Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  A sht fotografia art?

  si rrjedhim i diskutimeve tek tema e sally mann mbi fotografine dhe nese eshte art apo jo, vendosa qe te hap nje teme te re mbi te. ndoshta para se te vendosni nese fotografia eshte art duhet qe te keni nje ide se cfare quani e perkufizoni si art.

  nese jeni te mendimit se fotoja eshte art ju lutem thoni c'fare e ben art dhe nese fotografia sipas jush nuk eshte art na ndriconi me mendimet tua perse nuk mund quhet art.  ps perse nuk e njohin katunaret kinez nuk eshte arsye

 2. #2
  _____________ Maska e ornament
  Antarsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Katana, pa tjeter qe fotografia eshte Art, te pakten puna e Sallyt ben pjese ne te. Arti eshte shume i gjere, punimi qilimave, poeria, argjendaria, veshja, konstruksionet, etj, jane art gjithashtu. Dhe nje pjate gjelle, qe nuk ka qellim vetem te t'mbushe barkun, por dhe estetik, eshte art.
  Ne gjithe ket "rremuje", si kudo, ka hierarqi. Nuk mund te jete e gjitha njesoj, me te njejten vlere, po aq e rendesishme per NE.
  Ne vatikan, ne "kapelen sikstina" do gje eshte bere me art, do gozhde, do grimce, deri te kapui i Papes. Por ajo qe ka mbetur eshte ve emri i Mikelanxhelos, qe ka pikturuar freskun nen kupole, artistet e tjere asnjeri si njeh me. Pra vetem ai i ka rrezistuar viteve, kohes. Kjo eshte ajo qe quhet VLERE, MADHESI. Vetem ai qe REZISTON nuk VDES.
  Nen ket prizem duhet pare puna e Sallyt, per te ditur vleren qe ka ajo. Sa monumentale eshte ajo, sa do ti rrezistoje kohes. Une them pak, fare pak. Jam i sigurte qe kete e di dhe Sally vete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga katana : 08-08-2002 m 17:33

 3. #3
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Padyshim qe eshte nje forme e rendesishme e artit.
  Me ane te saj, fotografi perpiqet te transmetoje nje mesazh apo emocion te caktuar. Kuptohet qe ketu nuk perfshihet fotografia gazetareske dhe paparaciste, sepse kam pershtypjen jemi dakort qe te nxjerresh Britneyn lakuriq nuk perben ndonje art apo jo ?

  Personalisht vleresoj teper fotografine reale dhe te paperpunuar. Konkretisht mund te them se adhuroj shume prej fotografive pjesmarrese per cmimin Pulitzer.Nuk jam konservator dhe perjashtues ndaj fotografive te perpunuara por, per te transmetuar nje emocion estetik dhe jo nje mesazh te manipuluar.

 4. #4
  Eri_eri DjAl KuCoVaR Maska e EnRy
  Antarsuar
  07-05-2006
  Vendndodhja
  Verdalle
  Postime
  310
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga katana Lexo Postimin
  si rrjedhim i diskutimeve tek tema e sally mann mbi fotografine dhe nese eshte art apo jo, vendosa qe te hap nje teme te re mbi te. ndoshta para se te vendosni nese fotografia eshte art duhet qe te keni nje ide se cfare quani e perkufizoni si art.

  nese jeni te mendimit se fotoja eshte art ju lutem thoni c'fare e ben art dhe nese fotografia sipas jush nuk eshte art na ndriconi me mendimet tua perse nuk mund quhet art.  ps perse nuk e njohin katunaret kinez nuk eshte arsye

  Fotografia sht konsideruar si nj nga shpikjet m t mdha t shekullit t XIX. Neprmjet saj u b e mundur ngulitja e dukurive reale n astin q ato ndodhin, duke i
  paraqitur me nj vrtetsi dhe shprehsi t madhe. Fotografia prmban n vetvete, nj informacion t madh, t cilin e transmeton menjher dhe n mnyr t drejtprdrejt tek shikuesi. N kt mnyr ajo dshmoi se ishte nj gjuh e re e t shprehurit, q arrinte nivele t larta pr t konkuruar dhe, ndonjher, pr t tejkaluar mjete t tjera shprehse, si p.sh. : fjaln. Shpesh, kur duam t tregojm dika, ne prdorim shprehjen: duhet t ishe vet atje, pasi ajo q ngjau, nuk mund t thuhet me fjal. Ne nuk u ndodhm n ngjarjet e Kullave Binjake, por zorr q do t gjendet dikush q t mos ket par n t gjitha mnyrat e mundshme, se far ndodhi. Gazetart kan br komente, kurse materialet fotografike kan dshmuar pr ngjarjen.
  Fotografia flet neprmjet formave t objekteve, efekteve dhe lojrave t drits dhe ngjyrave. Menyra se si i prdor fotografi ato, prbn mnyrn e shprehjes s tij. Pr at q krijon nj gjuh vetiake, nj mnyr shprehje t tijn, themi se ka nj stil personal dhe kjo sht mjaft e vlersuar si krijim. Kjo nuk sht e leht t arrihet. S pari, fotografi duhet t ket nj shpirt artisti. Nj personi t till, i bien n sy gjra,q t tjerve iu duken t rndomta, ose nuk i hyn fare n sy. Por kur i sheh t pasqyruara n fotografi, athere njeriu uditet. Nj estete e fotografis thot: Subjektet e ndryshme fotografike duhet ti fotografoni n mnyr t atill, q secili shikues t mendoj: Un e shoh do dit kt pamje, por asnjher nuk e kam par n mnyr t till.
  ,,,,,,,,,,,,((((""""))))
  ~<@@@(((EnRY)))@@@>~
  """"""""'''((((,,,,,))))

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-10-2009
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  mirdita shqiptar dhe artist per mendimin tim fotografija esht art fotot r natyres portrertet japin emozionet dhe ide te ndryshme dhe kolashi i fotofe esht form e pikturse moderne un mundohem qe ne permjet kolashit shikuesi te mesoj dicka per jeten etij

  per shembull bimet mjeksore si foto fjalet e urta te popullit shqiptar ne kombinim me foto
  etjer zoti ndimoft artistet shqiptar urime tirozi

 6. #6
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga katana Lexo Postimin
  si rrjedhim i diskutimeve tek tema e sally mann mbi fotografine dhe nese eshte art apo jo, vendosa qe te hap nje teme te re mbi te. ndoshta para se te vendosni nese fotografia eshte art duhet qe te keni nje ide se cfare quani e perkufizoni si art.

  nese jeni te mendimit se fotoja eshte art ju lutem thoni c'fare e ben art dhe nese fotografia sipas jush nuk eshte art na ndriconi me mendimet tua perse nuk mund quhet art.  ps perse nuk e njohin katunaret kinez nuk eshte arsye
  Pershendetje katana :) ,

  Fotografia per mua eshte nje art, eshte nje moment qe zihet permes fotoaparatit i cili fillon te behet pjese e se kaluares , por qe realisht eshte i vertete :)
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Me fjaln art sot luhet shum. Edhe t skuqsh nj kokrr vez quhet art. E fusin n artin e gatimit, sepse edhe gatimin e quajn art. Sot do gj quhet art, aq sa kjo fjal e ka humbur kuptimin e mirfillt t saj.

  Arte quhen: piktura, skulptura, muzika, letrsia, teatri.

  Fotografia nuk quhet art. Duhet nj far aftsie pr t br fotografi, por nuk mund t krahasohet me artet e mirfillta. sht tjetr gj t pikturosh nj peisazh me bojra, dhe tjetr gj ta ngrish at peisazh me nj t shkrepur aparati. Merita nuk sht e njjt.

 8. #8
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Me fjaln art sot luhet shum. Edhe t skuqsh nj kokrr vez quhet art. E fusin n artin e gatimit, sepse edhe gatimin e quajn art. Sot do gj quhet art, aq sa kjo fjal e ka humbur kuptimin e mirfillt t saj.

  Arte quhen: piktura, skulptura, muzika, letrsia, teatri.

  Fotografia nuk quhet art. Duhet nj far aftsie pr t br fotografi, por nuk mund t krahasohet me artet e mirfillta. sht tjetr gj t pikturosh nj peisazh me bojra, dhe tjetr gj ta ngrish at peisazh me nj t shkrepur aparati. Merita nuk sht e njjt.
  sic duket spaske pare fotografi artistike akoma ti Bato.

  Fotografia eshte art !

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  sic duket spaske pare fotografi artistike akoma ti Bato.

  Fotografia eshte art !
  Mbiemri "artistike" nuk e bn fotografin art.

 10. #10
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Ok se sdo te mbush mendjen ty tani, pavarsisht se te qenka fiksuar TY...


  fotografia eshte art . Pike. Po flasim per ate profesionale, jo amatoreske.


  Edhe nuk eshte vetem nje shkrepje. Eshte talent, e cdo talent te ben artist. Lol

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  E kuptoj dshirn e fotografistve pr t'u vetquajtur artist, por fatkeqsisht nuk jan artist.

  T luash me fjaln talent, sht e njjta gj si t luash me fjaln artist.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
  Antarsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
  Postime
  1,133
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  fotografia esht pasion pastaj kthehet ne art
  Kur e ke kmbn jasht gremines sht e leht t japsh kshilla

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Fotografija eshte ART nese behet nga syri i artistit.
  Fotografija qe te ngjalle nje ndjenje mund te quhet lirisht art.
  Nga njemije momente artisti qe eshte artist zgjedh dhe kap ne objektivin e tij pamje qe kane ndjesi.Kane ndjesi pasi fotografisti qe i kap ato pamje e perjeton ate qe fotografon dhe gjen momentin,qka kete nuk mund ta beje qdokush.

  Njeri nder ata qe une me se shumti i adhuroj eshte James Nachtwey,nje fotograf lufte dhe konfliktesh i cili pothuajse shumicen e ngjarjeve ne bote i mbuloi me fotot e tij.
  Se fundi eshte bere edhe nje dokumentar per te i quajtur "War Photographer".

  Ja ku mund ti shihne disa nga puna e tij qe eshte padyshim artistike.Jane foto aq mire te perjetuara sa qe vetem nje mendje dhe shpirt artisti mund ti verej ato detaje qe ky i kap me objektivin e tij.

  http://www.jamesnachtwey.com/

 14. #14
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  1.Varet se kush e mban ne dore ate dixhital kamera,nje amator apo profesionist.
  2.Varet se cfare pamje merret.
  Nje amator mund te fuse nje fotografi ne forum dhe ta quaje ate art,por nuk eshte art,eshte art i keq.
  Nje profesionist mund te fuse nje fotografi ne forum,ku imazhi ka shume pasterti,cilesi te larte figure,por edhe ne kete rast,varet nga imazhi elementet,proporcionet e pjeseve te imazhit,cfare komunikon ky imazh me ate qe e shikon.......Mund te jete art,mund te mos jete art,mund te jete thjesht nje fotografi e bere teknikisht korrekt,paster pa turbullira.
  Nuk mund te besh art vetem me nje dixhital kamera.Fotografet artiste,profesioniste
  krahas aparatit perdorin filtra,plugins,,lightroom,fotoshop etj qe i japin imazhit ne fotografi efekte artistike qe veshtire ti gjesh ne natyre.Nga eksperienca shume imazhe te marra me dixhital kamera kane difekte dhe keto rregullohen me programe si fotoshop.
  Fotografia do quhet art nqs do plotesohen keto kushte:
  1.Njohje e thelle e menyres se si funksionon nje dixhital kamera,metodave se si perdoret nje dixhital kamera,njohuri per lentet.
  2.Njohje e teorise dhe historise se artit fotografik.
  3.Njohje e thelle e teknikave te fotografimit dhe aksesoreve per ndricimin.
  4.Truket qe perdoren mbi objektet qe do fotografohen
  5.Njohje e mire e fotoshopit,Lightroom dhe pluginsave speciale.
  Te krijosh art fotografik te duhet aparat fotografik te tipit SLR me lente ku ka me shume mundesi dhe opsione per te marre fotografi krahasuar me dixhital kamera me cmim te lire qe kane me pak opsione dhe jane vetem shkrep butonin dhe merr fotografine.Te duhet edhe arsim,shkolle ne kolegj universitet.Jane njohurite qe krijojne cilesine e imazhit dhe efektin artistik.Po s'pate njohuri harroje,ajo qe ty te duket e bukur si fotografi qe ke marre ne natyre,nuk eshte art.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 08-03-2010 m 22:13
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  1.Varet se kush e mban ne dore ate dixhital kamera,nje amator apo profesionist.
  2.Varet se cfare pamje merret.
  Nje amator mund te fuse nje fotografi ne forum dhe ta quaje ate art,por nuk eshte art,eshte art i keq.
  Nje profesionist mund te fuse nje fotografi ne forum,ku imazhi ka shume pasterti,cilesi te larte figure,por edhe ne kete rast,varet nga imazhi elementet,proporcionet e pjeseve te imazhit,cfare komunikon ky imazh me ate qe e shikon.......Mund te jete art,mund te mos jete art,mund te jete thjesht nje fotografi e bere teknikisht korrekt,paster pa turbullira.
  Nuk mund te besh art vetem me nje dixhital kamera.Fotografet artiste,profesioniste
  krahas aparatit perdorin filtra,plugins,,lightroom,fotoshop etj qe i japin imazhit ne fotografi efekte artistike qe veshtire ti gjesh ne natyre.Nga eksperienca shume imazhe te marra me dixhital kamera kane difekte dhe keto rregullohen me programe si fotoshop.
  Fotografia do quhet art nqs do plotesohen keto kushte:
  1.Njohje e thelle e menyres se si funksionon nje dixhital kamera,metodave se si perdoret nje dixhital kamera,njohuri per lentet.
  2.Njohje e teorise dhe historise se artit fotografik.
  3.Njohje e thelle e teknikave te fotografimit dhe aksesoreve per ndricimin.
  4.Truket qe perdoren mbi objektet qe do fotografohen
  5.Njohje e mire e fotoshopit,Lightroom dhe pluginsave speciale.
  Te krijosh art fotografik te duhet aparat fotografik te tipit SLR me lente ku ka me shume mundesi dhe opsione per te marre fotografi krahasuar me dixhital kamera me cmim te lire qe kane me pak opsione dhe jane vetem shkrep butonin dhe merr fotografine.Te duhet edhe arsim,shkolle ne kolegj universitet.Jane njohurite qe krijojne cilesine e imazhit dhe efektin artistik.Po s'pate njohuri harroje,ajo qe ty te duket e bukur si fotografi qe ke marre ne natyre,nuk eshte art.

  Sipas ktij prkufizimi i bie q fotografia t jet 'zanat' jo art.

  Domethn q nj piktur t quhet art, piktori duhet t ket ditur si proesohen ngjyrat, si vepron nj plhur kundrejt ngjyrave t caktuara (e anasjelltas) etj etj Kur historia e piktorve m t njohur tregon t kundrtn.

  Fotografia sht art pr t njjtat arsye q letrsia apo piktura mund t quhet art. Por sigurisht jo t gjitha fotografit jan art, ashtu si jo do gj e shkruar sht art.

 16. #16
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Fotografia artistike nuk mund te jete zanat pasi zanati ne art perfshin precizion dhe talent,aftesi ne krijimin e elementeve artistike,me prerje te bukura,gdhendje,ne dru,metal,gur,plastike etj.Ky krijim artistik 3 dimensional me vegla quhet ndryshe edhe craft ose artizanat.
  Fotografia dhe piktura me penel jane 2 dimensionale,vegla nuk perdoren,nuk mund te quhen craft(zanat)Kjo do te thote qe nje fotografist qe krijon art mund te quhet
  artist,ose,profesionist (status i aftesive artistike), por jo usta.Historia e artit eshte studiar dhe vazhdon te studiohet qe te kuptohet mjeshteria e artit.Perse keto piktura tevjetra akoma mbartin ate efekt emocional.Ku eshte sekretii bukurise dhe efekteve,drites dhe hijeve,ngjyrat etj.Studimii tyre nuk eshte vetem njohuri per studentet e fotografise por edhe eksperience,pasi mesohet se si jane krijuar teknikat e perdorura.per fat te mire shume vepra me cilesi te larte te Mikelanxhelos,Picasos,Da vincit,Rembrandit,VanGogut ,mund te behen sot ne kompjuter qe jep mundesine te perdoren deri ne 16 miljon ngjyra dhe nuanca.Ja perse fotografia sot eshte e lidhur shume me procesimin ne kompjuter,pasi mund te krijohen efekte,nuanca ngjyrash fantastike qe mund ti jepen komplet fotografise,ose elementeve te vecante te saj..
  Piktoret e famshem te mesjetes kane qene eksperte ne njohjen e bojrave,materialeve,kanvas,pelhure,mural dhe shume nuanca ngjyrash i kane krjuar me perzjerje te ngjyrave.Keto njohuri nga fizika/kima ato i kane perdorur per te krijuar bojrat me ngjyra te ndryshme.Edhe ne ate kohe krijimi i veprave te artit eshte bere mbi bazen e shkalles se njohurive.Keto piktore te medhenj kane studiuar,akumuluar njohuri dhe kane aplikuar kete njohuri ne art.Arti i madh qe i qendron kohes nuk mund te krijohet vetem me talent,por kerkon edhe njohuri.Mbrapa ketyre punimeve eshte nje teori e tere arti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 12-03-2010 m 20:01
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 17. #17
  Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
  Antarsuar
  13-04-2004
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Fotografija eshte ART nese behet nga syri i artistit.
  Fotografija qe te ngjalle nje ndjenje mund te quhet lirisht art.
  Nga njemije momente artisti qe eshte artist zgjedh dhe kap ne objektivin e tij pamje qe kane ndjesi.Kane ndjesi pasi fotografisti qe i kap ato pamje e perjeton ate qe fotografon dhe gjen momentin,qka kete nuk mund ta beje qdokush.

  Njeri nder ata qe une me se shumti i adhuroj eshte James Nachtwey,nje fotograf lufte dhe konfliktesh i cili pothuajse shumicen e ngjarjeve ne bote i mbuloi me fotot e tij.
  Se fundi eshte bere edhe nje dokumentar per te i quajtur "War Photographer".

  Ja ku mund ti shihne disa nga puna e tij qe eshte padyshim artistike.Jane foto aq mire te perjetuara sa qe vetem nje mendje dhe shpirt artisti mund ti verej ato detaje qe ky i kap me objektivin e tij.

  http://www.jamesnachtwey.com/
  Pajtohem plotesisht ...
  I vetmi hero i kombit Adem Jashari

Tema t Ngjashme

 1. Arti i Fotografis
  Nga Albo n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 13-05-2013, 20:02
 2. Magjia e dhoms s errt
  Nga Brari n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2009, 01:52
 3. Fotografia fituese e mimit "Pulitzer" - 2007
  Nga Davius n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-10-2007, 16:02
 4. Fotografia vs. Pikturen
  Nga anja bojku n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 15-05-2005, 06:39
 5. Fotografia ime m n fund
  Nga IsiNYC n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 20-09-2003, 07:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •