Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 175 prej 175
 1. #161
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  PASURIA


  Nė ēdo fatkeqėsi fati mund tė ta hapė derėn, qė tė tėrhiqesh.
  Servantesi


  Fati i tepėrt ėshtė i rrezikshėm.
  Ruse


  Ēdokujt ia cakton fatin karakteri i vet.
  Nepoti


  Unė do ta kap fatin pėr fyti dhe nuk do ta lė tė mė mposhtė.
  Bethoveni


  Sa herė qė tė shikoni njeriun e pat ta dini se ėshtė aq i pafat vetėm pėr shkak tė imagjinatės sė vet: derisa ai ka menduar, tė tjerėt ia kanė marrė fatin.
  Cezari


  Trimave u ndihmon fati.
  Plini


  Me ar mund tė blihet vetėm mesatarja.
  Shopenhaueri


  Ata qė kėrkojnė ar gėrmojnė shumė dhe, por gjejnė pak.
  Herakliti


  Balta mund t'i pėrlyejė diamantet, por nuk mund t'i kthejė nė baltė.
  Tagora


  Nuk ėshtė ar ēdo send qė shkėlqen. Por, edhe nuk shkėlqen gjithēka qė ėshtė prej ari.
  Prisli


  Kashta noton mbi sipėrfaqe, ndėrsa gurėt e ēmuar bien nė fund.
  Buda


  Goja pa dhėmbė ėshtė si mulliri pa gur. Pėr kėtė arsye mė shumė duhet ēmuar dhėmbi sesa diamanti.
  Servantesi


  Sikur tė mos ishte femra, diamanti do te ishte njė gur i rėndomtė.
  Hygo


  Gėzimi nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē fundi i brengės.
  Seldeni


  Pėr tė pasur gėzimi vlerė tė njėmendtė, duhet tė kesh shokė ta ndash me ta.
  Tueni


  Gėzimi mė i madh vjen nga gjėja qė nuk e kemi pritur.
  Sofokliu


  Gėzimi i tepruar dhe pikėllimi i tepruar kufizohen me ēmendurinė.
  Evasa


  Edhe qarja ka kėnaqėsi.
  Ovidi


  Nuk duhet t'u besohet lotėve tė pleqve, tė grave dhe tė fėmijėve.
  Kalderoni


  Tė gjitha idealet e botės nuk vlejnė sa lotėt e njė fėmijė.
  Dostojevski  Ai qė ka dėshirė tė korrė lot, duhet tė mbjellė dashuri.
  Shileri


  Sa mė pak krokodilė, aq mė tepėr lot krokodili.
  Kėrkleci


  Sa mė tepėr qė derdhen lotėt, aq mė lehtė edhe teren.
  Gogoli  Sikur njeriu tė mos qante do tė ēmendej dhe do tė vdiste.
  Mopasani


  Lotėt e ndihmojnė femrėn shumė, edhe pse qėndrojnė pak.
  Ciceroni


  Vaji ėshtė strehimi i femrave tė shėmtuara, kurse pėr tė bukurat ėshtė greminė.
  Vilde  Tė lumtur janė vetėm ata qė nuk presin asgjė. Nuk do tė zhgėnjehen.
  Buhe


  Askush nuk ka tė drejtė tė mė mėsojė si do tė jem i lumtur.
  Kanti


  Nėse lumturia nuk ka masė, atėherė ajo shembet vetėvetiu.
  Seneka


  Kėnaqėsia mund tė bazohet nė iluzion, ndėrsa lumturia bazohet nė tė vėrtetėn.
  Shamfori


  Lumturia e vėrtetė ėshtė tė menduarit aktiv.
  Suarezi


  Gota e lumturisė asnjėherė nuk duhet pirė me fund. Fundi ka gjithmonė fundėrrinė.
  Biasi


  Kush dėshiron tė jetė i lumtur, duhet tė rrijė nė shtėpi.
  Konfuēi


  Ai qė urren pasurinė, padyshim qė i ka humbur tė gjitha shpresat se do tė pasurohet ndonjėherė.
  Bekoni


  Mjaft i kėnaqur ėshtė ai qė kėnaqet me atė qė ka.
  Fmnceze


  Do tė dėshiroja tė kem aq sa lypset pėr mos mė pasur lakmi, por jo aq pak sa tė zgjoja ndjenjėn e mėshirės sė tė afėrmve.
  Istrati


  E tėrė bota vrapon pas punėve dhe profesioneve qė do tė sillnin pasuri mė tė mėdha.
  Buceri


  Po qe se pallatet janė tė shkėlqyer, hambarėt janė tė zbrazur.
  Lao Ce


  Pasaniku edhe nė shtėpi tė huaj ndihet si nė tė veten, ndėrsa i varfėri edhe nė tė veten ndihet i huaj.
  Rukerti


  Njerėzit sa mė shumė qė kanė, aq mė shumė dėshirojnė.
  Latine


  Kush i kufizon dėshirat e veta, gjithmonė ėshtė i pasur.
  Volteri


  Kur i ke tė gjitha, nuk sheh asgjė: i sheh vetėm kur nuk ke asgjė.
  Shekspiri


  Sa mė shumė tė japėsh, aq mė shumė ke.
  Lao Ce


  Nuk ka dhe nuk mund tė ketė pasuri tė drejtė.
  Ēehovi


  Ka njerėz qė nga pasuria nuk kanė asgjė, veē frikės se do ta humbin.
  Didroi


  Jemi tė dėnuar tė vdesim, ndaj o burrani tė harxhojmė.Mirėpo, para nesh ėshtė jeta e gjatė, prandaj o burrani tė kursejmė.
  Gribojedovi


  Duhet tė ketė oreks varfanjaku pėr t'u kėnaqur me pasurinė e tė pasurit.
  Fokneri


  Pasuria e vetme ėshtė jeta.
  Toro


  Kush do qė tė pasurohet, nė tė njėjtėn kohė, duhet tė peshkojė nė tre lumenj.
  Madagaskarase


  Ka shumė mėnyra qė njeriu tė pasurohet, por tė shumtat janė tė liga.
  Bekoni


  Ai qė kėrkon shumė, humb edhe ato qė ka fituar.
  Bibla


  Kur qesh nuk mund tė bėrtas.
  Buriani


  Duhet tė qeshim sa tė mundemi. Kurrė nuk e dimė se kur do tė na ndėrpritet gazi.
  Keceli

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  PASURIA


  Qeshja mė ka tingėlluar ēdoherė si muzika mė e civilizuar nė botė.
  Justinovi


  Qeshni dhe bota do tė qeshė bashkė me ju. Qani dhe do tė qani vet.
  Uilkoksi


  Njerėzit nuk i japin asgjėje rėndėsi mė tė madhe se asaj qė ėshtė qesharake.
  Gėte
  Gjithēka ėshtė qesharake derisa u ndodh tė tjerėve.
  Rogjersi


  Njerėzit qė qeshin rėndomė janė ata, zemra e tė cilėve vuan gjithnjė.
  Gorki

  Mė i lumtur ėshtė shpirti mė i thjeshtė nė trupin e shėndoshė, se ai i tė sėmurit tė menēur.
  Xhefersoni


  Shėndeti nuk ēmohet pa qenė i sėmure.
  Fuleri


  Si mund ta vlerėsosh shėndetin nė qfotė se nuk ke qenė i sėmurė asnjėherė.
  Lajbnici


  Trupi i shėndoshė ėshtė produkt i shpirtit tė shėndoshė.
  Shou


  Shėdneti tejkalon tėrė pasuritė e mundshme, aq sa njė lypės i shėndoshė eshtė shumė mė i lumtur se njė mbret i sėmurė.
  Shopenhaueri


  Mė e madhja marri ėshtė tė flijosh shėndetin pėr ēkado qoftė.
  Shopenhaueri


  Shėndeti ėshtė njė fat i madh, tė cilin duhet ta shijojmė ēdo ditė.
  Karajani


  Shpresa ėshtė e fundit qė vdes: ajo vdes vetėm kur vdes vetėdija pėr domethėnien e saj.
  R.Qosja


  Shpresa ėshtė ėndėrr e tė zgjuarve.
  Aristoreli


  Njeriut mund t'i ndalohet ēdo gjė, veē shpresės pėr tė ardhmen.
  Gambeta


  Ditė e re, shrpesė e re.
  Xcxa


  Shpresa ėshtė parapagesė, tė cilėn e jep fati.
  Rivaroli


  Tė shpresuarit ėshtė mėngjesi i mirė, por darkė e keqe.
  Bekoni


  Kush ushqehet me shpresė vdes i uritur.
  Italiane


  Tė shpresuarit nė zemrėn e njeriut ngjan me tapėn nė ujė. Ndonjėherė mund ta shtypim deri nė fund, por gjithmonė del nė sipėrfaqe.
  Dyma i Riu


  Mė pak kėnaqemi me atė qė kemi arritur, sesa me atė qė shpresojmė.
  Ruso


  Mė mirė ėshtė tė rnos shpresojmė nė asgjė dhe tė krye-jmė atė qė ėshtė e mundshme, sesa tė shpresojmė e tė mos kryejmė asgjė.
  Keleri


  Kur shpresa bėn gosti, tė gjithė janė tė ftuar.
  Gaskoni


  Shpresa nė tėrėsi ėshtė udhėheqės i keq, edhe pse gjatė rrugės ėshtė mik i mirė.
  Halifaksi


  Shpresa nuk ėshtė ēdoherė prijės i mirė, mirėpo prapė ėshtė kėnaqėsi tė jesh me tė nė shoqėri.
  Kroēe


  Humbja e iluzioneve ėshtė normale; humbja e shpresave ėshtė tragjike.
  Jevtushenko


  Gjėja e fundit qė humb njeriu ėshtė shpresa.
  Metastazi  Shpresa ėshtė njė nga ato ilaēe qė fare nuk shėrojnė, por vetėm zgjasin vuajtjen.
  Ashardi


  Nė secilin prej nesh ekziston pritja qė e quajnė shpresė.
  Platoni


  Kush jeton nga shpresa, mė sė paku trashet.
  Durio


  Shrpesa ėshtė njė lloj fati dhe ndoshta fati mė i madh qė mund tė na japė kjo botė.
  Xhonsoni


  I ngopuri tė pangopurin s'e kujton.
  Shqipe


  Uria, qoftė mėrguar, sa tė liga ka punuar.
  Ēajupi


  Uria ėshtė mėlmesa mė e mirė e ushqimit.
  Servantesi


  Ai qė ha me stomak tė plotė, vetvetes ia gropon varrin me dhėmbė tė vet.
  Turke


  Tryeza na rrėmben mė shumė se hajni.
  Herberti


  Nuk ka dashuri mė tė sinqertė se dashuria pėr ushqimin.
  Shou


  Bukėn e fotografuar nuk mund ta hash.
  Koreane


  Varferia ėshtė shkėlqim i madh i brendshėm.
  Rilke  Varfėria ėshtė fatkeqėsi vetėm pėr atė qė i kundėrvihet.
  Seneka


  Tė gjithė varfanjakėt janė zemėrmirė.
  Zafari


  Nuk mė vjen keq pse jam i varfėr, por pse e di bota.
  Shmiti


  Varfėria dhe shpresa janė mėmė e bijė. Derisa argėtohesh me tė bijėn, harron tė ėmėn.
  Moriaku


  Lum tė varfėrit sepse do tė ngushėllohen; tė uriturit sepse do tė ngopen; mjerė ju tė pasurit.
  Tolstoi


  Lėmosha e pėrul nė mėnyrė tė njėjtė si atė qė merr ashtu edhe atė qė jep.
  Fransi


  Ana mė e bukur e varfėrisė qėndron nė faktin se i varfėri nuk ka frikė prej hajdutėve.
  Ale


  Uria i shpie nė grep edhe peshqit mė tė menēur.
  Gėte


  Varfėria nuk ia zvogėlon fisnikėrinė njeriut, por vetėm pasurinė.
  Bokaēio

 3. #163
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  PASURIA


  Pasuria ėshtė shėrbėtor i tė menēurit e zotėri i budallait.
  S.Frashėri


  Ta formojmė lumturinė me zemėr, e jo me para.
  Spasse


  Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur me fatin e vet.
  Talmudi


  Lumturia personale ėshtė e pamundur pa lumturinė e tė tjerėve.
  Ēernishevski


  Mos u jep para miqve, sepse do tė mbetesh pa para ose do t'i humbasėsh miqtė.
  Shqipe


  Kush thotė se me rėndėsi ėshtė tė kesh para? Me rėndėsi ėshtė tė kenė tė tjerėt.
  Shou


  Paratė shkojnė gjithmonė tek ata qė nuk dinė t'i shfrytėzojnė.
  Gaga


  Kur kam qenė i ri,besoja se paratė janė gjėja mė e rėndėsishme nė jetė. Tani, kur u plaka, kėtė e di.
  Uajldi


  Nė jetė do zgjedhur: ose tė fitojmė para, ose ti prishim; pėr tė dyja njeriu nuk ka kohė.
  Burde


  Krenohemi me talent, trimėri, me detyra tė mėdha, kurse respektojmė vetėm paratė.
  Beketi


  Paratė janė si gruaja: qė ta ruash, duhet tė merresh me tė, nė tė kundėrtėn do tė bėjė tė lumtur tė tjerėt.
  Safiri


  Paratė janė si iriqi: shumė mė lehtė ėshtė ta zėsh, sesa ta mbash.
  Mrozheku


  Paratė nganjėherė i evitojnė konfliktet, mirėpo edhe i krijojnė.
  Grasi


  Kur ėshtė fjala pėr para, atėherė tė gjithė kanė njė fe.
  Volteri


  Ku ka njeri pa dėshira dhe ku ka dėshirė qė mund tė plotėsohet pa para.
  Balzaku


  Ka tė tillė qė dinė tė fitojnė para dhe tė tillė qė dinė tė jetojnė. Mirėpo, janė tė rrallė ata qė dinė edhe njėrėn edhe tjetrėn.
  Moravia  Paratė i vlejnė fare pak atij qė ka mjaft.
  Shou


  Eshtė shumė lehtė tė jesh galant me tė holla tė huaja.
  Platoni


  Paratė na ndihmojnė tė pėrballojmė mė lehtė barrėt e skamjes.
  Ale


  Kurrė mos i jep kėshilla atij qė i nevojiten para.
  Kaldroni


  Kurse kohėn e jo paratė, se me kohė mbėrrin paratė, kurse me para s'mund ta blesh kohėn kurrė.
  Gjermane


  Nderi dhe paraja nuk mund tė rrinė nė njė thes.
  Spanjolle


  Nė qoftė se paratė, vėrtet, nuk ju sjellin fat, atėhere kthejini.
  Renardi


  Asgjė nuk do tė thotė tė ketė dikush para. Ato nuk tė shpėtojnė. Mirėpo, askush nuk mund tė tė ndihmojė po s'pate para.
  Brehti


  Pa shėndet nuk ka pasuri.
  Shqipe  Kush ėshtė i kėnaqur ėshtė i pasur.
  LaoCe  Unė nuk marr parasysh pėrfilljet e ēastit, por ngrihem e vėrej qindjvetėt e ardhshėm.
  N.Naēo


  Trimėria nuk mėsohet nė shkollė tė qėndresės. Mjerė ai qė tė ardhmen e vė nė bisht tė shpresės.
  E.Gjerqeku


  Nė qoftė se nuk mendoni pėr tė ardhmen, do tė mbeteni pa tė.
  Golsuorti


  Nė se nuk i besojmė ardhmėrisė, e kaluara nuk do tė jetė mė plotėsisht e jona: do tė bėhet e kaluara e civilizimit tė vdekur.
  T.S.Ehoti


  Duke njohur ardhmėrinė nuk fitojmė asgjė, sepse ėshtė shumė keq tė frikėsohemi nga gjėja sė cilės nuk mund t'i ikim.
  Ciceroni


  Vetėm ai qė beson ardhmėrinė, beson edhe tė sotmen.
  Neruda


  Mos u lavdėro me tė nesėrmen, sepse nuk e di se ē'do tė sjellė e sotmja.
  Bibla


  Sikur tė jetoja edhe njėqind vjet, dita ime mė e mirė do tė jetė e nesėrmja.
  Neruda


  E ardhmja i takon vetėm atij qė harron urrejtjen dhe mbjell dashurinė.
  Gėte


  Dhėmbja e gjithė njerėzimit mė pushton.
  Gėte


  Asgjė nuk na madhėron mė shumė se dhembja e madhe.
  Myse


  Njeriu duron me lehtėsi vetėm njė dhembje, kjo ėshtė dhembja e tjetrit.
  Larishi


  Sa mė lart qė ngjitet njeriu nė pemė aq mė shumė dhembje ndjen kur bie qė andej nė tokė.
  Q.Bttxbeli


  Nė qoftė se tė zė ndonjė dhembje, qėndroi i qetė dhe pyete se ēfarė kėrkon prej teje.
  Geibėli


  Fati i popullit tim ėshtė fati im.
  P.Bogdan


  Fati ėshtė det pa brenga
  Suinburneu


  Fati nuk ekziston. Prandaj, tė pėrpiqemi tė jemi tė lumtur edhe pa tė.
  Luisi


  Nuk ėshtė e mjaftueshme t'i jepet fati njeriu, duhet edhe t'i shpjegohet si do shfrytėzuar.
  Katajevi


  Fati ėshtė si tregu: vetėm nė qoftė se mund tė presėsh ulet ēmimi.
  Montvia


  Njeriu ėshtė mė i fuqishėm se fati vetėm derisa nuk dorėzohet. Kjo ėshtė rregull ushtarake.
  Remarku


  Fati nuk ėshtė vendi drejt tė cilit udhėtojmė, por mėnyra e udhėtimit.
  Taso  Fati ėshtė shėndet i mirė dhe kujtesė e dobėt.
  Shvajceri


  Nė fat nuk ka partnerė.
  Franceze


  Shenja e njerėzve tė papėrvojė ėshtė se i besojnė fatit.
  Konradi  Le tė vejė fati nė djall tė mallkuar, me rėndėsi ėshtė tė mbes unė.
  Shekspiri

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Aforizma

  Askush nuk mundė tu shėrbej dy Pėrėndive. (Bibla).
  Ati ynė qė je nė qiell, jepna fuqinė tė mbajmė gojėn mbyllur kur s'kemi gjė pėr tė thėnė. (Faik konica)
  Bota ėshtė kopsht zologjik nė tė cilin asnjėri nuk mban evidencėn mbi ndarjen e dhenėve nga ujqit.(GERI)
  Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalės qė flet.
  Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithherė.
  Ēdo lule ka erėn e vet.
  Ēdo minutė qė e kalon nervoz, humb gjatshtėdhjetė sekonda gėzimi tė jetės sate. (Albert)
  Dashuria e pėrhershme ėshtė xhevahir, i cili ka nevojė pėr kuti tė artė. (SANDI)
  Dashuria ėshtė dėshirė e ndjenjave.
  Dashuria ėshtė lamtumira e fundit e historisė universale amini i universit. (Novalisti)
  Dashuria ėshtė mjeshtėr i madh, tė mėson mė njė tė qėlluar. (Korenji)
  Dashuria ėshtė pėlhurė qė e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje! (VOLTERI)
  Dashuria ėshtė romani i zemrės. (BOMARSHE)
  Dashuria nuk mund tė jetė e thellė, nėqoftėse nuk ėshtė e pastėr. (KONT)
  Do tė lavdėroj dashurin barabare me pėrėndinė, se dashuria e vertetė, na mban tė gjallė nė jetė!!! (Ēajupi)
  E tėrė Dituria rrjedh nga Pėrvoja (Immanuel Kant-Filozof gjerman).
  Egzistenca dhe lumturia e shoqerisė njerėzore varet nga gruaja. (Midani) thotė: aty ku mungon gruaja asaj i duhet bėrė njė shtatore prej druri.
  Ėshtė e pamundur tė dashurosh, tė jesh i urtė dhe i menqur. (BEKON)
  Forca shpirtėrore s'ėshtė gjė tjetėr, veēse arti per tė mbajtur mbyllur nė zemer shqetėsimin. (neitzshe)
  Fundi i tė qeshurit ėshtė mėrzitja, fryti i tė qarit ėshtė ngushėllimi.
  Gėzimi i dashurisė zgjatė vetėm njė ēast, vuajtja e dashurisė zgjat tėrė jetėn. (De Floriani)
  Gratė e bukura ua lėmė burrave pa fantazi (prust)
  Gratė ende e mbajnė mend puthjen e parė mbasi meshkujt kanė harruar tė fundit. (Remy de Gourmont)
  Hajdutėt tė kerkojnė o jeten, o kuleten : Gratė i duan tė dyja! (gibran)
  Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. (SUEDEZE)
  Jeta, dhuratė e natyres. Dashuria, dhuratė e jetės. Puthja, dhuratė e dahurisė.
  Ka shumė menyra qė njeriu tė pasurohet dhe kėto janė kryesisht tė kėqija.(BEKON)
  Ka tė ngjarė se dashuria s'ėshtė tjetėr pos mirėnjohje e kenaqėsisė. (Balzaku)
  Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla. (Faik konica)
  Kur flas pak them shumė. (Shekspeare-Dramaturg anglez)
  Kur jemi tė lumtur jemi gjithnjė tė mirė. Por jemi te mire nuk jemi gjithnje te lumtur (oskar wild)
  Kur merr tė flas dashuria do heshtur arsyeja. (Renjardi)
  Kush kerkon dekorate nuk e ka merituar, kush e ka merituar, nuk i nevojitet.(BALZAK)
  Largėsia i bėn dashurisė atė qė i bėn fryma flakės; shuan tė voglen, flakėron tė madhen. (Rabutini)
  Lumturia nė botė i ngjan dritės sė shkrepėtimės, ndriēimi i njė sekondė sjell pas furtunė disa orėshe.
  Martesa ėshtė njė urė nė mes ēthurjes dhe lumturisė.
  Mendja e zbukuron njeriun.
  Mos u prish me vellanė pėr punė tė shokut se shoqėria zhdukėt vellazėria mbetet.
  Nė ēdo ndarje ka njė imazh vdekje. (Elioti)
  Nė perralla kafshėt veprojnė si njerėzit, nė jetė ndodhė e kundėrta.(VITOZE)
  Nė vetmi, i vetmuari shqyen veten e vet; nė shoqėri e shqyejnė tė tjerėt (neitzshe)
  Nėse nuk tė ka prekur dashuria, je duke ecur nėpėr terr. (PLATONI)
  Ngandonjėherė heshtja eshtė mė elokuente se ēdo fjalė.
  Njė burrė rrėmben puthjen e parė lutet pėr tė dytėn, kėrkon tė tretėn, merr tė katėrten, pranon tė pestėn dhe duron gjithė tė tjerat. (Helen Rowland)
  Njerėzit pėrēmojnė atė qė s’e kuptojnė. (Anatol FRANS )
  Njeriu cinik ėshtė ai i cili i din ēmimet e tė gjitha sendėve, por jo vlerat e tyre. (Oscar Wilde)
  Njeriu qė s'mund tė mbrojė mendimin e vet i ngjan njė qyteti tė pambrojtur.
  Nuk ishin buzėt e mia ato qė puthe por ishte shpirti im. (Judy Garlant)
  Nuk ju kujtohet mė se dashuria ėshtė mu si medicina, vetėm art pėr tė ndihmuar natyren. (De Laklo)
  Pėr interesat e vehtvetės edhe djalli mund ta citoj Biblėn. (SHEKSPIR)
  Pėr njė martesė ideale nevojitet; njė grua e verbėr dhe njė burrė shurdh (Montaigne)
  Pėr tė marrė duhet tė dish tė japėsh. (napoleoni)
  Pėr tė njohur mirė njė tjetėr, duhet tė njohėsh mė parė vehten. (GOETTE)
  Pėrparėsia e alkoolit kontrabandė ėshtė se i mbyt njerėzit para se tė mėsohen te pinė.(QAPLIN)
  Pritet petku sipas shtatit.
  Sekreti i jetės fshihet nė faktin se sa arrin tė jesh i zoti i vehtvetės (TURGENIEV)
  Sipas kohės vishet petku.
  Suksesi zakonishtė ėshtė rezultat i hapit tė gabuar nė drejtim tė duhur.(BERNSHTAJN)
  Syri flet mė shumė se buza.
  Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmblėn e zemra zgjedh tė mirėn.
  Tadhėtia mė e rėndė ėshtė ajo ndaj atdheut.
  Tavolina e punės ėshtė vend ku vendoset pėr fatin e botės. (REMAK)
  Tė dashurosh, edhe mė keq tė mos dashurosh, por mė sė vėshtiri ėshtė ta gjesh atė qė tė do! (PUSHKINI)
  Tė puthėsh ėshtė sikur tė pish ujė tė kripur. Sa mė shumė tė pish, aq mė i etur je. (Proverb kinez)
  Tė vėrtetat dhe femrat deri tek tė cilat vjen lehtė, nuk kanė ndonjė vlerė tė veēantė. (A. ĒEHOVI)
  Tėrė gjithėsia e shkrirė nė njė qenie - kjo quhet dashuri. (HYGO)
  Tėrheqėse ėshtė vetėm martesa qė vjen nga dashuria.
  Tė martohesh me njė vajzė vetėm pse ajo ėshtė simpatike ėshtė njėsoj si tė blesh njė send tė panevojshėm vetėm pse ėshtė i bukur. (Antun BARAC)
  Ti nuk mė pėrshpėritė nė veshin tim por nė zemrėn time.
  Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė isha gabim. (Sydney J.)
  Vetėm nė mbrėmje ēmohet shtėpia. (Göthe).
  Vetia e gjeniut ėshtė ti furnizoj me ide budallenėjt e njėzet viteve mė vonė .(ARAGON)
  Zemra e njeriut ka kufi nė dashuri por jo nė urrejtje . (BALZAK)
  Zemra ėshtė pasuri, qė as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet. (FLOBERI)
  Zemra ka ndjėnja qė as truri nuk mund ti kontrollon.

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Deles sė qethur, nuk i ngjitet ferra.
  Dhe kur deti kos tė bėhet, pėr tė varfėrin nuk gjendet lugė.
  Dhelpra kur nuk e mbėrrin rrushin, thote ėshtė i thartė. (populli)
  Dhi e zgjebur e bishtin pėrpjetė.
  Dimri ha dhe kashten.
  Dita e mirė, duket qė nė mėngjes. (populli)
  Dita ka sy, nata ka veshe.
  Djal i djalėrise, shkop i pleqėrisė.
  Djali i pa nėnė, si nata pa henė.
  Djali nga barku yt, e miell nga thesi jot qė tė ngopesh.
  Do dhe thele mbi bisht.
  Dora e huaj nuk te kruan dot si jotja.
  Dora jote, mėma jote.
  Dora qė nuk kafshohet, puthet.
  Dru prej lisi, dhe grua prej fisi.
  Duaje mikun me gjithe kusuret (hallet) e tij.
  Duhen shumė mend qė tė mund shoqėrohesh me njerėz pa mend.
  Durimi ėshtė mė e madhja trimėri.
  Durimi ka dhe kufi.
  Dy atllar nė njė mullar.
  Dy duar pėr njė kokė.
  Dy here flitet ne mulli.
  Dy mace, mundin njė luan.
  E bleva sa frengu pulen. (kushtoi shume)
  E dhena e tjeterit ėshtė si e krojtura e dhembit. (populli)
  E dogji miza. (e goditi fjala)
  E hidh mbas krahėve. (harroje)
  E keqja tė shpie deri tek dera e armikut.
  E kėrkoi si breshka gozhdėn.
  E pėrpjeta ka dhe te tatepjetė.
  E zure gjarprin? Shtypi kokėn.
  Edhe bari i njome digjet nėpėr tė thatė. (populli)
  Edhe diell tė bėhesh, tė gjithė nuk i ngroh dot.
  Edhe shelgu i gjatė ėshtė, por s bėn fruta.
  Era fryn detin, kurse fjala fryn njeriun.
  Ėshtė gacė e mbuluar.
  Ėshtė kėthyer dera nga pėrroi.
  Ėshtė mė afėr dera se qilari.
  Ėshtė me tė dhėnė, nuk ėshtė me tė thėnė.
  Ėshtė njeri qė as tė ngroh, e as te ftoh.
  Ėshtė njeri qė nuk le dy gurė bashkė.
  Ėshtė njeri qė nuk turbullon ujė.
  Ėshtė qelbur peshku nga koka. (faji ėshtė tek i madhi)
  Ėshtė si mesalla me dy faqe.
  Fajet i bėjnė tė mėdhenjtė, shkopinjtė i hanė tė vegjlit.
  Ferra e nisi, ferra e grisi.
  Fitimi dhe humbja jane moter e vėlla.
  Fjale e keqe, rrezon malin.
  Fjale fjale niset davaja.
  Fjalėt e keqėdashėsit janė si qymyri, qė edhe po s“tė dogjėn , tė nxijnė.
  Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
  Floke gjate mendje shkurter. (populli)
  Folė pak, dėgjo shumė.
  Fshati qė duket, s“do kallauz. (populli)
  Fytyra e qeshur ėshtė rrezja e bukurisė.
  Gabimet qė harrohen, pėrsėriten.
  Grueja duhet tė ketė nė dorėn e djathtė fėminė e nė tė majtėn librin
  Guximi e bėn njeriun tė mundė luanin.
  Kėmbėngulja e qėndrimi tė pamundshmen bėn tė mundshme.
  Klloēka qe s'rri mbi veze, nuk nxjerr zogj.
  Kur te jesh ne dhe te huaj, dita te duket nje muaj.
  Kush dėshiron tė duhet, le tė dojė.
  Kush punon ne te ri, nuk vuan ne pleqeri.
  Kush punon, fiton.
  Liria vjen kur s'i druhesh vdekjes.
  Lumi fle, armiku s'fle.

 6. #166
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Malet tunden, por nuk bien.
  Mali me mal nuk piqet, njeriu me njerine piqet.
  Mė i poshtri njeri ėshtė ai i cili kėrkon mirėsi nga njė i poshtėr.
  Me mikun ha e pi e pazar mos bė.
  Me mire vdekur e me nder, se sa gjalle e i turperuar.
  Me mire nje dite ne liri, se njeqind vjet ne roberi.
  Mendja e njeriut kuptohet me tė folur dy tri fjalė, por zemra e tij s’mund tė kuptohet as pėr disa vjet.
  Mendja e zbukuron njeriun.
  Mėndjelehti bėn mik atė qė i bėn keq, e armik atė qė i bėn mirė.
  Mendo dhjete here e fol nje here.
  Mirėsia qė pritet tė bėhet pėr njė kohė tė gjatė, humbet vlerėn kur realizohet.
  Mos i shiko gunen, por shikoje punen.
  Mos iu hidhėro njė tė keqeje tė atij qė tė ka bėrė njėqind tė mira.
  Mos kij besim nė njeriun qė s’ka besim nė ty.
  Nė qoftė se ėshtė lumturi tė duhesh, ėshtė lumturi mė e madhe tė duash
  Nė vend qė tė shesėsh dituri dhe zotėsi, pėrpiqu t’i fitosh ato.
  Nje krimb thane nje lis.
  Nje pike ne ēati, prish nje shtepi.
  Njė punė e bukur ėshtė mė e dobishme se njėmijė fjalė tė bukura.
  Njerėzit janė tė njejtė para natyrės, edukata i bėn tė dallohen.
  Njeri i zoti nuk ėshtė ai qė s“ka tė meta, po ai qė i pranon tė metat e tij.
  Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
  Njeriu i pa mesuar si druri i papunuar.
  Njeriu ka nevojė pėr arsim ashtu si bima pėr ujė.
  Njeriu mėson mė shumė nga pėsimet, sesa nga sukseset (Henry Ford)
  Njeriu plaket duke nxene.
  Njeriu qė tė bėhet edhe me i zoti nuk duhet te harrojė edhe ato qė ka mėsuar.
  Njeriu qe vetem per vete punon, eshte si nje dru qe peme s'lėshon.
  Njeriun e bėjnė tė pėrjetshėm veprat e tij.
  Njerzit e mirė janė tė gjykuar tė bėhen skllevėr tė tė kqinjėve.
  Pema mė e ėmbėl ėshtė ajo qė vjel me duart e tua.
  Pėr ēdo sy ka bukuri.
  Pėr te qenė i lumtur nuk duhet vetėm tė dish, por edhe tė duash.
  Peri i ngatėrruar nuk zgjidhet me nguti.
  Personi qė do ti, s’ka asnjė tė metė, fillo tė mos e duash, pa shih sa tė meta ka.
  Pleqėria nė vetmi, nuk ėshtė jetė e plotė.
  Po dėshirove tė duash njė njeri, ose tė dojė ai ty, takohu mė shpesh me atė.
  Po tė pėrdoret mirė koha, do tė mjaftojė pėr tė kryer ēdo punė.
  Puna vjen me kembe te arta.
  Punen e sotme mos e ler per neser.
  Qente lehin, karvani shkon perpara.
  Qesja nuk zbrazet duke dhėnė lėmoshė.
  Ruaju nga miku qė bisedon me armikun tėnd.
  S`duhet me i shti hunte e me marre ere gjithkun.
  S’ka lumturi mė tė madhe nė botė se dashuria dhe harmonia.
  Shqiponja fluturon ne qiell, por folenė e bėn ne tokė.
  S'tundet mali nga debora.
  Syri ėshtė njė dritare e shpirtit.
  Tė flasėsh pa menduar, ėshtė si tė zbrazėsh pushkėn pa e vėnė nė shenjė.
  Tė gjitha qeniet e gjalla pėrveē njeriut janė tė vetdijshme, qė qellimi kryesor i jetės ėshtė qė ajo tė shijohet.(Samuel Butler)
  Thjeshtėsia ėshtė bukuria kryesore e grave, se gjėndet shumė rrallė.
  Trathtia, pa marrė parasysh shkakun, prapėseprapė trathti ėshtė.
  Trimeria matet me zemer, jo me trup.
  Trimi i mire me shokė shumė.
  Trimi pėrmbahet, i ligu shpalon dobėsitė.
  Vetmia ėshtė mė e mirė se shoku i keq.
  Vjehra nuk e kujton asnjėherė kohėn e nusėrisė.
  Xhelozia ėshtė krimbi i dashurisė.
  Zbavitja mė e bukur pėr njerinė ėshtė leximi, shoku mė i mirė libri.

 7. #167
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2003
  Mosha
  37
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Proverb suedez:
  "Kij me pak frike, shpreso me shume, ha me pak, pertypu me shume, ankohu me pak, merr fryme me shume, fol me pak, thuaj me shume, dashuro me shume dhe cdo e mire do te jete e jotja".

  Novelisti rus Ivan Turgeniev:
  "Koha ndonjehere fluturon si zog dhe ndonjehere zvarritet si gjarper; njeriu eshte me i lumtur kur as nuk e ve re nese koha kalon ngadale apo shpejt".

  "Mos thuaj qe nuk te del koha: ti ka te njejtin numer oresh ne dite qe i ishin dhene edhe Mikelangelos, Nene Terezes, Leonardo da Vincit dhe Albert Anjshtainit. Ata vetem dinin ta perdornin si duhet".

  Robert Louis Stevenson:
  "Gjerat me te mira ne jete jane me te afertat: fryma ne mushkrite tona, drita ne syte tane, lulet nen kembet tone, rruga e drejte perpara nesh. Por rruga drejt perjetesise nuk eshte e qarte para syve tane. Ne jemi gjithmone duke vrapuar ne kete jete te perkohshme".

 8. #168
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Tė bėsh njė hap tė ri , tė thuash njė fjalė tė re – kjo ėshtė ajo prej sė cilės njerėzit frikėsohen mė sė shumti (Dostojevski)

  Truri i budallait e kthen filozofinė nė marrėzirė , shkencėn nė bestytni dhe artin nė pedantizėm . Nga kjo del arsimi universitar. ( Sho)

  Librat janė si miqtė , duhet tė jenė tė mirė , por tė paktė. (Strindberg)

  Rrena zakonisht e shkatėrronė miqėsinė , ndėrsa e vėrteta dashurinė. (Servantes)

  Njerėzit e tė gjitha shtresave , patėn ose s’patėn sukses , triumfuan ose jo , ata i kryejnė vetėm detyrat e veta dhe vetėm pėr kėtė le tė jenė tė kėnaqur. (Platon)

  Tė kritikosh do tė thotė t’i argumentosh autorit qė mos tė punojė ashtu siē do tė punoje ti sikur tė kishe pasur mundėsi. (Ēapek)

  Ndėr zbulimet mė tė mdha te tė cilat ka arritur mendja e njeriut gjatė kohės sė fundit , gjithsesi ėshtė arti i tė shkruarit tė kritikės pėr libra , ndėrsa kėta libra as nuk po lexohen . (Breht)

  Duhet tė orientohesh pėr tė qenė i madh – pėr tė qenė i vogėl mjafton tė jesh ai qė je. (Mirabo)

  Tė shohėsh atė qė ėshtė e drejtė e mos ta bėsh atė , kjo ėshtė mungesė e guximit. (Kung Fu Ce)

 9. #169
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Arti ėshte pasqyrė e jetės.
  Tolstoi

  Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.
  Niēe

  Arti ėshtė mėnyra e njohjes sė artistit me njerėzit.
  Ēemisbevski

  Njeriu i pėrcjell njeriut mendimet me fjalė, kurs me art njerėzit u tregojnė njeri-tjetrit pėrjetimet e veta.
  Plehanovi


  Arti ėshtė krijuar qė tė pėrjetohet e jo tė kuptohet. Andaj, ēdo herė artet, kur dėshirojnė tė jenė tė kuptueshėm, ēdoherė thonė budallallėqe.
  Drajzeri


  Nė art, para sė gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh tė bukurėn.
  Stanisllavski


  Arti nuk mėsohet, se nė art nuk ka mėsues.
  Tarkovski


  Arti i bukur ėshte art i gjeniut. Gjenialiteti ėshtė talent qė i jep artit rregulia.
  Kant


  Kryeveprat shkruhen duke mohuar gėzimet e jetes dhe veten.
  Mani


  Ka shumė raste kur krijimtaria artistike ėshtė mėsuesja e vėrtetė e popujve.
  Hegeli


  Arti qė nuk i sherben popullit ėshte vetėm argėtim i njerzve tė papune.
  Majakovski


  Tė flasėsh dhe tė shkruash tė vėrtetėn ėshte arti mė i rėndė nga tė gjitha artet.
  Gorki


  Arti ka pėr detyrė tė njohė e tė shpjegoje jetėn.
  Mani


  Artin duhet dashur nė vete, e kurrsesi vetem nė art.
  Stanisllavski


  Artisti i vėrtetė duhet tė jetė i lidhur ngushtėsisht me natyrėn, me jetėn, sidomos me popullin.
  Shumani


  Artisti sė pari lind veten e pastaj tė pranishmit.
  Olivie


  Artisti i madh ėshtė gjithmonė njė i plagosur i madh.
  Valesi


  Fantazia e artistit ėshtė realitet mė i bukur se realiteti i rėndomtė.
  Ashi


  Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bėn kėtė pėr vete, ai e ben ketė pėr tė tjerėt, pėr tė gjithė ata qė duan tė dine nė ēfarė bote jetojnė, nga vijnė dhe ku shkojnė. Ai prodhon pėr bashkėsinė.
  Fisheri


  Tė shpjere dritė nė thellėsinė e zemrės sė njeriut, ja detyra e artistit.
  Shumani


  Artisti duhet tė jetė i vetmuar dhe i zgjuar tė vėsh-trojė atė qė sheh, duhet tė flasė me vete duke zgjedhur mė tė mirėn.
  Da Vinēi


  Budallai i veshur mirė ndrit, por vetėm pa e hapur gojen.
  Indiane


  Njeriu mė budalla, megjithatė, ėshtė mė i menēur e me tėrheqės se majmuni mė i menēur.
  Pisarevi


  Mė mirė e njeh budallai shtėpinė e vet, se i menēuri shtėpinė e huaj.
  Spanjolle


  Kush nuk e vlerėson veten nuk ėshtė i lumtur, e kush e vlerėson ėshtė budalla.
  Mopasani


  Nė qoftė se ēon nėntė budallenj pėr tė belerė diēka, ti je i dhjeti.
  Tuholski


  Njeriu i menēur i mėson dhjetė gjėra dhe beson njėrėn; budallai mėson njė gjė dhe beson se di dhjetė.
  Novalisi


  Te puthėsh nė errėsirė, tė flesh nė diell,tė hash nė qetėsi,ja tri budallallėqe.
  Ojeti


  Kush nuk do gruan, verėn dhe poezinė mbetet tėrė jetėn budalla.
  Luteri


  Budallai ėshtė budalla, kur dėshiron tė bėhet mė i menēur.
  Hiēkoku


  Gazetaria eshtė profesion tepėr interesant, por duhet tė braktiset me kohė.
  Ēerēili


  Gazetari ėshtė i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmėrinė.
  Ojeti


  Gazetaria ėshtė krijimtari nė duar tė shpejta.
  Arnoldi


  Gazetari i dobėt nuk ėshtė filozof.
  Tuholski


  Publiku i keq dėshiron gazeta tė kėqija.
  Ibseni


  Lexuesit hyjnė nė gazeta si nė banjo tė nxehta.
  Makluani


  As teologėt qė predikojnė nė kishė, as oratorėt nė parlament, as profesorėt nė shkollė nuk kanė aq ndikim sa ka shtypi.
  Vyn Tuholski


  Nuk kam asgjė pėr doganė, pėrveē gjenialitetit.
  Uajldi


  Tė gjithė tė mėdhenjtė janė modestė.
  Lessingu

 10. #170
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Njerėzit gjeni i kanė biografitė mė tė shkurtėra. Familjet e tyre nuk mund tė thonė asgjė pėr ta.
  Tuvimi


  Gjeni ėshtė ai qė zgjidh probleme, tė cilat nuk kemi ditur se ekzistojnė.
  Grasi


  Posa dyshoj nė gjenialitetin tim bėj ndonjė marrėzi, tė cilėn bota e quan gjenialitet.
  Dali


  Talenti punon e gjeniu krijon.
  Shumani


  Kryelartėsia e tė vegjėlve shprehet nė tė folurit e pareshtur pėr vetveten, kurse madhėshtia e tė mėdhenjve nė faktin se ata kurrė nuk flasin pėr vete.
  Volteri


  Mundet miu edhe tė jetė gjeni, por po tė jetė nė kurthė, mbaroi puna e tij.
  Kėrlezha


  Gjeniu i ngjan ēdokujt, e atij askush.
  Balzaku


  Kokat mė tė fuqishme tė botės shpesh janė ato nga tė cilat bota e zėshme dėgjon mė sė paku.
  Uordsvorti


  Mė mirė tė kesh njė historian se dhjetė gjeneralė. Me gjeneralėt mund tė mos humbasėsh luftėn, por me historianė i fiton tė gjitha betejat.
  Kallamata


  Ēka do tė shkruajė historia? Historia, zotėri, do tė gėnjejė si zakonisht.
  Shoi


  Historia e botės ėshtė vetėm biografia e njerėzve tė mėdhenj.
  Raseli


  Historia e njė morri dhe historia e Aleksandrit tė Madh mund tė jenė njėsoj interesante pėr literaturė.
  Floberi


  Talenti i historianėve ka tė bėjė me atė qė tė krijojnė njė tėrėsi tė vėrtetė nga dromcat pjesėrisht tė vėrteta.
  Renani


  Historinė mund ta krijojė ēdokush, por ta shkruajė vetėm njeriu i madh.
  Uajldi


  Kritiku duhet tė thotė vetėm tė vėrtetėn. Mirėpo, mė parė, kėtė tė vėrtetė duhet ta njohė mirė.
  Renardi


  Ku e heton se kritika nuk shkruan budallallėqe pėr ty, mos shkruaj mė. Do tė thotė, ke filluar tė biesh dhe tė pėrsėritesh, e kjo ėshtė fillimi i mbarimit.
  Ibseni


  Ne jemi tė gatshėm tė bėjmė vetėkritikė, por me kusht qė askush tė pajtohet me ne lidhur me kėtė.
  Ebner-Eshenbahu


  Letėrsia ėshtė republikė ku ēdokush do qė tė jetė mbret.
  Kestneri


  Letėrsia nuk e ka pasuruar botėn vetėm duke i dhėnė libra, por duke zhvilluar njė tip tė ri tė njeriut-shkrim-tarin.
  Borhesi


  Frymėzimin nuk e kemi ēdoherė para duarve. Pse tė shkruajmė pra edhe kur nuk e kemi fare.
  Gribojedovi


  Tregomėni trimin, unė do ta shkruaj tragjedinė.
  O'Henri


  Punoni, kryeni, publikoni.
  Faradeji


  Drama jeton vetėm nė skenė. Pa skenė ajo ėshtė si shpirti pa trup.
  Gogoli


  Ka nja njėzet a tridhjetė kryevepra letrare, tė cilat njeriu s'duhet tė vdesė para se t'i kėndojė.
  Noli


  Leximi e ushqen mendjen.
  Seneka


  Njeriu s'bėhet i mirė dhe i mėsuar nėse lexon shumėn, por nėse lexon shumė e shpesh gjera tė mira.
  Lorka


  Leximi pėr mendjen ėshtė si gjimnastika pėr trupin.
  Stali


  Lexoni! Mos lejoni qė t'u kalojė as njė ditė e jetės suaj pa lexuar, tė paktėn njė faqe nga libri i ri.
  Paustovski


  I kam frikėn njeriut qė ka lexuar njė libėr.
  Latine


  Si s'lexojnė libra, njerėzit s'mendojnė.
  Didro


  Ai qė mban shėnime gjatė leximit, ka lexuar dy herė.
  Latine


  Mos fol pėr atė qė ke lexuar, por pėr atė qė ke kuptuar.
  Azerbejxhane


  Tė lexosh e te mos kuptosh, kjo ėshtė si tė shkosh nė gjueti e tė mos gjuash asgjė.
  Goldoni


  Libri qė nuk meriton tė lexohet dy herė, nuk vlen tė lexohet as edhe njė herė.
  Bushi


  Unė jam pjesė e ēdo gjėje qė kam ndeshur nė jetė, sė kėndejmi jam edhe pjesė e asaj qė kam lexuar.
  Tenisoni


  Leximi i librave tė mirė ėshtė njė lloj bisedimi me njerėzit mė tė mirė tė kohėrave tė kalura (autorėve tė librave), njė lloj bisedimi me ē'rast na komunikojnė mendimet e tyre mė tė mira.
  Dekarti


  Tė lexojmė, tė ecim njė hap me njerėzimin, me mendjet e tij mė tė ndritura, ku hyjnė edhe shkrimtarėt mė tė mirė, me pėrparimtarė, tė kaluar e bashkėkohės.
  Elyari


  Ndonjėherė lexuesit ndahen nga librat tėrėsisht tė transformuar.
  Hygo


  Njerėzit e rėndomtė dinė pak se sa kohė dhe ē'pėrpjekje i duhen njeriut pėr tė mėsuar leximin. Kam tetėdhjetė vjet qė lexoj dhe ende nuk e mėsova.
  Gėte


  Kur lexoj librin interesant mund tė harroj ēdo gjė rreth e rrotull dhe tė zhytem nė lumturi.
  Momsoni


  Zbavitja mė e bukur pėr njerinė ėshtė leximi, shoku mė i mirė libri.
  S.Fmshėri


  Libri ėshtė mikeshė e zemrės.
  Lavica


  Shpesh mund tė konstatosh se libri ėshtė shok mė i mirė se njeriu.
  Setembrini


  Libri ėshtė pykė qė duhet tė thyejė akullin e detit nė ne.
  Kafka


  Ka libra prej tė cilave mėsojmė gjithēka, por nė fund nuk kuptojmė asgjė.
  Gėte


  Mjaft vlerė ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
  Kineze

 11. #171
  Dynamic Maska e good devil
  Anėtarėsuar
  23-12-2002
  Vendndodhja
  jgyuery
  Mosha
  31
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shekspiri ka thenie shum te bukura ... me falni po nuk jam perkthys shum i mire.

  ja disa te perkthyera nga un:

  And thus I clothe my naked villainy
  With old odd ends, stol'n forth of holy writ;
  And seem a saint, when most I play the devil.

  dhe kshu e vesh te keqen time te shveshur...
  ...
  dhe dukem si nje i shenjte kur loz djallin

  e humbi kuptimion tashi
  Forumi ėshtė tepėr i ngarkuar nė kėtė moment. Ju lutemi na vizitoni mė vonė.

 12. #172
  Dynamic Maska e good devil
  Anėtarėsuar
  23-12-2002
  Vendndodhja
  jgyuery
  Mosha
  31
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nje tjeter ( patriotike

  A man's feet should be planted in his country, but his eyes should survey the world.

  "kembet e njeriut duhet te jene te rrenjosura ne shtetin e vet, por syte atij duhet de vezhgojne ter boten"

  A jury is composed of twelve men of average ignorance. - herbert spencer

  juria eshte e perbere me 12 njerez me injorance mesatare
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga good devil : 29-01-2005 mė 12:53
  Forumi ėshtė tepėr i ngarkuar nė kėtė moment. Ju lutemi na vizitoni mė vonė.

 13. #173
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Njeriu s`ka miq. Ka lumturine e vet ne vend te tyre.

  --- Naploeon Bonapart

  C’do krijues perjeton boshllekun midis versionit te tij ne tru dhe krijimit perfundimtar.
  --- Isaac Bashevis

  Virtyti eshte vesi me i kushtueshem.
  --- Nietzsche

  Atė derė qė s'e ēel ēelėsi, e ēel paraja
  --- Populli

  Beotasit, per te mos pasur me turbullira ne kenaqesite e tyre, e shpallen patriotizmin "crime d`etat".
  --- Plutarque
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #174
  menefregist Maska e WaRrIoR
  Anėtarėsuar
  04-09-2003
  Vendndodhja
  Me nei plazh tropikal
  Postime
  286
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ai qė nuk i pėrket Atdheut, nuk i pėrket as njerėzimit.
  Populli!

 15. #175
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Nqs nuk mundesh ti bindish, beji ata konfuz ne mendime.

  -Harry S Truman

  Nuk ka siguri ne kete bote, ka vetem oportunitet.

  -Douglas MacArthur

  Edukimi eshte abilitet i ndegjimit te gjithckahit duke mos humbur temperamentin apo konfidencen.

  -Robert Frost

  Vetem mendimi se nje liber i bukur te pret ne fund te nje dite te gjate e ben ate dite te gezuar.

  -Kathleen Norris
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Tema tė Ngjashme

 1. Thėnie nga vetė ju nė shqip
  Nga Zana e malit nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 20-12-2012, 18:52
 2. Thėnie pėr gjuhėn
  Nga biligoa nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 03:23
 3. Thėnie kushtuar femrės.
  Nga ZANOR nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 15-11-2010, 18:09
 4. Thenie dhe mendime te arta!
  Nga ester_85 nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-11-2009, 07:22
 5. Thenie per Shkrimin e Shenjte
  Nga berat96 nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-06-2002, 23:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •