Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Ja gjashtė taksat qė e dyfishojnė ēmimin real tė automjetit

  Sa para duhen pėr tė blerė makinė

  Ja gjashtė taksat qė e dyfishojnė ēmimin real tė automjetit
  Tiranė

  Pėr tė blerė njė makinė jashtė shtetit nuk mjafton vetėm ēmimi qė tė ofrohet. E njėjta makinė, pasi kalon kufirin shqiptar ka njė ēmim gati sa dyfishi i atij me tė cilin ėshtė blerė jashtė vendit.

  Janė 6 taksa dhe tatime qė rėndojnė mbi njė automjet tė importuar. Pjesėn mė tė madhe tė kėsaj fature e zė tarifa doganore. Pėr makinat e pėrdorura kjo tarifė shėnon 15 pėr qind tė vlerės sė deklaruar, ndėrkohė qė pėr makinat e reja kjo tarifė shkon nė 2 pėr qind tė vlerės sė deklaruar. Kjo politikė ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nė vitin 2001. Me anė tė saj u kėrkua tė stimulohej blerja e makinave tė reja dhe rifreskimi i tregut aktual tė makinave, i cili deri mė sot ka njė moshė mesatare tė automjeteve prej 10 vjetėsh. Sipas njė studimi tė kryer nga shoqata e distributorėve tė makinave, nga 26640 makina tė ardhura nė vit, vetėm 800 prej tyre ishin me kilometrazh zero. Duke pasur parasysh gjendjen e krijuar, planifikohet njė tjetėr politikė taksash pėr makinat e pėrdorura. Nė kėtė kuadėr ėshtė shtuar edhe taksa e ambientit ose e mbiquajtura taksa nacionale. Sot pėr njė automjet tė prodhuar pas datės 31 janar 1995 duhet tė paguash 40 mijė lekė, ndėrkohė qė pėr makinat e prodhuara para kėsaj date kjo shifėr ėshtė 65 mijė lekė. Nga kjo taksė pėrjashtohen tė gjitha makinat kilometrazhi i tė cilave shėnon zero. Tė gjitha faturat e paguara pėrllogariten duke i shtuar vlerės sė mallit 20 pėr qind TVSH (tatimi mbi vlerėn e shtuar). Nga hyrja nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė deri nė momentin e zhdoganimit njė makinė do tė paguajė njė taksė prej njė euro nė ditė. Megjithatė, nuk janė kėto tė vetmet taksa qė duhet tė paguajė njė drejtues automjeti pėr tė qarkulluar nė vendin tonė. Ai duhet tė paguajė edhe njė seri taksash vjetore, si sigurimi i automjetit, kolaudimi, regjistrimi etj. Nė tė pėrfshihet edhe taksa pėr kontrollin e makinės (e njohur si kolaudimi). Pėr tė kryer kėtė shėrbim duhet tė paguhet njė vlerė prej 9500 lekėsh tė reja. Nė rast makina e sjellė nė Shqipėri, sipas ligjit aktual, nuk ėshtė brenda parametrave teknikė tė parashikuar nė legjislacion, ajo nuk regjistrohet dhe nuk i jepet e drejta pėr regjistrimin e automjetit. Pėr kėtė shėrbim duhet tė paguhet njė shumė prej 2400 lekėsh tė reja. Me qėllim qė njė automjet tė qarkullojė ai duhet tė paguaj edhe sigurimin vjetor nė njė tarifė fikse prej 11700 lekėsh tė reja. Njė taksė tjetėr ėshtė edhe ajo pėr ndėrtimin e rrugės Durrės-Kukės prej 7000 lekėsh. Ndėrtimi i kėsaj rruge, sipas deklaratės sė pak ditėve mė parė tė ministrit tė Trasportit dhe Telekomunikacionit, Spartak Poēi, gjatė analizės gjashtėmujore tė punės, ndėrtimi i saj pritet tė fillojė gjatė kėtij viti. Por nuk do tė jenė vetėm kėto detyrimet qė duhet tė paguajnė drejtuesit e automjeteve. Gjatė analizės 6-mujore tė punės ministri Poēi deklaroi edhe hartimin e kuadrit ligjor nė bashkėpunim me Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Rrugėve pėr vendosjen e taksave tė reja nė pėrdorimin e autostradave ose rrugėve tė rikonstrukuara njė procedurė kjo e cila ėshtė mjaft e njohur nė shumė vende tė ndryshme tė evropiane. Sipas tij, pėr mirėmbajtjen e kėtyre rrugėve shtetit i duhet njė shumė prej rreth 40 milionė eurosh nė vit pėr 3400 km rrugė ndėrkohė qė deri mė sot mund tė shpenzohen pėr mirėmbajtje vetėm 7 - 5 milonė euro nė vit.

  Taksa doganore

  Makinat me kilometrazh 0 2 pėr qind
  Makinat e pėrdorura 15 pėr qind
  Taksa nacionale ose taksa e ambientit

  Makinat me vit prodhimi pas 31 dhjetorit 1995 40 mijė lekė
  Makinat me vit prodhimi para 31 dhjetorit 1995 65 mijė lekė
  Pėr makinat me kilometrazh zero 0 lekė
  TVSH (tatimi mbi vlerėn e shtuar) +20 pėr qind
  Taksa e regjistrimit 2400 lekė
  Taksa pėr kolaudimin e makinės 9500 lekė
  Taksa pėr aksin e rrugės Durrės - Kukės 7000 lekė
  Taksa e sigurimit tė automjetit tip autoveturė 4+1 (TPL) 11700 lekė


  Zhdoganimi dhe kolaudimi i automjetit

  Pėr tė zhdoganuar njė makinė nė vendin tonė sot duhet tė paguash njė tarifė doganore prej 2 pėr qind, nėse kilometrazhi i makinės tėnde do tė shėnojė zero dhe 15 pėr qind tė vlerės, nėse kjo do tė jetė njė makinė e pėrdorur. Ekspertė tė doganave e vlerėsojnė kėtė taksė nė kufijtė maksimalė tė lejuar nga Organizata Botėrore e Tregtisė (OBT), ku vendi ynė ėshtė anėtar me tė drejta dhe detyrime tė plota. Kjo politikė ėshtė vendosur tė ndiqet prej mėse 3 vjetėsh nga qeveria shqiptare pėr tė penguar fluksin e makinave tė pėrdorura nė vendin tonė. Masat u morėn duke pasur parasysh edhe tregun aktual tė makinave nė vendin tonė dhe ndotjet qė ato krijojnė, pėr shkak tė amortizimit tė tyre. Sipas njė studimi tė kryer, mosha mesatare e makinave nė vendin tonė ėshtė 10 vjet, ndėrkohė qė njė automjet ka njė koeficient amortizimi prej 20 - 25 pėr qind nė vit. Ēka do thotė qė nė njė pėrdorim normal prej 4 vjetėsh ky automjet tė jetė plotėsisht i konsumuar. Njė tjetėr hap i ndėrmarrė pėr tė kufizuar hyrjen e makinave jashtė parametrave tė lejuar ėshtė kontrolli teknik i makinės ose kolaudimi i automjetit. Pėr kėtė paguhet edhe taksa pėr kolaudim, e cila arrin vlerėn e 9500 lekėve tė reja. Nė rast se makina qėndron brenda parametrave teknikė tė parashikuar nė legjislacionin pėrkatės sė Republikes sė Shqipėrisė, asaj i jepet e drejta pėr t’u regjistruar si automjet dhe pėr tė qarkulluar.  Tirana ėshtė qyteti mė i ndotur nga makinat

  Tirana renditet ndėr qytetet mė tė ndotura nė Evropė. Nė orėt e pikut tymi dhe pluhuri formojnė njė smog tė trashė, ajri ėshtė i rėnduar nga plumbi dhe pjesėza tė vogla tė quajtura PM10, qė dėmtojnė mushkėritė dhe shkaktojnė kancer. Sipas statistikave zyrtare tė Institutit tė Shėndetit Publik, ēdo kryeqytetas thith ēdo vit 49 kg pluhur. Kjo vlerė ėshtė 10 herė mė e lartė se vlera normale e lejuar nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė. Nė tė pėrfshihen jo vetėm mbetjet e pėrftuara nga pluhurat e ndėrtimeve, por edhe ato tė pėrftuara nga shkarkimi nė atmosferė i gazrave tė automjeteve. Njė peshė tė rėndėsishme nė kėto ndotje zėnė 83 pėrqind tė makinave qė furnizohen me naftė.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  xumparja
  Anėtarėsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Mosha
  33
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Shpresoj te behet si Singapori, te vihen dhe 6 taksa te tjera, e te mos kete me makine per koke ne Shqiperi.
  Nuk ka nevoje e as hapesire Shqiperia per makina private, por per nje sistem publik trenash e autobuzesh.
  DO ishte mire si per mjedisin ashtu dhe per trafikun.
  Mendimi im te pakten.
  Qetesi!
  Shoket lexojne!

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Taksa tek makinat jane te domosdoshme bile jane akoma te ulta. Individi ne shqiperi nuk paguan asnjelloj takse mbi te ardhurat sepse i fsheh ato.

  Keshtu e vetmja menyre per ti taksuar shqiptaret ngelet taksimi i pasurive te tilla qe tregojne apo shpalosin rritje te nivelit ekonomik te individit. Te kesh makine disa mijera dollare ne nje vend ku rroga mesatare eshte 300 dollare ne muaj, sigurisht konsiderohet luks. Dhe ky luks do te thote gjendje me te mire ekonomike, e cila menjehere ngre detyrimin e pagimit te detyrimit financiar qe quhet takse.

  Eshte gjithashtu menyre e mire per te diskriminuar ne aplikimin e taksave. Jo te gjithe njerezit duhet te taksohen se jo te gjithe kane rritje ekonomike te mjaftueshme per kete takse. Por ata qe kane makina, dhe sidomos makina private te shtrenjta, te medhaja, dhe me nafte u duhet kripur koka.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Delisios
  Anėtarėsuar
  13-07-2004
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Taksat e doganes jan te larta po kush i paguan thuaj

 5. #5
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Propozohet ndalimi i makinave tė vjetra

  Propozohet ndalimi i makinave tė vjetra

  Njė projektligj i paraqitur nė kuvend synon tė ndalojė importimin e makinave me mė shumė se gjashtė vite jetė si dhe klasifikimin e taksave sipas moshės pėr tė ulur ndotjen ambjentale


  Makinat e importuara nga jashtė duhet qė tė mos kenė njė periudhė pėrdorimi mė tė madhe se 6 vjet.
  Ky ka qėnė thelbi i projektligjit tė paraqitur nė Kuvend nga grupi i Partisė Demokrate tė Re, i cili pritet tė futet nė diskutim sė shpejti. Problemi i ndotjes sė ajrit ėshtė bėrė njė fenomen shqetėsues, veēanėrisht nė qytetet e mėdha. Aktualisht situata mjedisore e vendit tonė ėshtė mė e rėnduara nė tė gjithė Europėn.
  “Nga ana e qeverisė vazhdon qė tė ndiqen politika tė cilat favorizojnė futjen nė vend tė makinave tė vjetra”, shprehen iniciatorėt e kėtij projektligji. Projetkligji parashikon qė taksa doganore qė duhet tė paguajnė makinat e importuara tė jetė e diferencuar me vitet e prodhimit tė tyre. Pėr ato tė cilat janė pėrdorur mė shumė se 6 vjet parashikohet qė tė mos lejohen fare, ndėrsa pėr ato automjete qė janė pėrdorur 6 deri nė 4 vjet niveli i taksės doganore tė jetė 6 pėr qind. Niveli i taksės doganore pėr automjetet qė janė pėrdorur 4 deri nė 2 vjet tė jetė 4 pėr qind dhe pėr ato qė janė tė pėrdorura deri nė 2 vjet tė jetė 2 pėr qind. Ndėrsa makinat e reja do tė jenė pa taksė doganore.
  Gjendja e taksave dhe kontrolleve doganore nė Shqipėri paraqitet ndryshe. Kėshtu, dogana pėr automjetet vazhdon qė tė bėhet nė bazė tė vitit tė prodhimit tė makinės, duke favorizuar hyrjen e automjeteve tė vjetra. Ndėrsa pėrsa i pėrket vitit tė prodhimit tė automjetit, aktualisht nuk ka ndonjė limit qė mund tė pengojė importimin e makinave tė vjetra. Nė pikat doganore nuk ka njė kontroll pėr sa i pėrket gjendjes motorike tė automjeteve. Nė bazė tė ligjit nė fuqi, kontrolli pėr sasinė e mbetjeve qė automjeti lėshon nė ajėr bėhet vetėm nė momentin kur ai legalizohet pėr tė qarkulluar nė territorin shqiptar.


  Tirana, qyteti mė i ndotur
  Tirana ėshtė njė nga kryeqytetet mė tė ndotur tė Europės. Kėshtu, qendra e Tiranės dhe disa zona tė tjera tė saj paraqiten me njė vlerė tė ndotjes rreth 2 herė mė tė larta se normat e lejuara. Nga nja studim i kryer nga Instituti i Studimeve tė Transportit nė mars tė vitit 2003, del nė pah se pėrmbajtja e hidrokarbureve tė pa djegur nė shkarkimet e makinave me naftė nė Tiranė kapėrcen mesatarisht 6.5 herė normat e lejuara. Njė situatė e tillė vjen kryesisht pasi rreth 70 deri nė 75 pėr qind e makinave e kanė moshėn mesatare 10 vjet.
  Njė situatė e tillė analoge lidhet edhe me shpejtėsinė e qarkullimit nė qytetet tona. Pėrmbajtja e hidrokarbureve tė padjegur si duhet dhe e monoksidit tė karbonit nė gazrat qė automjetet lėshojnė, ėshtė 6 deri nė 10 herė mė e lartė kur automjeti lėviz me shpejtėsi 0 deri nė 5 kilometra nė orė, se sa kur lėviz me shpejtėsi 50 deri nė 60 kilometra nė orė. Ky ėshtė pėrfundimi qė ka dalė nga vėzhgimi i Institutit tė Studimeve tė Transportit.


  Cilėsia e karburanteve
  Karburantet tė cilat pėrdoren nė Shqipėri janė tė cilėsisė mė tė dobėt. Kėtė e kanė bėrė tė ditur disa herė Insperktoriati Shetėror i Kontrollit tė Nafės , Gazit dhe nėnprodukteve tė tjera (ISHKNG). Sipas kėtij kontrollit tė bėrė nė disa pika karburanti nga ky inspektoriat, ka rezultuar se p.sh, nafta e cila shitet si D1 (eurodiesel) nuk ėsėhtė e tillė, por e njė cilėsie akoma mė tė dobėt se sa D2. Kjo del dhe nga fakti se kryetari i Shoqatės sė Shoqėrive Importuese tė Hidrokarbureve, Viktor Nushi, ėshtė shprehur se kėto shoqėri importojnė vetėm 10 mijė tonė nė vit, ndėrkohė qė kėrkesa ėshtė disa herė mė e lartė. Pjesa tjetėr, shprehet Nushi, plotėsohet nga naftė e cilėsisė mė tė dobėt. Ndėrkohė, Bashkimi Europian ka masa tė forta pėr sa i pėrket cilėsisė sė karburanteve. Kėshtu, prej vitesh nė vendet e BE-sė kufiri i pėrmbajtjes sė plumbit nė benzinė ėshtė 0.15 gramė pėr litėr. Ndėrsa pėr sa i pėrket asaj qė quhet benzinė pa plumb, ajo e ka kėtė tregues 0.013 g/l. Ndėrsa pėr sa i pėrket cilėsisė sė karburanteve nė vend ajo lė shumė pėr tė dėshiruar. Benzina e tregtuar tek ne pėrmban 0.4 deri nė 0.7 gramė plumb pėr litėr. Kjo shifėr ėshtė katėr deri nė pesė herė mė e lartė se standardi qė pėrdorin vendet e BE-sė. Ky element pėrbėrės i benzinės ėshtė shumė i rrezikshėm pėr shėndetin e njerėzve, veēanėrisht tė fėmijėve.

 6. #6
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  35
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po kuajt qe e qelbin rrugen me "bajga" a do ti ndalojne ata apo nuk ben pjese ne ndotjen e mjedisit kjo lol
  !!!

 7. #7
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Bebushe!
  Bajgat nuk ke pse i ve ne thonjeza pasi ato ne te vertet i gjen ne rruge

 8. #8
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Fabiola Ēela - 13/10/2004

  Taksa tė reja pėr makinat

  Ministri i Mjedisit Ethem Ruka ėshtė shprehur se do tė marrė njė sėrė masash pėr uljen e nivelit tė ndotjes duke filluar nga njė pajisje pėr minimizimin e gazrave te makinat e deri te montimet e impianteve anti-ndtoje nė fabrikat e mėdha tė ndėrtimit


  Unifikim sipas standardeve ndėrkombėtare pėr lėndėt djegėse (diezel dhe benzinė) tė cilat importohen pėr pėrdorim tė automjeteve dhe rishikim tė tarifave doganore pėr makinat e importuara. Unifikimi, ėshtė shprehur dje nė njė konferencė pėr shtyp ministri i Mjedisit Ethem Ruka, tė jetė sipas standardeve europiane si dhe tė ndiqet zbatimi i tyre nga strukturat pėrkatėse qė janė Ministria e Industrisė dhe Energjitikės dhe Ministria e Financės. Gjatė konferencės sė djeshme ministri Ruka u shpreh se prioritet do tė kenė automjete e reja. Kėshtu, sipas tij, Ministria e Financave dhe Ministria e Mjedisit do tė rishikojnė taksat doganore dhe tarifat e importit pėr automjetet duke favorizuar mjetet e reja dhe sidomos ato qė pėrdorin lėndė djegėse benzinėn. Gjithashtu do tė ketė dhe rishikim tė akcizės sė karburanteve me qėllim qė tė bėhet favorizimi i benzinės pėrkundrejt naftės. Sipas Rukės, do tė bėhet dhe shyrtimi i mundėsive pėr krijimin e kushteve pėr shitjen me kredi tė buta tė automjeteve tė reja. Njė ndėr masat e tjera ėshtė dhe vendosja e njė kufiri limit nga Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit mbi vitin e prodhimit tė mjeteve qė importohen nė vendin tonė. Sipas Rukės, do tė ketė dhe ndryshime tė tarifave fiskale pėr pajisjet dhe pjesėt e kėmbimeve pėr mjetet e pėrdorura nė raport me pajisjet dhe mjetet e kėmbimit pėr mjetet e reja. Njė masė tjetėr ėshtė dhe pėrdorimi me destinacion i tė ardhurave tė siguruara nga tarifat e parkimeve tė automjeteve pėr tė ndėrtuar parkime tė nėndhenshme ose mbidheshme.
  Kėto masa, tha Ruka, do tė bėhen brenda vitit 2005. Sipas tij, kjo ėshtė njė ndėr masat qė do tė ndėrmerret pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė ajrit nė vendin tonė. Nga monitorimet e kryera, ajri nė qytetin e Tiranės ėshtė mbi normėn e lejuar veēanėrisht nė nė pikėn e “21 Dhjetorit” ku ndotja ėshtė 7-8 herė mbi normalen dhe sipas ministrit Ruka, njė ndėr ndotėsit kryesorė tė tij ėshtė numri i madh i makinave. Kėshtu, njė masė tjetėr e cila do tė merret nga kjo ministri ėshtė dhe minimizimi i pėrdorimit tė karburantit tė vendit qė nuk plotėson standardet e BE-sė. Kėshtu nė kėtė projetkt pritet tė hartohen aktet pėrkatėse nėnligjore pėr grumbullimin, riciklimin ose asgjėsimin e gomave tė dala jashtė pėrdorimit. Pėr kėtė qėllim kjo ministri bashkė me atė tė Industrisė dhe Energjitikės dhe Ministrinė e Financave do tė pėrgatisė njė akt pėrkatės pėr ndaliminn e importimit tė gomave tė pėrdorura. Vendosja e detyruar e pajisjeve pėr minimizimin e emetimit tė gazrave si dhe pėrcaktimi i normave tė lejuara tė shkarkimeve tė gazta nga automjetet do tė jetė njė ndėr masat qė do tė ndėrmerren nė kuadėr tė pėrmirėsimit tė ajrit. Gjithashtu Ministria e Mjedisit do tė kryejė monitorimin vazhdimisht tė shkarkimeve nė ajėr nga mjetet e lėvizshme, ėshtė shprehur dje Ruka.


  Projektligji i PDR-sė
  Ndėrsa lidhur me projketiligjin e paraqitur nė Kuvend nga PDR-ja pėr ndalimin e hyrjes sė makinave qė kanė mbi 6 vjet nga viti i prodhimit, Ruka u shpreh se “mbėshtesim ēdo inisiativė tjetėr qė ka tė bėjė me pėrmirėsimin e ajrit, por gjithmonė qė ajo te jetė e pėrballueshme nga populli. Konkretisht pėr kėtė projektligj pasi ta shqyrtojmė do tė japim mendimin tonė pėrfundimtar”. Projetkligji parashikon qė taksa doganore qė duhet tė paguajnė makinat e importuara tė jetė e diferencuar me vitet e prodhimit tė tyre. Pėr ato tė cilat janė pėrdorur mė shumė se 6 vjet parashikohet qė tė mos lejohen fare, ndėrsa pėr ato automjete qė janė pėrdorur 6 deri nė 4 vjet niveli i taksės doganore tė jetė 6 pėr qind. Niveli i taksės doganore pėr automjetet qė janė pėrdorur 4 deri nė 2 vjet tė jetė 4 pėr qind dhe pėr ato qė janė tė pėrdorura deri nė 2 vjet tė jetė 2 pėr qind. Ndėrsa makinat e reja do tė jenė pa taksė doganore.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Te jete e vertete eeeeeeeeeeee bohhhhh

  Po ktu 90% jane me diesel mer capajevi dajes, Do na kthesh prap ke bicikletat.

  Hec re se tallen kto se nuk e kane me verte

 10. #10
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Ky duhet te jete ndonje mafjozllek i shitesve te autorizuar te makinave. Eshte vertet e cuditeshme qe ne nje vend te varfer si Shqiperia te ndalohet perdrimi i makinave me te vjetra se 6 vjet. Eshte pak te thuash qe kjo eshte e neveriteshme. Edhe ne USA apo Kanada nje makine (nuk flas per rrangallat amerikane) e 1998 quhet relativisht e re dhe ka ne qarkullim shume makina te 89-90-91 e me rradhe. Keta mafjoze kujtojne se do detyrojne shqiptaret te blene nje BMW apo BENZ per 40-50 apo 60 mije dollare?
  Ap do shesin plehrat e lira amerikane qe pas 25 000 km falimentojne dhe duhen cuar ne varreze!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 11. #11
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  35
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Varet se ktu ne Kanada duhet te kalosh disa teste qe te lejohesh te ecesh ne rruge me ate makine pse se bejne keshtu ata po nxjerrin ca ligje idjote si ti vije per qef ...
  !!!

 12. #12
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Bebushe! Nuk besoj se e bejne nga padija. Ka me siguri interesa monopoliste mbrapa per te mbushur xhepat si gjithmone. Puna eshte se vjen nje dite dhe gomari i Nastradinit ngordh!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 13. #13
  ErionB
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Vendndodhja
  Ne toke!!
  Mosha
  38
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nga Shqiperia vetem absurditet degjon. Kjo tregon se sa te ceket e konsiderojne popullin shqiptar politikanet. Nese Shqiperia do te kishti prodhim makinash ne vend, atehere do te ishte ne te mire te vendit nga pikepamjet ekonomike qe duke taksuar makinat e huaja ndihmon shitjen e mallit te vendit. Por ne nje vend si i yni ku nuk ka prodhim domatesh e jo makinash kjo eshe thjeshte nje manover se si e si politikanet te fitojne "pike" dhe pare.

 14. #14
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  35
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Antares kuptohet lal eshte mese e qarte qe e bejne per interesat e veta qe te detyrohen pastaj njerezit ti paguajne sepse nuk i permbushin keto standarte te ketyre ah cjan pere te perfituar kta cjane , po kush nuk do ishte po te ishte ne vend te tyre eshte karrigja qe i ndryshon kaq shume njerezit ....
  !!!

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  hehehehe nuk e di qeveria atje qe sja kane fajin makinat e vjetra por rruge e qelbura nga balta dhe pluhuri .. qe kur bashkohet me tymin e makines behet .. atomike fare :P
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nje excel i thjeshte per llogaritjen e taksave te makinave te perdorura qe hyjne ne shqiperi....
  Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

Tema tė Ngjashme

 1. 7 dorėshkrimet mė tė vjetra nė botė tė Besėlidhjes sė Re !
  Nga Lexuesja nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-04-2005, 04:35
 2. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •