Close
Faqja 10 prej 13 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 251
 1. #181
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Syte e Tigrit,

  Sic e ceka ne postimin tim, une mendoj qe deri ne 99% jane mashtrues e te semure psicik, mirepo 1% te tyre nuk mundesh ti fusesh ne keto kategori? Ndoshta ju keni pasur fat dhe keni hasur ne ata qe i takojne atyre 1%?

  Mirepo duhet ta keni parasysh se keto raste jane shume te rralla dhe qe do te ishte mendjelehtesi dhe naivitet te besohet menjehere pa e studjuar ne menyre te mirefillte fenomenin si dhe per ti eliminuar te gjitha sqarimet tjera racionale!

  Nje pervoje te ngjajshme kam pasur edhe vete para me se 9-10 viteve, kur rastesisht jam takuar me nje kinez ne rruge me te cilin nuk ishim takuar asnjehere ne jete dhe ai parashikoj jeten time! Ne ate kohe kjo per mua ishte si nje zbavitje (sikur horoskopi i cili me duket qesharak)! Mirepo per cudi ato cfare me tha ai u realizuan te gjitha!! Gjerat qe i parashikoj nuk ishin ndonje gje qe te gjithe ne i kemi te perbashketa dhe qe i ndodhin me se 90% te njerezve, si psh ato te stilit "do te takohesh me nje person apo do te dashuron nje person, si dhe gjepura te tilla" por ishin shume specifike per jeten time, dhe ja ndodhen te gjitha! Pra nuk tentoje leximin e ngrohte si njera prej metodave te mentalizmit!

  Ai nuk me pyeti asgje qe dmth nuk e zbatoj leximin e ftohte si nje prej metodave te mentalizmit per te cilat shkruajta me heret, pasi nuk me njijhte dhe une isha vetem duke shetitur dhe une vete ju afrova atij, nuk ka pasur mundesi ta zbatoj as leximin e nxehte, as gjuhen Angleze nuk e njihte mire, e fliste mjaft dobet, por ja arrija ta kuptoja se cka deshiron te thote. Nuk ishte as rasti qe une e paramendoja se cka deshiron te me thoshte, se nuk flisja fare por vetem e degjoja). Per mua kjo ka mbetur ende enigme deri ne diten e sotme edhe pse jam munduar te gjej sqarim racional por pa donje sukses!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Timianonimi : 02-11-2008 m 11:13
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 2. #182
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga Syte_e_Tigrit Lexo Postimin

  Po te lexosh pak me shume vemendje shkrimin,ideja ishte: cfare kane te vecante keta njerez? me ke komunikojne? si ka mundesi qe arrijne te te parashikojne qofte dhe jeten tende deri ne detaj? (e mos u cudit per kete)...ect, po te lexosh nje shkrim pak me pare qe kam bere, kam shkruar qe une nuk para kam besuar tek keto gjera,ose njerez, pa u zgjatur shume....,
  Sot ekzistojne shume raste qe kane ndodhur, por une Aktualisht kam nje mike te tille. MIKE pavaresisht se nga shume kam degjuar,qe eshte shume e afte, ngelem prape Skeptik,.
  Nuk mund te mos te te jap te drejte per rastet qe permend. Eshte vete fenomeni qe terheq nje tufe mashtruesish dhe spekulluesish. Njerezit kane tendencen ti perdredhin keto fenomene ne favor te perfitimeve materiale dhe pervec viktimizimit qe shkaktojne ata po ashtu demtojne seriozitetin e vete fenomenit. Pra dikush qe fillon ti studioje duhet te jete shume i kujdesshem qe mos bjere pre e mashtrimeve dhe falsifikimeve, dicka qe me duhet ta pranoj se fatkeqesissht kjo fushe eshte e mbushur me gjera te tilla. Por nga ana tjeter qenia skeptik te ndihmon te ruash vigjilencen ndaj mashtrimeve dhe te shohesh fenomenin me nje tjeter sy. Kete une e quaj skepticizem te shendoshe, pra produktiv. Ndersa nese nisesh me JO qe ne fillim duke e mveshur me konceptin skepticizem atehere ai nuk eshte aspak i nevojshem por thjesht nje mjet per te mbuluar mohimin e paramenduar qe i ben nje dickaje. Qenien skeptik une ja keshilloj te gjitheve ndersa nihilizmin jo.

 3. #183
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prmes ktij postimi po e prcjelli prkthimin e pjess se dyt se intervists se Dr. Michael Newton pr ata qe nuk e njohin gjuhen angleze.

  Pjesa2(vazhdim nga pjesa e pare – shih postimin tim nr 179 ne kt forum):

  Shpirtrat do te mundohen te arrijn tek mendja e te dashurve me kusht qe ti ngushllojn ata dhe te ju tregojn qe jan te “gjall“ ne nj forme tjetr, por nganjher mendjet e atyre qe mbesin pas (te gjallt) jan te mbyllura nga dhimbja ndaj porosive te atyre qe kane kaluar prtej! Ndoshta kjo mund te ndodh pas ca javsh apo muajsh, por ky mbetet qllimi i shpirtrave te atyre qe vdesin!

  Pasi qe te largohen shpirtrat shohin drita te ndritshme, tunelin etj ashtu si raportoje ata qe prjetojn vdekje klinike( pra NDE apo PAV) etj. Tani me lejoni te sqaroj qe personat qe prjetojn vdekje klinike raportojn qe kane pare figura te ndryshme religjioze (Jezhu Krishtin etj), mirpo me duhet te ju tregoj qe gjate prvojs sime shume vjeare te shume atyre rasteve te shqyrtuara nuk ka ndodhur qe edhe nj here dikush prej klientve nen hipnoze te me thot nj gj te till! At ka ata shohin jan udhheqsit tan shpirtror te cilt vijn tek ta pr ti udhhequr te bota e shpirtrave. Gjithashtu ata qe kane kaluar prtej, si shokt me te mir, vllezr e motra etj do te ju presin dhe te ju dshirojn mirseardhje qe sht nj prvoj e kndshme.

  Si duken shpirtrat?

  Kur personi posa i vdekur i sheh shokt, udhheqsin apo te afrmit e tije/saj te shpirtrave binjak ai/ajo zakonisht e sheh projektimin e fetares e cila sht familjare (e afrte e njohur) pr ta, pra shpirtrat qe na presin mund ta marrin pamjen e nj personi te dashur qe sapo ka vdekur (psh fetaren e babait apo motrs etj). Personat nen hipnoze kta i prshkruajn sikur fantazma te cilat vijn ne drejtim te tyre, ndoshta nga kjo rrjedh edhe pikpamja yn ne lidhje me fantazma. Zakonisht ata nuk shohin pjesn e poshtme te trupit (prej kukave apo belit e teposhte) deh duken ne nj forme te mjegulluar por kur te ofrohen ata bjn projektimin e veorive ne baze te cilave personi sapo i vdekur mund ti njoh!

  A ka Ferr (gjehnem)?

  Asnjeri prej atyre qe e kam ven nn hipnoz nuk ka par asnj figur demoni apo ferri te fardo lloji! Kto raportime kane ardhur prej disa personave qe kan pasur prvoj afr vdekjes (NDE)! Teoria ime ne lidhje me kt sht se kta persona qe kan dgjuar klithma qe demont i kane trhequr mkatart te tjer pr ti gjykuar etj kan qen persona shum religjioz dhe kan qen persona q gjithmon e kane kultivuar friken ne zemrat e tyre, mirpo asnj mendim i till nuk ka qen ne mendjet e klientve te mij! Kur personat qe kane prvoja afr vdekjes (NDE) mendojn qe kan par gjra te tilla un mendoj se pjesa e vetdijshme e mendjes se tyre sht ne gjendje me parakushte( e influencuar nga religjionet e tyre) dhe kta persona nuk jan nen hipnoze por vetm sa jan goditur nga ndonj makin, veture, kerr apo jan te shtrir ne salln e operacionit duke derdhur gjak dhe shum gjera te tjera i ndodhin trupave te tyre fizik qe shkaktojn trauma te ndryshme. Sipas kndvshtrimit tim mendoj qe vetdija e tyre sht e tej ngarkuar, kshtu qe te gjitha frikat qe i kane pasur sa kane qene shndosh e mire ne lidhje me jetn pas vdekjes do ti shfaqen ne ato momente dhe do ti torturojn ata.
  Klientt e mij me thon qe bota e shpirtrave sht vend i dashuris, i kndshm ku te falen mkatet. Pa marre parasysh se far kane br ne tok (realitetin fizik) ne kuptimin pr te br keq pr tu drguar ne ndonj vend qe duket sikur ferri; kjo thjeshte nuk ndodhe sipas klientve te mij! Ajo far ndodh me kta persona (keqbrsit, te liget)sht se ata drgohen ne vend te izoluar te cilve ju sqarohet se far kan br dhe si e kan br, mandej e bjn ri-formimimin e energjive te tyre ashtu si e sqaroj ne librin tim ne lidhje me kt proces. Gjithashtu dua te theksoj qe kta njerke qe kane bere gjera te liga do te bhen vullnetar qe hern tjetr kur te kthehen ne kt bote te reinkarnuar ne nj trup tjetr do te zgjedhin trup te tille qe te jene viktim e krimeve apo te kqijave te njjta qe ja kane bere dikujt ne jetn e mhershme.

  far sht tribunali apo gjykimi?

  Pas vdekjes ne do te dalim para atyre qe un i quaj kshillit te qenieve te urta, apo te lashtve, te tjert i kane quajtur si kshilli i te shenjtve si dhe emra te tjer te ngjashm. Antaret e ktij kshilli jan disa qenie te urta dhe te avancuara qe do ta bejne shqyrtimin e jets se dikujt qe sapo ka vdekur, te njjtn pune e bejne edhe udhheqsit tan mu ne momentin kur ne kalojm ne botn e prtejme ne nj vend privat m te qet ku ne mund te mbushem me energji dhe mandej shkojm ne “shtpit” tona, ne vendin te cilit i takojm e boten e shpirtrave pr te ciln do te ju flas me vone.

  Ky kshill i te lashtve prbehet prej ti quaj ashtu msues me te avancuar qe jan me te larte se sa udhheqsit tan apo msuesit tan ne boten e prtejme, me te larte ne kuptimin e prvojs, njohurive te kuptuarit. Prej klientve kam kuptuar qe zakonisht pasi qe vdesim drgohemi ne nj vend te qete ku mund te flasim me kt kshill. Numri i antareve te kshillit mund te jete prej 3 deri ne 10 apo 12 e kjo varet prej shpirtit i cili do te dal para tre, sa sht ai shpirt i avancuar, a ka prvoj ne jetn fizike, cilit grup i takon etj. Kto qenie do ta pyesin sapo te vdekurin ne mnyr shume te bute, gjentile ne lidhje me jetn qe e kane jetuar, si ndihen se sa mire kane jetuar jetn e tyre, apo nse keni pasur dshtime, mandej ata dshirojn te flasin pr sukseset e juaja. Ne prgjithsi te gjith ne shkume neper kt proces ne mes jetrave dhe at pasi qe te vdesim ne jetn fizike kurse disa prej nesh do te shkojm para tyre para se te lindim me kusht qe te shqyrtohet jeta qe do ta jetojm me kusht qe te arrijm rezultate me te mira hern tjetr ne jetn tone te ardhshme.

  A ekzistojn shpirtrat e rinj dhe ata te vjetr?

  Kjo shkakton konfuzitet, ta sqaroj: ti mund te jesh i vjetr dhe te kesh jetuar ne kt bote qysh prej epoks se gurit mirpo nuk i ke msuar leksionet tua mire dhe shpejte dhe mund te jesh nj shpirt fillestar deri ne mesatar ne vend se te jesh me i prparuar dhe kjo thjeshte pr arsyen se te duhet me tepe koh pr te br at qe duhet pr ta bere! Kam pasur klient qe shpirtrat e tyre kane prparuar shume shpejte, si shembull ka qene nj zonje qe brenda 4000 viteve te ringjalljes ne toke (qe nuk sht kohe e gjate pr nj shpirt) ka lvizur prej nje shpirti fillestar tek nj shpirt mesatar. Gjithashtu mund te ju them qe aurorat te cilat disa njerke ne toke mund ti shohin rreth njerzve tjer nuk kane asgj te bejne me ngjyrat e shpirtrave qe paraqesin nivelin e avancimit te shpirtit ne boten e prtejme. Ne baze te ngjyrs se energjis te secilit shpirt un mundem ta prcaktoj avancimin e atij shpirti ne ’nivel gjendet. Pr ta kuptuar kt si dhe gjerat tjera ne lidhje me boten e prtejme me sht dashur te punoja shume se njerzit (fjaln e ka pr klientt e tij) nuk te dhn informata ne mnyr vullnetare, pr ti mbledhur informatat pr te cilat kam shkruar me jan dashur shume vite. Gjithashtu dua te ceku qe kur klientt i kam nen hipnoze un i pyeti ata “se far shohin ne botn e prtejme” e jo “a e shihni kt apo at” , pra gjithmon duke bere pyetje te hapura ashtu qe ata vet ta formojn prgjigjejen e tyre ne mendjet e tyre.
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 4. #184
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prkthimi e pjess se tret se intervists se Dr. Michael Newton pr ata qe nuk e njohin gjuhen angleze.

  Pjesa 3:

  far jan fantazmat:

  Njerzit e zakonshm mund te marrin keqkuptime nga fantazmat, un mendoj se ka qenie te tilla qe ende nuk kane shkuar ne rrafshet tjera astrale, pra ne boten e shpirtrave, ko ndodh pr shkak ata nuk jan te gatshm pr nj gj te tille, nuk jan te knaqur me gjera, ndoshta jan vrar dhe krkojn hakmarrje etj. Kta shpirtra nuk drgohen me force ne boten e shpirtrave, zakonisht “merren pr dore” (dmth shkojn me vullnet) dhe drgohen ne boten e shpirtrave kur te jan te gatshm. Nse mundem gjithashtu te them se sht edheje element tjetr si sht dualiteti i shpirtit i cili ka aftsi te jetoj jet paralele pra te ndahet ne dy pjes dhe njra pjes gjithmon mbetet ne boten e shpirtrave, kshtu qe ju mund ta shihni nj fantazme e cila prbhet prej grimcave te shpirtit te te njjtit personi cili sht i gjall duke jetuar mirpo ka imazhin holografik te egos se shpirtit shprehem ashtu ne boten e shpirterave ne te njjtn koh! Prandaj ne asnjher nuk pushojm se msuari dhe ne te vrtet ne asnjher nuk ndahem nga bota shpirtrore.

  far jan “grupet e shpirtrave”(grupi i shpirtrave binjak)

  Grupet e shpirtrave jan njra prej aspekteve me interesante te puns sime. Arsyeja pr kt sht se klientt te cilt prmes regresinot hipnotik i kthej ne boten e shpirtrave te cilt me tregojn se avancimi i tyre ne nivele me te larta varet edhe nga avancimi i antarve tjer te grupit si dhe nga vete avancimi. Kjo me sjelle ne nj perspektive me te gjere pr te kuptuar se ku gjendet ky person pr nga zhvillimi. Ne secilin grupe ke antar te ndryshm, ka te tille qe jan shpirtra guximtar, shpirtra pasiv, shpirtra joegoist, shpirtra egocentrik , shpirtra te qet, te till qe bjn shaka etj. Nga nje informate e tille un jam ne gjendje ta prcaktoj shume nga ana psikologjike se prej fare lloje grupi vjen klienti im dhe si jam ne gjendje ti ndihmoj ne lidhje me msimet jetsore te cilat ai/ajo duhet ti msoj si dhe pr arsyen e jetess. Por sht fascinuese edhe prej nj kndvshtrimi tjetr, sepse jo te gjith ne prparojm me shpejtsi te njjt, ne mnyr te njjte apo ne fusha te njjta. Si shembull po e marre nj njeri te cilit ju jan dashur deri ne 5000 vite pr ta mposhtur xhelozin, ai nuk sht xheloz ne kt jet, sht shume jotolerant dhe sht duke punuar ne ate drejtim pr tu prmirsuar, derisa ne grupin e tij ka shpirtra qe jan shume tolerant dhe gjithmon jan munduar ti ndihmojn sa ka qene ne mes jeterave. Me kete kam menduar qe shpejtsia e prparimit varet prej tjerve dhe i gjith grupi gjendet pak a shume ne nivelet e njjta te prparimit dhe te gjith do te prparojn pothuajse njjte, ndoshta disa pak me shpejte disa pak ma ngadal por ne esence te gjithe jane ne nivel te njjt.

  A sht qllimi i jets te msojm nga vetvetja dhe te tjerve?

  Esencialisht ne fillim te shume e shume ekzistenceve tona qllimi i jets sht pr te msuar leksione pr prmirsim, pr te kuptuar se ku jemi per nga zhvillimi yne shpirtror dhe ku duhet te shkojm. Arsyeja se pse kjo sht nj pyetje e rndsishme sht se shume njerke me te cilt kam punuar rinkarnohen (jetojn prape ne nj trup tjetr) ne borra dhe dimensione tjera prve toks(planetit tone). Toka e ka nje specifik sepse ne qe lindemi ktu e kemi nj bllok te amnezise (harrese, bllokim i kujtess) qe nuk mbajm mend asgj ne lidhje me boten e shpirtrave apo ne lidhje me udhheqsit tan. Interesant sht se femet nje vjear nuk e kane kt harrese se mund ti shihni duke lozur ne rr dhe duke biseduar me shokun / shoqen e tyre imagjinare e cila edh nuk sht aq imagjinare! Mirpo deri sa ata fillojn te shkojn ne klasn e pare ata do ti harrojn gjerat ne lidhje me boten shpirtrore dhe blloku i harress sht i vendosur. Vete planeti toke sht nj vend i vetzbulimit, sikur ne teste nse nuk i dine paraprakisht rezultatet ti do te prpiqesh qe ato ti zgjidhesh sipas mnyrs sate, ne kohen tende aq sa ty duhet, ne ambientin tnd dhe ne trupin tnd! Nuk mund te themi se nuk kemi probleme gjenetike me trupin qe e zgjedhim sic sht sjellja agresive (sidomos trupat shqiptare) , ka trupa te tille qe kane nj jobalans kimik qe shkaktojn probleme tjera qe ata duhet ti mposhtin dhe ti tejkalojn problemet e atij trupi me kusht qe ta arrijn qllimin pr cfare kane ardhe ne kt bote dhe ta msojn leksionin. Nj gj e tille sht bere me qellim dhe secili para se te vij ne ket bote e din ne pika te vrazhda se fare e pret ne at trup dhe e zgjedhin ate trup me kusht qe ta msojn nj leksion te caktuar. Por te njjtit njerke mund te rilindin ne planet tjera ku nuk ka bllokim te kujtess, ku ata mund te jene qenie nnujore , apo qenie qe fluturojn deh ate shume inteligjente, mund te jene hije nderdimenzionale, mund te jene krijesa zjarri (xhindet?) apo krijesa prej uji apo ne forme gasi. Pra ka mnyra te ndryshme se si mund te msojm dhe prparojm, te kuptojm pr fuqin e energjis tone, pra toka sht vetm nj shkoll!

  far sht qllimi themelor prfundimtar i shpirtrave

  Pr mua sht vshtir ta them fjaln zot, perndi un kam hyre ne ket pune si ateist , nuk kam besuar ne perndi dhe as qe kam besuar qe ka dicka pas vdekjes , por por klientt e mij me futen e kt “aheng” dhe vetm pas shume viteve dhe perputheshmerise se raportimeve, duke ditur gjera ne lidhje me hipnozn, duke i ber hulumtimet personale me solln ne piken qe ta kuptoj se ka nj fuqi me e madhe se sa un, pra nje burim i gjith jets dhe inteligjencs. Prandaj i gjith ky koncept ka te beje me arritjen e nje niveli te tille te persoshmerise ku ne do te mund ti bashkohemi atij burimi (perndis) prej nga edhe erdhm (kometi im Timianonimi: sikur te budistt qe mundohen ta arrijn nirvann).

  A ka mundsi qe bota e shpirtrave te jet zbavitse?

  Sipas mendimit tim duhet te behet e ditur qe bota e shpirterave eshte vend i humorit dhe zbavitjes. Nuk eshte krejt biznes apo dicka serioze sic e kam sqaruar ne kapitujt e ndryshm te librave qe i kam shkruar ne kt tematik. Gjithashtu i kemi vendet per pushim dhe rekreacion . Kam pasur shume klient qe me kane treguar se luajn lojra, si psh kur ndahen ne dy grupe dhe ndeshen ne mes veti si makinat ne parkun zbavits dhe bejne nj przierje te energjive dhe inteligjencave te tyre, ose loja tjetr duke ja hedhur nje topth te energjis njeri tjetrit. Ka dhe loja tjera asi ezoterike, si ato kur shkojn neper botera tjera ku nuk ka jetesa humane per te luajtur njeri me tjetrin.

  far mund te tregoni pr boterat tjera?

  Ajo cfare sht interesant te flitet me klientt qe jan ringjallur ne planet tjera sht ngjashmria me ne ktu. Ata njerke qe ringjallen ne toke si duket ju plqen qe te ringjallen edhe ne boterat tjera ne nj ambient te ngjashm. Pr shembull kur mbaje ligjrata para nj audience me te madhe shpeshher un i pyes njerzit se sa prej tyre ju kujtohet se kane pare ndrra ne te cilat kane mundsi te fluturojn – zakonisht deri ne 75% prej tyre do ti ngrinin duart ne shenje pohimi? Mandej e pyes audiencn se sa prej jush ju kujtohet qe keni pare ndrra qe mund te notoni nen uj dhe te jeni ne gjendje te merrni ajr dhe qe jeni nj forme e jetess shume inteligjente- diku me se gjysma do te konfirmojn nj ndrr te tille. Mandej i pyes se sa prej tyre kane qene gjigante ne ndrrat e tyre dhe do gj tjetr ka qene me e vogl se sa ata- vetm disa do te konfirmojn nj ndrr te tille. Mandej i pyes se prej tyre kane pare ndrr qe jan shume te vegjl –dhe vetm nj apo dy veta do te pohojn kt prej nj grupi prej 100 vetave. Kjo tregon se ndrrat tona na tregojn shume pr prvojat tona te mparshme ne boterat tjera. Kam pasur mjafte klient qe me kane thane se kane qene krijesa shume inteligjente qe mund te fluturojn ne boterat tjera si dhe te tille qe me kane treguar se kane notuar nen uj dhe si i kane qytetet nnujore apo nje element i ngjashm me ujin dhe ata nuk duken si balena apo delfin edhe pse ka edhe te tille por me tepr duken si krijesa mitologjike.

  Pjesa 4 – vetm sa ta prfundoj prgjigjeje ne kt pyetje

  Pr mua jan interesant kto gjera se un mendoj qe nje numr i madh i mitologjive qe ne i njohim mund te kane prejardhjen prej ktyre kujtimeve ne kto botera tjera. Me duhet te ju them se ka klient qe nuk kane prvoja tjera te ringjalljes ne planet tjera prve ktyre ne tok.
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 5. #185
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Univers
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Timianonimi & Darius.

  i Lexova postimet dhe personalisht po heq nje paralele, midis shkrimeve (per te qene brenda temes) dhe nga eksperienca ime dhe e te tjereve. Teorikisht Shpirti nuk VDES!?, por vdes TRUPI biologjik, Njeriu lind bebe (pa rrudha), i RI (i fuqishem ne fizik, psikologjikisht, emocionalisht....Me pak RRUDHA) Meso-moshe (fuqite fillojne ne renie te lire.....pak me shume RRUDHA) dhe Plak (i rrudhosur nga te gjitha anet), pra kemi te bejme me nje renie GONGU, qe ora e mesimit ne toke po mbaron??? Nje tregim i MIKES time: mbaj mend si ne enderr qe sa vinte dhe dukej sikur behej realitet, qe isha ulur kambekryq, dhe para meje nje kanister, para meeje kalonin disa tipa te veshur si me pelerine, nuk ua shihja fytyren, dhe me hidhnin ne kanister disa si monedha te ndriteshme, kur u mbush kanistra "ata/ato" erdhen serish dhe mi moren te gjitha ato qe kishin hedhur ne kanister.

  Sipas saj: monedhat ishin Fuqite qe ajo po merrte,dhe marrja serish e moonedhave ishte se asaj i kishte ardhur ora qe ajo te shpaloste te gjitha fuqite e saj. Sipas disa analizave(personale) keta tipe personash ndahen ne 2-3 tipe.

  Tipi 1, pasi kalojne ne vdekje klinike (jo te gjithe) nga nje jete dhe njeri normal qe ishin me pare, kthehen ne jete me nje fuqi, parashikuse,sheruese.. Dhe per kete kam nje rast personal) (mos eshte kjo nje terheqje veshi per "detyrat ne toke".

  Tipi 2,njerez qe pretendojne qe fuqite i kane te fituara ndermjet librave fetare(psh hoxhet), ose trasheguara nga gjyshja,gjyshi,ose dikush i lidhur biologjikisht me ta.

  Tipi 2 ne disa raste kane fuqi, pak me te shumta, ose Fuqi vepruese me te madhe se grupi 1 por jane pak a shume ne te njejtin Rang, ose 2-3 shkalle me lart.

  Tipi 3, jane te LINDUR (lexoni me siper Endren), kane Fuqi shume here me te madhe se te dyja tipet se bashku, pra dhe nqs te dy tipet do ti kundrviheshin tipit 1, do te ishte e pa mundur qe te fitonin, dhe Fuqite e tipit 3, jane te pa thyeshme, dhe vendimet e Pavarura qe mund te marri tipi 3, kundrej 2 te pareve, jane gjithmone te kundershtueshme nga 2 tipet 1&2, por e pa mundur per ta qe keto vendime te Mposhten. Disa vecori te tipit 3, Fuqi parashikuese te madhe,ndihmuese,sheruese (jo te gjitha semundjet,se pse jo ???????) mbivepruese, nuk lexojne ose veprojne kurre mbi gjera te ERRETA si psh rroba, naten.... Vendi i punes se tyre eshte gjithmone ne nje lartesi normale mesatare, gjithmone kane hapesire nga Lindja e Diellit, dhe Perendimi i Tij, nuk flasin, ose te thone kurre (vetem ne raste te vecanta) drejperdrejt, psh: se cfare ka ndodhur, si ndodhi, dhe nga kush, dhe nqs "Gabojne" e pesojne shume rende (nga dikush tjeter, ose te tjere), kane gjithmone nje pasues, me te cilin nuk kane asnje lidhje biologjike. Pra me pak fjale te nderuar forumista, ka shume pyetje te cilave mund tju japim nje pergjigje deri diku, qofte dhe nga ana shkencore, sepse mendoj se per te dhene nje ose disa pergjigje te sakta ose jane Fallco, ose te mundura deri diku. Per mendimin tim asnjeher nuk eshte bardhe e zi, dmth ideja personale eshte, qe mbase dhe fuqite midis tyre, NDAHEN, ose dhe ata qe i zoterojne ndahen, PSE & PERSE????

  Tung te gjitheve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 02-11-2008 m 20:04

 6. #186
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Skeptiket ne lidhje me regresionin hipnotik dhe rimesherimin

  Me qellim qe te kemi nj shqyrtim te balancuar te fenomenit te kujtesave te jeterave me te hershme ne ket postim do te ju prcjelli ate cfare thon skeptiket si dhe faktet e tyre ne lidhje me kt fenomen.

  Regresioni ne jett e kaluara

  Sipas skeptikeve sht mundsia e madhe qe ata persona qe nen hipnoze i kujtojn jetrat e kaluara ne te vrtet kane te bjn me nj kujtese te rreme. Kto kujtime jan nj produkt i pastr i imagjinats qe sht shkaktuar nga sugjerimet e hiponotistit qoft ne mnyr te qllimshme apo te paqllimshme! Kujtimet e tilla ne te vrtet mund te jen nga jeta e tyre e hershme te cilat vetdija e tyre i ka harruar?

  Psikologu Robert Baker ka demonstruar se besimi ne ringjallje (reinkarnim) rimesherim sht tregues se a do te kt subjekti (pacienti apo klienti ne rastin konkret) nj kujtes te jetrave te jetuara me pare deri sa ju ehte nnshtruar regresionit hipnoterapeutik. Me tej Bakeri ka dshmuar qe ajo far beson klienti do te kt ndikim te rndsishm ne seancn e regresionit hipnotik.

  Ja eksperimenti i tij ne kt drejtim. Prej nj grupi prej 60 studenteve ai i ka ndare ata ne tri grupe. Grupit te pare i ke thn se ata do ta prjetojn prvojn me nj terapi te re e cila do te mund te ju ndihmoj ne kujtimin e jeterave tjera te jetuara me par. Pas regresionit hipnotik deri ne 85% te studenteve ne kt grup kane arrite ti kujtojn jeterat e tyre te mhershme! Grupit te dyte i ka thn se ata do te msojn pr nj terapi te re e cila mund te ket sukses ose mos te ket sukses ne kujtimin e jeterave te kaluara. Ne kt grup deri ne 60% te tyre kane arrit ti kujtojn jeterat e tyre te mhershme! Grupit te trete i ka thn qe teorit ne lidhje me kujtimin e jeterave te kaluara sht marrzira dhe qe njerzit normal ne prgjithsi nuk i kujtojn jeterat e kaluara. Vetm 10% nga ky grup ka pasur kujtime te jeterave te mhershme!

  Rasti i njohur si Bridey Murphy qe rezultuan ne kujtesa te rreme

  Bridey Murphy ishte nje grua qe kishte jetuar ne shekullin e 19 ne Cork ne Irland. Virginia Tighe ne Pueblo te Kolorados ne vitin 1952 deri sa ishte nen hipnoze gjate nj regresioni hipnotik ju kujtua qe ne jetn e mparshme ishte Bridey Murphy dhe fliste me theksin irlandez! Deri sa ishte nen hipnoze ajo kndonte kng irlandeze te asaj kohe dhe tregonte tregime irlandeze! Pasi qe rasti u be shume i njohur gazetat i drguan raportuesit e tyre ne Irland pr ta hulumtuar rastin. Nuk dihet se a ka ekzistuar ndonjehere zonja Bridey Murphy qe ka jetuar ne irlande ne shekullin e 19. Mirepo , nje gazete e quajtur “Chicago American” e gjeti nje zonje me ate emer ne Wisconsin (ShBA) qe jetont ene shekullin e 20! Bridey Murphy Corkell jetonte ne nj shtpi matan rrugs ku ishte rritur Virginia Tighe (ajo qe e kujtonte jetn e kaluar me emrin Bridey Murphy). At far kishte raportuar Virginia Tighe gjate hipnozs nuk ishin kujtimet nga jeta e kaluar por kujtime nga fmijria! Pra kujtimet e saj ishin nj imagjinate, kujtime konfuze, mashtrime apo kombinim i te triave.

  Shiritat Bloxham

  Shiritat Bloxham jane nje grupazh e me teper se 400 incizimeve te sesioneve te regresionit hipnotik ne jeterat e kaluara te bra nga hipnoterapeuti Arnall Bloxham. Prmbajtja e shiritave sht botuar ne gazetn “Sunday Times” (gazete Britanike) ne vitin 1970.

  Ne at kohe Jeffrey Iverson , nj producent i BBC i zgjodhi disa tregime nga shkrimet e bra nga kta shirita me qellim te shqyrtimit te tyre pr te verifikuar se a mund ta kalojn testin e kohs. Ai ne shqyrtim e morri rastin e Ann Evans (pseudonimin e nj zonj 30 vjeare e cila kur ju ishte nnshtruar regresionit hipnotik i kishte kujtuar 6 jetesa te mhershme).

  Zonja Evans nen hipnoze ishte kujtuar se ne jeten e pare (at me te e hershme) kishte qen nje zonje me emrin Livonia, bashkshortja e Titus qe ishte tutor i njerit prej djemve te Constantiusit nj guvernatori Romak ne York gjate shekullit te 3-te. Ne vitin 1189 ajo ishte Rebecca bashkshortja e nj jahudie te pasur qe i huazonte te holla te tjerve, gjithashtu ne York. Ne vitin 1450 ajo ishte Alisoni, nj shrbtore egjiptiane ne nj shtpi te nj francezi me emrin Jacques Coeur. Ne shekullin e 16 ishte Anna. Ne vitin 1702 ishte Ann Tasker qe jetonte ne Londr. Ne fillim te shekullit te 20 kishte qene Motra Grace, nj murgeshe qe jetonte ne Iowa.

  Producenti i BBC, Iversoni beri hulumtimin e te dhnave neper arkivat e shteteve prkatse dhe arriti te gjente nj numr te fakteve qe prputheshin me tregimet e Ann Evans! Ai u pajtua me prmbajtjen e shiritave Bloxham se kta shirita japin nj prove te fuqishme ne lidhje me ringjalljen (reinkarnimnin) apo rimesherimin.

  Gjithashtu edhe Melvin Harris beri hulumtimin e ktyre shiritave pr ta dshmuar hipotezn e mashtrimit. Ai beri ekzaminimin e letrsis artistike si dhe historis se njohur dhe arriti te gjej disa fakte interesante, duke prfshir edhe ato qe e kontradiktonin tregimet e zonjs Evans.

  Sipas Harris-it Lavonia (kujtesa e pare e znj Evans) bazohej ne novelen e Louis de Wohl te vitit 1947 te titulluar “Pylli qe jeton”. Personazhet e ktij libri shfaqen me regresionet e zonjs Evans se bashku me figurat historike. Novela ne fjale tregon tregimin e njjte me zonje Evans, a ishte kjo rastsi?

  Tregimi i Rebecces (kujtimi pr jetn e dyte te znj Evans) si duket ishte bazuar ne nj radio shfaqje ne lidhje me masakrn e York-ut. Tregimi i Alisonit (kujtimi pr jetn e trete) bazohej ne noveln e Jasques Coeur te titulluar “Njeriu i te hollave”.

  Sqarime me te detajuara mund ti gjeni ne fjalorin skeptik, ne faqen e mposhtme:

  http://www.skepdic.com/pastlife.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Timianonimi : 04-11-2008 m 06:04
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 7. #187
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Dr. Brian Weiss ne lidhje me regresionin dhe progresionin e klienteve

  ups gabim, te njejeten postim e percilla dy here ne forum! kerkoj ndjese. Shihne postimin me titull te njejete ne postimin qe pason.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Timianonimi : 09-11-2008 m 08:54
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 8. #188
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Dr. Brian Weiss ne lidhje me regresionin dhe progresionin e klienteve

  Dr. Brian Weiss, ka diplomuar ne Universitetin e Kolumbis dhe shkolln e medicins ne Yale. Ai sht kryetar i Departamentit te Psikiatris ne Mount Sinai qendrn medicinave ne Maiami. Ai gjithashtu sht autor i disa librave ne temn e regresionit(prapavajtjes) ne jeterate kaluara si dhe ne progresion hipnoterapeutik, gjegjsisht drgimine klientit prmes hipnozs ne jeterat e ardhshme!

  Librat e tij jan:

  1. Many Lives, Many Masters (Shume jetra, shume mjeshtr)
  2. Through time into healing (Prmes kohs deri tek shrimi)
  3. Only love is real (vetm dashuria sht e vrtet)
  4. Messages from the masters (Porosite prej msuesve)
  5. Same soul , Many bodies ( Shpirti i njjt, shume trupa)
  6. Mirrors of Time: Using Regression for Physical, Emotional and Spiritual Healing (Pasqyrat e kohs: Prdorimi i regresionit pr shrimin trupor, emocional dhe shpirtror).
  7. Meditation: Achieving Inner peace and traquility in your life (Meditimi: Arritja e paqes se brendshme dhe qetsis ne jetn tuaj)
  8. Eliminating stress, finding innr peace (eliminimi i stresit, gjetja paqes se brendshme)
  9. Healing the mind and Spirit cards(Shrimi i mendjes dhe kartelat e shpirtit)

  Faqe zyrtare e Dr. Brian Weiss:

  http://www.brianweiss.com/


  Prmes ktij postimi po ju prcjelli intervistn e Dr. Brian Weiss qe zgjate diku rreth 2 ore, gjat se cils tregon pr klientt e tij dhe tregimet e tyre ne lidhje me jetn ne mes jeterave si dhe prvoja e tyre ne jeterat tjera. Materiali sht i gjat pr ta prkthyer por do te ju rrefej vetm disa pjese te intervists se tij te cilat dallojn nga ato te Dr. Michael Newton.

  Rast interesant dhe si dshmi e rinakrnimit, rimisherimit apo ringjalljes sht ai i nj zonje qe jeton ne ShBA dhe te cils i kujtohet jeta e saj e mparshme si nj nn ne nje fshat te Irlands! Kjo zonje kthehet ne Irland dhe sht ne gjendje ti gjej fmijt e saj (te cilt jan me te moshuar se sa vete ajo). Sipas dshmive fmijt e saj ju jan dhn familjeve te ndryshme pr ti rritur dhe shumica e tyre nuk jan njohur me njeri tjetrin e as qe e kane ditur qe kane vellezer dhe motra tjera por nena e tyre e ringjallur arrin ti bashkoj ata!

  Rast tjetr sht rasti i nj zonje Kineze e cila vjen tek Dr. Weiss ne ShBA pr nj sesion hipnoterapeutik. Gjate ksaj seance ajo e angazhon nj prkthyes te gjuhs Kinezo-Angleze pasi qe nuk dinte edhe as nj fjal te gjuhs Angleze. Gjate regresionit hipnotik asaj i kujtohet qe ne jetn e kaluar ka jetuar ne nj qytet te SHBA-ve dhe prnjher fillon te flas rrjedhshm gjuhen Angleze! Nga habia prkthyesi tani fillon ta prkthej gjuhen Angleze ne gjuhen Kineze pr Dr. Weiss deri sa ai e ndrpres at.

  Si dshmi tjetr sht rasti i dy fmijve te vegjl (nse me kujtohet ishin tre vjear) te cilt flisnin ne mes veti ne nj gjuhe te tyre! Pas nje ekzaminimi vrtetohet qe ata flasin ndermeje veti ne nje gjuhe te lashte qe tani ishte gjuhe e vdekur!

  Per dallim teDr. Michael Newton ky hipnoterapeut porvec regresionit bene edhe progresionin e klientve te tij, gjegjsisht i drgon ne jeterat e ardhshme dhe ne kt mnyr mson ne lidhje me te ardhmen e planetit tone. Mandej tregon per rastet e klientve qe pohojn qe kane jetuar ne planett tjera dhe qe planeta e tyre sht shkatrruar, kurse ata kane ardhur ne toke para me se 60000 viteve dhe se gjeja kane fshehur dshmit e ekzistimit te tyre deri sa njerzit te jene te gatshm dhe te pjekur ti zbulojn kto dshmi dhe njohurit e tyre etj.


  Ja intervista e Dr. Brian Weiss (mund te gjeni edhe intervista tjera te tij):

  http://www.youtube.com/watch?v=OvsMjQ61OUY

  http://www.youtube.com/watch?v=UBvdM...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Rz-hK...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=7NyUC...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=9jGX0...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=yCicl...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=ngu6F...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=ngu6F...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Yk6Sg...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=1PTkH...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=prtbk...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=oyjM4...eature=related
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 9. #189
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2008
  Postime
  499
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une mendoj se gostet (nuk po i quaj fantazma sepse kjo emertese shqipe e nxjerr direkt se jane te paverteta) jane te paverteta dhe se nuk egziston asnje lloj shpirti ne to. Une mendoj se keto jane dukuri qe mund ti shpjegojme deri diku edhe fizikisht. P.sh; Mendoj se gostet jane mbetje energjitike te paakumuluara nga mjedisi si pasoje e rrezatimit te forte dhe te paakumulueshem per nje kohe te gjate qe ka leshuar i vdekuri ne ate moment te vdekjes se tij. Ne momentin kur nje njeri i gjalle kalon ne ate mjedis neuronet fillojne te marrin frekuencat e para te ketyre valeve elektromagnetike. Ato vetiu i rregullojne keto frekuenca duke kthyer ultratinguj ne vendin energjitik. Syri fillon dhe e percepton pjesen e energjise dhe arrin te shohe shembelltyren e te vdekurit qe nuk eshte gje tjeter pos energji. Pastaj nga frika truri fillon dhe e merr nen kontroll kete energji ( theksoj truri pa pjesen e mendjes) pastaj kjo enrgji e personit te vdekur fillon te levize per llogari te trurit tone dhe ne fund ne largohemi plot frike nga dicka qe nuk ka aftesi te beje asgje. Keto jane gostet, gjera pa piken e vleres dhe qe nuk kane asgje te pazakonte. E njejta gje mund te thuhet per zerat qe prodhojne qe i degjojme me ane te sonareve me infratinguj dhe ultratinguj.

  Sa i perket rrjedhimeve te temes ku lexova disa poezi ketu larte nga disa te cmendur qe tregojne per format e jetes pas vdekjes keto me duken marrezi.
  Pa pike kuptimi!

 10. #190
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Jam dakort qe jane dukuri qe mund te shpjegohen deri diku dhe fizikisht, por jo me shkencen e sotme. Nje dite cdo gje qe na rrethon do jemi ne gjendje ti japim pergjigje shkencerisht, per momentin ajo qe nuk e perkufizojme dot do mbetet ose mistike, ose nen shigjetimin e skepticizimit ose thjesht fantazi. Fantazmat nuk mund te kene shpirt pasi praktikisht eshte vete shpirti ai qe paraqitet ne forme eterike. Disa mendojne se eshte energji plazmore ose ajo force vitale qe kemi brenda dhe qe perben shpirtin. Disa mendojne se eshte thjesht kalimi nga gjendja 'primordiale' (megjithese une do e konsideroja si shume te larte) ne nje gjendje fizike, te prekshme, te dukshme per tu rikthyer perseri ne origjine e gatshme tja filloje nga e para. Ska rendesi se cfare besojme apo jo. Fenomeni eshte i vertete, quaje fantazem, quaje forme energjie, quaje gjendje astrale...ai ekzsiton dhe nuk mund te shpjegohet ne menyre konvencionale. Eshte mire te lexohen tregimet e atyre qe kane kaluar vdekje klinike ose eksperience afer vdekjes. Kane dicka te perbashket sic kane dhe vecorite e tyre. Hajde shpjegoja ketyre njerezve ti qe ajo qe kane pare dhe provuar eshte thjesht vale elektromagnetike apo thithje te ketyre valeve nga neuronet. Shkenca e sotme nuk eshte ne gjendje te japi shume pergjigje dhe si e tille nuk mjafton te merret si pike referimi. Dikur per shkencen bota ishte e sheshte. Dje po per kete shkence energjia atomike ishte e pamundur. Para 1 ore antigraviteti ishte teorikisht dhe rrjedhimisht shkencerisht komplet i pamundur. Shkenca zhvillohet dhe ndryshon ne raport te drejte me botkuptimin e njerezve. Sa me shpejt te hapen mendjen aq me shpejt shkenca do arrije te japi pergjigje qe sot nuk jepen dot.

 11. #191
  i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
  Antarsuar
  09-07-2008
  Vendndodhja
  Freie Hansestadt Hamburg
  Postime
  157
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Timianonimi Lexo Postimin
  Syte e Tigrit,

  Sic e ceka ne postimin tim, une mendoj qe deri ne 99% jane mashtrues e te semure psicik, mirepo 1% te tyre nuk mundesh ti fusesh ne keto kategori? Ndoshta ju keni pasur fat dhe keni hasur ne ata qe i takojne atyre 1%?

  Mirepo duhet ta keni parasysh se keto raste jane shume te rralla dhe qe do te ishte mendjelehtesi dhe naivitet te besohet menjehere pa e studjuar ne menyre te mirefillte fenomenin si dhe per ti eliminuar te gjitha sqarimet tjera racionale!

  Nje pervoje te ngjajshme kam pasur edhe vete para me se 9-10 viteve, kur rastesisht jam takuar me nje kinez ne rruge me te cilin nuk ishim takuar asnjehere ne jete dhe ai parashikoj jeten time! Ne ate kohe kjo per mua ishte si nje zbavitje (sikur horoskopi i cili me duket qesharak)! Mirepo per cudi ato cfare me tha ai u realizuan te gjitha!! Gjerat qe i parashikoj nuk ishin ndonje gje qe te gjithe ne i kemi te perbashketa dhe qe i ndodhin me se 90% te njerezve, si psh ato te stilit "do te takohesh me nje person apo do te dashuron nje person, si dhe gjepura te tilla" por ishin shume specifike per jeten time, dhe ja ndodhen te gjitha! Pra nuk tentoje leximin e ngrohte si njera prej metodave te mentalizmit!

  Ai nuk me pyeti asgje qe dmth nuk e zbatoj leximin e ftohte si nje prej metodave te mentalizmit per te cilat shkruajta me heret, pasi nuk me njijhte dhe une isha vetem duke shetitur dhe une vete ju afrova atij, nuk ka pasur mundesi ta zbatoj as leximin e nxehte, as gjuhen Angleze nuk e njihte mire, e fliste mjaft dobet, por ja arrija ta kuptoja se cka deshiron te thote. Nuk ishte as rasti qe une e paramendoja se cka deshiron te me thoshte, se nuk flisja fare por vetem e degjoja). Per mua kjo ka mbetur ende enigme deri ne diten e sotme edhe pse jam munduar te gjej sqarim racional por pa donje sukses!!!
  E kam une nje pergjigje racionale. Fare e thjeshte, ti e ke besuar kinezin. Besimi eshte mekanizmi me i fuqishem shpirteror.

 12. #192
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Alpha Virginis, mos e harro se si e ka emrin kjo teme dhe se ne cfare nenforumi eshte hapur.

 13. #193
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Alpha_Virginis Lexo Postimin
  E kam une nje pergjigje racionale. Fare e thjeshte, ti e ke besuar kinezin. Besimi eshte mekanizmi me i fuqishem shpirteror.
  Alpha_Virgins,

  Kjo eshte dicka personale dhe jashte temes, mirepo sa per sqarim realizimi i parashikimit qe u be nga kinezi ne kvartin kinez te nje qyteti perendimor duke e shiquar shuplaken e dores sime nuk kishte te bej asgje me besimin tim, se per mua ishte nje zbavitje e momentit. Nuk i besoja se ato cfare parashikoj nuk ishin te parapara si rrjedhim normal(apo konsekeunce) i jetes sime -ishin plotesisht te papritura. Gjithashtu nuk isha une qe ne menyre te pavetedijshme ndihmova te realizohen parashikimet, ne te kunderten kisha harruar fare per ato parashikime -vetem kur ndodhen mu kujtuan! Kinezin e pagova nje shume te vogel te hollash nga kureshtja pasi qe kur isha fare i ri e kisha nje liber ne lidhje me leximin nga shuplaka e dores e qe mu duken gjepura ato qe i lexoja ne ate kohe, por ja ate dite kisha kohe per "gjepura" dhe per nje "eksperiment" te vogel e te lire!

  Nese mendon ne "ligjin e terheqjes" apo si e quajne keta te new age e qe elaborohet ne me detaje tek filmi dokumentar sekreti ("secret" ) as kjo nuk qendron(edhe ashtu nuk i besoj kesaj teorie) se as qe i kam vizualizuar ato parashikime e as qe kam menduar fare per to. Nese mendon ne "akashic records" as ne to nuk besoj... shpresoj qe u qartesua? Une per nga besimi duhet te jem ne mes te ateistit dhe agnostikut?

  Mirepo vlen te citohet Carl Gustav Jungu ku me nje rast pohon "...se rastesite apo koincidencat ndodhin me teper se sa lejon teoria e gjasave!..."
  Ndryshuar pr her t fundit nga Timianonimi : 11-12-2008 m 10:35
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 14. #194
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nje pervoje te ngjajshme kam pasur edhe vete para me se 9-10 viteve, kur rastesisht jam takuar me nje kinez ne rruge me te cilin nuk ishim takuar asnjehere ne jete dhe ai parashikoj jeten time! Ne ate kohe kjo per mua ishte si nje zbavitje (sikur horoskopi i cili me duket qesharak)! Mirepo per cudi ato cfare me tha ai u realizuan te gjitha!! Gjerat qe i parashikoj nuk ishin ndonje gje qe te gjithe ne i kemi te perbashketa dhe qe i ndodhin me se 90% te njerezve, si psh ato te stilit "do te takohesh me nje person apo do te dashuron nje person, si dhe gjepura te tilla" por ishin shume specifike per jeten time, dhe ja ndodhen te gjitha! Pra nuk tentoje leximin e ngrohte si njera prej metodave te mentalizmit!
  Q mund t ndodh nj parashikim, apo se mundet nj njeri t parashikoj, nganjher me qllim, e nganjher spontanisht, nuk e v n dyshim. Pra e besoj fenomenin si fenomen, por jo do fenomen t veant.

  Ai kinezi, qndron n rrug. I bn 1000 falle n dit. A ka fuqi mendore kaq shum?

  Shpjegimi im sht ajo teori q ti nuk e beson.

 15. #195
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Timianonimi Lexo Postimin
  Alpha_Virgins,

  Kjo eshte dicka personale dhe jashte temes, mirepo sa per sqarim realizimi i parashikimit qe u be nga kinezi ne kvartin kinez te nje qyteti perendimor duke e shiquar shuplaken e dores sime nuk kishte te bej asgje me besimin tim, se per mua ishte nje zbavitje e momentit. Nuk i besoja se ato cfare parashikoj nuk ishin te parapara si rrjedhim normal(apo konsekeunce) i jetes sime -ishin plotesisht te papritura. Gjithashtu nuk isha une qe ne menyre te pavetedijshme ndihmova te realizohen parashikimet, ne te kunderten kisha harruar fare per ato parashikime -vetem kur ndodhen mu kujtuan! Kinezin e pagova nje shume te vogel te hollash nga kureshtja pasi qe kur isha fare i ri e kisha nje liber ne lidhje me leximin nga shuplaka e dores e qe mu duken gjepura ato qe i lexoja ne ate kohe, por ja ate dite kisha kohe per "gjepura" dhe per nje "eksperiment" te vogel e te lire!

  Nese mendon ne "ligjin e terheqjes" apo si e quajne keta te new age e qe elaborohet ne me detaje tek filmi dokumentar sekreti ("secret" ) as kjo nuk qendron(edhe ashtu nuk i besoj kesaj teorie) se as qe i kam vizualizuar ato parashikime e as qe kam menduar fare per to. Nese mendon ne "akashic records" as ne to nuk besoj... shpresoj qe u qartesua? Une per nga besimi duhet te jem ne mes te ateistit dhe agnostikut?

  Mirepo vlen te citohet Carl Gustav Jungu ku me nje rast pohon "...se rastesite apo koincidencat ndodhin me teper se sa lejon teoria e gjasave!..."

  Shiko se per mendimin tim ka disa gjera qe nuk shkojne ketu.
  Pike se pari e ke keqinterpretuar fjalen besim qe ju referua Alpha me lart. Po c'pune ka ateisti dhe agnostiku ketu nje here ? Fjala besim nuk presupozon a-priori Zotin apo fene, eshte shume me e gjere se sa kaq. Pra mund te besosh ne dashuri, ne Zot, ne magji, ne fantazma, ne rastesi, ne shkence e ku di une se cfare.
  Se dyti, personalisht e shoh shpjegimin e Alphes vertete racional dhe te arsyeshem. Ti e ke besuar kinezin ( theksoj ketu qe te gjithe historine tende e marr si te mireqene sepse nuk kam pse te dyshoj ne fjalet e tua ).
  Perpiqesh te argumentosh se nuk ke vepruar me qellim dhe i kishe harruar fare fjalet e tij. E vertete, ashtu eshte. Por kjo nuk do te thote qe nenvetedija jote ka bere te njejten gje. Madje fakti qe ne ndergjegjen tende ti as qe i mban mend ato dhe papritur te kujtohen te gjitha fjalet atehere kur fenomeni ndodhi, perforcon edhe me teper se ato parashikime kane qene gjithe kohes te fshehura brenda teje.
  Ky eshte mendim im

 16. #196
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Une mendoj se fuqia e parashikimit ne shumicen e rasteve qendron tek sugjestioni, ne pjesen e mbetur..ende s'gjej shpjegim!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 17. #197
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pratolini,

  Nuk mendoj qe e kam keqinterpretuar fjalen e Alpha_Virgins, kete mund ta kuptosh nga teksti qe u mundova ta sqaroj me fjalet ne vazhdim: "...Gjithashtu nuk isha une qe ne menyre te pavetedijshme ndihmova te realizohen parashikimet, ne te kunderten kisha harruar fare per ato parashikime -vetem kur ndodhen mu kujtuan...,

  Sa i perket "ateistit dhe agnostikut" kete e ceka ta sqaroj qendrimin tim ne lidhje me "acashic records" qe kane te bejne me besimin Hindu dhe qendrimin theosofike (apo si perkthehet ne gjuhen shqipe theosophical) e fjala eshte per kinse njohurite mistike te ruajtura ne rrafshe jo fizike e qe permbajne njohurine e gjithe njerzimit si dhe jeten apo fatin e secilit prej nesh. Gjithashtu me kete u mundova ta sqaroj besimin tim ne lidhje me "new age" dhe "ligjin e terheqjes" (shih filmin secret dhe do ta kuptosh ku e kam fjalen).

  Keto realizime jane personale dhe nuk mund ti ndaj me ju porvec njeres(shih me poshte), por edhe njeher po e ceku se nenvetedija e ime nuk ka mundur te ndikoj ne realizimin e tyre se ne shumicen e tyre nuk jane vare fare prej meje apo prej veprimeve te mija!

  Sa per ilustrim, kete mund ta tregoj: Punoja si inxhinjer Softueri ( programer) ne nje kompani e cila ishte .ltd ne ate kohe, e kinezi me parashikoj nje shume te madhe te hollave te cilat do ti kam ne dispozicion por nuk do te mund ti harxhoj dhe do te zhduken! Pas parashikimeve te tij kompania ku punoja u shendrrua .plc (shoqeri aksionare). Ne punetorve na u dha mundesia (kontraten e neshkruam) per ti blere aksionet e komapnise per nje shume simbolike nese qendrojme me kompani per 3 vite (shitblerja do te behej pas tri viteve por me cmimin simbolik). Vlera e aksioneve pasi kompania u fut ne treg te aksioenve u dhjetefishua, me sakte 30-fishua ne krahasim me vleren qe kishim drejte ti blenim pas tri viteve! Gjate tri viteve ne pritje ndodhi rrezimi i kullave binjake, tregu i aksioneve ra, aksioent e kompanise sime filluan te binin gjithnje. Ne momentin kur une i bleva kishin vlere 10 fish me pak se ne kohen kur e kishin maksimumin! Une nuk i shita me shprese se do te rriten prape, gabova kompania bankrotoj-une i humba te gjitha aksionet qe ne nje kohe kishin vlere sa per ti blere tri shtepi themi ne Prishtine ne ate kohe!

  Une nuk kam pasur te holla te tjera te cilat i kam pasur ne dispozicion e qe i kam humbur! Me kete them qe ky parashikimi u realizua, ne kohen e parashikimit as qe kam pasur ide qe kompania per te cilen punoja do te behet .plc-aksionare!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Timianonimi : 11-12-2008 m 12:15
  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

 18. #198
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Kam pare dosjet e KBG ruse ne dokumentar, te cilet ishin munduar te stervisnin nje fantazem per arsye spiunazhi. Fantazma kapej me rreze infra te kuqe, kishin arrit ta stervisnin deri diku, ama perfundimi ishte se "fantazma nuk ishte e besueshme ngaqe nuk bindej". Tani besoni ju apo nuk besoni... puna juaj.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 19. #199
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2008
  Postime
  499
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Parashikimi fetarisht eshte shume normal, por shkencerisht nuk ka pergjigje dhe as qe besoj se do te kete pergjigje gjer sa feja dhe shkencetarucet (jo shkenca dhe shkencetaret e vertete sepse ata kane bashkepunim por jane minorance) te kene nje relacion pa hasmeri. Kjo nuk ndodh kurre ne nje rreth kaq te gjere dhe per kete arsye nuk do te pranohet kurre pseudoshkencerisht se ka gjallesa te padukshme ne toke ashtu sic ato te dukshmet. Dhe tmerri ne kete mes tregohet se fundmi ne prirjen per te lidhur disa fenomene qe lidhen me keto krijesa, me disa UFO e budallalleqe te tjera si keto. Hyra shume ne fe por cfare ti besh se ajo eshte e pranishme kudo...

 20. #200
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Antarsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Apollyon,

  E kam pare dokumentarin e KGB-se (si dhe filmin bardh e zi kur fantazma e levizte gjesendet)dhe kam shkruar per te diku ne kete forum me heret, ishte interesant dhe bindes. Si duket KGB-se nuk i ka penguar kjo qe ka qene kunder bindjes komuniste ne lidhje me materjalizmin, i ka interesuar vetem shfrytezimii fantazmes ne luften e ftohte!

  Sidoqofte qe mos te dalim nga tema po ju dergoj nje film dokumentar te Britanise se Madhe ku mund ti shihni personat te cileve i kane ndodhur gjera te frikshme nga fantazmat apo cfardo qe ishin ato. Ne film flasin personat e vertet derisa gjate rikonstruktimit te ngjarjes jane aktoret ata te cilet e luajn rolin e tyre(secili le te gjykoj vete se sa jane te besushme tregimet e tyre):

  BRITAINS MOST TERRIFYING (1/6 ... 6/6)GHOST STORIES  I'll not commit the fashionable stupidity of regarding everything I can't explain as fraud-C.G. Jung

Faqja 10 prej 13 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sabit Idrizi
  Nga shigjeta n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 16-08-2017, 06:28
 2. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
  Nga Bani gjk n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
 3. Pr dshmitart e Jehovait
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:29
 4. Feja Islame
  Nga Muslimane n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
 5. Trupi dhe Shpirti
  Nga Fjala e drejte n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-03-2004, 16:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •