Close
Faqja 14 prej 45 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 888
  1. #261
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga vetemnje Lexo Postimin
    zotni Shkoza po me duket se nuke qenke ne toke pore dikune ne afrike kure citoni malazezet,dhe merr nji propagande te tyne dhe e plasone ketu,si mundet nji njeri si ju ti pershkruej disa gjana qe edhe nji femije i vogel te shkruen keshtu kishte qene marre,pa mareparasysh se qka shkruen po me duket po hine hithave ,dhe kurgja nuke po tregon ju deshironi fiset ti qoni edhe 2000 vjete large mirepo duhet shkrue te verteten,prandaj shkruej te verteta e jo historija te vlladikave te rusise e te serbise qe kane perpilue me ja mbylle syte EDIT Durhamit ,zbrite prej shkalleve te ballkonit dhe pyet popullin se po me duket vetem ja kahe tue qorodite kete teme,
    Zotri ose zonje e nderuar une po i prezentoj te gjitha ato qe me ka rene ti lexoj dhe ato gojedhena qe i permendin pleqet tane. Une me sa dije malazezet jane shqiptare te asimiliuar . Megjitheate ju lutme ne qofte se keni ju ndonje material te rendesishem na e thuani. Do te kisha kenaqesine qe te lexoj variante tjera me bindese. Fundi i fundit une vetem po e prezentoj nje prej varianteve te shumta.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  2. #262
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Po Muzakajt
    Ndryshuar për herë të fundit nga urani29 : 24-07-2009 më 09:24

  3. #263
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Gjith fashati jezerc ne komunen e Ferizajit so esht i banuar me Gagh dhe historikish bihet se gjithmon ka qen i banuar me Gash a ne as nje fisi tjeter nuk ka qen aty.Veme sa per ti fut hun serbet kishin ble nje mal por tash aij mal perdoret nga shqiptaret pas lufte.

  4. #264
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Dy fise gjithmone mungojne ,shtrohet pyetja pse si munden dy fise ne gjake te vendosin per vehte,dy fise gjithmone kane qene neutrale per ate edhe vjen deri te mosedija e fiseve,dihen 12 fise 5 edhe 7 mirepo dy fise i njeke pleqnari e jo Shkoza ose ai tjetri e ku ta di une 5 fise kosove 7 mirdite Shqiperi,e tashe mere vesh kush perjashtohet prej fisi ,se fundi ka ndodhe 1845 lufta e fisevee kushe u perjashtue shko veti suliotet ose himaren ose ku ta di une vetem mo mose me pyetper ata,sepse dokumentet egzistojne per krejte fiset 12 cilat jane gege e cila toske.

  5. #265
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga urani29 Lexo Postimin
    Gjith fashati jezerc ne komunen e Ferizajit so esht i banuar me Gagh dhe historikish bihet se gjithmon ka qen i banuar me Gash a ne as nje fisi tjeter nuk ka qen aty.Veme sa per ti fut hun serbet kishin ble nje mal por tash aij mal perdoret nga shqiptaret pas lufte.
    Po Uran edhe ne anne tjeter te bjeshkes Budakova eshte e tera e fisit Gash, pastaj Qadraku etj.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  6. #266
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Un bera nje pytje dhe nuk ju vetemnje po bera pytej se kush din diqka me shum per keta dy fise.Se fundmi edhe un kam pa shum shkrime per Muzakajt e per Arjanitet po se kam kuptu kurr pse nuk i vendosim ne mesin e 12 fiseve.

  7. #267
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Un e thash kta se te degjume e kam.Edhe esht e verte.Pasi qe qdo person qe pyt se nga cili fis vjen thot qe esht gash edhe nuk martohen ne mes veti.

  8. #268
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Mund te shkoni zotri Shkoza te pynsi qdo person atje te gjith te tregojn se nga vijn

  9. #269
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga vetemnje Lexo Postimin
    Dy fise gjithmone mungojne ,shtrohet pyetja pse si munden dy fise ne gjake te vendosin per vehte,dy fise gjithmone kane qene neutrale per ate edhe vjen deri te mosedija e fiseve,dihen 12 fise 5 edhe 7 mirepo dy fise i njeke pleqnari e jo Shkoza ose ai tjetri e ku ta di une 5 fise kosove 7 mirdite Shqiperi,e tashe mere vesh kush perjashtohet prej fisi ,se fundi ka ndodhe 1845 lufta e fisevee kushe u perjashtue shko veti suliotet ose himaren ose ku ta di une vetem mo mose me pyetper ata,sepse dokumentet egzistojne per krejte fiset 12 cilat jane gege e cila toske.
    Hotel a ju jeni a? Shkoza sigurte se nuk e dine ate ndarje. Une me gjithe deshire do te deshiroja te na tregonit se cilat jane pese fiset e Kosoves dhe 7 te Mirdites.
    Shume njerez kam pyetur neper shume treva te Kosoves dhe Shqiperise veriore por sme ka rene te degjoj per kete kategorizim. Megjithe deshire do te doja te dija me teper. Kam lexuar ne nje faqe ne net se gjate largimit per ne Itali te shume banoreve mirditor gjate periudhes se Skenderbeut, nje pjese e tyre kishte ndaluar ne jug ne zonat e Laberise dhe ishte perzier me popullesin labe.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  10. #270
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga urani29 Lexo Postimin
    Mund te shkoni zotri Shkoza te pynsi qdo person atje te gjith te tregojn se nga vijn
    Po zotri Uran une vetem sa po e perforcoje ate qe thate se zona mes Ferizajit dhe Therandes fshtrat Jezerc, Budakove, Qadrak , ndoshta edhe Papaz jane te fisit Gash. Nje vella nga Budakova ka shkuar ne fshatin Doberdelan dhe nga ai sot jane shumica e lagjeve te ketij fshati .

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  11. #271
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Sopet huhet se rrjedhe edhe familja e Vokshve sa esht e vertet kjo a qendron ne ndonje dokumetn kjo qe ipet ne sa pjes te Kosoves se Vokshet rrjedhin nga Sop.

  12. #272
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Po me kane perjashtue vllaznit GREK dhe tashe po hi anonim qysh due po mendojne qe ne KOSOVARET nuke dijme kurgja dhe na hjekin edhe ALFEKON SUKARAKUN e KANE PERJASHTUEedhe ti je ne rende qysh po e shohe he he 50 IP i kame une i kame thane JAVANIT BAPTISTIT BYDDY edhe plot te tjereve pa kurfare arsye spo ju pelqe gjuha ime e he he

  13. #273
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Jo un e ksiha lexuar keq mesazhin me fal u nguta dhe shkrujta zotri Shkoza mu duk qe thae se ka than se esht edhe Budakova gash po nuk esht veq thanje un e morra ashtu mos me keq kupto.

  14. #274
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Un mendoj qe Gasht ne fshatin Jezerc jan te ndar ne dy deg.Kan qen dy vllazer sipas banorve atje po nuk me kujtohenemrat per momentin.

  15. #275
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-07-2009
    Postime
    32
    ej Shkoza je i mir dhe po të njoh si me duket , se ke perpilua nje lis, si me duket ,
    krenari

  16. #276
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Kjo esht renditja e fiseve

    1. Gashi
    2.Krasniqja
    3.Kabashi
    4.Berisha
    5.Bytyqi
    6.Hoti
    7.Thaqi
    8.Kelmendi
    9.Shala
    10.Kastrati
    11.Shkreli
    12.Kastrati

  17. #277
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    [QUOTE=fegi;2346281]1. Gashi
    2.Krasniqja
    3.Kabashi
    4.Berisha
    5.Bytyqi
    6.Hoti
    7.Thaqi
    8.Kelmendi
    9.Shala
    10.Kastrati
    11.Shkreli
    12.Morina

  18. #278
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Po per familjen e Sulejman Vokshit a di dikush diqka apo jo.

  19. #279
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga urani29 Lexo Postimin
    Po per familjen e Sulejman Vokshit a di dikush diqka apo jo.
    http://www.kosovaelire.com/portV_DervishShaqa.php
    Ishte nip i familjes së patriot Sulejman Vokshit. Më vonë jeta në odat dukagjinase i kishte krijuar miqësi me vëllezërit e Isë Boletinit (me Tafilin dhe ...
    www.kosovaelire.com/portV_DervishShaqa.php - Faqe e memorizu

  20. #280
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    http://www.kosovaelire.com/portV_DervishShaqa.php
    Ishte nip i familjes së patriot Sulejman Vokshit. Më vonë jeta në odat dukagjinase i kishte krijuar miqësi me vëllezërit e Isë Boletinit (me Tafilin dhe ...
    www.kosovaelire.com/portV_DervishShaqa.php - Faqe e memorizu
    Familja Vokshi rrjedh prej fisit Thaq.http://sq.wikipedia.org/wiki/Vokshi

Faqja 14 prej 45 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •