Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
 1. #21
  PERSONI X
  Antarsuar
  19-06-2007
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  FLAMURI SHQIPTARE APO…?


  Ndersa artikullin orgjilan me imazhe mund t'a lexoni n:http://pic4.piczo.com/poetix/?g=43221116&cr=4


  Prishtine 28,nenetore,2006

  Gati te gjithe e mbajme ne shtepi flamurin me fushe te kuqe dhe nje shqiponje dykrenare ne mes e cila eshte simbol I popullit shqiptar, kete gje e din gjdokush si duket por pse shqiponje dykrenare e jo njekrenare,apo nje simbol tjeter ?

  Mirepo ne lidhje me kete pytje mund te shtrohet pytja tjeter cila eshte rjedha historike e saj ?

  Ne lidhje me pytjen e fundit jemi mesuar te gjejme kete pergjegjeje ne librat tona mesimore ne lenden e Historise.
  Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga nj vul e heroit kombtar shqiptar Gjergj Kastriot Sknderbeu, i cili i udhhoqi shqiptart n nj kryengritje t prbashkt n shekullin XV kundr perandoris osmane duke i sjell trojeve shqiptare pavarsin pr nj koh t shkurtr (1443-1478).

  Por a ka qene ky flamur edhe para Gjergj Kastriot Sknderbeu ?

  Po Shqiponja ishte pjes e emblems s familjes Kastrioti por e cila e ka zanafilln n perandorin bizantine.
  Sipas Prof.Kasem Bioku Shqiponja me dykrere prdorur pr her t par nga perandori Kostandin dhe m pas u b tradit vendse n t gjith Ballkanin. Shqiponja sht simbol pushteti, guximi dhe lartsimi shpirtror. Ka qen simbol pushteti perandorak, prandaj sht dhe n heraldikat e shum vendeve.Shqiponja dykrenare sht prdorur pr her t par nga perandori me origjin iliro-shqiptare, Kostandini (306-337), themelues i Kostandinopojs, duke i krijuar perandoris romake dy qendra administrative; Romn dhe Kostandinopojn dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. Gjat sundimit t perandorit iliro-shqiptar Justiniani I (527-565) u b bashkimi i dy kishave dhe si simbol i prbashkt kishtar u b shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol npr kishat mesjetare t Shqipris dhe Ballkanit. N shekullin XX n Perandorin Bizantine shqiponja dykrenare shfaqet me krah gjysm t hapur dhe vazhdoi t shfaqej ashtu.Kjo eshte arsye qe ne Shqipri ne falimjet mesjetare sundimtare si ne familjet te Kastriotve, Arianitve, Muzakajtve, Topiajtve, Gjurashtve eshte perdorur flamuri me dykrerna, po ashtu edhe te ernojovit e Malit t Zi.Duke prdorur shqiponjn si simbol t pushtetit t tyre, dshmohet se kto familje kan qen funksionare t larta gjat Perandoris Bizantine.

  Por qka ndodhi ne 28,nentor te viti 1912?A ishte flamuri te cilin e ngriti Ismail Qemajli Flamur i shqiptarve apo qka?

  Ne nje botim ne Gazeten Besa e cila e mban daten 28,nentor 2005 me titullin
  ”E verteta e flamurit” ne te cilin bohtohet nje tekst prej 1 faqe e cila eshte marre nga libri i Eqrem Bej Vlores shkruan>
  Ku varianti te cilin e kemi pare ne fillmin 28 nentori I II nuk perputhet me te dhenat qe Eqrem Bej Vlora e jep ne librin e tij.
  Ai thot se miku I tij Hydai Efendiu ne dhomen e tij te gjumit e kishte marrur flamurin te cilin ja kishte dhuruar solemnemisht Don Aleandro Kastrioti ne Paris .Sipas Eqrem Bej Vlores ky flamur ra duart e Ismail Qqmailit I cili ja dha Murat bej Toptanit me porosin ta varte jasht ndrkoh q ai
  vet qndronte n dritare si dhe sipas tij Marigo Pasjo qe ne e njofim si Marigona qe e ka qendisur flamurin shqiptar pak para ngritjes se flamurit me 28,nentor te vitit 1912 nuk eshte e vertet por mund te konsiderohet si legjend ne ate kohe dhe se ajo e ka qendisur flamurin me pas por nuk eshte ngritur flamuri qe pretentohet se ajo e kishte qendisur.
  Sipas Eqrem Bej Vlores disa kosovar t mir I kishin then: “Shum mir e
  bt ju t diturit q ngritt flamurin e babe Kralit (pra t perandorit Franc Jozef) se tani nuk ka m se 't na bj as serbi I poshtr, as malazezi morracak. Kur I pyeta se ku e kam par shqiponjn e zez mu prgjigjn krenarisht : “Tek ushtart e bab Kralit, n Pazarin e Ri”.
  Ndoshta kjo eshte arsye pse Flamuri I athershem I Franc Josefit (Franz Joseph) ka nje perputhje indentike me ate te Shqiprise se sotme ose me sakt me ate te kombit shqipetar.
  N pjesen e djatht mund t shini flamuj dhe stema t cilat kan nj ngjajshmeri me flamurin ton kombetar
  Mustaf Mehmeti sudent n FKM (AAB)

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Hap pas hapi me shpalljen e mevetesise

  E Merkure, 28 Nentor 2007

  Data 28 Nentor e ketij viti shenon 95-vjetorin e Shpalljes se Pavaresise se Shqiperise. Nje date qe sipas deshmive historike, eshte shoqeruar me nje sere perpjekjesh te atdhetareve shqiptare. Keto perpjekje u finalizuan ne 28 Nentor te vitit 1912 me ngritjen e Flamurit Kombetar ne Vlore nga patrioti i madh, Ismail Qemali.

  Deshmi historike


  Bazuar ne dokumentacionin historik ne vitin 1912, situata ne Ballkan ishte mjaft e trazuar, per shkak te ngjarjeve qe po ndodhnin njera pas tjetres. Nderkohe, Perandoria Turke po perjetonte nje krize te gjithanshme. Ne 11 janar te atij viti, patrioti Hasan Prishtina paralajmeroi ne Parlamentin turk per nje kryengritje te re ne Shqiperi, po te mos plotesoheshin kerkesat shqiptare.

  Ne 18 janar, xhonturqit shperndane Parlamentin dhe shpallen zgjedhjet e reja. Ne 13 mars u nenshkrua marreveshja serbo-bullgare, mbi bazen e se ciles u formua ‘Aleanca Ballkanike’. Nje muaj me vone shpertheu kryengritja kunder xhonturqve ne Malesine e Gjakoves, ndersa ne 21-25 maj zhvilloi punimet Kuvendi i Junikut, i cili hartoi programin e autonomise te kryengritjes se pergjithshme.

  Nderkohe, ne maj, kryengritja kunder xhonturqve u shtri ne zonen e Pejes, te Lumes, te Mirdites e te Zadrimes. Ne fillim te muajit qershor, forcat kryengritese, te udhehequra nga Bajram Curri, shpartalluan forcat turke ne Qafen e Prushit. Ne 28-29 qershor, kryengritesit, te udhehequr nga Isa Boletini, shpartalluan batalionet turke tek Ura e Senices. Brenda ketij muaji, kryengritesit shqiptare zhvilluan luftime me forcat turke ne zonen e Prishtines, te Pazarit te Ri dhe te Vuciternes, nderkohe qe ne 4 korrik moren Krujen dhe ne 17 korrik hyne ne Gjakove.

  Ne te njejten date, kryengritja shqiptare e detyroi qeverine xhonturke te Said Pashes te jepte doreheqjen. Ne daten 5 gusht, sulltani shperndau Parlamentin dhe dekretoi zgjedhjet e reja. Nderkohe, pas ketyre zhvillimeve te vrullshme, qe u pasuan edhe me ngjarje te tjera, ne 8 tetor Mali i Zi i shpalli lufte Turqise dhe ne 17 dhe 18 tetor te njejten gje bene edhe Serbia dhe Turqia, gje qe shenoi edhe fillimin e Luftes Ballkanike. Ne teresi, kjo lufte drejtohej kunder Turqise, por ne nje moment te caktuar te zhvillimit te saj fqinjet kthyen syte nga Shqiperia, duke synuar copetimin e saj. Fitoret e shteteve ballkanike ndaj Turqise i detyruan Fuqite e Medha te rishikonin vendimin e tyre, per te mos lejuar ndryshimet territoriale ne Ballkan, ne favor te interesave te aleateve ballkanike.

  Ne rrethana te tilla, patriotet shqiptare, qe ndodheshin jashte atdheut, vendosen te ndermerrnin nje veprim te ri politik, me synimin per te parandaluar dhe per te mos lejuar copetimin e Shqiperise. Gjithashtu, do te synohej ruajtja e teresise tokesore, duke u mbledhur nje kuvend kombetar, ku do te vendosej per fatin e saj.

  Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi u nisen nga Stambolli dhe arriten ne Bukuresht, ku me 5 nentor 1912 organizuan mbledhjen e kolonise shqiptare. Ketu u vendos te krijohej nje Komitet Drejtues, te krijohej nje komision qe do te shkonte ne kancelarite evropiane, per te mbrojtur perpara qeverive te Fuqive te Medha te drejtat e kombit shqiptar. Nderkohe, Komiteti i Bukureshtit do te koordinonte veprimtarite e komiteteve brenda e jashte Shqiperise. Por ne kete mbledhje nuk u percaktua me saktesi, nese do te ishte autonomia apo pavaresia synimi i afert. Pjese e perpjekjeve diplomatike ishin dhe takimet qe Ismail Qemali zhvilloi ne Vjene me kontin Berthold dhe ambasadorin italian.

  Ismail Qemali u njoftua per levizjen qe kishte filluar ne Shqiperi per mbledhjen e nje kuvendi kombetar. Nderkohe, ushtria osmane ne Ballkan ishte shpartalluar ne te gjitha frontet dhe trupat serbe, malazeze e greke kishin hyre thelle ne token shqiptare. Ne keto kushte, grupi i atdhetareve, i kryesuar nga Ismail Qemali, vleresoi se e vetmja zgjidhje e drejte e ceshtjes shqiptare ishte ajo e shpalljes se pavaresise.

  Ne 19 nentor, Ismail Qemali do te deklaronte nga Trieste, gjate rruges per ne Shqiperi, se menjehere pas mberritjes se tij ne Shqiperi do te shpallej pavaresia e Shqiperise dhe do te zgjidhej qeveria e perkohshme. Ideja e pavaresise se Shqiperise dhe lajmi i mbledhjes se Kuvendit Kombetar u priten me entuziazem ne Shqiperi, ku nderkohe levizja atdhetare po pergatiste rrethanat.

  I shoqeruar nga patriote te tjere, Ismail Qemali arriti ne Durres ne 21 nentor, per te ngritur flamurin ne kete qytet. Se bashku me delegatet e Durresit, Shijakut, Tiranes e Krujes, Ismail Qemali me shoket e tij u nisen per ne Vlore.

  Ne Fier u bashkuan me nje pjese te delegateve nga Kosova dhe ne 25 nentor arriten ne Vlore. Menjehere nisen perpjekjet per organizimin e forcave te armatosura, duke ngritur nje komision te posacem dhe bashkepunimin me pleqesite e fshatrave, per mobilizimin e njerezve te afte per te luftuar. Kjo u diktua edhe nga keqesimi i rrethanave, per shkak te perparimit te ushtrise serbe ne territorin shqiptar. Nderkohe, flamuri kombetar ishte ngritur ne Elbasan, Durres, Tirane, Kavaje, Peqin e Lushnje.

  Qyteti qe mbajti gjalle patriotizmin

  Qyteti i Vlores gjate shekullit XiX ishte i njohur si nje vater e rendesishme e patriotizmit. Luftrat kunder pushtimeve te huaja dhe perpjekjet per perhapjen e arsimit shqip bene qe ne Vlore te krijoheshin shume shoqeri patriotike. Ne vitet 1908-1912 klubi "Laberia" u be nje vater e ndezur e perpjekjeve per pavaresine e vendit dhe luften kunder pushtuesve xhonturq. Kryetar nderi i ketij klubi atdhetar ishte Ismail Qemali. Celja e shkolles shqipe te Muradies me 7 gusht te vitit 1908 ishte nje ngjarje e shenuar ne jeten arsimore te Vlores. Por ngjarja me kulmore e qytetit te Vlores ishte 28 nentori 1912 kur plaku i urte e diplomati i shquar Ismail Qemali, se bashku me delegatet e ardhur nga vise te ndryshme te vendit, shpalli Pavaresine e Shqiperise dhe njekohesisht ngriti flamurin kombetar ne Vlore. Keshtu Vlora u be kryeqyteti i pare i Shqiperise se pavarur.

  Durresi, shansi i humbur historik

  Qyteti i Durresit ishte percaktuar si vendi ku do te mbahej Kuvendi Gjithekombetar per Shpalljen e Pavaresise se Shqiperise. Ismail Qemali zbarkoi ne portin e ketij qyteti me 21 nentor te vitit 1912, por atje nuk gjeti nje atmosfere te pershtatshme. Ne qytetin e Durresit, nuk ekzistonin kushte politike per shpalljen e pavaresise se Shqiperise, pasi propaganda greko-turke, ne bashkepunim me policine e kishin pergatitur terrenin per te burgosur Ismail Qemalin. Ne Shqiperine e Mesme mbizoteronte nje situate e ndere, kryesisht nga distancomi i feudaleve vendas prej levizjes per Pavaresi. Ne keto kushte, Ismail Qemali vendosi qe te vazhdoje rrugen per ne Vlore. Durresi e humbi keshtu shansin e madh historik per te qene qyteti i Pavaresise.

  Koha Jone
  28 nentor 2007

 3. #23
  i/e larguar Maska e selina_21
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ja shtepia e vertete e flamurit

  Oliverta Lila

  Nj shtpi tradicionale vlonjate, Ismail Qemali q mban flamurin shqiptar n ballkonin e saj, dhe nj dyndje populli q brohorasin Pavarsin. Kjo sht fotografia tradicionale q ne jemi msuar ta identifikojm me shpalljen e Pavarsis. Por ajo pamje nuk i prket shtpis s vrtet ku sht ngritur flamuri i 1912-s. Nj fotografi e rrall q ka mbrritur nga Stambolli vrteton ato ka personalitetet e asaj kohe kan ln n kujtimet e tyre. Flamuri sht ngritur n shtpin e Xhemil Bej Vlors. Deri m sot, n arkivat shqiptare nuk gjendej as nj pamje e saj. Diheshin vetm t dhna dhe rasti m i mir ishte nj skic q tregonte kompleksin e Vlorajve. Asgj m shum. Krkimet n gjurm t ksaj shtpie e kan uar historianin vlonjat, Bardhosh Gae deri n Turqi. E pikrisht n arkivat e Stambollit dhe Ankaras. Pas krkimeve t shumta, ka mundur t gjej at ka krkonte. Shtpin e Xhemil Bej Vlors, aty ku sht ngritur flamuri m 28 nntor t 1912-s. N fotografi tregohet vetm nj pjes e shtpis s madhe. N t dallohet vetm shkalla e nj ane dhe nj pjes e ardakut. Fotografia prkon me nj skic t njohur m para ku tregohet kompleksi Vloraj. Kjo fotografi gjendet n arkivat e Stambollit dhe t Ankaras. E kam gjetur dy vjet m par. Ajo sht drguar nga Vlora n mars t vitit 1913 dhe pas saj ka nj raport t shkurtr ku shkruhet: Shtpia ku u ngrit flamuri e u shpall Pavarsia, - tregon historiani Bardhosh Gae, i cili sht marr me studimin e ksaj periudhe historike. Fotografin e ka vn n dispozicion t Muzeut Historik Kombtar n Tiran si nj e dhn e veant historike. Ajo do t ekspozohet pr her t par n ekspozitn q MHK-ja po realizon me rastin e 95-vjetorit t Pavarsis. Sotirulla Hoxha, shefe e sektorit t prmbajtjes tregon se me kt rast nga arkivat, t dhna t ndryshme dhe nga bashkpuntort e tyre jan mbledhur fakte t reja historike pr ngjarje apo figura t veanta, apo edhe objekte q do t ekspozohen pr her t par. Deri m sot ne kishim vetm disa t dhna shkrimore pr shtpin e Xhemil Bej Vlors, por nuk kishim gjetur asnj fotografi. Ekzistonte nj skic dhe nj studim pr kt kompleks, por vetm kaq. Pr her t par po e publikojm kt fotografi pr vet vlern e saj historike.

  Fotografia


  E nxjerr nga arkivat e Stambollit, fotografia e shtpis s Xhemil Bej Vlors pr her t par tregon pamjen e vrtet t shtpis ku u ngrit flamuri. Historiant shprehen se fotografia tradicionale e shtpis me ballkon ku shfaqet Ismail Qemali me flamur n dor, i prket vitit 1913. sht realizuar m 28 nntor, gjat festimeve t njvjetorit t shpalljes s pavarsis. Flamuri sht ngritur n shtpin e Xhemil Bej Vlors, ndrsa shtpia me ballkon sht godina ku u zhvendos pas nj viti selia e qeveris s Vlors, - shprehet Gae. Sipas tij, fotografia e rrall q ai ka sjell nga Stambolli sht realizuar nga Thanas Floqi, nj nga delegatt q morn pjes n shpalljen e Pavarsis. Kt e bazon edhe n fotografit t tjera t muara q ka gjetur n kt arkiv. Thanas Floqi ishte ai q n at koh kishte aparat fotografik dhe ka br edhe disa fotografi t tjera. N kt arkiv un kam gjetur edhe nj foto t Ismail Qemalit duke kaluar Vjosn s bashku me t gjith delegatt q e shoqronin, - tregon historiani Gae. Fakti q m 28 nntor t 1912-s flamuri sht ngritur n shtpin e Xhemil Bej Vlors, konfirmohet n aktin e Pavarsis, n organin zyrtar t Qeveris s Vlors prlindja e Shqipris, por edhe n kujtimet e personaliteteve t asaj kohe se Eqerem Bej Vlora, Hasan Prishtina, Mithat Frashri etj. N shtpin e Xhemil Bej Vlors kishte lindur edhe vet Ismail Qemali. N kujtimet e tij, n kt shtpi Eqerem Bej Vlora shkruan se: U mblodhm t gjith n selamllk dhe si gjithmon n kto raste rrmuja sundonte gjithka. Problemi ishte se disa krahina nuk kishin drguar delegat. Ose ata nuk vinin dot, ose nuk kishte pasur mundsi pr tu br mbledhje prfaqsimi. Ndrsa Mithat Frashri, n nj letr me titull, Si u b Kongresi i Vlors drguar mikut t tij, Kristo Luarasit, shkruan: Kongresi u el m 28 t ktij muaji dhe ishin 47 delegat nga do an e Shqipris, vise t shkelura dhe t pashkelura. Sot jan 65, se kan ardhur edhe nga krahina t tjera. Kt dit, pra, ora 14.30, me z t prgjithshm u proklamua independenca e Shqipris dhe Flamuri u el n portn e shtpis ku ishim mbledhur(...)Salla e madhe n shtpin e Xhemil Bej Vlors ishte mbushur plot dhe delegatt kishin zn vendet rreth tri tryezave t mdha t vna afr e afr....

  Shtpia

  Vendi q z sot lulishtja n qendr t qytetit, ka qen trualli mbi t cilin ishte ngritur familja e Xhemil Bej Vlors dhe kompleksi i Vlorajve. Dikur n at vend ka qen ngritur nj ndrtes e madhe, ashtu si tregohet edhe n fotografi. Historiani Bardhosh Gae tregon se shtpia sht shkatrruar nga trmeti i vitit 1929. Ndrsa n vitin 1941 u vendos t kthehej n lulishte. Sot aty ndodhet Monumenti i Pavarsis. Gae tregon se edhe n kujtimet e Ali Asllanit shkruhet: Vendosa q n vendin ku u b pavarsia t ngre nj shtiz flamuri n lartsin e ballkonit. Fatmirsisht, kjo fotografi ka ngelur si dshmi e rrall e ksaj shtpie. Ndrsa ekspozimi i saj merr nj vler t madhe me rastin e 95-vjetorit t shpalljes s Pavarsis. Gae shprehet se sht shum e rndsishme q kjo fotografi t jet n muzeume pr vet vlern historike q mbart. Ndrsa ky fakt tregon se prgjat viteve nga arkivat apo burime t tjera do t dalin t dhna mbi shtrembrimet historike q po diskutohen kaq fort kto koh n shoqrin shqiptare.

  SI ISHTE NDERTUAR SHTEPIA E FLAMURIT


  Kto koh n Muzeun Historik Kombtar specialistt kan mbledhur mjaft materiale q dshmojn pr Pavarsin. N krkim t fakteve t reja, n vite t dhnat plotsojn njra-tjetrn. Fotografia e shtpis s vrtet ku u ngrit flamuri sht vendosur bashk me disa t tjera q presin t ekspozohen pr her t par n ekspozitn q do t organizohet me rastin e 95-vjetorit. Pavarsisht t dhnave historike, n nj studim t tij, profesor Emin Riza duke iu referuar disa skicave pr kompleksin e Vlorajve na jep t dhna interesante pr ndrtimin e tyre.

  Emin Riza

  Banesa e familjes Vlora ngrihej n truallin q z sot lulishtja n qendr t qytetit. Ai sht rrnuar rreth vitit 1920. Kompleksi ndrtimor i formuar nga dy banesa dhe disa ndrtime t tjera, sipas skics ngrihej mbi nj truall t gjer prej 4.50 ha (165 x 275 m). N skic mungon muri rrethues n e djatht. Lartsia e tij duhet t jet rreth 4 metra. Nj jur trthor ndan banesn e familjes nga ajo e miqve. T dy banesat kan porta t veanta hyrjesh. Pran ports pr n banesn e miqve, ngihet nj ndrtim i vogl me kat, e pjesrisht me ardak, i cili del me dy faqe n rrug. Kati prdhes duket i pabanuar, duke gjykuar nga dritaret n form frngjie. Ky ndrtim me shum gjas u prkiste rojave dhe shrbyesve.Porta e hyrjes pr n banesn e familjes e familjes nuk ka ndonj ndrtim pran. N murin ndars ndrmjet t dy banesave ka nj port, ndrsa djathtas saj ngrihet nj godin prdhese me nj tambur gjashtfaqsh mbi t. N oborrin e baness s familjes sht ndrtuar pusi, ndrsa nj ndrtim tjetr si duket sht varr monumental (Tyrbe). Banesa e mive sht nj ndrtim dykatsh. Ai formohet nga nj bllok qndror me gjatsi 70 m, i cili n t dy pjest ansore lidhet me dy dalje, t cilat i japin kompozimit, rreptsisht simetrik, formn e njohur me dy krah n tipologjin e baness qytetare shqiptare t feudalizmit t von...
  Banesa e familjes sht si gjithmon m e madhe se ajo e miqve. Ajo shtrihet n nj gjatsi tepr t madhe, prej 83 m, duke prbr rastin e vetm me sa njohim deri m sot. N dallim nga banesa e miqve, ndrtimi n fjal sht trekatsh. Edhe kjo banes i prmbahet kompozimit simetrik, i cili, duke u bashkuar me madhshtin e veprs, rrit ndjeshm monumentalitetin e saj. Kraht ansor t saj duket se vazhdojn edhe n pjesn e prapme, madje edhe me disa dalje t tjera, t cilat e bjn kompozimin tepr t thyer. N dallim nga banesa e miqve, banesa n shqyrtim shoqrohet nga dy kulla, t cilat ngrihen n kndet e jashtme t kryqzimit t bllokut qndror me kraht ballor...Pjesa qndrore e pamjes kryesore sht e punuar pasurisht. Nj platform e ngritur me pak kmb shkall nga pjesa tjetr e truallit, ka pasur n qendr nj shatrvan. Shkallt monumentale t kujtojn variantet e zhvilluara t ktij elemnti n banesat e mdha me ardak t Beratit. Ato jan dyfishe. Rampat e para paralele q zhvillohen prbri volumeve t krahve, prfundojn n rrafshin e katit t par. Prej sheshpushimit t tyre zn fill dy rampa paralele, mbi sistemin e njohur t qemerve cilindrik. Blloku i shkallve prfshihet n volumin e baness. T dy rampat t ojn n ardakun e katit t dyt, i cili, ashtu si ai i baness tjetr ka n ball harkadn me numrimin tek t hapsirave, gjithsej 7 t tilla.T dy banesat jan ndrtuar prej guri, si tregon prdorimi i gjer i harkut dhe qemerit, n konstruksionin e shkallve, harkadave dhe atyre t dritareve.
  Kompleksi i familjes Vloraj, prve vlerave arkitektonike, ka pasur edhe vlera historike. N banesn e familjes, dhe pikrisht n mjedisin e katit t tret t krahur t djatht ka lindur Ismail Qemali. N banesn e miqve, n ditt e mdha t Nntorit 1912, jan zhvilluar mbledhje t rndsishme, ndrsa pikrisht n harkadn e dyt t ardaku, duke filluar nga e majta, sht ngritur pr her t par flamuri kombtar m 28 Nntor 1912.

  Gazeta Shqiptare

  Me pelqevi shume ky shkrimi.

 4. #24
  PERSONI X
  Antarsuar
  19-06-2007
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  mir bre

  shum mir ku ta qejm foton q e deshmon kt un kerkova por nuk kam mundur ta qej nese e qeni foton t lutemi na trego me respekt tafa

 5. #25
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Lightbulb

  Ja nje dokumentar i ri plot fakte interesante dhe te panjohura per periudhen e shpalljes se Pavaresise se Shqiperise.


  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 6. #26
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ja nje pikture nga ajo kohe
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-05-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o Llapi ku je mori shoki jem, a ti kytohet kur kena pi piva te ramizi more, e kur te ka ardhe sevda e mahales e kur ta boni o ti zhugan a guxon mema prek posht se e kam shum te nxehte.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2009
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Peshendetje , te gjithve qe keni dhene ate per me te rendesishmen , por vetem nje pergjigje, perse nuk murr pjese Isa Boletini me kohe ne ngritjen e flamurit, me nderime dhe respekt .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Molika : 07-06-2009 m 06:29

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Antarsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  523
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Is Boletini ky tribun i trimerise shqiptare pavresisht se nuk mori pjese diten e ngritjes se bajrakut kombetar ne Vlore ishte me mendje e me zemer aty ku burrat e mencur e patriot te kombit tone ishin tubuar per te shpallur pavaresine e tokave shqiptare.Per arsye objektive,dmth pengesave nga turqit e shkau Isa erdhi disa dite me vonese ne Vlore.Ai u prit me te gjitha nderet nga gjithe populli patriot e liridashes i Vlores.Edhe qeveria e I Qemalit e priti Is trimin prej Mitrovice me dashuri e respekt.Bile plaku i Vlores,kete figure te ndritur te kombit e sajdisi duke e marre me vete ne vizitat qe ju beri kancelarive perendimore.Plaku mjekrbardhe e zemeri flori,vlonjati IQ beu kishte besim te madh tek tribuni Is.Ne nderim te kesaj figure te ndritur te kombit,nje lagje e madhe e qytetit te Vlores mban sot e kesaj dite emrin e trimit kosovar IS Boletini.Populli i vlores figuren e ketij trimi e burri te urte e ka skalitur ne kenget e tij.
  Ja si kendon kryeqyteti i bajrakut per Isen ne njeren prej tyreund ta shihni edhe ne youtube-Ismail Qemali e Isa Boletini ne Londer)

  Te dy bashke u nisen
  ku merrej vendimi
  Ismail Qemali
  Isa Boletini

  Se kishte shume halle
  Shqiperi e mjara
  po duhej revolet
  ti linin tek dera

  U futen ne Londer
  brenda ne pallalt
  trimi luftetare
  plaku diplomat

  Doli lordi madh
  me nje gjuhe te zgjidhur
  me nje fjale te rende
  me humor te shtirur

  ja tha shqipetaret
  kurre nuk i besoja
  qe te carmatosur
  ketu t'i shikoja

  ky ishte momenti
  nuk kish me cte pritej
  nen brez berreta
  zu te hasharitej

  faqen kish per trupi
  veshin kish te gjaku
  syri i pa gjume
  pergjonte nga plaku

  Vetetiu sermaja
  vetetiu fildishi
  ndriten malet tona
  sado larg qe ishin

  Se nga gryke e saj
  ishin zgjidhur halle
  Shqieri e vogel
  ne sofren e madhe
  Ndryshuar pr her t fundit nga nestorp : 14-10-2009 m 06:52

 10. #30
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Ismail Qemali kundershton shtetin islamik turk

  ...ahere zbato urdherin zotri komandant...


  Destroyer of falsehood :)

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Askushius___DK
  Antarsuar
  17-08-2009
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje flamur i njehesuar per te gjithe principatat arber eshte ngritur fillimisht ne Lezhe me 2 mars 1444 ...keshtu qe historikisht duhet festuar si feste me ""VETE""" dhe jo me festen e Pamvarsise ne 1912 ( Diktatori Enver Hoxha i bashkoi festat ne nje te vetme duke mashtruar shqiptaret dhe historine e tyre te vertete gje qe festat jane festuar vec e vec dhe ne perudhen e Zogut te vetmen pjese te historise kur Kosova ka qene historikisht nen administraten shtetrore te Shqiperise )

  ps. Shqiptaret jane ne periudhen qe po i hapen syte dhe historia e vertet do shkoje ne trungun e saj ne vendin qe i takon ...

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  sht jona Shqipria

  Me 28 Nntor
  n kmb u ngrit Shqipria,
  Ismail Qemali n Vlor
  me gjith shokt e tija ,
  I tha popullit me goj:
  - Posht o shok robria
  Evropa le t na dgjoj ,
  nuk ka vend ktu Turqia,
  Ja t vdesim , ja t rrojm ,
  sht e jona SHQIPRIA.

  popullore
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 13. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Me 28 Nntor
  n kmb u ngrit Shqipria,
  Ismail Qemali n Vlor
  me gjith shokt e tija ,
  I tha popullit me goj:
  -“ Posht o shok robria”
  Evropa le t na dgjoj ,
  nuk ka vend ktu Turqia,
  Ja t vdesim , ja t rrojm ,
  sht e jona SHQIPRIA.

  popullore
  ademgashi:... Do te shtoja vetm edhe ca rreshta sa per ta plotesuare
  Me 28 Nntor
  n kmb u ngrit Shqipria,
  Ismail Qemali n Vlor
  me gjith shokt e tija ,
  I tha popullit me goj:
  -“ Posht o shok robria”
  Evropa le t na dgjoj ,
  nuk ka vend ktu Turqia,
  Ja t vdesim , ja t rrojm ,
  sht e jona SHQIPRIA.

  Edhe pse jashte na mbeti ,
  me teper se gjysme shqiperija,
  Ter kosova e ilirida u pastrua
  etnikishte Qamerija
  ter sanxhaku e toplica,
  shkoje persheva bujanoci
  e medvegja po ku na mbeti
  plava e gucija po ulqini e tivari
  Kjo eshte e keqja se me pak knaqet shqiptari ..  28 Nntor 1912 eshte dita kure eshte ndare populli shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga drifilon : 01-06-2010 m 14:13

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e tears_of_speed
  Antarsuar
  09-10-2010
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Rofte Ismail Qemali...
  Ene kjo nuk ka dyshim se cfare beri ai burre dheu i realizoi endren qe shqiptaret prej shume shekujsh kishin enderruar dhe kishin derdhur gjak per trojet e tyre.
  Fatkeqesisht kete ender te paret tane e gezuan dhe shijuan vetem nje vit por e shijuan dhe jetuan sic kishin jetuar gjysherit e tyre ne ate kohe epike dhe te pakthyeshme ndonje here per ne.
  Rrofte ajo dite e arte e ilireve dhe e luftetareve tane te hershem.

 15. #35
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  50 fakte t rralla nga jeta e Ismail Qemalit

  - Kush sht Ismail Qemali. Edhe nj voglush 6-vjear e ka n maj t gjuhs prgjigjen: Plaku q ngriti flamurin dhe shpalli Pavarsin. Problemi sht se po aq sa ky voglush, sht nj pjes e madhe e popullsis s Shqipris q din vetm kaq pr plakun flokbardh q kreu aktin m t rndsishm n historin e shtetit shqiptar. Ka nj takm njerzisht q din m shum. Ca t tjer q din edhe pak m shum.  Edhe Ismail Qemali ka lindur m 16 tetor, n tekstet e historis ditlindja e tij njihet 24 janari, pikrisht pr kt arsye edhe dje u festua 168 vjetori i lindjes s tij. Prse i zhdukn ditlindjen m 16 tetor, pse prkonte me at t Enver Hoxhs. Cili sht arsimi i tij. Cilat ishin detyrat e tij m t larta n hierarkin e Perandoris Osmane. Si ngriti n Stamboll klubin pr pavarsin shqiptare dhe si u internua nga pushteti turk.
  Prse sulltani e emroi kshilltar t tij. Si u emrua Vali n Libi, por ai nuk shkoi n Tripoli, por n Paris, nga ku nisi punn pr pavarsin e Shqipris. Historia e 28 Nntorit, me k shkoi n Vlor dhe prse shkoi n Vlor. Cilin flamur ngriti dhe historia e dokumentit themeltar q u falsifikua. Nj histori plot lavdi dhe kontradikta t nj jete, q, si vet Ismail Qemali e ka thn n fjalimin e 28 Nntorit, Zoti donte q t ishte i pari shqiptar q ngriti flamurin.  1. Ismail Qemali, n fakt quhej Ismail bej Vlora. Emri i tij u ndryshua gjat kohs s regjimit komunist mbi botkuptime komuniste ndaj titullit Bej, por asnjher asnj historian dhe personalitet nuk e ka shpjeguar kt ndryshim.

  2. Ismail Qemali ishte nj nga personazhet m t rndsishme t familjes s njohur Vlora, nj familje e pasur dhe me shum tradita, dhe q ka nxjerr shum personazhe t rndsishm n jetn politike shqiptare.

  3. Ismail Qemali lindi m 16 tetor 1846 n Kanin t Vlors dhe vdiq m 24 janar t vitit 1919 n Peruxha t Italis. Vetm pas vitit 1990 sht msuar nga historiani turk me orgjin shqiptare, Nexhip Alpan, q ditlindja e Ismail Qemalit ishte n nj dit me at t Enver Hoxhs. Por ajo sht mbajtur e fsheht, duke mos u shkruar n asnj libr historie. N tekstet e historis s Shqipris dhe tekstet msimore datlindja sht shkruar m 24 janar 1844. N fakt ajo sht m 16 tetor 1844.

  4. Ismail Qemali jetoi 72 vjet, 3 muaj e 8 dit ose gjithsej 2628 dit. Ai kishte nj shtat mesatar dhe me nj trup me pesh po mesatare. Ismail Qemali mbante nj veshje t kohs, me kostum t kohs, kravat e kohs, flok t thinjur t krehur me kujdes dhe me nj mjekr t bardh t krehur edhe at. Ngjyra e kostumeve n prgjithsi ishte e zez dhe n kok mbante kapele.

  5. Ismail Qemali gjat gjith jets s vet jetoi n kto shtete: Shqipri, Greqi, Turqi, Itali, Bullgari, Siri dhe pr pak koh n Franc, Angli, Zvicr dhe Gjermani.

  6. Ismail Qemali u diplomua n gjimnazin Zosimea n Janin dhe pas nj karrier t konsiderueshme n administratn turke. U arsimua n Paris pr Shkenca Juridike dhe Ekonomike. Me kt edukim ai ishte nj nga m t arsimuarit n administratn turke t asaj kohe.

  7. Ismail Qemali njihej dhe si nj poliglot, nj arm q atij i shrbente n t gjith aktivitetin e tij politik pr shtjen shqiptare. Ai njihte shklqyer gjuhn shqipe, osmanishten, turqishten e re, greqishten e vjetr, latinishten, italishten dhe frngjishten.

  8. Ismail Qemali cilsohet si babai i kombit, duke qen se ka kryer aktin m historik n t gjith historin e shtetit shqiptar. Ai ngriti flamurin e Pavarsis n Vlor, m 28 Nntor t vitit 1912 dhe shpalli Shqiprin shtet t pavarur duke i krkuar fuqive ndrkombtare ta njihnin kt vendim.

  9. N asnj rrethan dhe n asnj situat, ai nuk e prdori kt moment sublim pr t prfituar dhe marr vlersime. Madje, n fjalimin e tij ditn e Shpalljes s Pavarsis, ai sht shprehur, se, si e donte Zoti q t ishte i pari t ngrinte flamurin e pavarsis, ashtu t bhej edhe hero i par i shtetit shqiptar.

  10. Ismail Qemali sht kryeministri dhe kryetari i par n historin e shtetit shqiptar. Ai qndroi n krye t qeveris nga data 28 Nntor e vitit 1912 deri n 22 janar 1914 pr 12 muaj e 56 dit.

  11. Ismail Qemali ngriti n Vlor flamurin e kuq me dy krena shqiponjash, nj flamur q deri m sot na vjen n tre variante. I pari, se kt e qndisi nj Marigo, nj nuse e shtpis ku fjeti Ismaili natn e fundit, at q e solli Spiridon Ilo nga SHBA varianti i tret i Eqrem bej Vlors, sipas t cilit ia dha ai flamurin q ia kishte falur Aleadro Kasstriota burri i nj princeshe q pretendonte se ishte pasardhse e Sknderbeut.

  12. N vlersimet e puns q i kan br drejtuesit e administrats turke pr Ismail Qemalin jan shnuar kto fjal: Vali i denj, diplomat, deputet, udhheqs shteti, mendimtar dhe kryetari i par i shtetit shqiptar.

  13. Ismail Qemali e nisi karriern e vet politike si prkthyes n Ministrin e Jashtme t Turqis Osmane n vitin 1860. Detyra e dyt n administrat e Ismail Qemalit ishte n vitin 1868, drejtor i Sekretariatit n Zyrn Juridike n Sofje t Bullgaris, q n at koh ishte pjes e Turqis Osmane.

  14. Ismail Qemali m pas mori detyrn e nnprefektit t rajonit t Rusuk, nj detyr q e mbajti pr pes vjet. N vitin 1873, ai jep dorheqjen dhe largohet nga ajo detyr.

  15. Ismail Qemali u emrua sekretar i Prgjithshm i Ministris s Jashtme t Turqis n vitin 1876, nj detyr q e ndihmoi shum t njihte diplomacin turke nga brenda, por edhe at t huaj. N kt detyr qndroi pr nj vit.

  16. N vitin 1877, ai pson nj dnim n karriern e tij, pikrisht pr aktivitetin e tij patriotik ndaj Shqipris. Me arsyetimin se krkoi autonomin e Shqipris, ai internohet pr shtat vjet n Kytahja t Anadollit. Por presioni i nj pjes t administrats turke, por edhe t patriotve shqiptar, bri q sulltan Avdylhamiti ti hiqte internimin dhe ta emronte madje Vali n Bollu t Turqis.

  17. Ismail Qemali emrohet Vali n Siri, nj detyr shum e lart n at koh dhe pr m tepr q bhej fjal pr nj krahin q m von mori edhe ajo pavarsin si shtet i pavarur. Kt detyr e mbajti deri n 28 qershor t vitit 1892.

  18. Pr pun t mir Ismail Qemali arriti t bhej deri kshilltar personal i sulltan Avdylhamitit, n momentin kur Perandoria Osmane ishte n fund t saj. Nj detyr q e mbajti nga viti 1892 deri n vitin 1900. Kjo e ndihmoi at ta njihte nga brenda perandorin.

  19. Nga e gjith detyra e tij si kshilltar i Sulltanit, mbahet mend se Ismail Qemali ishte ai q i propozoi atij ndrtimin e nj hekurudhe q niste n Durrs dhe mbaronte n Stamboll. Nj vepr q nuk u ndrtua as n at koh dhe vazhdon t mos jet e ndrtuar edhe sot.

  20. M 1 maj t vitit 1900, sulltan Avdylhamiti pr pun dhe cilsi t mira e emron Vali i Prgjithshm i Libis, nj detyr mjaft e lart e asaj kohe. Por Ismail Qemali u nis pr n Tripoli, por rrugs kthehet dhe shkon n Paris, Londr e gjetk, pr t punuar pr shtjen shqiptare.

  21. M 1908, me ndihmn e shqiptarve t veriut t Maqedonis, Ismail Qemali zgjidhet deputet i rrethit t Beratit, por n fakt ishte prfaqsues i gjith Shqipris. Gjat kohs q Ismail Qemali ishte deputet n Parlamentin e par t Turqis moderne, ai pati nj pesh t konsiderueshme. Fjalimet e Ismail Qemalit n Kuvend kan qen nga m oratoriket dhe m me mendim, duke nxitur kundrshtart ta sulmojn pa t drejt.

  22. Ismail Qemali ra n sy n vitin 1871, pikrisht n zemr t Turqis osmane, se paraqiti tre krkesa t njpasnjshme pr hapjen e shkollave shqipe n Shqipri. Edhe pse punonte si pjes e administrats osmane, mori pjes n nj mbledhje t rilindsve shqiptar n Stamboll pr t krijuar alfabetin shqip.

  23. N vitin 1865 Ismail Qemali nisi t punonte pr pavarsin e Shqipris, duke krijuar pr kt shtje nj klub n kryeqendrn e perandoris, Stamboll, bashk me Konstandin Kristoforidhin.

  24. Shrbimi i siguris s administrats turke zbuloi se gjat kohs q Ismail Qemali punonte pr Turqin, kishte hartuar nj dokument pr projektin e nj Shqiprie t pavarur. Ky ishte edhe nj nga shkaqet m t mdha t prndjekjes q u ndrmor ndaj atij.

  25. Ismail Qemali vdiq n rrethana misterioze n Peruxha t Italis, pak momente para se t jepte nj konferenc pr shtyp. Deri m sot nuk ka n fakt nj variant eksplicit t vdekjes s tij, por gjithmon jan hedhur dyshime.

  26. Dyshimi m i madh mendohet t jet se ai sht helmuar n ushqim nga qarqe greke dhe italiane antishqiptare, q e shikonin Ismail Qemalin si nj personalitet me influenc t madhe pr shtjen shqiptare.

  27. Kufoma e Ismail Qemalit sht mbajtur n Peruxha pr dy jav pas vdekjes, me iden e balsamosjes. Por kjo i shtoi edhe m shum dyshimet pr helmim, pasi i kan nxjerr t gjitha organet e brendshme pr t zhdukur do shenj pr autopsin.

  28. Ismail Qemali sht varrosur dy her. Hern e par n shkurt t vitit 1919 n Kanin, vendin e lindjes dhe t paraardhsve t tij, dhe hern e dyt m 28 Nntor n Vlor, viti 1932.

  29. Varrimi i dyt sht br me urdhr posarisht t mbretit Ahmet Zogu, me rastin e 20-vjetorit t Pavarsis. Zogu dhe partia e asaj kohe i kan br nderimet m t mdha trupit t Ismail Qemalit, duke ia vendosur eshtrat n varrin q sht edhe sot n Vlor.

  30. Ceremonia pr rivarrosjen e eshtrave t Ismail Qemalit sht cilsuar si nj nga ceremonit m t mdha q ka organizuar Ahmet Zogu gjat gjith kohs q ai ka qen n pushtet. Ai i ka br nderimet m t mdha atij q u quajt babai i kombit.

  31. Ismail Qemali sht nga ata personalitete politike dhe shtetrore q ka shkruar kujtimet e veta. Por kujtimet e tij nuk jan botuar asnjher t plota dhe kjo sht udia q e ka shoqruar do gj n jetn e tij.

  32. Akuza m e madhe q sht hedhur ndaj Ismail Qemalit, sht ajo se ai ideoi pas pavarsis ndarjen e Shqipris n kantone nj model si Zvicra. Por sipas njerzve q e hodhn kt akuz, kjo do t bnte q fqinjt ta kishin m t leht ndarjen dhe coptimin e Shqipris.

  33. Pr her t par gjat gjith historis s shtetit shqiptar diskutohet q t hiqet emri i Ismail Qemalit nga nj institucion. Ky skandal ndodhi pikrisht kur rektori i Universitetit t Vlors, Tanush Shaska, propozoi q emri i Ismail Qemalit ti hiqej Universitetit t Vlors. Propozim ky q ngjalli nj reagim mjaft t ashpr si nga politika, media, intelektualt dhe publiku.

  34. Pasardhsit m aktiv t Ismail Qemalit n ditt e sotme jan Darling Vlora, Nedim Vlora dhe Ariana Vlora. Ndrsa shumica e pasardhsve t tjer kan vdekur, kurse pjesa tjetr sht n emigracion prej shum vitesh.

  35. Qamil bej Vlora (1895-1950) ishte djali dhe fmija i fundit i Ismail Qemalit. Qamili ishte i vetmi djal i Ismail Qemali q nuk u largua nga Shqipria. Edhe pse nuk u mor me politik, m 1946, pasi nuk pranoi bashkpunimin me regjimin komunist, u arrestua me pretekstin arm mbajtje pa leje, pasi iu gjet nj revolver, m shum antik sesa funksional. N burg u b me turbekuloz dhe vdiq n moshn 55-vjeare.

  36. Ismail Vlora dhe Xhevdet Vlora ishin dy niprit e Ismail Qemalit. Ata ishin poliglot q punuan pr bukn e gojs. Dy niprit e Ismail Qemalit nuk pranuan t bashkpunonin me regjimin komunist dhe n kt mnyr u detyruan t punonin npr fshatra t ndryshm me pun krahu.

  37. Ismail Qemali u martua dy her dhe n t dy rastet me shtetase greke. Pr her t par me nj vejush nga Konica, me t ciln nuk pati fmij, pasi vdiq gjat lindjes s bashku me vajzn. Ndrsa pr her t dyt u martua n vitin 1886, me Kleoniqi Surmeli, vajza e nj fisniku grek nga krahina e Edrnes.

  38. Ismail Qemali u detyrua ta rrmbente gruan e dyt pr arsye se ligjet e ndalonim martesn e nj myslimani me nj ortodokse. Si shkruan n kujtimet e veta Ismail Qemali, me kshilln e vjehrrit e rrmbeu nusen e ardhshme, ndrsa martesa u njoh zyrtarisht n 1886-n, ai ishte 23 vje.

  39. Nga martesa e dyt Ismail Qemali pati 9 fmij, tre vajza dhe gjasht djem. Vajzat quheshin Myvedet, Alije, Ylvie. Ndrsa djemt ishin Mahmud Bej, Tahir Bej, Ethem Bej, Xhevdet Bej, Qazim Bej dhe Qamil Bej.

  40. Fjalimi i Ismail Qemalit n pasditen e 28 Nntorit 1912, Vlor, zgjati rreth pes minuta. Fjalimi prmbante 450 fjal dhe u ndrpre disa her nga thirrjet e njerzve q ishin mbledhur n sheshin e qytetit. Ndrprerja m e gjat e fjalimit t Ismail Qemalit sht n momentin q ai nxjerr flamurin dhe e valvit at n ajr dhe thot Rroft Shqipria e Lir!.

  41. Fjalimi i Ismail Qemalit n Shpalljen e Pavarsis u lexua i gjithi n gjuhn shqipe. N t prmendet Shpallja e Pavarsis, lufta e Sknderbeut, vuajtjet e shqiptarve dhe s fundi, nj lutje drejtuar Zotit q t mbroj shqiptart dhe Shqiprin e Lir.

  42. Fjalia m e veant e fjalimit t Ismail Qemalit n Vlor sht: Zotit t Madh, t pranoj q ktej e tutje t jem un dshmori m i par i Atdheut, ashtu si pata nderin dhe fatin q t jem i pari ta puth e ta bj t valvitet i Lir. Flamuri i yn, natdhen ton t lir.

  43. Vendimi i par i Ismail Qemalit pas firmosjes s deklarats s Pavarsis dhe marrjes s detyrs si kryeministr, sht drgimi i lajmit n t gjitha qarqet e vendit dhe drgimi i telegrameve n shtetet e mdha pr njohjen e pavarsis.

  44. Ismail Qemali sht djali i Mahmut bej Vlors q disa her u ndshkua nga Porta e Lart dhe i Hadije Hanmit nga familja e njohur Alizoti e Gjirokastrs. Ismail Qemali kishte nj motr dhe nj vlla m t vogl, Sulejmanin. Sulejmani vdiq gjat internimit q iu b familjes nga turqit n Selanik, rreth vitit 1871.

  45. Kopja e dokumentit t Shpalljes s Pavarsis, e publikuar n vitin 2007, mendohet se i prket Lef Nosit, i cili n qeverin e par shqiptare ishte ministr i Post-Telegrafs. Teksti shqip i Deklarats s Pavarsis prbhet vetm prej katr rreshtash dhe jan ato ku thuhet: Shqipria t jet m vete, e lir dhe e mosvarme. M pas vijojn dy rreshta n turqishten e vjetr.

  46. Nga teksti dhe proklamata e Pavarsis, nga regjimi komunist jan hequr mjaft emra nga firmtart e pavarsis. Por n proklamat jan hequr edhe disa pasazhe.

  47. Kabineti i qeveris s Vlors prbhej nga 10 antar. Kryeministr Ismail Qemali, Zvendskryeministr Nikoll Kaorri, Ministr i Jashtm Myfit Libohova, i Lufts Mehmet Pash Drralla, i Drejtsis Petro Poga, i Arsimit Luigj Gurakuqi, i Financave Abdi Toptani, i Bujqsis Pandeli Cale, i Post Telegrafit Lef Nosi.

  48. Deri m sot nuk ekziston asnj fotografi nga momenti i Shpalljes s Pavarsis m 28 Nntor t vitit 1912. Ende nuk dihen shkaqet sepse ajo foto mungon. Ndrkoh q fotografia q paraqet ngritjen e flamurit n Vlor nga Ismail Qemali nuk i prket dats 28 Nntor 1912, por dats 1 dhjetor 1912.

  49. Shpallja e Pavarsis s Shqipris nuk u njoh q m 28 Nntor t vitit 1912 nga Evropa. Pavarsia e Shqipris nga shtetet evropiane u njoh vetm n vitin 1913, gjithashtu n kt vit u njoh edhe Ismail Qemali si kryeministr i Shqipris.

  50. Ismail Qemali e shpalli Pavarsin pr t gjitha trevat shqiptare. N kt akt hyn Kosova, nj pjes e Maqedonis, amria dhe pjesa q u shkput m von nga Mali i Zi.


  Tirana Observer
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-03-2012
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne Historine e Shqiperise, qe ben fjale per flamurin jane tre momente te rendesishme; Ngritja e flamurit nga Skenderbeu ne Kruje, ngritja e flamurit shqiptare me 1911 ne Decic ne perendim te Kelmendit nga Ded Gjo Luli, dhe ngritja e flamurit ne Vlore me 1912
  nga Ismail Qemali. Ne te tre keta flamuj e perbashkta e tyre eshte "Shqiponja dy krenare me ngjyre te zeze ne fushe te kuqe". Mendoj qe historia e besueshme e flamurit tone duhet te pershkohet nga nje fill studimi nga historianet nga flamuri i skenderbeut, deri tek flamuri i ngritur ne Vlore me 1912

 17. #37
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Zbulohet flamuri kuqezi i vitit 1844

  N fondin e etnografis n Qendrn e Studimeve Albanologjike sht zbuluar s fundi flamuri i shoqris "Drita" n Bukuresht, q i prket vitit 1884, raportojn mediet shqiptare.

  Ky zbulim i sht nnshtruar nj studimi t mirfillt nga studiuesja dhe prgjegjsja e Arkivit Etnografik, Ariola Prifti, dhe tashm ai do t ket edhe nj kartel historie t tij.

  “Flamuri sht i realizuar nga dy flet plhura mndafshi dhe gjendja e tij sht relativisht e mir, ndrkoh q pr sa i prket dekoracionit ka disa ndryshime, gj q tregon se ky sht nj variant i tij”, raporton “Balkanweb”. Mbishkrimi mbi flamur sht me germa latine.

  Ky flamur sht i lidhur ngusht me jetn kulturore t mrgats s Bukureshtit, e cila ka dhn nj kontribut t muar n themelimin e shtetit shqiptar. Flamuri sht me nj gjatsi 158 centimetra me gjersi 117 centimetra.

  Po n Qendrn e Studimeve Albanologjike, n dhjetor t vitit t kaluar, qe zbuluar flamuri me t cilin u varros Ismail Qemali m 12 shkurt t 1919-s dhe n rivarrimin e tij n 28 nntorin e vitit 1932 n “Sheshin e Flamurit” n Vlor. N QSA flamuri gjendej prej vitit 1957, por q pr shkak t mungess s dokumentacionit, nuk dihej rndsia e tij.

  Burimi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-04-2012
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga EDLIN Lexo Postimin
  50 fakte t rralla nga jeta e Ismail Qemalit

  - Kush sht Ismail Qemali. Edhe nj voglush 6-vjear e ka n maj t gjuhs prgjigjen: Plaku q ngriti flamurin dhe shpalli Pavarsin. Problemi sht se po aq sa ky voglush, sht nj pjes e madhe e popullsis s Shqipris q din vetm kaq pr plakun flokbardh q kreu aktin m t rndsishm n historin e shtetit shqiptar. Ka nj takm njerzisht q din m shum. Ca t tjer q din edhe pak m shum.  Edhe Ismail Qemali ka lindur m 16 tetor, n tekstet e historis ditlindja e tij njihet 24 janari, pikrisht pr kt arsye edhe dje u festua 168 vjetori i lindjes s tij. Prse i zhdukn ditlindjen m 16 tetor, pse prkonte me at t Enver Hoxhs. Cili sht arsimi i tij. Cilat ishin detyrat e tij m t larta n hierarkin e Perandoris Osmane. Si ngriti n Stamboll klubin pr pavarsin shqiptare dhe si u internua nga pushteti turk.
  Prse sulltani e emroi kshilltar t tij. Si u emrua Vali n Libi, por ai nuk shkoi n Tripoli, por n Paris, nga ku nisi punn pr pavarsin e Shqipris. Historia e 28 Nntorit, me k shkoi n Vlor dhe prse shkoi n Vlor. Cilin flamur ngriti dhe historia e dokumentit themeltar q u falsifikua. Nj histori plot lavdi dhe kontradikta t nj jete, q, si vet Ismail Qemali e ka thn n fjalimin e 28 Nntorit, Zoti donte q t ishte i pari shqiptar q ngriti flamurin.  1. Ismail Qemali, n fakt quhej Ismail bej Vlora. Emri i tij u ndryshua gjat kohs s regjimit komunist mbi botkuptime komuniste ndaj titullit Bej, por asnjher asnj historian dhe personalitet nuk e ka shpjeguar kt ndryshim.

  2. Ismail Qemali ishte nj nga personazhet m t rndsishme t familjes s njohur Vlora, nj familje e pasur dhe me shum tradita, dhe q ka nxjerr shum personazhe t rndsishm n jetn politike shqiptare.

  3. Ismail Qemali lindi m 16 tetor 1846 n Kanin t Vlors dhe vdiq m 24 janar t vitit 1919 n Peruxha t Italis. Vetm pas vitit 1990 sht msuar nga historiani turk me orgjin shqiptare, Nexhip Alpan, q ditlindja e Ismail Qemalit ishte n nj dit me at t Enver Hoxhs. Por ajo sht mbajtur e fsheht, duke mos u shkruar n asnj libr historie. N tekstet e historis s Shqipris dhe tekstet msimore datlindja sht shkruar m 24 janar 1844. N fakt ajo sht m 16 tetor 1844.

  4. Ismail Qemali jetoi 72 vjet, 3 muaj e 8 dit ose gjithsej 2628 dit. Ai kishte nj shtat mesatar dhe me nj trup me pesh po mesatare. Ismail Qemali mbante nj veshje t kohs, me kostum t kohs, kravat e kohs, flok t thinjur t krehur me kujdes dhe me nj mjekr t bardh t krehur edhe at. Ngjyra e kostumeve n prgjithsi ishte e zez dhe n kok mbante kapele.

  5. Ismail Qemali gjat gjith jets s vet jetoi n kto shtete: Shqipri, Greqi, Turqi, Itali, Bullgari, Siri dhe pr pak koh n Franc, Angli, Zvicr dhe Gjermani.

  6. Ismail Qemali u diplomua n gjimnazin Zosimea n Janin dhe pas nj karrier t konsiderueshme n administratn turke. U arsimua n Paris pr Shkenca Juridike dhe Ekonomike. Me kt edukim ai ishte nj nga m t arsimuarit n administratn turke t asaj kohe.

  7. Ismail Qemali njihej dhe si nj poliglot, nj arm q atij i shrbente n t gjith aktivitetin e tij politik pr shtjen shqiptare. Ai njihte shklqyer gjuhn shqipe, osmanishten, turqishten e re, greqishten e vjetr, latinishten, italishten dhe frngjishten.

  8. Ismail Qemali cilsohet si babai i kombit, duke qen se ka kryer aktin m historik n t gjith historin e shtetit shqiptar. Ai ngriti flamurin e Pavarsis n Vlor, m 28 Nntor t vitit 1912 dhe shpalli Shqiprin shtet t pavarur duke i krkuar fuqive ndrkombtare ta njihnin kt vendim.

  9. N asnj rrethan dhe n asnj situat, ai nuk e prdori kt moment sublim pr t prfituar dhe marr vlersime. Madje, n fjalimin e tij ditn e Shpalljes s Pavarsis, ai sht shprehur, se, si e donte Zoti q t ishte i pari t ngrinte flamurin e pavarsis, ashtu t bhej edhe hero i par i shtetit shqiptar.

  10. Ismail Qemali sht kryeministri dhe kryetari i par n historin e shtetit shqiptar. Ai qndroi n krye t qeveris nga data 28 Nntor e vitit 1912 deri n 22 janar 1914 pr 12 muaj e 56 dit.

  11. Ismail Qemali ngriti n Vlor flamurin e kuq me dy krena shqiponjash, nj flamur q deri m sot na vjen n tre variante. I pari, se kt e qndisi nj Marigo, nj nuse e shtpis ku fjeti Ismaili natn e fundit, at q e solli Spiridon Ilo nga SHBA varianti i tret i Eqrem bej Vlors, sipas t cilit ia dha ai flamurin q ia kishte falur Aleadro Kasstriota burri i nj princeshe q pretendonte se ishte pasardhse e Sknderbeut.

  12. N vlersimet e puns q i kan br drejtuesit e administrats turke pr Ismail Qemalin jan shnuar kto fjal: Vali i denj, diplomat, deputet, udhheqs shteti, mendimtar dhe kryetari i par i shtetit shqiptar.

  13. Ismail Qemali e nisi karriern e vet politike si prkthyes n Ministrin e Jashtme t Turqis Osmane n vitin 1860. Detyra e dyt n administrat e Ismail Qemalit ishte n vitin 1868, drejtor i Sekretariatit n Zyrn Juridike n Sofje t Bullgaris, q n at koh ishte pjes e Turqis Osmane.

  14. Ismail Qemali m pas mori detyrn e nnprefektit t rajonit t Rusuk, nj detyr q e mbajti pr pes vjet. N vitin 1873, ai jep dorheqjen dhe largohet nga ajo detyr.

  15. Ismail Qemali u emrua sekretar i Prgjithshm i Ministris s Jashtme t Turqis n vitin 1876, nj detyr q e ndihmoi shum t njihte diplomacin turke nga brenda, por edhe at t huaj. N kt detyr qndroi pr nj vit.

  16. N vitin 1877, ai pson nj dnim n karriern e tij, pikrisht pr aktivitetin e tij patriotik ndaj Shqipris. Me arsyetimin se krkoi autonomin e Shqipris, ai internohet pr shtat vjet n Kytahja t Anadollit. Por presioni i nj pjes t administrats turke, por edhe t patriotve shqiptar, bri q sulltan Avdylhamiti ti hiqte internimin dhe ta emronte madje Vali n Bollu t Turqis.

  17. Ismail Qemali emrohet Vali n Siri, nj detyr shum e lart n at koh dhe pr m tepr q bhej fjal pr nj krahin q m von mori edhe ajo pavarsin si shtet i pavarur. Kt detyr e mbajti deri n 28 qershor t vitit 1892.

  18. Pr pun t mir Ismail Qemali arriti t bhej deri kshilltar personal i sulltan Avdylhamitit, n momentin kur Perandoria Osmane ishte n fund t saj. Nj detyr q e mbajti nga viti 1892 deri n vitin 1900. Kjo e ndihmoi at ta njihte nga brenda perandorin.

  19. Nga e gjith detyra e tij si kshilltar i Sulltanit, mbahet mend se Ismail Qemali ishte ai q i propozoi atij ndrtimin e nj hekurudhe q niste n Durrs dhe mbaronte n Stamboll. Nj vepr q nuk u ndrtua as n at koh dhe vazhdon t mos jet e ndrtuar edhe sot.

  20. M 1 maj t vitit 1900, sulltan Avdylhamiti pr pun dhe cilsi t mira e emron Vali i Prgjithshm i Libis, nj detyr mjaft e lart e asaj kohe. Por Ismail Qemali u nis pr n Tripoli, por rrugs kthehet dhe shkon n Paris, Londr e gjetk, pr t punuar pr shtjen shqiptare.

  21. M 1908, me ndihmn e shqiptarve t veriut t Maqedonis, Ismail Qemali zgjidhet deputet i rrethit t Beratit, por n fakt ishte prfaqsues i gjith Shqipris. Gjat kohs q Ismail Qemali ishte deputet n Parlamentin e par t Turqis moderne, ai pati nj pesh t konsiderueshme. Fjalimet e Ismail Qemalit n Kuvend kan qen nga m oratoriket dhe m me mendim, duke nxitur kundrshtart ta sulmojn pa t drejt.

  22. Ismail Qemali ra n sy n vitin 1871, pikrisht n zemr t Turqis osmane, se paraqiti tre krkesa t njpasnjshme pr hapjen e shkollave shqipe n Shqipri. Edhe pse punonte si pjes e administrats osmane, mori pjes n nj mbledhje t rilindsve shqiptar n Stamboll pr t krijuar alfabetin shqip.

  23. N vitin 1865 Ismail Qemali nisi t punonte pr pavarsin e Shqipris, duke krijuar pr kt shtje nj klub n kryeqendrn e perandoris, Stamboll, bashk me Konstandin Kristoforidhin.

  24. Shrbimi i siguris s administrats turke zbuloi se gjat kohs q Ismail Qemali punonte pr Turqin, kishte hartuar nj dokument pr projektin e nj Shqiprie t pavarur. Ky ishte edhe nj nga shkaqet m t mdha t prndjekjes q u ndrmor ndaj atij.

  25. Ismail Qemali vdiq n rrethana misterioze n Peruxha t Italis, pak momente para se t jepte nj konferenc pr shtyp. Deri m sot nuk ka n fakt nj variant eksplicit t vdekjes s tij, por gjithmon jan hedhur dyshime.

  26. Dyshimi m i madh mendohet t jet se ai sht helmuar n ushqim nga qarqe greke dhe italiane antishqiptare, q e shikonin Ismail Qemalin si nj personalitet me influenc t madhe pr shtjen shqiptare.

  27. Kufoma e Ismail Qemalit sht mbajtur n Peruxha pr dy jav pas vdekjes, me iden e balsamosjes. Por kjo i shtoi edhe m shum dyshimet pr helmim, pasi i kan nxjerr t gjitha organet e brendshme pr t zhdukur do shenj pr autopsin.

  28. Ismail Qemali sht varrosur dy her. Hern e par n shkurt t vitit 1919 n Kanin, vendin e lindjes dhe t paraardhsve t tij, dhe hern e dyt m 28 Nntor n Vlor, viti 1932.

  29. Varrimi i dyt sht br me urdhr posarisht t mbretit Ahmet Zogu, me rastin e 20-vjetorit t Pavarsis. Zogu dhe partia e asaj kohe i kan br nderimet m t mdha trupit t Ismail Qemalit, duke ia vendosur eshtrat n varrin q sht edhe sot n Vlor.

  30. Ceremonia pr rivarrosjen e eshtrave t Ismail Qemalit sht cilsuar si nj nga ceremonit m t mdha q ka organizuar Ahmet Zogu gjat gjith kohs q ai ka qen n pushtet. Ai i ka br nderimet m t mdha atij q u quajt babai i kombit.

  31. Ismail Qemali sht nga ata personalitete politike dhe shtetrore q ka shkruar kujtimet e veta. Por kujtimet e tij nuk jan botuar asnjher t plota dhe kjo sht udia q e ka shoqruar do gj n jetn e tij.

  32. Akuza m e madhe q sht hedhur ndaj Ismail Qemalit, sht ajo se ai ideoi pas pavarsis ndarjen e Shqipris n kantone nj model si Zvicra. Por sipas njerzve q e hodhn kt akuz, kjo do t bnte q fqinjt ta kishin m t leht ndarjen dhe coptimin e Shqipris.

  33. Pr her t par gjat gjith historis s shtetit shqiptar diskutohet q t hiqet emri i Ismail Qemalit nga nj institucion. Ky skandal ndodhi pikrisht kur rektori i Universitetit t Vlors, Tanush Shaska, propozoi q emri i Ismail Qemalit ti hiqej Universitetit t Vlors. Propozim ky q ngjalli nj reagim mjaft t ashpr si nga politika, media, intelektualt dhe publiku.

  34. Pasardhsit m aktiv t Ismail Qemalit n ditt e sotme jan Darling Vlora, Nedim Vlora dhe Ariana Vlora. Ndrsa shumica e pasardhsve t tjer kan vdekur, kurse pjesa tjetr sht n emigracion prej shum vitesh.

  35. Qamil bej Vlora (1895-1950) ishte djali dhe fmija i fundit i Ismail Qemalit. Qamili ishte i vetmi djal i Ismail Qemali q nuk u largua nga Shqipria. Edhe pse nuk u mor me politik, m 1946, pasi nuk pranoi bashkpunimin me regjimin komunist, u arrestua me pretekstin arm mbajtje pa leje, pasi iu gjet nj revolver, m shum antik sesa funksional. N burg u b me turbekuloz dhe vdiq n moshn 55-vjeare.

  36. Ismail Vlora dhe Xhevdet Vlora ishin dy niprit e Ismail Qemalit. Ata ishin poliglot q punuan pr bukn e gojs. Dy niprit e Ismail Qemalit nuk pranuan t bashkpunonin me regjimin komunist dhe n kt mnyr u detyruan t punonin npr fshatra t ndryshm me pun krahu.

  37. Ismail Qemali u martua dy her dhe n t dy rastet me shtetase greke. Pr her t par me nj vejush nga Konica, me t ciln nuk pati fmij, pasi vdiq gjat lindjes s bashku me vajzn. Ndrsa pr her t dyt u martua n vitin 1886, me Kleoniqi Surmeli, vajza e nj fisniku grek nga krahina e Edrnes.

  38. Ismail Qemali u detyrua ta rrmbente gruan e dyt pr arsye se ligjet e ndalonim martesn e nj myslimani me nj ortodokse. Si shkruan n kujtimet e veta Ismail Qemali, me kshilln e vjehrrit e rrmbeu nusen e ardhshme, ndrsa martesa u njoh zyrtarisht n 1886-n, ai ishte 23 vje.

  39. Nga martesa e dyt Ismail Qemali pati 9 fmij, tre vajza dhe gjasht djem. Vajzat quheshin Myvedet, Alije, Ylvie. Ndrsa djemt ishin Mahmud Bej, Tahir Bej, Ethem Bej, Xhevdet Bej, Qazim Bej dhe Qamil Bej.

  40. Fjalimi i Ismail Qemalit n pasditen e 28 Nntorit 1912, Vlor, zgjati rreth pes minuta. Fjalimi prmbante 450 fjal dhe u ndrpre disa her nga thirrjet e njerzve q ishin mbledhur n sheshin e qytetit. Ndrprerja m e gjat e fjalimit t Ismail Qemalit sht n momentin q ai nxjerr flamurin dhe e valvit at n ajr dhe thot Rroft Shqipria e Lir!.

  41. Fjalimi i Ismail Qemalit n Shpalljen e Pavarsis u lexua i gjithi n gjuhn shqipe. N t prmendet Shpallja e Pavarsis, lufta e Sknderbeut, vuajtjet e shqiptarve dhe s fundi, nj lutje drejtuar Zotit q t mbroj shqiptart dhe Shqiprin e Lir.

  42. Fjalia m e veant e fjalimit t Ismail Qemalit n Vlor sht: Zotit t Madh, t pranoj q ktej e tutje t jem un dshmori m i par i Atdheut, ashtu si pata nderin dhe fatin q t jem i pari ta puth e ta bj t valvitet i Lir. Flamuri i yn, natdhen ton t lir.

  43. Vendimi i par i Ismail Qemalit pas firmosjes s deklarats s Pavarsis dhe marrjes s detyrs si kryeministr, sht drgimi i lajmit n t gjitha qarqet e vendit dhe drgimi i telegrameve n shtetet e mdha pr njohjen e pavarsis.

  44. Ismail Qemali sht djali i Mahmut bej Vlors q disa her u ndshkua nga Porta e Lart dhe i Hadije Hanmit nga familja e njohur Alizoti e Gjirokastrs. Ismail Qemali kishte nj motr dhe nj vlla m t vogl, Sulejmanin. Sulejmani vdiq gjat internimit q iu b familjes nga turqit n Selanik, rreth vitit 1871.

  45. Kopja e dokumentit t Shpalljes s Pavarsis, e publikuar n vitin 2007, mendohet se i prket Lef Nosit, i cili n qeverin e par shqiptare ishte ministr i Post-Telegrafs. Teksti shqip i Deklarats s Pavarsis prbhet vetm prej katr rreshtash dhe jan ato ku thuhet: Shqipria t jet m vete, e lir dhe e mosvarme. M pas vijojn dy rreshta n turqishten e vjetr.

  46. Nga teksti dhe proklamata e Pavarsis, nga regjimi komunist jan hequr mjaft emra nga firmtart e pavarsis. Por n proklamat jan hequr edhe disa pasazhe.

  47. Kabineti i qeveris s Vlors prbhej nga 10 antar. Kryeministr Ismail Qemali, Zvendskryeministr Nikoll Kaorri, Ministr i Jashtm Myfit Libohova, i Lufts Mehmet Pash Drralla, i Drejtsis Petro Poga, i Arsimit Luigj Gurakuqi, i Financave Abdi Toptani, i Bujqsis Pandeli Cale, i Post Telegrafit Lef Nosi.

  48. Deri m sot nuk ekziston asnj fotografi nga momenti i Shpalljes s Pavarsis m 28 Nntor t vitit 1912. Ende nuk dihen shkaqet sepse ajo foto mungon. Ndrkoh q fotografia q paraqet ngritjen e flamurit n Vlor nga Ismail Qemali nuk i prket dats 28 Nntor 1912, por dats 1 dhjetor 1912.

  49. Shpallja e Pavarsis s Shqipris nuk u njoh q m 28 Nntor t vitit 1912 nga Evropa. Pavarsia e Shqipris nga shtetet evropiane u njoh vetm n vitin 1913, gjithashtu n kt vit u njoh edhe Ismail Qemali si kryeministr i Shqipris.

  50. Ismail Qemali e shpalli Pavarsin pr t gjitha trevat shqiptare. N kt akt hyn Kosova, nj pjes e Maqedonis, amria dhe pjesa q u shkput m von nga Mali i Zi.


  Tirana Observer
  Biografija qe shkruani ju zotni per Ismail Qemalin eshte jo vetem anakronike por edhe e pa besueshme : p.sh.pasi ju shpjegoni aktivitetin e tij deri ne fnd ktheheni perseri ne vitet 18OO (anakronike)
  E pa besueshmja kur marr denimin per internim dhe i hiqet ky denim (megjithese vazhdon te merret me pune patriotiqe dallohet per pune te mire ne sherbim te sulltanit) dhe kaq sy lesh paska qene sulltani qe i jep detyren per ne Azi e ai vjen e merret me pune patriotike ne Evrope?

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-04-2012
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga EDLIN Lexo Postimin
  50 fakte t rralla nga jeta e Ismail Qemalit

  - Kush sht Ismail Qemali. Edhe nj voglush 6-vjear e ka n maj t gjuhs prgjigjen: Plaku q ngriti flamurin dhe shpalli Pavarsin. Problemi sht se po aq sa ky voglush, sht nj pjes e madhe e popullsis s Shqipris q din vetm kaq pr plakun flokbardh q kreu aktin m t rndsishm n historin e shtetit shqiptar. Ka nj takm njerzisht q din m shum. Ca t tjer q din edhe pak m shum.  Edhe Ismail Qemali ka lindur m 16 tetor, n tekstet e historis ditlindja e tij njihet 24 janari, pikrisht pr kt arsye edhe dje u festua 168 vjetori i lindjes s tij. Prse i zhdukn ditlindjen m 16 tetor, pse prkonte me at t Enver Hoxhs. Cili sht arsimi i tij. Cilat ishin detyrat e tij m t larta n hierarkin e Perandoris Osmane. Si ngriti n Stamboll klubin pr pavarsin shqiptare dhe si u internua nga pushteti turk.
  Prse sulltani e emroi kshilltar t tij. Si u emrua Vali n Libi, por ai nuk shkoi n Tripoli, por n Paris, nga ku nisi punn pr pavarsin e Shqipris. Historia e 28 Nntorit, me k shkoi n Vlor dhe prse shkoi n Vlor. Cilin flamur ngriti dhe historia e dokumentit themeltar q u falsifikua. Nj histori plot lavdi dhe kontradikta t nj jete, q, si vet Ismail Qemali e ka thn n fjalimin e 28 Nntorit, Zoti donte q t ishte i pari shqiptar q ngriti flamurin.  1. Ismail Qemali, n fakt quhej Ismail bej Vlora. Emri i tij u ndryshua gjat kohs s regjimit komunist mbi botkuptime komuniste ndaj titullit Bej, por asnjher asnj historian dhe personalitet nuk e ka shpjeguar kt ndryshim.

  2. Ismail Qemali ishte nj nga personazhet m t rndsishme t familjes s njohur Vlora, nj familje e pasur dhe me shum tradita, dhe q ka nxjerr shum personazhe t rndsishm n jetn politike shqiptare.

  3. Ismail Qemali lindi m 16 tetor 1846 n Kanin t Vlors dhe vdiq m 24 janar t vitit 1919 n Peruxha t Italis. Vetm pas vitit 1990 sht msuar nga historiani turk me orgjin shqiptare, Nexhip Alpan, q ditlindja e Ismail Qemalit ishte n nj dit me at t Enver Hoxhs. Por ajo sht mbajtur e fsheht, duke mos u shkruar n asnj libr historie. N tekstet e historis s Shqipris dhe tekstet msimore datlindja sht shkruar m 24 janar 1844. N fakt ajo sht m 16 tetor 1844.

  4. Ismail Qemali jetoi 72 vjet, 3 muaj e 8 dit ose gjithsej 2628 dit. Ai kishte nj shtat mesatar dhe me nj trup me pesh po mesatare. Ismail Qemali mbante nj veshje t kohs, me kostum t kohs, kravat e kohs, flok t thinjur t krehur me kujdes dhe me nj mjekr t bardh t krehur edhe at. Ngjyra e kostumeve n prgjithsi ishte e zez dhe n kok mbante kapele.

  5. Ismail Qemali gjat gjith jets s vet jetoi n kto shtete: Shqipri, Greqi, Turqi, Itali, Bullgari, Siri dhe pr pak koh n Franc, Angli, Zvicr dhe Gjermani.

  6. Ismail Qemali u diplomua n gjimnazin Zosimea n Janin dhe pas nj karrier t konsiderueshme n administratn turke. U arsimua n Paris pr Shkenca Juridike dhe Ekonomike. Me kt edukim ai ishte nj nga m t arsimuarit n administratn turke t asaj kohe.

  7. Ismail Qemali njihej dhe si nj poliglot, nj arm q atij i shrbente n t gjith aktivitetin e tij politik pr shtjen shqiptare. Ai njihte shklqyer gjuhn shqipe, osmanishten, turqishten e re, greqishten e vjetr, latinishten, italishten dhe frngjishten.

  8. Ismail Qemali cilsohet si babai i kombit, duke qen se ka kryer aktin m historik n t gjith historin e shtetit shqiptar. Ai ngriti flamurin e Pavarsis n Vlor, m 28 Nntor t vitit 1912 dhe shpalli Shqiprin shtet t pavarur duke i krkuar fuqive ndrkombtare ta njihnin kt vendim.

  9. N asnj rrethan dhe n asnj situat, ai nuk e prdori kt moment sublim pr t prfituar dhe marr vlersime. Madje, n fjalimin e tij ditn e Shpalljes s Pavarsis, ai sht shprehur, se, si e donte Zoti q t ishte i pari t ngrinte flamurin e pavarsis, ashtu t bhej edhe hero i par i shtetit shqiptar.

  10. Ismail Qemali sht kryeministri dhe kryetari i par n historin e shtetit shqiptar. Ai qndroi n krye t qeveris nga data 28 Nntor e vitit 1912 deri n 22 janar 1914 pr 12 muaj e 56 dit.

  11. Ismail Qemali ngriti n Vlor flamurin e kuq me dy krena shqiponjash, nj flamur q deri m sot na vjen n tre variante. I pari, se kt e qndisi nj Marigo, nj nuse e shtpis ku fjeti Ismaili natn e fundit, at q e solli Spiridon Ilo nga SHBA varianti i tret i Eqrem bej Vlors, sipas t cilit ia dha ai flamurin q ia kishte falur Aleadro Kasstriota burri i nj princeshe q pretendonte se ishte pasardhse e Sknderbeut.

  12. N vlersimet e puns q i kan br drejtuesit e administrats turke pr Ismail Qemalin jan shnuar kto fjal: Vali i denj, diplomat, deputet, udhheqs shteti, mendimtar dhe kryetari i par i shtetit shqiptar.

  13. Ismail Qemali e nisi karriern e vet politike si prkthyes n Ministrin e Jashtme t Turqis Osmane n vitin 1860. Detyra e dyt n administrat e Ismail Qemalit ishte n vitin 1868, drejtor i Sekretariatit n Zyrn Juridike n Sofje t Bullgaris, q n at koh ishte pjes e Turqis Osmane.

  14. Ismail Qemali m pas mori detyrn e nnprefektit t rajonit t Rusuk, nj detyr q e mbajti pr pes vjet. N vitin 1873, ai jep dorheqjen dhe largohet nga ajo detyr.

  15. Ismail Qemali u emrua sekretar i Prgjithshm i Ministris s Jashtme t Turqis n vitin 1876, nj detyr q e ndihmoi shum t njihte diplomacin turke nga brenda, por edhe at t huaj. N kt detyr qndroi pr nj vit.

  16. N vitin 1877, ai pson nj dnim n karriern e tij, pikrisht pr aktivitetin e tij patriotik ndaj Shqipris. Me arsyetimin se krkoi autonomin e Shqipris, ai internohet pr shtat vjet n Kytahja t Anadollit. Por presioni i nj pjes t administrats turke, por edhe t patriotve shqiptar, bri q sulltan Avdylhamiti ti hiqte internimin dhe ta emronte madje Vali n Bollu t Turqis.

  17. Ismail Qemali emrohet Vali n Siri, nj detyr shum e lart n at koh dhe pr m tepr q bhej fjal pr nj krahin q m von mori edhe ajo pavarsin si shtet i pavarur. Kt detyr e mbajti deri n 28 qershor t vitit 1892.

  18. Pr pun t mir Ismail Qemali arriti t bhej deri kshilltar personal i sulltan Avdylhamitit, n momentin kur Perandoria Osmane ishte n fund t saj. Nj detyr q e mbajti nga viti 1892 deri n vitin 1900. Kjo e ndihmoi at ta njihte nga brenda perandorin.

  19. Nga e gjith detyra e tij si kshilltar i Sulltanit, mbahet mend se Ismail Qemali ishte ai q i propozoi atij ndrtimin e nj hekurudhe q niste n Durrs dhe mbaronte n Stamboll. Nj vepr q nuk u ndrtua as n at koh dhe vazhdon t mos jet e ndrtuar edhe sot.

  20. M 1 maj t vitit 1900, sulltan Avdylhamiti pr pun dhe cilsi t mira e emron Vali i Prgjithshm i Libis, nj detyr mjaft e lart e asaj kohe. Por Ismail Qemali u nis pr n Tripoli, por rrugs kthehet dhe shkon n Paris, Londr e gjetk, pr t punuar pr shtjen shqiptare.

  21. M 1908, me ndihmn e shqiptarve t veriut t Maqedonis, Ismail Qemali zgjidhet deputet i rrethit t Beratit, por n fakt ishte prfaqsues i gjith Shqipris. Gjat kohs q Ismail Qemali ishte deputet n Parlamentin e par t Turqis moderne, ai pati nj pesh t konsiderueshme. Fjalimet e Ismail Qemalit n Kuvend kan qen nga m oratoriket dhe m me mendim, duke nxitur kundrshtart ta sulmojn pa t drejt.

  22. Ismail Qemali ra n sy n vitin 1871, pikrisht n zemr t Turqis osmane, se paraqiti tre krkesa t njpasnjshme pr hapjen e shkollave shqipe n Shqipri. Edhe pse punonte si pjes e administrats osmane, mori pjes n nj mbledhje t rilindsve shqiptar n Stamboll pr t krijuar alfabetin shqip.

  23. N vitin 1865 Ismail Qemali nisi t punonte pr pavarsin e Shqipris, duke krijuar pr kt shtje nj klub n kryeqendrn e perandoris, Stamboll, bashk me Konstandin Kristoforidhin.

  24. Shrbimi i siguris s administrats turke zbuloi se gjat kohs q Ismail Qemali punonte pr Turqin, kishte hartuar nj dokument pr projektin e nj Shqiprie t pavarur. Ky ishte edhe nj nga shkaqet m t mdha t prndjekjes q u ndrmor ndaj atij.

  25. Ismail Qemali vdiq n rrethana misterioze n Peruxha t Italis, pak momente para se t jepte nj konferenc pr shtyp. Deri m sot nuk ka n fakt nj variant eksplicit t vdekjes s tij, por gjithmon jan hedhur dyshime.

  26. Dyshimi m i madh mendohet t jet se ai sht helmuar n ushqim nga qarqe greke dhe italiane antishqiptare, q e shikonin Ismail Qemalin si nj personalitet me influenc t madhe pr shtjen shqiptare.

  27. Kufoma e Ismail Qemalit sht mbajtur n Peruxha pr dy jav pas vdekjes, me iden e balsamosjes. Por kjo i shtoi edhe m shum dyshimet pr helmim, pasi i kan nxjerr t gjitha organet e brendshme pr t zhdukur do shenj pr autopsin.

  28. Ismail Qemali sht varrosur dy her. Hern e par n shkurt t vitit 1919 n Kanin, vendin e lindjes dhe t paraardhsve t tij, dhe hern e dyt m 28 Nntor n Vlor, viti 1932.

  29. Varrimi i dyt sht br me urdhr posarisht t mbretit Ahmet Zogu, me rastin e 20-vjetorit t Pavarsis. Zogu dhe partia e asaj kohe i kan br nderimet m t mdha trupit t Ismail Qemalit, duke ia vendosur eshtrat n varrin q sht edhe sot n Vlor.

  30. Ceremonia pr rivarrosjen e eshtrave t Ismail Qemalit sht cilsuar si nj nga ceremonit m t mdha q ka organizuar Ahmet Zogu gjat gjith kohs q ai ka qen n pushtet. Ai i ka br nderimet m t mdha atij q u quajt babai i kombit.

  31. Ismail Qemali sht nga ata personalitete politike dhe shtetrore q ka shkruar kujtimet e veta. Por kujtimet e tij nuk jan botuar asnjher t plota dhe kjo sht udia q e ka shoqruar do gj n jetn e tij.

  32. Akuza m e madhe q sht hedhur ndaj Ismail Qemalit, sht ajo se ai ideoi pas pavarsis ndarjen e Shqipris n kantone nj model si Zvicra. Por sipas njerzve q e hodhn kt akuz, kjo do t bnte q fqinjt ta kishin m t leht ndarjen dhe coptimin e Shqipris.

  33. Pr her t par gjat gjith historis s shtetit shqiptar diskutohet q t hiqet emri i Ismail Qemalit nga nj institucion. Ky skandal ndodhi pikrisht kur rektori i Universitetit t Vlors, Tanush Shaska, propozoi q emri i Ismail Qemalit ti hiqej Universitetit t Vlors. Propozim ky q ngjalli nj reagim mjaft t ashpr si nga politika, media, intelektualt dhe publiku.

  34. Pasardhsit m aktiv t Ismail Qemalit n ditt e sotme jan Darling Vlora, Nedim Vlora dhe Ariana Vlora. Ndrsa shumica e pasardhsve t tjer kan vdekur, kurse pjesa tjetr sht n emigracion prej shum vitesh.

  35. Qamil bej Vlora (1895-1950) ishte djali dhe fmija i fundit i Ismail Qemalit. Qamili ishte i vetmi djal i Ismail Qemali q nuk u largua nga Shqipria. Edhe pse nuk u mor me politik, m 1946, pasi nuk pranoi bashkpunimin me regjimin komunist, u arrestua me pretekstin arm mbajtje pa leje, pasi iu gjet nj revolver, m shum antik sesa funksional. N burg u b me turbekuloz dhe vdiq n moshn 55-vjeare.

  36. Ismail Vlora dhe Xhevdet Vlora ishin dy niprit e Ismail Qemalit. Ata ishin poliglot q punuan pr bukn e gojs. Dy niprit e Ismail Qemalit nuk pranuan t bashkpunonin me regjimin komunist dhe n kt mnyr u detyruan t punonin npr fshatra t ndryshm me pun krahu.

  37. Ismail Qemali u martua dy her dhe n t dy rastet me shtetase greke. Pr her t par me nj vejush nga Konica, me t ciln nuk pati fmij, pasi vdiq gjat lindjes s bashku me vajzn. Ndrsa pr her t dyt u martua n vitin 1886, me Kleoniqi Surmeli, vajza e nj fisniku grek nga krahina e Edrnes.

  38. Ismail Qemali u detyrua ta rrmbente gruan e dyt pr arsye se ligjet e ndalonim martesn e nj myslimani me nj ortodokse. Si shkruan n kujtimet e veta Ismail Qemali, me kshilln e vjehrrit e rrmbeu nusen e ardhshme, ndrsa martesa u njoh zyrtarisht n 1886-n, ai ishte 23 vje.

  39. Nga martesa e dyt Ismail Qemali pati 9 fmij, tre vajza dhe gjasht djem. Vajzat quheshin Myvedet, Alije, Ylvie. Ndrsa djemt ishin Mahmud Bej, Tahir Bej, Ethem Bej, Xhevdet Bej, Qazim Bej dhe Qamil Bej.

  40. Fjalimi i Ismail Qemalit n pasditen e 28 Nntorit 1912, Vlor, zgjati rreth pes minuta. Fjalimi prmbante 450 fjal dhe u ndrpre disa her nga thirrjet e njerzve q ishin mbledhur n sheshin e qytetit. Ndrprerja m e gjat e fjalimit t Ismail Qemalit sht n momentin q ai nxjerr flamurin dhe e valvit at n ajr dhe thot Rroft Shqipria e Lir!.

  41. Fjalimi i Ismail Qemalit n Shpalljen e Pavarsis u lexua i gjithi n gjuhn shqipe. N t prmendet Shpallja e Pavarsis, lufta e Sknderbeut, vuajtjet e shqiptarve dhe s fundi, nj lutje drejtuar Zotit q t mbroj shqiptart dhe Shqiprin e Lir.

  42. Fjalia m e veant e fjalimit t Ismail Qemalit n Vlor sht: Zotit t Madh, t pranoj q ktej e tutje t jem un dshmori m i par i Atdheut, ashtu si pata nderin dhe fatin q t jem i pari ta puth e ta bj t valvitet i Lir. Flamuri i yn, natdhen ton t lir.

  43. Vendimi i par i Ismail Qemalit pas firmosjes s deklarats s Pavarsis dhe marrjes s detyrs si kryeministr, sht drgimi i lajmit n t gjitha qarqet e vendit dhe drgimi i telegrameve n shtetet e mdha pr njohjen e pavarsis.

  44. Ismail Qemali sht djali i Mahmut bej Vlors q disa her u ndshkua nga Porta e Lart dhe i Hadije Hanmit nga familja e njohur Alizoti e Gjirokastrs. Ismail Qemali kishte nj motr dhe nj vlla m t vogl, Sulejmanin. Sulejmani vdiq gjat internimit q iu b familjes nga turqit n Selanik, rreth vitit 1871.

  45. Kopja e dokumentit t Shpalljes s Pavarsis, e publikuar n vitin 2007, mendohet se i prket Lef Nosit, i cili n qeverin e par shqiptare ishte ministr i Post-Telegrafs. Teksti shqip i Deklarats s Pavarsis prbhet vetm prej katr rreshtash dhe jan ato ku thuhet: Shqipria t jet m vete, e lir dhe e mosvarme. M pas vijojn dy rreshta n turqishten e vjetr.

  46. Nga teksti dhe proklamata e Pavarsis, nga regjimi komunist jan hequr mjaft emra nga firmtart e pavarsis. Por n proklamat jan hequr edhe disa pasazhe.

  47. Kabineti i qeveris s Vlors prbhej nga 10 antar. Kryeministr Ismail Qemali, Zvendskryeministr Nikoll Kaorri, Ministr i Jashtm Myfit Libohova, i Lufts Mehmet Pash Drralla, i Drejtsis Petro Poga, i Arsimit Luigj Gurakuqi, i Financave Abdi Toptani, i Bujqsis Pandeli Cale, i Post Telegrafit Lef Nosi.

  48. Deri m sot nuk ekziston asnj fotografi nga momenti i Shpalljes s Pavarsis m 28 Nntor t vitit 1912. Ende nuk dihen shkaqet sepse ajo foto mungon. Ndrkoh q fotografia q paraqet ngritjen e flamurit n Vlor nga Ismail Qemali nuk i prket dats 28 Nntor 1912, por dats 1 dhjetor 1912.

  49. Shpallja e Pavarsis s Shqipris nuk u njoh q m 28 Nntor t vitit 1912 nga Evropa. Pavarsia e Shqipris nga shtetet evropiane u njoh vetm n vitin 1913, gjithashtu n kt vit u njoh edhe Ismail Qemali si kryeministr i Shqipris.

  50. Ismail Qemali e shpalli Pavarsin pr t gjitha trevat shqiptare. N kt akt hyn Kosova, nj pjes e Maqedonis, amria dhe pjesa q u shkput m von nga Mali i Zi.


  Tirana Observer
  Biografija qe shkruani ju zotni per Ismail Qemalin eshte jo vetem anakronike por edhe e pa besueshme : p.sh.pasi ju shpjegoni aktivitetin e tij deri ne fnd ktheheni perseri ne vitet 18OO (anakronike)
  E pa besueshmja kur merr denimin per internim dhe i hiqet ky denim (megjithese vazhdon te merret me pune patriotiqe dallohet per pune te mire ne sherbim te sulltanit) dhe kaq sy lesh paska qene sulltani qe i jep detyren per ne Azi e ai vjen e merret me pune patriotike ne Evrope?

 20. #40
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  Sulltani e di me se miri... !!
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 2. Origjina e Himnit te Flamurit
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-12-2013, 20:51
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Gjeneza e "Himnit t Flamurit"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 00:32
 5. Diskutime mbi individe me pushtet
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 26-07-2002, 20:37

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •