Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  vetullngrysuri Maska e PROPHET22
  Antarsuar
  12-10-2004
  Vendndodhja
  Atje ku pjeshka leshon leng
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Si mund të shkoj në Angli?

  Pershendetje!!!

  Me duhej njecik informacion se si mundet nje person te shkoj nga italia ne angli duke marr parasysh qe personi ne fjale, me dokumenta te rregullta mund te shkoje deri ne france.

  Si kalohet nga franca ne angli ne menyre illegale?

  sa para duhen?

  dhe cfare procedurash ndiqen nese policia angleze te kap pa dokumente ne territorin e shtetit te saj.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Profet!

  Menyra me e shpejte dhe me e lire. Ne Itali ble nje Karte Identiteti Italiane (ne angli kushtojne rreth 150 sterlina/ 200 dollare). Me Karten Italiane kalon ne Hollande (ose po pate vize shengen dhe me vizen shengen kaloan ne hollande. ne Hollande mer tragetin hollande -angli. Ne port do japesh karten e identitetit italiane si dokument. Kontrollohesh gjate, po kartat e identitetit nuk jane ne lidhjen nderkombetare keshtu qe nuk kontrollohen me kompjuter. Megjithate duhet te flasesh mire italisht dhe ta dish rrjedhshem informacionin ne dokumentin tend.
  Ki parasysh s'do kesh me vete asnje dokument qe tregon se je shqiptar apo ku informacioni eshte i ndryshem me ate ne karte.
  S'do kesh me vete asnje gje qe mund ti tregoje se nuk po shkon me pushime (p.sh fotografi te teperta, me shume se 2 canta, vidokaseta etc etc)
  Mos u vish sikur po shkon ne dasem, vishu si turist, xhinse kemishe.

  Per paqartesi te tjera me dergo mesazh privat.

  Rruge te mbare
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 3. Anetart m posht kan falenderuar R2T pr postimin:

  shpetim abibi (10-03-2017)

 4. #3
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime
  Kam degjuar se menyre tjeter eshte qe te maresh trenin "eurostar" qe shkon deri ne Angli dhe atehere pret bilete per ne stacionin e fundit te Frances (me duket se quhet "kalas") para se te hyje ne tunelin qe lidh Francen me Angline. Kur te arrij treni ne kete stacion atehere nuk duhet te zbresesh por ri brenda ne tren me qetesine tende, pas tre oreve vjen stacioni tjeter i cili eshte Londra. Nje gje te ngjashme mund te besh me udhetimet chartel, ku avionat bejne ndalesa ne Europe para se te shkojne ne Londer, e merr bileten per ne aeroportin europian por nuk zbret nga avioni pervecse kur ke arritur ne Londer (megjithate duhet te tregohesh me kujdes kur te vij dikush qe te te zej vendin ku ulesh i cili pas ndaleses per te cilen ke prer bileten quhet bosh, ne kete rast ndro vendin ku ulesh pa e prishur shume terezine). Sidoqfte keto metoda, me pak harxhim, jane pak te vjetra dhe nuk e di nese mund te zbatohen me siguri akoma, kam degjuar qe jane shtuar veshtiresite. Megjithate ai miku jot mos bej gabimin te iki nga Italia pa siguruar menyren per te aritur ne Angli se mund te bjere lehte preh e mashtruseve Shqiptare ne Belgjike e vende te tjera te Europes te cilet te vjedhin leket per te te dhene keshille si psh. " e shef ate kamionin, futu brenda se shkon ne Angli".

 5. Anetart m posht kan falenderuar Kryeplaku pr postimin:

  shpetim abibi (10-03-2017)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Para ca kohesh kam lexu nje lajm ne te cilin thuhej se Anglia per te kufizu numrin e rrefugjateve qe hyjne ne menyre te paligjshme, ka bo marrveshje me disa nga vendet e tjera, prej te cilave mund te futesh (France etj.) per te kontrollu nga keto vende trenat etj.
  Uroj qe te arrish ate qe do dhe nuk ta them per ta bo mrapsh, vetem kij kujdes!

 7. #5
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Iken ato kohe kur vije me vize shenge deri ne "Lille" dhe nuk zbrisje dhe pastaj perdorje karta Italiane, c`do gje kontrollohet rrepesisht tani. Une kam qene nje nder te paret qe kam perdor kete menyre te eurostarit ne kohen e qepes dhe shpetova. Por kjo gje ka vite vite me pare. Gjithsesi e vetmja menyre qe ekziston tani eshte me pashtaporta italiane dhe jo karta identiteti por pashaporta Italiane qe deri para disa muajsh beheshin per 700 deri ne 1000. Varet se kush i bente. Duhet te dije Italisht... patjeter...
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 8. #6
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Bisedo me mua ne privat,qe te jap numrin e personit ne te cilen ndodhet ne FRANCE,por nuk ke garanci nese te kapin leket te ikin,pazari ndryshon sepse jane shternguarr rruget keta kohet e fundit.

  Shpirt Njeriu

 9. #7
  LIV
  Antarsuar
  26-07-2002
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  po mire.....ja erdhi!

  akoma ekziston the social worker te te ndihmoje?

 10. #8
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Living in Vain
  po mire.....ja erdhi!

  akoma ekziston the social worker te te ndihmoje?

  Iken ato vite kur hante lala simite.

  Per keto qe vine tani s`ka me ndihme dhe perkundrazi procesi tyre shyrtohet maksimumi brenda 1 muaji dhe i kthejne. Nese jane moshe e vogel, i pranojne dhe i fusin neper "foster homes" deri sa te mbushin moshen 18 vjec, pastaj fati tyre varet...

  Po them se me c`ka par dhe me c`ka ndodhur me njerz qe njoh...

  Profeti me duket se nuk e kishte fjalen per te kerkuar azil ketu, por donte te hynte ne uk...! Per te hyre eshte hyn, por do rrosh si hajdut.
  Para nje jave kto ...sherdhatat e emigracionit kapen 24 veta ne nje zyre pune ne qender te Londres. Nder ta ishin 10 Shqiptare nje nder to ishte kushuriri im.
  Kan filluar rreptesisht pastrim...

  Nuk po i shkruaj keto per demoralizim Profet perkundrazi ty zoti ta bafte rrugen vaj dhe nese do te arrish dicka e arrine plako, por jane gjera qe duhet ti kesh parasysh.
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 11. #9
  ShPiRt Maska e tonushi
  Antarsuar
  25-12-2003
  Vendndodhja
  kine
  Mosha
  38
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  nje keshille

  Citim Postuar m par nga PROPHET22
  Pershendetje!!!

  Me duhej njecik informacion se si mundet nje person te shkoj nga italia ne angli duke marr parasysh qe personi ne fjale, me dokumenta te rregullta mund te shkoje deri ne france.

  Si kalohet nga franca ne angli ne menyre illegale?

  sa para duhen?

  dhe cfare procedurash ndiqen nese policia angleze te kap pa dokumente ne territorin e shtetit te saj.
  Pasi lexova gjitha mundesite qe te dhane anetaret e tjere po te jap nje keshille

  Mos bej gabim qe te nisesh me dokumenta fallco per ne angli pasi po te kapen ketu te marrin gishtat dhe i kerkojne anembane evropes meqenese ti the qe ke dokumenta te rregullta italiane mendoj se i ke dhene gishtat ne itali keshtu qe po erdhe ketu dhe te te kapin te kethejne pako postale ne shqiperi se sduan tia dine fare keta jane bere bisha te egera tani
  e mesazhin tend nuk thua ca lloj dokumentash ke ?
  dmth ke vetem soxhiorno apo ke dhe karte identiteti ?
  Nje mundesi me e rregullt eshte te vesh te ambsada angleze dhe te aplikosh per vize turistike ose nqs njeh njeri ne angli te te bej nje garanci ( sponsor) ose ftese ( invitation)
  Mundesia tjeter eshte qe te regjistrohesh ne ndonje kolegj (shkolle) ketu ne angli dhe mbasi ata te te dergojne letrat shko te ambasada dhe te japin vize studenti pa problem .
  Ky ishte vetem nje mendimi im me qe the qe ke dokumenta te rregullta ne itali per te mos i djegur ata mos bej gabim te vish ne angli ilehgalisht
  Jane bere shume te rrepte mbas ankesave te popullit anglez per azilantet edhe refugjatet illegalle qe kane hyre ne angli
  out of some the worst mistkes came the best outcomes

 12. #10
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Antarsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Mosha
  36
  Postime
  635
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ka dy mundesi per te arth ketu ne Uk.
  E para bej nje pasaport fallco Greke dhe nisu nga italia (bileten beje Itali-London Stansted) pardie erdhi njeri kshu.
  E dyta kontaktom ne prv mua se te lith un me nje grek te sigurt qe te sjell me avjon.
  LINDI EDHE "ANDREA"

 13. Anetart m posht kan falenderuar Genti^Itali pr postimin:

  shpetim abibi (10-03-2017)

 14. #11
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  33
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga tonushi
  Pasi lexova gjitha mundesite qe te dhane anetaret e tjere po te jap nje keshille

  Mos bej gabim qe te nisesh me dokumenta fallco per ne angli pasi po te kapen ketu te marrin gishtat dhe i kerkojne anembane evropes meqenese ti the qe ke dokumenta te rregullta italiane mendoj se i ke dhene gishtat ne itali keshtu qe po erdhe ketu dhe te te kapin te kethejne pako postale ne shqiperi se sduan tia dine fare keta jane bere bisha te egera tani
  e mesazhin tend nuk thua ca lloj dokumentash ke ?
  dmth ke vetem soxhiorno apo ke dhe karte identiteti ?
  Nje mundesi me e rregullt eshte te vesh te ambsada angleze dhe te aplikosh per vize turistike ose nqs njeh njeri ne angli te te bej nje garanci ( sponsor) ose ftese ( invitation)
  Mundesia tjeter eshte qe te regjistrohesh ne ndonje kolegj (shkolle) ketu ne angli dhe mbasi ata te te dergojne letrat shko te ambasada dhe te japin vize studenti pa problem .
  Ky ishte vetem nje mendimi im me qe the qe ke dokumenta te rregullta ne itali per te mos i djegur ata mos bej gabim te vish ne angli ilehgalisht
  Jane bere shume te rrepte mbas ankesave te popullit anglez per azilantet edhe refugjatet illegalle qe kane hyre ne angli
  ia ku e ke menyren me te mire e me te sakte. 3 shoket e mi 2 cuna dhe nje goce u regjistruan para nje viti ne nje universitet(ose kolegj varet ) dhe pas nje viti i solllen dokumetat direkt ne ambasade per 2 jave u nisen.mos digj dokumentat kot pa u menduar mire. nje kerkese te tille kam bere dhe une po pres pergjigje megjithese jam shume mire ktu.pas 2 vjetesh universiteti im te con vete atje.

 15. #12
  anetar i rregullt Maska e fioreal
  Antarsuar
  05-07-2003
  Vendndodhja
  Ne planetin Toke
  Mosha
  38
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Prsh a mund te me jepni ndonje adrese kolegji ne Angli ku mund te aplikoje.Kam deshire te provoje njehere veten.
  ..I grandi ci sembrano grandi fino a quando stiamo in ginocchio...

 16. #13
  LoSt In Night Maska e xhersi
  Antarsuar
  16-07-2004
  Vendndodhja
  Atje Ku Hidhet Pula me parashute, Ku Cjapi bo Paralele, Ku Gomari i Fut Te 5-tin per Tu ngrit ne gom te pare, Ku ke Frike te Vishesh me jeshile se te ha lopa per Bar te Fresket, Ku Pleshti Bo Break dance, ku dhite lyejne floket me xhel
  Mosha
  31
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow Ncncncncncnnc!

  Sa lodheni edhe ju mer
  o daku futja me kom se shko per nja 3 vjet mnigjo mu kom eksperience :P:P
  LoSt In an UnlimiteD Memory ! [MEDIA][/MEDIA]

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga fioreal
  Prsh a mund te me jepni ndonje adrese kolegji ne Angli ku mund te aplikoje.Kam deshire te provoje njehere veten.
  www.coventry.ac.uk
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 18. #15
  anetar i rregullt Maska e fioreal
  Antarsuar
  05-07-2003
  Vendndodhja
  Ne planetin Toke
  Mosha
  38
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Rrofsh plako.
  ..I grandi ci sembrano grandi fino a quando stiamo in ginocchio...

 19. #16
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime
  se kuptoj un vajta me dekumnta greke te regullta ne angli londer me avion ku aty qendroa nje jav pastaj u nisa per ne usa po nuk me than njeri gje edhe pse kisha dekumenta greke dhe jo pashaporte greke por shqiptare
  po ishalla ta befte zoti mbar plako degjo po eshte nje gje degjo shum dhe bej si di vet ky eshte mendimi im ajde byebye

 20. Anetart m posht kan falenderuar mario_kingu pr postimin:

  shpetim abibi (10-03-2017)

 21. #17
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  7000 Euro plako hudhu.

 22. #18
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Pardje u kthye plaku im nga Belgjika, pas nje vizite.
  Cfare i kishte bere pershtypje atij ishte se "pashaporta" nuk i ishte kontrolluar fare ne Belgjike dhe kur kishte hyre dhe kur kishte dal, dhe kur kishte ardhur ne Waterloo Internacional nuk i kishin kontrolluar asnje dekument, megjithse pashaporten me vete e kishte. A mos jete Eurostari serisht nje menyre me e lehte per te hyre ne Britanin e madhe?.. Vertet me beri cudi kjo..

  Gjithsesi..
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 23. #19
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime
  Citim Postuar m par nga Pyes_Lotin
  Pardje u kthye plaku im nga Belgjika, pas nje vizite.
  Cfare i kishte bere pershtypje atij ishte se "pashaporta" nuk i ishte kontrolluar fare ne Belgjike dhe kur kishte hyre dhe kur kishte dal, dhe kur kishte ardhur ne Waterloo Internacional nuk i kishin kontrolluar asnje dekument, megjithse pashaporten me vete e kishte. A mos jete Eurostari serisht nje menyre me e lehte per te hyre ne Britanin e madhe?.. Vertet me beri cudi kjo..

  Gjithsesi..
  Me te vertet: po me u nis keshtu 'si pras' me leje qendrimi te nje shteti komunitar, cfare mund te te bejne me teper pervecse te te kthejne mbrapsht (nese kapesh dhe i thua me falni zoteri por une e dija qe mund te udhetoja ne tere BE)?

  Pyetja ka rendesi per mua....

 24. #20
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga fioreal
  Prsh a mund te me jepni ndonje adrese kolegji ne Angli ku mund te aplikoje.Kam deshire te provoje njehere veten.
  Bej google search, Kolegjet/Universitet ne UK jetojne nga studentet nga jashte ...ato paguajne 15k per tution fees...kshq zdo kesh probleme te presin me duar hapur... athere si te vish ketu ...(e di vet ti ca ben) Uroj fat

  Sa per kontrollim pasaportash (gjithcka ka te bej me fat) mbase dikujt nuk ja kan hedhur syrin...por ama dikujt tjeter i kan kerkuar te hapi edhe canten... ejo me pasaporten...
  po te kapen ketu je mbrenda ne nje qender denimi (ku nuk do mundesh te shikoshe Angli me sy) pasi gjate kohes qe ti je aty mbrenda ceshtja jote eshte mbaruar mbrenda 1 muaj- ku ti nisesh per Shqiperi. ..ne ate kohe ti pyet veten...A ja vlenin gjith ato para????

  Mendo mire para se te nisesh!

  ps.E vetmja menyre qe eshte e paster (teknikisht) martese me Angleze
  How can she fall, if there is no one there to catch her

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •