Close
Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 147
 1. #1
  Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
  Antarsuar
  10-09-2003
  Vendndodhja
  A very invisible place!!
  Postime
  406
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  A duhet prindi t rrafi fmijen kur fmija gabon?

  Nuk e kam hapur kete tem pa qellim se kur kam qan ne clas te par isha ne mesim edhe mesusja ishte me nerva edhe kishte nje vizor ne dor.
  Mua me kapi gazi sepse une kojtova se ishte tu i gjuj nje shoqes time po sa erdhi afer meja Me gjujti mua ne kok megjithse se ka kalu shum koh kurr se kam harru edhe klasen e par e kam lan per gjys se ika nga shqiprija!

  A duhet qe prinderit ti rrafin femijet kur femijet gabojn?
  Po ne shkoll kur bajn femit gabime a a asht mire me i rraf mesust?

  Une kam mendimin se as prindrit as mesuesit nuk duhet ti rrafin femijt!
  Sepse kerkush nuk asht perfekt te gjith gabojn!!!
  Ato femit qe rriten duke u rrafur nga prindrit ate femi nuk kan besim ne vetvete!!

  Hajdeni jepeni mendimet edhe ju te tjert.
  Ciao!!!
  If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  41
  Postime
  927
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  ----------------------------------------------------

  Gjella me krip dhe kripa me karar!

  ----------------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 3. #3
  Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
  Antarsuar
  10-09-2003
  Vendndodhja
  A very invisible place!!
  Postime
  406
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Postuar m par nga zeus
  ----------------------------------------------------

  Gjella me krip dhe kripa me karar!

  ----------------------------------------------------
  zeus ketu nuk ban fjal per gjell veq per amelsina lol
  Femijet jan ma te mir se qdo amelsin ne bote!!!!!!(amelsina nuk do krip lol)
  If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Antarsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nje femije qe perjeton dhune ne femijeri,i humbet vetebesimi,deshira e jetes!!!Femijerija dhe menyra e jeteses se saj eshte baza kryesore e zhvillimit te personalitetit te nje person!!!Te gjithe ata qe kane perjetuar vold ne femijeri,perdorin te njejten menyre edukimi per femijet e tyre dhe ne maredheniet bashkeshortore dhe shoqerore!!Nuk eshte se keshtu ju pelqen,por eshte nje ndjenje e brendshme qe i detyron!!!!!
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime n 19 postime

  Re: Si thoni ju???????????

  Postuar m par nga invisible girl
  Nuk e kam hapur kete tem pa qellim se kur kam qan ne clas te par isha ne mesim edhe mesusja ishte me nerva edhe kishte nje vizor ne dor.
  Mua me kapi gazi sepse une kojtova se ishte tu i gjuj nje shoqes time po sa erdhi afer meja Me gjujti mua ne kok megjithse se ka kalu shum koh kurr se kam harru edhe klasen e par e kam lan per gjys se ika nga shqiprija!

  A duhet qe prinderit ti rrafin femijet kur femijet gabojn?
  Po ne shkoll kur bajn femit gabime a a asht mire me i rraf mesust?

  Une kam mendimin se as prindrit as mesuesit nuk duhet ti rrafin femijt!
  Sepse kerkush nuk asht perfekt te gjith gabojn!!!
  Ato femit qe rriten duke u rrafur nga prindrit ate femi nuk kan besim ne vetvete!!

  Hajdeni jepeni mendimet edhe ju te tjert.
  Ciao!!!
  MESUESIT NUK DUHET TE GODASIN NXENESIT POR PRINDERIT PO .kur them ti rahin nuk po them te ushtrojne gjithe forcen e tyre dhe ti lene femijet gjysmake por te jene te matur dhe ta bejne kete per te miren e femijes dhe jo per te shfryre zemerimin e tyre . pra une nuk do doja qe femija im ta pesonte per te 2 here ne nje gabim qe ka bere vetem e vetem sepse nuk e ndeshkova . femijet kane nevoje per friken e pasojave te se keqes dhe jo per friken ndaj prinderve kjo frike qe mund te keqkuptohet nga fremijet te prinderit por nuk eshte frike por respekt . do doja te flisja me shembuj por nuk kam asgje ne mendja per kete teme tani por besoj se me kuptoni . une kur isha femije e keqkuptova keto ndeshkime edhe ne rastin tim kisha te drejte por tani qe jam ritur pervec keqkuptimit kam mare edhe respekt dhe frike per pasojat e se keqes . me respekt maratonomak

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e kallajqe
  Antarsuar
  16-06-2003
  Vendndodhja
  lezha
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Re: Re: Si thoni ju???????????

  Postuar m par nga maratonomak
  MESUESIT NUK DUHET TE GODASIN NXENESIT POR PRINDERIT PO .kur them ti rahin nuk po them te ushtrojne gjithe forcen e tyre dhe ti lene femijet gjysmake por te jene te matur dhe ta bejne kete per te miren e femijes dhe jo per te shfryre zemerimin e tyre . pra une nuk do doja qe femija im ta pesonte per te 2 here ne nje gabim qe ka bere vetem e vetem sepse nuk e ndeshkova . femijet kane nevoje per friken e pasojave te se keqes dhe jo per friken ndaj prinderve kjo frike qe mund te keqkuptohet nga fremijet te prinderit por nuk eshte frike por respekt . do doja te flisja me shembuj por nuk kam asgje ne mendja per kete teme tani por besoj se me kuptoni . une kur isha femije e keqkuptova keto ndeshkime edhe ne rastin tim kisha te drejte por tani qe jam ritur pervec keqkuptimit kam mare edhe respekt dhe frike per pasojat e se keqes . me respekt maratonomak  jam shume dakort me ty, sepse femijes duhet ti terheqish vemendjen, tani femijet keqkuptohen e thon mozomakeq qfar prinderish kam, po ato duhet ta kuptojn se prinderit e kane per te miren e tyre

 7. #7
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Gjithmon femija e merr edukaten edhe kulturen nga familja ku vete jeton:he vazhdimsia e jetes se tij merr ate rruge
  Feel the pump √

 8. #8
  E sinqerta
  Antarsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  34
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per mendimin tim, nuk eshte aspak e drejte qe ti qellosh femijet. Mund ti japesh nje dacke, po jo si veprojne shqiptaret me pec me kepuce me rahesen e rugicave, ca te kene ne dore. Se eshte turpi i botes, nuk gjejne dot nje menyre tjeter dhe ja valojne. Ajo dihet qe duhet ti denosh nese bejne gabim por ka shume menyra te tjera. Do me shume pune ajo dihet, po jo bjeri shkurt dhe bam e bam si gomar, ca respekti do kene per ty ata si prind.
  Une flas keshtu se nuk kam femije akoma, por kur ti kem mund te flas ndryshe, se ajo dihet qe eshte e veshtire te risesh nje femi. Por tani per tani kete mendim kam
  Me respekt Karamelja
  All that you have within you, all that your heart desires, all that your nature so specially fits you for--that or the counterpart of it waits embedded in the great Whole, for you. It will surely come to you.

 9. #9
  Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
  Antarsuar
  10-09-2003
  Vendndodhja
  A very invisible place!!
  Postime
  406
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ok flm te gjith qe keni marr pjes ketu ne kete tem!!
  Per ju qe thoni se femijet duhet te rrifen ather deri cfra moshe duhet te rrifen?
  If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  41
  Postime
  927
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Postuar m par nga invisible girl
  Ok flm te gjith qe keni marr pjes ketu ne kete tem!!
  Per ju qe thoni se femijet duhet te rrifen ather deri cfra moshe duhet te rrifen?
  --------------------------------------------------------------------

  Epo t rrihen thashe une po nuk ka moshe ne keto gjera se ca sistemohen me shpejt ca me vone!  --------------------------------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 11. #11
  Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
  Antarsuar
  10-09-2003
  Vendndodhja
  A very invisible place!!
  Postime
  406
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Postuar m par nga zeus
  --------------------------------------------------------------------

  Epo t rrihen thashe une po nuk ka moshe ne keto gjera se ca sistemohen me shpejt ca me vone!  --------------------------------------------------------------------
  E po mir zeus deri cfar moshe te kan rrafur ty prinderit?
  If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  41
  Postime
  927
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  -----------------------------------------------------------

  Vallahi daten nuk e mbaj mend po di qe me ka bere mire!  -----------------------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Per mendimin tim , ai prind qe rref femijen e tij , nuk ka llogjik dhe perdor forcen .

  Por lind pyetja se pse nuk ka llogjik ? .Normal qe nuk ka llogjik , kur prindi ne Shqiperi ka shume strese te jetes ne koke , si varferia papunesia , pasiguria etj , dhe nuk ka kohe te edukoje femijen e tij me fjale , perdor drurin . Por une mendoj se per prindin gjeja kryesore eshte femija , por nuk mohoj dhe tjetren se prindi kurr nuk e rref femijen e tij me qellim te keq .

  Une mendoj se rrafja tek femija eshte shume e demshme , sepse femija nuk merr nje kultur por merr nje sjellje arogante dhe agresive dhe kur te rritet, ai perdor po ate sjellje qe ka perdor prindi i vet me femijen e tij . Prindi me femijen duhet te kete shume durim .

  Une mendoj qe me femijen duhet te punosh qe i vogel , se kur ai te ritet nuk mundesh me te punosh me te .

  Nuk them qe nuk na kan rrahur prindet , sepse te gjithe e kemi henger nga nje shuplat nga prindet kur kemi qen te vegjel , por une mendoj se nuk eshte zgjidhje me femijen "rrafja ".


  Por problemi eshte se nga druri nuk sjell asgje .
  Ne qofte se nga druri do ishin bere qeniet gjallore te zgjuar dhe zheni , nje prej tyre do ishte gomari .

  Druri eshte fundi i llogjikes

  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  A duhet prindi ta rrafe femijen kur femija gabon?

  Pergjigjja ime eshte KURRE

  Une per vete e kam perdorur ndonjehere shuplaken ndaj femijes sim, por kam vene re se ne te gjitha rastet e kam perdorur jo sepse besoja se i ben mire per edukim, por ngaqe humbja durimin dhe behesha gjaknxehte.

  Shihni per kryezitet reagimet e prinderve, apo tuajat (per ata qe jane prinder) kur ata godasin femijet. Pothuajse ne te gjitha rastet perdorin dhunen sepse humbin gjakftohtesine. Kjo eshte nje padrejtesi ndaj femijeve.

  Kjo nuk do te thote se femijet nuk duhen ndeshkuar sa here qe bejne gabim. Por ndeshkimi duhet bere me menyra te tjera. P.sh. t'i kufizosh atyre te bejne ate qe ju pelqen me shume, apo ti denosh te qendrojne ne dhomen e tyre, apo ne banjo per nje kohe te caktuar.

  Gjithashtu, jo vetem qe jam kunder dhunes fizike, por edhe kunder asaj psikologjike. Besoj se dhuna psikologjike qe u behet femijeve, eshte po aq e demshme sa ajo fizike, per te mos thene me shume. Nuk duhet kurre t'u themi femijeve idiote, budallenj, trashanike, djale/vajze e keqe apo ku e di une se cfare. Duhet t'u themi se veprimi qe bene nuk ishte i zgjuar, i mire, i dobishem, etj.

  Gjithashtu besoj se nuk eshte varferia, stresi, papunesia etj, qe bejne qe nje prind te mos sillet mire me femijet, por eshte pjekuria qe ka apo nuk ka nje prind, si dhe background-i i prindit, pra femijeria qe ai ka kaluar. Nese gjate femijerise se tij eshte perdoru shume dhuna fizike dhe psikologjike, eshte shume e ngjashme qe te beje te njejtat gjera si prind.
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 25-02-2004 m 09:28
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 15. #15
  The day will come Maska e Mr_Right
  Antarsuar
  12-10-2003
  Mosha
  30
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Po tani varet mosha e femis, se deri ne nje mosh te caktume 6-7 edhe ndo nje shpull nuk u ba nami.
  Po une jam kundra se nuk eshte jeta frik por ndergjegjje.

 16. #16
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime n 93 postime
  Postuar m par nga ALBA

  Por problemi eshte se nga druri nuk sjell asgje .
  Ne qofte se nga druri do ishin bere qeniet gjallore te zgjuar dhe zheni , nje prej tyre do ishte gomari .


  Alba
  Where does a thought go when it's forgotten?

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2003
  Vendndodhja
  Fremont, CA USA
  Mosha
  42
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Postuar m par nga ALBA
  Per mendimin tim , ai prind qe rref femijen e tij , nuk ka llogjik dhe perdor forcen .

  Por lind pyetja se pse nuk ka llogjik ? .Normal qe nuk ka llogjik , kur prindi ne Shqiperi ka shume strese te jetes ne koke , si varferia papunesia , pasiguria etj , dhe nuk ka kohe te edukoje femijen e tij me fjale , perdor drurin . Por une mendoj se per prindin gjeja kryesore eshte femija , por nuk mohoj dhe tjetren se prindi kurr nuk e rref femijen e tij me qellim te keq .

  Une mendoj se rrafja tek femija eshte shume e demshme , sepse femija nuk merr nje kultur por merr nje sjellje arogante dhe agresive dhe kur te rritet, ai perdor po ate sjellje qe ka perdor prindi i vet me femijen e tij . Prindi me femijen duhet te kete shume durim .

  Une mendoj qe me femijen duhet te punosh qe i vogel , se kur ai te ritet nuk mundesh me te punosh me te .

  Nuk them qe nuk na kan rrahur prindet , sepse te gjithe e kemi henger nga nje shuplat nga prindet kur kemi qen te vegjel , por une mendoj se nuk eshte zgjidhje me femijen "rrafja ".


  Por problemi eshte se nga druri nuk sjell asgje .
  Ne qofte se nga druri do ishin bere qeniet gjallore te zgjuar dhe zheni , nje prej tyre do ishte gomari .

  Druri eshte fundi i llogjikes

  Alba
  Ke shume te drejte. Fundi i llogjikes eshte dhuna.
  Dhe per me teper kur perdor dhume me femije do te kesh nje kunderpergjigje nga ai, gje qe e perkeqeson situaten. Pra mendoj qe dhuna nuk ka efekte edukuese.
  Cdo fillim e ka nje fund, dhe cdo fund ka patur nje fillim!

 18. #18
  Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
  Antarsuar
  10-09-2003
  Vendndodhja
  A very invisible place!!
  Postime
  406
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Flm te gjithve qe keni shkruajt tek koj tema!!!
  Ju te gjith keni dhan opinjonin tuaj rreth ksaj teme.Une agree me do po edhe disagree!

  Alba ke shum te drejt Nje prind qe perdor dhunen nuk ka llogjik as pak!

  liveintwoplaces ti qenke prind vet edhe uroj qe ta ruajsh gjakftofsin me
  femijet se vertet femijet nuk duhet te rrifen ne asnje lloj rrethane.Dhe me pelqen ajo qe ke shkrujt rreth dhunes psikologjike gja qe eshte edhe me e keqe se dhuna fizike.

  Mr_Right femija nuk duhet te rrifet ne asnje lloj moshe.

  Edhe nje here te gjitheve flm per opinjonet tuaja.
  If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

 19. #19
  Reality_Bites Maska e aceofhearts
  Antarsuar
  13-11-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  38
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Druja duhet per te treguar autoritetin

  (lol s'kishte figure me perkatese per temen)

  Por kjo nuk do te thote e rrahura te ndalon te besh gabime dhe

  te futesh ne rruge te mire. Sepse nje dite femija do te behet me

  i/e fuqishme dhe e pavarur se ai/ajo qe e ka mesuar me te rrahur.

  dhe kur te vije ajo dite atehere prindri do te zgjohet

  dhe do ti mbaje ere luleve, and believe me they are not gonna

  like what they will find out.


  P.s teme e bukur fare invisible girl
  It's not the fall that hurts, it's the stop at the end!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e orivlora
  Antarsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  35
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per mendim tim femija nuk duhet rahur kur por vetem duhet te folur deri sa ai femi te arij te kuptoj qe kjo apo ajo gje eshte gabim ne nuk duhet te lodhemi dhe te nevrikosemi me gabimet qe ben nje femije por sa here ai femije te bej nje gabim ne prap duhet ti flasim dhe mundesisht femijes i flitet dhe pa bere gabim nga 1 ore ne dite por ne vecanti pa prani te asnjerit vetem nena dhe femija
  [FONT="Arial Black"]live like you were dying[/FONT]

Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vlera e fmijve n Islam
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 18:56
 2. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 3. Prindi dhe fmija inati
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-02-2007, 09:19
 4. Martesa
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 09:20
 5. Kujdesi ndaj femijeve
  Nga london_girl_02 n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 31-07-2003, 08:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •