Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    475

    Lightbulb Energjia, prodhohet më pak se në vitin 1991

    Tremujori i dytë i këtij viti shënoi nivelin më të ulët të prodhimit të energjisë elektrike që nga vitit 1991, sipas të dhënave nga Instituti Shqiptar i Statistikave. Sipas INSTAT, ky nivel ishte rreth 6,1% më i vogël se
    burimet e siguruara në tremujorin e parë dhe 6,9% më i vogël se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Muaji qershor paraqitet me nivelin më të vogël të burimeve, rreth 22,4% më pak se niveli mesatar mujor i arritur gjatë kësaj periudhe. Niveli i ulët i prodhimit bëri që të rritet ndjeshëm importi i energjisë elektrike, për plotësimin e nevojave. Gjatë gjashtë muajve të parë të këtij viti u prodhua vetëm 52,3% e energjisë së planifikuar nga hidrocentralet kryesore në vend. Shmangia e krizave energjitike është ndër prioritetet e qeverisë së re. Në programin e saj parashikohet miratimi i një planveprimi brenda një muaji, me qëllim shmangien në të ardhmen të këtyre krizave.

  2. #2
    i pavarur
    Anëtarësuar
    03-07-2002
    Vendndodhja
    EU
    Postime
    513
    Me te vertete prodhimi mund te jete me i ulet se ne 1991 por te mos harrojme nje gje qe eshte me shume rendesi per te ardhmen se ajo sasi uji qe nuk eshte perdorur per prodhimin e enregjise elektrike gjendet sot ne liqenet e fierzes komanit dhe vaut te dejes, keshtu qe rezervat jane dhe me te medha per dimrin qe vjen. Keshtu qe çdo gje eshte relative dhe kjo nuk eshte shqetesuese nqs te tjerat do te ishin ne rregull.
    Problemi qendron ne vend tjeter dhe kete asnje analiste ose gazetar nuk e merr mundimin qe ti hapi syte popullit.
    Energjia qe importohet aktualisht nga Italia ( dhe qe kjo u quajt si dhurate e qeverise italiane se ishte me kredi soft ) blihet me nje çmim te papare ndonjehere ne tregun shqiptar 4.4cents 1 Kw/ore.
    Ne fillim te vitit u be skandal kur flitej se ish ministri Prifti kishte blere energjine me 3.3 cents Kw/ore dmth kati 30% me lire se tani.
    Keshtu qe çmimi i blerjes energjise eshte shume i larte humbjet ne rrjet te me dhaja si dhe kur shohim qe nje pjese nuk paguhet atehere behen pak si shume dhe kostoja eshte teper e larte per zhvillimin e ekonomise se vendit.
    Si gjithmone mungese totale transparence e qeverise ne lidhje me akordet e neshkruara!!
    Ka disa projekte qe mund te zhvillojne Kesh-in per te ardhmen po asnje prej tyre nuk behet mediatik dhe si gjithmone çdo informacion mbi vonesen e tyre eshte evaziv dhe populli asnjehere nuk ka mundesine te gjykoje faji i kujt eshte qe ai ngelet pa drita!!
    Just God Can Judge Me

Tema të Ngjashme

  1. Antimateria - energjia e se ardhmes?!
    Nga sam1r në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-07-2011, 12:32
  2. Pse nuk paguhet Energjia Elektrike/Rryma ne Kosove?
    Nga FISI.SOLITERIT në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 191
    Postimi i Fundit: 09-07-2009, 09:48
  3. Energjia Sizmike e Termeteve
    Nga E=mc² në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-06-2009, 14:03
  4. Alternativa moderne ndaj fizikes klasike.
    Nga xfiles në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 86
    Postimi i Fundit: 09-04-2008, 04:06
  5. Energjia e pakrijuar hyjnore...
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 27-01-2005, 07:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •