Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Anėtarėsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Njerezit stresohen atehere kur bejne nje jete qe nuk e kane zgjedhur, por u eshte imponuar nga shoqeria. Kuren per tu cliruar nga stresi, secili e formulon vete, mjafton ti beje keto pyetje vetes:

  - A je i kenaqur nga rutina e dites apo jetes tende?
  - Cfare te pelqen ne rutinen e dites qe e ben me qejf?
  - Cfare nuk te pelqen ne rutinen e dites qe e ben pa qejf vetem se duhet ta besh?
  - Si do te pelqente qe ta ndryshoje jeten tende, ashtu sic te pelqen ty dhe jo ashtu sic te imponon shoqeria?
  - Cilat jane hobet dhe interesat e tua qe i ke pasion?

  Pasi i ben keto pyetje vetes, ti ke perplasur me njera-tjetren dy kendveshtrime mbi jeten: kendveshtrimin qe ty te eshte imponuar nga shoqeria dhe kendveshtrimin tend origjinal mbi jeten. Pozitivja ne kete meditim te shkurter eshte fakti qe ti ben nje hap mbrapa dhe ulesh e mediton per jeten qe ben dhe jeten qe do te pelqente te beje. Ne fund te ketij meditimi, do kesh kuptuar shume gjera mbi shkaqet e stresit dhe mbi ate qe ti je sot dhe do te pelqente te ishe neser. Ke per ta kuptuar vete se cfare te pelqen te ndryshosh ne jeten apo rutinen tende. Kuptohet qe njeriu ka detyrime ndaj vetes dhe shoqerise dhe nuk mund te beje gjithcka qe i do zemra, por e rendesishme eshte qe ti balancosh te dyja.

  Te jetosh per hir te te jetuarit.
  Te jetosh se te pelqen jeta.

  Albo

  plotesisht dakord,je per yll me flamur ;ju te tjeret qe keni sjelle ide se si te lehtesosh apo te parandalosh stresin vetem tek i lexova u stresova dhe me shume.Gjumi eshte mbi gjithcka ,ky eshte mendimi im se jam gjumashe shume dhe po nuk mbusha oret qe kam si rregullore jam e stresuar gjithe diten.sa per ato qe thone shkruani ditar nuk jam dakord sepse eshte me mire qe ti harrosh,une dua kure si te harroj ato qe kane kaluar e ju me thoni ti stampoj ne fletore bahhh asnjehere.Jam shume dakord me shetitje sa here qe te keni mundesi ne ajer te paster dhe te mendoni per gjera te bukura dhe endrrat duke bere planifikime per realizim te tyre,etj.

 2. #22
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  une mendoj se ndikojne shume gjera .
  njerezit nuk e kane stresin vetem nga nje arsye , ka arsye te ndryshme qe te stresojne , dhe albo e ka thene mire me ato pyetjet qe duhet ti besh vetes .
  duhet te nderrosh dhe ambient ka te beje shume mos vazhosh me rutinen e perditshme
  stresi eshte armiku me i madh i njerezimit sot ne bote , te gjithe jane te stresuar .

 3. #23
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Anėtarėsuar
  14-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,537
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  sic po funsionin bota tani, tresi dhe depresioni do jene semundja e shekullit.
  albo e ka sqaruar mire ske ci shton as ci eqen me shum.
  uroj qe te keni sa me pak stress.

 4. #24
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  care ka shkrujt albo o me se e vertet

  po o i stres tjeter me gjet ekuilibrin

  i mikesha jeme mbaroi university i ktu n'usa per bis ene gjith diten para computerit
  e boni i vit ene uf e puf. ata tshpis mbureshin se goca punote ne i company amerikone e bote pare. i dite mthot. kom pas qef gjithmon me u bo stewardess

  care don mi kamarjeje nqiell. du tha mpelqe.

  ata tshpis si nuk e myten. nejse mo u bo stewardess ma nfun ene i pelqe se bredh boten po e joma si flet me goj. iku ka i stres ene shkoi ke i tjeter

  kujtohet naiher per mu n'hone.
  no glove no love

 5. #25
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ja dhe nje pervoje personale e perfituar.
  Shume here nuk e kuptojme qe jemi te stresuar.Te "rrembyer" nga problemet e dites harrojme te shlodhim trurin, t'a qetesojme,te radhitim priorietet,te japim kohen e duhur per cdo aktivitet, te kombinojme lodhjet e pashmangeshme,te dalim pak nga vetvetja e ta shohim ate me me keqardhje etj etj...
  Dy gjera kam si zgjidhje :
  1-Kur behen shume gjera qe "duhen bere patjeter"mbaj shenime dhe i radhit sipas prioritetit ne kohe dhe ne rendesine qe kane..Kur bej kete , ne pergjithesi ne mbremje ,me duket sikur kam mbaruar gjysmen e gjerave .
  2-Meqenese nje pjese te madhe te kohes e kaloj ne ambient te mbyllur,pra syri shikon deri ne disa metra per nje pjese te madhe te kohes, ngacmimet qe mer truri jane me te shpejta,shpeshta,monotone,pakenjgjyreshe etj. detyrimisht e lodhin ate ndaj:
  Sa me shume dalja ne natyre pa zhurma te cilat i degjon per nje pjese te gjate te kohes eshte i vetmi shpetim nga mbingarkesa ,eshte shlodhja me natyrore e organit nga ku lind i ashtuquajturi ,stres.
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 6. #26
  Albanian Maska e Mogli--
  Anėtarėsuar
  20-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė (ALBANIA)
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te mjaftojne vec 30 minuta per te ndaluar se thyeri gjera elektronike se lodhesh dhe nuk ke me fuqi

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Anėtarėsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ka nje zgjidhe per ta qitur ne nekatut, kete fenomen qe po i thome stres.
  Tete ore gjume,
  tete ore pune dhe
  tete qka po na mbesin
  Brenda nje dite lutje , meditim humor , te qeshur me gjithe fuqin, humanitet beni diqka qe ju relakson etj.
  Por nese njeriu mund tij thote vetit se eshte aq i pa zoti sa, te mos mundet ne asnje menyre ta organizoj vete veten atehere ka edhe diqka qe do te jete edhe kjo e mire, per te ja bere stresit gole, e per ta nxjerre me shkelma jashte.
  Qka eshte kjo formule, kaq e thjeshte ????
  SEKS SHUME DHE MENDONI MIRE.
  Me ane te ketyre te dyjave SEKSIT DHE TE MENDUARIT POZITIVISHT,
  ju stresin nuk do ta leni te vije as te komshiu i juaj e lere me te ju.
  Keta te menqurit shkojne e naj bajne senet, sa bjeshka jo duhet keshtu jo duhet ashtu, bjere andej e kendej e po i harrome ne atehere. Keshtu jane dy pune lete me i mbajte mend , edhe kqyre se banje pune mire.
  Seks , dhe Mendo mire burre u kry puna me stresin , e besa edhe me te gjitha te tjerat qe lidhen me te, ku allahi e dijte se qysh po i thone jo depresioni, kokedhimbja, tensioni i gjakut jo nal jo poshte, e qishtu i keni ndije edhe ju mos te heki keq.
  Pra per fund , formula per ta hequr stresin apo per te mos e lene me ardhe hiq ate zullumqar, shkurte e shqip eshte,,
  SEKSIN PO E LEME TE PARI SE JU NDIHMON TE PASTAJ PER TE PASE MUNDESI PER TE DYTEN
  MENDONI MIRE.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bardhi : 20-01-2007 mė 20:18

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Stresi, si ta pėrballojmė atė
  Nga miki_al2001 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-05-2010, 10:19
 2. A ndikon Stresi ne Plakje ?
  Nga J@mes nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 07-06-2007, 07:18
 3. Rritet numri i njerezve te prekur nga stresi
  Nga EDUARDI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-04-2005, 06:45
 4. Islami dhe Mjeksia
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-12-2004, 17:18
 5. A jetojme ne ne ne epoken e Stresit ...
  Nga AuGuSt_ nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-09-2004, 06:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •