Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Dr
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    ne perendim
    Postime
    338
    ok po e filloj une i pari.
    Meqe kisha ca spare cash, bleva nje hard disk te ri, wester digital me 80 gig, si hdd1 dhe aty instalove mandrakelinux 9.0. Instalimi ishte easy, por une kisha vetem nje disk nga tre te mundeshem. nejse mbaroj instalimi , arrij ta hap ne kad. Kur mundohem te instaloj programet e ndryshme, psh driverat e matherboardit apo programet si aol nuk mi hap.
    Me siguri ka dicka qe une se bej tamam, dhe se di a mun te me ndihmoni me ndonje manual apo te me thoni se si mund tja dal.
    Gjithashtu kam percorur comanden mount/cdrom pome thote ka konflikt dhe se hap cd fare.
    ose kur klikoj ke short-cut e hap cd por si ekzekuton file e set up.
    cheers
    rachi

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e GoogleCom
    Anėtarėsuar
    11-03-2003
    Postime
    3
    shko ne terminal, merr statusin root, navigo ne cdrom /media/cdname dhe provo

    ./setup
    nese kjo s'ben, provo

    sh. /setup
    per tu bere root, hap terminalin dhe shtyp


    su
    pastaj jipja passwordin qe e dhe kur e instalove.

    si dhe, instalo mandrake 10.0. e merr ne www.linuxiso.org

  3. #3
    Rachi njė pyetje kisha. Ato Cd me programe, e suportojnė Sistemin Operativ Linux? Zakonisht e kanė tė shkruajtur sipėr me logot e sistemeve te ndryshmė operativė, ose tek manuali i pėrdorimit. Sepse kam frikė qė po pėrpiqesh tė instalosh driver apo programet e AOL-it pėr Windows.

    Pėr tė montuar njė Cd-Rom/Dvd nėn Linux(jo Cd-Audio) ndonjėherė duhet tė jesh 'superuser'. Pėr arsye sigurie disa distro nuk tė lejojnė tė montosh Cd-Rom/Dvd si pėrdorues i thjeshtė.
    Bėhu 'root'(nė njė 'shell' tėndin me komandėn su -, dhe mė tej shtyp mount /media/cdrom. Nėse dėshiron tė lėshosh programe nga Cd-Rom, duhet tė ndryshosh njė rresht nė file-in '/etc/fstab'. Rreshti qė tė intereson ėshtė:
    /dev/cdrom /media/cdrom iso9660 noauto,user,ro 0 0

    Hape kėtė file me editorin tėnd tė preferuar (vim,emacs,gvim,gedit,kedit, etj)
    Duhet tė shtosh njė 'exec' tek kolona e katėrt, fill mbas 'noauto,user,ro'.
    Por kjo vlen pėr ekzekutimin apo lėshimin e aplikacioneve tė ndryshme qė punojnė vetėm nė Linux (ose nė disa raste programe tė vegjėl qė punojnė vetėm nė Windows kur ke njė emulator si p.sh. 'wine' tė instaluar nėn Mandrake).
    Ka raste kur nė vend tė 'iso9660' shkruhet 'auto'. Kjo ėshtė zgjidhja mė e saktė, nė mėnyrė qė tė montosh lloje tė tjerė filesystem-ash.


    Ah, ēfarė nėnkupton me kėtė:
    arrij ta hap ne kad
    ?

    Nėse ke probleme tė tjera, mos hezito tė pyesėsh.
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

Tema tė Ngjashme

  1. Instalimi i programeve nė Linux (Red Hat 9)
    Nga Keka nė forumin Pėrdoruesit e Unix
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 17:05
  2. Instalimi i programeve nė Linux
    Nga shadow nė forumin Pėrdoruesit e Unix
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 07-04-2006, 05:01
  3. Si te lehtesojme hapjen e programeve, dosjeve, skedareve
    Nga edspace nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-09-2005, 21:50
  4. Artikull i CNN per programuesit
    Nga Sentinus nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-05-2003, 22:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •