Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 147
  1. #41
    i/e larguar Maska e bingo-bomba
    Anëtarësuar
    17-07-2004
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    67

    Thumbs up Po..

    Kur duet edhe smer vesh me fjale nje shpulle se gjen gje po edhe nje dajak prap se gjen gje,se edhe ne me pak dajak u shtruam,kjo kur fillon edhe merr rruge te keqe nje gje qe e dallon nje prinder,kot nuk thuane qe druri doli nga parajsa prandaj jam poqe se nje femije nuk kupton me llafe e do nje dore dru qe te shtrohet edhe 2 po eshte nevoja po e mira eshte te mos e perdoresh kte gje po qe se nuk eshte nevoja se gomari smer vesh me fjale jo njeriu,kshuqe vetem po eshte nevoja... < me shume respekt BINGO-BOT>

  2. #42
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Ne qofte se rasti eshte ekstrem,prindi edhe ka te drejte qe te rrafi femijen.
    Mirepo ne raste te rralla kjo,se kshu duhet te gjindet menyra qe edhe femiu moss rrafet po edhe prindi te fitoj ate cka kerkon nga femiu.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  3. #43
    Dynamic Maska e good devil
    Anëtarësuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260
    m'duket se femija qe rrifet behet nje prinder qe rref femijet.

    nje shpull te vogel ne kurriz nuk i bente shum dem prinderit
    Forumi është tepër i ngarkuar në këtë moment. Ju lutemi na vizitoni më vonë.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    Duke rrahur femijen tregon se sa i paduruar je si prind!

  5. #45
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga Di68
    Duke rrahur femijen tregon se sa i paduruar je si prind!
    Duke bere probleme tregon se sa je i padurueshem ndaj prindit.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  6. #46
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Citim Postuar më parë nga qerosi
    Me falni por, po e perdorni fjalen "dhune" sikur Prindi eshte armiku....
    Personalisht kam qene horr si i vogel, kam qene endrra me e keqe e disa njerezve, por tani jam i bindur nese babai(se nena) nuk do te jepte ca shuplaka duke u rritur, sot do te isha 1) ne burg(kriminel), ose i vdekur diku rrugeve.
    Te besh nje krahasim me vendet e botes, psh. anglia.....femija ben ligjin ne angli, prindi s'mund ti pertase se femija genjen e i thote policise se mami(babi) me qelluan, edhe eshte absurde qe per nje shpulle ose dy prindi te shkoje ne burg, ose te humbase femijen ne adoptim.Jo vetem ajo, por femija rrin jashte deri ne 2 ose 3 te nates, pin duhan(moshat, 6,7,8, dri ne 15 vjeq qe eshte e paligjshme) ose droge, ose pije alkolike ose zihen. Kjo nuk eshte nga skamja, por "kultura" angleze, qe disa mund ta quajne perendimore, me mendje te hapur! . Pastaj femija ka dhe pordhe, do te hapet e te beje si i forte ne mes te rruges dhe me policin, qa do beje polici......asgje.
    Pra kjo gje nuk ndodh as ne shqiperi.Pse?? Disiplina, nuk eshte dhune.
    Kur isha i vogel kujtoja se prindi nuk me donte, por duke u rritur ua bej hallall per gjithe "dhunen" qe me kane "ushtruar" se per te mire ka qene. Dhe me shume i dua. Prindin nuk duhet vetem ta duash por ta kesh edhe frike, e ta rrespektosh.

    Ne shqiptaret i duam prinderit me shume se vetja, edhe kjo eshte nje cilesi, dhe vlere qe na jep pak a shume krenarine te jemi kush jemi!
    Vallahi mer lal , ke plotesisht te drejte !
    Femija nuk di ca eshte respekti apo disiplina dhe lodhen kot keto adoleshentet qe na flasin perralla teorike per nji bote idealo-imagjinare ..! Ate ja dikton prindi me fjale dhe kur nuk merr vesh ashtu , atehere ndonje shpute apo zhgulje veshi nuk i ben dem jo por vetem hajr ! Ca na gjeti neve qe u rritem me ket fryme ? Asgje pervec se kemi ma respekt dhe ma dashuri per prinderit tane se sa keto adoleshento-perendimoret qe mbasi i dalin krahet sduan tja dine a kane prinder apo jo !
    Keto thojne qe femija edukon vehten...te pakten kshu del , pasi femija eshte femije dhe normal qe nuk merr vesh me fjale po nuk e njohu friken !
    Cdo gje me vlere ne bote ka nje ligj qe e mbron ...ligji nuk zbatohet nga respekti por nga frika !!! Keshtu edhe femija meson te ta degjoje fjalen dhe te kete respekt per prindin ne fillim nga frika dhe me pas i behet nje edukate jete !
    Nuk jam per dhunen shtazarake ndaj femijes pasi gjella me kripe dhe kripa me karar ! Askush se do femijen e vet me shume se sa prindi i vet prandaj edhe nese ja jep ndonje shputa , e ka per te miren e tij !
    Po i shohim rezultatet e kesaj edukates "alla-perendimore" te tipit " mos me prek se mora 911" etj etj...dhe rezultati eshte ...femije qe sduan tja dijne per prinderit e vet ( njoh nje ketu un qe e ka vajzen e vet rreth 5 milje larg dhe ka 3 vjet pa e pare...come on man what the hell..?!!!) dhe prinder qe duan me shume macet dhe qenjte se sa femijet e vet !!!
    Ne shqiptaret krenohemi se familjen e kemi me baza te forta dhe kjo nuk ka ardhe prej metodave "911" por nga metodat e vjetra qe kurre sdalin mode !!
    ...

  7. #47
    ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
    Anëtarësuar
    09-08-2004
    Vendndodhja
    ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
    Postime
    503
    Ncuq!!!! Me dhune nuk zgjidhet gje. Me shume i dalin trute femijes se nga inati do gaboj me shume. Me mire te perdoresh nje menyre me paqesore edhe me te dashur per tu bashkuar me afer me femijen duke njohur problemet e tij/saj.
    Tani varet edhe se ca i rrahuri eshte, sepse nje dacke nuk eshte gje e madhe vetem te tregon sesa te duan prinderit edhe nuk duan qe ti te gabosh ne jete .
    ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

  8. #48
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Ke quan dhune ti sweet babe ? Ta rrahesh me rryp ? Ta lidhesh per kembe e duarsh ?..aty jam dakort me ty ! Por ketu spo flasim per prinder psikopate por per njerez normal qe kane nje familje dhe qe duan ta vazhdojne trashegimine e familjes se shendoshe shqiptare !
    Aman me thuj pak se kush e ka familjen dhe dashurine per te me te forte , ne shqiptaret apo keto amerikanet ?
    Plz girl se ketu qelben pleqte kur vdesin pasi si bie kujt ndermend per to dhe kjo sigurisht qe vjen nga edukata qe i kane dhene vete keto prinder femijve te tyre...!
    Cili prej ketyre perendimorve qe njeh ti do jepte jeten per prinderit e vet ?
    E pra ne shqiptaret para vehtes vejme nane e babe dhe kjo vjen pikerisht nga ajo edukata "alla-vecchia" qe na kane dhene prinderit tone !
    Be real plz...mos na flisni per idealizma qe egzistojne vec ne filmat " Happily ever after " te Hollywood-it !
    Ndryshuar për herë të fundit nga AgainstAllOdds : 20-08-2004 më 19:12
    ...

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Agaisty ke shume te drejte qe femijet shqiptare jane me te diciplinuar dhe shume afer me prinderit e tyre. Jo si ketu ne amerike qe kur digjova qe disa amerikane i konsideronin shoqet/shoket me te afert, ngela me goje hapur dhe po mendoja "ca idiota". Por femija nuk diciplinohet vetem me dhune, kur gabon s'besoj se s'duhet ta rrafesh gjithmone, por behe te qarte pse s'duhet ta bej perseri. Te flasesh me femijen, ti tregosh per konsekuencat e gabimeve te tyre, dhe neqoftese i jep nje shpull ose dy, s'ka rendesi, s'besoj se do kete shume efekt negative ne femijen.
    Sic e thash me perpara authorative parenting style eshte me beneficial per te perdorur ndaj femijes tende. Keta prinder qe perdorin autorativ stile ndaj femijve te tyre, tregojn dashuri, nuk i japin shume autonomy (freedom), jane "strick", por nuk i rrisin femijet vetem me frike is authoritarian parents
    Ndryshuar për herë të fundit nga *~Rexhina~* : 20-08-2004 më 19:36
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  10. #50
    Sipas mendimit tim cdo gje varet nga temperamenti i femijes. Dmth mire eshte qe prindi te dije me cfare natyre ka te beje. Cfare lloj temperamenti ka femija i tij. Se po diti kete do kete nje clue apo do dije ndoshta dhe si ti jape zgjidhje rebelimit apo nje gabimi te femijes.(ky eshte kyci) Nje femije te urte dhe qe merr vesh pa shume veshtiresi, mire eshte ta trajtosh pa pellemba e me the te thashe...se mund t'ia ulesh koken fare, dhe ia heq self-esteem. Ka femije, sic kam qene une per vete, qe dhuna i terbon me keq. Mua po te qellonin me pellembe, terboja lagjen. Nuk isha e keqe si femije fare, po ja qe doja psikologji, takt e blach blach qe prinderit e mi e kishin kuptuar dhe perdoren menyren e taktit qe funksiononte per mrekulli me mua. Pra ca femije duan me shume diplomaci. Une vete (edhe pse kam kohe akoma per t'u bere nene) jam kunder dhunes tek femija. Po flasim per femije te vegjel. Por mgjte prape ka dhe femije shume rebele me te cilet te pjell belaja dhe mund ta bejne prindin te vrase veten nga merzitja. Kjo eshte teme shume e komplikuar me te cilen merret nje dege e tere e psikologjise. Mgjte i meshoj atyre dy fjalive te para. Prindi te ulet kembekryq dhe te vrase mendjen e te kuptoje cfare natyre ka femija i tij dhe si duhet te veproje me te.

    green

  11. #51
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    femijet shqiptare jane me te diciplinuar dhe shume afer me prinderit e tyre. Jo si ketu ne amerike qe kur digjova qe disa amerikane i konsideronin shoqet/shoket me te afert, ngela me goje hapur dhe po mendoja "ca idiota". Por femija nuk diciplinohet vetem me dhune, kur gabon s'besoj se s'duhet ta rrafesh gjithmone, por behe te qarte pse s'duhet ta bej perseri. Te flasesh me femijen, ti tregosh per konsekuencat e gabimeve te tyre, dhe neqoftese i jep nje shpull ose dy, s'ka rendesi, s'besoj se do kete shume efekt negative ne femijen.
    Sic e thash me perpara authorative parenting style eshte me beneficial per te perdorur ndaj femijes tende. Keta prinder qe perdorin autorativ stile ndaj femijve te tyre, tregojn dashuri, nuk i japin shume autonomy (freedom), jane "strick", por nuk i rrisin femijet vetem me frike is authoritarian parents
    pergjigjen ta dhashe tek titulli i postimit
    ...

  12. #52
    Edhe dicka...mos dilni me shpate dhe per perendimoret se cdo gje eshte relative. Ketu popullsia eshte me miliona dhe shtresat jane te ndryshme. Shtresa e mesme (dhe pikerisht kjo eshte dhe shtresa me e larte ne numer ne perendim) ka familje shembullore qe c'ke me te! Njoh une familje te bashkuara edhe ketu..qe te bejne ti respektosh. Apo mos e kishit fjalen per llumin apo "white trash"...se nuk ia vlen te permendim gheton fare apo jo?! Se sa per llumin e shqiptareve...sa shoke e shoqe kisha ne shkolle qe me dhimbseshin se ishin tmerresisht te pakuptuar nga prinderit...kur me kujtohen perseri me behet boshllek ne zemer. Prindi femijes se tij duhet ti kushtoje kohe..se vete e krijoi okkk? Ta kuptoje me cfare temperamenti ka te beje...dhe te mendohet mire para se te beje cdo gje se shembulli i tij personal do reflektohet tek femija i tij si 1+1 qe bejne dy... E reflekton femija dhe e absorbon pa e kuptuar fare ashtu instiktivisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga green : 20-08-2004 më 20:38

  13. #53

    Përshëndetje

    Citim Postuar më parë nga tonushi
    hi te gjitheve


    ne radhe te pare shpresoj te jeni mire kudo qe ndodheni
    me vertete kjo teme shume interesante
    Pergjigja ime eshte jo femija nuk duhet te rihet
    1) i thone nje fjale njeriu mer vesh me fjale kafsha me dru
    2) e cfare gabimi mund te beje nje femije e vogel???
    kur kam qene ne shqiperi para 1 viti vura re qe femijet vazhdonin te riheshin nga prinderit e tyre . pashe dhe degjova vete sesi nje grua ne mes te rruges e terhiqte femijen zvare dhe i bertiste ( te hengert kanceri etj.) dhe e qellonte
    valle pse? c'mund te beje gabim nje femije i moshes 2 , 6 apo 10 vjec ???
    prinderi duhet ti flasi femijes jo ta rahi!
    neqoftese nje prind nuk ka nerva te komunkoje me femijen ne menyre njerezore atehere sdi cfare te them..... Zoti i ruajt femijet.
    ne shqiperi vazhdon te jete ende motoja ^^ njeriu qe te do te miren te rreh^^ po asnje nuk e permend qe kjo eshte e keqinterpretuar sepse ne te vertete eshte ^^njeriu qe te do te miren te qorton^^

    dihet qe ne shqiperi vajzat edhe djemte e moshave 11-17 jane rrahur me shume nga prinderit e tyre sepse duke qene ne moshen e adoleshences sepse ata per disa dashuricka apo per ndonje cigare ndeshkoheshin keq.

    pra prinder te dashur komunikoni me femijet jo dhune sepse dhuna detyron femijen te rebelohet me shume
    shpresoj qe edhe anetaret te mbeshtesin mendimin tim

    faleminderit entela

    Fatekeqësia jonë e dhunës ndaj fëmijëve vjen nga mungësë e dialogimit me fëmijët. Ne shqiptarët ende nuk kemi mësuar ta trajtomë fëmijën si person ( flas jo fizikisht se atë e dimë që e kemi pranuar që ditën kur ia kemi ndier zërin , por llogjikisht).
    Në formimin e karakterit të fëmijës , nuk filllohet dialogimi thjesht në adoleshencë , por duhet që sa të bjerë në tokë. Nga mosha 0 deri 3 vjeç është baza e formimit të karakterit. Nga 3 deri 7 vjeç është plotësimi i formimit të këtij karakteri dhe 0 deri 20 është parapregatitja për të dalë në jetë. Pra nëse nuk kemi shpjeguar që në foshnjëri të drejtat dhe limitet e kemi të vështirë t'i kapim gjatë udhës së rritjes e ndaj përfundojmë tek dhuna. Një fëmije që deri 10 vjeç ka qenë mbret , papritur i vë kufirin tek thana, normal që ai do kërkojë deri limitin e fundit të durimit tek prindërit ( kjo jo në mënyrë të ndërgjegjshme tek fëmija). Prindi , e sidomos prindi Shqiptar me një mijë e një halle tek koka, e humb kulmin e durimit. C'do gjë merr përmasa stërzmadhuese dhe ja shuplaka fluturon. Pas shuplakës nuk para ka shpjegime bindëse si-qysh-tek erdhëm deri tek shuplaka. Ish-mbreti që deri dje bënte ligjin duke përplasur këmbët kërkon fronin dhe nisi beteja prind-fëmijë.
    Sigurisht , ndjehet më shumë në adoleshencë pasi dhe njihet publikisht që kjo është periudha më delikate e jetës së njeriut. Është kalimi nga fëmijë në të rritur , dhe në këtë luajnë rol të rëndësishëm të gjithë faktorët si nga ana fizike ashtu edhe nga ana sociale.
    Nga ana sociale, adoleshentit i duket vetja se i di të gjitha , është zot për gjithcka dhe se gjithçka mund të arrihet , madje dhe hëna mund të preket me dorë në një nga udhëtimet fantastiko-imagjinarë të tij dhe nëse qe fëmije nuk e ke mësuar me hidhësinë e JO- së , sigurisht që në adoleshencë kur ti thuash jo për diçka nuk do ti duket thjesht e hidhur , por zeherr e për tu ëmbëlsuar do nxjerrë fundin e asaj që ka në kokë për të bërë etj, etj . Leksione pa fund ka mbi tema si kjo ngado ku të lexosh nëpër revistat përkatëse.

    Fizikisht , trupi shndërrohet: nga vashëz, ndihesh femër; nga vogëlush, ndihesh djalosh dhe ndjenjat e hormonet nuk pyesin për mentalitetin shqiptar , por bëjnë punën e tyre. Po hajde e shpjegoja ti një prindi shqiptar që ka një vajzë 16 vjeçare e duke u rritur që ajo e ka të nevojshme për formimin e saj: të dashurojë, të ndihet e dashuruar e të mësojë nga eksperiencë e adoleshencë-rinisë për tu përgatitur për jetën.
    Fol sa të duash ti që më mirë është të dish se me kë shoqërohet vajza/djali tënd sesa të vejë e të thyejë qafën rrënzave, hoteleve , moteleve për: Vetëm pesë minuta, jo më shumë, plotësojmë dëshirat ti edhe unë.
    Ndërsa duke ditur me kë shoqërohet automatikisht di se ku ndodhen , kur kthehen si dhe njeh sjellet e shoqes/shokut të fëmijës tënd të cilat nëse të duken të pahijshme apo të papërshtatshme mund ti korigjosh me diplomaci e jo me dhunë, deri sa ti të ndiesh që fëmija tënd po ecën në udhë të mbarë, është i përgatitur dhe i mbrojtur edhe për parteneritet si dhe sheh në është në gjëndje të njohë të mirën e të keqene një relacioni. Vë limitet të cilat duhet te respektohen nga të dy palët fëmijë-prind dhe ja jeta rrjedh.

    Për sonte kaq kisha unë për mendimin tim se tani do vete të fle. Për më shumë lexoni. Personalisht sapo mbarova një libër mbi " VITET E FOSHNJËRISË" të Remo H.Largo përkthyer mrekullisht nga gjermanishtja nga Migena Beqiri. Aty vërtet flitet për foshnjërinë, por ama hidhet baza e mënyrës së jetës sociale të fëmijës si dhe ka shumë shpjegime si të kuptojmë reagimet e fëmijëve në momente të ndryshme. Të mos harrojmë një thënie që nuk më kujtohet e kujt është tani por që thotë kështu: Tek një fëmijë shoh të rriturin e ardhshëm, ndërsa tek një i rritur shoh fëmijën e dikurshëm..

    Për të arritur më shumë në marrëdhëniet prindër-fëmijë duhet në radhë të parë të ketë " shkollë" për prindërit, ku prindi të mësojë artin e komunikim-edukimit të fëmijës për të mundur t'ia transmetojë këtë fëmijes së tij. Mos u çudisni se vërtet ekziston "shkolla e prindërve", por që fatkeqësisht edhe në botë në këto shkolla më shumë shkohet kur është mbushur kupa e nuk mban dhe shumë më, se po të shkohet me vakt sikur dhe ftillohen ca gjëra më shumë.

    Natën e mirë

    Elna.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elna Durrësi : 20-08-2004 më 20:36

  14. #54
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Elna,
    Nje nder postet me te mira qe kam lexuar deri tashi.
    Urimet e mia.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    Citim Postuar më parë nga StormAngel
    Duke bere probleme tregon se sa je i padurueshem ndaj prindit.
    Kur te sjellesh nje femije ne jete, duhet ta pyesesh b.... mire

  16. #56
    ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
    Anëtarësuar
    09-08-2004
    Vendndodhja
    ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
    Postime
    503
    Citim Postuar më parë nga AgainstAllOdds
    Ke quan dhune ti sweet babe ? Ta rrahesh me rryp ? Ta lidhesh per kembe e duarsh ?..aty jam dakort me ty ! Por ketu spo flasim per prinder psikopate por per njerez normal qe kane nje familje dhe qe duan ta vazhdojne trashegimine e familjes se shendoshe shqiptare !
    Aman me thuj pak se kush e ka familjen dhe dashurine per te me te forte , ne shqiptaret apo keto amerikanet ?
    Plz girl se ketu qelben pleqte kur vdesin pasi si bie kujt ndermend per to dhe kjo sigurisht qe vjen nga edukata qe i kane dhene vete keto prinder femijve te tyre...!
    Cili prej ketyre perendimorve qe njeh ti do jepte jeten per prinderit e vet ?
    E pra ne shqiptaret para vehtes vejme nane e babe dhe kjo vjen pikerisht nga ajo edukata "alla-vecchia" qe na kane dhene prinderit tone !
    Be real plz...mos na flisni per idealizma qe egzistojne vec ne filmat " Happily ever after " te Hollywood-it !
    BS!!! Une nuk thashe qe femija mos te rrihet fare se nje dacke te gjithe e kemi ngrene. Por me sa pashe ti se kishe lexuar mire pergjigjen time. Nejse hon femija shqipetare dihet qe eshte me i dashur me prinderit sepse neve gjithmone prindert na mbajne afer e na edukojne me edukaten familjare. Por amerikanet i japin vete liri dalje te madhe femijeve kshu qe marrin superxhiro. Ketu njerezit nuk jane shume te dashur me njeri tjetrin sepse prinderit punojne shume e nuk ja kushtojne shume vemendjen femijes apo kohen. Eshte jetesa e tille qe kane krijuar familjet ketu duke u pershtatur me jeten qe jane mesuar te jetojne.
    Sic tha edhe Elena sado femijet Shqiptare me dhune e dashuri familjare, gabimet njelloj si popujt e tjere i bejme mos me te medha biles se gjithmone i bejme ne fshehtesi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga sweet_babe : 21-08-2004 më 00:57
    ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Arbanasi
    Anëtarësuar
    19-08-2004
    Postime
    14
    Ej - u perzi leshi vllazni...
    "Puna e nates sherri i dites" - Duhet komunikim prind-femij por edhe anasjelltas, dhe mos te harrojm relacionin PRIND-MESUES-FEMI dhe anasjelltas. Sepse qe prej moshes 6 vjece femiu eshte ne duart e mesuesit... E ke ne mungon shume edhe komunikimi me mesuesit per te pare se ne cmenyre femiu perparon. Sepse institucinoi i pare jane prinderit e pas prinderve per edukimin e femijeve eshte shkolla dhe prej aty ai pergatitet per me larte...


    Mos e teprova???

    Kalofshit mire...
    Paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi te gjithe ne...

  18. #58

    Përshëndetje

    Elna,
    Nje nder postet me te mira qe kam lexuar deri tashi.
    Urimet e mia.
    Nga StormAngel .


    StormAngel
    Flm për vlerësimin.

    Përshëndetje

    Elna.


    Citim Postuar më parë nga Arbanasi
    Ej - u perzi leshi vllazni...
    "Puna e nates sherri i dites" - Duhet komunikim prind-femij por edhe anasjelltas, dhe mos te harrojm relacionin PRIND-MESUES-FEMI dhe anasjelltas. Sepse qe prej moshes 6 vjece femiu eshte ne duart e mesuesit... E ke ne mungon shume edhe komunikimi me mesuesit per te pare se ne cmenyre femiu perparon. Sepse institucinoi i pare jane prinderit e pas prinderve per edukimin e femijeve eshte shkolla dhe prej aty ai pergatitet per me larte...


    Mos e teprova???

    Kalofshit mire...
    Paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi te gjithe ne...

    Arbanas ti ke shumë të drejtë kur thua që duhet komunikimi Prind-mësues në mënyrë që trekëndëshi fëmijë-prind- mësues të mund të funksionojë. Jam 200% dakort me ty në këtë pikë.
    Ndërsa kur thua:
    Sepse institucinoi i pare jane prinderit e pas prinderve per edukimin e femijeve eshte shkolla dhe prej aty ai pergatitet per me larte...
    nuk jam aspak dakort që shkolla ka rolin më të madh në edukimin e fëmijës. Shkolla është institution e cila ka për detyrë vazhdimësinë e edukatës që prindi jep në familje dhe ka për qëllim arsimimin e fëmijës që prindi i beson, jo edukimin e tij. Unë punoj si edukatore dhe nëse do bazoheshim në term i bie që unë të edukoj fëmijët që prindërit më besojnë, por jo , në librin e angazhimeve që institutioni më ka dhënë kur kam filluar punë theksohet me të zezë që: Personat që ndodhen në institution janë thjesht shoqërues të fëmijës dhe jo edukues të tij. Detyra jonë është vazhdimësia e edukatës së marrë në familje dhe mbajtja gjallë e lidhjes fëmijë-familje. Edhe në shkollën e tim biri, kur bëmë mbledhjen e prindërve u theksua e njëta ide.
    Pra , prindër, Edukimi i fëmijëve i ka rrënjët tek ne,vetëm tek ne.

    Me respekt

    Elna.

    Elna.

  19. #59
    Hi from sweety words. Maska e Gocaaaaaa_uk
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Vendndodhja
    london
    Postime
    11
    Kalamaja mos beni shejtanlluqe se pastaj ju denon xha Abduli me 80 kamxhike loooooooool
    Duajini femijet se jane te mire muuuuuuuaaaaaaaaaahhhhhh per E..... !

  20. #60
    Dynamic Maska e good devil
    Anëtarësuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260
    gocaaaaaapaaa mos ki frike nga xha abduli ... lol
    Forumi është tepër i ngarkuar në këtë moment. Ju lutemi na vizitoni më vonë.

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Vlera e fëmijëve në Islam
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-02-2009, 19:56
  2. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  3. Prindi dhe fëmija inatçi
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-02-2007, 10:19
  4. Martesa
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:20
  5. Kujdesi ndaj femijeve
    Nga london_girl_02 në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 31-07-2003, 08:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •