Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime

  Poezi Spanjolle tė Shekullit XX

  Pėrkthyer nga Aurel Plasari:

  Leon Felipe

  S’kam ardhur tė kėndoj

  S’kam ardhur tė kėndoj, mund ta merrni kitarėn.
  As tė mbush dosjen time s’kam ardhur,
  Qė pas vdekjes shenjtor tė mė bėjnė.
  Kam ardhur tė shoh fytyrėn time nė lotėt qė rrjedhin
  Drejt detit
  Me lumin
  E me retė.
  Nė lotėt qė fshihen nė fund tė pusit
  Nėpėr natė
  E nėpėr gjak.

  Kam ardhur tė shikoj fytyrėn time nė gjithė lotėt e botės
  Tė vė njė pikėl zhive, vajtimi, njė pikėl hequr prej lotėve tė mi
  Mbi kėtė pasqyrė tė paskaj ku tė mund tė mė shohin e vetveten
  Tė njohin ata qė do tė vijnė.
  Kam ardhur tė dėgjoj sėrish atė sentencė tė vjetėr nė terr:
  Me djersėn e ballit bukėn ta fitosh
  Dhe dritėn me dhimbjen e syve tė tu.

  Burim lotėsh e burim drite janė sytė e tu.  Horhe Giljen

  Bregdet

  Nė breg tė detit njė kalė.
  Shakullina, jele, valė.
  Ē’pėrrallė nga kjo do tė dalė?
  Hose Bergamin

  Oracion pėr ata qė nuk harrojnė

  Gjithė ata sy tė gjallė
  Qė toka i pati ngrėnė,
  Janė ata qė i hapėn tė tutė
  Pėr tė vėshtruar yjet.

  Gjithė sa shikon sot,
  E sheh me dritėn qė ta dhanė
  Sytė qė u patėn fikur.

  Pėrpiqu qė mėsuesit e tu
  Tė mos jenė kurrė ata tė gjallė
  Qė nuk i dėgjojnė tė vdekurit.

  Kujtesa ėshtė shpirti i historisė:
  Kovė mbas kove
  Nxirret uji me ēikrik
  Nga pusi i iluzionit.

  Historia ėshtė kujtesė.  Emilio Prados

  Ėndėrr

  Tė thirra. Mė thirre.
  Grafulluam si lumenj.
  U ngritėn nė qiell
  Emrat e ngatėrruar.

  Tė thirra. Mė thirre.
  Grafulluam si lumenj,
  Trupat tanė mbetėn
  Zbrazėt ballė njėri-tjetrit.

  Tė thirra. Mė thirre.
  Si lumenj grafulluam.
  Mes dy trupave tanė
  Ē’humnerė e paharrueshme!  Natėn po shkoj

  Natėn po shkoj
  Natėn
  Tė kėrkoj atė qė e humba
  Natėn.

  Hesht, ti krua,
  Ti hėnė hesht,
  Yll – mėrmėrimė e qiparisit
  Mė tė lartė, hesht,
  Hesht dhe ti,
  jasemin.
  Se unė po shkoj natėn
  Tė kėrkoj atė qė humba
  Natėn.
  Natėn
  Po shkoj, natėn,
  Ah, hesht ti.
  Rafael Alberti

  Njė njeri ecėn serioz

  Njė njeri ecėn serioz
  Pėr tė hyrė brenda.
  Hyn gojėkyēur.
  Del.
  Nėse lėviz gjethet bashkė me tokėn,
  Nėse ngatėrron trungjet e pemėve,
  Nėse s’do t’ia dijė as nga tė nxehtit as nga tė ftohtit,
  Dhe ndalet,
  Si tė harrokėsh se ėshtė nė jetė,
  Ju lėreni.

  Ai ėshtė nė jetėn e tė vdekurve tė tij larg,
  Dhe i dėgjon nė erė.
  Agustin Miljares (Sal)

  Kėtej ka kaluar vdekja

  E thotė gėshtenja e ēelur,
  Ndonse me tė pėshpėritur.
  E thotė uji i burimit,
  Ndonėse me zė tė mekur.

  E thotė dita tek lindet
  Dhe flet drejt e me zemrat.
  E thotė vetė njerzit
  Qė gjallė kanė mbetur.

  E thotė muri qė dremit
  Me luadhin qė ka vdekur.
  E thotė degėza gjelbėroshe
  E pemės qė u kėrrus pėrjetė.
  E thotė korja e tokės
  Me njė drithėrimė tė lehtė.

  Nėn rrezellimin e diellit
  E thonė qelqet e nxehta,
  E thotė deti qė kafshon
  Ballkonon e zi e tė errėt.
  E thotė acari i gishtit
  Qė kėmbėzėn pat tėrhqur:

  Sado qė tė duket se jo,
  Kėtej ka kaluar vdekja.
  Hose Agustin Gojtisolo

  Arma me dy presa

  Nė thikėn
  E poezisė
  Dy presa
  Hapen.
  E para
  Pickon ėmbėl.
  E dyta
  Si gjarpėr.

  Vlaga e ndritshme
  E jetės.
  Ferri i zi
  I qenies.

  Pėshpėriteni
  Vargun e dashur,
  Veē
  Mos harroni:
  Edhe presa
  E dytė
  Do t’jua shpojė pasnesėr
  Gjoksin.

  Mikel Marti i Pol

  Metamorfozė

  Ka herė kur unė dhe vdekja jemi njė:
  E hamė bukėn prej sė njėjtės fetė,
  E pimė verėn prej tė njėjtės gotė,
  Dhe miqėsisht nė heshtje i shkojmė orėt
  Tė njėjtin libėr duke e lexuar.

  Nė ato herė, vdekja, vdekja ime,
  Mė vjen kur unė jam vetėm nė shtėpi.
  Rrimė atėherė e fjalosim shtruar
  Pėr tė gjithė sa ndodh nė botė rrotull nesh,
  Si dhe vajzat qė nuk mund t’i kem,
  Fjalosim shtruar unė dhe vdekja ime.

  Nė ato herė – po veē nė ato herė –
  I shkruan vdekja poezitė e mia
  E m’i lexon, ndėrsa unė bėhem vdekje
  E e dėgjoj nė heshtje, ashtu siē dua
  Tė mė dėgjojė ajo kur lexoj unė.

  Ka herė kur unė dhe vdekja jemi njė,
  E koha rrjedh ngadalė, e ne e ndajmė,
  Vdekja dhe unė, pa u shtirur fare,
  Duke u marrė vesh me dinjitet.
  Mandej ēdo gjė rikthen nė vend tė vet
  Dhe udhėn e vet vazhdon sikush prej nesh.
  Hesus Lopes Paēeko

  Migel Ernandesit

  Edhe unė, Migel, jam tokė. S’ka vdekje, pėrderisa
  Parmenda na shkon pėrmbi gjokse, pėrderisa
  Jeta jote jeton brenda meje, pėrderisa
  Mund t’i them ato qė ti s’i the dot, pėrderisa
  Njė vend tjetėr fjalėn do tė ma flasė, pėrderisa
  Jam e korra jote dhe ai tjetri ėshtė imja, pėrderisa
  Ka duar e vegla qė punojnė, Migel,
  Se qė tė tre ne jemi tokė,
  Tokė ėshtė emri ynė e i gjithēkaje
  Dhe toka s’vdes edhe nė e varrosshin.
  Huan Ramon Himenes


  Udhėtim pėrfundimtar

  Do tė iki... dhe do tė mbeten zogjtė
  Me kėngė nė gojė,
  Do tė mbetet kopshti im, pemėt e gjelbra
  Dhe pusi nė oborr.

  Ēdo pasdite qielli do tė jetė i kaltėr e i qetė
  Dhe fshati do tė pėrtėrihet ēdo vit.
  Dhe n’atė kėnd tė kopshtit me lule e gėlqere
  Do tė bredhė i pėrmalluar shpirti im.

  Do tė iki... dhe do tė mbes vetėm, pa vatėr,
  Pa pemė tė gjelbėr, pa pus nė oborr,
  Pa qiell tė kaltėr e tė qetė...
  Dhe do tė mbeten zogjtė me kėngė nė gojė.
  Lorka

  Gazel i dashurisė sė beftė

  Askush nuk e kuptonte parfumin
  E manjolės sė errėt tė barkut tėnd.
  Askush nuk e dinte qė torturoje
  Njė kolbėr dashurie ndėr dhėmbė.

  Njėmijė kalushė persianė flinin
  Nė sheshin me hėnė tė ballit tėnd,
  Ndėrsa unė – katėr net qė rrokja
  Belin tėnd, ku borė kurrė s’pat rėnė.

  Mes allēie e jaseminėsh, degėz tė zbehtė
  Prej farėzash shihja vėshtrimin tėnd.
  Shkronjta e fildishta qė thonin “Gjithmonė”
  Kėrkoja nga gjiri pėr tė t’i dhėnė.

  Gjithmonė, gjithmonė... kopsht i agonisė,
  Tė ikshėm e pėrfytyroj kurmin tėnd,
  Gjakun e damarėve tė tu nė gojėn time,
  Gojaėn tėnde pa dritė qė mė vdes nė vend.
  Visente Aleihandre

  Deti

  Kush vallė tha se deti psherltin
  Si gojė dashurie drejt plazheve, i pikur?
  Lėreni tė shpėrfaqet i mbėshtjellė me dritė.
  Lavdi e lartėsisė, flori i ujėrave!
  Dritė sovrane mė vesh,
  Qė kėndon moshėn e pabjerrshme tė detit ngazėllimtar!
  Atje, mes farfuritjesh pa kohė,
  Deti ekziston:
  Njė zemėr perėndie tė pavdekshme rreh!
  Rafael Alberti

  Kėngė

  Do tė desha tė kėndoj, tė jem
  Lule e popullit tim.

  Tė mė kullosė njė lopė
  E popullit tim.

  Tė mė mbajė nė vesh
  Njė bujk i popullit tim.

  Tė mė dėgjojė hėna
  E popullit tim.

  Tė mė lagin lumenjtė
  Dhe detet e popullit tim.

  Tė mė kėpusė njė ēupėz
  E popullit tim.

  Tė mė varrosė toka
  E zemrės sė popullit tim.

  Sepse, siē e sheh, jam vetėm,
  Pa popullin tim.

  (Ndonėse me popullin tim)  Gabriel Selaja

  Mes dy kupash

  Mbushma dhe njė. Pa ta shohim njėherė:
  S’qėnkemi tė lumtur? Shih qiellin.
  Po tė mė hidhje nė humnerė,
  Do tė bija pingul
  Si nė dy sytė e tu ku nata u ul.
  Mbushma dhe njė, se drithmat me hynė.
  Frushullon qielli,yjtė lozin synė.
  Edhe njė. Tė shohim njėherė:
  Jemi tė lumtur a s’jemi?
  Mbushma me dėshirė
  Si hėna me dritėn e errėt.
  Mbushma. Tė dua.
  Mbushe dhe pėr vete e mos e zgjat.
  Ashtu.
  Hallet e veta ka qielli lart,
  Tonat ne kėtu.
  Viktoriano Kremer

  Ninullė tė varfrit

  Po e mbrojnė erėn
  Ėngjėjthit me shpatė.
  Nė zabel bėrlyken
  Demat nė shtrėngatė.

  - I kam frikė, mėmė,
  Nė terr e nė natė!

  Po shikoj yjtė:
  Ata frikė s’kanė
  As nga arkipeshkvė
  As nga kapedanė.

  - Njė yll nėma, mėmė,
  Nga dritarja pranė!

  Rrahin thundrat dhitė,
  Seē jermon pėrposh
  Drejt hėnės cigane
  Nkė arush balosh.

  - Vallen e arushit
  Mėmė, tė mėsosh!

  Si njė def tė grunjtė
  Pellgu hėnėn tund.
  Tingulli i thundrave
  Fiket edhe humb.

  - mardha fare, mėmė,
  nuk mund mė nuk mund...

  Nga vesa e ftohtė
  gjoksi u bė acar.
  Cikna e agimit
  Mbi lėkurė si ar.

  - prej urisė, mėmė,
  nuk dėgjoj se ēfarė...

  Fli, bir, mbylli sytė.
  Era shfryn pėr tmerr,
  Kalamajtė e uritur
  Ne njė thes i merr.


  Blas de Otero

  Sheshazi

  Ē’ka tė bėjė jeta me librat?
  Me kėta libra tė ngordhur,
  Miopė idealizmi?
  Kėrcen e cafullon njė qen,
  Sė largu fishkėllen njė tren,
  Fėrgėllon realiteti sheshazi,
  Hyn njė puntor nė fabrikė,
  Lind njė shtet nė Afrikė,
  Bie njė pirun pėrtokė,
  E ē’ka tė bėjė atėhere jeta
  Me ėndrrat e zvenitura
  Qė pėrpiqen mė kot ta mbulojnė
  Torsin e jetės?
  wrong verb

 2. #2
  eternal Maska e Janka
  Anėtarėsuar
  11-05-2006
  Vendndodhja
  Clermont, Fl.
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kam nje kerkese te vogel - te madhe:

  A mund te me gjeni dhe te me shkruani te Letersia shqiptare poezine "Letra" (keshtu titullohet besoj) qe ndodhet ne te njejtin vellim si edhe keto poezi te tjera. Do t'ju isha mirenjohes.
  Poezia ka nje refren qe thote pak a shume: Dhe kur te jesh nen toke/ qe vdiqa ti mos thuaj/ Me shkruaj dhe nen toke/ se une do te te shkruaj. ...

  Faleminderit,

  Janka
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Janka : 24-08-2006 mė 21:34
  "Love is kind..."

  The Holy Bible

 3. #3
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  Migel Ernandes

  Letra

  Nga njė tryezė poste
  Qė kurrė s’mbetet shkretė,
  Ku rrinė kujtimi, brenga,
  Zemra dhe heshtja vetė,
  Posi pėllumba letrat
  Degdisen qė me natė.
  I ndiej tek flatrojnė
  Pėr nė shtegtim tė gjatė.

  Dhe ja ku jam rrethuar
  Me burra e me gra
  Plagosur nga mungesat,
  Nga ndarjet e mėdha.
  Letra, pusulla, fjalė,
  Qė nisen ne hapėsirė,
  Ėndrra ende pa ēelur,
  Mendime ende pa gdhirė,
  Tė gjitha marrin rrugėn
  Drejt vatrės e drejt pragut,
  Si ndjenjė dėrguar ndjenjės,
  Si gjak dėrguar gjakut.

  Dhe po tė jem nėn tokė,
  Qė vdiqa ti mos thuaj,
  Mė shkruaj dhe nėn tokė,
  Se unė do tė tė shkruaj.


  Njė shtresė e trashė pluhuri
  Mbulon letrat qė s’duhen,
  Aty u zverdhėn faqet,
  Aty gėrmat u shuhen,
  Aty humbasin radhėt
  Ku mallet derdhur qenė,
  Aty jep shpirt mellani
  Pasi cepat u brenė,
  Aty rroposen thellė
  (ē’varrezė e lahtarshme!)
  Hem ndjenjat e kaluara
  Hem dashuritė e tashme.


  Dhe po tė jem nėn tokė,
  Qė vdiqa ti mos thuaj,
  Mė shkruaj dhe nėn tokė,
  Se unė do tė tė shkruaj.  Po kur tė shkruaj unė,
  Do dridhet kallamari,
  Do skuqet bojė e zezė,
  Me flakėrima zjarri.
  Se kur tė shkruaj unė,
  Do shkruajnė eshtrat e mia,
  Do shkruaj gjaku im
  Gjithė gulē nga dashuria.


  Do marrė letra udhė
  Si shpend ne zjarr kalitur,
  Me dy flatra tė forta
  Dhe njė adresė tė ndritur,
  Si zog qė pėr fole
  Qiell, ajėr do tė ketė,
  Mishin, gishtėrinjtė e tu
  Dhe frymėmarrjen vetė.
  Do mbetesh ti e zhveshur
  Tek dridhesh me ngadalė,
  E gatshme ta ndiesh letrėn
  Pas gjoksit tėnd tė valė.


  Dhe po tė jem nėn tokė,
  Qė vdiqa ti mos thuaj,
  Mė shkruaj dhe nėn tokė,
  Se unė do tė tė shkruaj.  NJė letėr dje kam parė
  Se si mbeti pa zot,
  Mbi sy tek i flatėronte
  Dikujt qė s’ngrihej dot.
  Letrat qė mbesin gjallė
  Dhe pėr tė rėnė tregojnė,
  Qė regėtijnė si njerėz,
  Veē sy s’kanė tė shikojnė.


  Kur dhėmbėqenzit rriten
  Unė ndiej pranė veshit tim
  Fėrmimn’ e letrės sate
  Tamam si njė gjėmim.
  Dhe mos e marsha zgjuar,
  Nė gjumė do e marr atė letėr
  Dhe do kullojnė plagėt
  Si kallamarė tė vjetėr,
  Do ēelin buzėt plagėt
  Drejt puthjeve tė tua
  Dhe, tek lėvizin heshtas
  Do thonė prapė: tė dua.


  Dhe po tė jem nėn tokė,
  Qė vdiqa ti mos thuaj,
  Mė shkruaj dhe nėn tokė,
  Se unė do tė tė shkruaj.
  wrong verb

 4. #4
  eternal Maska e Janka
  Anėtarėsuar
  11-05-2006
  Vendndodhja
  Clermont, Fl.
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post

  Te falenderoj perzemersisht, Diabolis!

  Janka.
  "Love is kind..."

  The Holy Bible

 5. #5
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Hose Ierro

  Lindi ne Madrid ne 1922. Libri i pare qe "Toke pa ne" (1947). Ka marr disa ēmime ne krijmtarine e tij si Adonais per librin "Gezim" (1947), ēmimin Kombetar te Letersise per permbledhjen "Antologji" (1953) dhe ēmimin e Kritikes per vellimin "Gjithe ē'di per veten" (1958). Vdiq ne 2002.

  Indiferenti

  Tani do tė jemi tė lumtur
  kur asgjė ē'tė presim s'ka.

  Le tė bien gjethet e thara
  le tė ēelin lulet e bardha,
  pa ēka!

  Le tė ndrijė dielli nė qiell
  Le tė bjerė shiu mbi xham
  A s'janė tė gjitha gėnjeshtra
  tė vėrteta tė gjitha a s'janė?
  Le tė mbretėrojė mbi botė
  pranvera qė vdekje s'ka
  le tė marrė tė tatėpjetėn jeta
  pa ēka!

  Le tė ketė melodi endacake
  pa ēka!

  Ē'na hyjnė nė punė meloditė
  kur asgjė ē'tė kendojmė s'ka.

  perktheu Aurel Plasari
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  Interesante? Jo dhe aq.
  (apo njė kritikė e shekullit XXI)

  Pėr tė shkuar mbas brendisė duhet tė sillja “Interpreter of Maladies” te Jhumpa Lampirit saje tė cilit kjo fitoi dhe Pulitzer, por mė pėlqen tė kapem mbas titullit e tė shkruaj pėr pėrkthyesit shqiptarė, shtyrė dhe prej disa rastėsive.
  Rendi i rastėsive qė mė shtynė ta rimarr e ta rihap nė drejtim tjetėr “Pėrkthyesin shqiptar” ėshtė i tillė: disa ditė deri mė dy-tre javė mbasi lexova pėr tė (kėtu) nisa tė lexoja “Rrjetėn e sigurisė” sė Bėlit tė cilit “Me syrin e njė klouni” apo “Klounin” ja kam lexuar nėn pėrkthimin e Ardian Klosit. “Rrjetėn” e kisha lėnė tė pambaruar nė njė dollap qė e hap ēdo ditė pune qė prej verės. Kam interes tė veēantė pėr stilin gjė qė nuk mund ta them pėr ngjarjen, e ndėrprerjen e mendoj tė dobishme. Bėli tė njėjtėn ngjarje nė zhvillimin e saj e sheh prej syve tė personazheve tė ndryshėm dhe e tregon me zerat e tyre prej mendjeve tė tyre. Sikur tė kishte dalė prej Bėlit, thuajse tė njėjtėn rrugė morri dhe dueli i javės sė shkuar tek “Shekulli” midis Adrian Klosit dhe Donika Omarit, mbi ēensurimin e “Klouni-t” kur u botua sė pari. Por ndryshe nga nobelisti, tė cilit i duhen shtatė palė sy pėr tė parė njė ngjarje, “Shekulli” u mjaftua me dy dhe nuk pėrfshiu sytė e lexuesit (kėtu e nė vazhdim mendojeni edhe kritikut), tė vetmit qė mund tė mbyllė katetet e trekėndėshit pėrkthyes, redaktor, lexues, tė vetmit qė kėsisoj pėrcakton vlerėn e secilit. Njė vėshtrim kėndrejtė i lexuesit do tė ishte ideali, pėr tė dalluar lirisht se me cilin ėshtė nė kėnd mė tė ngushtė lexusi, cili katet ėshtė mė i madhi, thjesht kujt ai i falenderohet. Mė i madhi patjetėr qė ėshtė autori, i cili kėshtu duket sikur mungon, por me njė skemė a shabllon tė tillė, ku lexuesi pėrcakton ne mund tė shqyrtojmė dhe trekėndėshin autor, pėrkthyes/redaktor, lexues, atė: autor, botues, lexues dhe cilindo tjetėr nė mardhėniet midis atyre qė na e sjellin librin para syve apo nė veshė. Pėr rastin nė fjalė nuk do bėj atė lexues qė “Shekulli-t”, si media e pavarur i takonte ta botonte barabar me pėrkthyesin e redaktoren, por po shkruaj dhe rastėsinė e fundit e cila ndodhi tė premten nė darkė e pastaj po kaloj tek njė dyshe tjetėr pėrkthyesash me respekt tė ndėrshoq pėr njeri-tjetrin e rrjedhimisht pa arsye pėr tu bėrė objekt i “Shekulli-t”; rastėsia ėshtė e tillė: njė kitarist prej atyre qė kėndojnė nė metro, me kitarė tė ēarė e tė ngjitur me shirita, mu duk sikur kishte dalė nga “Klouni”, tek kėndonte “little darling” nė vagonin qė me ēoi nė shtėpi.

  ***

  Pėr tė qėnė nė lartėsinė e rastit, po shmang pėrkthyesit e rinj ende pa emėr, e po sjell njė dyshe pėrkthyesish sa tė mirė aq dhe tė njohur:
  Njėri, atėhere Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve quhet Dritėro Agolli, tjetri, sot Drejtor i Bibliotekės Kombėtare quhet Aurel Plasari. Pėrkthimet e tyre janė nga poezia e Federiko Grasia Lorkės.
  Agolli nė librin me poezi “Udhėtoj i menduar”, (Shtėpia Boutese “Naim Frashėri”, Tiranė, 1985) ka pėrfshirė dhjetė poezi tė Lorkės e konkretisht:
  1. Si e zunė Antonjito el Kamborion nė rrugėn pėr nė Sevilie
  2. Vdekja e Antonjito el Kamborios
  3. Romanca e hėnės, hėnės
  4. Romancė pėr Gardėn Civile Spanjolle
  5. Kėnga e kalorėsit
  6. Memento
  7. Tė gjashtė kordat
  8. Kėngė budallaqe
  9. Nju-Jorku
  10. Presiosa dhe era
  Plasari nė librin “Poezi Spanjolle tė Shekullit XX”, (Shtėpia Botuese “Naim Frashėri”, Tiranė, 1991) ka zgjedhur nga Lorka tetėmbėdhjetė poezi midis tė cilave, pa ndjekur renditjen e librit veēoj:
  1. Kapja e Antonjito el Kamborios rrugės pėr nė Sevilje
  2. Vdekja e Antonjito el Kamborios
  3. Romancė e hėnės, hėnės
  4. Romancė e Gardės Civile spanjolle
  5. Nju-Jorku (Detyrė dhe denoncim)
  Faktit tė parė se qė tė dy kanė pėrkthyer dhe botuar pesė poezi tė njėjta pesė vjet larg pėrkthimit nga pėrkthimi, po i shtoj dhe faktin e dytė se Dritėro Agolli ėshtė midis recensuesve tė librit tė Aurel Plasarit. Bashkėpunimi midis tyre mban firmėn e Agollit nė recension dhe citimin e tij prej Plasarit nė parathėnien me titullin gjetur bukur “Fjalė pėr fjalėn nė kohė”. Kėtu nuk bėhet fjalė pėr censurė.
  Pėrkthimi i tė njėjtave krijime ka njė histori tė bollshme nė letrat shqipe. Ndodh qė kemi deri mbi gjashtė pėrkthime pėr njė krijim; kėshtu me sonetet e Shekspirit, poezitė e Eseninit, etj. Duhen mirėkuptuar pėrkthyesit shqiptarė, herė tė largėt nė kohė nga njėri tjetri (pėrkthimet mbas Nolit), herė tė largėt nė mjedise e gjuhė (pėrkthyesit e burgut), e herė nė sinqeritetin ala Kokona qė, pėrktheu sonete pėr tė mėsuar gjuhėn, apo tė sotmit pėr tė plotėsuar veprat e censuruara. Kur pėrkthyesit kanė qėnė bashkėkohės, duhet vlerėsuar gara mes tyre sepse lexuesit i jepet mė e mira por edhe sepse ėshtė vetė lexuesi ai qė hyn nė proēes duke shquar mė tė mirin. Por hej, nuk mund tė rri pa i kujtuar pėrkthyesit, se lexuesi kėrkon tė renė tė cilėn bota e ka me shumicė. Duhet tė tėrheqėsh zvarrė lexuesin pėr tė blerė njė libėr qė ai e ka lexuar tė pėrkthyer prej dikujt tjetėr, apo dhe prej teje vite mė parė. Ndėrsa ti fshehesh lexuesit lėndė tė vjetėr nė lėndėn e re, kur ai tė ble, ky veprim ka njė emėr tė rėndė, me shumė sheqer quhet komercializėm. Lexuesi shqiptar ėshtė i pakėt, por edhe i varfėr, ai nuk ka as lluksin e te nxjerrit tė librit nė trotuar kur i zverdhen fletėt, as tė pasjes sė ēdo varianti pėrkthimi. “Largimi i tij prej librarive” qė nė fakt ėshtė hyrja dhe dalje e tij me duar bosh prej librarive, vjen dhe sepse ato janė mbushur plot me ribotime e botime paralele me ēmime tė larta, e rrallė me atė pėr tė cilėn lexuesi lutet.
  Po ju kthehem pėrkthimeve nga Lorka, prej nga kam shkėputur vargje prej secilės nga pesė poezitė, prej Agollit sė pari e Plasarit sė dyti.
  Nga e para:
  Nė orėn nėntė tė mbrėmjes
  Atė e futėn nė burg,
  Ndėrsa patrulla xhandare
  Pinte diku limonatė.

  Ishte ora nėntė e mbrėmjes
  kur e flakėn nė qeli,
  ndėrsa jashtė pesė gardistėt
  limonatė nė akull pinin.

  Nga e dyta:
  Kur lumi rėnkonte si demi,
  Plagosur nga yjtė,
  Kur demat dremitnin e flinin,
  Zėrat e vdekjes kumbuan
  Pranė Guadalkivirit.


  Kur yjet hedhin shigjeta
  pėrmbi ujėt e pėrhimtė
  kur qengjat motakė ėndėrrojnė
  manushaqet nė ēair,
  Kumbuan zėrat e vdekjes
  Buzė lumit Guadalkivir.

  Nga e treta:
  Erdhi hėna nė farkė
  me shalėn e saj prej nardi.
  Vogėlushi e ndiqte me sy,
  vogėlushi sytė s’ia ndante.

  Me fustanembajtėse zambaku
  hėna pėrmbi farkė zbriti.
  Djali sytė ja ka ngulur,
  djali nuk po ia shqit syte.


  Nga e katėrta:
  O qytet i ciganėve
  Me kėnde flamurėsh,
  Me hėnėn dhe kungullin
  Plot me reēelin e vishnjes.

  Oh, qyteti im cigan,
  me flamurė zbukuruar!
  Hėna, kungulli dhe qershia
  Nėpėr qypa konservuar.

  Nga e pesta:
  Ēdo ditė nė Nju-Jork vriten
  Tre milionė rosa,
  Pesė milionė derra,
  Dy mijė pėllumba- gjella e preferuar
  E kėtij qyteti qė pėrpėlitet nė agoni, -
  Njė milion lopė,
  Njė milion deshė
  Dhe njė milion kėndesė
  Qė mėngjeseve qiellin shponin me kėngė.

  Ēdo ditė vriten nė Nju Jork
  Katėr milionė rosa,
  Pesė milionė derra,
  Dy mijė pėllumba pėr ata qė janė nė grahma,
  Njė milion lopė,
  Njė milion qengja
  Dhe dy milionė gjela
  Qė qiejt copė e thėrrime i lėnė.

  Interesante? Jo dhe aq.
  Pėrkthimet e mėsipėrme, bėjnė pikėrisht tė kundėrtėn e asaj pėr tė cilėn janė nisur, ata i sjellin njė konfuzion tė tillė lexuesit prej tė cilit i vetmi shpėtim ėshtė leximi i origjinalit. Pa zėnė nė gojė vlerat artistike, lexuesi pėrballet me njė situatė qesharake. Ai nuk di nė janė dema apo qengja motakė, nė hėna erdhi me shalė prej nardi a fustanmbajtėse zambaku, nėse nė Nju Jork vriten tre milionė rosa, njė milion deshė dhe njė milionė kėndesė siē pėrkthen Agolli apo katėr milionė rosa, njė milion qengja dhe dy milionė gjela, siē pėrkthen Plasari.
  Po shkoj tė mbaroj “Rrjetėn.”

 7. #7
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Salvador Espriu

  E vėrteta

  C'ėshtė e verteta a e di?

  Gastare e thyer nė befasi
  qė mbush me cifla njė qytet,
  plis balte shkelur pėr ibret,
  klithmė e tė mbyturit nė ujė,
  qime tė furēės bėrė rrėmujė
  gjak nė lėkurė tė hollė kali,
  ujė i kulluar si kristali
  nė gishtėrinjtė e njė zuzari,
  ca vezullime ngjyrėari
  nė hekurin e shatit tė zi
  qė nė kopshte, nė errėsi,
  zhvarros kokalla varr mė varr,
  nė letra hile, nė punė qar
  liqene rrugės qosh mė qosh
  dhembje, mėkat, frikėsim dhe bosh
  mendime e ėndrra ndarė mė dysh:
  njeriu qė kam pėrpara sysh.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Valėt

  Sa do mė pėlqente
  tė shihja kurmin tėnd
  tė zhveshur e tė shndritshėm
  tek thyhen valėt nė breg.

  Sa do tė mė pėlqente
  flokėt tė t'i pėrkėdhel
  tė ta pėrthaj lėkurėn
  me buzėt bėrė eshkė.

  Zili i kam stėrkalat
  qė tė mbėshtjellin rreth,
  xheloz jam dhe pėr diellin
  qė me shkėlqim tė vesh.

  Sepse pranverė janė
  valėzat qė ti ngre
  dhe unė jam pema e etur
  qė rri e pres nė breg.

  Ljuis Ljak
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Enrike Badosa

  Enrique Badosa ka lindur ne Barcelone 1927, ku edhe u diplomua per letersi. Nga veprat poetike mund te permenden "Pertej eres", "Kohe pritjeje, kohe shprese", "Balada per paqen", "Ne romalishten e paladines", "Histori ne Venecie" etj

  Mėsime sendesh

  Buka ėshtė e drejta e pėrditshme
  e atij qė punon dhe thotė tė vėrtetėn.

  Vera ėshtė detyra e njerėzve tė kujdesshėm
  qė ditėn vėnė nė jetė ėndrrat e natės.

  Qielli ėshtė letra ku shkruajmė
  me dorėn tonė fjalėn "liri".

  Deti ėshtė etja e freskėt qė na flladit
  buzėt e lodhura nga heshtja e gjatė.

  Toka ėshtė rasti pėr tė jetuar pėrballė
  atyre qė paqen nuk duan ta pranojnė.

  Dhe dashuria ėshtė toka, buka dhe vera,
  ėshtė qielli, deti dhe mirėsia.

  Perktheu Aurel Plasari
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #10
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Luis Sernuda

  Lindi ne Sevilje ne 1904, u diplomua per drejtesi ne Universitetin e ketij qyteti. Karrieren juridike e la shpejt, per t'iu kushtuar teresisht letersise. Ne 1952 u vendos ne Meksike ku edhe vdiq ne 1963.
  Librat me poezi: "Profil ajri" (1927), "Ku banon harrimi" (1934), "Detari i ri" (1936), "Realiteti dhe deshira" (1936), "Si ai qe pret agimin" (1947), "Poezi per nje trup" (1957), "Pikellim i kimeres" (1962).

  Nuk thoshte asnjė fjalė

  Nuk thoshte asnjė fjalė,
  vetėm sa afronte njė trup pyetės,
  se nuk e dinte qė dėshira ėshtė njė pyetje
  qė pėrgjigje s'ka,
  gjethe qė s'ka degė,
  botė qė s'ka qiell.

  Ankthi ēan udhė mes kockave,
  ngjitet nėpėr damarė
  derisa shpėrthen nė lėkurė
  nė curkaja ėndrre
  tė bėra mish nė pyetjet reve drejtuar.
  Njė fshikje kalimthi,
  njė vėshtrim vjedhurazi mes hijeve
  mjaftojnė qė trupi tė hapet mė dysh
  pėr tė pritur me et
  njė tjetėr trup qė ėndėrron:
  njė gjysmė plus njė gjysmė,
  njė ėndėrr plus njė ėndėrr,
  njė mish plus njė mish,
  figurėbarabartė, dashuribarabartė, dėshirėbarabartė…

  Edhe nė qoftė veē njė shpresė,
  se dėshira ėshtė pyetje
  qė pėrgjigjen s'ia di askush.

  perktheu Aurel Plasari
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2012
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje

  A mund te me gjeni dhe shkruani poezine "Po te vish sonte " te Miguel Ernandes mos gaboj. Faleminderit!

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 2. Islami Nė Trojet Iliro-shqiptare Gjatė Shekujve
  Nga Arber gerguri nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 15:01
 3. Kodikėt e Shqipėrisė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 14:25
 4. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Momente tė kalimit nė Islam tė shqiptarėve nė shek. XV-XVII
  Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-01-2005, 10:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •