Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
  1. #21
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    ...dhe me kete martesen me angleze, po perfitojne qindra shqiptare vitet e fundit (e ka tamam bunny)! Nuk te mbajne me teper se 30 minuta ne ambasade (konsullate) dhe as nuk i plas fare te dine nese ke qene noihere ne Angli, nese ke qene si kosovar etj etj...pra shikoje si variant!

    Ose, merr nje vize shengen, e cila te jep te drejten te udhetosh ne tere Europen dhe shko ne Republiken e Irlandes! Nga R.O.I udheto me tren deri ne Irlanden e Veriut (dmth futesh ne UK) pa frike fare se nuk te ndalon njeri ...dhe si te jesh futur ne Irlanden e Veriut, mund te shkosh ne cilindo qytet te Anglise, sepse je ne toke angleze automatikisht dhe nuk te can derrasat askush...

    Mjafton te besh nja dy dokumenta fallco...pashaporte, karte identiteti, patente...europiane, te cilat mund te te nevojiten si identifikim (n.q.s ke qimen e derrit) dhe ja ke hedhur grupo! Une dicka te tille do bej, ne me kthefshin...

    Mos paguaj shume para kot...bixhozxhijve qe sillen Tiranes dhe mashtrojne njerezit! Nisu pa frike dhe puno psikologjikisht me veten, duke mos harruar qe vetem ti e di qe je fallco...tjetri nuk di gje! ...se keshtu e hajne robt kot, nga emocionet...si puna e atij pacientit te Frojdit, qe kujtonte se ishte kokerr gruri dhe do e hanin pulat! lol

  2. 2 antarët më poshtë falenderuan DeuS për mendimin e shprehur në këtë postim:

    elishkodra (01-12-2014),krisalda (18-11-2013)

  3. #22
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga DeuS

    Ose, merr nje vize shengen, e cila te jep te drejten te udhetosh ne tere Europen dhe shko ne Republiken e Irlandes! Nga R.O.I udheto me tren deri ne Irlanden e Veriut (dmth futesh ne UK) pa frike fare se nuk te ndalon njeri ...dhe si te jesh futur ne Irlanden e Veriut, mund te shkosh ne cilindo qytet te Anglise, sepse je ne toke angleze automatikisht dhe nuk te can derrasat askush...
    Deus ide e mire kjo, por vetem se Mbreti ishte me i zgjuar se ty dhe se mua bashke..... dhe keshtu Irlanda e Jugut nuk hyri kurre ne Schengen!

  4. #23
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    nje gje nuk kuptova:

    Une nje gje nuk kuptova me kete eurostarin...

    Keta zoterinjte hypin dhe i kontrollojne pashaportat njerezve ne me teper se 12 vagona?

    Kush ka ndonje njohuri mbi procesin e kontrollimit me udhetaret me eurostarin eshte i lutur ta sjelli ketu...

    flm

  5. #24
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Bejne nje random search mer grup...gje qe nuk i ndalon fare robt me sy n'ball per ta dallu shqiptarin qe i ka bo paret e udhetimit duke punu n'grop t'gelqeres per 2 vjet e 3 muaj, ose ate qe deri para ca kohesh ngrihej ne 4 t'mjesit per te zene rradhen e qumeshtit! Kostumi Armani apo kepucet e llustrafinit zor se e shmangin vuajtjet dhe etjen per para te gdhendur ne syte e shqipove...

    Per ate variantin e Irlandes kishe te drejte grupo!
    Fatmiresisht, fati na buzeqeshi me ne fund dhe e shmangem si opsion prej nevojes!

  6. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-12-2005
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    8
    Lexova temen,pasi,para dy vitesh bëra një kërkese bashkë me një miken time shqiptare për në angli në një nga konsullatat angleze në Itali.Por unë nuk kisha asnjë person që të më jepte një garanci.Kisha vetëm një llogari bankare të mjaftueshme për të qëndruar dy jave në londër.Mikja ime e mori nga dy arsye,e para se kishte një kushëririn e largët spiun pranë policisë që bënte verifikime ndër bashkëkombas dhe e dyta sepse fliste më rrjedhshëm anglisht.Unë,me gjithë dëshirën dhe mirsjelljen që tregova me punonjësit në konsullatë,nuk arrita të marr një leje kalimi,edhe pse isha student dhe me dokumenta të rregullta në një shtet tjetër evropian.Të kujtohem për këtë çast,me dridhen gjunjët,se përse kanë frikë?Por i kuptoj me ato që gjatë këtyre viteve kam lexuar nëpër gazeta dhe mënyrave shqiptare për të aplikuar për një vend të huaj,si disa këtu që japin kêshilla sikur të ishin trafikantë.

  7. #26
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga krishna
    Por i kuptoj me ato që gjatë këtyre viteve kam lexuar nëpër gazeta dhe mënyrave shqiptare për të aplikuar për një vend të huaj,si disa këtu që japin kêshilla sikur të ishin trafikantë.
    Paskan bere mire qe nuk ta paskan dhene ty vizen se do u sillje me arrogant se c'po sillesh!



    "Mendimi yt eshte atje ku te detyron pozita jote" do thoshte nje filozof i madh, dhe kur je cun i ri pa shpi, pa pune, pa lek, pa femer dhe pergjithesisht pa te ardhme -sic ndodh me pjesen me te madhe te rinise shqiptare-..... atehere me mire behu trafikant sesa te presesh nga qielli!

    "Qellimi shenjteron mjetet" do thoshte nje filozof tjeter!

    "Dhe nuk ka qellim me te shenjte se mbijetesa" do thoshte Kryeplaku!

  8. #27
    I larguar Maska e panchovilla
    Anëtarësuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    Paskan bere mire qe nuk ta paskan dhene ty vizen se do u sillje me arrogant se c'po sillesh!



    "Mendimi yt eshte atje ku te detyron pozita jote" do thoshte nje filozof i madh, dhe kur je cun i ri pa shpi, pa pune, pa lek, pa femer dhe pergjithesisht pa te ardhme -sic ndodh me pjesen me te madhe te rinise shqiptare-..... atehere me mire behu trafikant sesa te presesh nga qielli!

    "Qellimi shenjteron mjetet" do thoshte nje filozof tjeter!

    "Dhe nuk ka qellim me te shenjte se mbijetesa" do thoshte Kryeplaku!
    Edhe une e perkrah mendimin e Kryeplakut se askush nuk shkon per qef ne Angli edhe jo te gjithe ata qe shkojne ne Angli jane trafikante droge dhe prostitutash.
    Keshtu qe ti Krishna je arrogant dhe nga ta dine anglezet qe ti nuk je me i ndryshem pra kur flet pa turp per kombin tend ne kete menyre.
    A ju kujtohet nje mesazh per nje familje veriore e debuar nga Skocia qe me te vertete te bente te te vije keq.
    Nga kjo qe situate qe po kalon Shqiperia ka kaluar Irlanda dhe Italia(e shume shtete tjera por keto jana shembuj tipike). Ne amerike akoma ka italiane gjalle qe i kujtohet se kane ardhur me dokumenta fallso.
    Shkurt mos ta zgjas nese shqiptaret ne perendim nuk behen kriminele pse te dalim kundra shkuarjes se tyre? Kur e dime se mergimi eshte per te mbijetuar.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  9. #28
    Pa_Prespektive Maska e KNFC
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Vendndodhja
    N'shpi_Time
    Postime
    421
    Per ke eshte i interesuar,dhe po qe se je vertet me dokumenta te regullta italiane,ndiq ate variantin e Republikes se Irlandes.Zbrit ne aeroportin e Dublinit,merr autobusin qe te con ne qender.Aty gjej Conolly Train Station.Pri bilete dhe per tre ore je ne Belfast.Po pe njeri para se te hysh te treni mos u shqeteso,se nuk kontrrollojne dokumenta,po jane per biletat.Mire se erdhe ne U.K.Sa te dalesh nga stacioni,merr nje taksi dhe thuaji te te coje ne Port Ferry ku behen udhetimet per Stranaer(qytet i vogel ne Skoci).Merr tragetin udheton cik me shume se nje ore.Arrite ne Stranaer,Skoci.Sa zbret,ke nje autobus qe shkon ne London Victoria.Po nuk e gjete kete autobus merr trenin.Stacionin e ke sa zbret nga trageti.Vetem ki parasysh se treni i fundit qe aty niset ne 7:30pm.Leviz per Glasgow ose Edinburgh.Qe aty pastaj merr trenin per ku te duash ti.Gjate tere kesaj rruge,dmth sa del nga aeroporti i Dublinit,(deri aty te duhet permesso di soggiorno,ose nonji dokument fallco qe te lejon te hysh ne Irlande) deri ne cdo qytet te Anglise nuk te kerkon askush dokumenta.
    Rruge te mbare plako.
    Ndryshuar për herë të fundit nga KNFC : 21-12-2005 më 16:21
    THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

  10. #29
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Mos e ndihmoni levizjen e atyre qe nuk kane dokumenta udhetimi, se do bini ne burg.Prova te tilla i nevojiten policise.

  11. #30
    Pa_Prespektive Maska e KNFC
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Vendndodhja
    N'shpi_Time
    Postime
    421
    qafezezi,po ide po i japim mer,spo i marrim para qe te na quajne trafikante e te na fusin burgjeve.
    Ke nonji ide me te mire se keto qe kemi thene ne ti????
    THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

  12. #31
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga KNFC
    Per ke eshte i interesuar,dhe po qe se je vertet me dokumenta te regullta italiane,ndiq ate variantin e Republikes se Irlandes.Zbrit ne aeroportin e Dublinit,merr autobusin qe te con ne qender.Aty gjej Conolly Train Station.Pri bilete dhe per tre ore je ne Belfast.Po pe njeri para se te hysh te treni mos u shqeteso,se nuk kontrrollojne dokumenta,po jane per biletat.Mire se erdhe ne U.K.Sa te dalesh nga stacioni,merr nje taksi dhe thuaji te te coje ne Port Ferry ku behen udhetimet per Stranaer(qytet i vogel ne Skoci).Merr tragetin udheton cik me shume se nje ore.Arrite ne Stranaer,Skoci.Sa zbret,ke nje autobus qe shkon ne London Victoria.Po nuk e gjete kete autobus merr trenin.Stacionin e ke sa zbret nga trageti.Vetem ki parasysh se treni i fundit qe aty niset ne 7:30pm.Leviz per Glasgow ose Edinburgh.Qe aty pastaj merr trenin per ku te duash ti.Gjate tere kesaj rruge,dmth sa del nga aeroporti i Dublinit,(deri aty te duhet permesso di soggiorno,ose nonji dokument fallco qe te lejon te hysh ne Irlande) deri ne cdo qytet te Anglise nuk te kerkon askush dokumenta.
    Rruge te mbare plako.
    Perderisa Irlanda e Jugut nuk eshte ne Schengen si u shkonka me sogiorno atje?

  13. #32
    Pa_Prespektive Maska e KNFC
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Vendndodhja
    N'shpi_Time
    Postime
    421
    Po ca te them une Kyeplaku,nje njeriu im ne Itali u interesua dhe me tha qe mund te shkohet me soggiorno.Vetem direkt ne Angli nuk hynte dot,ndersa per Irlande tha se hynte.Me kane genjyer,po genjej edhe une.lol.
    P.s Je i sigurt ti qe Irlanda nuk eshte ne Shengen??Mbaj mend qe kur isha ne Shqiperi para ca vitesh,thoshin se per Irlande te duhej nje vize pak specifike,qe quhej Vize Shengen Extra.Njesoj si shengen por duhet te plotesoje ca kouhste me shume si aplikant.
    Ndryshuar për herë të fundit nga KNFC : 22-12-2005 më 09:21
    THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

  14. #33
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga KNFC
    Po ca te them une Kyeplaku,nje njeriu im ne Itali u interesua dhe me tha qe mund te shkohet me soggiorno.Vetem direkt ne Angli nuk hynte dot,ndersa per Irlande tha se hynte.Me kane genjyer,po genjej edhe une.lol.
    P.s Je i sigurt ti qe Irlanda nuk eshte ne Shengen??Mbaj mend qe kur isha ne Shqiperi para ca vitesh,thoshin se per Irlande te duhej nje vize pak specifike,qe quhej Vize Shengen Extra.Njesoj si shengen por duhet te plotesoje ca kouhste me shume si aplikant.
    Ty vella 'tu befte goja mjalt' vetem mos na cosh deri ne Irlande kot

  15. #34
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    E clodhesh kot o Kryeplak , me mire shko ne Skiperi , aty ku ka nevoje atdheu . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •