Close
Faqja 26 prej 45 FillimFillim ... 16242526272836 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 501 deri 520 prej 888
  1. #501
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    eshte e kote ta perseris,e kemi sterthene,dikur ky gadishull ka qene i banuar vetem nga iliret paraardhesit tane.
    Pra jemi autoktonë, dhe kjo i përket antikës. Dhe s'ka nevojë për paranoja.

    Atëherë duke qenë se paranoja është e panevojshme le ta shkruajmë historinë siç është.

    Por është e pamundur.

    Pse??

    Sepse këta duan t'a shpikin një teori që është e pamundshme me shpik:

    Një teori e cila nuk thotë se sllavët na morën tokat, sepse ne nuk jemi racë e dobët me naj marrë dikush tokat, pra përgjigja është se ilirtë vetëm janë sllavizu.

    Por kjo na nxjerr porblemin tjetër, se derisa Javani thotë se ilirët janë sllavizu, i bie që jugosllavët janë ilirë. Atëherë pëgjigja është jugosllavët erdhën nga Rusia.

    Por kjo na nxjer prapë problemin tjetër: Çfarë u bë me ilirët?

    Përsëri vimë tek pika e parë, pastaj te e dyta, pastaj tek e para, përsëri teke dyta, pambarim, dhe kështu këta budallenj të fusin në një rreth vicioz, ku çdo gjë mund të bësh, vetë histori nuk mund të shkruash.

    Kur ti heqin komplekset e tyre, e të njohin historinë tonë siç na e lanë të parët me lahutë, atëherë mund të bëjmë diçka.

    Përndryshe me fantazira për Përmbytjen e Madhe, Kullën babelit, dhe Drangonët, historia nuk mund të shkruhet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Testim : 06-09-2009 më 07:12

  2. #502
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Mbathja ti, se qenke fare fodull injorant. Ai citon Porfyrogenitin, dhe nëse ti nuk bazohesh në ato që thotë ky shkrimtar bizantin, atëherë nuk ke se si ta dish që sllavët janë ardhacakë.

    Me përjashtim dhe të kësaj kronike këtu:

    EKSTRAKTE KRONIKASH TË HUAJA MBI ARBËRIN DHE DUKAGJINËT
    NË VITET 687 - 695 TË ERËS SONË

    Kronika e parë: vitet 687. 688, 689, 695

    I.
    “687. Nga ana e Bosnjës u bënë trazira në të gjithë Bosnjën për shkak se mjaft njerëz bosnjakë donin Dukagjinin e Arbërit /”Duchagini de Arbania”/ për zot, edhe mbretit Stefan i bënë një shkatërrim të madh nëpër vendin e tij të Bosnjës, kujt i pritej kryet, kush shqyhej, kush varej; edhe të gjithë ata, që donin Dukagjinin për zot, iknin, kush në vendin e Dukagjinit, kush në kështjellën e Raguzës, edhe kushdo që pat ardhur në kështjellë, pat ardhur në besë dhe me leje kalimi. Edhe të gjithë s'kanë dashur t’ia dorëzonin mbretit Stefan këta njerëz, edhe nga ky shkak mbreti Stefan e prishi paqen me raguzanët, sepse i kërkonte ata njerëz tradhëtarë të tij që t'i vriste, dhe kurrë s'kanë dashur raguzanët t'ia dorëzonin, edhe nga ky shkak e kanë prishur paqen midis tyre.”

    II.
    “687. Mbreti Stefan bëri një ushtri të madhe, edhe, si sulmoi Dukagjinin, u bë kërdi e madhe midis tyre; edhe Dukagjini qëndroi /fitimtar/ në fushën e luftës, sepse mbreti Stefan u plagos nga një ushtë ndënë gjirin e mëngjër, edhe, si u kthye mbreti Stefan në vendin e tij, vdiq; edhe pas vdekjes së tij erdhi mbreti Radosav /sic/ nga ana e Kroacisë dhe e fitoi gjithë mbretërinë e Bosnjës, sepse Radosavi /sic/ qe burrë trim... me dashjen e xaratinëve, sepse pjesa më e madhe /e tyre/ donin më shumë mbretin Radosav /sic/ se ndonjë zot tjetër, sepse mbreti Stefan s'kishte asnjë /trashëgimtar/ nga fisi i tij.”

    III.
    “688. Mbreti Radosav /sic/ bëri ushtri të madhe, sepse ishte mbret i Bosnjës e i Kroacisë, dhe ishte zot i madh, edhe e sulmoi Dukagjinin, sepse /ky/ kishte pjesë në vendin e Bosnjës, dhe, nga dyshimi se /ky/ kishte pasonjës në dheun e Bosnjës, shkoi të bëjë luftë me të, aq i a bënë kërdi të madhe midis tyre: më se fundi dolli fitimtar mbreti Radosav /sic/ edhe Dukagjini u vra, dhe Arbërin, përveç Leshit, /“Leso”/, e mori Radosavi /sic/; edhe shumë vise të tjera: kështjella, Shkodrën, përveç Shurdhahut /“Schardo”/ dhe Leshit, sepse Leshi qe nga krahu i lindjes, i cili qe i Dukagjinit.”

    IV.
    “689. Erdhnë shumë njerëz në Raguzë me mall e gjë nga Arbëri dhe nga ana e Bosnjës, sepse mjaft nga Bosnja ishin pasonjës të Dukagjinit...”

    V.
    “695. Erdhnë në Raguzë njerëzit e.Dukagjinit nga stereja e kështjellit të Spilanit dhe e kështjellit të Gradacit, edhe të gjithë njerëzit i vendosnë banimet e tyre në Kustera...”


    Kronika e dytë: vitet 687, 688.

    VI.
    “687. Në Bosnjë u bë një luftë e përgjakshme, një palë donin të qeveriseshin nga dukagjinët e Arbërit, një palë nga mbreti Stefan. Nga partia e dukagjinëve disa u vranë në fushën e betejës dhe disa iknë, një pjesë e të cilëve gjeti strehë në Raguzë. Bosnjakët i kërkuan /këta/ nga raguzanët, por, raguzanëve, të cilët s'donin t'i dorëzonin, iu shpall lufta nga bosnjakët.

    Në këtë vit mbreti Stefan mblodhi një ushtri të madhe dhe u nis kundër dukagjinëve në Arbër, dukagjinët qëndruan /fitimtarë/ në fushën e luftës, edhe mbreti u plagos për vdekje ndënë gjirin e mëngjër nga një goditje ushte, duke mos lënë pas trashëgimtar. Mbreti Radoslav /sic / i Kroacisë, si bëri një ushtri me burra trima, erdhi në Bosnjë dhe u bë zot i asaj mbretërie.”

    VII.
    “688. Meqenëse në Bosnjë ishin dy parti, njëra me Radoslavin /sic/, tjetra me dukagjinët, Rodoslavi /sic/ e mblodhi ushtrinë dhe shkoi në Arbër kundër dukagjinëve, të cilët i shpartalloi, edhe u pushtoi të gjitha qytetet e tyre, përveç Leshit”
    Ti qenke shume interesant! KU ne keto citime thote qe erdhen fise ilire nga pertej Ilirikut ne Ballkan? Levizjet jane migratore, sic kam thene qe ne krye.

    Kurse keto perkthimet Holandeze me Kroate e Bosnje une nuk i besoj. Ku jane emrat origjinale topografike dhe te fiseve?

    PS. Hap syte ne sa postime e kam cituar une Porfyrogenitin, i cili gjendet vetem copa-copa, pasi dukumentat e bibliotekes se Shkodres i mori Akademia jote, qe do te thote ata kane origjinalin dhe ne shikojme vetem transkriptimin.

    E ik tani se nuk kam ndermen te bej fjale me ty si me Sabriun.

  3. #503
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Ashtu pra, tani jeni ne tem;malet e larta te shqiperis sherbyen vetem si mburoje, si vend strehim ndaj invazioneve te huaja, hune, avare, bullgare e sllave...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  4. #504
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    E ik tani se nuk kam ndermen te bej fjale me ty si me Sabriun.
    Në fakt unë ka faj që merrem me ty, se qenke një debill i papamë.

    Turp për ty, shet mend si historian, dhe flet fantazira, për Drangonë, e për Kullën e Babelit, e për Përmbytjen e Madhe.

    Dil thuaji këto fjalë përpara akademikëve, shiko si do të' qeshin me ty, përralla për Babelin.

    Phu bre njeri i mjeruem.

    Kurse keto perkthimet Holandeze me Kroate e Bosnje une nuk i besoj.
    Fort punë e madhe se nuk i beson. Kush je ti??? Askushi fare. Një Javan i panjohur, që s'të dihet emër as mbiemër.

    Ke mbet ti të mos i besosh??

    Lëre historinë e folna diçka për Përmbytjen e madhe, dhe drangonët??

    Edhe pak Anunaki?? Se këtu veç për këto sene folni ju, tjetër çka s'dini.

    Ti qenke shume interesant! KU ne keto citime thote qe erdhen fise ilire nga pertej Ilirikut ne Ballkan?
    Po mirë, unë ku e thashë këtë, të paktën më sill citimin ku e kam thënë??? Ti je interesanti këtu!!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Testim : 06-09-2009 më 07:17

  5. #505
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Në fakt unë ka faj që merrem me ty, se qenke një debill i papamë.

    Turp për ty, shet mend si historian, dhe flet fantazira, për Drangonë, e për Kullën e Babelit, e për Përmbytjen e Madhe.

    Dil thuaji këto fjalë përpara akademikëve, shiko si do të' qeshin me ty, përralla për Babelin.

    Phu bre njeri i mjeruem.
    Kurse une nuk kam pike dyshimi se akademiket do te te duartrokasin ty qe po u konsolidon punimet e deritanishme mbi racat qe greke dhe sllave te cilat kane krijuar kulturen dhe artin ne Europe. Fatkeqesia eshte, si ti nuk kupton as vete sa i vlefshem je. ...Per ta.

    Une te mbare ne bote Kale i Trojes. Nuk je i pari...as i fundit.

  6. #506
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Kurse une nuk kam pike dyshimi se akademiket do te te duartrokasin ty qe po u konsolidon punimet e deritanishme mbi racat qe greke dhe sllave te cilat kane krijuar kulturen dhe artin ne Europe. Fatkeqesia eshte, si ti nuk kupton as vete sa i vlefshem je. ...Per ta.
    SI GJITHNJI, siç është zakon në forumin shqiptar, vetëm RETORIKË BOSHE.
    Vazhdo me retorikë boshe, o sllav i asimilum.

  7. #507
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Po mirë, unë ku e thashë këtë, të paktën më sill citimin ku e kam thënë??? Ti je interesanti këtu!!!!
    Posti # 431 eshte i mjaftueshem.

    E mos grij shume sallate si trim me flete, ke kohe te masesh forcat ne bote dhe te tregosh si shkelqen dielli holandez mbi Kosove.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 06-09-2009 më 07:30

  8. #508
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Por kjo na nxjerr porblemin tjetër, se derisa Javani thotë se ilirët janë sllavizu, i bie që jugosllavët janë ilirë. Atëherë pëgjigja është jugosllavët erdhën nga Rusia.
    fakti eshte qe dikur gadishulli ka qene Trako-Ilir,sot,kemi dhe sllave,greke dhe rumune,padiskutim qe shume ilire jane sllavizuar dhe shume te tjere jane spostuar,por kjo nuk do te thote qe sllavet e sotem jane ilire,sllavet jane sllave me gjak jo te paster,te erdhur ne gadishull ne shekullin e VI-VII kjo nuk ka pike dyshimi......sllav>skllav...serb>serv>sherbetor...........perfundimisht kemi te bejme me rraca inferiore sklleverish dhe sherbetoresh.

    tung

  9. #509
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Posti 431 mjafton.
    Ti qenke fare injorant, dhe paranoik, e i paske gjitha të zezat o i mjerë. Nuke di pse po jeton me gjithë këto sëmundje psikike që ke???

    Po a osht Iliriku ajo zona me ngjyrë Pink??

    A janë shigjetat brenda trojeve tona, Jutbinë, Nish, Bosne, Dalmaci??

    Apo sipas teje, Trojet tona kanë qenë vetëm Shqipëria, Kurse të tjerat nuk na takojnë???

    P.S. Ke parasysh që më injorove njëherë, the "replika e fundit", ndërsa unë përsëri kam faj që merrem me ty. Por më dhimbsesh që shpenzon kohën kot, e kufizon veten me frika, fobie e paranoja, duke mendu se me të vërtetë je nacionalist. Për besë me këto emocione të frikshme që i ke nuk t'ëi jap më shumë se 16 vite moshë, se për kah ana intelektuale mos të flasim. Për gjynah je ba mor shoq.

  10. #510
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Por kjo na nxjerr porblemin tjetër, se derisa Javani thotë se ilirët janë sllavizu, i bie që jugosllavët janë ilirë. Atëherë pëgjigja është jugosllavët erdhën nga Rusia.
    Kete nuk e thote javani, por citimi ty per te mos shkuar me larg. Por jo te gjithe Iliret.

    Ndersa ti duke na perzier shkijet qe kane pasur ca pika gjak ilir ne deje me ne te mirefilletet po ben katrahure ne histori. Po njeson dy kultura te pa njesueshme. Po ben gabim aty ky akademite pro-sllave greke kane bere faj.

    Po deshe te kuptosh mire. Po nuk deshe, perseri mire. Mua nuk me pengon aspak nje hu me shume ne gardh.

    Lere fare Testim, se po na prek ne seder e na bie alivan nga "ofendimet" e tua.

    ***********

    Ore a je ne terezi ti apo te mungojne derrasat? Pyetja ishte rreth emigrimit te kujt ku dhe jo te shtrirjes terroriale origjinale per te cilen te jam pergjigjur njehere qarte ne po kete teme! Ti nuk paske sens orientimi se mbi cfare po flet!

    Me mire fillo debato pyetje nga tere temat ketu. Hajt bon chance.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 06-09-2009 më 07:37

  11. #511
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    fakti eshte qe dikur gadishulli ka qene Trako-Ilir,sot,kemi dhe sllave,greke dhe rumune,padiskutim qe shume ilire jane sllavizuar dhe shume te tjere jane spostuar,por kjo nuk do te thote qe sllavet e sotem jane ilire,sllavet jane sllave me gjak jo te paster,te erdhur ne gadishull ne shekullin e VI-VII kjo nuk ka pike dyshimi......sllav>skllav...serb>serv>sherbetor... ........perfundimisht kemi te bejme me rraca inferiore sklleverish dhe sherbetoresh.
    Po mirë tema është për prejardhjen e fiseve ilire nga Jutbina, që e mbështesin shumica e studiuesve shqiptarë.

    Këta kolegët deri tash nuk sollën asgjë me përjashtim të një "argumenti" shumë të "fortë":

    - Je në shërbim të akademive sllave

    A është akuza, argument??? E për ma tepër një akuzë e pabazë, e cila këtyre iu shërben për të promovuar teoritë e tyre për Anunaki, Përmbytje të Madhe, Kulla Babelit, Drangonë e teori tjera masonike.

  12. #512
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Ndersa ti duek na perzier shkijet qe kane pasur ca pika gjak ilir ne deje me ne te mirefilletet po ben katrahure ne histori. Po njeson dy kultura te pa njesueshme. Po ben gabim aty ky akademite pro-sllave greke kane bere faj.
    Jo, jo, jo, ti je duke i kuptu fjalët e mia ashtu siçp ke dëshirë ti. Mgjths shqip po flas.

    Ti paske nevojë për zhurmë në forumin shqiptar. Krejt këtu osht probelmi, ke dëshirë të grindesh, andaj duhet të shpikësh, probleme të paqena.

    Këto që ti thua për mua unë nuk i mbështeta askund, por janë keqkuptimet tua, mbase të qëllimshme, sepse duke qenë psikopat ke nevojë të përhershme të grindesh me të tjerët.

  13. #513
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Po mirë tema është për prejardhjen e fiseve ilire nga Jutbina, që e mbështesin shumica e studiuesve shqiptarë.

    Këta kolegët deri tash nuk sollën asgjë me përjashtim të një "argumenti" shumë të "fortë":

    - Je në shërbim të akademive sllave

    A është akuza, argument??? E për ma tepër një akuzë e pabazë, e cila këtyre iu shërben për të promovuar teoritë e tyre për Anunaki, Përmbytje të Madhe, Kulla Babelit, Drangonë e teori tjera masonike.
    jo.jo, personalisht jam plotesisht kunder konspiracionisteve,masoneve etj...historia duhet lene jashte religjioneve te ndryshme.

    nese do mbeshtetemi tek anunake,permbytje etj,nuk kemi asgje ne vije.


    ps.sa per fillim keshtu...Thoti nuk fliste Shqip


    dhe Faraon-net nuk jane fara jon,thjesht ishin incestuoze,martoheshin moter e vella per te garantuar dinastine "puro"
    Ndryshuar për herë të fundit nga strider : 06-09-2009 më 07:45

  14. #514
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Ore a je ne terezi ti apo te mungojne derrasat? Pyetja ishte rreth emigrimit te kujt ku dhe jo te shtrirjes terroriale origjinale per te cilen te jam pergjigjur njehere qarte ne po kete teme! Ti nuk paske sens orientimi.
    Më duket se je lodhur fare, dhe ke filluar të lozësh bo'le, por WARNING: duke qenë i lodhur e humb lojën.

    Më duket se kam bërë postime të gjata e të stërgjata, ku ti si fantazues i mjeruar i Përmbytjes së madhe, nuk ek arritur t'i lexosh, se mbase ke qenë i përmbytur edhe vetë.

    Futju edhe njëherë nga fillimi, lexoji, se qenke çuda e kësaj bote, me iu dhimbs gurit e drunit.

  15. #515
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Lere, se vertetove qe iliret kane ardhur nga te gjitha dominionet qe posedonin perj Detit te Zi ne Adriatik, drejt Kosove posa qe filluan dyndjet sllave (po gale e hune a kishte?) Dhe pasi erdhen ketu, u tkurren edhe me shume me tere iliret e bosnjes e kroacise, por ruajten gjakun e paster e te paperzier.

    Nderkohe sllavet u moren, shtepite dhe kulturen qe e kuptonin aq mire (se degjonin iliret kur kendonin) dhe e bene te tyren, bashke me ca fjale gjate tregtise se perbashket.

    Sa kollaj do te ishte po te qe historia keshtu.

  16. #516
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Pyetja ishte rreth emigrimit te kujt ku
    Pra postimi që ti më tregove më sipër, është harta, dhe tregon se kush ku u shpërngul.

    E thashë dhe më herët. Mjaftojnë shembujt e mëvonshëm, për të pasur një ide se çka ndodh kur bahet luftë.

    Muhaxherët, nuk u asimiluan, me përjashtime të vogla, ata erdhën në Kosovë. Kjo është tkurrje.

    Shqiptarët e Kosovës në luftëne fundit ikën në MAqedoni e Shqipëri, shumica.

    Shqiptarët e Kosovës, pas betejës 1389 ikën në malet e Shqipërisë, ku edhe sot disa fise e lidhin prejardhjen e tyre.

    Nëse pyetja ishte se kush ku u shpërngul, dhe unë kam sjellur hartëne ku e them qartë emndimin tim, të bazuar në faktet historike, atëherë, ti ke bërë kot 3-4 postime fare të panevojshme.

    Kudo ku ka pas ilirë, ata disa janë vra, disa janë asimilu, e të tjerë janë shpërngulë.

    Kush u përzie me shkje, mbet aty. Kush nuk u përzie, erdhi këndej.

    Malësortë nga Provinca e Dalmacisë, Kabashi nga Nishi, etj.

  17. #517
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Lere, se vertetove qe iliret kane ardhur nga te gjitha dominionet qe posedonin perj Detit te Zi ne Adriatik,
    Historia do të ishte më e lehtë sikur të mos flisje me romuze. Sepse ndërkohë që po shkruaj histori e po sjell, fakte, ti e kalon kohën duke tallur menderen, gjë që tregon karakterin tënd. Por nuk ka problem, ngaqë nuk po shkruaj ekzkluzivisht për ty.

    Se nga erdhën ilirët, s'ke pse më pyet mue. Pyeti malësorët, pyeti faktet hsitorike, pyeti kangët kreshnike, gjeje vetëpërgjijgen.

    Përgjigja asht e kjartë.

    Por ty tu ka mbush mendja se Jutbina asht tokë e keqe sepse ajo sot banohet nga sllavë.
    Tu ka mush menja, se tokat që sot janë sllave, nuk meritojnë respekt as ashtu siç ishin në të kaluarën.

    Për mu tokat ilire janë ilire. Sllavët kanë ardhur e do shkojnë përsëri. Unë nuk mund ta urrej Jutbinën veç pse banohet nga shkijet.

  18. #518
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    po gale e hune a kishte?)
    Po galët duhet të jenë tkurrur në trojet e veta, se në atë kohë gjuha i lidhte njerëzit e një race. Për hunët ndoshta e din edhe vetë që mbetën aty ku u vendosën, HUNgari.

    Kfillu pak e ta bajmë ni bisedë serioze, e jo sikur deri tash.

  19. #519
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Nderkohe sllavet u moren, shtepite dhe kulturen qe e kuptonin aq mire (se degjonin iliret kur kendonin) dhe e bene te tyren, bashke me ca fjale gjate tregtise se perbashket.
    Ironi e kotë. Sigurisht që u morën.

  20. #520
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Une nuk flas me romuze, pervec kur situata behet qesharake, dhe kur flitet me njerez te papjekur sic po bej une tani.

    Iliret jane asimiluar ne pjesen me te madhe te tyre. Keta sllave sepse nuk mund te quhen ilire kane pervetesuar jo vetem vendin por edhe traditen qe u eshte pasur ne familje.
    Nje pjese me e vogel e Ilireve kane levizur nden presionin e barabareve, por me tendence drejt perendimit (Itali, Angli, France).

    Ne Ilirik kane levizur vetem Iliret e Ilirikut ne forme fisesh. Edhe ketu nje pjese e madhe e ilireve u kthyen ne residente te asimiluaruar sllave ne trevat e Bosnjes, Kroacise dhe Dalmacise.

    Nuk kam hasur ne asgje qe deften se Ilire te Hungarise, Rumanise dhe Bullgarise jane vendosur ne Kosove.

    Kjo eshte cfare po them une. Tani ti mbushe me fjale dhe linqe interneti per te provuar ato qe i kemi aprovuar nje here.

    PS. Une nuk kam lexuar sa duhet per dyndjet barabare se nuk me interesojne (me qe merrem me drangonet) por, me sa di une Sarmatianet pas enciklopedise britanike vendosen ne brigjet e poshtme te Danubit aty nga shekulli i II-IV. Je i sigurte qe keta ishin Kroatet? Po ashtu ke edhe Alanet qe mendohet nga meri te kene qene Inraniane. Edhe keta vendosen nga shekulli i IV. Ndersa Kroatet vete thone qe kane qene bujq dhe jo Iraniane te eger.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 06-09-2009 më 08:26

Faqja 26 prej 45 FillimFillim ... 16242526272836 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •