Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 43
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Historia e flamurit m 28 Nntor 1912 n Vlor

  Si e ka prjetuar shqiptari i shquar ngjarjen e bujshme t shpalljes s Pavarsis kombtare


  Eqerem bej Vlora: E vrteta e flamurit

  “Ismail Qemalit i krkova flamurin q m fali Aleandro Kastrioti”


  Eqerem bej Vlora, jep variantin e tij, pr historin e flamurit q u ngrit nga plaku Ismail Qemali, m 28 Nntor t vitit 1912.

  Ai thot shprehimisht: “E zgjata ca historin e ngritjes s flamurit, sepse vitet e fundit kan qarkulluar variante krejt t pavrteta dhe un dshiroj q ngjarja e sakt t prshkruhet e t mbetet njher e prgjithmon”. Ja se far shkruan Eqerem Bej Vlora n librin e tij.

  Kthimi n Vlor

  Me t’u kthyer nga Kui, un shkova menjher n shtpin e tim kushriri, Xhemilit, pr t takuar Kryetarin e Qeveris s Prkohshme, shtpia ishte kopje e zvogluar e haramllkut nuk kishte katr, por tri kate. Prmes ders ndrmjetse hyra n katin prdhes ku ishin shkallt e mdha. Oborri, sallat posht e lart , shkallt ishin mbushur plot nga njerz me fytyra, sjellje e veshje q nuk i kisha par kurr n Vlor. T gjith bisedonin me z t lart dhe kur mrziteshin n nj vend, lviznin lirshm dhe pateklif sikur t ishin n shtpin e tyre. N katin e siprm ishte nj sallon i madh i paijsur me mobilje t bukura t stilit bidermajer, dera e t cilit ishte krejt e hapur. Prpara saj njerzit ngjesheshin e shtyheshin pr t dgjuar se thuhej brenda. Un ndalova pr disa aste pr t prshndetur nj mori t njohurish dhe pastaj hyra n sallon. Ismail beu po rrinte n nj divan me nj pamje t ligshtuar, sa mua m’u dhimbs. Kisha tre vjet pa e par dhe tani m’u duk m i plakur dhe i drobitur. Ai vuante n kt mjedis t ri dhe t huaj pr t. Pr vite me radh Ismail beu kishte qen nnpuns i lart i administrats turke dhe vali, poste kto, kur largsia me t lartit dhe t ultit mbahej vetiu. Kshtu, ai kishte rn n nj kaos kontrastesh shoqrore, t cilit nuk po ja gjente dot ann. Un iu afrova i putha dorn me nderim dhe u ula pran tij. T paktn divanin, njerzit q mbushnin hapsirn kishin pasur mirsin t’ja linin. Ai m bri pyetje t zakonshme: si ia oja, ku ishte im at a kishte hequr keq n Ku me kt mot t keq e kshtu me radh. Pastaj un u ngrita pr t ikur. Por, ai m mbajti dhe m pyeti me z t ult: “ dua t t bj nj vizit. sht edhe te ty si ktu?” Un iu prgjigja se po t donte t vinte tek un, do t vija ta merrja vet. “Jo, -tha ai. Xhemioli m ka thn se dera ndrmjetse sht ende. Un vij vet.” Sidoqoft edhe tek un nuk ishte m mir. Por fal manis sime pr protokoll, fal karakterit t paafruar dhe t mbyllur, largsia sidoqoft ruhej. Po prse t shkaktohej kjo rrmuj e kjo gjullurdi n nj shtpi private, mund t pyes ndokush. Nga koha atrore dhe strgjyshore Ismail beu kishte msuar se banesa e sanxhakbeut ishte edhe seli qeveritare. Ndaj edhe selamllku i shtpive t bejlerve, quhej n shqip zapana. Kshtu edhe Ismail beut nuk i plqente t rrinte n bashki. Dhe njerziut, q me pun a pa pun, duhej t takonin kryetarin e shtetit, vinin turma-turma n banesn e tij private. Ditt q pasuan, un takova zyrtart e lart t qeveris s re , t emruar m 4. 12. 1912, nga i prnderuari kryeministri Ismail beu dhe nnkryeministri fort i nderuari dom Nikoll Kaorri. Antart e qeveris s re ishin miq dhe t njohur t mir, e m duhej t shtoj, se n rrethanat e athershme vshtir t bhej ndonj zgjedhje m e mir. Dhe nse kjo nuk u prgjigjej aspak krkesave t kohs, nuk ishte faji i saj. Pozita e do qeverie prparimtare pas shkatrrimit t sundimit osman nuk mund t ishte e leht; vetm nj or e fort diktatoriale do t kishte mundur mbase t’ia dilte mban qeverisjes. Po ku ishte ky diktator dhe fuqia pr t qen i till? N qeverin e Ismail Qemal beut dhe t babaxhanit Don Nikoll Kaorri nuk kishte vend pr tiran mesjetar, ajo prbhej krejtsisht nga njerz t arsyeshm. Kshilli i Ministrave mblidhej n shtpin e Ismail beut, por se ku i kishin selit ministrat e tij, un nuk e mora vesh kurr edhe pse, them se e njihja shum mir at erdhe mjerane , q quhej asokohe Vlor. M mir nga t tjert e kishte- kt e kam par vet - ministri i Posttelegrafs: ai ishte zot i nj ministrie t tr, i Zyrs Posttelegrafike t Vlors. Asambleja kombtare q shpalli pavarsin e Shqipris, m 28. 11. 1912, u shprnda m 7. 12. 1912, pasi zgjodhi m par, n kmb t saj, nj Kshill Pleqsh, (senat) me 18 antar.

  Gjat kohs q qndroja n Ku isha zgjedhur (n munges) delegat, e tani u zgjodha senator i Vlors. Dy nga ministrat ishin miqt e mi, Myfit bej Libohova dhe Abi bej Toptani. Por nuk kishte dy njerz m t ndryshm, madje m t prkundrt nga karakteri. Ndrkoh q Myfit beu i merrte me t prqeshur t gjitha kto: mangsit e qeveris s prkohshme, papjekurin e popullit shqiptar, madje tr kto fyerje q na kishin pllakosur, Abdi beu, prkundr, pikllohej dhe dshprohej sa s’thuhej kur ishte i detyruar ta paguante me nj apo dy jav vones marrjen e rrogave n shtetin e ri shqiptar. Po ku e msuan shqiptart, pyesnim m shpesh me tallje, konceptin e rrogs mujore? Problemi i financave, q un do ta quaja me emrin e tij t vrtet: vshtirsit pr t siguruar parat e nevojshme pr t mbajtur aparatin shtetror dhe kto mori t shprngulurish m dukeshin t pazgjidhshme. Sipas koncepteve turko-shqiptare, Vlora dhe Berati ishin krahina t pasura. Por t ardhurat nga doganat nuk vileshin m pr shkak t bllokads detare greke dhe me afrsisht 6000 -7000 napolonat q qeveria e prkohshme mund t siguronte n muaj, Abdi beu duhej t bnte udira, duke prmendur ktu se asnj nga bejlert nuk mori kurr asnj grosh si rrog apo si dmshprblim. Myfit beu, ministri i Brendshm, banoi disa jav tek un, pastaj mori me qera nj shtpiz t kndshme prapa avllis son, ku jetoi gjat kohs s qndrimit t tij n Vlor. Stili n t cilin ai e drejtoi Ministrin e Brendshme, t kujtonte paksa kohn e Dagobertit, Mbretit t mir t Frankove: pakz atror, pakz kalorsiak, por edhe pakz despotik.

  Pas nj jave

  Nj jav pas kthimit tim n Vlor, ova Murat bej Toptanin dhe Hydaj efendin tek Ismail Qemali, duke iu lutur t m kthente flamurin q i pata huajtur. M premtuan t ma kthenin at menjher, sapo zonja Marigo Posjo (nj atdhetare e madhe demokrate, por q i plqente reklama) ta kishte qepur e qndisur flamurin e ri. E pra, m 28 nntor kryeobjekti i dits, flamuri si simbol i pavarsis, me at pakujdesin tipike shqiptaro-lindore ishte harruar. Pr m tepr shumica nuk e dinte sesi ishte ai. Kurrkush m prpara as e kishte par, as e kishte mbajtur. Askush n Vlor nuk kishte flamur n shtpi. Shtetformuesit ran n hall dhe vshtruan njri-tjetrin t hutuar.
  Ather ngrihet miku im Hydai efendiu dhe thot se n dhomn e gjumit t Eqrem beut varet n mur nj flamur shqiptar, i futur n nj korniz t bukur. Dhe pyeti se a mund t merrej pa qen aty i zoti? Ismail beu i dha leje dhe kshtu flamuri q dikur don Aleandro Kastrioti m kishte dhuruar solemnisht n Paris, shtegtoi n konakun fqinj dhe ra n duart e Ismail beut, i cili ia dorzoi Murat bej Toptanit, me porosin ta varte jasht, ndrkoh q vet qndronte n dritare. Mijra njerz u mblodhn n sheshin para shtpis dhe n kopsht, duke brohoritur “rroft, rroft “ edhe pse shum prej tyre nuk e kuptonin edhe aq se ’po bhej. M von kur un n ditt festive t shpalljes s pavarsis si shtet i lir dhe i pavarur, ngrita flamurin shqiptar n ballin e shtpis son, disa kosovar t mir m than: “Shum mir e bt ju t diturit q ngritt flamurin e bab Kralit (pra t perandorit Franc Jozef) se tani nuk ka m se ’t na bj as serbi i poshtr, as malazezi morracak. Kur pyeta se ku e kam par shqiponjn e zez m’u prgjigjn krenarisht : “Tek ushtart e bab Kralit, n Pazarin e Ri”. Por natyrisht, pati edhe t till si nj far Haxhi Muhamet efendiu, nj klerik i rndsishm e fanatik n Vlor dhe ithtar i fort i tim eti, i cili shprehej me zemrim se Ismail beu kishte zgjedhur nj korb si simbol t Shqipris s lir. (Ah ta kishte br Shqiprin Syria beu, ankohej ai,- tani do t kishim n flamur syret e bukura t kuranit. Po ’mund t pressh tjetr nga Ismail beu, q ka e kaluar t gjith jetn n vendin e frngjve?)! Kur ia rrfeva historin Ismail beut, ai qeshi me t madhe, por edhe m krcnoi me gisht se do t’i tregonte hoxhs q flamurin nuk e kishte gjetur ai, por un!  Qeveria

  Kryetar Shteti, kryeministr dhe ministr i Punve t Jashtme: Ismail Qemal bej Vlora
  Zvendskryeministr: dom Nikoll Kaorri
  Ministr i Brendshm: Myfit bej Libohova dhe Asllan Pashali
  Ministr i Drejtsis: Dr. Petro Poga
  Ministr i Bujqsis: Pandeli Cale
  Ministr i Financave: Abdi bej Toptani
  Ministr i Arsimit: Dr. Luigj Gurakuqi
  Ministr i Lufts: Gjeneral Mehmet pash Dralla
  Ministr i Punve Botrore: Mitat Dume Frashri
  Ministr i Posttelegrafs: Lef Nosi

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-11-2011 m 00:31

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Vazhdon polemika rreth flamurit kombtar q u ngrit m 28 nntor 1912 n Vlor

  Flamuri i Sknderbeut n shtpin e Vlorajve


  N kt shtpi ka lindur dhe Ismail Qemali, emblema e Pavarsis

  Bardhosh Gae

  Dita e 28 Nntorit sht nj fest mbar kombtare e shqiptarve, brenda ksaj dite historike prmblidhen kujtimet e shkruara e t pashkruara t shqiptarve.

  Tek ajo dit historike ringjallet jeta, luftrat dhe prpjekjet e brezave t tr shqiptarsh pr lirin dhe pavarsin e atdheut t tyre. Rrnjt e ksaj dite historike duhen krkuar thell n kohrat e gjmimeve t Sknderbeut dhe trimave t tij, t cilt u bn mbrojts dhe emrmdhenj n Evrop kundr invazionit osman. Kur kujtojm 28 Nntorin apo lexojm studime e shkrime pr kt koh t bekuar, ne shqiptart ende duhet t reflektojm n prmasat dhe vendin q duhet t zr ajo n historiografi, pasi mjaft shkrime dhe studime jan t zbehta dhe nuk japin nj tablo t plot t ktij akti historik. Vitet e fundit jan br mjaft prpjekje q akti i shpalljes s Pavarsis Kombtare t lidhet ngusht me tr ato lvizje kombtare q zhvilloi Rilindja Shqiptare, e sidomos Lidhja Shqiptare e Prizrenit q ishte nj nga vatrat q e ngriti n kushte t reja kt lvizje pr lirimin nga zgjedha otomane dhe prcaktimin e programit polizoik t saj. sht shum domethnse q Vlora u b nj nga vatrat e zjarrta t Lidhjes Shqiptare t Prizrenit. N kt qytet, Mustafa Pash Vlora, q Ismail Qemali e quante "msuesi im i kombtarizms", ishte nnkryetar i Lidhjes Shqiptare t Prizrenit, ashtu si edhe Abdyl Frashri. Roli i tij n mjaft dokumente angleze, turke, franceze e austriake, tregon qart se ishte jo vetm nj personalitet i Rilindjes Kombtare, por edhe promotorr i gjith asaj lvizje n jug t Shqipris, n Vlor, Janin, Prevez e Gjirokastr. Vet Abdyl Frashri pati ardhur n Vlor n vitin 1879 dhe organizoi nj kuvend t madh pr atdhetart pr realizimin e krkesave themelore t Lidhjes Shqiptare t Prizrenit. Kjo ngjarje e madhe historike la gjurm t thella n ndrgjegjen kombtare t Vlors dhe t mbar Shqipris s Jugut. N Vlor dhe n krahinat e saj veprimtart m t shquar ishin figura t njohura luftarake e intelektuale si: Odhise Kasneci, Zerbin Cakalli, Sulejman Aliko, Musa Bodo, Beqir Hallkokondi, Xhemil Vlora etj.


  Pavarsia dhe Ismail Qemali

  Sigurisht, n kt ngjarje madhore, shpalljen e Pavarsis shqiptare dhe ngritjen e flamurit n Vlor, figura kryesore ishte Ismail Qemali si politikan, atdhetar dhe njohs i thell i Fuqis s Madhe, i gjendjes s brendshme e t jashtme t Perandoris osmane dhe Ballkanit. Por, Shpallja e Pavarsis kombtare nuk mund t kuptohet pa at plejad intelektualsh, lufttarsh e diplomatsh shqiptar, t cilt luftuan e qndruan n krah t njri-tjetrit si: Hasan Prishtina, Isa Boletini, Rasif bej Dino, Luigj Gurakuqi, Aqif Pash Elbasani, Mehmet Pash Drralla, Vehbi Dibra, Syrja Vlora, Mitat Frashri, Petro Poga, Pandeli Cala, Murat Toptani, Nikoll Kaorri, Jani Minga, Dhimitr Berati, Sali Gjoka etj. Qeveria e Prkohshme e Vlors i kushtoi nj rndsi t veant, krahas organizimit t shtetit shqiptar, edhe njohjes s Pavarsis Kombtare n Evrop e n vende t tjera. Si shkruan edhe profesori i t Drejts Kombtare baroni Dekamp dhe studiuesi i njohur italian, Antonio Baldai, n mjaft shkrime e studime t tyre e japin t qart Shpalljen e Pavarsis s Shqipris dhe marrdhniet e qeveris s Vlors me faktorin ndrkombtar. Mbi t gjitha n mjaft dokumente dhe vendime t qeveris s Vlors, vihet re prpjekja e saj pr t organizuar administartn dhe jetn politike, shoqrore e ushtrake, sipas modeleve t shteteve evropiane. Edhe Kanuni i prtashm ishte nj akt juridik i mbshtetur n kto parime evropiane.


  Flamuri i Sknderbeut n ballkonin e shtpis s Xhemil bej Vlors

  Do t dshiroja t ndalesha edhe n dy momente t ksaj ngjarjeje n organizimin e Kuvendit t Vlors, ksaj ngjarjeje madhore. Ismail Qemali me atdhetart shqiptar, pas takimit me diplomatt anglez, italian dhe ata t Vjens, shkuan n Trieste ku i prisnin bashkatdhetart e tjer. At koh n Shqipri u krijua nj situat dramatike, ushtria serbe kishte pushtuar Shqiprin Veriore dhe nga Shkodra po marshonte pr n Durrs. N kt moment Ismail Qemali i drgon telegram paris s Vlors, ku u ngrit nj komision prgatitor pr Shpalljen e Pavarsis Kombtare. N kt telegram thuhej: "Mbledhja e prfaqsuesve n Durrs apo Vlor sht shum e rndsishme. I thirrni t gjith. Gjersa t arrij un, mbani qetsin e ruani bashkimin. shtja jon politike u sigurua". Ky komision prgatitor luajti nj rol t madh n prgatitjen e shpalljes s Pavarsis Kombtare, ata ishin nga atdhetart m t shquar si: Qazim Kokoshi, Hasan Sharra, Ibrahim Abdullhu, Syrja bej Vlora, Abaz Mezini, dom Mark Vasa, Elmaz Xhaferri, Haziz Xhyheri, Leonidha Bezhani, Bektash Cakrani, Ethem bej Vlora, etj. Disa prej tyre nuk prmenden n tubimet q bhen, por mendoj q veprimtaria e tyre kombtare duhet t ndriohet. Pa momentin e ngritjes s Flamurit Kombtar, pas fjalimit t zjarrt t Ismail Qemalit dhe shpalosjes s flamurit t Sknderbeut n ballkonin e shtpis s Xhemil bej Vlors, n at shtpi q kishte lindur dhe Ismail Qemali, e cila ka qen n vendin ku sot sht Monumenti i Pavarsis, e quaj nj akt t madh shpirtror edhe faktin q, klerikt m t mdhenj t kohs si: prifti ortodoks Marko Mocka, prifti katolik dom Mark Vasa, dhe kleriku mysliman Haxhi Muhameti, bekuan me fjalt e zotit flamurin kombtar. Koht e fundit n disa artikuj vazhdon polemika q sht zhvilluar edhe m par rreth flamurit kombtar. N mjegullat e kohs t pushtimit osman u harrua edhe forma dhe ngjyra e flamurit shqiptar. Rilindasit tan, si msojm prej Spiro Dines, e dinin q flamuri i Sknderbeut ishte me nj shqiponj t bardh. Antart e shoqris s Stambollit vun n stamn e tyre nj shqiponj me kok t ulur mbi nj shkmb. Ndrmjet viteve 1880-1895, Zef Skiroi e mbas tij edhe Anselmo Lorekio, n botimin e gazets s tyre, mbanin si emblem flamurin e Sknderbeut. Mbas vitit 1900, kt emblem e mbante edhe Faik Konica, n revistn "Albania" q botohej n Bruksel. Po n Bruksel, m 1899 u prodhua flamuri i par shqiptar, i cili ishte zhdukur q n kohn e Sknderbeut. M 1907, me flamurin e Sknderbeut parakaloi nj grup shqiptarsh n rrugt e Bostonit. Nj flamur t till qndisi edhe Said Najdeni n burgun e Edmes. Dervish Hima, m 1908 solli nj flamur n vendin ton me fush t kuqe. Drit t plot mbi flamurin ton kombtar hodhi Faik Konica, n artikullin "Flamuri i Shqipris" n vitin 1909, n revistn "Albania", i cili thot se: "Flamuri yn, i cili sht nj nga m t lavdruerit n bot, sht padyshim edhe nj nga m t vjetrit".

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Nga info@besiana.de M 23.Nov.2004 20:46

  Historia e flamurit, sipas plakut t menur Eqerem Bej Vlors


  Tre variantet e flamurit q u ngrit m 28 nntor 1912  Historia e flamurit shqiptar tretet n mjegulln e kohs. N veprn e tij Jett paralele Plutarku thot se Pirroja, mbreti i Epirit, pas betejs s Herakles, kur dgjoi lufttart e tij q po kndonin nj kng q e quanin shqiponj, ai u thot atyre: N qofsha un shqiponj, ju jeni kraht fitimtar q m sollt deri ktu.

  N monedhat e qytetit iliro-epirot t Orikumit, duket nj shqiponj q mban n kthetra rrufet e Zeusit. Po kshtu, kalorsit e Sknderbeut, gjat fushats s tij n pulia, na ndihm t mbretit t Napolit, mbanin flamuj t vegjl t kuq me nj shqiponj t zez dykrersh n mes. Shqiponja dykrershe sht simbol i pushtetit perandorak bizantin, gjerman, rus. Sundimtart e mdhenj e t vegjl, q u shkputn nga perandoria bizantine, vazhduan t mbajn kt simbol pushteti. Kshtu, mbase ka br edhe Sknderbeu. Sidoqoft n gojdhnat e arbreshve ky kumt ruhet ende i gjall. Mbi varrin e nipit t Sknderbeut n kishn e shn Maris s ngjjve, n Napoli, sht vn stema e tij: nj shqiponj heraldike me nj yll t bardh e vezllits pescepsh mbi t dy krert e saj. Midis viteve 1880 - 1895, Zef Skiroi e m pas Anselmo Sorekio, n t prmuajshmen e tyre arbreshe, e botuan , pothuajse n do numr, kt emblem si flamur t Shqipris. Pa 1900-s at e v edhe Faik Konica n t prmuajshmen e tij Albania n Bruksel. N shtator t vitit 1909, s bashku me djelmurin e qytetit, un organizova n shtpin tim shfaqjen e drams Pirrua t Mihal Gramenos. Aty, ku kryepriftresha e Orikumit i zgjat Pirros, q po nisej pr n Itali, nj flamur, dhe me nj ton patetik e duke shkrbyer legjendn e Kostandinit i thot: Me kt shenj ti do t fitosh, n prani t prefektit, oficerve turq si edhe t gjith trupit konsullor me shaka, por edhe me nj far kapadaillku, un ngrita pr her t par n sken flamurin shqiptar. Asnj nga zyrtart e pranishm turq nuk u ndi0e, ndrkoh q salla shprtheu n duartrokitje. Euforia atdhetare krijoi nj gjendje t nderur. Natyrisht q u raportua menjher n Stamboll, por qortimi i vetm q dgjova un pastaj, m erdhi nga xhaxhai, Ferit pasha, asokohe ministr i Brendshm. Ai e quajti t pahijshme kt sfid n shtpin time e para t ftuarve t mi. Ka pasur edhe raste t tjera kur flamuri shqiptar ka luajtur role, madje shum m luftarake. N kohn e kryengritjes s malsorve katolik, n vitin 1911, n Cetinj mbrritn vullnetar arbresh pr tu bashkuar me kryengritsit, e q pr her t par mbanin nj flamur kombtar. Njri nga krert e ktyre vullnetarve quhej Terenc Toi. N krye t nj grupi vullnetarsh e malsorsh, ai au deri n Mirdit, ku edhe shpalli nj republik shqiptare, doemos jetshkurtr, q me ngritjen e flamurit shqiptar pr disa dit rresht ngriti fuqishm moralin e popullit. Madhshtore n kt aksion, t thuash operete, ishte besnikria ndaj etnitetit shqiptar q arbresht dshmuan me qndrimin e tyre: Ata luftuan me trimri t rrall e pa asnj mdyshje, thuajse me gzim, rrezikuan jetn e tyre, duke u dhn kshtu zemr edhe vllezrve n atdheun e lasht e t braktisur para aq kohsh. M von Terenc Toi, ky atdhetar i zjarrt pati poste t larta zyrtare n Shqipri, deri sa, pas nj procesi, ku u akuzua pr munges patriotizmi, pushkatohet nga komunistt n vitin 1945.  Dy versione t tjera pr flamurin

  Jemi msuar t themi se flamurin e ka qndisur Marigoja, e cila u largua nga vendlindja e saj Oishti i Kors dhe u vendos n Vlor. Shkak i braktisjes s vendlindjes ishte persekutimi q po i bhej atdhetarve nga reaksioni grek. N vitin 1904 bashk me t shoqin u vendos n nj shtpi t lagjes Muradie, n rrugn q mban emrin e gazetarit francez Justin Goda. Shpejt ajo u fut n vatrat vlonjate me idet e saj prparimtare, por edhe me qndismat q bnte.

  Gazeta Arbria q dilte n Gjirokastr, n kohn e saj shkruan se Flamurin kombtar q u ngrit pr her t par n Vlor nga Ismail Qemali sht qndisur nga Marigo Posio mbi copn e bler te tregtari Diamant. Qndisja sht br sipas modelit t shqipes q kishin vizatuar patriott don Mark Vasa dhe Petro Fotografi. Kt e dinin dhe shum patriot t tjer. Me t hollat e saj punoi dhe 500 flamuj pr zyrat e ndryshme t shtetit t par shqiptar.

  Marigoja pr kt gjest sht dekoruar n vitin 1960 Urdhri i Liris s Klasit t Dyt, me motivacion ka punuar pa u lodhur n prhapjen e gjuhs shqipe, lirimin dhe emancipimin e gruas shqiptare duke prjetsuar kshtu traditat e lavdishme t grave shqiptare. M pas ka marr emrin e saj nj shkoll tetvjeare.

  Nj tjetr variant
  Flamurin q ngriti Ismail Qemali n Vlor e kam sjell un nga Bukureshti, duke e mbajtur n gji, ka thn n kujtimet e tij, Spiridon Ilo, njeri prej firmtarve t aktit t pavarsis. Pr shum vite me radh, versioni zyrtar ishte: Flamuri q Ismail Qemali ngriti n ballkonin e shtpis s tij, u qndis nga korarja Marigo Posio, q jetonte n at koh n Vlor. Marigoja e qndisi falmurin brenda nats. Ky sht pak a shum shpjegimi zyrtar, q jepet ndr t tjera edhe n tekstin e Historis s Shqipris. Por, versioni i shndrruar n legjend, nuk i knaq t gjitha interpretimet. Versioni m i mundshm dhe m i vrtetuari koht e fundit sht ai q del nga gjith kujtimet e pjesmarrsve n shpalljen e Pavarsis. Flamuri, q Ismail Qemali ka ngritur n Vlor dhe q simbolikisht shnon pavarsin, sht po ai q zbukuronte podiumin e hotel Kontinentalit n Bukuresht, mbrmjen e 5 nntorit 1912. Takimi i Ismail Qemalit me patriott Shqiptar t Bukureshtit, u b vendimtar pr shpalljen e pavarsis, q u b realitet 23 dit me von n Vlor. T gjitha burimet shnojn se flamuri u mor nga Spiridon Ilo dhe gjat gjith udhtimit, ai e ka mbajtur me vete. Por, Spiridon Ilo ishte djali i tezes i Marigo Pozios. Mbrmjen e 27 nntorit, ai ka bujtur n shtpin e saj n Vlor dhe sipas dshmive, Pozio ka qndisur brenda nats thekt e flamurit dhe zbukurimet e shqiponjs.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  29
  Postime
  360
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Flamurin q ngriti Ismail Qemali n Vlor e kam sjell un nga Bukureshti, duke e mbajtur n gji, ka thn n kujtimet e tij, Spiridon Ilo, njeri prej firmtarve t aktit t pavarsis. Pr shum vite me radh, versioni zyrtar ishte: Flamuri q Ismail Qemali ngriti n ballkonin e shtpis s tij, u qndis nga korarja Marigo Posio, q jetonte n at koh n Vlor. Marigoja e qndisi falmurin brenda nats. Ky sht pak a shum shpjegimi zyrtar, q jepet ndr t tjera edhe n tekstin e Historis s Shqipris. Por, versioni i shndrruar n legjend, nuk i knaq t gjitha interpretimet. Versioni m i mundshm dhe m i vrtetuari koht e fundit sht ai q del nga gjith kujtimet e pjesmarrsve n shpalljen e Pavarsis. Flamuri, q Ismail Qemali ka ngritur n Vlor dhe q simbolikisht shnon pavarsin, sht po ai q zbukuronte podiumin e hotel Kontinentalit n Bukuresht, mbrmjen e 5 nntorit 1912. Takimi i Ismail Qemalit me patriott Shqiptar t Bukureshtit, u b vendimtar pr shpalljen e pavarsis, q u b realitet 23 dit me von n Vlor. T gjitha burimet shnojn se flamuri u mor nga Spiridon Ilo dhe gjat gjith udhtimit, ai e ka mbajtur me vete. Por, Spiridon Ilo ishte djali i tezes i Marigo Pozios. Mbrmjen e 27 nntorit, ai ka bujtur n shtpin e saj n Vlor dhe sipas dshmive, Pozio ka qndisur brenda nats thekt e flamurit dhe zbukurimet e shqiponjs.


  I Besoj ketij varianti...
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 5. #5
  cen69
  Antarsuar
  21-04-2005
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  A ekziston flamuri q u ngrit m 28 Nntor 1912 n Vlor


  Versionet e sjelljes s flamurit n Vlor

  Pr shum vite me radh ka dominuar versioni zyrtar, se flamuri q Ismail Qemali ngriti m 28 Nntor 1912 n Vlor, u qndis nga korarja Marigo Pozio, q jetonte n at koh n Vlor dhe ajo e qndisi at brenda nats. Por, ky version i shndrruar n mit nuk i knaqi t gjitha interpretimet q bhen kohve t fundit.

  Sheradin Berisha

  Nj version tjetr q del nga kujtimet e pjesmarrsve t Kuvendit t Vlors, v n pah se, flamuri q Ismail Qemaili ka ngritur n Vlor, sht po ai q zbukuronte podiumin e Hotelit-Kontinentaln Bukuresht, n mbrmjen e 5 nntorit 1912. Takimi i Ismail Qemaili me komunitetin shqiptar t Bukureshtit, realisht vendosi shpalljen e Pavarsis s Shqipris, q do t jetsohet 23 dit m von n Vlor. T gjitha burimet rezultojn se flamuri u mor nga Spiridon Ilo dhe gjat gjith udhtimit me shpurn e Ismail Qemailit, e ka mbajtur me vet n gji. Meq z. Ilo ishte djali i tezes s Marigo Pozios, natn e 27 nntorit, ka fjeturr n shtpin e saj n Vlor dhe sipas dshmive, znj. Pozio ka qndisur brenda nats vetm theket e flamurit. Sipas kujtimeve t Vangjo Ilos(djalit t Spiridon Ilos)flamuri q e ka sjellur i ati nga Bukureshti n Vlor ishte i stampuar e jo i qndisur dhe ka pas prmasn 80 cm me 1 metr. Ky flamur nuk ishte i qndisur m fije ari si sht pohuar deri m tani, por ka pasur thek t verdh, t cilat si u tha m lart, i ka qndisur Marigo Pozio.

  Ekziston edhe nj version tjetr q lidhet me emrin e Marigo Pozios.
  N nj shkrim t gazetsDielliq botohet n SHBA, thuhet se flamurin e ngritur n Vlor e kishin sjellur mrgimtart shqiptar nga Amerika n Korfuz, pr kt qllim. Meqense Marigo Pozio(grua e nj tregtari vlonjat), ato dit ndodhej n Korfuz, n pamundsi q ta fuste nj mashkull flamurin n Shqipri(pr shkak t pengesave t mdha doganore), kt e bri Marigo Pozio, e cila e mbshtolli brenda veshjeve t siprme dhe e solli n Vlor.

  Eqrem bej Vlora thot se flamuri q u ngrit n Vlor, n vitin 1914 u dogj nga grekt n Delvin!.

  Ndrkaq, prve ktyre versioneve, Eqrem bej Vlora(kusheri i Ismail Qemalit), n kujtimet e tij, thot se-flamuri q u ngrit m 28 Nntor 1912 n Vlor, isht nj flamur q e mbaja n shtpi si kujtim, t dhuruar solemnisht m 1909 nga nj pinjoll i familjes Kastrioti(don Aladro Kastrioti)me banim n Paris. Dhe kt pohim t Eqrem bej Vlors e vrtetojn plotsisht disa dokumente(letrkmbime) q jan gjetur n maj 2004 n arkivat e ministris s jashtme t Shqipris.

  1. N dokumentin e par thuhet se n vitin 1930 qeveria shqiptare ka marr nj vendim t rndsishm q flamurin e ngritur n Vlor ta kthente n nj material muzeal dhe pr kt qllim, prefekturs s Vlors i drejtohet me nj letr zyrtare, ku i krkohej ta gjej flamurin dhe ta sjellin n Tiran pr ta vendosur n muzeun kombtar. N vitin 1930 pothuaj se t gjith protagonistt ishin gjall prfshir ktu edhe Marigo Pozion.

  2. Ndrkoh Prefektura e Vlors i drgon nj letr zyrtare ministris s brendshme t Shqipris(asokohe ministr ishte Musa juka) n t ciln sqaron se flamuri, q Ismail Qamaili e ka ngritur n Vlor ishte pron private e Eqrem bej Vlors, ashtu si thot edhe vet Eqrem bej Vlora n kujtimet e tij. S kndejmi kjo perfektur krkon nga ministria q ti drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlors, i cili asokohe ishte zyrtar i qeveris shqiptare(mbretris zogiste) n Athin.

  3. Zoti Rauf Fico, ministr i jashtm i Shqipris prmes nj letre drguar z. Eqrem bej Vlors n Athin, krkon q ta dorzon flamurin pr ta vendosur n muzeun kombtar.

  4. Ndrkoh z. Eqrem bej Vlora n letr-prgjigjen e tij prej 3 faqesh, pasi e falnderon ministrin e jashtme q m n fund sht kujtuar pr ta kthyer flamurin e ngritur n Vlor, n material muzeal, me keqardhje thot, se ai flamur nuk ekziston m!N vijim ai shpjegon se ky flamur, pas prfundimit t Kuvendit t Vlors, u rikthye n shtpin e tij dhe ka vazhduar ta mbaj at si t shenjt. Mirpo n vitin 1914 kur n Vlor hyn forcat rebele t Shqipris s Mesme, nga frika se do ta gjenin flamurin(sepse shtpit e bejlerve shqiptar q kishin orientime perndimore u dogjn trsisht), zonja Delvina-nj grua patriote q kishte qndruar n shtpin e tij, gjat largimit nga Vlora e merr edhe flamurin me vete n Delvin. Znj. Delvina kt flamur e ruan me kujdes(si t shejt) s bashku me sendet e saja pesonale. Asokohe, ndonse n jug t Shqipris krijohet qeveriavorio-epiroteq luftonte pr bashkimin e ksaj pjese shqiptare me Greqin, familja e znj. Delvina duke qen n fokus pr tu persekutuar, detyrohet t largohet pr n Korfuz, dhe ln gjithka kishin n shtpin e tyre. Pas nj kohe, shtpia plakitet nga forcatvorio-epirotedhe digjet me t gjitha gjsendet s bashku me flamurin. Pra, sipas ktyre dokumenteve q gjinden n arkivin e ministris s jashtme t Shqipris, duket se jan demantuar t gjitha versionet q kan t bjn m flamurin, q sht ngritur m 28 Nntor 1912 n Vlor./ 28 11 2004/F.F.
  --------------------------------------------------------------------------------

 6. #6
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Versionet e sjelljes s flamurit n Vlor

  Pr shum vite me radh ka dominuar versioni zyrtar,se flamuri q Ismail Qemali ngriti m 28 Nntor 1912 n Vlor,u qndis nga korarja Marigo Pozio,q jetonte n at koh n Vlor dhe ajo e qndisi at brenda nats.

  Por,ky version i shndrruar n mit nuk i knaqi t gjitha interpretimet q bhen kohve t fundit.Nj version tjetr q del nga kujtimet e pjesmarrsve t Kuvendit t Vlors,v n pah se,flamuri q Ismail Qemaili ka ngritur n Vlor,sht po ai q zbukuronte podiumin e Hotelit-Kontinentaln Bukuresht,n mbrmjen e 5 nntorit 1912.Takimi i Ismail Qemaili me komunitetin shqiptar t Bukureshtit,realisht vendosi shpalljen e Pavarsis s Shqipris,q do t jetsohet 23 dit m von n Vlor.T gjitha burimet rezultojn se flamuri u mor nga Spiridon Ilo dhe gjat gjith udhtimit me shpurn e Ismail Qemailit,e ka mbajtur me vet n gji.Meq z.Ilo ishte djali i tezes s Marigo Pozios,natn e 27 nntorit,ka fjeturr n shtpin e saj n Vlor dhe sipas dshmive,znj.Pozio ka qndisur brenda nats vetm theket e flamurit.Sipas kujtimeve t Vangjo Ilos(djalit t Spiridon Ilos)flamuri q e ka sjellur i ati nga Bukureshti n Vlor ishte i stampuar e jo i qndisur dhe ka pas prmasn 80 cm me 1 metr.Ky flamur nuk ishte i qndisur m fije ari si sht pohuar deri m tani,por ka pasur thek t verdh,t cilat si u tha m lart, i ka qndisur Marigo Pozio.

  Ekziston edhe nj version tjetr q lidhet me emrin e Marigo Pozios.

  N nj shkrim t gazetsDielliq botohet n SHBA,thuhet se flamurin e ngritur n Vlor e kishin sjellur mrgimtart shqiptar nga Amerika n Korfuz,pr kt qllim.Meqense Marigo Pozio(grua e nj tregtari vlonjat),ato dit ndodhej n Korfuz,n pamundsi q ta fuste nj mashkull flamurin n Shqipri(pr shkak t pengesave t mdha doganore),kt e bri Marigo Pozio,e cila e mbshtolli brenda veshjeve t siprme dhe e solli n Vlor.  Eqrem bej Vlora thot se flamuri q u ngrit n Vlor,n vitin 1914 u dogj nga grekt n Delvin! .  Ndrkaq,prve ktyre versioneve,Eqrem bej Vlora(kusheri i Ismail Qemalit), n kujtimet e tij,thot se-flamuri q u ngrit m 28 Nntor 1912 n Vlor,isht nj flamur q e mbaja n shtpi si kujtim,t dhuruar solemnisht m 1909 nga nj pinjoll i familjes Kastrioti(don Aladro Kastrioti)me banim n Paris.Dhe kt pohim t Eqrem bej Vlors e vrtetojn plotsisht disa dokumente(letrkmbime) q jan gjetur n maj 2004 n arkivat e ministris s jashtme t Shqipris.

  1.N dokumentin e par thuhet se n vitin 1930 qeveria shqiptare ka marr nj vendim t rndsishm q flamurin e ngritur n Vlor ta kthente n nj material muzeal dhe pr kt qllim,prefekturs s Vlors i drejtohet me nj letr zyrtare,ku i krkohej ta gjej flamurin dhe ta sjellin n Tiran pr ta vendosur n muzeun kombtar.N vitin 1930 pothuaj se t gjith protagonistt ishin gjall prfshir ktu edhe Marigo Pozion.

  2.Ndrkoh Prefektura e Vlors i drgon nj letr zyrtare ministris s brendshme t Shqipris(asokohe ministr ishte Musa juka) n t ciln sqaron se flamuri,q Ismail Qemaili e ka ngritur n Vlor ishte pron private e Eqrem bej Vlors,ashtu si thot edhe vet Eqrem bej Vlora n kujtimet e tij.S kndejmi kjo perfektur krkon nga ministria q ti drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlors,i cili asokohe ishte zyrtar i qeveris shqiptare(mbretris zogiste) n Athin.

  3.Zoti Rauf Fico,ministr i jashtm i Shqipris prmes nj letre drguar z.Eqrem bej Vlors n Athin,krkon q ta dorzon flamurin pr ta vendosur n muzeun kombtar.

  4.Ndrkoh z.Eqrem bej Vlora n letr-prgjigjen e tij prej 3 faqesh,pasi e falnderon ministrin e jashtme q m n fund sht kujtuar pr ta kthyer flamurin e ngritur n Vlor,n material muzeal,me keqardhje thot,se ai flamur nuk ekziston m!N vijim ai shpjegon se ky flamur,pas prfundimit t Kuvendit t Vlors,u rikthye n shtpin e tij dhe ka vazhduar ta mbaj at si t shenjt.Mirpo n vitin 1914 kur n Vlor hyn forcat rebele t Shqipris ,nga frika se do ta gjenin flamurin ,zonja Delvina-nj grua patriote q kishte qndruar n shtpin e tij,gjat largimit nga Vlora e merr edhe flamurin me vete n Delvin.Znj.Delvina kt flamur e ruan me kujdes(si t shejt) s bashku me sendet e saja pesonale.Asokohe,ndonse n jug t Shqipris krijohet qeveriavorio-epiroteq luftonte pr bashkimin e ksaj pjese shqiptare me Greqin,familja e znj.Delvina duke qen n fokus pr tu persekutuar,detyrohet t largohet pr n Korfuz,dhe ln gjithka kishin n shtpin e tyre.Pas nj kohe,shtpia plakitet nga forcatvorio-epirotedhe digjet me t gjitha gjsendet s bashku me flamurin.Pra,sipas ktyre dokumenteve q gjinden n arkivin e ministris s jashtme t Shqipris,duket se jan demantuar t gjitha versionet q kan t bjn m flamurin,q sht ngritur m 28 Nntor 1912 n Vlor.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me pelqen shume tema. megjithese duket edhe ketu si ne cdo cep te historise sone kemi shume paqartesi. ajo qe eshte e cuditshme per mua eshte versioni i Eqerem Bej Vlores, sado rrespekt te kem per kete bej e padyshim nje nga me te zgjuarit shqipetare, historia e tij per flamurin tingellon krejt e pavertete. Simbolet e Shqiperise dhe te Skenderbeut, kane qeen aq shume te diskutuara nga rilindasit sa ishte e pamundur qe ata te mos e dinin se cfare ngjyre dhe si ishte i bere flamuri qe u ngrit ne Vlore. Historia e Skenderbeut njihej mjaft mire, po ashtu edhe simbolet e perdorura nga princat shqiptare. Flamuri kombetare i Shqiperise, nuk u perdor per here te pare me 1912. Ai ekziston edhe me pare dhe ishte, falmuri i cdo kryengritje. Nuk mund te themi se ishte i njejti, por te thuash se shqiptaret nuk kishin simbol dhe kete e moren hua eshte vertet per tu cuditur. Sa per faktin nese u soll nga mergimtaret apo e qepen ne vlore kjo ka pak rendesi dhe mund te egzistojne qe te dy versionet. Sidoqofte shqiptaret kane kohe qe jane lidhur me shqipojen dykrenare, ajo ekzistonte edhe me pare ne mjaft punime e skulptura deri dhe kuti duhani, çifteli e lahuta te gdhendura. mjafton te vizitosh muzeun kombetare, per te pare lashtesine e simbolit, qe sigurisht sihte i ngulitur ne mendjen e shqiptareve, para se te shpallej pavaresia.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Himni kombtare

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-09-2007 m 01:30

 9. #9
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Antarsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  bravo ju qofte ata burra dikur kane derdhur gjak, e ne sot jetojme te lire .....
  me mire vone sesa kurre....

 10. #10
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  A ekziston flamuri q u ngrit m 28 Nntor 1912 n Vlor?!

  Versionet e sjelljes s flamurit n Vlor

  Pr shum vite me radh ka dominuar versioni zyrtar,se flamuri q Ismail Qemali ngriti m 28 Nntor 1912 n Vlor,u qndis nga korarja Marigo Pozio,q jetonte n at koh n Vlor dhe ajo e qndisi at brenda nats.

  Por,ky version i shndrruar n mit nuk i knaqi t gjitha interpretimet q bhen kohve t fundit.Nj version tjetr q del nga kujtimet e pjesmarrsve t Kuvendit t Vlors,v n pah se,flamuri q Ismail Qemaili ka ngritur n Vlor,sht po ai q zbukuronte podiumin e Hotelit-Kontinentaln Bukuresht,n mbrmjen e 5 nntorit 1912.Takimi i Ismail Qemaili me komunitetin shqiptar t Bukureshtit,realisht vendosi shpalljen e Pavarsis s Shqipris,q do t jetsohet 23 dit m von n Vlor.T gjitha burimet rezultojn se flamuri u mor nga Spiridon Ilo dhe gjat gjith udhtimit me shpurn e Ismail Qemailit,e ka mbajtur me vet n gji.Meq z.Ilo ishte djali i tezes s Marigo Pozios,natn e 27 nntorit,ka fjeturr n shtpin e saj n Vlor dhe sipas dshmive,znj.Pozio ka qndisur brenda nats vetm theket e flamurit.Sipas kujtimeve t Vangjo Ilos(djalit t Spiridon Ilos)flamuri q e ka sjellur i ati nga Bukureshti n Vlor ishte i stampuar e jo i qndisur dhe ka pas prmasn 80 cm me 1 metr.Ky flamur nuk ishte i qndisur m fije ari si sht pohuar deri m tani,por ka pasur thek t verdh,t cilat si u tha m lart, i ka qndisur Marigo Pozio.

  Ekziston edhe nj version tjetr q lidhet me emrin e Marigo Pozios.

  N nj shkrim t gazetsDielliq botohet n SHBA,thuhet se flamurin e ngritur n Vlor e kishin sjellur mrgimtart shqiptar nga Amerika n Korfuz,pr kt qllim.Meqense Marigo Pozio(grua e nj tregtari vlonjat),ato dit ndodhej n Korfuz,n pamundsi q ta fuste nj mashkull flamurin n Shqipri(pr shkak t pengesave t mdha doganore),kt e bri Marigo Pozio,e cila e mbshtolli brenda veshjeve t siprme dhe e solli n Vlor.

  Eqrem bej Vlora thot se flamuri q u ngrit n Vlor,n vitin 1914 u dogj nga grekt n Delvin! .

  Ndrkaq,prve ktyre versioneve,Eqrem bej Vlora(kusheri i Ismail Qemalit), n kujtimet e tij,thot se-flamuri q u ngrit m 28 Nntor 1912 n Vlor,isht nj flamur q e mbaja n shtpi si kujtim,t dhuruar solemnisht m 1909 nga nj pinjoll i familjes Kastrioti(don Aladro Kastrioti)me banim n Paris.Dhe kt pohim t Eqrem bej Vlors e vrtetojn plotsisht disa dokumente(letrkmbime) q jan gjetur n maj 2004 n arkivat e ministris s jashtme t Shqipris.

  1. N dokumentin e par thuhet se n vitin 1930 qeveria shqiptare ka marr nj vendim t rndsishm q flamurin e ngritur n Vlor ta kthente n nj material muzeal dhe pr kt qllim,prefekturs s Vlors i drejtohet me nj letr zyrtare,ku i krkohej ta gjej flamurin dhe ta sjellin n Tiran pr ta vendosur n muzeun kombtar.N vitin 1930 pothuaj se t gjith protagonistt ishin gjall prfshir ktu edhe Marigo Pozion.

  2. Ndrkoh Prefektura e Vlors i drgon nj letr zyrtare ministris s brendshme t Shqipris(asokohe ministr ishte Musa juka) n t ciln sqaron se flamuri,q Ismail Qamaili e ka ngritur n Vlor ishte pron private e Eqrem bej Vlors,ashtu si thot edhe vet Eqrem bej Vlora n kujtimet e tij.S kndejmi kjo perfektur krkon nga ministria q ti drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlors,i cili asokohe ishte zyrtar i qeveris shqiptare(mbretris zogiste) n Athin.

  3. Zoti Rauf Fico,ministr i jashtm i Shqipris prmes nj letre drguar z.Eqrem bej Vlors n Athin,krkon q ta dorzon flamurin pr ta vendosur n muzeun kombtar.

  4. Ndrkoh z.Eqrem bej Vlora n letr-prgjigjen e tij prej 3 faqesh,pasi e falnderon ministrin e jashtme q m n fund sht kujtuar pr ta kthyer flamurin e ngritur n Vlor,n material muzeal,me keqardhje thot,se ai flamur nuk ekziston m!N vijim ai shpjegon se ky flamur,pas prfundimit t Kuvendit t Vlors,u rikthye n shtpin e tij dhe ka vazhduar ta mbaj at si t shenjt.Mirpo n vitin 1914 kur n Vlor hyn forcat rebele t Shqipris s Mesme,nga frika se do ta gjenin flamurin(sepse shtpit e bejlerve shqiptar q kishin orientime perndimore u dogjn trsisht),zonja Delvina-nj grua patriote q kishte qndruar n shtpin e tij,gjat largimit nga Vlora e merr edhe flamurin me vete n Delvin.Znj.Delvina kt flamur e ruan me kujdes(si t shejt) s bashku me sendet e saja pesonale.Asokohe,ndonse n jug t Shqipris krijohet qeveriavorio-epiroteq luftonte pr bashkimin e ksaj pjese shqiptare me Greqin,familja e znj.Delvina duke qen n fokus pr tu persekutuar,detyrohet t largohet pr n Korfuz,dhe ln gjithka kishin n shtpin e tyre.Pas nj kohe,shtpia plakitet nga forcatvorio-epirotedhe digjet me t gjitha gjsendet s bashku me flamurin.Pra,sipas ktyre dokumenteve q gjinden n arkivin e ministris s jashtme t Shqipris,duket se jan demantuar t gjitha versionet q kan t bjn m flamurin,q sht ngritur m 28 Nntor 1912 n Vlor.


  Shnim: Drgoi Autori: Sheradin Berisha
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  plakitet nga forcat“vorio-epirote“dhe digjet me
  Kush jan kta?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Desha ti shtoj disa detaje versionit te dyte ne postimin e Daviusit, te marra nga libri SHQIPTARET te Edwin Jacques.


  Nuk mund ta dime kurre me siguri se kush e qndisi ate flamur historik qe u ngrit ne Vlore. Nje njoftim ne faqen e pare te nje gazete te vjeter tiranase identifikoi njefare Marigo Jovan Pozio si Nena e vertete e lirise shqiptare, e cila qndisi me duart e saj flamurin e pare qe u ngrit me 1912 ne qiellin e lire te Vlores. Ajo lindi me 1878 ne fshatin Hocisht afer Korces, djepi me idealist i ndjenjes kombetare, u martua me nje tregtar vlonjat dhe u vendos ne ate qytet me 1904. Shpejt shtpia e tyre u be nje vend takimi per luftetaret e lirise se krahines. Qeveria shqiptare e dekoroi Marigo Pozion, pas vdekjes, ne mars 1960, me rastin e kremtimit te prvjetorit te pesedhjete te Dites Nderkombetare te Gruas.
  Mirpo ka patur dhe mendime te tjera, sikur flamuri u qendis ne Boston, Masacusets. Ish-redaktori i DIELLIt, Qerim Panariti, deklaroi se flamuri u dergua nga Bostoni ne Korfuz me 1911 nga antaret shqiptare te Shoqerise Besa-Besen, te cilet dolen vullnetare ne luften per liri. Flamuri u mbajt atje nga Nuci Naci, mesuesi i dikurshem i shkollave shqipe ne Korce, i cili ne ate kohe punonte si instruktor ne nje shkolle tregtare te Korfuzit. Panariti pohoi se Marigo Pozio vizitoi Korfuzin me te shoqin e saj tregtar, mori aty flamurin nga bashkatdhetari i saj dhe e shpuri ate ne Vlore tek Ismail Qemali per ngjarjen historike te ngritjes se flamurit.
  Ky version i fundit eshte zbukuruar disi ne nje prshkrim me te hollesishem, te botuar ne Tirane. Ne te thuhet se Kol Rodhe, kryetar i shoqerise Besa-Besen, mori me vete ne Korfuz flamurin shqiptar prej mendafshi te kuq, te qndisur me theke prej ari dhe te vene ne nje shtize, ne majen e se ciles ishte nje shqiponje dykrenore prej fildishi. Nga frika se mos konfiskohej nga autoritete, ata ia besuan flamurin nje patrioteje qe ndodhej perkohesisht per vizite aty, zonjes Marigo Pozio. Gjate kthimit ne Vlore, ajo e kaloi flamurin ne dogane, duke e mbeshtjelle pas trupit. Kur plaku Ismail Qemali erdhi aty per te diskutuar me te tjeret shpalljen e pavaresise ne Turqia, zonja Pozio i dergoi flamurin, duke i rrfyer edhe ndodhine e tij. Me 28 nentor te 1912 ai flamur u valevit ne ballkonin vlonjat si shenje e shpalljes se pavaresise se Shqiperise. Kopje te tij iu derguian te gjitha zyrave te qeverise se re. Ne odisene e mtejshme te ktij flamuri spikat valvitja e tij pas dorzimit dhe trheqjes se trupave greke nga Korca me 1 Mars 1914, dhurimi i tij nga Kol Rodhe per Shoqerine ARESIMI ne Natik, Masacusets dhe me ne fund, ardhja ne Muzeumin Kombetar ne Tirane, vendi ku prehet tani.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne protestat qe zhvilloheshin ne Vlore me 1997, u bashkua dhe nje grup protestuesish nga Fieri. Ne krye te fierakeve qendronte nje burre rreth te pesedhjetave, me nje flamur ne dore. Ne podiumin e improvizuar ne shkallet e Universitetit te Vlores, ku ndodheshin ne greve urie studentet, foli dhe ky zoteria me flamur. Ai pretendonte se flamuri qe mbante ne duar ishte flamuri qe Ismail Qemali ngriti me 1912 ne Vlore. Ai tregoi dhe nje histori te shkurter se si ky flamur ishte mbajtur per vite me rradhe i fshehur nga familja e tij. Kete histori une nuk e mbaj mend pasi kane kaluar shume vite dhe une ishe shume i vogel ateher.
  Mbaj mend qe shqiponja ishte e qendisur dhe anash falmurit kishte theke te verdhe.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  edhe une jam i mendimit se Flamuri eshte njohur shume kohe me perpara.Faik Konica thote se e ka pare ne Londer ne nje muze,Ded Gjon Luli e ka perdorur ne kryengritjet e malsis por edhe ne Elbasan myftiu qytetit mezi e lejoi te ngrihej ngaqe ishte me zogun e zi me dy koke keshtu qe eshte e pamundur te kete qene ashtu si thote Eqrem beu qe ata kishin harruar me kryesoren diten e pamvaresis FLAMURIN.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Kush E Dogji Flamurin Historik Q U Ngrit M 28 Nntor 1912

  KUSH E DOGJI FLAMURIN HISTORIK Q U NGRIT M 28 NNTOR 1912 N VLOR?


  Sheradin BERISHA


  Kush e solli flamurin kombtar m 28 Nntor 1912 n Vlor?

  Pr shum vjet ka dominuar versioni zyrtar se flamuri q Ismail Qemali ngriti m 28 Nntor 1912 n Vlor, u qndis nga korarja Marigo Pozio, e cila atkoh jetonte n Vlor dhe thuhet se ajo e qndisi flamurin brenda nats. Por, ky version i shndrruar n mit, si duket nuk i knaq t gjitha interpretimet q bhen kohve t fundit. Po ti referohemi kujtimeve t Eqrem bej Vlors, del se Marigo Pozio Flamurin e ka qndisur disa dit pas mbajtjes s kuvendit t Vlors, duke u bazuar n flamurin e tij personal, t cilin e kishte ngritur Ismail Qemali m 28 nntor 1912.

  Qndisja e flamurit

  Nj version tjetr q spikatet n kujtimet e pjesmarrsve t Kuvendit t Vlors, thuhet se flamuri q u ngrit n Vlor, sht po ai flamur q zbukuronte podiumin e Hotelit - „Kontinental“ n Bukuresht, n mbrmjen e 5 nntorit 1912, gjat takimit t Ismail Qemalit me komunitetin shqiptar n Rumani. N kt takim realisht u vendos q Shqipria t shpall Pavarsin e plot nga Perandoria Osmane, e cila ve po i numronte ditt e fundit n Ballkan. Dhe kjo do t ndodh 23 dit m von(m 28.XI.1912) n Vlor.

  Sipas ktij versioni, t gjitha burimet rezultojn n nj pik, se Spiridon Ilo (prfaqsues i delegatve t Bukureshtit) e kishte marr Flamurin nga kryeqyteti rumun dhe gjat udhtimit me delegacionin e Ismail Qemalit pr n Shqipri, do ta mbaj tr kohn me vete, n gji. Ndonse S.Ilo ishte djal i tezes s Marigo Pozios, m 27 nntor 1912, (kur karvani i Ismail Qemalit arrin n Vlor), ai natn do ta kaloi n shtpin e saj n Vlor. Dhe thuhet se, Marigo Pozio brenda nats i ka qndisur vetm theket e flamurit (jo krejt flamurin), q e kishte sjellur z.Ilo nga Bukureshti.

  Ndrkaq, Vangjo Ilo (djali i Spiridon Ilos) n kujtimet e tij thot, se: flamuri q ka sjell i ati i tij nga Bukureshti n Vlor, ishte i stampuar, jo i qndisur dhe prmasa ka qen 1 metr me 80 cm. Ky flamur nuk ishte i qndisur me fije ari si sht pohuar deri m tani, por ka pasur thek t verdha, t cilat si u tha m lart, i ka qndisur Marigo Pozio.

  Ekziston edhe nj version tjetr rreth prurjes s flamurit n Vlor, e q lidhet me emrin e Marigo Pozios.

  Shpeshher n mesin e komunitetit shqiptar q jeton n Amerik, pikrisht n ditn e flamurit prfolet se flamuri q u ngrit n Vlor sht qndisur n Boston t Masacusets. Pr kt shtje ka shkruar edhe gazeta „Dielli“ q botohet n SHBA. N nj shkrim t Qerim Panaritit thuhet, si vijon: "Ne e drguam flamurin nga Bostoni n Korfuz nj vit m par se t ngrihej n Vlor nga z. Ismail Qemali (n vitin 1911- vrejtja ime). T gjitha shpenzimet pr qndisjen, paketimin dhe drgimin e flamurit u bn nga shoqria jon Besa-Bes.“ M tutje z.Panariti thot se “detyra e mbajtsit t flamurit ju ngarkua z. Nai Nui, ish msues i gjuhs son shqipe n Kor dhe m pas, pas ndalimit t shkolls, ai punoi si instruktor n nj shkoll tregtare n Korfuz dhe ndihmonte tregtart Shqiptar." Z. Nai ishte nj mik i iftit tregtar Pozio nga Vlora t cilve ua besoi flamurin q ta shpinin n Vlor dhe ta mbanin fshehur derisa t'ju krkohej nga patriott, t cilt kishin vendosur q Shqiprin ta ndanin nga Turqia (…) Flamuri ishte i tri mndafsh i kuq rrethuar me thek ari dhe n mes kishte shqiponjn me dy krer n ngjyr t zez. Shtiza mbajtse qe prej bambuje dhe i lyer me ar n majn e s cils gjendej nj shqiponj me dy koka prej fildishi…“

  Pr hollsi t tjera, se si Marigoja e solli flamurin n Vlor, ka shkruar edhe shtypi n Tiran, bazuar n rrfimin e kryetarit t shoqris shqiptaro-amerikane Koli Rodhe. Aty vihet n pah se Marigo Pozio nga Hoishti i Kors (grua e nj tregtari vlonjat), ndonse ato dit ndodhej n Korfuz, n pamundsi q ta fuste nj mashkull flamurin n Shqipri (pr shkak t pengesave t mdha doganore nga autoritetet turke), kt gj e bri Marigo Pozio, e cila e mbshtolli brenda veshjeve t siprme dhe e solli n Vlor.

  Flamuri q u ngrit m 28 nntor 1912 n Vlor, u dogj nga grekt n vitin 1914 n Delvin !!!

  Prve ktyre versioneve, Eqrem bej Vlora (kushri i Ismail Qemalit), n kujtimet e tij, thot se - flamuri q u ngrit m 28 Nntor 1912 nga Ismail Qemali n Vlor, ishte nj flamur personal (pron private e tij) q e mbante n shtpi (si kujtim), t dhuruar solemnisht m 1909 n Paris, nga nj pinjoll i familjes Kastrioti, don Aladro Kastrioti. Dhe kt pohim t Eqrem bej Vlors e vrtetojn tashm disa dokumente (letrkmbime) q jan gjetur, n maj t vitit 2004, n arkivin e ministris s jashtme t Shqipris.


  Eqrem bej Vlora

  1.N dokumentin e par thuhet se, n vitin 1930 qeveria shqiptare ka marr nj vendim t rndsishm, q flamurin e ngritur n Vlor (m 28.XI.1912) ta kthente n nj material muzeal dhe pr kt qllim, prefekturs s Vlors i drejtohet me nj letr zyrtare, ku i krkohej ta gjej at flamur dhe ta sjellin n Tiran pr ta vendosur n muzeun kombtar. N vitin 1930 pothuaj se t gjith protagonistt ishin gjall, prfshir ktu edhe Marigo Pozion.

  2.Ndrkoh, Prefektura e Vlors i drgon nj letr zyrtare ministris s brendshme t Shqipris (ministr i brendshm ishte Musa Juka) n t ciln sqaron se flamuri, q Ismail Qamali e ka ngritur n Vlor ishte pron private e Eqrem bej Vlors, ashtu si thot edhe vet Eqrem bej Vlora n kujtimet e tij. S kndejmi, kjo perfektur krkon nga ministria, q ti drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlors, i cili asokohe ishte zyrtar i qeveris shqiptare (mbretris zogiste) n Athin.

  3.Zoti Rauf Fico, ministr i jashtm i Shqipris, i drgon nj letr z.Eqrem bej Vlora n Athin, dhe krkon dorzimin e flamurit, pr ta vendosur n muzeun kombtar n Tiran.

  4.Ndrkoh, Eqrem bej Vlora organit zyrtar ia kthen prgjigjen me nj letr prej tri faqesh,N letr pasi e falnderon ministrin e jashtme, q m n fund sht kujtuar pr ta kthyer flamurin e ngritur n Vlor, n material muzeal, me keqardhje thot, se ai flamur nuk ekziston m !

  M posht n letr, z.Vlora thekson se ky flamur, pas prfundimit t Kuvendit t Vlors(28.XI.1912), u rikthye n shtpin e tij dhe ka vazhduar ta mbaj at si t shenjt. Mirpo, n vitin 1914 kur n Vlor hyn forcat rebele t Shqipris s Mesme, nga frika se do ta gjenin flamurin (sepse shtpit e bejlerve shqiptar q kishin orientime perndimore u dogjn trsisht), zonja Delvina, nj grua patriote q kishte qndruar n shtpin e tij, gjat largimit nga Vlora pr n Delvin e merr me vete edhe flamurin. Znj.Delvina kt flamur e ruan me kujdes (si syt e ballit) s bashku me gjsendet e saja pesonale.

  N kt situat t nder, kur n vitin 1914, hyn n jug t Shqipris, forcat greke „vorio-epirote“,t cilat pretendonin bashkimin e ksaj pjese shqiptare me Greqin, sulmojn Delvinn dhe meq familja e znj.Delvina ishte n fokus pr tu persekutuar, detyrohet t shprngulet n Korfuz, duke ln gjithka kishin n shtpin e tyre. Gjat operacioneve pushtuese, ushtria greke, pasi kishte plakitur djegur e shkretuar Delvinn, ia vuri zjarrin edhe shtpis s delvinajve dhe s bashku me gjsendet e mbetura brenda n shtpi u dogj edhe flamuri.

  Si prfundim, duke u bazuar n kto dokumente, duket se jan zbehur (demantuar) t gjitha versionet q kan t bjn me fatin e flamurit historik, i cili m 28 Nntor 1912 qe ngritur nga Ismail Qemaili n ballkonin e shtpis ku u mbajt Kuvendi i Vlors.

  _________

  Pashtriku.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-11-2011 m 00:34

 16. #16
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Dita e Flamurit


  Ky shkrim sht nj nga botimet e Sknder Luarasit n revistn ''Studenti'', organ i studentve shqiptar n qytetin Springfield, Mass. ShBA, m 28 nntor 1919.  Dita e Flamurit sht dita m e shnuar n historin e kombit ton. Duke kremtuar kt dit, i pari kujtim q na bie n mend sht se nj popull ka shptuar prej kurthit t robris, dhe nisi t shijoj jetn e lir duke u prfaqsuar prej shenjs kombtare, Flamurit.

  Shenja e kombit ton: Flamuri kuq e zi me shqiponjn dy krenare!
  Me sa mburrje, madhshti, nderim dhe gaz e shikon do sy atdhetari! Vetm nj tradhtar, nj shpirtlig e vshtron me smir, me urrejtje, me frik.
  Te flamuri nuk shohim vetm bukurin e cohs dhe t ngjyrs, po edhe bukurin e nj atdheu, t nj kombi, me tr cilsit, parimet, ndjenjat dhe historin e nj populli, q ka jetuar pr nj jet madhshtore, pr qllime t larta, t shtrenjta, t dlira.

  Flamuri yn tregon qndrimin e njhershm, t patundur dhe burrror t atyre ushtarve fisnik q i ka udhhequr n ngadhnjime, mes luftrave t rrepta, jo pr sulme, po pr mbrojtje. Flamuri yn tregon jetn e atyre trimave t kombit q luftuan pr t mbrojtur atdheun. Nn kt flamur Sknderbeu mundi t dal fitimtar n luftra t panumrta kundr mizorive t Anadollit. Nn kt flamur trimat e Gegris dhe t Toskris mundn t mbajn t pa njolluar prej armiqve nderin e tyre. Nn kt flamur kemi dhn besn t rrojm ne, bijt e shqiponjs.

  Te ky flamur i hapur, q frfrin n er, shikojm me shkronja t arta Shqiprin e Re dhe t Lir; shikojm jetn e s ardhmes s ktij kombi, q sht dergjur pr kaq koh n kurth i mbuluar me plafin e robris, po q kurr nuk ka qen i mundur pr vdekje!

  Flamuri yn sht shenja e trimris dhe e liris. Pr trimri ka kaptuar male, ka kaprcyer lumenj, ka shtitur pyje, ka vettitur mbi dete dhe ka valuar mbi fusha. Pr liri ka br terror t madh, beteja t prgjakshme.

  Pr liri, si tani e tutje ky, dhe vetm ky flamur, do t frfrij mbi kulmet e shtpive, do t shndrij mbi majat e ukave, do t valoj mbi sheshet e lndinat. Vetm nn kt flamur do t prehen n qetsi eshtrat e atyre dshmorve q bn therorin m t madhe, duke luftuar dhe vdekur me nder e lavdi.

  Vetm nn kt flamur mund t rrojm ne bijt, niprit dhe strniprit, n liri, n fatbardhsi m vete dhe n paqe e miqsi me fqinjt.

  Po sado i mir, sado i bukur dhe i kndshm t jet ky flamur, bukuria e tij prishet, vyshket, venitet, po t mos jemi dhe ne si flamuri. Le ta dim q ne e bjm flamurin dhe jo flamuri neve. Po t jemi ne trima, besnik, t drejt, t lir, t ndershm, ashtu do t jet edhe flamuri yn, shenja e nj populli trim, besnik, t drejt, t lir, t ndershm. Po t jemi ne robr dhe tradhtar, ashtu do t jet edhe flamuri, shenja e robrve dhe e tradhtarve.

  28.XI.1919

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-02-2007
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  a e kziston ndonje pamje ose kopje e ketij flamuri?e kam fjalen me teper per modelin e shqiponjes?me sa dini ju varianti i perdorur ne filmin nentori i dyte eshte riprodhim besnik i origjinalit?
  "kali ka kater kom"

 18. #18
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Citim Postuar m par nga prefekti Lexo Postimin
  a e kziston ndonje pamje ose kopje e ketij flamuri?e kam fjalen me teper per modelin e shqiponjes?me sa dini ju varianti i perdorur ne filmin nentori i dyte eshte riprodhim besnik i origjinalit?
  Ketu jane disa flamuj te perdoror nga shqipetaret ne kohe te ndryshme
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ja shtepia e vertete e flamurit

  Oliverta Lila

  Nj shtpi tradicionale vlonjate, Ismail Qemali q mban flamurin shqiptar n ballkonin e saj, dhe nj dyndje populli q brohorasin Pavarsin. Kjo sht fotografia tradicionale q ne jemi msuar ta identifikojm me shpalljen e Pavarsis. Por ajo pamje nuk i prket shtpis s vrtet ku sht ngritur flamuri i 1912-s. Nj fotografi e rrall q ka mbrritur nga Stambolli vrteton ato ka personalitetet e asaj kohe kan ln n kujtimet e tyre. Flamuri sht ngritur n shtpin e Xhemil Bej Vlors. Deri m sot, n arkivat shqiptare nuk gjendej as nj pamje e saj. Diheshin vetm t dhna dhe rasti m i mir ishte nj skic q tregonte kompleksin e Vlorajve. Asgj m shum. Krkimet n gjurm t ksaj shtpie e kan uar historianin vlonjat, Bardhosh Gae deri n Turqi. E pikrisht n arkivat e Stambollit dhe Ankaras. Pas krkimeve t shumta, ka mundur t gjej at ka krkonte. Shtpin e Xhemil Bej Vlors, aty ku sht ngritur flamuri m 28 nntor t 1912-s. N fotografi tregohet vetm nj pjes e shtpis s madhe. N t dallohet vetm shkalla e nj ane dhe nj pjes e ardakut. Fotografia prkon me nj skic t njohur m para ku tregohet kompleksi Vloraj. “Kjo fotografi gjendet n arkivat e Stambollit dhe t Ankaras. E kam gjetur dy vjet m par. Ajo sht drguar nga Vlora n mars t vitit 1913 dhe pas saj ka nj raport t shkurtr ku shkruhet: Shtpia ku u ngrit flamuri e u shpall Pavarsia”, - tregon historiani Bardhosh Gae, i cili sht marr me studimin e ksaj periudhe historike. Fotografin e ka vn n dispozicion t Muzeut Historik Kombtar n Tiran si nj e dhn e veant historike. Ajo do t ekspozohet pr her t par n ekspozitn q MHK-ja po realizon me rastin e 95-vjetorit t Pavarsis. Sotirulla Hoxha, shefe e sektorit t prmbajtjes tregon se me kt rast nga arkivat, t dhna t ndryshme dhe nga bashkpuntort e tyre jan mbledhur fakte t reja historike pr ngjarje apo figura t veanta, apo edhe objekte q do t ekspozohen pr her t par. “Deri m sot ne kishim vetm disa t dhna shkrimore pr shtpin e Xhemil Bej Vlors, por nuk kishim gjetur asnj fotografi. Ekzistonte nj skic dhe nj studim pr kt kompleks, por vetm kaq. Pr her t par po e publikojm kt fotografi pr vet vlern e saj historike.

  Fotografia


  E nxjerr nga arkivat e Stambollit, fotografia e shtpis s Xhemil Bej Vlors pr her t par tregon pamjen e vrtet t shtpis ku u ngrit flamuri. Historiant shprehen se fotografia tradicionale e shtpis me ballkon ku shfaqet Ismail Qemali me flamur n dor, i prket vitit 1913. sht realizuar m 28 nntor, gjat festimeve t njvjetorit t shpalljes s pavarsis. “Flamuri sht ngritur n shtpin e Xhemil Bej Vlors, ndrsa shtpia me ballkon sht godina ku u zhvendos pas nj viti selia e qeveris s Vlors”, - shprehet Gae. Sipas tij, fotografia e rrall q ai ka sjell nga Stambolli sht realizuar nga Thanas Floqi, nj nga delegatt q morn pjes n shpalljen e Pavarsis. Kt e bazon edhe n fotografit t tjera t muara q ka gjetur n kt arkiv. “Thanas Floqi ishte ai q n at koh kishte aparat fotografik dhe ka br edhe disa fotografi t tjera. N kt arkiv un kam gjetur edhe nj foto t Ismail Qemalit duke kaluar Vjosn s bashku me t gjith delegatt q e shoqronin”, - tregon historiani Gae. Fakti q m 28 nntor t 1912-s flamuri sht ngritur n shtpin e Xhemil Bej Vlors, konfirmohet n aktin e Pavarsis, n organin zyrtar t Qeveris s Vlors “prlindja e Shqipris”, por edhe n kujtimet e personaliteteve t asaj kohe se Eqerem Bej Vlora, Hasan Prishtina, Mit’hat Frashri etj. N shtpin e Xhemil Bej Vlors kishte lindur edhe vet Ismail Qemali. N kujtimet e tij, n kt shtpi Eqerem Bej Vlora shkruan se: “U mblodhm t gjith n selamllk dhe si gjithmon n kto raste rrmuja sundonte gjithka. Problemi ishte se disa krahina nuk kishin drguar delegat. Ose ata nuk vinin dot, ose nuk kishte pasur mundsi pr t’u br mbledhje prfaqsimi”. Ndrsa Mit’hat Frashri, n nj letr me titull, “Si u b Kongresi i Vlors” drguar mikut t tij, Kristo Luarasit, shkruan: “Kongresi u el m 28 t ktij muaji dhe ishin 47 delegat nga do an e Shqipris, vise t shkelura dhe t pashkelura. Sot jan 65, se kan ardhur edhe nga krahina t tjera. Kt dit, pra, ora 14.30, me z t prgjithshm u proklamua independenca e Shqipris dhe Flamuri u el n portn e shtpis ku ishim mbledhur(...)Salla e madhe n shtpin e Xhemil Bej Vlors ishte mbushur plot dhe delegatt kishin zn vendet rreth tri tryezave t mdha t vna afr e afr...”.

  Shtpia

  Vendi q z sot lulishtja n qendr t qytetit, ka qen trualli mbi t cilin ishte ngritur familja e Xhemil Bej Vlors dhe kompleksi i Vlorajve. Dikur n at vend ka qen ngritur nj ndrtes e madhe, ashtu si tregohet edhe n fotografi. Historiani Bardhosh Gae tregon se shtpia sht shkatrruar nga trmeti i vitit 1929. Ndrsa n vitin 1941 u vendos t kthehej n lulishte. Sot aty ndodhet Monumenti i Pavarsis. Gae tregon se edhe n kujtimet e Ali Asllanit shkruhet: “Vendosa q n vendin ku u b pavarsia t ngre nj shtiz flamuri n lartsin e ballkonit”. Fatmirsisht, kjo fotografi ka ngelur si dshmi e rrall e ksaj shtpie. Ndrsa ekspozimi i saj merr nj vler t madhe me rastin e 95-vjetorit t shpalljes s Pavarsis. Gae shprehet se sht shum e rndsishme q kjo fotografi t jet n muzeume pr vet vlern historike q mbart. Ndrsa ky fakt tregon se prgjat viteve nga arkivat apo burime t tjera do t dalin t dhna mbi shtrembrimet historike q po diskutohen kaq fort kto koh n shoqrin shqiptare.

  SI ISHTE NDERTUAR SHTEPIA E FLAMURIT


  Kto koh n Muzeun Historik Kombtar specialistt kan mbledhur mjaft materiale q dshmojn pr Pavarsin. N krkim t fakteve t reja, n vite t dhnat plotsojn njra-tjetrn. Fotografia e shtpis s vrtet ku u ngrit flamuri sht vendosur bashk me disa t tjera q presin t ekspozohen pr her t par n ekspozitn q do t organizohet me rastin e 95-vjetorit. Pavarsisht t dhnave historike, n nj studim t tij, profesor Emin Riza duke iu referuar disa skicave pr kompleksin e Vlorajve na jep t dhna interesante pr ndrtimin e tyre.

  Emin Riza

  Banesa e familjes Vlora ngrihej n truallin q z sot lulishtja n qendr t qytetit. Ai sht rrnuar rreth vitit 1920. Kompleksi ndrtimor i formuar nga dy banesa dhe disa ndrtime t tjera, sipas skics ngrihej mbi nj truall t gjer prej 4.50 ha (165 x 275 m). N skic mungon muri rrethues n e djatht. Lartsia e tij duhet t jet rreth 4 metra. Nj jur trthor ndan banesn e familjes nga ajo e miqve. T dy banesat kan porta t veanta hyrjesh. Pran ports pr n banesn e miqve, ngihet nj ndrtim i vogl me kat, e pjesrisht me ardak, i cili del me dy faqe n rrug. Kati prdhes duket i pabanuar, duke gjykuar nga dritaret n form frngjie. Ky ndrtim me shum gjas u prkiste rojave dhe shrbyesve.Porta e hyrjes pr n banesn e familjes e familjes nuk ka ndonj ndrtim pran. N murin ndars ndrmjet t dy banesave ka nj port, ndrsa djathtas saj ngrihet nj godin prdhese me nj tambur gjashtfaqsh mbi t. N oborrin e baness s familjes sht ndrtuar pusi, ndrsa nj ndrtim tjetr si duket sht varr monumental (Tyrbe). Banesa e mive sht nj ndrtim dykatsh. Ai formohet nga nj bllok qndror me gjatsi 70 m, i cili n t dy pjest ansore lidhet me dy dalje, t cilat i japin kompozimit, rreptsisht simetrik, formn e njohur me dy krah n tipologjin e baness qytetare shqiptare t feudalizmit t von...
  Banesa e familjes sht si gjithmon m e madhe se ajo e miqve. Ajo shtrihet n nj gjatsi tepr t madhe, prej 83 m, duke prbr rastin e vetm me sa njohim deri m sot. N dallim nga banesa e miqve, ndrtimi n fjal sht trekatsh. Edhe kjo banes i prmbahet kompozimit simetrik, i cili, duke u bashkuar me madhshtin e veprs, rrit ndjeshm monumentalitetin e saj. Kraht ansor t saj duket se vazhdojn edhe n pjesn e prapme, madje edhe me disa dalje t tjera, t cilat e bjn kompozimin tepr t thyer. N dallim nga banesa e miqve, banesa n shqyrtim shoqrohet nga dy kulla, t cilat ngrihen n kndet e jashtme t kryqzimit t bllokut qndror me kraht ballor...Pjesa qndrore e pamjes kryesore sht e punuar pasurisht. Nj platform e ngritur me pak kmb shkall nga pjesa tjetr e truallit, ka pasur n qendr nj shatrvan. Shkallt monumentale t kujtojn variantet e zhvilluara t ktij elemnti n banesat e mdha me ardak t Beratit. Ato jan dyfishe. Rampat e para paralele q zhvillohen prbri volumeve t krahve, prfundojn n rrafshin e katit t par. Prej sheshpushimit t tyre zn fill dy rampa paralele, mbi sistemin e njohur t qemerve cilindrik. Blloku i shkallve prfshihet n volumin e baness. T dy rampat t ojn n ardakun e katit t dyt, i cili, ashtu si ai i baness tjetr ka n ball harkadn me numrimin tek t hapsirave, gjithsej 7 t tilla.T dy banesat jan ndrtuar prej guri, si tregon prdorimi i gjer i harkut dhe qemerit, n konstruksionin e shkallve, harkadave dhe atyre t dritareve.
  Kompleksi i familjes Vloraj, prve vlerave arkitektonike, ka pasur edhe vlera historike. N banesn e familjes, dhe pikrisht n mjedisin e katit t tret t krahur t djatht ka lindur Ismail Qemali. N banesn e miqve, n ditt e mdha t Nntorit 1912, jan zhvilluar mbledhje t rndsishme, ndrsa pikrisht n harkadn e dyt t ardaku, duke filluar nga e majta, sht ngritur pr her t par flamuri kombtar m 28 Nntor 1912.

  Gazeta Shqiptare

 20. #20
  Cub Maska e imodhjom
  Antarsuar
  11-03-2007
  Postime
  239
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  Ketu jane disa flamuj te perdoror nga shqipetaret ne kohe te ndryshme
  nuk me duket shume e besueshme sipas ktyre:

  ky eshte flamuri qe ngriti Ismail Qemali:


  Ndersa ky flamuri qe perdorkemi edhe sot e kesaj dite:


Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 2. Origjina e Himnit te Flamurit
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-12-2013, 20:51
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Gjeneza e "Himnit t Flamurit"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 00:32
 5. Diskutime mbi individe me pushtet
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 26-07-2002, 20:37

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •