Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  .
  Anėtarėsuar
  02-11-2004
  Mosha
  97
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Libra mbi Historine e Shqiperise

  Do te desha qi te postoni Tituj librash me permajte Historike Shqiptare si te shkrueme nga autore shqiptare si te huaj.Libra te shkrume ne Shqip e ne gjuhe te huja e te cfaredo periudhe e kohe.
  Une e kam nje liste titujsh po jam i interesume per me dite ma shume.

  Nks ekziston nji teme e tille e une nuk e kam vu re, a ka mundesi te behet nji link e pastj te fshihet tema.
  FLM
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shirokas : 16-11-2004 mė 10:33

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e leandroaliaj
  Anėtarėsuar
  03-01-2005
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  The Albanians: An Ethnic History from Prehistoric Times to the Present nga Edwin E. Jacques

  Enigma nga Robert d'Angely

  kėto mė duken mė interesantet
  If you understand, or if you don't
  If you believe, or if you doubt
  There's a universal justice
  And the eyes of truth
  Are always watching you

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e abnk
  Anėtarėsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Vendi i fundit i lire n'bote, USA
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shirokas,

  M'ka ra n'dore nji liber i Teki Selenices, "Shqiprija me 1927". Asht i shkruem me nji Tosknishte t'lehte e t'ambel. Ka nji histori t'shkurte t'Shqipnise qi fillon me Pellazget e vjen deri te 1927. Megjithate vlera kryesore e librit jane pershkrimi i pushtetit e statistikat e hollesishme. Kurre nuk e kisha dite se sa e ngjashme ka kene kushtetuta e Shqipnis e asaj kohe me kushtetuten amerikane. Nqs. e lexon kyt liber, tham se me kene i bindun se A. Zogu ka kene i pari qi ka vue bazat e nji shtetit modern shqiptar, e se revolucioni "qesharak" (si i thote autori) i 1924 ka kene kurrgja tjeter, vecse kthim mrapa n'kohe. Jam mahnite sa largpamsa kane kene krenet e popullit shqiptar t'asaj kohe.
  Defend the second amendment

 4. #4
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 20 postime
  Gjithashtu ja vlen te lexohet libri i Noel Malcolm-it Kosovo: A short history.

  Njohurite e tij jane enciklopedike. Bibliografia eshte fantastike pasi ka konsultuar mbi 20 arkiva. Flitet mbi origjinen e Shqiptareve dhe nje analize e mprehte e (ri)Lindjes Kombetare dhe Eterve te Kombit. Eshte Anglez dhe metodologjia e tij eshte e mprehte e pa iluzione bombastike (jo si historianet Shqiptare)

 5. #5
  süsses Mädchen Maska e Pink^ Pearl
  Anėtarėsuar
  01-11-2004
  Vendndodhja
  .
  Mosha
  36
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Lexo historine e teksteve te shkolles se nuk eshte cilesi e keqe ...

 6. #6
  i/e larguar Maska e Traboini
  Anėtarėsuar
  09-12-2003
  Vendndodhja
  East of Las Vegas-West of Atlantic City
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  HISTORI E SHQIPNISE - TAJAR ZAVALANI

  ALBANIANS - MIRANDA VICKERS ( WWW.AMAZON.COM)

  ALBANIANS THE FORGOTEN PEOPLE OF EUROPE - KRISTO FRASHERI

  HISTORI E SHKURTER E SHQIPERISE - AKADEMIA E SHKENCAVE TE SHQIPERISE

  KOSOVO A SHORT STORY - NOEL MALCOLM

  PUBLIKIMET E EDITH DURHAM (HIGH ALBANIA, 20 YEARS OF BALKAN TANGLE, ETC)

  SERBET DHE SHQIPTARET - MILAN SUFFLAY

 7. #7
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 20 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pink^ Pearl
  Lexo historine e teksteve te shkolles se nuk eshte cilesi e keqe ...
  Cdo lloj historie qe vjen nga Shqiperia ne vecanti, e Ballkani ne pergjithesi eshte GJEPURA E PACAVURE. Me mire fshij b... me to se sa ti lexosh. Megjithese as at pune s'e ben dot se letra ku botohet libri eshte e nje cilesie te keqe.

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Qafir jo gjithshkah qe vjen nga Ballkani eshte pacavure, ose nese ato jane pacavure, edhe perrallat e grekve te Oxfordit e Harvardit jane pacavure gjithashtu.

  Ka dhe njerez ne ballkan qe kane shkruajtur per mire, dhe nese do fusnim ne degen e historise, ose me sakte te origjinave tona edhe fusha te tjera, atehere un do permendja Cabej-n psh, apo Kujtimet e Eqrem Vlores(te botuara ne Gjermani dhe te perkthyera tani vone) qe japin nje pamje shume interesante, aq sa groteske ne disa raste te Shqiptareve te periudhes 1850-1930(nuk arriti dot t'i mbaroje me tutje).

  Scanderbeg - Harry Hodgison ( http://www.ibtauris.com/ibtauris/res...nson&TAG=&CID= )

  Faik Konitza - Selected Correspondence ( http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/...127269-5350220 )

  Alexander Stipcevic - The Illyrians ( ka edicion ne shqip dhe anglisht, kontrollo ebay, amazon half.com )

  John Wilkes - The Illyrians

  WW Tarn - Alexander the Great

  Beqir Meta - Tensioni Shqiptaro Grek (besoj do dali dhe vellimi i dyte se shpejti i marredhenieve moderne)

  Robert Elsie - Early Albania (shko tek www.elsie.de qe te gjesh te gjitha botimet e tija, qe me duket jane rreth 50 gjithsej ku 90 % e tyre jane vecse per Shqiperine)

  Rami Memushaj - Himara

  Freulich - Albania's Golgotha

  Aristidh Kola - Gjuha e Perendive

  Aristidh Kola - Tensioni Shqiptaro-grek

  Nermin Vlora - Etruscan Living Language (Etrusco lingua viva)

  Zhan-Klod Faveryal - Historia e Shqiperise

  ZHan-Klod Faveryal - Gadishulli Ilirik

  Clement Moore - Scanderbeg

  Urbain Chevreau - The Great Scanderbeg

  Fan Noli - Historia e Skenderbeut

  Marin Barleti - Historia e Skenderbeut

  Pollo-Puto - Historia e Shqiperise

  J.V. Hahn - Studime Shqiptare (Shtepia e Librit e komunikimit)

  Ramadan Marmullaku - Albania and the Albanians

  Stewart Irvin Oost - Roman policy in Epirus and Acarnania in the age of the Roman conquest of Greece. (ka ca kontradikta interesante me vetveten sic jane dhe te gjitha studimet e influencuara nga politika... por ja vlen te lexohet )

  Noel Malcolm - Kosovo

  Agnes Jensen Mangerich - Albanian escape : the true story of U.S. Army nurses behind enemy lines ( University Press of Kentucky, c1999)

  Jim Pandeli - Oh Albania my poor Albania

  Mayani, Zecharia - Étrusques commencent ą parler ( The Etruscans begin to speak )

  ka dhe te tjera sa te duash...sidomos nese shkon neper websitet arbereshe, ke nje document word me rreth 34 faqe vetem bibliografi arbereshe. Nuk po e gjej tani, po shko ne google e kerko. Kuptohet nese keto siper jane te veshtire per t'u gjetur, ato atje jane te pamundura.

  Ato qe permendi leandroaliaj jane gjithsahtu shume te vlefshme, sidomos Edwin Jacques, i cili e ka bere ate liber me dokumenta eskluzive. Morri nje akses te perkoheshem tek te tjeret luftonin ne Rome ne kohen e luftes boterore, dhe shfrytezoi kohen qe te marri e te kopjonte c'te mundeshe nga arkivat e lashta.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Tema tė Ngjashme

 1. SK Tirana
  Nga Pasiqe nė forumin Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 251
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 19:19
 2. Projektet greko-serbe pėr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 07:19
 3. Projekti i zhdukjes sė shqiptarėve - Ivo Andriq
  Nga Dita nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 26-02-2005, 17:46
 4. Informacion i pėrgjithshėm mbi Republikėn e Shqipėrisė
  Nga bastardi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
 5. Konferenca Islamike + Terrorizmi ne Shqiperi
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 16-04-2003, 14:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •