Close
Faqja 44 prej 44 FillimFillim ... 34424344
Duke shfaqur rezultatin 861 deri 864 prej 864
 1. #861
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-08-2014
  Vendndodhja
  Drenice
  Postime
  23
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Citim Postuar m par nga MaqoKorca Lexo Postimin
  Shqiperia edhe pergjithsisht Ballkani eshte vend ku kan kaluar me qindra popullata e raca nga me te ndryshme. Nqs ka nje komb me te cilin jemi me afer nga ana "gjenetike", (nqs mund te perdoresh nje term te tille, se per mua eshte absurde) ata jan Serbet edhe Sllavet e FYROM-it.
  Gabim e ke shokit, popullata qe jane me e afer me ne gjenetikisht jane Greket, tani deri dikun nje pjese te Malit te Zi, sidomos jugu.

 2. #862
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-12-2016
  Postime
  3
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Citim Postuar m par nga qerosi Lexo Postimin
  Kam nen zoterim nje liber mbi okupimin turk ne shqiperi i cili eshte formuluar nga burime turke, pra shkrimtare turq.
  Keto jan embiemrat kryesisht te shqiptareve qe akoma nuk ishin asimiluar kryesisht ne veri, veri-lindje, juglindje, oher e perreth, konvertuar, ose emigruar ne troje te tjera. po ashtu libri tregon edhe per shum efshatra qe ishin braktisur plotesisht. Keto emra shfaqen neper deftere turq. Nese ndokush deshiron me teper informacion per ndonje mbiemer specifikisht mund te shikoj se cfare te zbuloj ne liber.  ALEKSI, BALESHI, BALSHA, BALSHI, BESRAKU, BILARI, BILI (BELI), BARDI, BARLETI, BISARI, BOZHAJ, BUDINI, BUKASI, BULUSHI, BLACI, BOGDANI, BOTARI, BOJVIK, BUJARI, BURKACI,BUTBENXHI, CAVARDINI, CILAJI, CUPA, CUKALI, CUROJI, CUKALI, CULI, DIVALMI, DAJCI, DUKA, DOBRA, DIDA, DUSHI, DORANKRYQI, DROMSHI, FIRA, FLITA, FRANKO, GAZI, GOLAMI, GOLEMI, GRAMATIKU, JANI, GJIKA, GJINDINAKU, GJONI, HAJMILI KAPUSI, KARUSI, KASTRIOTI, KIRAJ, KLATI, KOKOZI, KUPI, KURDARI, KURPENDI, KASA, KACI, KAJASEXHI, KAPUCI, KAPULATI, KAZNIZI, KERAKA, KESARI, KILOSI, KIRAKA, KIRAZINI, KOLASHI, KULISHI, KURTILLA, KALURI, KAMZA, KALOSI, KASINI, KIMIZA, KIPOTA, KOCANI, KOLA, KOKA, KOVASALATI, KUJTIMI, KIRAKESI, KURBANESHI, KURTISI, KUQI, KURIKUQI, KUSHVLATI, LALA, LALINI, LAZARI, LIKLA, LITI, LISHI, LACI, LAPACAJ, LUZI, LLAPSHI, MARTOLOSI, MATARISI, MIRDIDI, MIZA, MARKU, MANIZI, MANESI, MARGJINI, MIHALI, MHILLI, MIZIJO, MUZAKA, MENKO, MIHO, MINKA, MITRI, MASTORI, MARSHI, MIZI, MIRSHKLAVI, NAPEZI, NIKOLLA, PALI, PALAZI, PLASHA, PRIMIQYRI, PSIRAGU, PETRI, PETRA, PROGONI, PANILI, PICAJ, PILASHI, PISHA, PULICI, PRIFTI, PRODANI, RAKESI, REFKONILI, RIJO, RONDACI, RICI, RUSI, SAKATI, SKANDA, SENDISI, SIMAKU, SIROTI, SKALABRA, SMAKA, SPANI, SPOTA, SPAVALI, SYKODHJANI, SKUCI, SMAKA, STEPANI, STILI, SUMA, SUNDIA, SYKUQI, SYZIU, SYMIRI, SKUKU, SKURAJ, SKURNA, SKURATI, SLANKU, SOKODINI, STOJANI, SHARI, SHARGJINI, SHIRGJI, SHPANI, SHKANI, SHPATA, SHTEPKO, SHTJAFNI, SHTEPANTI, SHURBI, TANUSHI, TITKO, TORKA, TOROMISHI, TODORI, TRASHA, THANA, VAZARI, VASHKUNI, VOGLI, VOKSHI, VALANDIDI, URANA, ZAHARINI, ZAMRAKU, ZHUMI, etj. etj.
  Me vjen keq nese nuk foli ose shkruj naj fjel saktesisht se nuk di shqip shum mir, po a munesh mem kallzu dishka per mbiemrin LALA.

 3. #863
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  400
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Nje shkrim nga interneti nga nji autor serbe
  ka edhe shume pasaktsi dhe gabime p.sh. fisi Mzi,Društin etj
  Atanasije Urosevjc
  ⦁Personat fisnor (shqiptaret) Arbanasa ne Kosove dhe transferimi emrave fisnor ne dyten popullsis
  Arbanaset (Shqiptaret) n Kosov ') i prkasin klaneve te fiseve t caktuara, .
  Edhe pse zonn e re Arbanaset nyk kane mundur t grupuara n baz t fiseve, por t prziera t populluar, dhe pr kt arsye nuk kan mund organizohen fiset, te cilet kishin regjistrat e tyre, secili Shqiptaret(Arbanas) n Kosov ende e di se nga cili Fis eshte dhe cili fis eshte me i mir, i cili i Fisit i takon.
  Kto jan fiset n Kosov n periudhn ndrmjet dy luftrave botrore, t renditura nga forca e tyre,sipas numrit te shtpive duke qndruar n kt mnyr: Krasniqi, Gashi, Berish, Sop, Shala, Thaqi, Kryezi, Bytyqi Kliment(Kelmendi), Shkrelj, Kastrati, Hoti , Mzi, Društin, Merturi, Kuqi
  Prve njohurive q i ata i prkasin familjeve t ndryshme, qe mm e t cilve eshte n Shkodr dhe ne Malsin te Gjakovs , Dukagjin, Mirdit dhe Zadrime, disa fise t Kosovs e shqiptarve e din dhe vllazria nga t cilat doln nga djepi, por ndonjher pjes e ksaj vllazrie brenda fiseve.
  Kshtu, pr shembull, familjet e Lec, Ramović dhe Nrez n Bariljeve Sadikovi n Viljance, antart e fisit Berish, e din se ata jan nga vllazri e vjetr Dod.
  Imerovićet n Bariljeve megjithat, i prkasin t njjtit fise, vjen nga vllazris Ascora.(nuk e di per qfar emri eshte Asqor)
  Percuku, Izmak dhe Muljak n Cecilia jan nga fiset Krasniqe dhe nga vllazrit e Nikaj, ndrsa Musliovit n Gornja Dubica - t njjtn fise vllazer Nik Palje.
  N Ošljane mes Krasniqve ndodhet vllazris e vjetr Mripa.
  Ne Banjsk (Vushtrri), megjithat, thon se ata jan Škrelje dhe Društin( nuk e di qfare emri eshte Drushtin dhe Mzi) ose Mzi gjithsesi, e te cilet , ndoshta, Društin dhe Mzi jet vllazrer te fisit Shkrelj.
  N Taradzhi ne mes Shalianve ka Voljaja, dhe antar t s njjts fise n Kopaoničkoj Shalji, te cilat sht kryesisht pjesa me madhe eshte jasht Kosovs, pjes e vllazris Pej, Gim, Ljopć dhe Maljet.
  Tre t part prej ktyre vllazerve jan tani n Malesijine Shalje si shihet nga harta Austro-Hungareze (seksioni Medun dhe Krasniqi) l: 75 000, ku mesazhet e tyre t shnuar si Pecaj, Gimaj dhe Ljopči.
  l) N Kosov sht e prfshir ktu luginn Kosovese n mes t Kaanikut dhe K. Mitrovica n drejtim meridian dhe gjith-mal Žegovca dhe Kolak n lindje, dhe Crnoljeva iavics perndimi. vijon[
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 09-01-2017 m 14:18

 4. #864
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-09-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Ndonje informacion per fisin/mbiemrin KUQJA?? M'ka ik truni duke kerku gjithandej ne internet dhe s'mund te gjej asgje konkrete !!
  ANY HELP PLEASE?????

Faqja 44 prej 44 FillimFillim ... 34424344

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •