Close
Faqja 5 prej 45 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 888
  1. #81
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    UNE thash,se studentet ne MEDINA MUNAVERA ,ne arabi shpesh here thojne se i takon fisit GASH te kurejshve,mirepo edhe disa dijetare,dhe ashte thjesht vetem qite fisi GASH ne arabi dhe mundeshesh te shohish,javan
    Kureshitet ishin fis arab. Si u be qe fisi Gash del arab, dhe nje pinjoll i ketij fisi i profetizon Arabise ne Arabisht?

    Per fat te keq nuk di arabisht. Ka mundesi ndonjeri te na sqaroja se ku qendron e verteta dhe cfare lloj fisi Gash na qenka ky?

  2. #82
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Humanist cilin fis deshiron me largue prej 12 fiseve dhe me i shti keto dy fise ,sigurisht 2 fise e per keto gjera nuke vendose parlamenti dhe ase historia,sepse 12 fise janegjalle,kurre zhduken shtini menjihere,ne perbarje te fiseve.

  3. #83
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    12 Fise?

    Ne historine biblike dhe para biblike gjithnje behet fjale per 12 fise qe udheheqin boten.

    Cfare ka te vecante numri 12?

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    12 Fise?

    Ne historine biblike dhe para biblike gjithnje behet fjale per 12 fise qe udheheqin boten.

    Cfare ka te vecante numri 12?
    ktej ne france numri 13 eshte numri qe sjelel fatmiresi, sidomos te premten po ra edhe data 13 kete dite te gjithe francezet ngarejn te luajn loto !

    Pra javan, mire e pate edhe ti qe permende fiset e popujve tjere me qka do themi se nuk qenkemi ne si rast i veçante...nuk e di se a eshet me mire per ne te jemi te veqant apo te kemi ngjajshmeri edhe me popuj tjere ?
    Kush eshet ai qe nuk ka ndegjue per 12 fiset izrelite ?
    po te theme te drejten permendsh nuk i di e as qe e kam ndermend te ngritem prej vendi ti numroj nga bibla por me rendesi ka qe dikush te na sqaroje; pse edhe hebrejt paskan 12 fise apo e kunderta, pse edhe ne kemi 12 fise si hebrejt ?

    shendet
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #85
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Etrusket i kane pasur 12 fise,shume heret ,lidhja e 12 qyteteve.

  6. #86
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Hebrejte nuke dine ku i kane FISEt ju kane humbur 10 11 fise.

  7. #87
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    A eshte e mundur qe keto fiset e reja te mesjetes, ne fillimet e tyre te kene qene vetem katolik, dhe duke u bazuar ne bibel nxorren vetem 12 fise te reja ?

  8. #88
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Kureshitet ishin fis arab. Si u be qe fisi Gash del arab, dhe nje pinjoll i ketij fisi i profetizon Arabise ne Arabisht?

    Per fat te keq nuk di arabisht. Ka mundesi ndonjeri te na sqaroja se ku qendron e verteta dhe cfare lloj fisi Gash na qenka ky?
    Kjo po me intereson edhe mua, nese ka mundesi te na skjaroni pak ma gjersisht dhe pak ma teper detaje per kete pohim.

  9. #89
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Fisi Gash ashte shume i vjeter aqe i vjeter ashte sa qe ne te bajne be shume komunitete ne amerike,dhe ata perdorin emrin e tyne,une kame qene i quditur se si ashte e mundur,pore tue lype te verteten me doli nji gja shume e gjate ne afrike gash ne angli gash,ne amerike gash, ne kanada gash atehere e lashe krejte,qka me lype ma kure mu ba tollovi ne krye,dhe te gjithe i perngjajshin njani tjetrit,edhe kokatpothuash krejte te njejta e lashe krejte,qka me bo tjeter,qka kam ndie prej shumices se tyne une nuke besoj dhe nuke ashte e mundur qe ka aqe shume dijetare,dhe keta ne shqiperi Kosove me duken si femije te vegjel per dijuni qe posedojne keta gashet ,per qka te pyetish te japin pergjigjje,qe nuke dine thote prite ta thiri kusherinin dhe pergjigja ne vende ne nji shtet shesin do fare lojnash qe kushtojne gati nji gjysem deri nji miliarde ,kurse rrine me tadhe pine qaj ose kafe ose vene ose birre kurre vjen koha e punes punojne dhe nuke ju ndihet zani shume discipline kane te madhe ata skane vrasje te medhaja ndermjet vedi mirepo jane shume shume argetues dhe qesharak,shpeshehere duhet pyeter vehten si ashte e munder te kene shume sharme dhe qeshje,ne muzik jane te mire eh qka te tregoje ma mjaftone vetem keto pake reshta me tregue per keta gash,.

  10. #90
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Fisi Gash ashte shume i vjeter aqe i vjeter ashte sa qe ne te bajne be shume komunitete ne amerike,dhe ata perdorin emrin e tyne,une kame qene i quditur se si ashte e mundur,pore tue lype te verteten me doli nji gja shume e gjate ne afrike gash ne angli gash,ne amerike gash, ne kanada gash atehere e lashe krejte,qka me lype ma kure mu ba tollovi ne krye,dhe te gjithe i perngjajshin njani tjetrit,edhe kokatpothuash krejte te njejta e lashe krejte,qka me bo tjeter,qka kam ndie prej shumices se tyne une nuke besoj dhe nuke ashte e mundur qe ka aqe shume dijetare,dhe keta ne shqiperi Kosove me duken si femije te vegjel per dijuni qe posedojne keta gashet ,per qka te pyetish te japin pergjigjje,qe nuke dine thote prite ta thiri kusherinin dhe pergjigja ne vende ne nji shtet shesin do fare lojnash qe kushtojne gati nji gjysem deri nji miliarde ,kurse rrine me tadhe pine qaj ose kafe ose vene ose birre kurre vjen koha e punes punojne dhe nuke ju ndihet zani shume discipline kane te madhe ata skane vrasje te medhaja ndermjet vedi mirepo jane shume shume argetues dhe qesharak,shpeshehere duhet pyeter vehten si ashte e munder te kene shume sharme dhe qeshje,ne muzik jane te mire eh qka te tregoje ma mjaftone vetem keto pake reshta me tregue per keta gash,.
    Nuk e di cfare lloj pergjigje eshte kjo. Gash ne Afrike qe ngjasin me Gashet e Shqiperise? Pse zezake qenkan Gashet ne Kosove??

    Pyetja ishte: Si shkruhet me germa latine emri i fisit arab "Gash" nga i cili po degjojme te kete rrjedhur profeti Muhamet, dhe si e vertetojme qe ka lidhje me Gashet autentike ne trojet tona.

  11. #91
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Ti skoke kesajde shiko qfare pyetjesh bane kushe po thote se gashet e shqiperis dhe te kosoves, lexo textin mire pastaj shkruej,

  12. #92
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Pershendetje Shkoz,

    Me vjen mire qe qenke interesu mjaft per fiset shqiptare, Historia osht mjaft e gjere si oqean i pafund, smunden me u perthaku te gjitha fushat pernihere, desha te te pyes per librin ne fjale "Bytyqi" se a gjendet ne shitje ne Kosove respektivisht ne Prishtine.

    Shendet e kalo mire
    Flm. bashkevendas
    Kjo liber ka nje apo dy vite qe eshte botuar. Ne Kosove nukbeoj se eshte ne treg , por ne Shqiperi po. Mua siq edhe ju kam thene ma ka dhuruar vete autori.
    Kjo liber si dhe libri ,, TROPOJA NEPER BREZA " me kane ndihmuar shume per te kuptuar origjinen e familjes sime dhe origjinene e shume fiseve shqiptare.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  13. #93
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    FISI SHKREL dhe BYTYQI nuke ka pase dhe nuke jane fise.
    I nderuar Hotel , ju thoni kategorikisht se Shkrreli dhe Bytyqi nuk jane fis. Une nuk e dije ku bazoheni kur vini ne kete konkludim.
    Ne te gjitha format e kategorizimeve e fiseve te veriut keto dy fise te medha jane rreshtuar su fise.
    Kur flitet per fiset e Malesise sipas Kanunit te maleve edhe keto dy fise jane te rreshtuara si fise apo male. Gjithashtu edhe ne Kanunin e Leke Dukagjinit ato rreshtohen si fise. Poashtu edhe sot e kesaj kudo ne gegeri e se paku ne Kosove, Iliride e Malesi te Gjakoves populli i rreshton si fise.
    Sipas gojedhenave fiset Shkrel dhe Bytyq jane pasardhes te Leke Shkrelit.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  14. #94
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Fisi Gash ashte shume i vjeter aqe i vjeter ashte sa qe ne te bajne be shume komunitete ne amerike,dhe ata perdorin emrin e tyne,une kame qene i quditur se si ashte e mundur,pore tue lype te verteten me doli nji gja shume e gjate ne afrike gash ne angli gash,ne amerike gash, ne kanada gash atehere e lashe krejte,qka me lype ma kure mu ba tollovi ne krye,dhe te gjithe i perngjajshin njani tjetrit,edhe kokatpothuash krejte te njejta e lashe krejte,qka me bo tjeter,qka kam ndie prej shumices se tyne une nuke besoj dhe nuke ashte e mundur qe ka aqe shume dijetare,dhe keta ne shqiperi Kosove me duken si femije te vegjel per dijuni qe posedojne keta gashet ,per qka te pyetish te japin pergjigjje,qe nuke dine thote prite ta thiri kusherinin dhe pergjigja ne vende ne nji shtet shesin do fare lojnash qe kushtojne gati nji gjysem deri nji miliarde ,kurse rrine me tadhe pine qaj ose kafe ose vene ose birre kurre vjen koha e punes punojne dhe nuke ju ndihet zani shume discipline kane te madhe ata skane vrasje te medhaja ndermjet vedi mirepo jane shume shume argetues dhe qesharak,shpeshehere duhet pyeter vehten si ashte e munder te kene shume sharme dhe qeshje,ne muzik jane te mire eh qka te tregoje ma mjaftone vetem keto pake reshta me tregue per keta gash,.
    Une nuk e kam te qarte saktesishte se qfare lidhmerie ka fisi Gash me popujt e tjere. Une kur lexova keto me koincidoj kjo teori me nje gojedhene te hershme te origjines se ketij fisi. Kjo gojedhene nuk eshte edhe shume atraktive , mirepo me ka hasur ta lexoj ne disa vende. Se fundi ne librin ,, Tropoja neper Breza " te autorit Ibrahim Malaj, kur flitete per origjinen e fisit Gash, prezantohen dy variante. Njeri prej varianteve eshte se i pari Gashit ka lindur diku ne Anadoll dhe femija si race e bardhe qe paska qene , paska dalluar nga rrethi dhe kete femije e paskan sjell ne Shqiperi . E kuptoj se ky variant eshte me pak i pranuar, por ja qe permendet ende ne Malesine e Gashit. Ndoshta kjo mund te na lidh diqka me kete teorine e juaj.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  15. #95
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Ju forumist qe jeni kyqur ne kete teme dhe qe keni dhene kontributin tuaj , keni sjellur shume te dhena interesante. Megjithate kisha dashur nje koment te juajin per mundesine e migrimit te mehershem te fiseve apo paraardheseve te tyre qe per qudi , se paku nga gojedhenat e disa fiseve del se ata i mbajne mend migrimet nga zonat e Kosoves , per ne Bosnje, Dalmaci e Sanxhak. Nga zonat malore te Bosnjes, Dalmacise e Malit te Zi pastaj mbahen mend migrimet e reja per ne Shqiperine veriore ( perfshire Kosoven dhe Sangjakun e Nishit ).

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Edhe ky liber flet per fiset,"Puka qe ne lashtesi" nga Xhemal Meqi"botoi geer 2003 Tirane.

  17. #97
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Mos ndoshta hoteli i ka prek pullat gabimisht ne kompjuter, ne vend gashi ka shenuar kashi dhe i kadal kashi+ mirei ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Me vjen keq ,mirepo nuke ka keso fisesh fise jane 12 dhe keto dy te themi fise nuke marin pjes,e ato albanologjija etnologjija e tjerat ketu nuke munden me ba pjes sepse jemi vete deshmitare,a deshmite lypi vete,pse me ti lype une kjaret dhe mire nuke jane fise.
    Hotel etnologjia dhe albanologjia dhe historia bejne edhe ate shum mire, sepse i studjojn fiset shqiptare se si jan formu si kan jetu brenda fisit fiset etj etj.
    Kallxoje tash veten, se po rreh gjyks si njeri i mrrim haj fizullah...

  19. #99
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Ti skoke kesajde shiko qfare pyetjesh bane kushe po thote se gashet e shqiperis dhe te kosoves, lexo textin mire pastaj shkruej,
    Me interesoi te di se si del qe profeti Muhamet eshte me prejadhje shqiptare. Ti na the se eshte fisi Gash. Tani po thua qe ky fis Gash nuk eshte nga te Shqiperise ose Kosoves. Po te duash nderroje Gashin dhe beje Yzeiri. Une ende dua te di se si profeti Muhamet eshte me prejadhje shqiptare.

    PS. Ne se ti lexon nje fis kurejshitesh si Gash, kjo nuk e ben ate fis me origjine Shqiptare.

  20. #100

Faqja 5 prej 45 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •