Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 234
 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Llotaria amerikane

  Jeni te lutur te informoni ne kete teme sepse sivjet kishte kritere te vecanta.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me aq sa di:

  Aplikimi mund te behet online nga faqja http://www.dvlottery.state.gov/ e cila do aktivizohet me 5 Nentor 2004. Kjo faqe do jete e hapur deri me 7 Janar 2005.
  Kushtet qe nje aplikues duhet te plotesoje:

  1) Te jete shtetas i nje prej vendeve te cilet pranohen. (Shqiperia eshte, kshu qe s’ka problem.)

  2)Aplikuesi duhet te kete kryer 12 vjet shkolle ose ekuivalenten. Nese nuk plotesohet ky kusht, duhet te kete kryer 2 vjet pune te kualifikuar ne nje prej profesioneve te cilet ata kane dhene ne nje liste e cila mund te gjendet. (nese kjo ehste problemi, listen mund ta gjejme)  une nuk di se ka ndonje kriter te veēante tjeter per kete vit...

 3. #3
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  une nuk di se ka ndonje kriter te veēante tjeter per kete vit...
  **********************************
  Pastertia e fotove, madhesia etj. Nese e gjej artikullin i cili fliste per kete aplikim do t'i postoj sepse shume terma ishin teknike dhe nuk i merrja vesh.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Artikulli ne fjale eshte ky me duket:

  Ketu flitet me aq shume detaje, as vete nuk i marr vesh ca gjera, por nese na tregon konkretisht se ēfare s'kupton mbase mund te ndihmoj/me.

  Instructions for Submitting a Digital Photo (Image)

  The image file must adhere to the following compositional specifications and technical specifications and can be produced in one of the following ways:

  Taking a new digital image.
  Using a digital scanner to scan a submitted photograph.
  Compositional Specifications: The submitted digital image must conform to the following compositional specifications or the entry will be disqualified.

  Head Position
  Person being photographed must directly face the camera.
  Head of the person should not be tilted up, down, or to the side.
  Head of the person should cover about 50% of the area of the photo.

  Background
  Person being photographed should be in front of a neutral, light-colored background.
  Dark or patterned backgrounds are not acceptable.

  Focus
  Photo must be in focus.

  Decorative Items
  Photos in which the person being photographed is wearing sunglasses or other items that detract from the face will not be accepted.

  Head Coverings and Hats
  Photos of applicants wearing head coverings or hats are only acceptable due to religious beliefs, and even then, may not obscure any portion of the face of the applicant.

  Photos of applicants with tribal or other headgear not specifically religious in nature will not be accepted.

  Photos of military, airline, or other personnel wearing hats will not be accepted.
  Technical Specifications: The submitted digital photograph must conform to the following specifications or the system will automatically reject the EDV Entry Form and notify the sender.

  Taking a New Digital Image. If a new digital image is taken, it must meet the following specifications:
  Image File Format:
  The image must be in the Joint Photographic Experts Group (JPEG) format.

  Image File Size:
  The maximum image file size will be sixty-two thousand five hundred (62,500) bytes.

  Image Resolution:
  320 pixels high by 240 pixels wide.

  Image Color Depth:
  24-bit color or 8-bit color or 8-bit grayscale. [Note: Monochrome images (2-bit color depth) will not be accepted.]


  Scanning a Submitted Photograph. Before a photographic print is scanned, it must meet the following specifications:
  Print Size:
  2 inches by 2 inches (50mm x 50mm) square.

  Print Color:
  The image must be either in color or grayscale.


  The photographic print must also meet the Compositional Specifications. If the photographic print meets the Print Size, Print Color, and Compositional Specifications, scan the print using the following scanner specifications.

  Scanner Resolution:
  Scanned at a resolution of 150 dots per inch (dpi).

  Image File Format:
  The image must be in the Joint Photographic Experts Group (JPEG) format.

  Image File Size:
  The maximum image file size will be sixty-two thousand five hundred (62,500) bytes.

  Image Resolution:
  300 by 300 pixels.

  Image Color Depth:
  24-bit color or 8-bit color or 8-bit grayscale. [Note: Monochrome images (2-bit color depth) will not be accepted.]

 5. #5
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Jeni te lutur ta perktheni ne shqip.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Per ty Mina, po e mar mundimin

  Udhezimet per te derguar nje Fotografi dixhitale (Imazh)

  Dosja (fotografia) duhet ti permbahet kushteve kompozuese dhe kushteve teknike te meposhtme dhe mund te prodhohet (nxiret/dergohet) ne nje nga menyrat e meposhtme:

  -Nxir nje fotografi te re dixhitale
  -Perdor nje scaner per te skanuar nje fotografi te derguar.

  Kushtet kompozuese (kushtet e nxjerjes) :
  Fotografia e derguar duhet ti permbahet ketyre kushteve kompozuese, perndryshe kerkesa skualifikohet.

  Pozicioni i kokes
  Personi qe fotografohet duhet te jete direkt perballe kameres.
  Koka e personit nuk duhet te jete e ngritur larte, ulur poshte apo kthyer anash.
  Koka e personit duhet te zerė afersisht 50% te fotografise.

  Sfondi
  Personi qe fotografohet dohet te jete ne nje sfond me ngjyre neutrale, te hapur. (p.sh e bardhe, e verdhe)
  Sfonded e erreta jane te papranueshme.

  Fokusi
  Fotoja duhet te jete ne fokus (qender)

  Sendet dekorative
  Fotografite ku personi i fotografuari mban syze dielli ose sende te tjera qe fshehin (terheqin vemendjen) fytyren nuk do pranohen.

  Mbulesat e kokes dhe kapelet
  Fotot e aplikanteve qe kane mbulesa koke ose kapele pranohen vetem ne rastet e besimit fetar, por dhe atehere nuk mund te fshehin asnje pjese se fytyres se aplikantit. (me nje fjale mos dil me ferexhe)
  Fotografite me mbulesa tribush apo mbulesa te tjera koke nuk do pranohen.
  Fotografite me kapele ushtarake, piloti, apo cdo lloj tjeter personeli nuk do pranohen.

  Specifikimet teknike Fotografia e derguar duhet ti permbahet ketyre kushteve teknike, perndryshe kerkesa do skualifikohet automatikisht nga sistemi EDV dhe do informohet aplikanti.

  nxjerja e fotografise dixhitale: Nese nxirni nje fotografi te re dixhitale, duhet ti permbaheni ketyre kushteve:

  Formati i fotografise:
  Fotoja duhet te jete ne formatin Joint Photographic Experts Group (JPEG).

  madhesia e fotos:
  maksimumi i madhesise se fotos eshte gjashtedhjete e dy mije e peseqind (62,500) bytes.

  Resolucioni i fotos:
  320 pixels i gjate me 240 pixels i gjere.

  Thellesia e ngjyrave te fotos
  24-bit me ngjyra ose 8-bit me ngjyra ose 8-bit bardhezi [ViniRe: Fotot njengjyreshe (2-bit color depth) nuk pranohen]  Pjesen tjeter me vone......
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 7. #7
  süsses Mädchen Maska e Pink^ Pearl
  Anėtarėsuar
  01-11-2004
  Vendndodhja
  .
  Mosha
  36
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Aman ce doni ju llotarine Amerikane rrini ore larg luftes lol

 8. #8
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Per ty Mina, po e mar mundimin
  ***********************
  Te falenderoj!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 9. #9
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  per llotarine e ketij viti .. mund te perdoresh te njejtat foto qe perdore vitin qe kaloi ???
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  SiLeNt_PlAyEr Maska e Lefter
  Anėtarėsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  kendej pari...
  Mosha
  40
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  E ata qe jane banore te Kosoves dhe me pasaporte te UNMIK-ut me cfare nenshtetesie do te paraqiten,a e din dikush te me pergjigjet?
  because i love u!!!!
  and maybe i need u!!
  but of course i miss u
  and i don't even know you!!!

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Marre nga faqja e pare e Albasoul-

  Llotaria e Vizave Amerikane, paraqiten 6,3 milione aplikime
  Postuar nga: Albo


  Departamenti i Shtetit njoftoi se ka marre mbi 6,3 milione formulare per Llotarine e Vizave Amerikane DV-2006, perfshire aplikantet nga Shqiperia. Nis perzgjedhja rastesore, ndersa fituesit do te njoftohen vetem nepermjet postes prej majit deri ne korrik 2005. Paralajmerimet e Uashingtonit per mashtrimet e mundshme dhe eleminimi i 36.500 aplikimeve

  Elton METAJ

  Mbi 6,3 milione aplikime nga e gjithe bota per Llotarine e Vizave Amerikane te vitit 2006 jane paraqitur gjate dy muajve te percaktuar si kohe regjistrimin. Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se nga 5 nentori 2004 deri me 7 janar 2005, ishin plotesuar ne menyre elektronike mbi 6,3 milione formulare, perfshire edhe aplikantet nga Shqiperia.

  Programi i vizave amerikane, qe synon te beje me te larmishem diversitetin racial dhe etnik ne Shtetet e Bashkuara, ofron viza qendrimi te perhershme per qytetaret qe vijne nga vendet me nje nivel te ulet imigracioni drejt Shteteve te Bashkuara. Departamenti i Shtetit te SHBA njoftoi gjithashtu se do te njoftoje fituesit midis muajve maj dhe korrik dhe do te leshoje 50 mije viza per qendrim te perhershem.

  Ne pergjigje te kerkesave te larta per regjistrim ne Llotarine Amerikane 2006, qe synon t'i dergoje fituesit gjate vitit te ardhshem ne SHBA, Departamenti i Shtetit ka trefishuar serverat e perdorur per te aplikuar nepermjet faqes se posacme ne internet. Per kete arsye, te gjithe aplikantet qe kane derguar formularet e tyre nepermjet internetit, si e vetmja rruge per te aplikuar, kane marre nje njoftim, qe permbante emrin, diten e lindjes dhe vendin e banimit, si dhe oren e daten e regjistrimit te aplikimit.

  Nder te tjera, per shkak te teknologjise se larte te perdorur per te shmangur mashtrimet, ne Llotarine e zhvilluar nga nentori 2004 deri ne janar 2005, jane konstatuar 31.334 aplikime te dyfishta, ndersa 5,221 formulare te falsifikuar jane eleminuar, nepermjet perdorimit te teknologjive qe bejne e fytyres se aplikantit.

  Gjithashtu, sipas njoftimit te Departamentit te Shtetit, jane konstatuar disa grupe ose individe qe kane synuar te mashtrojne me Llotarine e Vizave Amerikane. Per kete arsye, zyrtaret amerikane kane bere te qarte se fituesit do te njoftohen vetem prej Qendres Konsullore te Departamentit te Shtetit ne Kentaki dhe asnje organizate apo kompani tjeter nuk eshte e autorizuar per te njoftuar fituesit e fazes se pare te Llotarise Amerikane. Ndersa, numri i fituesve, i ndare sipas shteteve, pritet te njoftohen me vone gjate ketij viti, pasi te jete mbyllur procesi i perzgjedhjes rastesore.

  Shqiperia ka qene nder vendet me numrit me te larte te fituesve ne fazen e pare te Llotarise Amerikane. Gjate vitit te shkuar, nga Shqiperia u perzgjodhen 3.380 fitues, te cilet u paraqiten per pajisjen me vize ne zyren konsullore te Ambasades Amerikane ne Tirane. Ndersa, ne vitin 2004, 3.071 persona u perzgjodhen nga Shqiperia si fitues te fazes se pare se Llotarise Amerikane.

  Fituesit ne vite nga Shqiperia (faza e I)

  Viti Numri

  2005 3.380

  2004 3.071

  2003 1.898

  2002 2.331

  2001 4.255

  2000 6.401

  1999 4.482

  1998 4.233

  FAZA I

  Aplikantet fitues njoftohen ne maj-korrik 2005

  Aplikantet do te seleksionohen ne menyre rastesore nga kompjuteri midis te gjithe atyre qe jane kualifikuar, pra kane plotesuar ne rregull formularet. Ata qe jane seleksionuar ne perzgjedhjen e pare do te njoftohen vetem nepermjet postes nga maji deri ne korrik 2005 dhe do t'u dergohen instruksione te metejshme. Ndersa personat qe nuk kane fituar nga llotaria nuk do te marrin asnje lajmerim. Ambasadat dhe konsullatat amerikane nuk do te shperndajne ndonje liste te aplikanteve qe kane rezultuar te suksesshem. Bashkeshortet dhe femijet e pamartuar nen 21 vjec, te atyre aplikanteve qe kane fituar, mund te kerkojne pajisjen me vize per te shoqeruar ose ndjekur aplikantin kryesor. Vizat DV-2006 do te leshohen midis 1 tetorit 2005 dhe 30 shtatorit 2006. Per aplikantet fitues, Qendra Konsullore ne Kentaki do te dergoje letrat e takimit kater deri ne gjashte jave perpara intervistes se percaktuar ne Konsullaten e SHBA.

  Ne menyre qe te pajisen me vize amerikane, aplikantet e perzgjedhur ne fazen e pare duhet te plotesojne te gjitha kerkesat e parashikuara nga ligjet e Shteteve te Bashkuara. Procedurat e aplikimit dhe leshimi i vizes se llotarise per aplikantet e suksesshem dhe familjaret e tyre duhet te perfundojne perpara mesnates se 30 shtatorit 2006. Ne asnje lloj rrethane vizat e qendrimit te perhershem ne SHBA nuk mund te miratohen apo leshohen pas kesaj date.

  MASHTRIMET

  Departamenti: Njoftimi vetem nga Qendra ne Kentaki

  Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi jane konstatuar disa grupe ose individe qe kane synuar te mashtrojne me Llotarine e Vizave Amerikane. Per kete arsye, Departamenti ka bere te qarte se fituesit do te njoftohen vetem prej Qendres Konsullore te Departamentit te Shtetit ne Kentaki dhe "asnje organizate apo kompani tjeter nuk eshte e autorizuar per te njoftuar fituesit e fazes se pare te Llotarise Amerikane". Gjithashtu, Depar

  tamenti i Shtetit ka percaktuar se asnje pagese nuk kerkohet per te hyre ne programin vjetor te Llotarise Amerikane. "Cdo ndermjetes ose persona te tjere, te cilet ofrojne asistence per te pergatitur formularet e aplikimit, e bejne kete pa autorizimin ose miratimin e qeverise amerikane. Perdorimi i cdo ndermjetesi te jashtem ose asistenti per te pergatitur formularin e kerkuar nga Llotaria e Vizave eshte plotesisht ne deshiren e aplikantit", thuhet ne kriteret e Llotarise. Ne sqarimet e Departamentit te Shtetit ne Uashington, thuhet se nje formular i rregullt i plotesuar elektronikisht nga vete aplikanti, ka te njejtin shans per t'u seleksionuar nga kompjuteri ne Qendren Konsullore ne Kentaki, ne krahasim me nje formular te derguar ne menyre elektronike nepermjet pageses se nje ndermjetesi, i cili ploteson te dhenat per aplikantin. Cdo formular i marre gjate periudhes dymujore te regjistrimit te llotarise do te kete te njejtin shans ne zgjedhjen rastesore qe do te behet.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Dini gje kur dalin pergjigjet e lotarise se simjetshme..?/

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Dini gje kur dalin pergjigjet e lotarise se simjetshme..?/
  Lona,
  Me siguri qe keto ditet ne vijim do kete pergjigje tek gazeta Shekulli
  Pra kete jave,lexo gazeten online ne www.shekulli.com.al me siguri qe do gjesh pergjigjen.Ose do sjell une informacion nesa rastis ne te. =)

  P.S- Ti ne USA je,cfare te duhet ky lloj informacioni?
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Gazeten Shekulli e lexoj cdo dite mer une..

  Gjysma e fisit Stormo e kane hedhe lloton me ardhe, me shume me djeg
  ajo e prinderve te mi....

 15. #15
  Go Pistons Maska e ledio
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  diku ne bote
  Postime
  625
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Stormo po i gjete emrat postoji edhe ketu.
  *Friendship is the only cement that will ever hold the world together.
  *There is no such thing as no chance.
  *There's a better way to do it.......... find it
  *If you can dream it, you can do it
  *You haven't failed until you quit trying
  *Success doesn't came to you..........you go to it.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-07-2003
  Vendndodhja
  Chi-Town
  Mosha
  37
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Llotaria

  Hej kur dalin pergjigjet e ketij vitit mer ? Ka ndonje faqe ne internet qe jep emrat (kur te dalin)?
  pa brire ti je mbret...pa brire eshte dhe moda

 17. #17
  Go Pistons Maska e ledio
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  diku ne bote
  Postime
  625
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une degjova sikur nuk do ti nxjerrin emrat ne Internet apo ndonje gazete.
  *Friendship is the only cement that will ever hold the world together.
  *There is no such thing as no chance.
  *There's a better way to do it.......... find it
  *If you can dream it, you can do it
  *You haven't failed until you quit trying
  *Success doesn't came to you..........you go to it.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  ne cfare organi perkates duhet te paraqitesh per proceduren e llotarise ?
  ku bahet mbushja e formularit?
  a dergohen te dhenat me fax te ambasada amerikane ne tirane[nese kjo eshte organi perkates] apo duhet te jesh vete i pranishem?
  si behet aplikimi nepermjet internetit?
  ku [ ne cfarew adrese dhe kur?

 19. #19
  Go Pistons Maska e ledio
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  diku ne bote
  Postime
  625
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  http://www.dvlottery.state.gov/

  Kjo eshte faqja ku behen aplikimet ''online'', por qe 5 Nentor 2004 deri ne 7 Janar 2005. Keshtu qe prit deri me nentorin tjeter.
  *Friendship is the only cement that will ever hold the world together.
  *There is no such thing as no chance.
  *There's a better way to do it.......... find it
  *If you can dream it, you can do it
  *You haven't failed until you quit trying
  *Success doesn't came to you..........you go to it.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mua me ka ardhur pergjigj. e pare e llotarise a ka ndonje problem nese formularet jane shkruajtur me shkrim dore dhe jo shtypi

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A ėshtė kėrcėnim Amerika pėr paqen botėrore?
  Nga ORIONI nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 212
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 09:49
 2. Fituesit e llotarisė amerikane pėr vitin 2008
  Nga tani_26 nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 12-04-2009, 01:21
 3. Agim Vuniqi: Faktet e Millosheviēit i injorova para syve te tij
  Nga AVuniqi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-01-2007, 09:58
 4. Llotaria Amerikane, skualifikohen mashtruesit
  Nga ALBA nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-06-2004, 08:17
 5. Politika e SHBA-se karshi Shqiperise
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-10-2002, 22:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •