Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 175
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  zgjidh gjithmone qe te jesh, kurre qe te shfaqesh(dukesh)

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  nese mundet te enderrosh
  mundet edhe te besh(realizosh)

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  ate qe zemra njeh sot, mendja e kupton neser....

 4. #144
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  (J. Morrison)

  sejcili prej nesh ka nje pale krahe
  por vetem kush enderron ,meson te fluturoje

 5. #145
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  nuk ka asnje dallim midis heshtjes dhe indiferences
  te dyja bejne keq njelloj

 6. #146
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Nuk pranoj duelet.Nese nje njeri deshiron te kete duel me mua,do ta mirrja per dore dhe duke ia falur dhe ne menyre te qete do e coja ne nje vend te qete dhe do e vrisja.
  -Mark Twain-

  Nese nuk je i pushuar nga pune me entuziazem,do te te pushojne me entuziazem
  -Vince Lombardi-

  Ai i cili pyet ngelet budalla per pese minuta,ndersa ai i cili nuk pyet ngelet budalla pergjithmone.
  -Proverbe kineze-

  Politika eshte e krijuar nga irelevancat!
  -Dalton Camp-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #147
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Sa me shume qe plakem,aq me pak te rendesishme jane presjte.Lejeni lexuesin te marre vet fryme.
  -Elizabeth Clarkson Zwart-

  Jemi ne Toke per tu be mire te tjereve.Per cka jane te tjeret ketu,nuk e di.
  -W.H.Auden-

  Poeti i cili lexon vargjet e tij me publike mund te kete edhe shprehi te tjera te keqija.
  -Robert Heinlein-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #148
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Cdohere mundet te jete edhe me keq; per shembull,mund te jesh i pahijshem dhe te punosh ne poste.
  -Adrienne E. Gusoff-

  Parate jo gjithmone sjellin lumturi.Njerez me 10 milion dollare nuk jane me te lumtur se personat me 9 milion dollare
  -Hobart Brown-

  Meria eshte i vetmi kualitet qe me ka mbajtur,apo secilin qe kam studiar,te shkruaj kolumna per gazetat.
  -Jimmy Breslin-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 9. #149
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Sendi qe me cudit me shume per Ameriken eshte menyra se si prinderit i ndegjojne femijet e tyre.
  -Mbreti Edward VIII-

  Gjithcka mund te ndalet pervec se prosperitetit te vazhduar
  -Johan Wolfgang von Goethe-


  Ne politike duhet gjithmone vrapuar me turmen.Ne momentin qe shofin se je ndalur dhe ndjejne se je vrare pak,te tjeret do te turren si ujq pas teje.
  -R.A.Butler-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #150
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Kam lene renditje qe te zgjohen ne cdo kohe ne rast te emergjences nacionale,edhe nese jam ne ndonje takim te kabinetit.
  -Ronald Reagan-

  Reklamat...permbajne te vertetat e vetme qe do bazohen ne nje gazete.
  -Thomasj Jefferson-

  Gjithkush eshte si e ka krijuar Zoti,dhe shpesh here edhe shume me keq.
  -Miguel de Cervantes-

  Kur nje person nuk mund te qesh me me veten,eshte koha te tjeret te qeshin me te.
  -Thomas Szasz-"The Second Sin"
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 11. #151
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Askush nuk i beson zedhenesit oficial...por te gjithe i besojne nje burimi te padefinuar.
  -Ron Nesen-

  Ne jemi te vizatuar para aparatit televizor cdo Prill ashtu sic vizatohemi ne nje skene aksidenti
  -Vincent Canby,ne prezantimin e Oskar

  Ne Holivud,martesa eshte sukses nese ka skadencen me te gjate se te qumeshtit
  -Rita Rudner-

  Ca persona kane aq respekt te madh per shefat e tyre,sa qe nuk ju ka ngelur fare respekt per veten.
  -Peter McArthur-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #152
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Shumica e njerezve kane perafersisht kapacitet infinit per te marre sendet si te gatshme.
  -Aldous Huxley-

  Askush nuk ka patur ide i veshur me fund.
  -Sir Frederick G. Banting-

  Nese vetem per pak ndaleshim perpjekjen per tu bere te gezuar,do kishim kaluar kohe shume te mire.
  -Edith Wharton-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 13. #153
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Nuk mė intereson se ēka bėn Kuvendi,pėrderisa nuk bėjnė asgjė nė rrugė pėr tė frikėsuar kuajt.
  -Victor Hugo-

  Secili budalla inteligjent mund t`i zmadhoj sendet,t`i bėj ato mė komplekse dhe mė shumė agresive.Duhet prekje e njė gjeniu-dhe shumė kurajo-pėr tė lėvizur sendet nė kahje tė kundėrt.
  -E.F. Schumacher-

  Bota ėshtė e mbushur me njerėz pėr tė cilėt nocioni pėr tė ardhme satifakcionuese,ėshtė nė fakt,kthim nė tė kaluarėn e idealizuar.
  -Robertson Davies-"A voice from the Attic

  Ku kemi emocione tė forta,jemi shumė afėr zhgėnjimit tė vetes.
  -Carl Sagan-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #154
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Nuk i besoj me tė vėrtetė njė njeriu normal.
  -Lyle Alzado-

  Progresi mund tė ketė qenė nė regull ndonjėherė,mirėpo zgjat kohė tė gjatė.
  -Ogden Nash-

  Ėshtė e pamundshme tė paramendosh Goethe ose Beethoven tė jenė tė mirė nė bilardo apo golf.
  -H.L. Mencken-

  Njė nga problemet mė tė mėdha tė pėrmirėsimit tė racės sonė ėshtė indiskrimini i solidaritetit.
  -Andrew Carnegie-

  Kur nuk jep asgjė,kėrko asgjė.
  -Thėnie Shqiptare-
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga StormAngel : 17-12-2004 mė 10:57

 15. #155
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Astronomėt thojnė se universi ėshtė infinit,mendim qė ėshtė konformist pėr ata njerėz tė cilėt nuk mund tė mbajnė mend ku i lejnė sendet.
  -E panjohur-

  Nėse gjuha angleze kishte ndonjė kuptim,katastrofa do ishte njė apostrof me qime.
  -Doug Larson-

  Nė qoftė se mendja e njeriut ishte aq e thjeshtė pėr tė kuptuar,ne do ishim shumė tė thjeshtė pėr tė kuptuar atė.
  -Emerson Pugh-

  Njerėzit gjithandej ngatėrojnė atė qė lexojnė nė gazeta me lajmet.
  -A.J. Liebling-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 16. #156
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Ēdokush e don mashtruesin,po asnjė nuk i jep tė holla hua.
  -Arthur Miller-

  Ah,kjo me siguri ėshtė ndonji pėrdorim i ēuditshėm i fjalės "e sigurtė" pėr tė cilėn nuk kam patur njohuri.
  -Douglas Adams-"Arthur Dent nė "The Hitchhikers Guide to the Galaxy"

  Nė tė gjithė historinė e njohur deri mė tani nuk ka ekzistuar njė ekonomist i cili ėshtė dashur tė mendohet pėr atė se nga do i vijė gjella e ardhshme.
  -Peter Drucker-

  Nuk ėshtė interesante mos bėsh asgjė; ėshtė qejf tė kesh shumė sende pėr tė bėrė e mos bėsh asgjė.
  -Mary Wilson Little-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 17. #157
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Forca jonė shkencore e ka kaluar forcėn tonė shpirtėrore.Ne kemi guiduar raketa dhe kemi keq guiduar njerėz.
  -Marthin Luther King Jr.-

  Televizori e ka ngritut shkrimin nė njė tė ulėt tė re.
  -Samuel Goldwyn-

  Bejzbolli ėshtė 90% mental,gjysma tjetėr ėshtė fizike.
  -Yogi Berra-

  Statistikanti: Njeriu qė beson se numrat nuk gėnjejnė,por pranon se ndėr analiza disa nga to nuk do kenė vėrtetėsi.
  -Evan Esar-
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 18. #158
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbi shkencėn
  Ndenjja larg shkencave pozitive duke pasur frikė se mos ēojnė nė ateizėm, ėshtė foshnjarake; po ashtu, edhe trajtimi i tyre si pretekst qė ēon nė mohim duke i parė ato nė tėrėsi si antagoniste tė fesė dhe besimit, ėshtė injorancė dhe paragjykim!

  * * *

  Shkencat janė tė dobishme me aq sa na e garantojnė lumturinė dhe na lartėsojnė nė vlerat njerėzore. Nė tė kundėrt, shkenca dhe teknologjia qė e bėjnė njeriun tė pėrjetojė ėndrra tė frikshme, janė njė shtrigė qė na ka zėnė udhėn e njė djall!

  * * *

  Nė krye tė shekullit tė kaluar, dikush, nė kundėrshtim me njė pjesė materialistėsh mėngjarashė qė e patėn hyjnizuar shkencėn duke ia kushtuar ēdo gjė asaj, i godiste nė formėn mė delikate pėrēartjet e ēuditshme qė patėn mbėshtjellė njė shekull tė tėrė, duke thėnė: “Shkenca pa fe ėshtė e verbėr, feja pa shkencė, e ēalė!” S’e di se ē’do tė thoshte, po t’i shihte, kėta tanėt sot edhe tė verbėr, edhe tė ēalė!”

  * * *

  Pretendimi se shkencat pozitive s’janė asgjė, ėshtė fanatizėm dhe injorancė, ndėrkaq qė hedhja poshtė e ēdo gjėje jashtė tyre, ėshtė sektarizėm naiv, kurse njohja dhe pranimi, nėn dritėn e ēdo njohurie tė re tė mėsuar, se janė edhe male tė tėra tė vėrtetash tė panjohura, ėshtė mendėsi shkencore dhe orientim mendimi!

  * * *

  Shkenca dhe teknika janė nė shėrbim tė njeriut dhe s’ekziston asnjė shkak serioz pėr t’u trembur prej tyre. Rreziku nuk ėshtė te shkenca dhe ngritja e njė bote sipas shkencės. Rreziku ėshtė te injoranca, pavetėdijshmėria dhe shmangia nga marrja e pėrgjegjėsisė!

 19. #159
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Njeriu  Njeriu ėshtė njė qenie e pajisur me ndjenja tė larta, e aftė pėr virtyt, e shtėnė pas pėrjetėsisė. Edhe nė shpirtin e njė njeriu nė dukje si mė i mjeri, madje, ėshtė e pranishme njė klimė si ylber e formėsuar prej idesė sė pavdekėsisė, pasionit pėr tė bukurėn dhe ndjenjės sė virtytit, prandaj edhe lartėsimi i tij gjer nė arritjen e pavdekėsisė varet prej zhvillimit dhe daljes nė shesh tė kėtyre dhuntive nė natyrėn e tij.

  ***

  Njerėzorja te njeriu duhet kėrkuar jo nė trupin67 e tij shtazor e tė vdekshėm, por nė shpirtin e tij tė shtėnė e tė pasionuar pas tė pėrjetshmes. Prandaj ka ndodhur qė, kur njeriu ėshtė trajtuar vetėm si trup duke iu mohuar ana shpirtėrore, assesi nuk ka arritur tė ngjitet nė pikėn e ngopjes dhe kurrė nuk ka mundur tė kėnaqet.

  ***

  Njeriu mė fatbardhė e i lumtur ėshtė njeriu me ndėrgjegjen gjithėnjė tė dehur me dėshirėn dhe ashkun pėr pėrtej. Ata qė e kalojnė jetėn nė errėsirėn e kufizuar, tė ngushtė e mbytėse tė trupit, edhe nėse ndodhen nė saraje, nė fakt janė nė errėsirė...

  ***

  Detyra e parė dhe numėr njė e ēdo njeriu ėshtė ta zbulojė dhe njohė veten dhe, nė saje tė kėtij zhvillimi cilėsor, tė orientohet kah Zoti i vet. Fatkeqėt qė nuk e njohin veten, pra, s’e dinė se ē’janė, pėr ēka edhe nuk munden tė krijojnė lidhje me Krijuesin e Lartė, jetojnė si hamallėt qė bartin, por nuk e dinė se ē’bartin dhe, po ashtu si ata, ikin nga kjo botė pa kuptuar gjė!

  ***

  Eshtė e vėrtetė se njeriu nė vetvete ėshtė njė qenie e dobėt, por ėshtė gjithashtu e vėrtetė se, nė saje tė mbėshtetjes te Fuqia e Pafundme, zotėron njė pushtet tė jashtėzakonshėm. Sigurisht, ėshtė nė saje tė kėsaj mbėshtetjeje qė njeriu ėshtė njė pikė uji e bėhet pėrrua, ėshtė njė molekulė e bėhet diell, ėshtė njė lypės e bėhet mbret!..

  ***

  Nė atė masė qė njeriu tė bėhet i afėrt me ekzistencėn dhe librin e ndodhive e tė njėsohet me ta, nė atė masė shfaqen nė botėn e tij tė brendshme vezullimet e urtėsisė. Pėr rrjedhojė, ai njeh esencėn e vet, arrin aftėsinė pėr ta njohur dhe ndjerė Zotin e, mė tej, shkon e bashkohet me Tė! Mjafton qė kjo ecuri e ky udhėtim qė kėrkohet tė realizohet nė planin ideor, tė mos jetė i varur nga mohimi dhe ateizmi!

  ***

  Njerėzit e vėrtetė, aktet e pėrbashkėta me kafshėt, vazhdimin e llojit dhe brezit, i kryejnė dhe plotėsojnė me vetėdijen e detyrės dhe brenda kufijve tė domosdoshmėrisė. Kurse ata qė jepen pa masė pas kėnaqėsive trupore, e ngushtojnė distancėn mes tyre e qenieve tė tjera dhe i cėnojnė kufijtė njerėzorė!

 20. #160
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kombi

  Po qe se individėt tė cilėt kanė vendosur tė jenė nga njė shtyllė e mirė pėr kombin e vet, janė tė sinqertė nė kėtė gjė, duhet t’i harrojnė interesat e veta ndėrkohė qė edhe interesin mė tė vogėl qė ka tė bėjė me kombin, nuk duhet ta nxjerrin qoftė edhe pėr njė ēast nga mendja!

  ***

  Kombi me nivel mė tė lartė ėshtė kombi qė, duke i menduar tė gjitha punėt nė unitet, i jep peshė vėshtrimit tė shumicės. Natyrisht, ėshtė shumė e rėndėsishme qė individėt e atij kombi, nė veēanti tė tilla jetėsore si feja, gjuha, vetėdija historike, tė kenė marrė tė njėjtėn edukatė!

  ***

  Gjėja qė do tė na kėnaqė mė shumė, duhet tė jenė kritikat e ardhura nga njerėzit qė duam dhe pėr dashurinė e tė cilėve jemi tė sigurtė. Nė tė kundėrt, ashtu siē do tė ndodhė qė, si pasojė e disa tė metave tona, tė humbim shumė miq, nuk do tė dimė edhe t’i rregullojmė shumė prej tė metave e dobėsive tona!

  ***

  Njėra prej veēantive mė tė rėndėsishme qė na ka dobėsuar ne, si komb, ėshtė naiviteti ynė ndaj hileqarėve me fytyrė miku qė na kanė rrethuar gjithandej. Kurse njeriu s’duhet mashtruar nga ēdo premtim, s’duhet t’i besojė ēdo udhėrrėfyesi...

  ***

  Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, gėnjeshtra dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme. Ndėrkaq, gjėrat qė nė njė trup tė tillė duken si shenja pėrmirėsimi, s’janė veēse njė vetėmashtrim sikurse pandehja se majmėrimi i gungave nė njė trup qė e ka zėnė veremi, ėshtė shėrim...

  ***

  Po qe se mes tė gjithė individėve tė njė kombi ka njė lidhje si tė ishte familjare, nė saje tė kėsaj lidhjeje fati, pa diskutim, do tė spėrkatė ujė nė rrugėn e atij kombi drejt majave. Kurse kombet, individėt e tė cilėve nuk e duan njėri-tjetrin, tė cilėt punojnė kundėr njėri-tjetrit e, qė, pėr pasojė, nuk ndjejnė besim dhe siguri te njėri-tjetri, jo vetėm qė s’janė kombe nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, por dhe as qė bėhet fjalė tė kenė tė ardhme!..

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Thėnie nga vetė ju nė shqip
  Nga Zana e malit nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 20-12-2012, 18:52
 2. Thėnie pėr gjuhėn
  Nga biligoa nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 03:23
 3. Thėnie kushtuar femrės.
  Nga ZANOR nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 15-11-2010, 18:09
 4. Thenie dhe mendime te arta!
  Nga ester_85 nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-11-2009, 07:22
 5. Thenie per Shkrimin e Shenjte
  Nga berat96 nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-06-2002, 23:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •