Close
Faqja 23 prej 45 FillimFillim ... 13212223242533 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 441 deri 460 prej 888
  1. #441
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    E di që shkojnë aq thellë. Dyndja keltike u bë përafërsisht në të njëjtën zonë, ku përfshiu Dalmatët, Ardianët, Autariatët, Japodët, dardanët, etj.

    Por, vulën ia kanë dhën dyndjet sllave. Elementet e mëhershme janë shumë të vogla në epos.

    Krahina thuani shqip dreçi e marrtë, se krajinë serrbisht e kurrë shqip sbahet. Krahina e Jutbina e Klladusha, janë vendet ku jetun ato fise ilire, dhe emrat kanë mbetur ashtu siç ishin, në shtresimin e fundit. Emra të shtresimeve më të hershme nuk kemi, sepse shtresimi i fundit i ka mbulu emrat e mëhershëm.

    Kjo nuk ka të bajë, ma të që po them unë. Kështu që njëri nga ne nuk është duke fol shqip, përndryshe do të më kuptoje.
    Gjeja thelbesore qe nuk (nen)kupton shqip lum miku, dhe kjo per arsyen e thjeshte se nuk eshte vene ne fjale, ka te beje me faktin se shtresezimi i fundit i epost te Mujit ka mbuluar jo vetem emrat por edhe territoret, dhe mbase mbase ka zevendesuar territoret e hershme me me te rinj. Duke e datuar kete epos me kohen e shtresezimit te fundit, je ti ai qe po ja u fal sllaveve, kroateve, boshnjakeve apo slloveneve qofshin.

    Për këtë thuj Baptistit, e ai ka zgjedh teorinë Enveriste se shqiptarët gjithëmonë kanë qenë vetëm në Shqipëri, dhe askund tjetër.

    Prandaj MULE O BURRA, ta sjellim Trojën në Shqipëri, edhe Jutbina ishte në Shqipëri, edhe Aleksandria e Egjiptit ishte në Deltën e Drinit, edhe Atlantida ishte aty afër Kalimashit të Pukës, edhe Kontinenti Mu ishte në Nikaj Mertur (Malësi e Gjakovës).
    Se pari, une nuk jam zyre sekretarie e Baptistit. Se dyti, ne se mendimi i tij koincidon me timin, te mos kesh pike dyshimi se cilido prej nesh ka arritur aty ne menyre te pavarur bazuar ne studimet individuale. Se treti, mos e bej si lopa qe kur ka mbushur koven me qumesht i fut shkelmin, pasi ketu nuk po diskutojme se cili eshte me i bukur e me i zgjuar.

    Ajo tkurrja për të cilën po flasim, ka ndodh në realitet, kurse ju po i ndihmoni duke e bërë edhe në letra.
    Ne se ke harruar te lexosh nje fjali shume domethenese ne postin e Baptistit po e risjell.

    Krahina ka mbete ne krajine dhe aty jane sot e asaj dite - jane shkijet ma trima ne kroaci - po jane shkije tash!
    Asgje nuk eshte tkurrur (pervec tokes/njerezve pas permbytjes). Nje pjese e popullates sone eshte asimiluar, por ama ne te njejtat territore ku kane ekzistuar gjithnje. Tani ti po deshe bashkohu me njerin aty lart qe do te na mbushe mendjen se keta bastarde jane bij te shqipes, e shqiptaret e besimeve te tjera jane turq. Ose thuaj se popullata jone eshte shumefishuar ne territorin e vogel te Shqiperi-Kosoves nga dyndjet e luftes dhe nga riprodhimi natyral. Ne kete aspekt, kjo teori i jep buke asaj te Cubrillovicit, qe shqiptaret jane te ardhur ne ballkan --pas sllaveve (lufterave sllave sipas teje).
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 05-09-2009 më 06:03

  2. #442
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Me i lexue postimet e mia, nashta gati gjysa e tyne na dalin pyetje per vertetim, pyetje per plotsim, pyetje per skjarim, pyetje per moskuptim etj. etj.

    Me fjale te tjera, u ba bajat ma kjo pune, pyet e pyet e pyet, s'po m'asht ma interesant me ia nxerr njerit fjalt me dana, veq kjo ma nalt qe e paske shkrue, bukur po m'intereson me dite pak ma kjart se çka dashte me thane me te dhe per çfar arsye e the, se nuk po e mar vesh edhe aq mire. E n'kit udhe mir a kane me na pas kallxue qysh e ke nxerr ti kuptimin e fjales "Krajina", qe edhe ate e paske lane n'gjyst ma nalt. T'pershendes
    sic po e sheh, - ne kohen kur keto perrallat e shekullit 19 te agjendave te shthurjes se kombit shqiptar per te formuar nje komb sllavoilir qe do ta zevendesonte plotesisht qenien tone kombtare deri ne shlyerje te plote nga historia per t'i bere ardhacaket primitiv sllav, trashegues te historise ilire te cilet poashtu i paraqiste gjysme te eger qe te mund te pershtateshin me "kualitetin" aktual te popullsise sllave, kishin marre fund si genjeshtra te paturpshme politike - tani ne kohen e internetit -keto ndytesira nga literatura obsolete dhe e pavlere e per te cilet askush nuk kerkon "copyright" me, po dalin serish ne siperfaqe dhe per me keq po konsumohen e po servohen nga injorantet shqiptar qe po i kaperdijne pa i pertypur fare.

    Fjalet e pleqeve ne te cilat thirren ato zhgarravina politike te shekullit XIX dhe XX dhe tani disa ketu per te na bere boshnjake te ardhur ne tokat e "mbreterise" serbe ne periudhen e pushtimit turk - jane genjeshtra te paftyresise se politikave te udhehequra nga agjendat e cekura me siper ndersa perseritja e tyre ne nje forum shqiptar nga anetaret e tij eshte nje argat i mbrapesht kunder vetes dhe jo pak, i turpshem e dezinformues.


    Cdo plak e i ri qe di c'i kane thene pleqte per trungun e vet familjar qe ta kesh pyetur ne kosove per paraardhesit e tij - qe do te dije te tregoje ke ka pasur gjysh e ke gjyshi baba e keshtu radhazi - fill ne momentin kur te kete goditur ne emrin e paraardhesit te tij te krishter ndalon breznine dhe "nuk di me tutje!", ndersa, kur ta kesh pyetur per te se prej nga ishte; ai te thote se ka ardhur dikah nga Shqiperia. E tere kjo per t'ia humbur gjurmet katolicizmit apo kristianizmit te origjines se vet.

    Marre parasysh kete kunderthenie te thenieve nga po ata pleq dhe faktin se nuk mund te jene te dy palet ne te drejte tregojne qarte se ato jane sajime pa asnje te vertete brenda tyre.

    As kane ardhur prej Shqiperie as prej Bosne a Kroacie. Te vetmit te shperngulur dhe ate me dhune e terror te papare jane muhaxhiret nga tokat e pushtuara ne regjionin e Serbise. Dhe c'eshte e verteta, ato familje njihen mire dhe dihen saktesisht e tradicionalisht se cilat jane, sepse nuk e harrojne kurre se si jane ndjekur nga hordhite e terrorit serb. Ndersa vendoret e dijne se jane te ardhur dhe prej nga jane te ardhur e si kane ardhur fare mire.

    Per fjalen Krajine, e cila ne ate periudhe te mynxyrte te historise sone doli si nje nocion i ri me karakter mevtesie territoriale apo politoko-ushtarake, e cila ne fakt ishte me teper ushtarake e pothuaj aspak politike, kemi te bejme me nje kohe kur nje pjese e popullit shqiptar ishte perzier ngushte ne aleanca me popullin sllav dhe i kishte dhuruar fluksit te tij nje mori fjalesh e shprehjesh te nocioneve per te cilat ata nuk dinin dhe qe ne shume raste ishin te reja sikur edhe fjala ne diskutim. Kajinat udhehiqeshin nga nje lloj "kapidani" pra kishin regjim ne thelb ushtarak madje edhe brenda familjes. Ndera ky ishte nje zhvillim spontan dhe imanent i kohes se turbullt te shthurjes se plote te strukturave te vjetra te qyteterimit ashtu-keshtu te korruptuar gjer ne palce dhe te pa ardhmeri. Pra kjo eshte periudhe e vetorganizimit te popullsise shqiptare ne krena, gje qe u kopjua edhe nga fiset sllave.

    Kushtet e tilla kerkonin qe cdo familje te jete nje qelule ushtarake.

    Fjala Kraj~, e shqiptuar edhe si Krâj, u be e perbashket ne gjithe regjionin Kjo fjale apo nocion rrejdh nga fjala shqipe [Kri] Kraj, qe do te thote Krye. Nocioni Krye merr edhe kuptimin fund, permbarim ndonjehere andaj me kohe kjo fjale, perpos qe shenjonte nje vend te tille me organizimin e cekur, filloi te perdorej me teper per vise te tilla kufitare. Ndersa formimi i krajinave kishte saktesisht kete funksion: themelimin dhe forcimin e Linjes se Fundit Kufitare te rezistences Perendimore ndaj agresorit Lindor.

    Andaj edhe fjala Krajl buron nga e njejta rrenje shqipe dhe se Krajl nuk do te thote asgje me teper se kryetar apo pjesetar i krenave te nje regjioni. Por kurresesi Mbret. Ndonese edhe me kete term - shkijet dhe ndihmaqaret e tyre kane luajtur shume per te manipuluar historine duke thene se filan shaku ishte mbret ne kohen kur s'ekzistonte kurrfare mbreterie ne kete regjion dhe duke ia zgjeruar atij shtrirjen e autoritetit deri ku nuk shkon me.

    Por sic thame, te gjitha keto jane genjeshtra.

    Ndersa, tragjedia me e madhe eshte se te gjitha ato krajina shqiptaresh vendalinjesh e familjesh ushtarake te shkuarish te rinje per lufte ne viset e shkeputura nga trungu yne, u asimiluan pa khim dhe me shpejtesi te tmerrshme pa lene asnje gjurme tjeter pos eposit, dhe tipareve burrerore e luftarake te pasardhesve te tyre.

    b.b. Troy III p.a.e.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #443
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Krajina as që ekziston në fjalorin shqiptar. Legjendat thonë qartë Krahina. Vende vende ka ndryshu në krajinë nën ndikimin e fqinjëve. Por vetë atdheu legjendar prej nga erdhën ca fise shqiptare u ruajt emri Krahinë.

    Edhe osht hera e tretë a e katërt që po ta tërhjek vërjetjen se nuk thashë askund që "shqiptarët erdhën", por disa fise nga ato zona ilire erdhën e iu bashkangjitën fiseve vendase që jetonin këtu.
    Dhe une po the them pa lene asnje dyshim as vend per hamendje, tash sa here:
    Se ka ndodhur e kunderta. Nuk erdhen - Por u shkuan si perforcim! Sepse ketu lufta vecme ishte humbur sic humbet. Dhe rezistence nuk kishte me. Atje shkoi e tere rezistenca. E nuk erdhi ketu te neshtrohej vullnetarisht, sepse ketu lufta kishte marre fund dhe rezistenca behej jasht qyteterimit, neper male e vise ku interesi i pushtetit turk ishte me i vogel. Qe do te thote se cdo gje qe ka shkruar fegi per "fiset" shqiptare deri ketu eshte genjeshter kriminale.

    Gjithashtu askund nuk thashë që erdhën në shek.16. Se kur kanë ardh saktësisht nuk di askush. Përafërsisht mund t'a dijë gjithkush: Pasi erdhën sllavët, dhe para se të përmenden këto fise për herë të parë në dokumente.

    Kështu na del një interval kohe prej 700 deri 1100 p.e.s.

    Përësri marrim shembull muhaxherët. Muhxherët erdhën në Kosovë më 1878, kurse serbët më 1913. Sa vite ka ndërmjet???

    Fiset shqiptare që këndojnë për Mujin e Halilin, që dallohen për përdorimin e lahutës, për varrezat me megalite, për dialektin e vjetër kreshnik (ky ka humb në shumë vende, është shkri me dialekte tjera), që edhe vetë e mbajnë mend se kanë ardh nga ajo zonë malore që përfshin Krahinë, Dalmaci, Bosne, Hercegovinë etj, të gjitha këto janë të ardhura nga ato vende.

    Dalmaci unë personalisht gjithëmonë e përdori në kuptimin e një zone më të gjerë, poqese të pengon kjo, atëherë mund të ndryshojmë edhe terminologji, hiq nuk ta prishi qefin.

    Edhe thirrni mendjes pak: LENE TURQINË SE SJEMI TUJ FOL PËR TURQI.

    ÇKA HIN TURQIA KTU???

    A MUNI JU ME FOL SI NJERZ, PA I PSHTJELL SENET, E JINI KAQ TË PAPJEKUN SA TI NGATTRONI SENET EDHE MASI TIU KALLXOJ NJERI.

    ÇFAR TURQIE?

    LEGJENDAT KRESHNIKE BAJN FJAL PËR DYNDJE SLLAVE-MAXHARE, DHE PËR LUFTËNE ILIRËVE KUNDRA TYNE, PËR ÇFARË TURQIE JINI KAH FOLNI JU NJERËZ TË MJERË.
    Krejte kosova kanget epike i quan "krajina"!
    Mos fol pallavra amani te kofte.
    E ne menyre te pervecme i quan "Kange Kraishnike" - sepse Kreshnik do me thane Kryqtar, e Krajisnik do me thane Krajinas.

    "Krahina" asht Krahine, e "Krajina" Krajine. Keto jane nocione krejte te ndryshme.
    Krahina: asht "shtrirje", "zgjatim" i nje territori; Krah i zgjatur i trungut te tij. Ndersa
    Krajina: eshte "teresi" e "shkeputur nga trungu i tij"; Qe nuk ka nderlidhje fizike territoriale me tokat eme!
    Kaq, shkurt dhe shqip per ata qe e kuptojne shqipen.

    b.b. Troy III p.a.e.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #444
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Gjeja thelbesore qe nuk (nen)kupton shqip lum miku, dhe kjo per arsyen e thjeshte se nuk eshte vene ne fjale, ka te beje me faktin se shtresezimi i fundit i epost te Mujit ka mbuluar jo vetem emrat por edhe territoret, dhe mbase mbase ka zevendesuar territoret e hershme me me te rinj. Duke e datuar kete epos me kohen e shtresezimit te fundit, je ti ai qe po ja u fal sllaveve, kroateve, boshnjakeve apo slloveneve qofshin.
    Jo bre shoq, se ti je ai që nuk po kupton shqip. Nuk gjykohet territori i atëhershëm sipas strukturës së stome etnike.

    Sot, toka kryesore në këtë botë është "Trojet shqiptare".

    Ky koncept nuk ka ekzistu në atë kohë, sepse në atë kohë kanë qenë "Trojet Ilire", dhe si pasojë e kësaj, Malësia ose Mirdita nuk kanë pasur kurrëfarë përparësie kundrejt Jutbinës e Klladushës.

    Krejt ka qenë tokë ilire.

    Unë nuk po i fal sllavëve asgjë. Mos e banalizoni temën, duke argumentuar përmes akuzave. Argumento me argumente e jo em akuza të kota, sepse atëherë nuk mund t'i themi debat por intrigë. KUJDES. Nuk jemi në gjyq popullor se cili na qenka tradhëtari, por debat historik, që po të ishit ju pak më në rregull nuk do t abënit fare këtë debat.

    Tani ti po deshe bashkohu me njerin aty lart qe do te na mbushe mendjen se keta bastarde jane bij te shqipes, e shqiptaret e besimeve te tjera jane turq.
    Pasi më akuzove si një lopë që po derdh kovën, tash vetë u bëre i tillë.

    Shiko plako, mu nuk më intereson ça thotë Shkoza ose ai tjetri. Kur flet me mu, mund të kundërshtosh ato që them unë dhe vetëm ato që them unë, e nëse ke paqartësi mund të pyesësh. T'a ndërprejmë këtë lojë magjupçe që po bëni duke më mvesh gjëra që i thotë tjetërkush, se të paktën as nivelin e amatorit nuk e ke nëse vazhdon me këtë lojë.

    Asgje nuk eshte tkurrur (pervec tokes/njerezve pas permbytjes). Nje pjese e popullates sone eshte asimiluar, por ama ne te njejtat territore ku kane ekzistuar gjithnje. Tani ti po deshe bashkohu me njerin aty lart qe do te na mbushe mendjen se keta bastarde jane bij te shqipes, e shqiptaret e besimeve te tjera jane turq. Ose thuaj se popullata jone eshte shumefishuar ne territorin e vogel te Shqiperi-Kosoves nga dyndjet e luftes dhe nga riprodhimi natyral. Ne kete aspekt, kjo teori i jep buke asaj te Cubrillovicit, qe shqiptaret jane te ardhur ne ballkan --pas sllaveve (lufterave sllave sipas teje).
    Kurse kjo që ke shkru këtu, ec e biri në fije, as vetë nuk din em tfillue. A din me kallxue në pika të shkurtëra cilli asht qëndrimi yt.

    WARNING: Një akuzë e jotja se unë po mbështetkam Çubrilloviqin, nuk e rrëzon atë që them unë pasi që e kanë thënë shumë shkenctarë shqiptarë tjerë, sepse akuza nuk është argument, ndërkohë që pikërisht këto që thu mbështesin teoritë serbe. Sido që ta sjellësh, njësoj do jetë, teoria jote shkon paralel me ato serbe.

  5. #445
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Baptist, jam tuj fol për kangë krahine, Kreshnikë që jetojnë në Kreshta malesh.

    Merr vesh qi skena punë me turq këtu. Jem tuj fol për kreshnikë qi kan luftue kundra shkijeve.

    Çka tu kan tek kta turqi të dreçit???

  6. #446
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Krahina: asht "shtrirje", "zgjatim" i nje territori; Krah i zgjatur i trungut te tij. Ndersa
    Krajina: eshte "teresi" e "shkeputur nga trungu i tij"; Qe nuk ka nderlidhje fizike territoriale me tokat eme!
    Krajina është fjalë sllave me prapashtesë shqipe -ina, sikurse rrafshina, kodrina, etj.

    Por fjala si fjalë nuk asht formue me këtë etimologjie, por është përshtatje e Krahinës, duke ia mvesh atë shkronjën J, e duke e paraqit me prejardhje sllave.

  7. #447
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Testim
    Jo bre shoq, se ti je ai që nuk po kupton shqip. Nuk gjykohet territori i atëhershëm sipas strukturës së stome etnike.

    Sot, toka kryesore në këtë botë është "Trojet shqiptare".

    Ky koncept nuk ka ekzistu në atë kohë, sepse në atë kohë kanë qenë "Trojet Ilire", dhe si pasojë e kësaj, Malësia ose Mirdita nuk kanë pasur kurrëfarë përparësie kundrejt Jutbinës e Klladushës.

    Krejt ka qenë tokë ilire.
    Citoje pak ku une po dua t’ja mvesh Malesise e Mirdites legjendat e Basho Mujit, dhe jo te tere trevave tona perfshi edhe Mirditen edhe Panonian? Apo deshe te thuash qe keto legjenda kane qene eskluzive te Krajines, te nje fisi te vetem?

    Unë nuk po i fal sllavëve asgjë. Mos e banalizoni temën, duke argumentuar përmes akuzave. Argumento me argumente e jo em akuza të kota, sepse atëherë nuk mund t'i themi debat por intrigë. KUJDES. Nuk jemi në gjyq popullor se cili na qenka tradhëtari, por debat historik, që po të ishit ju pak më në rregull nuk do t abënit fare këtë debat.
    Perkundrazi. Banalizimin e bere vete duke datuar legjendat ne mesjeten e hershme bazuar ne elementet topografike qe ato bartin sot. Une bera vetem analizen e nje perqasjeje te tille te paargumentuar, te kufizuar, si edhe keqinterpretimet qe do rridhnin nga pranimi i kesaj perqasjeje.

    Pasi më akuzove si një lopë që po derdh kovën, tash vetë u bëre i tillë.
    Ky eshte nje interpretim i papjekur. Perqasja ketu do te duhej te ishte bere me aktin e plangprishjes dhe jo me lopen. Une nuk merrem me lope, i le te livadhisin per hesap te vet deri sa nuk kane shkelur ne territore te shenjta.

    Citim Postuar më parë nga javan
    Asgje nuk eshte tkurrur (pervec tokes/njerezve pas permbytjes). Nje pjese e popullates sone eshte asimiluar, por ama ne te njejtat territore ku kane ekzistuar gjithnje. Tani ti po deshe bashkohu me njerin aty lart qe do te na mbushe mendjen se keta bastarde jane bij te shqipes, e shqiptaret e besimeve te tjera jane turq. Ose thuaj se popullata jone eshte shumefishuar ne territorin e vogel te Shqiperi-Kosoves nga dyndjet e luftes dhe nga riprodhimi natyral. Ne kete aspekt, kjo teori i jep buke asaj te Cubrillovicit, qe shqiptaret jane te ardhur ne ballkan --pas sllaveve (lufterave sllave sipas teje).
    Kurse kjo që ke shkru këtu, ec e biri në fije, as vetë nuk din em tfillue. A din me kallxue në pika të shkurtëra cilli asht qëndrimi yt.
    WARNING: Një akuzë e jotja se unë po mbështetkam Çubrilloviqin, nuk e rrëzon atë që them unë pasi që e kanë thënë shumë shkenctarë shqiptarë tjerë, sepse akuza nuk është argument, ndërkohë që pikërisht këto që thu mbështesin teoritë serbe. Sido që ta sjellësh, njësoj do jetë, teoria jote shkon paralel me ato serbe.
    Ajo qe kam shkruar aty eshte se Shqiptaret gjenden aty ku kane qene gjithnje, me levizje te vogla migratore te parendesishme.

    Paralajmerimi yt nuk zbeh faktin qe paraqitja e kosovareve si fise migratore pas shekullit te gjashte, gjoja si reagim i pushtimit sllav eshte ne themel te tezave antishiptare. Numri i shkencetareve qe kane thene nje dicka te tille te pavertete, nuk ka pike rendesie. E paverteta nuk behet e vertete edhe sikur ta mbroje tere popullata e botes.

    PS. Lexo pa emocione. Debati nuk po behet per te te nxjerre ty Serb ose perkrahes te tyre, por mbi disa teori te debatueshme qe jane implantuar si shkence. Cfare deshiron te perfaqesosh kete e kemi mesuar tashme, gjate tere ketyre viteve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 05-09-2009 më 10:30

  8. #448
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Ajo qe kam shkruar aty eshte se Shqiptaret gjenden aty ku kane qene gjithnje, me levizje te vogla migratore te parendesishme.
    E ke thënë, edhe do ta thuash shumë herë, por nuk pi ujë, merr vesh. Sepse nuk osht e vërtetë.

    Popullësia lëviz aq shumë sa mendja s'ta merr. Por 90% e lëvizjeve bëhen brenda trojeve etnike.

    E vërteta është: Shqiptarët gjenden vetëm në një pjesë të asaj toke ku kanë qenë gjithnjë.

    A e ke të qartë tash??

    Sepse pjesën tjetër t'a kanë marrë.

    Paralajmerimi yt nuk zbeh faktin qe paraqitja e kosovareve si fise migratore pas shekullit te gjashte, gjoja si reagim i pushtimit sllav eshte ne themel te tezave antishiptare.
    Jo nuk është reagim. Ngadalë pak, se turp është të përdorësh shprehje të tilla. Çfarë reagimi flet ti??

    O shoku, është dëbim, e jo reagim. Të kanë dëbu nga atje, kaq e thjeshtë është.

    Në themel të tezave antishqiptare, ka krejt tjetërçka, psh Azerbajxhani, Sicilia etj.

    Poashtu në themel të tezave antishqiptare është kjo që thu ti, se ilirët që jetuan në Kroaci dhe Serbi, nuk kanë ardhë këtu, atëherë ku mbeten ata?

    Që të jenë vra që të gjithë, këtë nuk ta beso askush. Pra ose janë dëbu ashtu sipç them unë, ose janë asimilu ashtu siç thu ti.

    Teoria jote thotë që kroatët dhe serbët e sotëm janë ilirë.

    Kush osht tuj mbështet teoritë sllave tash??? Hëëë???

    PS. Lexo pa emocione. Debati nuk po behet per te te nxjerre ty Serb ose perkrahes te tyre, por mbi disa teori te debatueshme qe jane implantuar si shkence. Cfare deshiron te perfaqesosh kete e kemi mesuar tashme, gjate tere ketyre viteve.
    Në fakt ti e ke zbulu edhe e ke "vërtetu" që teoria jote është plotësisht shqiptare dhe tash ke mbetur të merresh me teorinë time.

    Unë kam faktet e mia që ju asnjëherë deri më tash nuk i kundërshtuat:

    1. Kreshnikët jetonin në Jutbinë e Klladushë, vise brenda territorit të Japodëve më saktë stërnipëve të Japodëve (sepse po bëhet fjalë, për shek. 6-7-8). Nuk ka asnjë vendbanim kreshnik brenda trojeve të sotme shqiptare.

    2. Vende ku më së shumti sulmonin Kreshnikët ishin vendbanimet e posa themeluara sllave ose ato më të hershme bizantine, Senji, Zara, Kotorri, e shkon herë herë deri tek Tuna (Danubi), ku fiset sllave kalonin për të ardhur këndej.

    3. Kangët kreshnike këndohen kryesisht në veri të Drinit, në Shqipërinë administrative dhe në Kosovë, kurse në jug të Drinit vetëm në Pukë e Dibër. E njajta popullësi, që në 80% të rasteve tregon për ardhjen e saj nga Dalmacia, Bosna, Hercegovina. Këto krahina janë stacionet e parafundit deri në vendosjen përfundimtare në mesin e vendasve. Stacioni i parë: Krahina, stacioni i fundit: Malësia

    4. E njajta popullësi, e sipërpërmendur, asht pothuajse e vetmja që praktikon tatuazhet, që më së shumti kanë qenë të përhapura tek japodët, kuptohet edhe në vise tjera po, por tek japodët më së shumti.

    5. E njajta popullësi, ka përdor shekuj me radhë megalitet, të cilat nuk përdoren ndër rodet tjera shqiptare. Megalitet përmenden edhe në kangët kreshnike, ku Muji e Halili ja bajnë Omerit ni megalit, qi 300 burra sun e qojnë.

    6. E njajta popullësi është qendra e përdorimit të sfastikës. Sfastika duke qenë e përdorur në të gjitha viset ilire qendrën e ka pas tek japodët, e duke ardhur kah jugu, kulti i diellit apo sfastika asht dobsue duke i lshu vendin kultit të gjarpërit, ndonëse që të dyja kultet kanë ekzistu paralelisht në gjithë hapësirën, por tek japodët ishte qendra e përdorimit. E njajta gja vëen edhe sot, ku e njajta popullsi, që ka përdor megalitete, dhe tatuazhet, dhe këndon kangë kreshnike ma lahutë, po e njajta përdor edhe sfastikën.

    7. Kangët kreshnike, që nga e para e deri tek e fundit, bajnë fjalë vetëm për luftë mes ilirëve e sllavëve. Nuk ka natyrë tjetër në këto kangë.

    8. Kreshnikët përfaqësojnë atë rod që nuk u kristianizua. Prandaj Muja me kreshnikë luftojnë kundër Gumanave të zi, që në fakt janë "igumanët" përgjegjësit murgj për një manastir, dhe quhen gumana të zi për shkak të veshjes së zezë që mbanin rangje të caktuara murgjish. E ashtuquajtura martesë e Jevrenijes ndër gumana të zi, asht në fakt, një shugurim i saj si "motër nderi", dhe kreshnikët çuditen qysh Arnaut Osmani po din me dhanë meshë, sepse nuk ishte zakon i tyre. E njajta gja ndodh kur Arnaut Osmani ishte i vogël, Muji djeg gjithë qytetin dhe në fund edhe kishën.
    Popullsia ilire e kristianizuar ka jetu në trojet e sotme shqiptare.

    9. Kreshnikët u larguan për të ruajtur identitetin. Kangët kreshnike bajnë fjalë për martesa me shkina, pastaj rastet kur këto gra, verbonin bijtë e vet, duke liru nga burgu shkijet, dhe për ekcese tjera brenda familjes të shkaktuara nga përzierja racore, që është një dukuri tipike sllave.
    Kush u martu u asimilu, Kush deshti me ruejt identitetin, erdhi knej. Për këtë flet qartë edhe kanga Martesa e Halilit, ku ai nuk donte të martohej, me kreshnike se i dukeshin motra. Sepse kishte mbetur një fis i vogël atje e ska pas me kan mu martu, ose me kusherina ose me shkina.

    10. Ka pas një vazhdimsi territoriale nga Jutbina e Klladusha e deri në Çamëri, deri në shek. 10-11. Mbretëria e Duklës, shtrihej deri në kufi me Krahinën.

    11. Popullësia tregon qartë, se si asht ba shpërngulja. Hoti erdhi prej Dalmacije, edhe kur erdhi i gjeti aty 12 shtëpi vendase.

    Gruda ka dy rrema: Njani asht Berishë autoktonë, e tjetri ka ardh prej Hercegovine, ku edhe sot asht katundi me emnin Grudë. E fjala grudë në asnjanën prej gjuhve sllave ska kurfar kuptimi.

    Nikçi i Kelmendit ka lanë rrugës nji rrem të vetin, që sot quhet Nikshiq.

    Edhe Koja e Kuçit e ka lanë ni rrem të vetin rrugës, e sot quhet Kojaviq, në Hercegovinë.

    Edhe vetë një Krahinë e Mbretërisë së Gjon Vladimirit, që përkon me Hercegovinën e sotme, quhej Kelmania dmth zona e Kelmendit.

    Shkreli thotë se erdhi prej Bosnes.

  9. #449
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Po perserit veten dhe nuk ja vlen te te ri-pergjigjem. Po marr vetem kete, qe duket si e vetmja risi:

    Poashtu në themel të tezave antishqiptare është kjo që thu ti, se ilirët që jetuan në Kroaci dhe Serbi, nuk kanë ardhë këtu, atëherë ku mbeten ata?

    Që të jenë vra që të gjithë, këtë nuk ta beso askush. Pra ose janë dëbu ashtu sipç them unë, ose janë asimilu ashtu siç thu ti.

    Teoria jote thotë që kroatët dhe serbët e sotëm janë ilirë.

    Kush osht tuj mbështet teoritë sllave tash??? Hëëë???
    Iliret jetonin edhe ne Hungari. Ku i ke? Mos shko me larg, po 100 vjet me pare kishte edhe arvanite ne Greqi. Ku i ke? E c'mbetet te thuash pastaj per qindera mjera vjet asimilim?

    Teoria qe shqiptaret jane asimiluar ne keto zona tregon se epika shqiptare dhe lahuta nuk jane "huajtur" prej shqiptaret ne trojet e cunguara tek sllavet fqinje, por jane te derivura nga ajo pike gjak ilirike qe eshte perzier me sllave, dhe qe ketej jane trasheguar ne forme te tjetersuar brez pas brezi. Per kete arsye mendoj se keto epika derivative kane pershtatur ne mjaft raste emrat e njerezve dhe topografine. Si psh. ne rastin e Jezerces, kur llagapi huaj na eshte dukur me domethenes se ai i joni.

    Per me shume, ka plot argumenta te cilat mund te ti sjell pas deshires, se fiset malesore tona jane perzier ne gjak me sllav ne bosnjes dhe me pas kane humbur identitetin. E njejta mund te thuhet edhe per Malin e Zi (per kete kam vene edhe sqarime dikur se Mali i Zi vjen nga familja Guraziu e njohur si Cernojevic). etj etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 05-09-2009 më 11:21

  10. #450
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Baptist, jam tuj fol për kangë krahine, Kreshnikë që jetojnë në Kreshta malesh.

    Merr vesh qi skena punë me turq këtu. Jem tuj fol për kreshnikë qi kan luftue kundra shkijeve.

    Çka tu kan tek kta turqi të dreçit???
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Krajina është fjalë sllave me prapashtesë shqipe -ina, sikurse rrafshina, kodrina, etj.

    Por fjala si fjalë nuk asht formue me këtë etimologjie, por është përshtatje e Krahinës, duke ia mvesh atë shkronjën J, e duke e paraqit me prejardhje sllave.
    Nuk je kurkund - nuk kam cfare te pergjegj ketu. Je komplet gabim.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #451
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Iliret jetonin edhe ne Hungari. Ku i ke? Mos shko me larg, po 100 vjet me pare kishte edhe arvanite ne Greqi. Ku i ke? E c'mbetet te thuash pastaj per qindera mjera vjet asimilim?
    Gabimi yt është që bën krahasime, duke mos marrë parasysh veçantitë e secilit nga rastet.

    Hungaria a.k.a. Panonia ishte dhe është zonë fushore, si e tillë, mjaft e ekspozuar ndaj dyndjeve. Prandaj sot në Panoni raca dinarike ka mbetur vetëm 20%, kurse raca mongole ka arritur në 25% dhe raca ruse 35% që të gjithë janë me identitet hungarez.

    Arvanitët poashtu janë rast tjetër. Nuk ka pasur kurrëffarë dëbimi, sepse vetë grekët nuk ekzistonin. Ata që krijuan kombin grek e krijuan me njerëz jo-grekë.

    Fanariotët dhe mbreti i Greqisë, kishin nevojë për njerëz që ta quanin veten grekë, por nënat e asaj kohe nuk kishin mundësi ti lindnin 10.000.000 grekë për njëherë prandaj filloi asimilimi.

    Dëbimi u zbatua tek çamët.

    Ke harru treshin e famshëm:

    1. Vrasje/Gjenocid
    2. Dëbim
    3. Asimilim (ata që mbetën)

    Nëpër luftra e dyndje masive e invadime gjithnji ndodh kjo.

    Teoria qe shqiptaret jane asimiluar ne keto zona tregon se epika shqiptare dhe lahuta nuk jane "huajtur" prej shqiptaret ne trojet e cunguara tek sllavet fqinje, por jane te derivura nga ajo pike gjak ilirike qe eshte perzier me sllave, dhe qe ketej jane trasheguar ne forme te tjetersuar brez pas brezi. Per kete arsye mendoj se keto epika derivative kane pershtatur ne mjaft raste emrat e njerezve dhe topografine. Si psh. ne rastin e Jezerces, kur llagapi huaj na eshte dukur me domethenes se ai i joni.
    Në fakt nuk jemi shumë larg në këtë pikë.

    Por unë gjithnji mbështetem në ato që thonë këngët kreshnike.

    Një çoban shkja i rrëmben Basho Jonës, bjeshkët e tij, ku ai kulloste gjanë. Pra epika flet për rrëmbim tokash, e pronash, e kullotash.

    Epika flet edhe për grabitje të shkinave. Por kush u martua u asimilua, e kush nuk deshi asimilim u largua nga atje.

    Nana shkinë i verbon sytë djalit, se ishte bir kreshniku dhe kishte burgosur shkjaun. Kush e ban kta përveç shkijeve (serb, kroat, boshnjak)??? Ka ndodh edhe në luftën e fundit në Bosne, ku serbë, kroatë, e boshnjakë pas martesave të përziera që kishin bërë në kohën e komunizmit, filluan vrasjen e fëmijëve të vet, meqë i kishin me pjesëtarë të kombeve tjera.

    Faktet tjera i thashë më lartë, e që janë më domethënëse, sepse flasin për një popullësi të vetme, një rod i veçantë, brenda kombit tonë.

  12. #452
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Nuk je kurkund - nuk kam cfare te pergjegj ketu. Je komplet gabim.
    Ti nuk je kurrkund, sepse po flet për turq, kurse unë jam duke fol për epikë kreshnike.

    Epika kreshnike gjithçka flet për veç luftës kundër turkut. Kangët për luftë kundra turku janë kategori e veçantë në kulturën tonë.

    Epika kreshnike flet për atë mynxyrë që na ndodhi në shekujt e errët.

  13. #453
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    debat i ashper por shume interesant ,dhe gjera shume interesante vazhdoni ju lutem Baptist dhe Testim

  14. #454
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Gabimi yt është që bën krahasime, duke mos marrë parasysh veçantitë e secilit nga rastet.

    Hungaria a.k.a. Panonia ishte dhe është zonë fushore, si e tillë, mjaft e ekspozuar ndaj dyndjeve. Prandaj sot në Panoni raca dinarike ka mbetur vetëm 20%, kurse raca mongole ka arritur në 25% dhe raca ruse 35% që të gjithë janë me identitet hungarez.

    Arvanitët poashtu janë rast tjetër. Nuk ka pasur kurrëffarë dëbimi, sepse vetë grekët nuk ekzistonin. Ata që krijuan kombin grek e krijuan me njerëz jo-grekë.

    Fanariotët dhe mbreti i Greqisë, kishin nevojë për njerëz që ta quanin veten grekë, por nënat e asaj kohe nuk kishin mundësi ti lindnin 10.000.000 grekë për njëherë prandaj filloi asimilimi.

    Dëbimi u zbatua tek çamët.

    Ke harru treshin e famshëm:

    1. Vrasje/Gjenocid
    2. Dëbim
    3. Asimilim (ata që mbetën)

    Nëpër luftra e dyndje masive e invadime gjithnji ndodh kjo.

    Në fakt nuk jemi shumë larg në këtë pikë.

    Por unë gjithnji mbështetem në ato që thonë këngët kreshnike.

    Një çoban shkja i rrëmben Basho Jonës, bjeshkët e tij, ku ai kulloste gjanë. Pra epika flet për rrëmbim tokash, e pronash, e kullotash.

    Epika flet edhe për grabitje të shkinave. Por kush u martua u asimilua, e kush nuk deshi asimilim u largua nga atje.

    Nana shkinë i verbon sytë djalit, se ishte bir kreshniku dhe kishte burgosur shkjaun. Kush e ban kta përveç shkijeve (serb, kroat, boshnjak)??? Ka ndodh edhe në luftën e fundit në Bosne, ku serbë, kroatë, e boshnjakë pas martesave të përziera që kishin bërë në kohën e komunizmit, filluan vrasjen e fëmijëve të vet, meqë i kishin me pjesëtarë të kombeve tjera.

    Faktet tjera i thashë më lartë, e që janë më domethënëse, sepse flasin për një popullësi të vetme, një rod i veçantë, brenda kombit tonë.
    Testim, ti vete po thua qe nuk ke pune me turqit dhe perseri tere argumentat qe ke sjelle jane mesjetare. Me duket se po diskutohej per periudhen PARA mesjetare, kur kishte toka te lira, kur sllavet u vendosen ne Ilirik nga Roma. Ne ate kohe sllavet nuk debonin dot se nuk kishin shtet, ishin skllever dhe nuk ndonese e reduktuar nga nga fenomene te tjera, me potencialin ilir nuk guxohej te luhej. Roma qe drejtuar deri atehere nga Ilire. A po kupton qe po i ben lesh e li periudhat kohore, a jo?
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 05-09-2009 më 13:05

  15. #455
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    A po kupton qe po i ben lesh e li periudhat kohore, a jo?
    Aspak.

    Flasim nesër.

  16. #456
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Pershendetje, me ba me i lexue ju disa libra siç e lexova une keto dite nje liber mbi origjinen sllave, menjehere met ju lajnë...;po ma mire qe se dini frengjishten e rrini rahat qaty me anglishten e shqipen....

    per kurreshtaret, le te lexojne kete autor me kushte qe te mos iu humb truri...se ky autor serbet i bene edhe si para ilirë.

    Mundem te jua dergoj autorin vetem ne MP....per ata qe e njohin frengjishten, mos harroni se edhe shqipja tani bene pjes ne frnkofoni....

    Ky autor thote se te gjithe mbreterit ilire qe nga Bardhyli e deri te Genti ishin me origjinë goluaze(gale) para francezë) deh se si etrusket erdhen e sulmuan tokat ilire...por u terhoqen mbrapa....mandej se si te paret e Lekes se madh ishin peng te ilirve e shume e shume fshehtesira tjera per shqiptaret.
    Aitori eshte pro serbë e sllavë qe e jep nje teori tjeter per sllavet, gjoja se ishin ne ballkan qe moti si popull me nje emer tjeter qe quheshun Vendet...ku me vone vijne iliret e etrusket ne ballkan e keta i leshojne keto vise dhe shperngulen pertej danubit deri ne rusi...çudi eshte me kete teori, ai vijon edeh me emra te vendeve e qyteteve neper ballkan, gjoja se jane emra serbe te kohes para krishti...
    Me e çuditshme eshte se kjo teori eshte e shkruar para 150 vitesh, ku autori shpreh simpatin per sllavet dhe lidhjet e tyre me francezet gjoja se miqesija e tyre eshte e vjeter qysh para dy mi vitesh atehere kur 350 000 galë emigruan ne ballkane...

    Pra une kur lexoj keto zenka qe sa dite e i beni mes veti, çuditem, pse humbni kohen pa lidhje ne vend qe te mirreni me gjera konkrete, atje ku tjeret na mundohen te na bejne varrin...e ne vend qe te perpiqemi ti dematojmi keto rrena sllave ne grindemi mes veti per emra fisesh, jo kan ardh nga shqipria, jo nga dalmacia, nga panonia etj....do thote se ujin e qojmi vete ne mulli te armikut !

    Pra kjo tema e fiseve po me duket tema me antishqiptare deri me sot ne kete forum, keto komente ngjajne me teorin e ketij autorit proserbe qe ua ringjalle jeten serbeve ne ballkan dhe i bene popullin me te vjeter te europes.

    per mua kjo tem u mbyll !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 05-09-2009 më 15:06
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  17. #457
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Pershendetje, me ba me i lexue ju disa libra siç e lexova une keto dite nje liber mbi origjinen sllave, menjehere met ju lajnë...;po ma mire qe se dini frengjishten e rrini rahat qaty me anglishten e shqipen....

    per kurreshtaret, le te lexojne kete autor me kushte qe te mos iu humb truri...se ky autor serbet i bene edhe si para ilirë.

    Mundem te jua dergoj autorin vetem ne MP....per ata qe e njohin frengjishten, mos harroni se edhe shqipja tani bene pjes ne frnkofoni....
    akoma uj france pin ti

  18. #458
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Pra kjo tema e fiseve po me duket tema me antishqiptare deri me sot ne kete forum, keto komente ngjajne me teorin e ketij autorit proserbe qe ua ringjalle jeten serbeve ne ballkan dhe i bene popullin me te vjeter te europes.

    per mua kjo tem u mbyll !
    Zdi perqka me qen kjo teme antishqiptare ku po diskutohen teorit te ndryshme njera a jan debu iliret ne vendet ku kan pushtu sllavet apo asimilu, dhe ku mbeten ata tash.

    Ma mir te dalin dyshimet tona mes shqiptare ne shesh, e tani duhet me diskutu ato qka thave ti.

    Sa per fjalen Krahine eshte shqip e Krajina eshte sllavisht, Krajina, Pokrajina (sllovenisht), jan fjale sllave me prapashtese -jina.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Val9 : 05-09-2009 më 15:34

  19. #459
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Eshte e demshme ne disa pika sepse nuk kemi as nje dokument se nga dolen keto fise shqiptare, nuk e di nese e ke lexuar qe nga fillimi kete tem, jep kuptimin se e gjithe kosova eshte me fise te ardhura nga shqiperija, nuk e di se a me keni kuptuar, deri diku ke te drejt te me kritikosh por nuk e thash me qellim te keq, nuk jam i mendimit qe te mshefim te verteten por problemi eshte se po zgjerohemi ne debate me te thena se gjja ne kemi ardhur nga shqipria kur e dijmi se shumica e ktyre debateve jane te bazuara ne thash e theme e levdata. Dikur ishte ne mod te thuhet" he, a din se kush jam une, jam i ardhun nga shqinija" etj, pra edhe pse ajo familje ishte ardhur ne nje fshat te kosoves nga nje vend tjeter ata trimeroheshin me keto trillime gjoja se tua shtin friken te tjerve se jan has shqiptar dhe me trima se keta vendasit qe i gjeti aty...
    Pra une nuk iu besoj ketyre trillimeve, jane çpikje e jona e mendjemadhesis...shqiptaret ne kosove jane autokton aty me mia vite qe ndoshta ka aty ketu edhe te ardhur por jo edhe aqe sa thuhet ketu ne ket tem.

    shendet, besoj se u kuptuam deri diku, e me vjen keqe per ata qe me keqekuptuan dhe kerkoj falje.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  20. #460
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Val9 Lexo Postimin
    Zdi perqka me qen kjo teme antishqiptare ku po diskutohen teorit te ndryshme njera a jan debu iliret ne vendet ku kan pushtu sllavet apo asimilu, dhe ku mbeten ata tash.

    Ma mir te dalin dyshimet tona mes shqiptare ne shesh, e tani duhet me diskutu ato qka thave ti.

    Sa per fjalen Krahine eshte shqip e Krajina eshte sllavisht, Krajina, Pokrajina (sllovenisht), jan fjale sllave me prapashtese -jina.
    Krajë, e Krajinë jane fjale mesjetare shqipe, o debil.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 23 prej 45 FillimFillim ... 13212223242533 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •