Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 152
  1. #81
    Ne te folmen e perditshme, haset shprehja

    "... nuk po bej dot hajer..."
    ne kuptimin qe personit (i cili nuk ben dot hajer) i ecin punet keq ne jete, eshte gjithmone i munduar, ne perpjekje te vazhdueshme per te zgjidhur hallet qe nuk kane te mbaruar...
    Pra ky njeri nuk gjen dot qetesi, nuk gjen dot prehje, nuk ka kohe te pushoje...

    Ky njeri i cili ne te gjalle nuk ben dot hajer, ne momentin qe vdes, fryma(shpirti) i tij pushon, bie ne prehje, duke u ngjitur (lartesuar) drejt Hyut, per tu perjetesuar prane tij.

    Shpjegimi i Baptist eshte shume interesant dhe bie dakort me te.
    Pjesen "xa" e ndeshim edhe tek "xi-xa" qe shkeputet nga zjarri dhe ngjitet lart.

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje-

    A mundet ndonjeni nga ju te me shpjegoj lidhshmerin,ngjajshmerin e emrit XERX te nje fshati ne KOSOVĖ me emrin DARD-an .
    Besoj se ka nje ngjajshmeri me emrin e qytetit te vjeter antik ARTA XERXES .
    Kur e dim se nje fshat afer keti fshati KOSOVAR ka emertim te shkive (serbve)
    Krusha qe mund te kuptohet emrimi i frutit DARDH .
    Pra emri XERXĖ e besoj se eshte emrim shum i lashte i ketij fshati dhe nuk permban origjinalitet ne tjera gjuhe perpos ne gjuhen SHQIPE .
    Nese ka ndonjeni qe me shpjegon me mire e falenderoj .
    pershendetje

  3. #83
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    XhGashi, ike shume larg.

    Me sa di une, Xerxe-djale i Darius I (jo Darius te forumit, se mos na ngaterrohet ndonje) ishte mbreti i Persise qe me amanet nga i ati donte te neshtronte Athinen. Beteja Termopileve nisi nen komnaden e Xerxes. Ka Xerxe dhe ArtaXerxe.

    Hitite na bene ca, tani po dalim edhe Farsi (nga fjala Persi) kasta Perse qe emigroi ne Indi. Po qe keshtu, une personalisht nuk kam pike dyshimi qe Greket e sotem jane pasardhes te atyre te lashte, qe paskeshin qene kusherinj te Perseve.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Ai qe ka patur rastin te kaloje mbi Uren e Shenjė ketu nė Xėrxe dhe te shikoje kėtė Kanal menjehere mendja do i shkoje se uji i Drinit qe kalon neper kete gryke nuk ishte natyrorė por i hapur me siguri nga dora e njeriut per te shprazur ujin e ketije liqeni te madh te Dukagjinit qe ende shifen edhe sot gjurmet e nivelit te ujit se deri ku shtrihej ky liqe i madh i kosoves perendimore.
    Nga kjo del se ketu gjate hapjes se ketije kanali edhe jane bere sakrifica humane ku lidhet ajo legjenda e murimit te nje gruaje (njesoje si rozafati) poashtu e ne Xerxe e jo ne KSEREKS si thuani ju, ka egzistuar ky qytet me kete emer shqipe qe duhet te quhej ndoshta NXENJE qe duhej hapej nje kanal vetem ne kete vend ngaqe ishte me se lehti sepse kishte gure qe nxirreshin nlehte.
    pra une mendoje se Xerxe duhet te kete origjinen nga ky emer, nxjerrja e gurve qe del me vone nga deformimi XERXE e jo Ksereks sipas sundimtarit perse edhe pse kemi te dhena se Ksereksi kaloi bosforin dhe pushtoi Thrakine e ndoshta edhe daradanine per ti versulur greqise nga veriu por kurresesi nuk e besoje qe ka lidhje Xerxa me emrin e ketije mbreti Persė.

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Falemnderit per shpjegimin tuaj Styxi , megjithate une vetem pyeta se kush mund te me shpjegoj per ngjajshmerin e emrit XERXA me emrin DARDAN dhe sa ekziston ngjajshmeria me emrin e artes se XERXES te mbretit DARIUS .
    Tani une po paraqes diē nga mendimi im per emrin XERX .
    Emrin XERX une e afroj me kuptim te drites, diellit , nxehtsis ,gaca , gjigja -XIXA ziermi - ziarri mesi- qendra etj.
    Gjithashtu germa X mund te jet edhe germa d dhe kendi d-delta ketu mund te shofim nga nje kend edhe emrin e shpendit DALLANDYSHE prej nje emertimi baz DARDYSHE .Pra kjo vjen nga forma e shpendit qe i pergjigjet germes X
    Gjithashtu emri dredhė ka te ngjaj te gjen bazen tek emeri XERXĖ-DREDHĖ
    Germa X paraqet qendren e botes anet- polet te piramida e Keopsit maja e saj.
    Gemra X eshte qendra e nje rrote qe ne gjuhen gjermane e gjen perkthimin adekuat AKS ne kuptim ne gjuhen shqipe germa iks .
    Te trupi i njeriut kjo GERM NUMER eshte qender, gjindet ne maj koke simbolizim i njejt me X apo nr 10 te figura qe kam vizatuar piramiden ., qe shpesh emertohet si DREDHA e kokes mesi i kokes ne ket rast paraqet djellin kurse flokėt - flakėt paraqesin flaken rrezet e diellit .
    Ndersa kerthiza paraqet mesin e lartsis se trupit apo ne tersi qendren e germes X barazpeshen qendren e dredhjes se trupit .
    ky ishte paksa mendimi im per emrin XERX, DARD,DREDH,DREDHZA,DALLDYSHE

    pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 30-06-2007 mė 08:01

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Pershendetje XhGASHI
    Po jap edhe une mendimin tim per fjalen XERX pasi ju keni dhene nje shpjegim interesant i cili i perqaset atij timit.Ne fillim dua ashtu sic kam thene dhe here te tjera te shpjegoj germen e pare te ketij emri pastaj kuptimin e plote te tij.
    Gema X per mendimin tim ka te beje me nxetesine ,xixen ,flaken dhe driten rjedhimisht.Nga pikpamja e ndertimit grafik te saj kjo germe eshte bashkimi i dy drureve ne veprim me njeri tjetrin qe sic e dime shkaktojne nxetesine dhe rjedhimisht zjarin.Ne pergjithesi te gjitha fjalet qe fillojne me kete shkrojne ose kane pjese perberese ne te kane te bejne me nxehtesine ,xixen,zjarin.
    Kur shqiptojme X e kam thene edhe here te tjera qe si te gjitha germat e alfabetit e kemi shqiptuar me tingullin XE ashtu sic edhe shqiptojme KE,TE,RE ME etj.Vecoria e gjuhes sone eshte se duke shqipetuar nje germe kemi shprehur edhe nje veprim njekohesisht,kete mund ta spjegojne me mire gjuhetaret e forumit.Pra te kthehemi ke Xja kur shqiptojme XE kemi thene XE=NXEHTE ne kuptimin e temperatures .XE=NXE ne kuptimin e te nxenit vend ,psh ky parking nxe 20 makina etj
    Emeri qe sollet ju XERX ka ne perberjen e tij dhe germen R .Tani me pak durim le te me falin forumistat te shpjegoj edhe kete germe pasi eshte mjaft e rendesishme ne deshifrimin e emrit XEREX.Kjo germe ne pergjithesi ka te beje me DRURIN si peme.Kur kam spjeguar germen P kam thene qe kjo germe perfaqeson
    frutin ,pemen dhe paraqitjen grafike e ka ose si nje frut qe detyrimisht ka dhe bishtin nen te ose kuroren e pemes me trungun e saj.Ndersa Rja eshte po pema por ne kuptimin dru .Kete shendrim e ben pikerisht bishti qe i eshte shtuar P per ta percaktuar si nje shkronje tjeter pra R.
    Tani le ta shikojme emerin XERX pasi u njohem me shkronjat e tij .Xerx per mendimin tim eshte perseritja llogjike DRURI CLIRON NXEHTESI...........

  7. #87
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ajzberg, ekziston vetem nje porblem i vogel ketu, tingulli x nuk ekziston, pyet Faikun per kete dhe arsyen perse ai nenshkruhej Konitza ne vend se Konica, ta zeme?

    C dhe X ne alfabetin tone jane tinguj te perfituar dhe ate mjafte vone. Poashtu c-x kane te njejten qender te shqiptimit vetem se x eshte forma inverze e te pares.

    Sepse perfitimi i saj u be nga takimi d+z per dallim nga (c) qe erdh zakonisht si perfitim i takimit t+z, duke qene se cifti "t" dhe "d" jane poashtu e njejta qender e shqiptimit rezultantat e tyre tingullore i nenshtrohen ndikimit te menyres se shqiptimit gjegjes. Pra inversiteti i tyre determinohet nga d dhe t qe eshte avers i te pares.

    X eshte krejtesisht tjeter gje...(do ta vazhdoj tjera here...),
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #88
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Dalan
    Ne te folmen e perditshme, haset shprehja

    "... nuk po bej dot hajer..."
    ne kuptimin qe personit (i cili nuk ben dot hajer) i ecin punet keq ne jete, eshte gjithmone i munduar, ne perpjekje te vazhdueshme per te zgjidhur hallet qe nuk kane te mbaruar...
    Pra ky njeri nuk gjen dot qetesi, nuk gjen dot prehje, nuk ka kohe te pushoje...

    Ky njeri i cili ne te gjalle nuk ben dot hajer, ne momentin qe vdes, fryma(shpirti) i tij pushon, bie ne prehje, duke u ngjitur (lartesuar) drejt Hyut, per tu perjetesuar prane tij.

    Shpjegimi i Baptist eshte shume interesant dhe bie dakort me te.
    Pjesen "xa" e ndeshim edhe tek "xi-xa" qe shkeputet nga zjarri dhe ngjitet lart.
    nje dirigjim te vogel, fjala hajer nuk eshte shqipe eshte fjale e huaj pra turke , kshtu qe duhet me pas kujdes se pari duhet me u siguru a eshte fjale shqipe.

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Pershendetje -

    Rrespekt per ju qe po jepni mendimet tuaja megjithse nuk mjaftojn po mire sinqerisht ju falenderoj qe gjeni rast te humbni kohen tuaj te vlefshme .

    Qellimisht e kam dhene kete mendim me lart jo kam deshir por verrtet ky emeri XERX me emrin DARD kan ngjajshmeri .
    PSE
    Nuk eshte e thene qe mos te gjurmojm bazen e ketij emri perpos te emri i frytit te DARDH-es .
    DARDAN eshte emer PELLAZG-YLLIR
    germa D - shqiptohej ne gjuhen babilonase Dal qe ne perkthim e gjen vetem te SHQIPJA dal-si D dor der dal- eci ika-ksi pra DALD dhe DARD L dhe R nuk veqojn ndonje ndryshim te theksuar siku rasti i emrit ALBAN -ARBAN per ket emer do te shkruaj me gjere ndonje her tjeter por megjithate emri ALBAN eshte paraqitje e llojit te ngjyres se bardhe shendritjes .
    POPULL I BARDH.
    Ne Bibel ngjyra e bardh emrohet me kete emer LBN .
    A-L-B-A-N une shtova ne kete rast vetem zanoret dhe ja kuptimi, emri alban
    ne gjuhen arabe ka kuptimin e qumshtit ka shum kuptime qe gjithandej e bejn emrin tone me te kuptueshem .
    Po e le per tjera her besoj se ndokush nga ju ka mendim me gjersisht sa i perket emrit ALBAN .
    Te vazhdoj per emrin DARDAN
    Ne indo.europiane emri *g’hor-d mirret si baze e emrit dardh.
    Ndersa une kisha me thene se me e afert kishte me qen baza e ketij emri i.e *g'hor-d per emrat zgorrė e lisit gardhi ,hardhia ,gėrdhaja ... kam pershtypje se do te ishte me e qendrueshme .
    Dal
    Dallendyshe
    Dal en dyshe
    Dall
    Dall’fes
    Dordogan -e
    Dard ‘
    Dardh – lat pirus
    fis Yllir pirustet mos vall prej pir
    Dardanet
    Dardas emer djali i epiroteve
    Dardes –Dardhes emer familjesh te arbresht e Italis.

    Sikur mos te ekzistoje nje PSE per shum shkenctare,shkrimtare nuk do te dihej as qe kan ekzistuar po kjo PSE i shtyu te jen ata qe jan .

    Pra mua me shtyu nje PSE per ta bere SE'PSE
    dhe prap mbeti PSE .
    pershendetje

  10. #90
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
    nje dirigjim te vogel, fjala hajer nuk eshte shqipe eshte fjale e huaj pra turke , kshtu qe duhet me pas kujdes se pari duhet me u siguru a eshte fjale shqipe.
    Kam pershtypjen qe Ornament e ka argumentuar se eshte pellazge.
    Duke supozuar qe ajo eshte fjale arabe apo turke, mund te na thuash se nga e ka origjinen dhe cfare nenkupton kjo fjale ne gjuhen arabe apo turke.
    HAIRE dhe "hajer"(e supozuar si fjale arabe apo turke) a kane nenkuptim te njejte ose te ngjashem?

  11. #91
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Une sa here qe dyshoj ne vjetersine e ndonje fjale, pyes dikend qe njeh mire turqishten, dhe nese gjej se ekziston ajo shprehje ne krahinat europiane te saj, une bindem se eshte shprehje shume e vjeter pellazge e ruajtuar nga autoktonet e asimiluar atje para shume shekujsh.

    Pastaj mos harroni se edhe arabet jane race e bardhe dhe nuk jane vendas atje. Perzierja e tyre me Hindute ua ka felliqur pak racen por ata ende mbeten race e bardhe veri-europiane me origjina shume te lashta.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #92
    Ajzberg, nuk po perpiqesh te japesh kuptimin e HAIRE apo XAIRE nepermjet zberthimit te germave?

  13. #93
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Dalan
    Kam pershtypjen qe Ornament e ka argumentuar se eshte pellazge.
    Duke supozuar qe ajo eshte fjale arabe apo turke, mund te na thuash se nga e ka origjinen dhe cfare nenkupton kjo fjale ne gjuhen arabe apo turke.
    HAIRE dhe "hajer"(e supozuar si fjale arabe apo turke) a kane nenkuptim te njejte ose te ngjashem?
    se pari fjale Haire dhe Hajėr ka ndryshim te madh kete rast po te fillosh me u bazu ti kete menyre (2-3 shkronja mangesi) atehere gjithe gjuhet boterore mund pretendojne qe kjo fjale kuptohet me gjuhen e tyre.

    fjale Hajėr pakten eshte fjale paster jo shqiptare ose jo-evropiane, kush din pak turqisht fjale hajėr ndeshet shume ne fjalorin turk.

    Fjala Hajėr (tur shkruhet: Hayir ose Hayirli, ne Tur y shqiptohet j kurse i=ė) qe do thote Mbaresi, Urim dhe Pergezim.

    edhe ato fjale qe i permend siper eshte zakon turk kur thojne p.sh askush hajrin s'ta ka pa ose zoti ishalla te jep hajr ose hajde per hajr (turqisht: hajdi hayirli olsun).

    Fjalen hajer veq ne Kosove/Maqedoni e perdorin ne Shqiperi nuk e perdorin (ndoshta ndonjehere ne Veri) dmth keto fjale Merhaba, hajer, hyzmet qe jane turke zakonisht i perdorin shqiptaret qe jane musliman te denje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 01-07-2007 mė 20:11

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Ajzberg, ekziston vetem nje porblem i vogel ketu, tingulli x nuk ekziston, pyet Faikun per kete dhe arsyen perse ai nenshkruhej Konitza ne vend se Konica, ta zeme?

    C dhe X ne alfabetin tone jane tinguj te perfituar dhe ate mjafte vone. Poashtu c-x kane te njejten qender te shqiptimit vetem se x eshte forma inverze e te pares.

    ,
    pershendetje

    Baptist rrespekt

    Mendimi juaj eshte shum bindes dhe korrekt.

    Mendoj se ky tingull X si germ ne pamje paraqet kater cepa -skeje -skaje, ky tingull ne origjinal lexohet edhe si c me pas ne ē por ne shumicen e rasteve eshte i zevendsuar me tingullin ,h, g-gj, d , e ne disa fjali si edhe si tinguj
    s dhe k si te veteme dhe ne shoqrim te njeri tjetrit sk apo ks .
    Ka shum emra qe tingulli x evuloj ne keta tinguj ,se paku ashtu une mendoj.

    ju pershendes
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 02-07-2007 mė 10:08

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Pershendetje dhe mir se ju gjeta .
    Mund te kemi pikpamje apo kendveshtrime te ndryshme per problemin qe po diskutojme, por mua me kenaq dhe ndihem mire ne kete teme ,jo se di ndonji gje por se nuk di dhe diskutimet e shumta e me vlere me pasurojne me teper me dije
    Ne fjalen e fundit te librit'' nje histori e shkurter e kohes nga brimat e zeza deri tek
    big bengu ''.autori i tij HAWKING thote midis te tjerash qe asgje nuk kemi vetetuar per te gjithe keto qe folem me lart ,dhe vashdon ''Vetem deshifrimi i gjuhes do te mundet te na zbuloje keto enigma te medha''Kjo me ka shtyre qe te merem me gjuhen shqipe qe megjithmend eshte nje enigme e madhe ne teresine e saj.
    Gjithmone me ka bere pershtypje dhe me ka torturuar mendimi se ne cfare gjuhe flisnin njerezit ne kullen e Babilonit,Perse u quajt shkrimi kunjor ?Cfare ka te beje me fjalen kunj ne shqip ,perse keta njerez quheshin sumere dhe c kishte te bente kjo fjale me fjalen shqipe shum heret.Pellazget,etrusket,basket ,THoti ne Egjypt ,poemat Odisese,Iliades ,mumja e zagrebit dhe shkrimi ne te i nje historie ndryshe nga ajo qe na kane afruar ne shkolla te gjitha keto me kane bere te mendoj ndryshe per gjuhen dhe historine e popullit shqiptar
    U zgjata shume por e ndjeva te shkruaja keto rjeshta per arsye te nje pjesmarje kaq te madhe ne diskutimin e ketyre temave nga antaret e forumit gje qe me mbush me besim qe keto enigma do te zgjidhen perfundimisht dhe historia ,gjuha shqipe do te zene vendin qe meritojne ne kulturen boterore.

    Vijon.........

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Vashdimi...
    Te me falni per shkeputjen por po vashdoj me HAIRE,XAIRE,XAIPE.
    Nermin Vlora e ka spjeguar kete si hajer si oksigjeni qe thithim vashdimisht,nuk mund te them qe e ka spjeguar gabim ,por jam me mendimin e STYX perse duhesh vene ne varre?
    Ne varret etruske shkruhet''XAIPE ku
    XAIPE=XAIRE=HAIRE
    por mund te shkoje edhe ndryshe ''
    XAIRE=GAILE
    GAILE ne shqip eshte nje gjendje e caktuar shpirterore.............
    Tani nje variant tjeter eshte deshifrimi sipas germave te alfabetit te vete fjales
    XAIPE .kur kam spjeguar germen X kam thene qe Xja ka te beje me xixen ,nxetesine ,flaken dhe driten e saj.Te me falesh Baptist por une kembengul ke kjo germe qe ka te beje me ato vecori qe pershkrova me lart.
    Pra duke qene se germa X eshte vendimtare ne kete fjale do te thote qe XAIPE
    mundet te jete ''ZJARIN AI E PA ''ndoshta tregon nje gjendje fluide te shpirtit te njeriut kur del nga trupi.Ndoshta mund te jete edhe DRITEN AI E PA ,pasi sic thashe germa X eshte edhe drita e zjarit.
    Nuk e di fjala XHAN eshte shqip apo ndonje gjuhe tjeter.Sic e dini dhe ju kjo fjale
    perdoret ne rastet ku njeriu jep shpirt ,pra themi edhe i doli XHANI.,por themi qe edhe te kam XHAN pra te dua te kam shpirt.
    Pra mos kemi te bejme me nje dukuri qe ne nuk e imagjinojme ?C fare eshte XHANI ? perse kur largohet ai nga trupi njeriut ai pra njeriu ftohet.Pra ne menyre permbledhese largimi i ZJARIT QE PA ka te beje me vdekjen?

  17. #97
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga XhGashi
    pershendetje

    Baptist rrespekt

    Mendimi juaj eshte shum bindes dhe korrekt.

    Mendoj se ky tingull X si germ ne pamje paraqet kater cepa -skeje -skaje, ky tingull ne origjinal lexohet edhe si c me pas ne ē por ne shumicen e rasteve eshte i zevendsuar me tingullin ,h, g-gj, d , e ne disa fjali si edhe si tinguj
    s dhe k si te veteme dhe ne shoqrim te njeri tjetrit sk apo ks .
    Ka shum emra qe tingulli x evuloj ne keta tinguj ,se paku ashtu une mendoj.

    ju pershendes
    Une them se tingulli apo me saktesisht bashktingllorja x nuk ka ekzistuar si tingill deri rreth shekulli 5-6 fare.

    Nese e ke fjalen per simbolin X ajo eshte absolutisht tjeter gje. E kam spjeguar ne shume shkrime leximin e ketij simboli.
    Por te mos perziejme ketu tingujt dhe shenjat sepse keto nuk na dergojne askund. Alfabeti eshte vendosur ne menyre arbitrare dhe vlerat e tingujve nuk jane respektuarme simbolet tradicionale nga aspekti historik. Keshtu alfabeti i sotem latin me tingujt korrespondues nuk mund te merret per baze ne studime.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje
    Baptist eshte e verrtet se duhet ndaras te analizohet kjo bashktingllore.
    Por kjo germ sikur ne ket shkrim mbi varr (epitaf) paraqitet edhe si shenj(simbol apo numer) dhe germ s'paku keshtu eshte e shkruar ketu .
    Une e kuptoj keshtu kete mbishkrim varri.[IMG][/IMG]
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 03-07-2007 mė 14:13

  19. #99
    XAIPE ka shume mundesi qe te jete Jaire sepse edhe sot e kesaj dite arbereshet perdorin X ne vend te J. E kam postuar dhe tek tema e fjalorit arberesh ne kete nenforum dhe po e ripostoj thjesht per ilustrim.

    Eshte nje tregim fare i shkurter i titulluar: Si bohej buka njehere per nje heri, ose sic mund ta pershtasim me mire ne shqipen e sotme: Si behej buka njehere e nje kohe

    Ajo qe ka rendesi per kete teme eshte vetem titulli i tregimit ndonese germa X haset shpesh. Shikojeni me vemendje:

    Si bóheχ buka njy heer Puherķ

    Njy heer buka boheχ akyshtś : mirrijum gkrurt e véjum e e mbiśajum te mbughiri, pra mirrijum mķahyt e bķjum mbroonda, vojum mįgjen sipprhy trķesses e shóshium mķahyt me sķtin, pra mķrrium e bojum brśmin e kkuur ķsh boon brśmi trazhójum karvellet...i mbillójum me dromidhķn e "kuverta".
    Kkur brumi ķsh ngkretu, ngkrejum karvellet, i vójum te durrassat e kkuur ķshin boon i kjéghijum te furri e vijin ty mpurnissura te furri me lupaten.

  20. #100
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Sipas alfabetit mesap X mund te jete ose ks ose L.Ne nje rast tjeter X perdoret aty ku takohen dy bashketingellore.Keshtu qe ka shume mundesi te jete dhe X=kj, keshtu qe mund te kemi KJAIRE=qare.

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
    Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
  2. Enciklopedia Britanika mbi historine tone
    Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:32
  3. Sa prifterinj paguan Serbia dhe sa kisha nderton ajo?
    Nga _Mersin_ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 14-04-2009, 10:03
  4. Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 27-08-2006, 06:46
  5. Epiri ne lashtesi dhe sot/Epirus in ancient times and today
    Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-03-2005, 01:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •