Close
Faqja 38 prej 45 FillimFillim ... 283637383940 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 741 deri 760 prej 888
  1. #741
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Sipase Shkrimtarve antike tatuazhi kaqen tradite te Iliret,Thraket(tribalet) dhe pastaj ket ritem e kan edhe Fiset katolike shqiptare te Malesise se Madhe Fisi Kastrat,Shkreli,Hoti,Gruda,Kelmendi dhe fiset katolike te Dukagjinite i Pulatit ndersa te Muslimanet Shqiptar Hasi,Vuthaj etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 31-08-2011 më 01:05

  2. #742
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Kelmendet qenkan fis me origjine Serviane qe lufton kunder Skjavoneve? Por popull i Shqiperise?

    Ne c'gjuhe e kishte bere relacionin Pjeter Bogdani ne se mund te pyes? Dhe nga cila gjuhe ke perkthyer ti ne Shqip?
    Në dokumentat e periudhës në fjalë, me termin serbjan nënkuptohej zakonisht orthodoks i ritit sllav, pa përcaktuar më tej etninë. Është termi tjetër skllavon që merr trajta të pastra etnike, ndaj nuk desha të ndalesha në këtë pikë.

    Gjuha e relacionit është italisht, dhe e gjen tek Theiner, V. M. H/217-221, Prelati, 1685, vol 68, fol 335, dok nr CCXXXIII që vijon si më poshtë: ''Clemente, primo stipite, fu di padre serviano da Monte Negro sopra Cattaro, e di madre detta Bubesca, figlia di Vrijabegna da Cucci. Il Clemente sudetto s'alco nel luogo detto Bersirano, sopra Gruda, dove genero 9 figli, coi qualli fece guerra agli Schiavoni, quali primo possedevano i luogo de questi monti, e li cacciarono dalle loro abitazioni, occupando loro detti luoghi de'monte e pascoli, dando la denominazione al luogo dal propio nome: Clemente ...''
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 31-08-2011 më 03:07
    relata refero

  3. #743
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    Nuk e lexova temen prej fillimit te gjithin a din dikush diqka per fisin SOP ?
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  4. #744
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Në dokumentat e periudhës në fjalë, me termin serbjan nënkuptohej zakonisht orthodoks i ritit sllav, pa përcaktuar më tej etninë. Është termi tjetër skllavon që merr trajta të pastra etnike, ndaj nuk desha të ndalesha në këtë pikë.

    Gjuha e relacionit është italisht, dhe e gjen tek Theiner, V. M. H/217-221, Prelati, 1685, vol 68, fol 335, dok nr CCXXXIII që vijon si më poshtë: ''Clemente, primo stipite, fu di padre serviano da Monte Negro sopra Cattaro, e di madre detta Bubesca, figlia di Vrijabegna da Cucci. Il Clemente sudetto s'alco nel luogo detto Bersirano, sopra Gruda, dove genero 9 figli, coi qualli fece guerra agli Schiavoni, quali primo possedevano i luogo de questi monti, e li cacciarono dalle loro abitazioni, occupando loro detti luoghi de'monte e pascoli, dando la denominazione al luogo dal propio nome: Clemente ...''
    Sipase Zanafilles i pari i Kelme-ndit ishte Ahmati,varri i te cilit gjendet ne Peshtan,Nje vende ne te majte te luginese se Cemit ne te hyre te Kelmendit perballe te Rahovices.

  5. #745
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Në dokumentat e periudhës në fjalë, me termin serbjan nënkuptohej zakonisht orthodoks i ritit sllav, pa përcaktuar më tej etninë. Është termi tjetër skllavon që merr trajta të pastra etnike, ndaj nuk desha të ndalesha në këtë pikë.

    Gjuha e relacionit është italisht, dhe e gjen tek Theiner, V. M. H/217-221, Prelati, 1685, vol 68, fol 335, dok nr CCXXXIII që vijon si më poshtë: ''Clemente, primo stipite, fu di padre serviano da Monte Negro sopra Cattaro, e di madre detta Bubesca, figlia di Vrijabegna da Cucci. Il Clemente sudetto s'alco nel luogo detto Bersirano, sopra Gruda, dove genero 9 figli, coi qualli fece guerra agli Schiavoni, quali primo possedevano i luogo de questi monti, e li cacciarono dalle loro abitazioni, occupando loro detti luoghi de'monte e pascoli, dando la denominazione al luogo dal propio nome: Clemente ...''
    Sic eshte thene qindra here, mund te lexosh histori dhe te biesh dakord me paradokse, ose mund te vesh mendjen ne pune, se pse dhe si mund te kete paradokse e kundershti aty ku nuk do duhej te kishte.

    Shiko cfare thote nje burim i imi qe ashtu keshtu eshte 16 vjet me i hershem se ai qe citon ti:

    "Clemente figlio di Bubesca, et Serviano da q(ue)sto Naque Leicin Clementi, da q(ue)sto Naque Martin Leicin Klementi, da q(ue)to Naque Vula Marsini, da d(ue)sto Naque Vucev Vuli. Da q(ue)sto Naque Dunda Zani. Da q(ue)sto Naque VukaDida et da q(ue)sto Naque Martino Dadeci, e Vucava..."

    Bessarione - pubblicazione periodica di studi orientali, Vol 34-35, Rivista delle riviste, 1869-1909 f.179

    Nuk e di per ty, por une e lexoj: "Klementi djale i Bubeskes dhe Servianit nga te cilet lind Leicin Klementi..."

    Servian duke qene atribut/emer, por jo perkatesi ETNIKE. Dhe merat ne i dime mire se jane te tere te sllavizuar ne doreshkrime per arsye qe do duhej t'i kishit bere te qarta tashme.

    Edhe nje here, ne cfare gjuhe e ka shkruar origjinalisht Bogdani kete korrespondence?
    (emrat Shqip por te serbizuar te djemve te Klementit ishin Seltzi, Vukli, Boga dhe Nikshi)
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 31-08-2011 më 07:37

  6. #746
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Në dokumentat e periudhës në fjalë, me termin serbjan nënkuptohej zakonisht orthodoks i ritit sllav, pa përcaktuar më tej etninë. Është termi tjetër skllavon që merr trajta të pastra etnike, ndaj nuk desha të ndalesha në këtë pikë.

    Gjuha e relacionit është italisht, dhe e gjen tek Theiner, V. M. H/217-221, Prelati, 1685, vol 68, fol 335, dok nr CCXXXIII që vijon si më poshtë: ''Clemente, primo stipite, fu di padre serviano da Monte Negro sopra Cattaro, e di madre detta Bubesca, figlia di Vrijabegna da Cucci. Il Clemente sudetto s'alco nel luogo detto Bersirano, sopra Gruda, dove genero 9 figli, coi qualli fece guerra agli Schiavoni, quali primo possedevano i luogo de questi monti, e li cacciarono dalle loro abitazioni, occupando loro detti luoghi de'monte e pascoli, dando la denominazione al luogo dal propio nome: Clemente ...''
    eshte shume lehte e mundur qe ne shekullin e 17 serbet te kene fituar dhurate nga turku edhe ofiqet e malit te zi sic u dhuruan me vone tere kosoven.
    Leksiku i keqperdorur nuk qendron!
    Ne mal te zi serb nuk ka pasur pastaj serbet kane qene raje, nuk kane pasur kurre nje vendbanim te perhershem.

    Kotorri eshte vend shqiptar historikisht dhe do te duhej te ishte pjese e perendimore e shtetit te sotem te Kosoves. Per me teper malazezet vet nuk jane ortodoks, sepse jane te lidhur me rome e vatikan. Kisha e tyre ka qene deri ne formimin e jugosllavise komuniste -kishe autoqefale. Apo me saktesisht variant i kishes uniate.

    Ndersa Kelmendasit vet mendojne dhe thone se emri i Fisit te tyre (pardon!: krahines se tyre) lidhet direkt me Papa KLEMENTIN.

    Keto perralla qe lexojme jane jo me shume se hamendje injorante qe s'kishte lidhje me asgje historike te kesaj bote por farkesa qe i konvenonin paragjykimeve e kekquptimeve te gjuhes e te kohes.

    Por me kryesorja -nuk duhet harruar faktin themelor qe hedh gjithe keto brockulla qe jane shkruar ne kete teme historikisht te pavlere fund e krye se:

    SHQIPTARET NUK NDAHESHIN NE "fise" POR NE GJENTILE, pra FISE.

    Per me sakte, nocioni FIS nuk rri ne asnje marredhenie me fjalen "tribe" e te ngjashme - ndersa te thuash se nje FIS shqiptar - cili do qofte ai - u themelua nga nje coban qe kishte 1000 copa dhen, perpos qe eshte rrjedhoje e nje truri delirant e halucinant dhe krejtesisht te paperllogaritur, eshte edhe qesharake aq sa te cash brinjte duke qeshur dhe duke qare nga sa sa keq mund te rroposet mendja e njeriut qe merret me politike ne vend te historise.
    Ai qe posedon 1000 copa dhen quhet kames.

    Fjalen "fis" nuk mund ta pershkruaj as fjala "nobl", sepse i mungon pjesa esenciale e kuptimit e qe lidhet me pedigrene, dhe te cilen fjala 'nobl' nuk e permban.

    Fjala Fis pa origjine fisnike nuk ka kuptim!
    Ndersa dardha, nuk pike nen dud as kumbull.

    Fiset shqiptare perbehen ekskluzivisht nga Gjeni Fisnik Shqiptar perfshire ketu dhe rrogtaret e tyre te perhershem ne perberje te infrastruktures organizative. Pra jane FISNIK me pedigre te pakeputur qe nga antikiteti.

    Pjesa tjeter e polemit ishin jofisnik e me kete joshqiptar e me kete te konvertueshem ne cfaredo qe te deshirosh. Gje e cila me ate mase jo te vogel ndodhi fill pas pushtimit dhe duke qene se ekzistenca e tyre varej nga puna qe kryenin per ate qe kishte pushtetin aktual ne viset ku baresnin.

    Nuk mund te krijosh pedigre fisnore nga nje coban, pa e martuar ate me nje mbretereshe paraprakisht, madje as atehere - por hiq kesaj, ku eshte ajo mbretereshe?

    Pastaj te mos kthehemi te vargu i falsifikuar
    "Clemente, primo stipite, fu di padre serviano da Monte Negro sopra Cattaro,"
    sepse kjo fjali do te thote se Pater Klementi ka sherbyer ne Kotorr, e jo pater Klementi ka qene servb ne kotor.
    Fjala "siper" kotorrit s'ka te bej me asgje pos me sundimin sepse nuk ekziston kurrfare Kortorri i eperm e aq me pak Grude e eperme apo e poshtme qe percillet me fjalen "siper" poashtu. Keto jane falsifikime falsifikimesh te falsifikuara dore pas dore - keto jane pacavure pa asnje vlere historike fare e aq me pak dokumentuese te ndonje gjeje qe mund te kete fantazuar dikush.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #747
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Postuar më parë nga Uriel
    Në dokumentat e periudhës në fjalë, me termin serbjan nënkuptohej zakonisht orthodoks i ritit sllav, pa përcaktuar më tej etninë. Është termi tjetër skllavon që merr trajta të pastra etnike, ndaj nuk desha të ndalesha në këtë pikë.

    Gjuha e relacionit është italisht, dhe e gjen tek Theiner, V. M. H/217-221, Prelati, 1685, vol 68, fol 335, dok nr CCXXXIII që vijon si më poshtë: ''Clemente, primo stipite, fu di padre serviano da Monte Negro sopra Cattaro, e di madre detta Bubesca, figlia di Vrijabegna da Cucci. Il Clemente sudetto s'alco nel luogo detto Bersirano, sopra Gruda, dove genero 9 figli, coi qualli fece guerra agli Schiavoni, quali primo possedevano i luogo de questi monti, e li cacciarono dalle loro abitazioni, occupando loro detti luoghi de'monte e pascoli, dando la denominazione al luogo dal propio nome: Clemente
    ...''
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Sic eshte thene qindra here, mund te lexosh histori dhe te biesh dakord me paradokse, ose mund te vesh mendjen ne pune, se pse dhe si mund te kete paradokse e kundershti aty ku nuk do duhej te kishte.

    Shiko cfare thote nje burim i imi qe ashtu keshtu eshte 16 vjet me i hershem se ai qe citon ti:

    "Clemente figlio di Bubesca, et Serviano da q(ue)sto Naque Leicin Clementi, da q(ue)sto Naque Martin Leicin Klementi, da q(ue)to Naque Vula Marsini, da d(ue)sto Naque Vucev Vuli. Da q(ue)sto Naque Dunda Zani. Da q(ue)sto Naque VukaDida et da q(ue)sto Naque Martino Dadeci, e Vucava..."

    Bessarione - pubblicazione periodica di studi orientali, Vol 34-35, Rivista delle riviste, 1869-1909 f.179

    Nuk e di per ty, por une e lexoj: "Klementi djale i Bubeskes dhe Servianit nga te cilet lind Leicin Klementi..."

    Servian duke qene atribut/emer, por jo perkatesi ETNIKE. Dhe merat ne i dime mire se jane te tere te sllavizuar ne doreshkrime per arsye qe do duhej t'i kishit bere te qarta tashme.

    Edhe nje here, ne cfare gjuhe e ka shkruar origjinalisht Bogdani kete korrespondence?
    (emrat Shqip por te serbizuar te djemve te Klementit ishin Seltzi, Vukli, Boga dhe Nikshi)
    Ke bere hesapet gabim,javan!! Dokumenti i Urielit eshte 2 shekuj me i hershem.......dhe perkthimi eshte i tij eshte gati i perkryer(me perjashtim te "Schiavoni" qe eshte mbiemer)!!!
    Jarigas

  8. #748
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    ...''Ke bere hesapet gabim,javan!! Dokumenti i Urielit eshte 2 shekuj me i hershem.......dhe perkthimi eshte i tij eshte gati i perkryer(me perjashtim te "Schiavoni" qe eshte mbiemer)!!!
    Ajo qe nuk di ti i shumedituri jarigas eshte se asnje Thiener nuk ka jetuar ne 1685. Per kenaqesine tende do te vendos nje screenshot nga librim im i Augustino Thiener (1804-1874), Volumi II i botuar ne Zagreb 1875, i cili i referohet dokumenteve te Pape Klementit dhe deshmive te Klementasve te 1525-1800 (keto data do i shohesh vete). Po shtoj edhe pak me teper duke thene, se puna e Thiener eshte revizionuar rendshem dhe botuar vetem pas vdekjes se tij me shkurtime dhe 'saktesime'. Di te them qe botimi ne fjale i dedikohet Joseph Strossmayer qe ishte Amisnistratori Apostolik i Principates se Serbise. PRINCIPATES!

    Vec kesaj per zbavitjen tende, do te vendos edhe nje screenshot po nga ky liber, aty ku ndodhet citimi qe ka shkeputur Uriel, me kusht qe te na shpjegosh se perse Urieli dha vetem paragrafin e pare por jo edhe te dytin ku tesktualisht citohet "la loro discendenza" domethene prejardhja e Kelmedasve, qe eshte pikerisht paragrafi qe kam cituar une dhe i cili paragraf, ai qe kisha vene ne postimin #745, eshte dhe me i vjeter se sa i Prelatit.

    Sa per saktesine e perkthimit te italishtes, ben mire t'i ndihmosh ndokujt tek forumi i pershendetjeve.



    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 31-08-2011 më 21:25

  9. #749
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Pricipata e paperfillshme Serbe, shtrihej pikerisht ne brigjet brigjet e Morakes ku jetonin Kelmendet, pra diku ne Srpsk/Cetinja afer Shemit. Ne shek 17 Kelmendet zbresin ketu, pasi kishin qene me pare ne Plave dhe Guci (pra me ne veri). Keshtu, ndonese stergjyshi i Kelmendeve ishte me origjine nga nde Srpska Moraka e Kotorri sipas dokumentave te 1600, pasardhesit e tij jetonin ende permi Guci (Gusinje) nje shekull me vone?!

    Nje tjeter e dhene qe na jepet nga Durhami eshte se Kelmendet ishin klane te ndryshme, nga njerzit me fisnike, qe u bashkuan nga prifti Clement dhe i moren emrin. Kete e mbeshtet fakti se kater fiset e Kelmendit marrin e japin mes tyre ne martese. Ne kete kendveshtrim, eshte zor te gjendet nje baba i perbashket dhe aq me shume Serb! i 4 klaneve Albaneze te Kelmendit. Pra Serviano nuk del te jete pervec se nje epitet i perkatesine territoriale ne zonen e se ciles jetonin Kelmendet.

  10. #750
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Javash, javan!!
    Une kontrollova vetem datat qe kishit sjelle dhe bera llogarine.......
    Sa per vjetersine e paragrafit tend, nuk ke sjelle as edhe nje shenje se nga ku eshte shkeputur......duket qarte se nje pjese e shkeputur nga "Historia e sllaveve te jugut", i eshte pershtatur deshires se sllaveve per te deshmuar rrenjet e tyre ne Ballkan!!
    Uen do te kisha preferuar te lexoja shkeputjen origjinale nga archivi vatikan, pasi ajo pjesa qe ke sjelle, ka kontradikta jo te vogla!!Ti flet per "principate" ndersa aty shkruhet per "mbreteri" serbe.....ne fillim shkruhet "serviano" e me pas "Serviano", duke ndryshuar rrenjesisht permbajtjen kuptimore te fjales....pra, pajtohem me ty kur thua se eshte modifikuar dhe pershtatur dokumenti!!
    Jarigas

  11. #751
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Janë dy relacione, apo siç ndodh shpesh, përmbledhje relacionesh, që mesa duket janë të shkruara në kohë të ndryshme. Të dyja sëbashku i janë paraqitur kardinalit Cibo më 1684. Theineri i botoi pa datë, me përjashtim të relacionit të dytë që del se është shkruar më 1666. Unë postova një pjesë nga relacioni parë që flet për Shqipërinë. Titulli mund të jetë ndërtuar prej vetë Bogdanit ku do duhej shikuar dorëshkrimi për të vërtetuar dorën që shkruan. Pjetër Bogdani është një njeri që përdor dendur biblografinë ekzistuese, siç del edhe në shkresat e tij në periudhën e parë kur shkoi në Kosovë, ndaj duhet marrë me aq sa thotë, me një kritikë të kujdesur.

    Paragrafin e dytë ku pretendohet ndryshimi i kontekstit të termit serbjan, e paraqita të përkthyer, dhe pjesën italisht nga Theiner në mënyrë demostrative të shkëputur, pasi siç e ceka, nuk i kushtoj shumë rëndësi. Termi nuk duhet të përbëjë përjashtim as në relacionin në fjalë përsa i takon kuptimit dhe si parantezë me përdorimin e tij në dokumentat e së njëjtës periudhë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 01-09-2011 më 06:56
    relata refero

  12. #752
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Javash, javan!!
    Une kontrollova vetem datat qe kishit sjelle dhe bera llogarine.......
    Sa per vjetersine e paragrafit tend, nuk ke sjelle as edhe nje shenje se nga ku eshte shkeputur......duket qarte se nje pjese e shkeputur nga "Historia e sllaveve te jugut", i eshte pershtatur deshires se sllaveve per te deshmuar rrenjet e tyre ne Ballkan!!
    Bessarione eshte ogan periodik latin (Italian), qe ne ate numur ka shkruar per sllavet e jugut. Jo cilido organ qe flet per Sllavet Jugut eshte sllav.

    Uen do te kisha preferuar te lexoja shkeputjen origjinale nga archivi vatikan, pasi ajo pjesa qe ke sjelle, ka kontradikta jo te vogla!!Ti flet per "principate" ndersa aty shkruhet per "mbreteri" serbe.....ne fillim shkruhet "serviano" e me pas "Serviano", duke ndryshuar rrenjesisht permbajtjen kuptimore te fjales....pra, pajtohem me ty kur thua se eshte modifikuar dhe pershtatur dokumenti!!
    Une kam bere leximet e mija dhe ti bej leximet e tua. Sipas leximeve te mija, Servia eshte vetem principata e vogel e Malit te zi ne veri te Liqenit te Shkodres, qe perfshin Cetinjen dhe deri ne zoterimet e Shkrelit, dhe se kjo Principate eshte ndihmuar shpesh nga Mbreti i Shqiptareve. Behet fjale per te dhena jane rreth vitit 1500. Ne kete Principate vendosen Kelmendasit pasi zbresin nga Gucia (Gusinja) ne shek 17, dhe vijon me tej ajo qe kam thene.

    Po ashtu, ne kete kohe, "la Dalmatia e Croatia che volgarmende vengono sotto nome Schiavonia, sono da diversi prencipi dominante, si che le parti interne obbediscono al Turco, le marittime alla republica di venetia e settentrionali all'imperatore" f.214 ne librin e Urielit. kjo ishte Skllavonia.

    Nga 1500 ne 1666, Skllavonia fillon ne Durres, mbulon tere zoterimet e Topiajve, te Balshave, Dardanine Antike dhe Maqedonine, dhe tashi quhet Mbreteri. (Uriel, si dolen Slavet ne Durres dhe ne Zoterimet e Topia-Balshajve? Ai shkrimi Uroshian i 1470 dhe jo me pare ne Shkoder, nuk eshte bere per fancy apo jo?)

    Si shpjegohet ky zgjerim i tyre nen okupimin Ottoman? Dikush e kishte me mire me Turqit se sa te tjeret, dhe definitivisht keta nuk ishin Shqiptaret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 01-09-2011 më 09:49

  13. #753
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Per ndonjerin qe eshte hutuar, ajo qe po them une eshte se Servia qe vetem nje principate qesharake ne veri te Liqenit te Shkodres e kufizuar me zoterime te Balshajve dhe te Topiajve deri ne vitin 1500 pak a shume, edhe sikur t'i referohemi vec ketij libri. Skllavonia qe Kroaci-Slloveni dhe e pavarur nga Servia.

    Tashi si doli ky Urosh djali ne Fushe te Kosoves ne 1389 kur nuk qe as margjinalisht ne afersi te vendit te luftes, dhe ne 1500 kemi deshmi se Servia qe asgje hic perpos nje cope katundi? Nga u be Kosova se djep i 'Servise se mbi liqenit te Shkodres'??

    Aq me shume ne 1666 kemi qe Sllavonia (kjo e zgjeruara kesaj here deri ne Maqedoni dhe Durres) kishte 3000 ushtare, kurse rrafshi Dukagjinit nden te X (10) mije ushtare?
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 01-09-2011 më 11:12

  14. #754
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    duhet marun parasysh edhe nji histori te ranesishme.Ketu ju diskutoni,dhe komentoni,ska problem,mirepo duhet cekur edhe nji,se turqia u largue prej hungaris mbase 150 vjet sundimi,e dyta serb nuke ka pasun kure ne shkoder,e ase ne male te zi,dhe ase ne viset bregdetare.Mirepo duhet marun edhe parasyshe,venedikun,ajo ashte fuqi ma e madhe.Mereni ISTREN dhe shikoni,shpernguljen e pare shqipetare nga ky reth qe diskutoni,aty ne pula te histres kane kishen shqipetare,pore sot,ashte kisha serbe,jane afer 10 fshatre reth pules,aty jone edhe shenimet e vjetra,ku ngulen kambet shqipetaret tone.DMTH viset bregdetare gjithmone te VENEDIKUT deri ne 20 kilometra,prandej aty jetuen vetem shqipetaret ,kroatet,dhe shpesh japshin me qira terminalet,hungarezeve,sllaveve,per tregeti,rasti i dubrovnikut,mirepo,te thuhet se serbijan te ket ne keto vise,ashte gabim,sepse vija katolike-ortodoxe dihet ku ashte.

  15. #755
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga kutje Lexo Postimin
    duhet marun parasysh edhe nji histori te ranesishme.Ketu ju diskutoni,dhe komentoni,ska problem,mirepo duhet cekur edhe nji,se turqia u largue prej hungaris mbase 150 vjet sundimi,e dyta serb nuke ka pasun kure ne shkoder,e ase ne male te zi,dhe ase ne viset bregdetare.Mirepo duhet marun edhe parasyshe,venedikun,ajo ashte fuqi ma e madhe.Mereni ISTREN dhe shikoni,shpernguljen e pare shqipetare nga ky reth qe diskutoni,aty ne pula te histres kane kishen shqipetare,pore sot,ashte kisha serbe,jane afer 10 fshatre reth pules,aty jone edhe shenimet e vjetra,ku ngulen kambet shqipetaret tone.DMTH viset bregdetare gjithmone te VENEDIKUT deri ne 20 kilometra,prandej aty jetuen vetem shqipetaret ,kroatet,dhe shpesh japshin me qira terminalet,hungarezeve,sllaveve,per tregeti,rasti i dubrovnikut,mirepo,te thuhet se serbijan te ket ne keto vise,ashte gabim,sepse vija katolike-ortodoxe dihet ku ashte.
    Leje Pulen ti e me thuaj mua cfare di per Danjen? Ne se nuk di gje, mos u qas ne me pallavra ne kete teme.

    PS. Se ku i klasifikon ti kroatet e hungarezet eshte puna jote, por asokohe Kroatet dhe Dalmatet qene te vete Mbreteria Sllave dhe askush tjeter.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 01-09-2011 më 11:53

  16. #756
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Leje Pulen ti e me thuaj mua cfare di per Danjen? Ne se nuk di gje, mos u qas ne me pallavra ne kete teme.

    PS. Se ku i klasifikon ti kroatet e hungarezet eshte puna jote, por asokohe Kroatet dhe Dalmatet qene te vete Mbreteria Sllave dhe askush tjeter.
    ASNJIHER NUKE ISHIN SHTET hungaret dhe kroatet,pore qprastia,historike i bani mbreteni,mbretnia sllave? atehere po REJKAN krejt hartat e vjetra,vetem ti po fole drejt,sa per danjen,kom material per nji liber,pore pallavra nuke deshiron,ku mbeshtetet,historia e sllaveve ne DAI,kurkund tjeter,dhe keto ishin latinisht shqip,DA,imperio,ne vellime te perkthimit ne gjuhen sllave i kie afer 300 fjale ne gjuhen shqipe,dhe shihet se shqipetaret ndihmuen ne histori shekulli i 17 18 19,prandej ,une deshta te ju ndihmoje,e jo te qes pallavra,se kom dite qe shkruej pallavra.

  17. #757
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga kutje Lexo Postimin
    ASNJIHER NUKE ISHIN SHTET hungaret dhe kroatet,pore qprastia,historike i bani mbreteni,mbretnia sllave? atehere po REJKAN krejt hartat e vjetra,vetem ti po fole drejt,sa per danjen,kom material per nji liber,pore pallavra nuke deshiron,ku mbeshtetet,historia e sllaveve ne DAI,kurkund tjeter,dhe keto ishin latinisht shqip,DA,imperio,ne vellime te perkthimit ne gjuhen sllave i kie afer 300 fjale ne gjuhen shqipe,dhe shihet se shqipetaret ndihmuen ne histori shekulli i 17 18 19,prandej ,une deshta te ju ndihmoje,e jo te qes pallavra,se kom dite qe shkruej pallavra.
    Cfare ke per Danjen? Sille.
    Mbreterite e Principatat s'i kam percaktuar une, por keshtu del nga shenimet qe po citojme.

  18. #758
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Uriel, ku eshte ajo tema e vjeter ku eshte dikutuar perkthimi falsifikuar i Sanduginos i falsifikuar se Skenderbeu kishte tipare Serbe, dhe qe sjelle nje kopje origjinale nga dikush? Aty ka qene dhe nje koment i yti per Danjen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 01-09-2011 më 12:40

  19. #759
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Danja ishte pike kontrolli per dardani,e cila ne vazhdim lidhej,me puken,pastaj me ohridin,dhe konstantinopolisin,kurse rruga tjeter ishte,per ne dardani,dhe moesie,kurse lek dukagjini,i mbajti deri ne shekullin e 16 ,me pase ardhes,te vet,i cili pase luftave,te medhaja me turqit,muer kontrolin,me disa princa,dhe formuen tri fshatra,ne jug te shqiperis,dhe mbanin nen kontrol jugun e shqiperis,vezir ma i njoftun,i dukagjineve ishte,i fundit ne shekullin e 16 pastaj ndrojne mbiemnin,pra danja pike kontroli,i krejt hymjes dhe daljes per ne rome,dhe dubrovnik,gjithmone e mbajten ne dore prej vitit 1478 deri me sot,

  20. #760
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga kutje Lexo Postimin
    Danja ishte pike kontrolli per dardani,e cila ne vazhdim lidhej,me puken,pastaj me ohridin,dhe konstantinopolisin,kurse rruga tjeter ishte,per ne dardani,dhe moesie,kurse lek dukagjini,i mbajti deri ne shekullin e 16 ,me pase ardhes,te vet,i cili pase luftave,te medhaja me turqit,muer kontrolin,me disa princa,dhe formuen tri fshatra,ne jug te shqiperis,dhe mbanin nen kontrol jugun e shqiperis,vezir ma i njoftun,i dukagjineve ishte,i fundit ne shekullin e 16 pastaj ndrojne mbiemnin,pra danja pike kontroli,i krejt hymjes dhe daljes per ne rome,dhe dubrovnik,gjithmone e mbajten ne dore prej vitit 1478 deri me sot,
    Kush e kishte para 1478? Ku bie kalaja e Danjes? Cfare fisi ka aty? (Dakord me ato qe ke shkruar.)
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 01-09-2011 më 13:24

Faqja 38 prej 45 FillimFillim ... 283637383940 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •