Close
Faqja 15 prej 45 FillimFillim ... 5131415161725 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 888
  1. #281
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Karagjozatët, historia e familjes gjirokastrite

    . Cilat ishin disa nga figurat e mëdha historike të shtëpisë së madhe në Jug të Shqipërisë

    Genta IBRAHIMI

    Gjirokastra shquhet për morinë e familjeve të mëdha që kanë dhënë kontribut të çmuar në historinë e kombit shqiptar.
    Karagjozi është emri i njërit prej fiseve më të dëgjuar e të famshëm në Gjirokastër. Dokumentet më të vjetra që dëshmojnë prejardhjen dhe rrënjët e këtij fisi, janë gjetur në një libër të vjetër të mitropolisë së Gjirokastrës. Ndërsa fjala Karagjozi e ka prejardhjen nga gjuha turke e në shqip do të thotë “sy zi”. Në arkivat e mitropolisë thuhej se “Jani Karagjozi me banim në lagjen “Dunavat” ishte epitrop i manastirit ‘Ajio Maria’”, sipas dokumenteve, shtëpia e fisit Karagjozi ka qenë ndër të parat që u ndërtua jashtë mureve të kalasë së qytetit. Themelet e shtëpisë janë hedhur mbi 250 vjet më parë në tokën që i përkiste manastirit “Ajio Maria”.
    Ajo që të bën përshtypje janë lidhjet mes fiseve më të dëgjuara të qytetit të gurtë. Karagjozatët lidhen me shumë fise të dëgjuara të qytetit të Gjirokastrës si: Kokalarët, Hoxhatët, Çabejtë, Topullarët, Hasanajt, Hadërajt, Xhaxhiajt, Selfot, Çoçolajt, e shumë e shumë të tjerë. Dihet që gjirokastritët kanë qenë gjithnjë të lidhur me njëri-tjetrin dhe krushqitë i bënin brenda për brenda qytetit. Po ashtu, ata lidhen me krushqi me Xhaxhiajt, Selfot. Shtëpia e Karagjozatëve ka qenë në Dunavatin e Parë, fqinjë kanë pasur fisin Topulli, për të cilin thonë se janë ndarë nga një zjarr. E tregojnë edhe si histori se dy vëllezër të Çerçizit, i kanë kapur dhe torturuar grekët, por, megjithatë, ata nuk u thyen, u rezistuan edhe këta të fundit u thanë stoikë, Topullos. Që atëherë, mbiemri i tyre u shndërrua për nder të kësaj qëndrese nga Karagjozi në Topulli.http://www.tiranamagazine.com/2008/0...gjirokastrite/

  2. #282
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Kam ndegju besa edhe e kam lexu se egzston fisi Boshnjak po a ka lidhje ky fisi me boshnjaket e sotem.Ku ne disa raste i paraqesim si turq qe flasin gjuhen sllave dhe ka fej islamin a po nha nje her edhe i paraqesim edhe si shqiptar qe ka humb gjuhen dhe zakonet dhe kan marr fejne islame si shum shqiptar qe kan ba kta po nga ana tjeter kan marr edh gjuhen serbe si gjuh te tyren.
    Ka njerz qe e kan mbiemrin boshnjaku po thon se jan shqiptar e kjo do thot se diqka te boshnjaket e sotem esht pshtjell lamshi.A mund te et hum gjuha shqipe per arsye te martesave me serb.Ne e di dim gjith se aij rajon ku jan sot te vendosur nje popull qe i quajm boshnjak ka qen i popullar me ilir po nuk e dim se aredhen boshnjaket aty apo jan ata ilir te vjeter por qe kan humb gjuhen dhe traditat iliro -shqiptare.A kini ndonje ide per et gja se qfar jan boshnjaket a jan fisi shqiptar apo ardhacak ne ballkan si slavet dhe greket.

  3. #283
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga SHKOZA Lexo Postimin
    [B]Fisi Berishe ne shumicen e rasteve del se ka banuar ne rajonet e Dukagjinit dhe Dukagjinit te ri, mes Pukes dhe Komanit. Gjurme te ketij fisi te vjeter , nder fiset e para, kemi edhe ne Diber, Ulqin dhe Kosove. Shumica mendojne se vendi i pare i origjines qe mbahte mend eshte Krahina e Dukagjinit. Fisi Berishe mendohet se eshte fisi me autokton nga te gjitha fiset. Mendohet se vete familja e njohur feudale e Dukagjineve ishte me fis Berishe.
    Fiset dhe nenfiset si Piper, Kuq, Cernojeviq, Mertur jane te derivuara nga Berisha. Ne popull flitet per Berishen e Kuqe dhe Berishen e Bardhe. Thuhet se kjo ndarje eshte bere kur te gjitha fiset e kane leqitur Berishen sepse paskan qene shume problematike. Ata per te mos u dorezuar paskan filluar te martohen mes vete dhe prej Berishes se vjeter dalin dy Berisha. Berisha e bardhe ndoshta Berishasit e sotem, Merturi dhe Piperi dhe Berisha e kuqe qe me vone u quajt Kuqi. Fisi Kastrat thuhet se eshte pasardhes i Ded Bretalit nga Kuqi .
    Me origjine te njetet pra jane keto fise dhe nenfise e tyre:
    1. Berisha ;
    2. Kuqi;
    3. Piperi;
    4. Kastrati;
    5. Merturi.
    Flm per mundimin. Nje gje nuk e kuptova.
    Berisha genuine paska qene problematike, dhe si pasoje qenkan leqitur nga fiset tjera. Pastaj Berisha paska filluar te martohet mes veti. Dhe (kete nuk kuptoj) dikur qenka ndare ne Berishe te Kuqe dhe te Bardhe. Pyetja ime: Cila nga Berishat eshte ajo qe jeton ne Dukagjin te Kosoves? Dhe nuk e kuptova lidhjen e Kuqeve dhe Mertureve me Berishen. Nga cila Berishe (e Kuqja apo e Bardha) derivojne keto dy fise? Ne cilat vite pason ndarja ne Berishe, Kuq dhe Mertur?

    Sqarimin mbi fisin Krasniqi kuptova teresisht. Perseri flm per mundin.



    *

  4. #284
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Exclamation

    Citim Postuar më parë nga kushjam Lexo Postimin
    Ashtu edhe un kam ndegju prej pleqve,kjo renditje esht e sakt,haaa fisi im qenka ne vendin e 5 haaahha.
    Fisi: GASHI (Deri ne tradhetimin e Bajram Currit ishim opozit e fisit Krasniqi)

  5. #285
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Kam pa se 5%perqind e familjeve franceze mbajn si mbiemer Gashi ak lidhje kjo me fisn gash shqiptar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga urani29 : 25-07-2009 më 09:18

  6. #286
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    http://www.nom-famille.com/nom-gashi.html ja edhe siti ku e kam gjet esht ne frangjisht.

  7. #287
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Uran krejte kanada jane gash ,shikoje saint jerome qytetin ne canada do ta kesh te kjarte kush jane gashet.

  8. #288
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2004
    Postime
    13
    Citim Postuar më parë nga Eni Lexo Postimin
    Nikaj

    Kryesisht rrjedhin nga emri i nje bariu, Nik apo Nikoll, i cili me kopene e tij u vendos ne vendin ku sot gjendet ky fis i Shqiperise se Veriut. I biri i tij, Biba, nga ana e vet kishte, tre djem; (Kol, Lek dhe Mark), pasardhesit e te cileve formojne ne fillim te shek.XX tre fiset e medha : fisi i Kol Bibajt me 750 fryme, fisi i Lek Bibajt me 480 fryme dhe fisi i Mark Bibajt me 870 fryme gjithsej. Pervec ketyre presupozohet se me keto jane te afert dhe komunat e Curaj i Poshter (190 fryme) dhe Kapiti (155 fryme)

    Kelmendi

    Nga ky fis , ne vitin 1497 numeroheshin 152 shtepi, dhe ka disa versione mbi formimin e ketij fisi. I pari i fisit, mendohet te kete qene nje bari i quajtur Klement, i cili me vone se bashku me gruan e tij Bubei dhe 20 koke dhen, u ul ne kete zone. Nje version tjeter flet per nje abat katolik, italian i quajtur Abate Clemente.
    Paraardhesi i ketij fisi, mendohet te kete patur 7 ose 4 djem. Kater ishin : Selca, Vukli, Nikli dhe Boga, familjet me femije shume,te te cileveformuan fshatrat repsketivisht me emrat e permendur me lart, madje u formua dhe bajraqe, me emrat respektive te fshatrave dhe fisit Kelmendi. Keto kater bajraqe ekzistonin akoma dhe ne shek.XX: Selca me 400 shtepi, Boga me 70, Vukli rreth 100 shtepi dhe Nikli me rreth 150 shtepi.

    Keçi, Lesh Tuzi, Mur Deti

    Saga e formimit te ketyre fiseve eshte ineteresante. Pasi nga to rrjedhin shume fise temevonshme,origjina e te cileve gjendet tek keta tre emra.
    Mur Deti kishte dy djem: Pog Guri dhe Dit Muri. Pog Guri po ashtu kishte dy djem (Kol Poga dhe Lek Poga).Keto dy, rezulton se jane dhe paraardhesit e dy fiseve Berisha (Kol Poga) dhe Merturi.
    Dit Muri kishte tre djem : Mark Diti, Zog Diti dhe Mir Diti, te cilet ishin paraardhesit e tre fiseve te, Shoshit, Shales dhe Mirdites. Kurse fiset Thaçi dhe Toplana presupozohet se rrjedhin direkt nga Mur Deti.
    Sipas nje versioni te sages, duket se vete Mur Deti te kete vdekur i varfer. Djali i pare (Zog Diti) morri si trashegimi tre „shale“ kuajsh; i dyti (Mark Diti) trashegoi shoshin dhe djalit te trete (Mir Diti), nuk i mbeti gje per te trasheguar nga i ati, por vetem nje pershendetje „Mirë-dita“.
    Prejardhja e fisit Keçi nuk dihet, por presupozohet se dhe ky fis te kete qene shqiptar per nga origjina dhe u arratis prej turqve ne zonen sllave Piperi.
    Katundi i shqiptarit, Lesh Tuzi, i cili ka ekzistuar ne vitin 1330, shtrihej deri ne kufirin me Zeten. Me kete emer lidhen legjendat e formimit te fiseve Hoti, Kuçi dhe Bushati. Pas shperberjes se katundit te madh, u kufizua dhe zona e ngulimit veror dhe duket, se ne vitin 1455 proçesi i territorializimit se fiseve te shperbera mbaroi. Komuna e Metagushit, e cila ne fillim te shek.XV ekzistonte akoma, humbi se ekzistuari. Komuna e Hotit, kishte bashkuar ne fillim te shek.XV, disa katunde dhe ne keto katunde te bashkuara me 1485, jane numeruar 8 fshatra dhe 134 shtepi.
    Paraardhesi i fist Kuçi mendohet te kete qene nje fare Grèa Nemadin. Katundi i permendur gjate shek.XV-XVI u zgjerua me tej, me serbe. Te nguliturit e rinj (nder ta dhe Dobrošani, Cigomani, Deljani, Bulatoviæi, Miloviæi etj) u integruan shpejt dhe morren dhe emrin e fisit Kuçi. Ne vitin 1485 Kuçi perbehej prej 8 fshatrash dhe 253 shtepish, kurse me 1497 u shtuan 150 shtepi dhe prej 8 fshatrave, rrodhen, 9 katunde dhe dy fshatra.

    Kurse mendohet se prejardhjen fisi Shala, e ka nga emri i themeluesit te tij, Shako.

    Per Kastratin ekziston nje version i preardhjes se fisit prej Krsto-s, por hidhet dhe mendimi se themeluesi i fisit mund te kete qene nje fare, Detali (Delti, Dedli) Bratoshi, i cili ne gjysmen e dyte te shek.XV, se bashku me djemte e tij (Ivan, Nar, Gor, Jer, Gion, dhe Ali) emigroi ne zonen e mevonshme te fisit. Aty , tok me te lindurit e rinj (Pietroviæ, Tutoviæ dhe Pelai) jetonin ne nje shpelle. Banoret e meparshem te zones, u larguan, ne pjesen me te madhe te tyre, dhe mqs familjet e djemve u shtuan shpejt, u detyruan ta ndanin token ne tre pjese : pjesa e pare i ra familjes se Aliut, Gorit dhe Jerit, pjesa e dyte i kaloi familjeve te Palit e Ndokes, kurse pjesa e trete asaj se Ivanit.


    marre nga libri i Karl Kaser "Familie und Verwandtschaft auf dem Balkan" (Familja dhe farefisnia ne Ballkan)
    perktheu nga gjermanisht, Eni.
    Kastrati nuk e nxjerr emrin e vet nga emri sllav "Krsto" por nga fjala latine castrum, pra "keshtjelle". Emri eshte me i hershem se fisi, sikurse ne rastin e fiseve tjera si Hoti. Ne shekullin 15 permendet nje Alex Castratius. Por kastratasit vet jane me prejardhje nga nendega e Kucit qe quhet Drekale; para disa shekujve, nje Dedli me bijte e vet u shperngul nga Kuci per ne Kastrat ku filloi edhe zanafilla e fisit te tij. Drekalet duhet te kene qene shqiptare, dhe ne Kuc ne pergjithesi, gjate mesjetes haseshin mjaft emertime shqiptare si Bythdosa, Fundina, Bardhani, Pantaleshi etj.

  9. #289
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2004
    Postime
    13
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Flm per mundimin. Nje gje nuk e kuptova.
    Berisha genuine paska qene problematike, dhe si pasoje qenkan leqitur nga fiset tjera. Pastaj Berisha paska filluar te martohet mes veti. Dhe (kete nuk kuptoj) dikur qenka ndare ne Berishe te Kuqe dhe te Bardhe. Pyetja ime: Cila nga Berishat eshte ajo qe jeton ne Dukagjin te Kosoves? Dhe nuk e kuptova lidhjen e Kuqeve dhe Mertureve me Berishen. Nga cila Berishe (e Kuqja apo e Bardha) derivojne keto dy fise? Ne cilat vite pason ndarja ne Berishe, Kuq dhe Mertur?

    Sqarimin mbi fisin Krasniqi kuptova teresisht. Perseri flm per mundin.



    *
    Piperi me sa di une ka lidhje me Hotin dhe Krasniqin, jo Berishen. Nga Berisha rrjedh Kuci, apo me mire, Kuci i ri (Drekalet) e prej Drekaleve rrjedh Kastrati. Kuci i Berishes eshte ajo qe njihet si Berishe e Kuqe, gje qe eshte e logjikshme nga vet emri i fisit "Kuc", kuptimi i te cilit vjen nga fjala shqipe kuq, nga latinishtja cucceus, ne kete rast reference i dheut te kuq ne zonen ne fjale.

    Te dy Berishet ndodhen ne Kosove; Berisha e Bardhe njihet thjesht si Berishe, ndersa Berisha e Kuqe si Kuci.

  10. #290
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Eni Lexo Postimin
    Kelmendi

    Nga ky fis , ne vitin 1497 numeroheshin 152 shtepi, dhe ka disa versione mbi formimin e ketij fisi. I pari i fisit, mendohet te kete qene nje bari i quajtur Klement, i cili me vone se bashku me gruan e tij Bubei dhe 20 koke dhen, u ul ne kete zone. Nje version tjeter flet per nje abat katolik, italian i quajtur Abate Clemente.
    Paraardhesi i ketij fisi, mendohet te kete patur 7 ose 4 djem. Kater ishin : Selca, Vukli, Nikli dhe Boga, familjet me femije shume,te te cileveformuan fshatrat repsketivisht me emrat e permendur me lart, madje u formua dhe bajraqe, me emrat respektive te fshatrave dhe fisit Kelmendi. Keto kater bajraqe ekzistonin akoma dhe ne shek.XX: Selca me 400 shtepi, Boga me 70, Vukli rreth 100 shtepi dhe Nikli me rreth 150 shtepi.
    Me fal qe po te pyes po ku i ke marre keto felliqesi dezinformuese te lutem?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #291
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Por për çka është fjala konkretisht.
    Në numrin e së mërkurës të gazetës së njohur beogradase “Politika”, 1 korrik 2009, faqe 16, është botuar artikulli i gazetarit S.Stamenkoviq, me titull “Shqiptarët e përvetësojnë Aleksandrin e Maqedonisë dhe Karagjorgjen”. Në këtë artikull pasqyrohen në mënyrë tendencioze disa të dhëna në lidhje me përçapjet edhe ashtu shumë të dobëta të shqiptarëve që të pasqyrojnë realitetin historik në mediat e huaja.
    Kuptohet që historiani sërb Predrag Markoviq i intervistuar në këtë shkrim, i përshkruan këto përpjekje të drejta dhe shumë shkencore të shqiptarëve në traditën karakteristike të publicistikës sërbe, me sarkazëm, arrogancë dhe mohim të realitetit objektiv. Sipas Markoviqit në Kosovë nuk ka kulturë shqiptare. Kishat ortodokse janë sërbe kurse xhamitë janë osmane. Gjithashtu në traditën karakteristike bizantine të mohimit të gjithçkaje shkencore dhe racionale, e pranon ekzistencën e disa klaneve me “origjinë shqiptare” por vetëm si pjesë e aristokracisë “sërbe”. Këtu vjen në kontradiktë me vetveten, pasi në fillim e mohon e pastaj e pranon mundësinë e ekzistencës së fiseve të caktuara shqiptare, edhe pse kujdeset të thotë atë “në numër të vogël”.
    Sa i takon përkatësisë etnike të Lekës së Madh është një temë e gjatë për të cilin do japim vetëm një fakt. Autori më i cituar dhe shkencëtari i cili meret si burimi më autoritativ për jetën dhe veprën e Aleksandrit të Maqedonisë, është britaniku Sir Uilliam Uoodthorpe Tarn nga Akademia Britanike.
    Në paragrafin hapës të librit të tij “Alexander the Great””, Z.Uoodthorpe Tarn e shpjegon shumë mirë çështjen e prejardhjes etnike të këtij perandori të pavdekshëm në histori.

    Sa i takon çështjes së Karagjorgje Petroviqit, heroit të kryengritjes së parë sërbe kundër pushtimit turk, këto janë teza të njohura të historisë së sllavëve të jugut që nuk janë zbuluar nga shqiptarët por nga sërbët vetë. Edhe vetë burimet zyrtare sërbe e pranojnë origjinën e tij nga fisi malazez i Vasojeviqëve. Fiset malazeze në shumicë janë me origjinë etnike shqiptare, të sllavizuar me kalimin e kohës nga shkollat ruse dhe sërbe dhe priftërinjtë ortodoksë.

    Bile së fundmi, vetë dy autorë sërbë kanë botuar një libër ku hedhin dyshime serioze për prejardhjen shqiptare të Gjergjit të Zi Petroviq (1768-1817), themeluesit të dinastisë së parë sërbe të Karagjorgjeviqëve.
    Sipas Librit “Karagjorgjeviqët – historia e fshehur” ("Karađorđevići - sakrivena istorija", Milorad Bošnjak, Sllobodan Jakovlevic, LIO, Gornji Milanovac), gjyshi nga ana e babës së Karagjorgje Petroviqit ka qenë shqiptar nga fisi i Kelmendit me emrin Gjin Marash Kelmendi.
    Njëri nga autorët, e pikërisht Sllobodan Jakovleviqi, është pasardhës i drejtpërdrejtë i kësaj familjeje. Sipas kësaj, shihet qartë se vetë sërbët nuk janë më në gjendje të mbulojnë falsifikimet nga e kaluara dhe kanë filluar të botojnë libra neutralë ku zbërthehen sado kudo me objektivitet të dhënat nga e kaluara historike.
    Edhe për çështjen e shtëpisë mbretërore të Nemanjiqëve ekzistojnë dyshime serioze se kemi të bëjmë me familjen e madhe feudale shqiptare të fesë katolike Nimani, e cila kaloi nga katolicizmi në ortodoksizëm, duke e vulosur kështu përfundimisht edhe ndryshimin e përkatësisë etnike nga shqiptare në sërbe. Dihet se në atë kohë, flasim për periudhën mes shekujve XXI - XXIII, katolikët e vetëm në veri kanë qenë me përkatësi etnike shqiptare, sa që edhe vetë sërbët fenë katolike e quanin “fe të shqiptarëve” - (shih “Arbanaska vera” - te “Zakonik Cara Dushana”).
    http://209.85.129.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=se

  12. #292
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    A di kush te me sqaroj ne lidhje me mbiemrin Beci?Ku e kane zanafillen,ku jetojne sot?Cilit besim i perkasin?Kete ma ka kerkuar nje mik i huaj,por nuk isha ne gjendje ti jepja shume sqarim.

  13. #293
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Shume interesant paska pasur Arbanas ne kohen e dushanit ,me ket emer ,shume interesant,sa per karadjordjeviq propaganda ,sepse po te tregohet se jane shqipetare te kelmendit ateher lehte papa klimenti ashte serb sipas tyre,more krejte keto kane prapavijen serbe se pari papa klimenti nuke ashte i fisit kelmend e dyta ne kohen e dushanit nuke ka deshmi fare qe ka egzistue dhe e treta nimani nemanja ska pasur kure ne toka Shqipetare,le te vjedhin serbijanet historin e bullgarit dhe te rumunit dhe te grekut ,atje ashte shume veshtire me vjedhe historin,Pse sepse e kane ndamure historin shqipetare ndermjet vedi se kane mendue shkuen Shqipetaret neTurqi dhe humben,kane kujtue se nuke dijme me u meshef maleve kane mendue se asimiluen krejte Shqipetaret tue vra tue i grimun kurse femijte dhe grate i asimiluen do me zore do me hater,fiset jane vetem keto gjana me ditur se kushe ashte shqipetare dhe kushe nuke ashte shqipetare ne baze fisit mundet me u caktue sa serbijane jane Shqipetare sa boshnjake sa malazeze sa kroat sa maqedon dhe tjere ne europe ne kemi mendue para 500 vjete qka do te ndodhe me neve per ate thmija i vogel dine kujte i takon,sepse ritet me fise dhe gjuhe SHQIPE.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 26-07-2009 më 09:42

  14. #294
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    A di kush te me sqaroj ne lidhje me mbiemrin Beci?Ku e kane zanafillen,ku jetojne sot?Cilit besim i perkasin?Kete ma ka kerkuar nje mik i huaj,por nuk isha ne gjendje ti jepja shume sqarim.
    Ktu gjendet nji shenim per mbiemrin Beci.http://209.85.129.132/search?q=cache...&hl=sq&ct=clnk

  15. #295
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Jo ti hin ne ket WEb se une kesh po ti sqaro e mose na shtin ne lluga se nuke dilet po hyne ne kete web.

  16. #296
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga vetemnje Lexo Postimin
    Shume interesant paska pasur Arbanas ne kohen e dushanit ,me ket emer ,shume interesant,sa per karadjordjeviq propaganda ,sepse po te tregohet se jane shqipetare te kelmendit ateher lehte papa klimenti ashte serb sipas tyre,more krejte keto kane prapavijen serbe se pari papa klimenti nuke ashte i fisit kelmend e dyta ne kohen e dushanit nuke ka deshmi fare qe ka egzistue dhe e treta nimani nemanja ska pasur kure ne toka Shqipetare,le te vjedhin serbijanet historin e bullgarit dhe te rumunit dhe te grekut ,atje ashte shume veshtire me vjedhe historin,Pse sepse e kane ndamure historin shqipetare ndermjet vedi se kane mendue shkuen Shqipetaret neTurqi dhe humben,kane kujtue se nuke dijme me u meshef maleve kane mendue se asimiluen krejte Shqipetaret tue vra tue i grimun kurse femijte dhe grate i asimiluen do me zore do me hater,fiset jane vetem keto gjana me ditur se kushe ashte shqipetare dhe kushe nuke ashte shqipetare ne baze fisit mundet me u caktue sa serbijane jane Shqipetare sa boshnjake sa malazeze sa kroat sa maqedon dhe tjere ne europe ne kemi mendue para 500 vjete qka do te ndodhe me neve per ate thmija i vogel dine kujte i takon,sepse ritet me fise dhe gjuhe SHQIPE.
    Mirpo,prej lozes se Nemanjidve dallohet sidomos mbreti Dushan , i cili ishte bire se emes shqiptare,Martes,porse per te esht thene edhe se: "Stefan Dushani (1331-1355),I biri i Urashit III te Deqanit, ka merit te mdha per serbin sepse gjat sundimit te vet e beri te njohur dhe te fuqishum.Se pari e shpalli pavarsin e patrikes serbe.

  17. #297
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Ktu gjendet nji shenim per mbiemrin Beci.http://209.85.129.132/search?q=cache...&hl=sq&ct=clnk
    Faleminderit per ndihmen

  18. #298
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    ga gojëdhënat, antroponimet e toponimet mësojmë, ashtu si dhe nga dëshmi historike, se një grup popullsie është e ardhur nga viset e Hotit të Malësisë së Madhe e vendosur në Zajsë të Selitës e sot mbajnë mbiemrin Beci, një grup është vendosur në Baz ku ruhen shumë gojëdhëna, antroponime, toponime, ashtu si janë dhe Hotët në Lurë; të tërë këta Hotë i lidh bashkë lugina e Urakës. Hotët në Selitë (Zajsë) përmenden dhe në shek. XV. Eshtë e mundëshme që këto popullsi Hoti të kenë ardhë këtu në kohën e pushtimit osman, shek. XV ose dhe më parë, si rrjedhojë e trysnive sllave. Hotë ose dhe me emra të tjerë, gjejmë popullsi të ardhur nga Malësia e Madhe a nga veriperëndimi i trojeve shqiptare si Dibër, Martanesh dhe në krahina të tjera të Shqipërisë, më në kufi me bashkësi sllave. Farefisnia Bytyçi që gjendet në Kullaxhi, afër Blinishtit, doemos është e ardhur nga viset më veriore të trojeve shqiptare.http://209.85.129.132/search?q=cache...&hl=sq&ct=clnk

  19. #299
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    A behet fjale per Seliten e Mirdites ne mos gabohem?A ka ne Kosove me kete mbiemer?

  20. #300
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

Faqja 15 prej 45 FillimFillim ... 5131415161725 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •