Close
Faqja 12 prej 45 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 888
  1. #221
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    I nderuari Shkoz me ket shkrim krejt shqiperin pe bon te perzin me kto gjera bile edhe veten,se gjdo fis o imartun me njeri tjetrin.si shkrun shkrimtaret antik daradanet kan pas shum skllav qe kan punu per ta.

  2. #222
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Thumbs up

    Edhe nji fis ekemi haru fisin e Kuq

  3. #223
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Fisi Kuq

    Të gjithë banorët e Galicës i përkasin vetëm një fisi, fisit Kuq.

    Kuqi së bashku me fisin Hoti dhe fisin Kelmendi, sipas të gjitha burimeve të shkruara ekzistuese, janë paraqitur qysh gjat shekujve XIV-XV, dmth. janë ndër fiset më të vjetra shqiptare.

    Në Drenicë të këtij fisi janë edhe banorët e fshatrave: Prekaz, Obri, Tërnavc, Murgë, një pjesë e Tërdevcit dhe lagja Ferizaj në Mikushnicë. Edhe sot mbajnë lidhje farefisore dhe nuk lidhin martesa.

    Dikur, para më se 200 vjetësh, ky fshat ishte i vogël dhe i varfër siq ishin shumica e fshatrave shqiptare. Në mesin e atyre familjeve të pakta shquhej ajo e Abaz Bejtës pasardhsi i së cilës është Bejtë Galica (babai i Azemit).http://skenderaj.npage.de/

  4. #224
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Nese ka bere ndonje gabim Perandoria Osmane athere eshte mosregjistrimi i shqiptareve ne defteret kadastral osman te shek. XV-XVI sipas fiseve te banoreve por vetem ne emra dhe mbiemra musliman, pasiqe rolin kryesor e kishin ata islamizimin e popullsise shqiptare dhe nuk qanin koken per emrat dhe mbiemrat arberor.
    Kjo sot po na shkakton kokeqarje, pasiqe fiset jane perzier ne mes vete skajshmerisht. Sot ndodhin martesa ne mes te fisit te Gashit, Krasniqes etj etj, qe domth se trendi modern perendimor po e ben te veten, duke ta perzier etnine pasiqe ata vet jan te perzier.

    Qa ti bojsh Kosove eshte edhe kjo!

    Mirembetshi

  5. #225
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Nese ka bere ndonje gabim Perandoria Osmane athere eshte mosregjistrimi i shqiptareve ne defteret kadastral osman te shek. XV-XVI sipas fiseve te banoreve por vetem ne emra dhe mbiemra musliman, pasiqe rolin kryesor e kishin ata islamizimin e popullsise shqiptare dhe nuk qanin koken per emrat dhe mbiemrat arberor.
    Kjo sot po na shkakton kokeqarje, pasiqe fiset jane perzier ne mes vete skajshmerisht. Sot ndodhin martesa ne mes te fisit te Gashit, Krasniqes etj etj, qe domth se trendi modern perendimor po e ben te veten, duke ta perzier etnine pasiqe ata vet jan te perzier.

    Qa ti bojsh Kosove eshte edhe kjo!

    Mirembetshi
    Nji pytje ndoshta so ktu per ate,Pelazget ajan pelest siq quhen popujt e detit sjom i sigurt apo egjiptasit ikan qujtur pelest.

  6. #226
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Sa i perket pallazgeve eshte qeshtje teorish, tezash, supozimesh, disa nga studjuesit tane i pranojn kurse disa jo boterisht.
    Mathju Aref, studjuesi francez me prejardhje shqiptare nga Shqiperia ka shkruar dy libra: Pellazget dhe Mikena, mirepo ka has ne vesh te shurdher te akademikeve nga Tirana.
    Ne nje emision te Top Chanel ate e kan kundershtuar haptazi Muzafer Korkuti dhe Neritan Ceka.
    Eshte ai kompleksi i yne: pse une jo por ky, pse jo shoku im apo nipi jo e ky tash!

    Do ishte me mire ta pyesje dikend nga sektoret e arkeologjise-antropologjise.

    Mirembetsh

  7. #227
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    alibabë, jo se dua të tregohem arrogant, por këtu në forum s'besoj se ka ndonjë tjetër që të ketë më shumë njohuri nga mua në lidhje me historinë mesjetare të shqipërisë. kështu që, ato që shkrova për fiset janë ashtu siç thashë. origjinën e fiseve mund ta argumentoj me burime e njoftime por, 1. përtoj, 2. nuk më pëlqej të ndaj informacione.

    sa për fisin kabashi, e ka origjinën nga prizreni; etimologjia e këtij emri nuk është gjë tjetër veçse mbiemri/ llagapi këmbash > kabash.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  8. #228
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Per fisin e Kabash esht i pari ne Krahinen pukes dhe i treti nder 12 fiset e lek dukagjinit sipas te dhenave shkencore te Gazullit prejardhja e kabashve esht nga Nishi Gazulli bron mendimin se "gazulloret"me fis prej Lushajsh te Kabashit te Pukes thon se jan te ardhur prej Nishit" Dhe hedh iden se emri Kabash na qon te qyteti Trak Kabesos dhe lidh ate me fisin e moqum trak te BesevetAfer Nishit ne shekullin e IV te e.r. dhe toponimi kabash esht fjal autoktone Iliro-shqiptare, qe ka kuptimin e enes se ujit ose gota gjysme liter e ujit dhe te nji vendi me uj te bollshem.
    Kjo mundet me kan ma e sigurt se ska koment.

  9. #229
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Edhe nji fis ekemi haru fisin e Kuq
    Une Feq kur ikam renditur fiset e kam permend si fis te veqant fisin Kuq. Si fis i veqant nihet ne shumicen e regjioneve te Kosoves ky fis i perhapur ne Drenicen veriore, Junik, Therande etj.

    Shkoza nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  10. #230
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    alibabë, jo se dua të tregohem arrogant, por këtu në forum s'besoj se ka ndonjë tjetër që të ketë më shumë njohuri nga mua në lidhje me historinë mesjetare të shqipërisë. kështu që, ato që shkrova për fiset janë ashtu siç thashë. origjinën e fiseve mund ta argumentoj me burime e njoftime por, 1. përtoj, 2. nuk më pëlqej të ndaj informacione.

    sa për fisin kabashi, e ka origjinën nga prizreni; etimologjia e këtij emri nuk është gjë tjetër veçse mbiemri/ llagapi këmbash > kabash.
    Te paret e Kabashit te Prizrenit thojne se ne kemi ardhur nga Puka ,kurse te paret e tyre nga Gjirokastra ne Puke. Ende sot kane qef te thone se ne jemi pakez toske.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  11. #231
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Thumbs up

    Burimet nga te dhanat konkrete historike vertetojn se kabshi dhe kabshasit kan nji shtrirje qe nga Nishi, Kosova,Shqiperia e mesme,Kotorri,e Shkodra e deri ne Gostivar dhe ne Jugun e Shqiperis.
    Kabashi dhe kabashasit kan qene tem studimi qe nga F.Bardhi,E,Qabej,K,Luka,N.Gazulli,qe kaqen piknisja e punes Xh.Meqit,per prejardhjen Kabashasve si topik dhe banore,ka mendime te ndryshme,por me thelbesore mbizotron fakti se kabashasit qe kan shtrirje ne te gjitha trojet etnikeshqiptare,kane origjinen iliro-shqiptare,ne kufit iliro-trak,qe ne gjenocidin e barbarv e sllavo-bullgare e me von bizantino-osmone ka ndodhur drama e tyre e pergjakshme.Per te mbijetur aktet gjenocidiale ata u dynden ne brendesi te trevave shqiptare.Ne Kosoven e sotme disa vende kan toponimn me emer Kabash,Kabashi i vendit afer Prizrenit,qe shtrihet ne luginen malore,me dy lagje qe indan lumi ne mes,Mahalla e gurit dhe Mahalla Zenelaj,Kabashi i Hasit, Kabashi ne Viti.Banoret e Kabashit te Vitis e kan Prejardhjen prej kabashit te vendit te Prizreni,qe para 200 vjeteve nga Kabshi i Prizrenit jan vendosur ne rrethinen e Vitis.
    Nderkaq banoret e vendbanimeve ne Kosov qe kan mbiemer Kabashi gjenezen ekan prej kabashit te vendit te Prizrenit.Pleqet e Kabashit te vendit tregonin se prejardhjen e kishn nga Kolonja Toskeorise,ata me par jan vendosur ne Puke,por me argumentet shkencore bazohet ne te dhenat e etolodut Nikoll Gazulli,icili kete gojdhane shpjegon si zhvillim i vonshum te prejardhjes se Kabashve nga Kolonja ne Puke.Kete e argumenton me faktin se krahu i Shqiperis se veriut gjat lidhjeve me Ali pashe Tepelenen,pati rast te njihej me Kolonjen.

  12. #232
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Kete e kam thene edhe une perafersishte ashtu siq e thojne edhe pleqet e Kabashit te vendit. Kabashi i vendit ose i Prizrenit , eshte formuar nga dy vellezer Ahmeti dhe Zeneli te ardhur nga Puka. I pari i tyre kishte ardhur ata thone nga Gjirokastra ose edhe Kolonja ne Puke.Nga Puka ata kane ardhur ne Kbash te Prizrenit. I pari ka zene anen verilindorete lumit te Korishe apo rrezen. Prej tij eshte formuar Mahalla e Gurit, kurse Zeneli ka marre anen jugore ose ( Hijen ) prej nga eshte formuar mahalla e Zeneleve. Nga Ahmeti jane lagjet Ahmetaj, Ukaj, Zekaj. Nga Zeneli jane Muqajt, Ukimeret. Pak me vone aty ka ardhur nje fande i cili eshte konvertuar ne musliman dhe eshte pranuar nga vellezerit dhe nga ai sot eshte mahalla Dakaj. Perveq ketyre ka edhe disa familje qe mund te jene te nje nipi nga Skorobishti dhe nga nje fshat tjeter me origjine. Nga Kabashi i vendit jane dhe Kabashi i Vitise , kurse Kabashasit i qujane shok fisi edhe Muzhlakun dhe Grejkovcin . Kabashet e Studenqanit , te Krushices dhe te Hasit nuk e dije se kane lidhej me Kabashin e Prizrenit. Bile Kabashasit e Prizrenit martohen me ta.
    Megjithese mund te kete edhe ndonje mundesi tjeter.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  13. #233
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

  14. #234
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    nji shenim per fisin gashi

    Çështë e vërteta, ky version i E. Çelebiut është ndërtuar mbi baza të ngjarjeve historike, por ka disa lëshime. Kështu, në histori fjala është për prijësin e fisit Gassan e jo Kurejsh, Xhabla Ibn al-Ajham, e jo Xhebel ul-Hama. Fisi Gassan, me prejardhje nga Jemeni, u vendos në veri të Arabisë, përkatësisht në jug të Sirisë, në fillim të erës së re kurse në shek. IV pranoi krishtërizmin. Nga prijësit ose mbretërit e këtij fisi që shquhen në burimet arabe njihen vetëm pesë të fundit, ndër të cilët është edhe Harith Ibn Xhablan (rreth vitit 529-569), të cilin perandori i Bizantit, Justiniani, e emëroi prijës të të gjitha fiseve arabe me titull Patrik. Prijësi ose mbreti i fundit i këtij fisi ishte Xhabla Ibn al-Ajham, i cili u bë mysliman. Gjatë qëndrimit të tij në Mekë për haxhillëk në kohën e halifit Umar Ibn al-Hattab (634-644) një beduin i thjeshtë ia shkeli xhyben, për ç’arsye prijësi Xhabla i dha një shuplakë. Beduini iu ankua halifit Umar, i cili vendosi, në bazë të ligjit islamik, që beduini t’ia kthente prijësit Xhabla atë shuplakë. Mirëpo për shkak të autoritetit, prijësi Xhabla iku gjatë natës me disa njerëz të vetët nga Meka dhe shkoi në Bizant, prej nga nuk u kthye më.3

  15. #235
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Çështë e vërteta, ky version i E. Çelebiut është ndërtuar mbi baza të ngjarjeve historike, por ka disa lëshime. Kështu, në histori fjala është për prijësin e fisit Gassan e jo Kurejsh, Xhabla Ibn al-Ajham, e jo Xhebel ul-Hama. Fisi Gassan, me prejardhje nga Jemeni, u vendos në veri të Arabisë, përkatësisht në jug të Sirisë, në fillim të erës së re kurse në shek. IV pranoi krishtërizmin. Nga prijësit ose mbretërit e këtij fisi që shquhen në burimet arabe njihen vetëm pesë të fundit, ndër të cilët është edhe Harith Ibn Xhablan (rreth vitit 529-569), të cilin perandori i Bizantit, Justiniani, e emëroi prijës të të gjitha fiseve arabe me titull Patrik. Prijësi ose mbreti i fundit i këtij fisi ishte Xhabla Ibn al-Ajham, i cili u bë mysliman. Gjatë qëndrimit të tij në Mekë për haxhillëk në kohën e halifit Umar Ibn al-Hattab (634-644) një beduin i thjeshtë ia shkeli xhyben, për ç’arsye prijësi Xhabla i dha një shuplakë. Beduini iu ankua halifit Umar, i cili vendosi, në bazë të ligjit islamik, që beduini t’ia kthente prijësit Xhabla atë shuplakë. Mirëpo për shkak të autoritetit, prijësi Xhabla iku gjatë natës me disa njerëz të vetët nga Meka dhe shkoi në Bizant, prej nga nuk u kthye më.3
    http://209.85.135.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=se

  16. #236
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    ëto të dhëna paraqiten gjatë shek.XVII, në version më të gjerë, në veprën e udhëpërshkruesit të njohur osman Evlija Çelebiu. Në pjesën e kësaj vepre të E. Çelebiut që ka të bëjë me viset shqiptare, gjejmë një kaptinë të posaçme me titull “Mbi krijimin dhe prejardhjen e popullit shqiptar.”Sipas këtij versioni shqiptarët rrjedhin nga fisi arab Kurejsh, që banonte në Mekë, përkatësisht fisi i profetit Muhamed a.s. Në atë kohë ata kishin një prijës, Xhebel ul-Hama. Ky prijës, pa qëllim, ia nxori njërin sy një bujari arab. Bujari iu ankua Hazreti Umerit, përkatësisht halifit Umer Ibn al-Hattab (634-644). Halifi, në bazë të ligjit islamik “sy për sy”, vendosi që prijësit Xhebel t’i nxirret syri. Mirëpo, nga frika, prijësi Xhebel mori atë natë tre mijë veta nga fisi i tij dhe shkoi deri në Antiohi te mbreti Harkil (Herakliu).ndosht e kunderta esht ata rrjedhin prej shqiptareve.

  17. #237
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Fegi kontaktet tona ma te shumta me boten e orientit ishin gjate mivjeqarit te II-I p.e.s ne kohen e dyndjes indoevropiane, ku korespondon Lufta e Trojes lufterat e Ramzesit me dardanet etj gjat mivj III p.e.s. ne mesjeten e hershme mendohet te jete shperngulur njeri prej fiseve ilire Pelestet dhe te ken shkuar ne brigjete Palestines apo kjo ndoshta mund te kete ndodhur ne mivj e I p.e.s.

    Per lidhjet shqiptaro-arabe mund te flasim vetem gjate shek. IX ku i kemi kontaktet e para me arabet te cilet sulmuan brigjet shqiptare, Emirati i Sicilise, dinastia e Mamellukeve dhe periudha osmane.

    Per ne kohen e Muhamedit a.s. Historiografia Shqiptare dhe ajo e huaj nuk ka shenuar ndonje dokument te dores se pare ose zbulime arkeologjike.

  18. #238
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Çka din Evlija Çelebiu për prejardhjen tonë më tepër se sa vetë ne. Sa ishte e zhvilluar shkenca e historisë në periudhën e Çelebiut e sa është e zhvilluar sot?

    A jeni në vete ju, që i përsërisni propagandën serbe se ne paskemi prejardhjen prej Xhabali Alhamës??

    Shikoni pak sitet serbe se sa shumë e përsërisin këtu m'ut legjende IN_EKZISTENTE!!!!!!!

    Kjo pallavër e Çelebiut për interesa fetare.

  19. #239
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Pushtuesi gjithmon ka desht me arsyetu pushtimin e truallit te huaj duke jau lidh origjinen e atij populli ne kete rast tonin me arabet ose turqit.
    Psh. Ne menakibin e Tahir Efendiut te Prizrenit i cili ka jetuar gjate shek. XIX ne nje bejte te tij thuhet se osmanet e pushtuan kete vend per ta çliruar nga serbet, pasiqe kjo popullat vuante nga ta, keta e qliruan.

    Kjo pikersisht spien uje fare, pasiqe shqiptaret arberit ishin ne simbioz me sllavet ne kete kohe, sqanin koken fort per etnin, sidomos kur ishte puna te ndonje princesh, poashtu etnia gjate shek. XIV-XV sluante ndonjefar roli te thell ne jeten shoqerore. Kishte Shqiptar ortodoks dhe katolik. toleranca dhe transparenca ishin dhe jane te njohura midis shqiptareve.
    Pushtuesi osman ishte i perbashket, te gjithe doni ta luftonin per shkak se ishte i huaj per ta!

  20. #240
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Fegi kontaktet tona ma te shumta me boten e orientit ishin gjate mivjeqarit te II-I p.e.s ne kohen e dyndjes indoevropiane, ku korespondon Lufta e Trojes lufterat e Ramzesit me dardanet etj gjat mivj III p.e.s. ne mesjeten e hershme mendohet te jete shperngulur njeri prej fiseve ilire Pelestet dhe te ken shkuar ne brigjete Palestines apo kjo ndoshta mund te kete ndodhur ne mivj e I p.e.s.

    Per lidhjet shqiptaro-arabe mund te flasim vetem gjate shek. IX ku i kemi kontaktet e para me arabet te cilet sulmuan brigjet shqiptare, Emirati i Sicilise, dinastia e Mamellukeve dhe periudha osmane.

    Per ne kohen e Muhamedit a.s. Historiografia Shqiptare dhe ajo e huaj nuk ka shenuar ndonje dokument te dores se pare ose zbulime arkeologjike.
    Sa per ket fis i cilli u shprengul ne Palestin, me doket se kam lexu dikund se ky fis e ka pas emrin "Filistinet" dhe qe jetonin dikund ne Greqin e sotme.

Faqja 12 prej 45 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •