Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Dr
  Anėtarėsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ok po e filloj une i pari.
  Meqe kisha ca spare cash, bleva nje hard disk te ri, wester digital me 80 gig, si hdd1 dhe aty instalove mandrakelinux 9.0. Instalimi ishte easy, por une kisha vetem nje disk nga tre te mundeshem. nejse mbaroj instalimi , arrij ta hap ne kad. Kur mundohem te instaloj programet e ndryshme, psh driverat e matherboardit apo programet si aol nuk mi hap.
  Me siguri ka dicka qe une se bej tamam, dhe se di a mun te me ndihmoni me ndonje manual apo te me thoni se si mund tja dal.
  Gjithashtu kam percorur comanden mount/cdrom pome thote ka konflikt dhe se hap cd fare.
  ose kur klikoj ke short-cut e hap cd por si ekzekuton file e set up.
  cheers
  rachi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e GoogleCom
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shko ne terminal, merr statusin root, navigo ne cdrom /media/cdname dhe provo

  ./setup
  nese kjo s'ben, provo

  sh. /setup
  per tu bere root, hap terminalin dhe shtyp


  su
  pastaj jipja passwordin qe e dhe kur e instalove.

  si dhe, instalo mandrake 10.0. e merr ne www.linuxiso.org

 3. #3
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rachi njė pyetje kisha. Ato Cd me programe, e suportojnė Sistemin Operativ Linux? Zakonisht e kanė tė shkruajtur sipėr me logot e sistemeve te ndryshmė operativė, ose tek manuali i pėrdorimit. Sepse kam frikė qė po pėrpiqesh tė instalosh driver apo programet e AOL-it pėr Windows.

  Pėr tė montuar njė Cd-Rom/Dvd nėn Linux(jo Cd-Audio) ndonjėherė duhet tė jesh 'superuser'. Pėr arsye sigurie disa distro nuk tė lejojnė tė montosh Cd-Rom/Dvd si pėrdorues i thjeshtė.
  Bėhu 'root'(nė njė 'shell' tėndin me komandėn su -, dhe mė tej shtyp mount /media/cdrom. Nėse dėshiron tė lėshosh programe nga Cd-Rom, duhet tė ndryshosh njė rresht nė file-in '/etc/fstab'. Rreshti qė tė intereson ėshtė:
  /dev/cdrom /media/cdrom iso9660 noauto,user,ro 0 0

  Hape kėtė file me editorin tėnd tė preferuar (vim,emacs,gvim,gedit,kedit, etj)
  Duhet tė shtosh njė 'exec' tek kolona e katėrt, fill mbas 'noauto,user,ro'.
  Por kjo vlen pėr ekzekutimin apo lėshimin e aplikacioneve tė ndryshme qė punojnė vetėm nė Linux (ose nė disa raste programe tė vegjėl qė punojnė vetėm nė Windows kur ke njė emulator si p.sh. 'wine' tė instaluar nėn Mandrake).
  Ka raste kur nė vend tė 'iso9660' shkruhet 'auto'. Kjo ėshtė zgjidhja mė e saktė, nė mėnyrė qė tė montosh lloje tė tjerė filesystem-ash.


  Ah, ēfarė nėnkupton me kėtė:
  arrij ta hap ne kad
  ?

  Nėse ke probleme tė tjera, mos hezito tė pyesėsh.
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

Tema tė Ngjashme

 1. Instalimi i programeve nė Linux (Red Hat 9)
  Nga Keka nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 17:05
 2. Instalimi i programeve nė Linux
  Nga shadow nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 07-04-2006, 05:01
 3. Si te lehtesojme hapjen e programeve, dosjeve, skedareve
  Nga edspace nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2005, 21:50
 4. Artikull i CNN per programuesit
  Nga Sentinus nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-05-2003, 22:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •