Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 147
  1. #1
    Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
    Anëtarësuar
    10-09-2003
    Vendndodhja
    A very invisible place!!
    Postime
    405

    A duhet prindi të rrafi fëmijen kur fëmija gabon?

    Nuk e kam hapur kete tem pa qellim se kur kam qan ne clas te par isha ne mesim edhe mesusja ishte me nerva edhe kishte nje vizor ne dor.
    Mua me kapi gazi sepse une kojtova se ishte tu i gjuj nje shoqes time po sa erdhi afer meja Me gjujti mua ne kok megjithse se ka kalu shum koh kurr se kam harru edhe klasen e par e kam lan per gjys se ika nga shqiprija!

    A duhet qe prinderit ti rrafin femijet kur femijet gabojn?
    Po ne shkoll kur bajn femit gabime a a asht mire me i rraf mesust?

    Une kam mendimin se as prindrit as mesuesit nuk duhet ti rrafin femijt!
    Sepse kerkush nuk asht perfekt te gjith gabojn!!!
    Ato femit qe rriten duke u rrafur nga prindrit ate femi nuk kan besim ne vetvete!!

    Hajdeni jepeni mendimet edhe ju te tjert.
    Ciao!!!
    If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e zeus
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Këtu
    Postime
    944
    ----------------------------------------------------

    Gjella me kripë dhe kripa me karar!

    ----------------------------------------------------
    Në botë ka 10 lloje njerëzish: ata që kuptojnë sistemin binar, dhe ata që nuk e kuptojnë!

  3. #3
    Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
    Anëtarësuar
    10-09-2003
    Vendndodhja
    A very invisible place!!
    Postime
    405
    Postuar më parë nga zeus
    ----------------------------------------------------

    Gjella me kripë dhe kripa me karar!

    ----------------------------------------------------
    zeus ketu nuk ban fjal per gjell veq per amelsina lol
    Femijet jan ma te mir se qdo amelsin ne bote!!!!!!(amelsina nuk do krip lol)
    If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Nje femije qe perjeton dhune ne femijeri,i humbet vetebesimi,deshira e jetes!!!Femijerija dhe menyra e jeteses se saj eshte baza kryesore e zhvillimit te personalitetit te nje person!!!Te gjithe ata qe kane perjetuar vold ne femijeri,perdorin te njejten menyre edukimi per femijet e tyre dhe ne maredheniet bashkeshortore dhe shoqerore!!Nuk eshte se keshtu ju pelqen,por eshte nje ndjenje e brendshme qe i detyron!!!!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    Re: Si thoni ju???????????

    Postuar më parë nga invisible girl
    Nuk e kam hapur kete tem pa qellim se kur kam qan ne clas te par isha ne mesim edhe mesusja ishte me nerva edhe kishte nje vizor ne dor.
    Mua me kapi gazi sepse une kojtova se ishte tu i gjuj nje shoqes time po sa erdhi afer meja Me gjujti mua ne kok megjithse se ka kalu shum koh kurr se kam harru edhe klasen e par e kam lan per gjys se ika nga shqiprija!

    A duhet qe prinderit ti rrafin femijet kur femijet gabojn?
    Po ne shkoll kur bajn femit gabime a a asht mire me i rraf mesust?

    Une kam mendimin se as prindrit as mesuesit nuk duhet ti rrafin femijt!
    Sepse kerkush nuk asht perfekt te gjith gabojn!!!
    Ato femit qe rriten duke u rrafur nga prindrit ate femi nuk kan besim ne vetvete!!

    Hajdeni jepeni mendimet edhe ju te tjert.
    Ciao!!!
    MESUESIT NUK DUHET TE GODASIN NXENESIT POR PRINDERIT PO .kur them ti rahin nuk po them te ushtrojne gjithe forcen e tyre dhe ti lene femijet gjysmake por te jene te matur dhe ta bejne kete per te miren e femijes dhe jo per te shfryre zemerimin e tyre . pra une nuk do doja qe femija im ta pesonte per te 2 here ne nje gabim qe ka bere vetem e vetem sepse nuk e ndeshkova . femijet kane nevoje per friken e pasojave te se keqes dhe jo per friken ndaj prinderve kjo frike qe mund te keqkuptohet nga fremijet te prinderit por nuk eshte frike por respekt . do doja te flisja me shembuj por nuk kam asgje ne mendja per kete teme tani por besoj se me kuptoni . une kur isha femije e keqkuptova keto ndeshkime edhe ne rastin tim kisha te drejte por tani qe jam ritur pervec keqkuptimit kam mare edhe respekt dhe frike per pasojat e se keqes . me respekt maratonomak

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e kallajqe
    Anëtarësuar
    16-06-2003
    Vendndodhja
    lezha
    Postime
    14

    Re: Re: Si thoni ju???????????

    Postuar më parë nga maratonomak
    MESUESIT NUK DUHET TE GODASIN NXENESIT POR PRINDERIT PO .kur them ti rahin nuk po them te ushtrojne gjithe forcen e tyre dhe ti lene femijet gjysmake por te jene te matur dhe ta bejne kete per te miren e femijes dhe jo per te shfryre zemerimin e tyre . pra une nuk do doja qe femija im ta pesonte per te 2 here ne nje gabim qe ka bere vetem e vetem sepse nuk e ndeshkova . femijet kane nevoje per friken e pasojave te se keqes dhe jo per friken ndaj prinderve kjo frike qe mund te keqkuptohet nga fremijet te prinderit por nuk eshte frike por respekt . do doja te flisja me shembuj por nuk kam asgje ne mendja per kete teme tani por besoj se me kuptoni . une kur isha femije e keqkuptova keto ndeshkime edhe ne rastin tim kisha te drejte por tani qe jam ritur pervec keqkuptimit kam mare edhe respekt dhe frike per pasojat e se keqes . me respekt maratonomak



    jam shume dakort me ty, sepse femijes duhet ti terheqish vemendjen, tani femijet keqkuptohen e thon mozomakeq qfar prinderish kam, po ato duhet ta kuptojn se prinderit e kane per te miren e tyre

  7. #7
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Gjithmon femija e merr edukaten edhe kulturen nga familja ku vete jeton:he vazhdimsia e jetes se tij merr ate rruge
    Feel the pump √

  8. #8
    E sinqerta
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    9
    Per mendimin tim, nuk eshte aspak e drejte qe ti qellosh femijet. Mund ti japesh nje dacke, po jo si veprojne shqiptaret me pec me kepuce me rahesen e rugicave, ca te kene ne dore. Se eshte turpi i botes, nuk gjejne dot nje menyre tjeter dhe ja valojne. Ajo dihet qe duhet ti denosh nese bejne gabim por ka shume menyra te tjera. Do me shume pune ajo dihet, po jo bjeri shkurt dhe bam e bam si gomar, ca respekti do kene per ty ata si prind.
    Une flas keshtu se nuk kam femije akoma, por kur ti kem mund te flas ndryshe, se ajo dihet qe eshte e veshtire te risesh nje femi. Por tani per tani kete mendim kam
    Me respekt Karamelja
    All that you have within you, all that your heart desires, all that your nature so specially fits you for--that or the counterpart of it waits embedded in the great Whole, for you. It will surely come to you.

  9. #9
    Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
    Anëtarësuar
    10-09-2003
    Vendndodhja
    A very invisible place!!
    Postime
    405
    Ok flm te gjith qe keni marr pjes ketu ne kete tem!!
    Per ju qe thoni se femijet duhet te rrifen ather deri cfra moshe duhet te rrifen?
    If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e zeus
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Këtu
    Postime
    944
    Postuar më parë nga invisible girl
    Ok flm te gjith qe keni marr pjes ketu ne kete tem!!
    Per ju qe thoni se femijet duhet te rrifen ather deri cfra moshe duhet te rrifen?
    --------------------------------------------------------------------

    Epo të rrihen thashe une po nuk ka moshe ne keto gjera se ca sistemohen me shpejt ca me vone!



    --------------------------------------------------------------------
    Në botë ka 10 lloje njerëzish: ata që kuptojnë sistemin binar, dhe ata që nuk e kuptojnë!

  11. #11
    Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
    Anëtarësuar
    10-09-2003
    Vendndodhja
    A very invisible place!!
    Postime
    405
    Postuar më parë nga zeus
    --------------------------------------------------------------------

    Epo të rrihen thashe une po nuk ka moshe ne keto gjera se ca sistemohen me shpejt ca me vone!



    --------------------------------------------------------------------
    E po mir zeus deri cfar moshe te kan rrafur ty prinderit?
    If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e zeus
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Këtu
    Postime
    944
    -----------------------------------------------------------

    Vallahi daten nuk e mbaj mend po di qe me ka bere mire!



    -----------------------------------------------------------
    Në botë ka 10 lloje njerëzish: ata që kuptojnë sistemin binar, dhe ata që nuk e kuptojnë!

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Per mendimin tim , ai prind qe rref femijen e tij , nuk ka llogjik dhe perdor forcen .

    Por lind pyetja se pse nuk ka llogjik ? .Normal qe nuk ka llogjik , kur prindi ne Shqiperi ka shume strese te jetes ne koke , si varferia papunesia , pasiguria etj , dhe nuk ka kohe te edukoje femijen e tij me fjale , perdor drurin . Por une mendoj se per prindin gjeja kryesore eshte femija , por nuk mohoj dhe tjetren se prindi kurr nuk e rref femijen e tij me qellim te keq .

    Une mendoj se rrafja tek femija eshte shume e demshme , sepse femija nuk merr nje kultur por merr nje sjellje arogante dhe agresive dhe kur te rritet, ai perdor po ate sjellje qe ka perdor prindi i vet me femijen e tij . Prindi me femijen duhet te kete shume durim .

    Une mendoj qe me femijen duhet te punosh qe i vogel , se kur ai te ritet nuk mundesh me te punosh me te .

    Nuk them qe nuk na kan rrahur prindet , sepse te gjithe e kemi henger nga nje shuplat nga prindet kur kemi qen te vegjel , por une mendoj se nuk eshte zgjidhje me femijen "rrafja ".


    Por problemi eshte se nga druri nuk sjell asgje .
    Ne qofte se nga druri do ishin bere qeniet gjallore te zgjuar dhe zheni , nje prej tyre do ishte gomari .

    Druri eshte fundi i llogjikes

    Alba
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    A duhet prindi ta rrafe femijen kur femija gabon?

    Pergjigjja ime eshte KURRE

    Une per vete e kam perdorur ndonjehere shuplaken ndaj femijes sim, por kam vene re se ne te gjitha rastet e kam perdorur jo sepse besoja se i ben mire per edukim, por ngaqe humbja durimin dhe behesha gjaknxehte.

    Shihni per kryezitet reagimet e prinderve, apo tuajat (per ata qe jane prinder) kur ata godasin femijet. Pothuajse ne te gjitha rastet perdorin dhunen sepse humbin gjakftohtesine. Kjo eshte nje padrejtesi ndaj femijeve.

    Kjo nuk do te thote se femijet nuk duhen ndeshkuar sa here qe bejne gabim. Por ndeshkimi duhet bere me menyra te tjera. P.sh. t'i kufizosh atyre te bejne ate qe ju pelqen me shume, apo ti denosh te qendrojne ne dhomen e tyre, apo ne banjo per nje kohe te caktuar.

    Gjithashtu, jo vetem qe jam kunder dhunes fizike, por edhe kunder asaj psikologjike. Besoj se dhuna psikologjike qe u behet femijeve, eshte po aq e demshme sa ajo fizike, per te mos thene me shume. Nuk duhet kurre t'u themi femijeve idiote, budallenj, trashanike, djale/vajze e keqe apo ku e di une se cfare. Duhet t'u themi se veprimi qe bene nuk ishte i zgjuar, i mire, i dobishem, etj.

    Gjithashtu besoj se nuk eshte varferia, stresi, papunesia etj, qe bejne qe nje prind te mos sillet mire me femijet, por eshte pjekuria qe ka apo nuk ka nje prind, si dhe background-i i prindit, pra femijeria qe ai ka kaluar. Nese gjate femijerise se tij eshte perdoru shume dhuna fizike dhe psikologjike, eshte shume e ngjashme qe te beje te njejtat gjera si prind.
    Ndryshuar për herë të fundit nga marcus1 : 25-02-2004 më 10:28
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  15. #15
    Po tani varet mosha e femis, se deri ne nje mosh te caktume 6-7 edhe ndo nje shpull nuk u ba nami.
    Po une jam kundra se nuk eshte jeta frik por ndergjegjje.

  16. #16
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar më parë nga ALBA

    Por problemi eshte se nga druri nuk sjell asgje .
    Ne qofte se nga druri do ishin bere qeniet gjallore te zgjuar dhe zheni , nje prej tyre do ishte gomari .


    Alba
    Where does a thought go when it's forgotten?

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2003
    Vendndodhja
    Fremont, CA USA
    Postime
    28
    Postuar më parë nga ALBA
    Per mendimin tim , ai prind qe rref femijen e tij , nuk ka llogjik dhe perdor forcen .

    Por lind pyetja se pse nuk ka llogjik ? .Normal qe nuk ka llogjik , kur prindi ne Shqiperi ka shume strese te jetes ne koke , si varferia papunesia , pasiguria etj , dhe nuk ka kohe te edukoje femijen e tij me fjale , perdor drurin . Por une mendoj se per prindin gjeja kryesore eshte femija , por nuk mohoj dhe tjetren se prindi kurr nuk e rref femijen e tij me qellim te keq .

    Une mendoj se rrafja tek femija eshte shume e demshme , sepse femija nuk merr nje kultur por merr nje sjellje arogante dhe agresive dhe kur te rritet, ai perdor po ate sjellje qe ka perdor prindi i vet me femijen e tij . Prindi me femijen duhet te kete shume durim .

    Une mendoj qe me femijen duhet te punosh qe i vogel , se kur ai te ritet nuk mundesh me te punosh me te .

    Nuk them qe nuk na kan rrahur prindet , sepse te gjithe e kemi henger nga nje shuplat nga prindet kur kemi qen te vegjel , por une mendoj se nuk eshte zgjidhje me femijen "rrafja ".


    Por problemi eshte se nga druri nuk sjell asgje .
    Ne qofte se nga druri do ishin bere qeniet gjallore te zgjuar dhe zheni , nje prej tyre do ishte gomari .

    Druri eshte fundi i llogjikes

    Alba
    Ke shume te drejte. Fundi i llogjikes eshte dhuna.
    Dhe per me teper kur perdor dhume me femije do te kesh nje kunderpergjigje nga ai, gje qe e perkeqeson situaten. Pra mendoj qe dhuna nuk ka efekte edukuese.
    Cdo fillim e ka nje fund, dhe cdo fund ka patur nje fillim!

  18. #18
    Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
    Anëtarësuar
    10-09-2003
    Vendndodhja
    A very invisible place!!
    Postime
    405
    Flm te gjithve qe keni shkruajt tek koj tema!!!
    Ju te gjith keni dhan opinjonin tuaj rreth kësaj teme.Une agree me do po edhe disagree!

    Alba ke shum te drejt Nje prind qe perdor dhunen nuk ka llogjik as pak!

    liveintwoplaces ti qenke prind vet edhe uroj qe ta ruajsh gjakftofsin me
    femijet se vertet femijet nuk duhet te rrifen ne asnje lloj rrethane.Dhe me pelqen ajo qe ke shkrujt rreth dhunes psikologjike gja qe eshte edhe me e keqe se dhuna fizike.

    Mr_Right femija nuk duhet te rrifet ne asnje lloj moshe.

    Edhe nje here te gjitheve flm per opinjonet tuaja.
    If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

  19. #19
    Reality_Bites Maska e aceofhearts
    Anëtarësuar
    13-11-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    12
    Druja duhet per te treguar autoritetin

    (lol s'kishte figure me perkatese per temen)

    Por kjo nuk do te thote e rrahura te ndalon te besh gabime dhe

    te futesh ne rruge te mire. Sepse nje dite femija do te behet me

    i/e fuqishme dhe e pavarur se ai/ajo qe e ka mesuar me te rrahur.

    dhe kur te vije ajo dite atehere prindri do te zgjohet

    dhe do ti mbaje ere luleve, and believe me they are not gonna

    like what they will find out.


    P.s teme e bukur fare invisible girl
    It's not the fall that hurts, it's the stop at the end!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e orivlora
    Anëtarësuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    25
    per mendim tim femija nuk duhet rahur kur por vetem duhet te folur deri sa ai femi te arij te kuptoj qe kjo apo ajo gje eshte gabim ne nuk duhet te lodhemi dhe te nevrikosemi me gabimet qe ben nje femije por sa here ai femije te bej nje gabim ne prap duhet ti flasim dhe mundesisht femijes i flitet dhe pa bere gabim nga 1 ore ne dite por ne vecanti pa prani te asnjerit vetem nena dhe femija
    [FONT="Arial Black"]live like you were dying[/FONT]

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Vlera e fëmijëve në Islam
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-02-2009, 19:56
  2. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  3. Prindi dhe fëmija inatçi
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-02-2007, 10:19
  4. Martesa
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:20
  5. Kujdesi ndaj femijeve
    Nga london_girl_02 në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 31-07-2003, 08:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •