coulisses to center stage in Albania's political drama. While Albanian writers never tired of pointing out that the communists liberated Albania without a single Soviet soldier setting foot on its territory, they often neglected to mention that the communist forces in Albania were organized by the Yugoslavs and armed by the West or that the Axis retreat from Albania was in response to military defeats outside the country.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Albania...g_World_War_II

  8. #28
    Ajo qe ti albo sjell ketu, eshte se ata njerez qe kane luftuar dhe qe jane gjalle sot, dhe qe mbajne titullin veterane te luftes, jane genjeshtare ose te genjyer. Se luftimet ata i bene jo kunder nazisteve dhe fashisteve por kunder njeri-tjetrit. Cudi si nuk na kane folur gjysherit dhe gjyshet per luften qe benin kunder njeri-tjetrit, sepse per luften qe kane bere kunder gjermaneve dhe italianeve na kane folur me detaje, dhe akoma mbajne plaget ne trupat e tyre.
    Te pershendes, shpirt shqiptari!
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Jo 28000 po as 2 mije njerez (megjithe partizanet e ballistet bashke) nuk jane vrare direkt apo indirekt ne lufte me italianet apo gjermanet.

    Lerini perrallat e Dulles dhe veteraneve shumica e te cileve ja kane dhene ate status njeri tjetrit.

    per clirimin e Tiranes simbas historise komuniste u vrane 137 partizane mbas 1 muaji lufte.

    Atehere ku qenkan vrare kusuri se nuk dime ndonje lufte me te pergjakshme se kjo?

    Kur filluan librin e herojve "yje te pashuar" shkoi numri deri ne 500 a 600 dhe u nderpre botimi i serise se s'gjenin me persona fizike.

    Varrezat e deshmoreve ne Shkoder kane pase 100 vete (megjithe Luigj Gurakuqin!?).

  10. #30
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918

    Exclamation

    Citim Postuar më parë nga Manulaki
    Ajo qe ti albo sjell ketu, eshte se ata njerez qe kane luftuar dhe qe jane gjalle sot, dhe qe mbajne titullin veterane te luftes, jane genjeshtare ose te genjyer.

    Une do te shtoja qe jane dhe te poshter !!!!


    Citim Postuar më parë nga Taulant_NYC
    Po te shkosh ne cdo qytet te Shqiperise do te gjesh vare dhe do te gjesh emra , po i mblodhe keto vare do dalesh aty diku afer 28,000 te vrare ne lufte .



    Thuaj 28 000 te vrare NE LUFTERA, dhe jo ne lufte.. Nuk eshte luftuar vetem ne 1944 por vite e vite me pare..


    Citim Postuar më parë nga Taulant_NYC
    Nje ushtri e huaj hyn ne territon Shqiptar e armatosur deri ne dhembe , nje pjese e SHqitareve qendrojne indiferente ( zgjidhja e tyre asgje kunder ) , nje pjese tjeter kryesisht te organizuar ne Batalionet partizane lufton me shpirt e me dhemb aq sa ka mundesi, vriten me mijera , nje pakice e vogel bashkpunon me okupatorin . Sot na dalin ca palo historiane dhe na tregojne se ata qe u vrane , u vrane kot dhe ata qe bashkpunuan ishin patriote te vertete . Jo more zoterinj se s' jeni aq te zgjuar sa dukeni.


    hej, te mos ishte per te qare, do te shqyheshim gazit me keto Djemt E Bashkuar Anetare Te Ideve Komuniste



    Citim Postuar më parë nga Taulant_NYC
    Tradhetaret e morren shperblimin e tyre.

    Cfare quhet tradheti kombetare sipas teje, se do me pelqente ta shtjelloje disi me shume kete pasionin tend historik???



    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    Gjithashtu duket qarte se fitoret e Shqiptareve jane bere te dukshme qe ne vitin 1942, kur Gjermanet ishin ne kulmin e fuqise.


    Kuriozitet !!!
    c'lidhje ka viti 1942 me Gjermanet ne Shqiperi ???!!!!!!!!



    Citim Postuar më parë nga DJ-Aldo
    Kurrë nuk do të mund të bëhesh i saktë si popull, kur vetë ti, mohon historinë tënde, sado e mirë apo e keqe qoftë ajo.

    Te shikosh se cfare ke shkruar mbi kete teme, kjo shprehje do te te kthehet dhe te te zere persiper me ato qe ke thene..


    Citim Postuar më parë nga Albo
    - Rreziku me i madh i Shqiperise nuk ishin pushtimet nazi-fashiste por lufta civile.

    Pushtimi italian per mendimin tim, ka qene i rrezikshem per Shqiperine..
    Per pjesen tjeter te frazes, nderimet e mia !!



    Tani nje pyetje, per te gjithe ju pjesa e "gjyshave partizane dhe baballareve oficere.."

    Pse nuk festohet clirimi i Vlores ne 1920 nga Italianet, ose terheqja e trupave te fqinjeve tane nga territori shqiptar pas konferences se Versajes, sepse nuk eshte luftuar me pak ne keto periudha, por qellimisht clirimin e atdheut (ose ta them me mire "Nacional-Clirimin" mqs ju pelqen me shume, pavaresisht se ishte Nacional Skllaveri) i eshte lene simbolikisht dates 29 nentor 1944 ??

    Sa pushtues ka patur atdheu une dhe sa here eshte cliruar ???
    Prektora

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Kryeplak, ne vitin 1942 partizanet e komunistet nuk i njihte njeri as per hosh e as per balosh. Jo me te kishin marre fitoren ne duar.

    Sa per sqarim, Partia Komuniste u themelua nga jugosllavet dhe filloi aktivitetin anti-italian nga fundi i 1941, pikerisht mbasi Gjermania sulmoi Bashkimin Sovjetik.

    Per kete luftuan komunistet ne Shqiperi etj, e jo per atdheun. sa kohe Stalini e Hitleri kishin paktin e mossulmimit , komunistet ne Shqiperi merreshin me teorira boshe, aktivitetin "clirimtar" - terrorist e filluan me urdher te Moskes.

    Qellimi i tyre ishte sherbimi ndaj urdhrave te Moskes dhe marrja e pushtetit e jo clirimi e demokracia as interesat nacionaliste. Parullat nacionaliste ishin per tu hedhur njerezve trute e gomarit e ti kishin mish per top, ashtu sic ndodhi.

    Atdhetaret e vertete kerkonin shmangien e gjakderdhjes se kote e percarjes per nje popull te vogel si i joni, i cili nga perplasja me gjermanet s'kishte asnje te mire, aq sa kemi te mire po ti biem murit me koke.

    Ne kohen e Italise kishte bollek dhe dyqanet e magazinat ishin plot, ne shkolla ne Shqiperi e Kosove mesohej shqip, u ndertuan, rruge porte etj.
    Po ashtu gjermanet nuk ngacmuan askend ne Shqiperi dhe e njohen shtetin shqiptar.
    As erdhen per te grabitur e as per te vjedhur e cnderuar, as per te vrare njerez.

    Komunistet "clirimtare" vrane e prene e burgosen me mijra shqiptare, ua moren pasurite e babes e gjyshit te gjitheve, u mbyllen kisha e xhamija, dhe ju mbyllen edhe goje.

    Clirim e cfare clirimi more...

    eh ishte e bekuar koha italo-gjermane krahasuar me terrorin e fukarallekun komunist.

    Pyetni pleqte se jane gjalle akoma, jo veteran-cobanet e maleve qe per here te pare pane qytet me sy kur erdhen si partizane "clirimtare" me nga 2 kile morra e pleshta per shoq. E u bene spiuna lagjesh per 200 leke ne muaj.

  12. #32
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anëtarësuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjëkundi
    Postime
    297
    Citim Postuar më parë nga darwin
    Te shikosh se cfare ke shkruar mbi kete teme, kjo shprehje do te te kthehet dhe te te zere persiper me ato qe ke thene..


    Unë atë që shkruajta "mbi këtë temë" e di mirë ashtu siç di mënyrën si u shkruajt. Varet sa i interesuar është dikush ta arsyetojë dhe ta pranojë këtë. Më vjen mirë që preken persona nga kjo.
    Këtu i dashur Darwin, nuk po të shikoj asnjë koment rreth palës bashkëpunëtore me pushtuesit gjatë periudhës 1941-1944. Mos ndoshta kjo është "koicidencë" apo mos ndoshta acarohesh nga e kaluara e dikujt pranë teje??!!
    Këtu ka të tillë që po ta thonë hapur fare që do ishim shkëlqyer nën pushtuesit italianë dhe gjermanë, dhe ti akoma tek URA qëndron.
    Nuk çuditem me tipa të tillë që më lëpijnë të huajt dhe ulin dinjitetin e tyre kombëtar.
    Po të mos kishte të tillë, nuk do kishte bërë as Turqia qejf për 500 vjet.

    Dikush përmëndi dhe këngët partizane të dala në ato vite. Mirë e ka, të mos këndohen këngët partizane, por......këngë balliste egzistojnë nga ajo kohë??
    Kush mundet të na sjellë vargjet e një kënge patriotike balliste??
    Kush mund të na sjellë emrin e një fshati (se qytet nuk kishin koc) të çliruar nga ballistët??
    Kush mund të na sjëllë një brigadë balliste dhe betejat e tyre??
    Kush mund të na sjellë emrat e dëshmorëve ballistë të vrarë në përleshje me pushtuesit??

    Kur ti mblidhni këto, ejani dhe mbrohuni me "fakte"
    Doni apo nuk doni JU, lufta i njihet partizanëve, sado që të ketë kundër kësaj, FAKTE BOSHE si një letër të pashkruar.

  13. #33
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918

    Exclamation

    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Unë atë që shkruajta "mbi këtë temë" e di mirë ashtu siç di mënyrën si u shkruajt. Varet sa i interesuar është dikush ta arsyetojë dhe ta pranojë këtë. Më vjen mirë që preken persona nga kjo.
    Këtu i dashur Darwin, nuk po të shikoj asnjë koment rreth palës bashkëpunëtore me pushtuesit gjatë periudhës 1941-1944.

    Mqs filmi "Shtigje Lufte" dhe emri Lefter Lefteri ka ndikuar kaq keq te ty, a mund te me thuash ti ndonje bashkepunim??


    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Mos ndoshta kjo është "koicidencë" apo mos ndoshta acarohesh nga e kaluara e dikujt pranë teje??!!

    Aludimi yt, nuk ka qelluar fort ne shenje.. Paraardhesit e mij kane qene mesues, dhe bile nuk i kane patur kaq te kristalizuara idete, sac i kam une mbi funderrinat. Thjesht nuk i pelqenin !!


    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Këtu ka të tillë që po ta thonë hapur fare që do ishim shkëlqyer nën pushtuesit italianë dhe gjermanë, dhe ti akoma tek URA qëndron.

    Atehere po te them qe ne krahasim me KOMUNISTET E TU TE DASHUR, nenvizimi i mesiperm eshte profetik !!!!! Shiko ku shkon mosnjohja jote mbi kete ceshtje: Pushtuesit Gjermane ????!!!!! Do te vendosnin valle kolone gjermane ne Shqiperi apo si eshte puna ?? TE sugjeroj qe postimin e Labeatit ta lexosh fjale per fjale..



    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Nuk çuditem me tipa të tillë që më lëpijnë të huajt dhe ulin dinjitetin e tyre kombëtar.

    Ketu je treguar deri i pacipe !!! Kujt i tregon ti dinjitet kombetar ?? Ate lloj dinjiteti qe prodhuat per 50 vjet, dhe detyruat 1/3 e popullsise qe te largohet nga shtepite e veta ne kerkim te nje jete me te mire, kete ma quan dinjitet kombetar ti ?? Dinjitetin me vllezerit jugosllave, ruse apo deri kineze dhe "miqte kosovare" ? Keto gjera se bashku me "Njeriun e Ri" ti solli ai 29 nentori yt (megjithese nuk eshte fare dhe kjo date), qe aq shume e ke qejf.. Tragjedite me te medha per atdheun dhe kombin te kane ardhur nga "kjo date".




    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Po të mos kishte të tillë, nuk do kishte bërë as Turqia qejf për 500 vjet.


    hmmm, kuptohet qe nuk ja ke fare haberin.. keshtu eshte kur gjyshet te kane fshehur emrin e Lumo Skendos.

    Tani qe te kesh njecike idene, sepse shkon dhe me fjaline tende, Mit'hat Frasheri ka qene kryetari i Ballit Kombetar (se mos ngaterrohesh, une nuk kam asnje lidhje me "Ballin") dhe i biri i Abdyl Frasherit..

    me sa sy e faqe flet ti per "tradheti kombetare" ??


    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Kush mund të na sjellë emrin e një fshati (se qytet nuk kishin koc) të çliruar nga ballistët??

    Akoma me "clirimin" ti ???? Cfare gjermanesh vune perpara ata partizanet e tu, se megjithmend qe te acaroni ndonjehere ?? Te ishte per ata, njehere qe bene gjermanet operacionin e dimrit, keta kingat me yll ne balle u shperndane te gjithe neper shtepi se nuk dinin nga te fshiheshin.. na tregon lufte ti ketu !!!




    Citim Postuar më parë nga *DJ-ALDO*
    Kush mund të na sjëllë një brigadë balliste dhe betejat e tyre?? Kush mund të na sjellë emrat e dëshmorëve ballistë të vrarë në përleshje me pushtuesit??

    NJe pyetje, kush eshte Hysni Lepenica dhe pse u vra ai ????

    nje keshille: me degjo mua.. leri keto muhabetet e komunisteve, se nuk del mire..
    Prektora

  14. #34
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Cfare quhet tradheti kombetare sipas teje, se do me pelqente ta shtjelloje disi me shume kete pasionin tend historik???


    Tradheti Kombetare quhet te bashkpunosh me nje force te huaj ne dem te vendit dhe njerezve te vendit tend . Dhe do apo s'do ti nje pjese e ' ballit kombetar " bashkpunuan , tradhetuan dhe morren shperblimin qe meritonin . E theksoj nje pjese , jo te githe ......fatkeqsia ishte se Enveri i futi te gjithe ne nje thes . Une nuk jam historian zoteri por periudhen e luftes e njof mire , sepse familja ime dha shume per ate lufte dhe nuk fitoj absolutisht asgje( ishin nga familjet me te medha bejlere ne Korce dhe ne fund te fundit s morren asgje pas lufte ) . Madje pas lufte dhe jemi persekutuar ,pushkatuar , perjashtuar nga partia dhe gjithe ato gjerat e tjera qe te gjithe i dime . Gjithashtu tregova me siper se shtepia jone eshte djegur te pakten 3 here nga gjermante nje pjese e te cileve "flisnin shqip " dhe xhaxhai i plakut eshte vrare nga nje ballist qe pas lufte u denua me pushkatim .
    Une jam realist dhe nuk diskutoj faktin qe pas lufte , historia u ndryshua dhe u shumfishuan heroizmat partizane dhe krimet balliste ( ashtu si ne cdo vend , bemat e atyre qe luftojne per atdhe shumefishohen ) , as nuk pretendoj qe partizanet mund te clironin Shqiperine ( gjermanin e mundi Rusia nuk diskutohet ) por te mohosh kontributin sa do i vogel apo i madh eshte absurde . Pikerisht ai kontribut na radhiti ne forcat fituese te luftes dhe rruajti ate pak integritet territorial qe kishim se ndryshe sot do te flisnim serbo-kroatisht .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Taulant _NYC : 01-12-2004 më 11:13

  15. #35
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga darwin
    Pse nuk festohet clirimi i Vlores ne 1920 nga Italianet, ose terheqja e trupave te fqinjeve tane nga territori shqiptar pas konferences se Versajes, sepse nuk eshte luftuar me pak ne keto periudha, por qellimisht clirimin e atdheut (ose ta them me mire "Nacional-Clirimin" mqs ju pelqen me shume, pavaresisht se ishte Nacional Skllaveri) i eshte lene simbolikisht dates 29 nentor 1944 ??
    pergjigje : sepse gjithmone kane ekzistuar Shqiptare, si puna jote, qe nuk binin ndakort qe te festonim lirine!


    Bokerrima gjyshi im hyri ne 1943 ne brigaden e 22 sulmuese me komandant Myslym Pezen dhe komisar Kajo Karafilin me qender Pezen. Te merresh me shifrat eshte sikur te pyesesh "pse gomari i ka veshet e gjata". Nuk duhet te harroni se mijera Shqipetar i kane lene kockat e tyre neper republikat jugosllave, dhe ata sot quhen me te drejte deshmore te kombit.

    Labeati vitin qe permend ti Partia Komuniste Jugosllave ishte e paligjshme per vete (mos them qe nuk ishte krijuar akoma), pra duhet te mbijetonte vet njehere e pastaj te vinte te krijonte degezime ne Shqiperi. Partia Komuniste Shqiptare u krijua ne vitin 1941 pas bashkimit te Partise Komuniste te Gjirokastres, Partise Komuniste te Korces dhe nje partie tjeter te paligjshme te cilen nuk e mbaj mend se kujt qyteti i perkiste (Enver Hoxha ishte kryetar i Partise Komuniste te Korces) keto parti e kishin filluar veprimtarine e tyre qe nga mesi i vitetve 30 dhe kishin fituar perkrahjen e shume antizogisteve si dhe te klasave te varfera disa nga Komunistet e pare Shqiptare kane qene Selam Musai ( i cili me sa mbaj mend ishte vrare shume kohe perpara se te fillonte lufta), Qemal Stafa, Enver Hoxha, Petro Marko (i cili bashke me Mehmet Shehun kishin luftuar ne Luften Civile te Spanjes dhe me vone Petro Marko ishte bere komandant i nje brigade italiane antifashiste ne Jug) Mehmet Shehu, Koci Xoxe etj. Te gjitha keto fakte tregojne se Komunizmi ne Shqiperi kishte hyre para luftes dhe se nuk ishte "import jugosllav". Megjithate mbas 1942 pas kontakteve me Titon, i cili donte te ndertonte Federate Ballkanike, ne PKSH ekzistonin elemente qe kerkonin bashkim me Juogosllavine (Enveri i zhduki keto elemente).

    Dikush na permendi se ne kohen e nazifashisteve Shqiperia ishte plote me produkte. Sipas arshivave nazifashiste pjesa me e madhe e depove ushqimore te tyre vinte nga tokat e pushtuara (pra nese nuk kuptoni dua te them se kur kalonin ata nga Shqiperia na linin edhe pa buke). Gjithastu historikisht eshte vertetuar se kur njeriu nuk ndjehet i lire, dmth. ndjen shtypje dhe perdorim, nuk i hyjne ne sy shume begatite (mesa duket begatia me e madhe per njeriun eshte vet liria)! flm

  16. #36
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Megjithese jam dakort me shumicen e atyre qe thua ti kryeplak , 90% e atyre qe luftuan nuk e kishin idene se c 'fare ishte komunizmi . Ata shifnin te partia komunste te vetmen force drejtuese qe luftonte hapur kunder pushtuesve dhe kjo mjaftonte pet tu bashkuar ne lufte .

  17. #37
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    nje pyetje per te gjithe : vet fakti qe me 29 Nentor ishin larguar nga Shqiperia Italianet me Gjermanet pas 5 vitesh pushtimi (pavarsisht nga menyra sesi u larguan) nuk e ben kete dite festimi (kur cdo popoull europian e feston kete clirim nga Nazistet)???

  18. #38
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17
    Ajo qe ti albo sjell ketu, eshte se ata njerez qe kane luftuar dhe qe jane gjalle sot, dhe qe mbajne titullin veterane te luftes, jane genjeshtare ose te genjyer. Se luftimet ata i bene jo kunder nazisteve dhe fashisteve por kunder njeri-tjetrit. Cudi si nuk na kane folur gjysherit dhe gjyshet per luften qe benin kunder njeri-tjetrit, sepse per luften qe kane bere kunder gjermaneve dhe italianeve na kane folur me detaje, dhe akoma mbajne plaget ne trupat e tyre.
    Te pershendes, shpirt shqiptari!
    Gjate komunizmit qe u vendos menjehere pas clirimit te vendit, njerezit nuk ishin te lire as te mendonin e jo me te shprehnin te verteten qe ata deshmuan si partizane apo si ndihmes se luftes. Gjyshi yt luftoi se donte te shikonte nje Shqiperi te lire, por shko e pyete gjyshin tend, a e pa nje Shqiperi te lire pas Clirimit?

    Veteranet e luftes ndahen ne dy grupe. Ata qe zgjodhen qe te behen pale me rregjimin dhe te vazhdojne luften edhe pas clirimit me pushkatimet, vrasjet, internimet, spiunlleqet e rregjimit, dhe ata qe kur e pane se cfare po ndodhte ngriten zerin e tyre ose u bene vrer ne vetvete se ishin dy here te mashtruar. Keta jane ata qe i shpetuan indoktrinimit pasi kishin dy klasa shkolle me shume dhe kishin pare edhe bote me sy.

    Une nderoj cdo shqiptar te vrare gjate luftes pasi eshte humbje e madhe per nje komb, pavaresisht se gjaku i tyre nuk bleu lirine, bleu skllaverine 10 here me te rende se pushtimi italian apo gjerman.

    Pyete gjyshin tend se cfare fitoi me luften qe beri?

    Albo

  19. #39
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    nje pyetje per te gjithe : vet fakti qe me 29 Nentor ishin larguar nga Shqiperia Italianet me Gjermanet pas 5 vitesh pushtimi (pavarsisht nga menyra sesi u larguan) nuk e ben kete dite festimi (kur cdo popoull europian e feston kete clirim nga Nazistet)???
    Lufta nuk u be per nje DITE NE HISTORI apo per nje FESTE kryeplak, u be per te fituar lirine si popull, per te ndertuar nje jete ne liri e ne paqe.

    A e gjeten shqiptaret (veteranet + jo-veteranet) lirine dhe paqen pas luftes?! Frika ndaj gjermanit e italianit u zevendesua me friken ndaj partise dhe xhelateve te saj. Liria e premtuar u kthye ne vargonj te rende zinxhiri qe cdo shqiptar i vuri ne kembe e ne duar duke e kthyer Shqiperine ne burgun me te madh ne zemer te Evropes.

    Prandaj une te them qe ndero gjakun e derdhur, por jo luften se shqiptaret nuk fituan asgje prej saj, perkundrazi, humben shume me shume. Tani nuk i vriste me dora e nje gjermani, i vriste dora e nje shqiptari qe eshte vrasje akoma me e hidhur. E ka emrin VELLAVRASJE!

    Albo

  20. #40
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Or kryetar i keshillit (kryeplak),

    Myslim Peza nuk ka qene asnjehere komandant brigade, por komandant i cetes se Pezes. Sa per informacion, brigada e pare eshte formuar ne 15 gusht te 1943. Te tjerat, logjikisht jane formuar me mbrapa.

    Na nxorre Selam Musain komunist? Ben shaka apo "te vret kepuca" sic thone nga Shkodra. S. Musai eshte vrare ne 1920 dhe nuk e kishte idene sec ishin idete komuniste.

    Petro Marko nuk ka qene asnjehere komunist, pavaresisht se i ka perkrahur idete komuniste. Po ashtu edhe M. Shehu. Ky u fut ne levizjen NACL vetem ne 1942. Per me teper E. Hoxha nuk ka qene kryetar i grupit komunist te Korces (dhe jo partise komuniste te Korces). Kryetar ka qene Miha Lako. Hoxha ka qene vetem antar, bile antar jo aktiv. Dje kishte nje artikull me kujtimet e Liri Belishoves nje nga gazetat. Enveri ka marre pjese ne mbledhjen e themelimit te PKSH rastesisht dhe vetem per te balancuar numrin e muslimaneve me te krishteret, pasi me pare ishte rene dakord qe kryetaret e grupeve (te Korces e te Shkodres) nuk do merrnin pjese; dhe sic e thote Kadareja "Enveri u kthye nga rruga (per tu futur ne mbledhjen themeluese) per te zezen e Shqiperise.

    Ke akoma shume gabime ne shkrimin tend. Duhet te lexosh me shume per luften dhe historine dhe per me teper te kuptosh ato qe do lexosh.

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Diaspora shqiptare në mbrojtje të çështjes sonë kombëtare
    Nga altin55 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  2. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  3. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  4. Abaz Ermenji
    Nga Eni në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •