Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 80
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Pasojat politiko-ekonomike nga veprimtaria e krimit t organizuar

  Biznes i krimit t organizuar


  nga Eduart GJOKUTAJ  N fakt kur flitet pr Mafien ne e kufizojme vemendjen ton vecanerisht n ndermarrjet kriminale me etiketen e prgjithshme MAFIE ose COSA NOSTRA (SHTJA JON), t cilat jan emertime q nuk kan lidhje direkte me vendin ton apo dhe me vendet e Ballkanit n pergjithesi. Emertime t tilla, natyrisht jan t ngjashme me Yakuza n Japoni, me Triads n diasporen kineze, me Camorra-n n Napoli, me Kartelet e kokaines n Kolumbi apo me gangsteret hipi n Angli e Amerike.


  Vete shtetet ku jan vatrat e ktyre organizatave kriminale, pergjithesisht nuk kan qen n gjendje t perballen n mnyr t sukseshme me to. Klasat drejtuese t ketyre vendeve nuk e kan kuptuar natyren politike t tyre, jo n kuptimin e thjeshte t lidhjeve midis mafies dhe disa politikaneve, por n at q Mafia vete si nj veprimtari e organizuar perben nj kercenim pr Shtetin apo thn me mir Mafia sht armik i Shtetit. Kuptimi klasik i mafies se organizuar mbi baza familjesh, me organizime t vogla sht rinovuar n ditet tona. Organizimi kriminal, si rrjedhoje e pershtatjes me kohen sht i perhapur si nj oktapod gjigand me koken larg zonave t veprimtarise se filialeve t tyre. Qarkullimi i parave t tyre t pista tashme behet duke i menaxhuar bizneset e veta me ane t menaxhereve t zones. N kt aktivitet t administruar nga mafiozet, krijohet dhe sistemi i pushtetit, i cili perpiqet t konkuroje Shtetin n legjitimitetin ekskluziv, q i ka dhene vota popullore pr t ushtruar forcen, taksimin dhe zbatim e ligjeve. Konkurimi q mafiozet i bejne ketyre monopoleve t shtetit jep rrjedhojat e veta n krijimin e pasigurise n vend dhe humbjen e paqes se popullit. Synimi i mafiozeve t sotem sht jo vetem korruptimi i politikaneve, administratoreve publike, drejtuesve t policise apo gjykatesve pr t br nj sy qorr karshi biznesit t tyre mafioz, por gjithashtu me fitimet e paligjshme t tyre, q jan shum me t larta se do biznes i ligjshem, kerkojne ta perdorin administraten publike qendrore dhe lokale, q ti lejoje t perdorin burimet kombetare. Procesi i infiltrimit t tyre n pasurite kombetare jep efektet n dobesimin e Shtetit duke i dobesuar mundesite e mbrojtjes se vetvetes, pasi tashme i jan hequr mjetet pr tu fuqizuar dhe forcuar. Keto cilesi i bejne mafiozet n simbioze me terroristet. Megjithse, qellimet e tyre pr t goditur Shtetin ndryshojne, pasi mafiozet duan t manipulojne veprimet e veta n ato t shtetit pr interesat e tyre, ndersa terroristet duan ta shkaterrojne dhe zevendesojne Shtetin dhe kohet e fundit ata t kombinuar perbejne dhe nj force unike kundr Shtetit, q n fund t fundit sht nj force jolegjitime kundr popullit dhe vendit.

  Bizneset e krimit t organizuar


  Duke u shprehur kshtu sht e nevojshme t thuhet, q Shteti duhet t kuptoje se krimi i organizuar n bashkepunim me do force tjetr kundr tij sht nj sfide, derisa ai ndermerr veprime kriminale apo terroriste ndaj segmenteve t tij apo njerezve q presin mbrojtje nga Shteti. Organizatat kriminale nuk jan thjesht ndermarrje ekonomike q drejtohen nga sipermarres, por jan organizata q synojne, q nprmjet burimeve financiare t tyre jo t ligjshme t hahen me Shtetin pr kontrollin e zonave t caktuara e ndoshta, pse jo t gjith vendit e rajonit nse do t gjenin terren. Krimi i organizuar n vetvete sht nj organizim, q bazat ekonomike t tij i ka te ekonomia informale, te evazionistet fiskale, te ata q pastrojne parate e trafikut t droges dhe qenieve njerezore npermjet bizneseve t licensuara n mnyr ligjore, te kontrabanda. Parate e klaneve t droges dhe trafikut njerezor krijojne t ardhura t medha, q terheqin kriminelet e organizuar dhe i mbeshtesin ata pr qellimet e tyre. Parate q krijohen nga kontrabandistet, duke qen se vijne si rrjedhoje e bizneseve jo t ligjshem, pr pasurime t shpejta krijojne herepashere lidhje me kriminelet pasi dhe ky grup sht n lufte t vazhdueshme me shtetin. Parate q burojne nga evazioni fiskal dhe prej atyre q punojne n tregun informal jan zona ku krimi i organizuar ndihet i qete dhe nuk shihet si nj e keqe. Madje n momente t caktuara, kur Shteti ashperson luften ndaj ketyre fenomeneve, kriminelet e organizuar kunderpergjigjen me vendosje gjobash dhe goditje t biznesit t ligjshem. Vete krimi i organizuar krijon biznese q kan pr baze financimet mbi mashtrimin dhe dhunen. Kshtu, skemat piramidale (apo si quhen n gjuhen ekonomike Skemat Ponzi) ishin dhe jan biznes i krimit t organizuar. Krimi i organizuar krijon aktivitete t tilla apo t ngjashme, per corientimin e Shtetit n luften kundr tij dhe krijimin e situatave kaotike jashte kontrollit t Shtetit.


  Rrjedhojat e biznesit t ngritur me parate nga burime jo t ligjshme i bejne kolonat e Shtetit t tilla, q mezi e mbajne n kembe dhe n nj predikues t pabesueshem, q n fakt nuk mund t ushtroje as minimumin e funksioneve t tij, q i jan besuar nga populli. Akuzat e politikes aktuale q i drejtohen Shtetit pr mbrojtjen e krimit t organizuar dhe mafiozeve prej tij duhet ta gjejne pergjigjen n at se fenomenin e mafies nuk mund ta krijoje vete Shteti.

  Grupet kriminale nderkombetare dhe rajonale duke bashkepunuar me homologet e tyre n vend n kushtet e vendit tone ku ekonomia informale sht mjaft e perhapur po minojne bazen ekonomike t Shtetit dhe aspiratat e vete popullit, q sht me i humburi nga egzistenca e tyre.

  Konceptimi i krimit t organizuar (mafiozeve) dhe hartimi i luftes kundr tij nga klasat drejtuese t Shtetit deri me sot nuk sht i cliruar nga ngarkesat e t kaluares politike t politikaneve. Shteti shqiptar i t kaluares ish-socialiste ishte mjaft i ashper ndaj ketyre fenomeneve (pasoje e politikes izolacioniste) duke e ln kt fenomen pa terren veprimi apo infiltrimi.Po ashtu dhe nga tranzicioni kaotik i zgjatur politiko-ekonomik n vitet 90, klasat drejtuese q linden drejt demokracise, t pamesuara dhe t panjohura me eksperiencen e luftes ndaj krimit t organizuar, me shum deklaroheshin se imediate pr Shtetin ishte garantimi i t drejtave t njeriut, gje q coi n nj mosvleresim t rrezikut t krijimit t krimit t organizuar vendas n bashkepuni me at q erdhi si import. Tashme, t drejtat e njeriut shiheshin si nj ombrelle mbrojtese per cdonjerin q ngrihej kundr parimeve t Shtetit dhe luftohej kush i mbronte ato. Me akuzat ndaj Shtetit dhe luftes qe bente, si mbrojtes i qetesise publike dhe sigurise kombetare ndaj fenomeneve t krimit t organizuar, klasat drejtuese e treguan veten si t papergjegjshme, primitive dhe t paarmatosura perballe armikut t tyre. Naiviteti trondites q sht shprehur gjith kto vite nga keta (jo)politikane pasqyrohet n krizat e medha sfidante q jetojne njerezit n do hap t tyre. Indirekt krimi i organizuar sht perfaqesuar dhe mbrojtur nga keta politikane. Mosdistancimi nga aktivitete t tilla si ato me lart jan tregues se sa gabimisht qendrojne n pozicionin politik, q mbajne.

  Gjykimet e bujshme apo maksigjykimet e bizneseve t krimit t organizuar nuk kan arritur ta mundin dot mafien q vepron n vend. Perkundrazi, sa here q Shteti ka ndermarre iniciativa n lufte kundr saj ajo sht kunderpergjigjur n mnyr t pameshirshme me veprime terroriste duke goditur stabilitetin politiko-ekonomik t vendit ton por dhe t vendeve fqinje. Kshtu, Mafia n vetvete nuk sht m nj organizim q prish thjesht rendin publik, por ajo me krimin e organizuar q e ushqen sht nj problem politiko-ekonomik duke shfrytezuar pergjigjen jo t duhur q i ka dhene Shteti me dy gjymtyret e tij godites: policine dhe gjykatat. Megjithate, Shteti me iniciativat q po ndermerr po tregon se sht akoma i gjalle dhe n gjendje t luaje rolin e tij thelbesor si mbrojtes i shoqerise n nj demokraci. Lufta e deritanishme ndaj krimit t organizuar, do t behej e frytshme nse perpjekjet dhe sakrificat e jetes se perditshme t shum punonjesve t Shtetit t shiheshin si nj sinjal rreziku pr t ardhmen, duke e kuptuar se do element apo grup elementesh q kercenon Shtetin duhen trajtuar si armik i Shtetit. Pra, krimi i organizuar do t shkaterrohet, nse klasat drejtuese t politikes shqiptare do t marrin pergjegjesine politike, pr rezultatin si t veprimeve dhe t mosveprimeve t tyre. Kshtu ata permbushin detyren e tyre si njerz t t njejtit Shtet.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Lumenjte e heroines, rrjedhin

  per here te pare, policia ka arritur te bllokoje rreth 100 kg heroine e kokaine. Vec merites se saj, te dhenat flasin per nje rritje te fluksit te trafikut te drogave te renda nepermjet rrugeve ballkanike qe kalojne nga Shqiperia drejt perendimit. Jo vetem si refleks i ndryshimeve ne tregun global te narkotrafikut pas 11 shtatorit. Por, edhe se mafia shqiptare, po mundohet te rikuperoje 100 milione USD e humbura ne vit, nga bllokimi i trafikut klandestin  Djegia demostrative e dreges se kapur gjate operacionit puna

  Ne mbremjen e 24 shtatorit te ketij viti, pasagjeret e tragetit Palladio te linjes Durres- Ankona, kane filluar te shqetesohen pasi nisja nuk po behej ne orarin e caktuar. Por, vetem pak me vone u mesua se dy autovetura me targa gjermane DO AH 3284 dhe DO BB 370, ishin penguar ne momentet e fundit nga agjentet e antidroges dhe policise se Portit Detar te Durresit, qe te hipnin ne traget. Pas kontrollit te tyre me ndihmen edhe te qenve antidroge, u arrestuan pronaret e ketyre automjeteve. Qytetareve kosovare Hafiz Kurani e Brahim Arifaj iu gjenden brenda tapicerive te makines dhe shtresave te posacme dyfishe, 28 pako te mbeshtjella brenda te cilave u zbuluan 14 kilograme e 159 grame heroine.

  Ata rane ne kurthin e policise, ndersa po udhetonin ne drejtim te Italise, me destinacion Dortmundin, ku edhe ishin emigrante rezidente. Me pas, u mesua se policia e UNMIK ne Kosove, kishte sinjalizuar ministrine tone te Rendit, pasi kishte dyshime te forta se Kurani dhe Arifaj, ishin pjestare te nje rrjeti nderkombetar te narkotrafikut, qe nepermjet Shqiperise, perfundonte ne Gjermani.

  Ky eshte njeri prej 25 operacioneve te zhvilluara gjate ketij viti nga strukturat antidroge te policise, ne statistikat e se ciles deri tani jane regjistruar 93. 518 kg heroine dhe 1.270 kg kokaine te kapura. Nje sasi kjo me e larta e dekades se fundit, qe nga koha kur ky fenomen u regjstrua per here te pare ne Shqiperi. Nga ana tjeter, kjo sasi, eshte rreth 25% me e madhe edhe se sasia prej 74 kilogram heroine e kokaine te bllokuar gjate vitit te kaluar.

  Nje boom sasior, tregues i rritjes cilesore te punes dhe profesionalizmit te strukturave te specializuara antitrafik ne Shqiperi. Por, edhe i rritjes se sasive qe kane nisur te qarkullojne nepermjet segmentit shqiptar te rruges se vjeter ballkanike te droges. Tregues i nje sere faktoresh, te cilat ekspertet antidroge dhe kriminologet, i lidhin me zhvillimet qe kane ndodhur ne tregun global te narkotikeve pas ngjarjeve te 11 shtatorit ne SHBA. Por edhe specifikave te zhvillimit te krimit ne Shqiperi, pas bllokimit thuajse plotesisht te trafikut te qenieve njerezore nga brigjet tona, drejt Italise.

  Efektet e 11 shtatorit

  Sulmet terroriste te 11 shtatorit 2001, mbi dy kullat binjake te Qendres Boterore te Tregetise ne Nju Jork, sollen sulmin mbi Afganistan. I cili vecse qendra e strehimit te shtabit te Al Kaeda dhe kryeterroristit Osama Bin Laden, eshte edhe hambari i prodhimit te opiumit, e cila sherben si baze per prodhimin e heroines. Vetem pas tragjedise se Amerikes, u pa se parate e trafikut te droges, sponsorizojne ne nje mase te madhe, edhe terrorizmin.

  Ndaj bashke me rrezimin e regjimit taleban, forcat aleate ne Afganistan, kane nisur nje operacion per crrenjosjen jo vetem te trurit te Al Kaeda nga malet e Tora Boras dhe zona te tjera ne kufi me Pakistanin, por edhe te shkaterrimit te parcelave me lenden qe furnizon me se shumti, tregun boteror me heroine. Pas

  nje mbledhje per kete qellim ne Komisionin e Senatit Amerikan per Punet e Jashtme, Zeri i Amerikes raportoi kete vit se megjithe perpjekjet e kushtueshme per te frenuar kultivimin e opiumit ne Afganistan, prodhimi i tij eshte rritur. Opiumi transportohet nga Turqia, permes rrugeve Ballkanike per te arritur ne tregjet e Europes Perendimore dhe Veriore. Derisa nje pjese e tij perfundon edhe ne brigjet lindore te SHBA.

  Zyrtare te larte te ministrise shqiptare te Rendit, thone se sipas te dhenave qe ata disponojne, magazinat e heroines jane zhvendosur, ne Turqi. Ata thone se per shkak te pranise se madhe te forcave ushtarake nderkombetare, opiumi nuk mund te perpunohet ne Afganistan e vendet rrotull saj. Ndaj, pas perpunimit ne laboratore te specializuar, prej ketu, nis rrugetimin rreth 70% e sasise se pergjitheshme te heroines, qe furnizon tregun global te ketij narkotrafiku.

  Kjo ben qe krimi i organizuar shqiptar,- si dhe vendet e tjera fqinje,- per shkak te afersise terriroriale, raporteve historike dhe intensitetit gjithnje e me te shpeshtuara te biznesit me Turqine, ta shfrytezojne kete shans. E per shkak te parave qe qarkullon, ne sasi me te medha se buxheti i shtetit, krimi i organizuar shqiptar, ka nisur te rrise jo vetem aftesine blerese, por edhe transportuese dhe shitjes ne tregun e pasur te Europes Perendimore.

  Trafiqe dhe politike

  Eshte i njohur tashme fakti i bere publik nga nje konference per krimin e organizuar ne Ballkan, zhvilluar ne qendren Wilson ne SHBA. Ku sipas statistikave, vlera e trafikut te droges qe vjen nga Shqiperia ne Europe, eshte 2 miliarde USD ne vit. Disa vende europiane kane publikuar vleresime, sipas te cilave, ndermjet shifrave nga 40 deri ne 90% te trafikut te droges ne vendet e tyre, kontrollohen kryesisht nga bandat shqiptare.

  Ndersa zyrtaret me te larte te policise shqiptare, pranojne se ne territorin tone, kalojne rreth 30% e sasive te heroines me origjine nga Turqia qe qarkullojne nepermjet rrugeve ballkanike. Nga rreth 50% qe kalojne ne perendim, nepermjet territorit fqinje te Greqise. Ngandonjehere keto lloj shifrash jane te ekzagjeruara dhe tejet te veshtira per tu percaktuar me saktesi matematikore. Por qe gjithesesi, sherbejne per te krijuar nje ide rreth fuqizimit te krimit te organizuar shqiptar.

  Grant Ashley, nendrejtor i sektorit te FBI-se per hetime penale, shpjegoi para Senatit Amerikan pak muaj me pare, se krimi i organizuar ne Ballkan, sidomos ne Shqiperi, eshte nje problem i ri. Ndersa Komisioneri per Politiken e Jashtme ne Komisionin Europian, Kris Paten, eshte shprehur se nese doni te konfirmoni se sa serioz eshte gjendja e krimit te organizuar ne Shqiperi, pyesni FBI, ose cdo organizate tjeter policore ne te gjithe boten. Krimi i organizuar eshte nje problem serioz, ndaj ne kemi nevoje per bashkepunim me autoritetet shqiptare per ta perballuar ate.

  Fakt eshte se strukturat e ministrise se Rendit, SHISH dhe Drejtorise se Pergjitheshme te Tatim Taksave, veren e kaluar, realizuan operacionin Puna qe coi ne bllokimin e trafikut te qenieve njerezore nga Shqiperia drejt Italise. Nje operacion qe detyroi kete jave, ministrin e Brendshem italian Martino, te deklaronte ne Bruksel, se statistikat zyrtare tregojne se fluksi i imigranteve klandestine te nisur nga brigjet shqiptare, ka shkuar ne zero.

  Nje operacion i thelle ky kunder njeres prej industrive fitimprurese pas 1990-tes te krimit te organizuar shqiptar. Bllokimi i se ciles, nuk mund te behej dot, ne mungese te vullnetit politik te qeverise shqiptare. Kreu i se ciles, Fatos Nano, e ka perdorur dhe po e perdor ate, si nje karte edhe te luftes se fundit politike per dominim brenda partise se tij. Ne keto dite te fushates per Kongresin e PS te 12 dhjetorit, ai deklaroi edhe shifren qe rridhte nga ky trafik: Plot 100 milione USD ne vit. Fitime perrallore, nje pjese e te cilave, po ti besojne plotesisht atij, kane shkuar ne xhepat e politikaneve dhe qeveritareve te larte, kundershtare te tij.


  Heroina, heroina

  Pikerisht tek ky fakt, ekspertet antidroge te policise shqiptare, shohin edhe aresyen e nje tendence ne rritje te flukseve te heroines qe qarkullojne nepermjet Shqiperise, nga Lindja drejt Perendimit. Pasi sipas tyre, mafia shqiptare po ben perpjekje per te rikuperuar humbjen prej afro 10 milione USD ne muaj, nga ndalimi i trafikut te emigranteve.

  Ne kushtet e ruajtjes se nje konstanteje ne fushat e trafikut te femrave, te miturve, armeve dhe per shkak te ndarjes me kohe te tortes se kontrollit te kontrabandes se mallrave te forta, fusha ku mund te nxirren fitime me te medha, ne nje rruge me te shpejte dhe pa shume rreziqe sa ne te parat, kriminologe shqiptare percaktojne trafikun e heroines. Per shkak edhe se, ne nje shtrat ku rrjedh nje fluks prej 2 miliarde USD ne vit, nuk eshte veshtire te qarkullosh edhe sasi qe mund te rikuperojne nje pjese te humbjeve nga nderprerja e trafikut te qenieve njerezore. Duke e shnderruar ne kete menyre trafikun e droges, po te llogarisim ketu edhe prodhimin vendas te cannabis sattiva, ne biznesin me te madh e me fitmprures ne Shqiperi.

  Rritja e sasive qe qarkullojne ne territorin shqiptar, ekspertet e lidhin edhe me faktin, se ne 10 raste, gjate ketij viti, jane kapur nga 1.5 deri ne 28 kg heroine. Qe perbejne edhe numrin me te madh te ketyre sasive, te kapura ndonjehere ne vite. Nga te cilat, rreth 60% e sasise totale te kapur, eshte bllokuar ne Portin Detar te Durresit, rruges drejt Italise. Vetem sasia prej rreth 100 kg heroine e kapur ne 2003, sipas cmimit me shumice ne treg, vlen rreth 5 milione USD.

  Shembuj keto qe i ben specialistet te besojne, se vec rritjes se forces zbuluese te strukturave antidroge, kjo lidhet edhe shtimin e sasive te droges qe kane filluar te qarkullojne dy vitet e fundit nepermjet territorit shqiptar. Ne kushtet, kur nuk ka patur ndonje hop sasior e cilesor ne investimet me mjete moderne te luftes kunder droges, struktura te reja te specializuara dhe buxhete ekstra per punen parandaluese apo infiltruese te agjentures shqiptare, ne rrjetet e narkotrafikut.

  Nje tregues i ketij fluksi ne rritje, jane edhe statistikat e ministrise se Brendshme italiane, e cila pas viti 2000, raportojne cdo vit, sasira te dyfishuara te heroines shqiptare te kapura ne brigjet e saj. Vitin e kaluar, ne Itali u sekuestrua 1.1 ton heroine. Megjithese mungojne statistikat zyrtare perfundimtare, deri ne fund te 2003, pritet qe edhe ky rekord te thyhet perseri.

  Keto zhvillime ne tregun e narkotikeve, kane ecur paralel me intensifikimin e perpjekjeve te Shqiperise per te firmosur marreveshjen e asociim stabilizimit me BE dhe integrimit ne strukturat e NATO. Sekretari i Pergjithshem i Aleances Xhorxh Robertson, paralajmeroi pak muaj me pare ne Oher, se krimi i organizuar perben nje kercenim serioz per qeverite e vendeve ballkanike.

  Sipas tij, te ardhurat e bandave kriminale, kane filluar tashme te vene ne hije ato te disa vendeve te rajonit. Duke paralajmeruar se ajo qe eshte ne rrezik, eshte se vendet e Ballkanit, ose te kene kufijte nen kontroll dhe te mundin trafikantet kriminele, ose ne fund do te jene keta qe do te marrin nen kontroll rajonin.

  Ndersa Presidenti i Komisionit Europian Romano Prodi, thote se per integrimin ne BE kemi nje problem te madh me shqiptaret. Te themi psh kriminalitetin. Kjo lloj sjellje, nuk do te gjeje vend ne Europen e zgjeruar.

  Ne takimin e 60 ministrave te Brendshem Londer, sekretari i Jashtem britanik Xhek Strou, perpjekjet e qeverive ballkanike per te luftuar krimin e organizuar, i quajti nje pengese serioze per integrimin europian te Ballkanit. Ndersa sekretari i brendshem britanik David Blanket tha se vendet e BE po bashkepunojne me vendet e Ballkanit, si Shqiperia, Bosnja, Kroacia dhe ish Jugosllavia, ne luften kunder trafiqeve. Duke bere thirrje qe fjalet te shoqerohen me vepra, Blanket tha se ne 10 vitet e ardhshme, ne do te gjykohemi per punen dhe jo fjalet.

  Qeverite shqiptare, kane marre shume angazhime per luften kunder krimit ne pergjithesi dhe atij te organizuar ne vecanti. Por, fakt eshte se Shqiperia, si pjese e rrugeve ballkanike te trafikut te heroines, nuk po zbaton ndonje strategji konkrete, afatgjate dhe shumeplaneshe. Gje qe sipas Brukselit, ne kushtet edhe te ekzistences se nje krize te zgjatur politike, ben qe ne Shqiperi, fuqizimi i krimit te organizuar, te frenoje edhe investimet e huaja. Ne ndryshim nga lufta kunder trafikut klandestin, ai i drogave, eshte nje problem edhe me i veshtire. I cili mund te perballohet, sa me shpejt qe te frenohet, ngadalesohet e te goditet nga strukturat e specializuara. Te cilat, do te arrijne te trimfojne mbi grupet kriminale te narkotrafikut, pasi ti dobesojne ato qe sot qarkullojne dy here me shume para ne Shqiperi, sesa buxheti i shtetit.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Integrimi dhe krimi i integruar

  Fatos ooli

  Disa dit m par, Salcman, prfaqsuesi i Bashkimit Evropian n Shqipri, deklaroi se hapat afrues t vendit ton me BE-n do t varen nga lufta q ne shqiptart do t’i bjm krimit. Kjo sht nj shprehje shum e fort. Me fjal t tjera, sado t reformojm administratn ton publike, t privatizojm me energji t shtuara apo t pajisim ushtart tan me uniforma t ngjashme me ato t NATO-s, edhe sikur t mbrrijm n koh rekord nivelin e zhvillimit t Sllovenis, pr shembull, srish do t jemi po aq larg Bashkimit Evropian. Metri i vetm q na afron me BE-n sht lufta pa kompromis ndaj krimit t organizuar. Nj dit m par, Salcman-it, ambasadori amerikan n Tiran dnoi fort baront e krimit n Shqipri. Mafiozt dhe kriminelt tan t organizuar i cilsoi pikrisht kshtu: ”Baron”. Ose thn ndryshe, njerz q kan siguruar nj “pasuri” t madhe ndikimi n strukturat shtetrore, sidomos n polici dhe n institucionet tona t tjera q luftojn krimin. Njerz n gjendje t paralizojn shum energji drejtuese e zbuluese t shtetit shqiptar. N asnj shtet tjetr t Evrops Lindor e Qendrore, prfaqsuesit kryesor t diplomacis perndimore nuk i kan quajtur me titujt e vjetr t fisnikris (baron, duk etj.) mafiozt e ktyre vendeve, p.sh. t Bullgaris, Rumanis apo Polonis. far ka t veant mafia, krimi i organizuar shqiptar q meriton “tituj fisnikrie” nga Perndimi? Prgjigjja sht e thjesht: ai sht i integruar. Ai sht ngulur mir n Evropn e zhvilluar. Nuk ka nevoj pr viza, apo pr prafrim standardesh, q t hyj n tregjet e drogs dhe prostitucionit t BE-s. Krimi i organizuar shqiptar ka marr q nga viti 1991 eksperiencn “e vyer” t “Cosa Nostra” siiliane apo “Ndrangetta” puljeze, t cilat jan organizata tipike mafioze t Italis s Jugut. Ka prvetsuar shum shpejt mnyrn e tyre t punes. Vitet e fundit ka marr me forc edhe shum nga tregjet dhe pikat e kontaktit t ktyre organizatave n Evropn Veriore t zhvilluar (Britani e Madhe, Belgjik, Zvicr etj.). sht br “i respektueshm” (pra, q i kan frikn) nga mafia ruse e deri ajo aziatike, n radh t par kineze. N lagjen “Soho” t Londrs ka shumicn e tregut t prostitucionit. N Zvicr, shqiptart dhe kosovart kontrollojn pjesn drrmuese t trafikut t drogs nga Turqia dhe Bullgaria, duke flakur tej nga froni mafiat “e lehta” t vendeve t tjera t Evrops Lindore. Nj organizat mafioze shqiptare sht dhe m e elnikt se simotra e vjetr italiane. Ajo nuk ka baz kodin “siilian” t nderit, por lidhjet familjare, t cilat n Shqipri jan m t forta se vdekja. Sa her mafiozt shqiptar rrezikojne t zbulohen, ata kalojn me lehtsi nga njri vend perndimor te tjetri, ose fshihen n dheun e tyre. Atje (pra ktu, n Shqipri) pjesa m e madhe jan t sigurt se nuk do t ngacmohen nga policia. I ndruhen vetm ndonj informacioni t dhn nga Interpoli (rrjeti ndrkombtar i informacioneve policore) pr kapjen e tyre. Mafiozt shqiptar jan gati t pamundur pr t’u infiltruar, pr t deprtuar informator t policis n radht e tyre. Secili prej tyre, edhe po t jet penduar, e di mir se i shkon jo vetm koka e tij, po t kallzoj, por e gjith familja dhe farefisi. Hakmarrjet n gjirin e mafiozve tan jan t shpeshta dhe mbajn gjall unitetin mes kriminelve, si dhe frikn m t fort se nga vdekja, n rast se bashkpunojn me policin. Nse mafiozt italian e kan shum t vshtir t pastrojn parat e drogs apo prostitucionit n jetn civile italiane, apo t vendeve t tjera, kt sivllezrit e tyre shqiptar nuk e kan problem fare. Motelet, restorantet dhe apartamentet e tyre luksoze lulzojn n qendr t Tirans dhe t Durrsit. Me para jo shum t madhe mund t blesh heshtjen bashkpuntore t policis apo organeve fiskale. Ndrsa bjn nj jet gati prrallore n Shqipri, n vendet e Evrops Perndimore mafiozt tan fshihen pas petkut t profesioneve m t rndomta (teknik t ult ose puntor krahu). Jetojn n apartamente shum t thjeshta, pr t mos rn n sy t policis.Tek ne, shteti rri e bn sehir, trsisht i paaft t godas rrjetet e krimit t organizuar. Sa m t ndrlikuara kto rrjete bhen, sa m shum pleksen lidhjet e tyre me mafioz italian, turq, maqedonas, kosovar e anglez, aq m t pakapshm bhen ata pr policin shqiptare. Vetm policia jon ose Prokuroria jan trsisht t pamundura t luftojn mafien. Kjo gj ndodhi n vitet ‘80-t t shekullit t kaluar edhe n Itali, megjithse atje shteti dhe institucionet ishin me her m t forta se shteti i sotm i brisht shqiptar. U desh mpleksja e puns s hetuesve kurajoz italian (komisar Borselinos, gjeneralit Dala Kieza etj.) me hetimet pr llogarit bankare t mafiozve, q lidhjet kryesore t mafies italiane t zbuloheshin dhe t shkatrroheshin. N Shqipri, n rast se nuk krijohet nj grup i posam me hetues dhe ekspert financash, pr t zhbiruar investimet e ligjshme dhe t paligjshme t mafiozve shqiptar dhe familjarve, kushrinjve e miqve t tyre, situata e parajss pr kriminelt do t vijoj. Dhe po t vazhdoj ajo, nuk do t ket tren evropianoperndimor t mbetur q Shqipria t kap.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Prania mafioze n Shqipri

  Autori : Fatmir Libohova

  Zvendskryetari i Kshillit t Lart t Drejtsis n Shqipri deklaroi muaj m par se tek ne nuk ekziston mafia me nj struktur ashtu sikurse njihet n Itali dhe n vende t tjera. Megjithat, mafiozt shqiptar tashme jan t njohur e t rregjistruar n shum vende t bots. Krimi i organizuar shqiptar sht br “i respektueshm”(pra, q i kan frikn) nga mafia ruse e deri ajo aziatike, n rradh t par kineze. N lagjen Soho t Londrs ka shumicn e tregut t prostitucionit. E njjta gj ndodh n Bruksel. N Zvicr shqiptart dhe kosovart kontrollojn pjesn drrmuese t trafikut t drogs nga Turqia dhe Bullgaria, duke flakur tej nga froni mafiat “e lehta” t vendeve t tjera t Evrops Lindore. Sa her mafiozt shqiptar rrezikojne t zbulohen, ata kalojn me lehtsi nga njri vend perndimor tek tjetri, ose fshihen n dheun e tyre. Mafiozt shqiptar jan gati t pamundur pr t’u infliltruar, pr t deprtuar informator t policis n rradht e tyre. Secili prej tyre, edhe po t jet penduar, e di mir se i shkon jo vetm koka e tij, po t kallzoj, por e gjith familjes dhe farefisit. Hakmarrjet n gjirin e mafiozve tan jan t shpeshta dhe mbajn gjall unitetin mes kriminelve, si dhe frikn m t fort se nga vdekja, n rast se bashkpunojn me policin. Nse mafiozt italian e kan shum t vshtir t pastrojn parat e drogs apo prostitucionit n jetn civile italiane apo t vendeve t tjera, kt sivllezrit e tyre shqiptare nuk e kan problem fare. Motelet, restorantet dhe apartamentet e tyre luksoze lulzojn n qendr t Tirans, Durrsit, Fierit apo Vlors. Me para jo shum t madhe mund t blesh heshtjen bashkpuntore t policis apo organeve fiskale. Pr vite t tra, fonde dhe para t pista jan prdorur ose drejtprdrejt nga kapot mafioz, t cilt ktu ishin t qet e t siguruar, ose nga kushrinjt e miqt e tyre. Prej ktej arsyeja e blerjeve t shtrenjta t trojeve dhe ndrtimeve akoma m t shtrenjta mbi to, e funksionimit t dyqaneve luksoze ku nuk futet kmb njeriu e q prap “rezistojn” n kt ekonomi tonn t tregut. N rast se krimi goditet n arsyen e qnies s tij(fitimit me lehtsi t parave), athere ai do ta ket shum m t vshtir t prhapet. Shumkush do t mendohet dy her, prpara se t rrezikoj kokn n aventura gomonesh me qese plastike kanabisi apo si kodosh shoqrues prostitutash apo vajzash t pafajshme pr shitje npr semafor qytetesh t huaja. Kjo pse ai e bn kt pr t shijuar frytet e “puns” n Shqipri, pr t ndrtuar nj vil me pishin, pr t patur nj lokal t vetin luksoz, si dhe, kuptohet, nj makin luksoze mbi t ciln t shtis me qafn e rnduar me gjerdane t trash floriri. N rast se m s fundi qeveritart tan do ta ken me tr mend t zbulojn fijet dhe perandorin ekonomike t krimit t organizuar, pr kriminelt Shqipria do t jet nj ambient aspak komod. Kete e tregoi aventura e kapjes se 30 kg droge ne Vlor dy dit m par. Shqipria do t pushoj s qni nj parajs e investimeve t parave t drogs e aktiviteteve t tjera t paligjshme. Investimet e mafies n Shqipri i shohin dhe i din shum vet, por ndoshta nuk jan as sa gishtat e dors ata q mund t ken kurajon t dshmojn n nj seanc gjyqsore. Athere, prse shteti shqiptar, policia me ministrin e saj t ri energjik e t sukseshm nuk vendosin nj linje telefonike falas, ku qytetart t denoncojn n menyre anonime ndrtime apo investime t tjera q ata mendojn se jan kryer me para t pista(pra, nga mafia)?. S pari nevojitet nj grumbullim t dhnash t detajuara nga ana e prokuroris dhe strukturave t saj t specializuara. Telefonatat e qytetarve mund t ndihmojn pr kt. Aq m tepr q nepr kafene flitet hapur pr bmat e tregtarve t miellit apo mishit t bardhe. Vetm po t krijohet nj hart e mirfillt e investimeve mafioze, po t arrihet t zbulohet kush qndron pas pronarve apo menazherve fiktiv, mund t goditet si me bisturi krimi. Rrugdalja q u jipet dshmitarve pr t’u siguruar jetn atyre dhe familjeve t tyre duke i drguar si emigrant ekonomik jasht shtetit sht nj mundsi. Nj mundsi tjetr sht nj ligj special kundr krimit t organizuar. Edhe pse ligji n vetvete mund t mos thot gj. Shumica e ligjeve n vendin ton ekzistojn vetm n letr. Strukturat zbatuese t tyre justifikohen pas nj mij yklash dhe mungesash, pr t mbuluar diellin me shosh pr mosveprimin e tyre. Sidoqoft, disa gjra t thjeshta edhe mund t nisin. Le t niset, pr shembull, nga vendosja e nj linje telefoni denoncimi. Njlloj si 119 n Amerik, kjo linj t njihet dhe t bhet popullore(e prdorshme) tek njerzit.

 5. #25
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ... Krim i Organizuar nga Shqiptaret ???!!! ...

  Po lexoj artikujt me humoristik qe kam lexuar deri tani. Po nuk po lexoj dot emrat e familjeve mafioze shqiptare. Ky shefi i BND pse i mban vetem per vete emrat dhe nuk i ben publike t'i diskretitoje, se nqs jane familje mafioze mund te jene vetem te pushtetareve te sotshem dhe nqs nuk jane i kane lidhjet shume te forta.

  Pse nuk thote shefi i BND kush e pret kokainen ne portet e Roterdamit dhe te Amsterdamit, kush jane porositetesit e saj.

  Me vjen keq, qe disa ketu ne forum mashtrohen aq lehte nga propaganda ne disfavor te Shqiprise dhe te Shqiptarve dhe e trumbetojne me te madhe si nje fitore.

  Kush quhen mafioze, korrieret e droges qe marrin 3 Euro per gram, apo ato qe e shesin si dore e fundit. Nqs keto do te quheshin mafie, atehere mafia do te kishte ngjyra te larmishme se nuk jane vetem shqiptaret dora e fundit e droges.

  Kush quhen mafioze, shqiptaret qe kane namin si papponet e kur.vave ne rruget e Italise, apo shitesit e tyre nga vendet e Evropes Lindore qe i shesin sikur te ishin patate, nga 10 - 15 cope, apo pronaret e bordellove ne vendet e Evropes Perendimore.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  E kena icik ne gjak krimin ne shqiptaret. Kot nuk i mbushnin taboret jenicere me shqiptare turqit...

 7. #27
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Hej njerez pak me te permbajtur mbi ofezat kundrejt njeri tjetrit. Nese hedhim dicka per ta diskutuar atehere te diskutojme dhe mos fyejme askend. Albo vertet shkrimi mbi shqiperine nuk te le shije te embel dhe normalisht mundohu te kuptosh nacionalizmin e cdokujt, sbesoj se as ty Albo nuk te behet qejfi qe shqiperia vihet ne shenjestren e krimit pasi te jete ndryshe atehere do mohoje vetveten. Nejse une sugjeroj qe vete ti Albo te fshish postimet e tua dhe te kontradiktorit tend pasi kjo do vinte ne vend cdo gabim te shprehur emocionalisht.

  Shpresoj ne mirekuptim.

 8. #28
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Albo
  Ju jeni shume te zgjuar per te lexuar ate me lart, prandaj edhe leshoni budalleqet e rradhes. Lajmi nuk eshte trillim, eshte fjalim i mbajtur nga kreu i sherbimit sekret Gjerman, shtetit me te madh dhe me te fuqishem ne Evrope qe eshte shtylla kryesore e Evropes se Bashkuar.

  Ajo qe le me shume per te deshiruar se vete lajmi, eshte mentaliteti i juaj i njerezve te shpellave, qe ne vend tu shqetesoje ky fakt, hidhni balte mbi ate qe e ben kete konstatim. Pastaj habiteni se perse Gjermania, Anglia, Franca apo vende te tjera ne Evrope i trajtojne kaq keq emigrantet e pafajshem shqiptare.

  Denonconi krimin dhe kriminelet shqiptare se vetem keshtu zbardhni nderin tuaj dhe te Shqiperise. Ajo qe i shokon me shume te huajt dhe ata qe e kane studiuar kete fenomen, nuk eshte vetem shkalla e perhapjes se tentakulave te krimit shqiptar, por edhe indiferentizmi qe mbreteron ne Shqiperi ne rradhet e shqiptareve si ju.

  Une e denoncoj krimin se nuk jam kriminel dhe nuk besoj ne Shqiperi kriminale.
  Albo
  Sa mire ke qef te dencocosh ti kur flasin Amerikanet apo Gjermanet. Pse nuk denoncon ti kur flet Anglia, Amerika, Gjermania, Universitetet me ne ze kendeja per krimet e kishes Serbe ndaj Shqiptareve?

  Keta nuk kane mentalitet shpellari, kane mentalitetet e tyre qe nuk eshte e thene te jene sic te te teket ty. Boll u hoqe si edukator, se edukatori ne rradhe te pare nuk flet dhe i adresohet me paedukate te tjereve, por me durim dhe me perultesi. Ne mos nese keta jane shpellar, ti je hipokrit.

  Prandaj nese ti pranon keto gjera, nese nuk je shpellar prano dhe ato gjerat e tjera qe thote Evropa per nxitjen e urrejtjes ne ballkan, ose me mire dhe ato pak llafe qe ata mezi nxjerrin.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Jeni me drejtesine e ligjit, apo me krimet e krimineleve?
  Jeni per lufte krimit te organizuar, apo per mbeshtetje te krimit te organizuar?
  Jeni per nje Shqiperi qe e qeveris ligji dhe shteti demokratik, apo nje Kolumbi qe flet shqip ne mes te Evropes ku ligjin e bejne kokat e karteleve te droges?

  Zgjidhni dhe merrni njeren ane, ose tjetren, pasi rruge te mesme nuk ka.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 10. #30
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Jemi me mend ne koke ja cfare jemi. Jemi te ndergjegjshem qe shprehjet e keti Gjermanit vine pas nje sulmi te Nanos ndaj Evropes. Dhe Evropa nuk mund te kritikohet dot nga Shqiptaret.... jo. Shqiptaret duhet te permbushin standartet qe as vete Evropa nuk i ka mbushur. Ka shtete ne Evrope qe kur jane futur ne BE kane mashtruar per bilancet e tyre. Sjam duke bere emra por ti qe di mire politiken duhet ta dish se per cilin shtet e kam fjalen.
  Shqiperia eshte nje vend qe mezi po sillet ne terezi nga dalldisja qe vete Evropa kreu mbi ne duke vjedhur parate e 97. Tani Evropa kerkon standarte me njerezit qe i mbeshtet vete ne qeveri, dhe kur i flasin kundra "acarohet".

  Rruge te mesme ka, eshte ajo e nje tranzicioni sa me te shpejt mundesisht. Gjerat nuk jane te prera me thike dhe absolute. Dukesh car idesh paske, prandaj per ty cdo diskutant eshte ose "inteligjent" kur i shkon pershtat tematikes tende ose "shpellar" kur eshte kundra teje. Mos mendo me sisteme binare ne boten reale, se bota reale ka larmishmeri mendimesh mbi te gjitha qe nuk eshte e thene se duhet te te shkojne ty pershtat as mua e as ati mortadelles gjermane qe na derdellis per nje minishtet te coptuar qe zaptonka "boten".
  Kritikohet qeveria Nano, o burra kryeteme. Sjan lajme keto per kryetema, keto jane lajme diskretituese per kombin tone, jane lajme qe e fryne jashtmase realitetin. Per cdo gje ne Evrope jane fajtor Shqiptaret.

  Ne Amerike psh Bushi akuzohet se perdor "Koncepte" per te justifikuar luften ndaj cdo shteti Arab qe mund t'i teket. Psh: Koncepti "terrorizem" krijon nje panik kudo. Ku eshte ? Ku mshihet ? Kush e kultivon ? Neser pasneser psh mund te jete edhe Shqiperia(bie llafi) objekt per tu goditur sepse ka terrorrizem. Pra eshte koncepti Terrorrizem qe perdoret per te justifikuar cdo aksion. Psh edhe "droga" eshte nje koncept qe perdoret per te justifikuar cdo aksion. Kjo ka implikimin se "Droga" si dhe "terrorizmi" nuk mund te fitohen kurre, se nuk kane toke nuk kane atdhe, jane gjera shume te zbehta, pro shume te fuqishme nen publikun ama. Kjo shprehja e ketit mortadelles eshte akoma me e rende, sepse fut nje koncept te ri, "shqiperine" dhe "mafien shqiptare". Kjo eshte denigruese jashtmase per ne, dhe neser mund te perdoret ne gjith Evropen sic perdor Bushi fjalen "terrorizem" per te justifikuar luftrat e tij, e sic perdor shteti cdo mjet qe ka per te luftuar "drogen" kudo. E meriton Shqiperia kete status, ose kete podium si te thuash? Padyshim qe jo, se nuk do lejojme te na shkelin te tjeret me kembe dinjitetin e te na shesin si mafioza e kriminela.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 22-10-2004 m 03:27
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  mafia shqiptare ne E.U. DHE U.S.A.

  Rreth 60.000 femra shqiptare punojn si skllevr t seksit n Evrop. Mbi
  gjysma e tyre jan vajza nn 18 vjet, t shitura n industrin seksuale t
  mafis shqiptare.

  sht duke u kryer nj tregti e madhe n Shqipri, dhe shumica prej tyre
  jan femij. Disa gnjehen duke u ofruar atyre mundsi largimi nga shteti
  dhe mundsi pr martesa ose vende pune n shtetet perendimore. T tjert
  detyrohen, kidnapohen dhe shiten si skllevr n tregun seksual Evropian.


  Kt e dokumenton "Redd Barna" e Norvegjis n nj raport. Organizata kt
  lloj organizimi e quan "tregtia e kohs s sotme e skllevrve".


  Nuk mund t prjashtohet mundsia se femrat dhe vajzat shqiptare t
  zhdukura mund t plasohen edhe n Skandinavi, thot sekretaresha e "Redd
  Barna", Gro Brakken.


  Ajo e lut qeverin norvegjeze q t vlerson mnyra pr ndihm t ktyre
  fmijeve t cilt i nnshtrohen ktij organizimi mafioz.
  “1000 gangster shqiptar n SHBA”
  FBI: Ata po i zn vendin Cosa Nostra-s italiane


  “Rreth 1000 gangster nga Shqipria, dhe vende t tjera t Ballkanit po ushtrojn aktivitetin e tyre kriminal n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, madje ata po zn vendin e Cosa Nostra-s”, ka deklaruar dy dit m par n gazetn m t shitur n SHBA, “Usa Today” , njri prej drejtorve t sapoemruar t FBI-s pr shtjet e krimit investigativ

  .Sipas tij, mafia shqiptare po fuqizohet fuqishm duke zvendsuar familjet e mdha mafioze italiane t cilat kan qen shum t fuqishme n Nju-Jork vite m par. Kujtojm se goditjen m t madhe Cosa Nostra e mori kur prokuror i Nju-Jorkut ishte italiani Rudolf Xhuliani, i cili shkatrroi familje t mdha mafioze duke filluar q nga Karlo Gambino e duke prfunduar tek Laki Luiano. Por specialistt e krimit ivestigativ, thon se mafia ka ligjin e saj. Edhe pse asaj i priten rrnjt, riprtrihet si oktapodi. Kshtu po ndodh edhe me mafian shqiptare, e cila po riprtrihet duke i zn vendin edhe Cosa Nostra-s. Kt e ka pohuar n po t njjtin artikull, edhe U. Uilliam, kreu i FBI-s pr krimin e organizuar. “Koht e fundit, tha ai, gangstert shqiptar kan marr kontrollin n territoret e disa familjeve mafioze n Nju-Jork, t cilat u dobsuan disi mbas hetimeve t FBI-s”. Sipas tij, pr vite me radh, gangster nga Ballkani, veanrisht nga Shqipria, jan prdorur nga mafia amerikane pr pun t pista, t tipit vrasje apo rrmbime. Kshtu, organizatat krimininale shqiptare, t cilat operojn kryesisht n Nju-Jork, por edhe n qytete t tjera lindore t SHBA-s paraqesin nj problem serioz pr agjentt federal nga veprimet e tyre t dhunshme dhe t jashtligjshme.Karakteristikat e mafias shqiptare“Ato jan grupe t mdha, t cilat veprojn n mnyr shum mir t organizuar”, tha Sueker, drejtor n FBI pr krimin investigativ n nj prononcim n televizionin “CNN”. Ai shtoi se mijra shqiptar dhe t tjer q kan ln Ballkanin pr t arritur n SHBA n kto vitet e fundit, jan br faktor kryesor i shtjes s krimit t organizuar duke tentuar t zvendsojn kshtu familjet e mparshme mafioze italiane. Sipas ekspertve t FBI-s, shqiptart patn hapsirn e nevojshme pr t operuar, ndrkoh q tashm grupet e tyre jan fuqizuar s teprmi duke u lidhur ngusht me organizatat e fuqishme t krimit botror. Kshtu, edhe shqiptart etnik nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi jan t prfshir n klane kriminale dhe kan br nj hyrje t fuqishme n botn e krimit t organizuar. Po sipas ekspertve, mafia ruse, si dhe grupe t tjera kriminale n SHBA, sht e mirorganizuar, por paraqet rrezikshmri m t vogl, n krahasim me grupet shqiptare.

  Karakteristikat e mafias shqiptare n SHBA

  1 mij gangster shqiptar kan hyr n SHBA

  Grupet shqiptare n krahasim me grupet e tjera jan m t dhunshme

  Ato prdoren nga mafia amerikane pr vrasje dhe rrmbime

  Organizatat shqiptare jan grupe t mdha, t cilat veprojn n nj mnyr shum mir t organizuar

  Bashkpunojn ngusht me organizatat e tjera t krimit botror

  Grupet shqiptare rriten shpejt dhe marrin kontrollin n territoret familjeve t tjera mafioze

  Super: Mafia shqiptare ska lidhje me terroristt islamik

  Megjithse mafia shqiptare po rritet me shpejtsi, sipas drejtorit t krimit investigativ n FBI, Kris Sueker, ende nuk jan gjetur lidhje terrorizmi midis militantve islamik dhe gangesterve shqiptar. Gjithsesi, n prononcimin e tij pr stacionin televiziv “CNN”, ai tha se FBI-ja sht duke hetuar pr dyshimet q kan t bjn me ndonj financim t mundshm.

  “Ju rrfej mafian shqiptare”

  Kryeprokurori i Antimafias italiane: Ja karakteristikat


  Nxiton, flet, qesh. N katin e dyt t hotel “Grandit” e presin me ngut pr t darkuar pes ministra. Ndrsa nj duzin badigardsh me syze dhe kostume m t zeza se nata e rrethojn do ast.Por hija e rnd e detyrs s prokurorit kombtar t Antimafias italiane nuk prputhet kurrsesi me emrin Pier Luixhi Vinja. Rrezaton kudo thjeshtsi dhe e gjen kohn t t pres me buz n gaz. T t duroj madje edhe rrebeshin e pyetjeve. T duroj njkohsisht edhe prkujdesjen e tepruar t ca anonimve rreth e rrotull. Dhe merreni me mend, ky njeri ka zbrthyer Cosa Nostra-n, lufton Kamorrn, Ndragetn e s fundi dhe kapot e mafias shqiptare q punojn e jetojn n Itali. N nj intervist ekskluzive pr gazetn “Panoramn” ai bn radiografin e mafias shqiptare. Prse sht fuqizuar. Cilat jan karakteristikat e saj. Por edhe prpjekjet e hartimit t nj ligji q pr Vinjn do t thot q shteti demokratik shqiptar t mos bjer nn kthetrat e saj. N krah t tij ndihmsi besnik, Franesko Mandoi, I cili nuk I ndahet pr asnj ast dhe q ndrhyn aty ku intervista kthehet n debat. Madje, t sqaron se edhe italiant vet nuk e din se nga vjen fjala mafia.Kjo sht e shtata her q z. Vinja vjen n Shqipri. Nga hera e par q keni ardhur n Shqipri deri n kt vizit, cili sht ndryshimi q, sipas jush, ka psuar drejtsia shqiptare n luft kundr mafias?Prpara se t flisja pr drejtsin, do t flisja pr prshtypjen q m ka ln Tirana. Kur kam ardhur pr her t par n 1997-n, Tirana ishte e mbshtjell nga nj re pluhuri dhe kishte dhjetra e dhjetra njerz t ndalur n mes t rrugs pa br asgj. Duhej t qarkullonim t shoqruar nga karabiniert, dhe, para s gjithash, ka pasur nj ndryshim t qytetit dhe pak a shum t t gjith Shqipris. Pr sa i prket drejtsis, ne kemi qen shum miq t prokurorit t prgjithshm Arben Rakipi, i cili i ka dhn nj impuls t rndsishm ktij bashkpunimi, mes zyrs son dhe Prokuroris s Prgjithshme, bashkpunim q ka vazhduar edhe me prokurorin e tanishm, zotin Theodhori Sollaku. Proku-rort e prgjithshm, s bashku me drejtorin e Drejtoris s Marrdhnieve me Jasht, Ardian Visha, si dhe gjyqtart e tjer, kan ardhur m shum se nj her n zyrn ton n Rom dhe patn mundsin t njiheshin me gjith prokurort e provincave italiane, e kshtu edhe t lidhnin marrdhnie t drejtprdrejta. Nj njohje e till e drejtprdrejt i lehtson edhe ndihmat q mund t jepen n sektorin e drejtsis. Gjyqtart italian erdhn n Shqipri pr t kryer hetime e pr t vn n dispozicion t prokuroris shqiptare prova dhe akte q ata kishin kryer, dhe u pa nj zhvillim goxha i madh n sektorin ligjor. Pr shembull, miratimi i ligjit pr bashkpuntort e drejtsis, i cili n Itali ka qn nj nga instrumentet m t rndsishme n luftn kundr krimit t organizuar, sht nj arritje e spikatur edhe pr vendin tuaj. Dhe tani, kjo paket reformash, q ne shpresojm t aprovohet nga Parlamenti, mua, por dhe kolegut tim, i cili ka bashkpunuar dhe ka dhn sugjerime pr kto dispozita, na ka br prshtypje shum pozitive, veanrisht ato norma q parashikojn konfiskimin dhe sekuestrimin e pasurive q zotrohen nga persona q u prkasin grupeve kriminale. N Shqipri ka ndodhur ajo q ndodh n t gjitha vendet, d.m.th. kriminaliteti, pasi grumbullon kapitalet me an t trafiqeve t paligjshme, pra, me drog, arm e kshtu me radh, duhet t’i riinvestoj kto para n sistemin ekonomik dhe ky sht rreziku m i madh q mund t ekzistoj pr nj shtet demokratik, sepse nse kriminaliteti arrin t shtjer n dor ekonomin, do t jet ai q do t drejtoj vendin. Pastaj ekonomia sht burim korrupsioni, sepse jep disponibilitet parash dhe shrben pr t kontrolluar territorin, shrben pr t trhequr persona t papun n grupin kriminal. Pra, ky ligj sht shum pozitiv. sht pozitiv, edhe pse si ligji yn, parashikon q pasurit e sekuestruara m pas t destinohen pr aktivitete publike dhe sociale, kshtu q kjo i dshmon popullsis se shteti i kthen shoqris, at q sht mbledhur me punt e paligjshme. Pra, sht nj ligj q nn kt aspekt, ka nj ndikim t fort edhe mediatik, komunikues dhe kjo sht shum e rndsishme. Ka edhe ligje t tjera t rndsishme q kan t bjn me reformn e Kodit Penal, si ai q parashikon shoqatat kriminale, shoqatat terroriste, financimin e terrorizmit dhe ndshkimin e korrupsionit. sht i rndsishm, gjithmon nn kndvshtrimin pr t cilin fola m lart, fakti q t parashikohet ndshkimi edhe i korrupsionit privat. Pra, jo vetm n rastin kur dikush korrupton nj npuns publik, por edhe nse nj siprmarrje i derdh nj shum parash nj shoqrie tjetr, pr t pasur p.sh. monopolin e nj aktiviteti t caktuar ekonomik. Ather kur ka siprmarrje kriminale, sht shum e rndsishme t ndshkohet edhe ky tip korrupsioni. N kt pik jemi njsoj si n Itali, sepse edhe atje kemi nj ligj pr t ndshkuar korrupsionin privat. Kemi pasur disa takime shum interesante me kryeministrin Fatos Nano, me ministrin e Drejtsis Fatmir Xhafa dhe me ministrin e Rendit Publik, Igli Toska. Natyrisht, prve ligjeve, jan t nevojshme edhe strukturat, pra mjetet teknike, pr shembull prdorimi i prgjimeve telefonike, por edhe nj personel policior shum i prgatitur, i cili duhet t jet edhe mjaftueshmrisht i shprblyer pr punn e tij...Ky sht nj problem q ne e hasim n t gjitha vendet e Evrops Lindore, ku, pr fat t keq, forcat e policis nuk paguhen aq sa duhet, e kshtu q mund t ndodhin fenomene devijimi. Pra, tabloja ka ndryshuar shum, m par ishte nj tablo e zez, tani shihet bojqielli, shihet pak qiell, shihet pak det.Ekziston nj debat n media, sipas t cilit nuk sht e vrtet q mafia shqiptare sht m e fuqishme se ajo italiane, me pak fjal, nxnsi i ka kaluar msuesit. Un personalisht fjaln mafia pr her t par e kam dgjuar n nj film italian, me titull “Kush e bn ligjin”. Ndrsa tani n kt mosh dgjoj se msuesit e ktyre mafiozve q bnin ligjin jan patriott e mi. A mendoni ju se nxnsi ka dal mbi msuesin?Ndrhyn Franesko Mandoi, zvendsprokuror i Antimafias italiane(Nuk jemi n olimpiadn e mafies)Pier Luixhi VinjaMafia italiane sht po aq e rrezikshme sa mafia shqiptare, ajo ruse, kineze, kolumbiane etj. Ndoshta, ajo q thoni ju mund t shpjegohet kshtu: bota jon nuk sht m e mbyllur, nuk ka m nj shtet t mbyllur n vetvete, globalizimi ka prekur edhe kriminalitetin. Ashtu si ne prpiqemi t ndrtojm ligjet m t mira, ashtu edhe ata marrin teknikat m t mira kriminale. Pra, ka nj prhapje metodologjie, q i dedikohet edhe marrdhnieve q kan grupet kriminale mes tyre. Por ne nuk jemi ktu, ashtu si tha edhe kolegu im, pr t dhn medalje. Duhet t them edhe dika tjetr: ashtu si globalizimi i ekonomis ka br q “hamburgeri” t quhet njsoj si n Itali edhe n Amerik e Shqipri, n t njjtn mnyr, nj fjal ndrkombtare sht br edhe fjala “mafia” q nuk ka t njjtin kuptim n t gjitha vendet, por q prdoret pr t prkufizuar nj gj t caktuar, ashtu si prdoret edhe fjala “hamburger” pr t prkufizuar “hamburgerin” i cili n Itali mund t quhet edhe “polpeta”, n Shqipri mund t prkufizohet me nj fjal tjetr, n Kin mund t prkufizohet me nj tjetr. Mafia sht nj etiket, vlera e s cils sht nj fjal tashm e ndrkombtarizuar, por kjo s’do t thot aspak se ajo prfaqson t njjtin fenomen n Itali e n Shqipri. Veprimet e mafias jan fenomene lokale, me karakteristika t veanta, pr t cilat sht sht e pamundur t thuhet q njri ia msoi tjetrit apo anasjelltas.Cili sht pozicioni aktual i mafias shqiptare? Sa e fuqishme sht ajo?Sipas meje, mafia shqiptare sht e fuqishme pr dy arsye: para s gjithash, sepse ka qen e aft t praktikoj m shum se nj form kriminaliteti, fjala vjen armt, lndt narkotike, qeniet njerzore. Mafia shqiptare sht tepr e dhunshme, n krahasim me grupet e tjera kriminale n Itali, aq sa n disa zona t territorit ton shqiptart kan marr pushtetin mbi grupet e tjera t huaja kriminale. Mafia shqiptare sht e rrezikshme edhe sepse pr disa lloje trafiqesh, p.sh. ato t lndve narkotike, shrben si nj lloj strukture shrbimi pr organizatat tona kriminale. Pra, n Itali nuk kultivohet, p.sh. papaverina, kokaina, as mariuana, ather jan grupet kriminale, si ato t Kolumbis apo edhe grupet shqiptare t cilat e marrin heroinn nga Turiqia dhe Bullgaria, t cilat u shrbejn organizatave tona kriminale si nj lloj supermerakti ku oraganizatat tona kriminale furnizohen. Pastaj, shiko se as ne italiant nuk e dim se ’do t thot mafia, nuk e dim nga vjen kjo fjal. Thon se vjen nga arabishtja.Franesko MandoiDoja t’u shtoja dika ktyre q tha kolegu. Ather nuk do t bja pyetjen “sa e rrezikshme sht mafia shqiptare”. Kt pyetje do t’ua bja shqiptarve, t cilt jan n Shqipri dhe duhet ta njohin mir realitetin e kriminalitetit shqiptar.Por ama shqiptart, mafian e msuan n Itali, jo ktu dhe, pikrisht pr kt po ju pyes ju...N t vrtet, shqiptart kan msuar dobin e t qenit mafioz, ktu qndron ndryshimi. Nuk kan msuar mafian. Ata kan msuar se u leverdis t jen mafioz e se kshtu fitojn shum, kshtu grumbullojn pushtet, kshtu drejtojn ekonomin dhe kushtzojn policit. Pra, me pak fjal, shqiptart nuk msuan mafian, msuan leverdin e saj.Koht e fundit sht vn re se ju keni bashkpunuar shum me Ministrin e Drejtsis dhe konkretisht me ministrin Fatmir Xhafa. far rezultatesh ka pasur ky bashkpunim dhe far parashikon ai n ta ardhmen?N fakt, kjo q thoni ju sht e vrtet. Ne kemi pasur nj bashkpunim shum t mir. Vlera thelbsore sht q Shqipria ka nisur udhn drejt nj sistemi ligjshmrie. Kjo sht vlera m e madhe. Natyrisht, m pas, pr ta vn n praktik kt vler, jan t nevojshme edhe strukturat, sepse ndryshe do t ishte shum e thjesht, do t mjaftonte t nxirrnim nj ligj e kaq. Ather, edhe n kt rast, Italia dhe vende t tjera kan dhn nj shembull. Para do kohe u krijuan gjykatat pr krimet e rnda. Kjo sht nj ide e fort, por nuk sht e mundur q pr t gjykuar krimet m t rnda t ket shum gjykata. sht i nevojshm prqendrimi. Ka prokuror pran ktyre gjykatave speciale, edhe kjo sht shtje strukture. Kta prokuror, si ndodh tek ne, duhet t kuptojn mnyrn e veprimit t kriminalitetit. Natyrisht, jan t nevojshme edhe forcat e specializuara t policis, jan t nevojshme burimet njerzore e teknike. Shqipria po lviz edhe n kt drejtim. Nuk sht e mundur sot t bhen hetime mbi krimin e organizuar kur mungon nj sistem efikas prgjimi, pra edhe ky sht nj shembull. Pra edhe ky sht nj sektor i rndsishm, por, para t gjithave, ligji.

  Thniet m t rndsishme
  Prokurort italian erdhn n Shqipri dhe kryen hetime, por edhe solln fakte e prova pr elementt kriminal shqiptar

  Prdorimi i prgjimeve telefonike dhe shprblimi pr policin jan t nevojshme

  Mafia italiane sht po aq e rrezikshme sa mafia shqiptare, ajo ruse, kineze, kolumbiane etj.
  Mafia sht nj etiket vlera e s cils sht nj fjal tashm e ndrkombtarizuar, por kjo s’do t thot aspak se ajo prfaqson t njjtin fenomen n Itali e n Shqipri

  Mafia shqiptare sht e fuqishme pr dy arsye: para s gjithash, sepse ka qen e aft t praktikoj m shum se nj form kriminaliteti dhe sepse pr disa lloje trafiqesh, p.sh. ato t lndve narkotike, shrben si nj lloj strukture shrbimi pr organizatat tona kriminale

  Shqiptart kan msuar se u leverdis t jen mafioz e se kshtu fitojn shum, kshtu grumbullojn pushtet, se kshtu drejtojn ekonomin e kushtzojn polict Kush sht pasardhsi i Falkones dhe BorselinosPier Luixhi Vinja, nj lufttar i AntimafiasKarriera e Pier Ligi Vinjs ka kaluar prmes nj lufte ball pr ball me mafian. I ardhur nga detyra e prokurorit t prgjithshm t Firences, juristi 60-vjear u ul n kolltukun e kryeprokurorit kombtar t Antimafias italiane n kohn kur kishin rn dshmort m t spikatur t ksaj beteje. Xhovani Falkone dhe pasardhsi i tij, Paolo Borselino, t vrar nga organizatat mafioze n atentate makabre, dhe Vinjs i duhej jo vetm t prballej me ligjet e egra t mafias, por edhe me at t zbulimit dhe arrestimit t atyre q ekzekutuan njeriun q shum shpejt u shndrrua n nj idhull t s drejts. Q n vitin 1994, kur Vinja mori detyrn, pa dyshim q mafia italiane ka marr goditjet m t forta. Cosa Nostra nuk sht m ajo. Organizata t tjera si Ndrageta dhe Kamorra thuajse nuk ekzistojn. Por, ama, mbshtetur n ligjin se mafia i ngjan oktapodit i cili jeton prmes ligjit t riprtritjes, riaktivizimi i tyre bhet evident. Pikrisht mnjanimi i ktij rreziku sht dhe ka qen nj nga objeksionet e bra publike t ktij lufttari t ri t mafias. Ndrkoh, marrdhniet e tij me Shqiprin kan njohur zhvillime shum interesante. Tash duket edhe m i largt ai takim i vitit 1997, kur zyrtart e lart e pritn ftoh, madje n media u shkrua edhe pr nj skandal q lidhej me mosshoqrimin e tij me skort. Sot ai cilsohet si nj nga personalitetet m t larta q viziton vendin, fal bashkpunimit t t cilit jan shkatrruar me dhjetra grupe mafioze. Mandoi, njohsi super i mafias shqiptareSa her q Pier Luixhi Vinja prgatitej t thoshte dika pr mafian shqiptare, syt i hidhte nga Franesko Mandoi. “Ai sht nj njohs shum i mir i mafias shiptare”, shprehet shefi i Antimafias italiane. Ktij vlersimi pune ai i shton edhe nj tjetr: ai ndihet shum shqiptar. Dhe nuk kishte si t ndodhte ndryshe. Q nga koha kur Mandoi zvendsoi Alberto Maritatin n detyrn e zvendsprokurorit t Antimafias italiane, zbarkimet e tij n bregun ktej Adriatikut kan qen m shum se t shpeshta. Ai ka marr pjes vet n hetime dypalshe e n disa raste i ka lshuar vet urdhrarrestet pr shqiptar t akuzuar pr trafik droge e prostitucioni. Ai njihet gjithashtu si nj nga bashkpuntort m t ngusht t prokuroris shqiptare gjat viteve t fundit, sidomos n zbulimin dhe arrestimin e grupit t kokains, t kapur n vitin 2001 n Tiran.
  Ndryshuar pr her t fundit nga arturo : 22-10-2004 m 05:30

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Mafia shqiptare e basteve

  Nj denoncim, i mbrritur n zyrat e FIFA-s, zbardh negociatat pr shitjen e ndeshjes me Algjerin

  Futboll, bastexhinjt shqiptar blejn kombtaren e Zimbabves

  Futbollistt e kombtares s Zimbabves jan prfshir n nj skandal pr shitjen e ndeshjeve eliminatore t Kampionatit Botror. Sipas gazetave vendase dhe sitt-eve t tyre t Internetit, futbollistt kan shitur ndeshjen e luajtur m 20 qershor kundr Algjeris. Por skandali nuk do t kishte asnj lloj interesi pr shqiptart, nse n kto afera nuk do t ishin prfshir bastexhinj shqiptar, t cilt kan negociuar edhe shitjen e ndeshjes nga lojtart e Zimbabves. Msohet se bastexhinjt shqiptar kan lidhje me agjenci bastesh ndrkombtare, q kontrollojn edhe marketingun e zi t futbollit.

  Ndrmjets, nj gazetar i njohur

  N kt skandal sht prfshir edhe nj gazetar i njohur zimbabvian, i cili duket se ka shrbyer si ndrmjets mes shqiptarve dhe futbollistve apo ekipeve t ndryshme n vendin afrikan. Gjithka pr kt shtje ka arritur deri n zyrat e drejtuesve t FIFA-s dhe Konfederats Afrikane t Futbollit, pasi nj nga marreveshjet mes pals shqiptare dhe asaj afrikane, nuk ka prfunduar ashtu si duhet. Sipas burimeve t ndryshme, q u referohen mediat vendase, ka qen nj shqiptar, i cili ka denoncuar skandalin, pasi ndeshja e bler nuk ka prfunduar me rezultatin e krkuar prej tij.

  Letra e t zhgnjyerit

  Madje, n letrn e tij, drguar strukturave t larta t futbollit, ai ka br t ditur edhe numrat e telefonit t disa prej lojtarve. Futbollistt e kombtares zimbabviane jan nn hetim, ashtu si edhe gazetari ndrmjets, i cili sht mbrojtur nn pretendimin se “po bnte nj hetim pr llogari t institucionit ku punon”. Gazeta ku punon ky i fundit, ka arritur t gjej n rrug private edhe bisedat telefonike, q gazetari afrikan ka pasur me bastexhinjt shqiptar, madje edhe i ka publikuar ato. N kto biseda kuptohet fare leht, se nismtari i shitjes s ndeshjes ka qen pikrisht nj shqiptar. N to prmendet edhe emri i nj futbollisti zimbabvian, i cili deri n sezonin e kaluar ka luajtur n kategorin e par n kampionatin shqiptar. Pas thashethemeve mbi ekipet dhe futbollistt shqiptar, q shesin ndeshje, tashm vijn nga Afrika e largt lajmet se shqiptart blejn ndeshje, edhe n kampionate t tjera.

  Shtypi

  “Nuk do t zhgnjeheni..., ndeshja do t jet ashtu si e keni krkuar”

  Kumaraku, shqiptari q denoncoi pas humbjes

  “Ishte pikrisht bastexhiu shqiptar, i njohur si nj biznesmen i fuqishm, ai q do t zgjonte kambanat e alarmit, duke denoncuar tre lojtar t kombtares s Zimbabves, pasi rezultati i ndeshjes shkoi kundr parashikimeve t tij. Konfederata Kombtare e Futbollit (CAF) dhe FIFA vendase jan vn n alarm, duke krkuar t bhen investigime t tjera pr zbulimin e nj rrjeti bastexhinjsh, q mendohet t jet m i gjer se ai q sht zbuluar. Gazeta e prditshme e pavarur “Daily Mirror” bn t ditur se pr zbulimin e nj skandali t till, q u pikas nga sitt-et e Internetit, u prdoren prgjuesit e telefonatave. Mildon Kumaraku sht emri i biznesmenit shqiptar, t prfshir n skandal, ndrsa nga krahu tjetr i receptorit, qndronte gazetari sportiv. Biseda midis bashkpuntorve kishte lidhje me humbjen e Kups Botrore pr skuadrn zimbabviane, duke ia shitur ndeshjen Algjeris, m 20 qershor t ktij viti. Dyshimet e gazetarve nisn vitin e kaluar, pas ndeshjeve t ksaj skuadre me Egjiptin dhe Tunizin, ku ndeshjet prfundonin gjithnj me rezultatin 1-2, n dm t ekipit t Zimbabves. Por n kt rast, rezultati i krkuar prej biznesmenit shqiptar nuk ka qen ai q pritej, sipas marrveshjes mes shqiptarve dhe afrikanve. Megjithat, ndeshja e prfunduar n dm t skuadrs vendase ka uar n humbje kolosale pr t. Q do t thot se Zimbabves, q i duhej nj ndrhyrje hyjnore pr t bler nj bilet drejt Kups Afrikane t Futbollit, q do t zhvillohet n Tunizi, tani duhet t pres ndeshjen e radhs mes Gabonit dhe Sierra Leones, q t sigurohen pr t ardhmen e tyre. “Daily Mirror”, nisur nga dyshimet e saj, ka nisur bashkpunimin me nj tjetr gazet “The Chronicle”, pr t investiguar edhe n sitt-et e Internetit, ku u gjetn disa e-maile korruptive, q dshmonin qart pr bashkpunimin e gazetarit me bastexhinjt shqiptar. Kta t fundit kishin krijuar, madje edhe nj agjenci bastesh n Internet, duke i prdorur si lidhje. Letrat n e-mail solln fillimin e hetimeve ndaj gazetarit, i cili u justifikua se ishte duke i prdorur kto lidhje me bastexhinjt, pr t zbuluar aferat ndrmjet tyre dhe lojtarve. Nj nga e-mailet e fundit t tij iu drgua shqiptarit Mildon Kumaraku, ku i thuhej: “...nuk do t zhgnjeheni, zoti Kumaraku. Ndeshja do t jet ashtu si e keni krkuar, me rezultatin 2-1, pr skuadrn tjetr”. Por pas prfundimit me rezultat t kundrt t ndeshjes, Kumaraku ka denoncuar skandalin, duke identifikuar madje edhe agjencin ndrkombtare t basteve pr ndeshjet e ndryshme”.

  Marre nga DITA

 13. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-02-2003
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Albo mbrron shtetin kriminel nazist barbar gjerman

  Albo shkruan:
  "Ju jeni shume te zgjuar per te lexuar ate me lart, prandaj edhe leshoni budalleqet e rradhes. Lajmi nuk eshte trillim, eshte fjalim i mbajtur nga kreu i sherbimit sekret Gjerman, shtetit me te madh dhe me te fuqishem ne Evrope qe eshte shtylla kryesore e Evropes se Bashkuar.

  Ajo qe le me shume per te deshiruar se vete lajmi, eshte mentaliteti i juaj i njerezve te shpellave, qe ne vend tu shqetesoje ky fakt, hidhni balte mbi ate qe e ben kete konstatim. Pastaj habiteni se perse Gjermania, Anglia, Franca apo vende te tjera ne Evrope i trajtojne kaq keq emigrantet e pafajshem shqiptare."

  Albo

  me keto fjale fyese qe shkruan ti njollos veten si kolaborator i nazizmit gjerman dhe eshte
  e afert dita kur do te japesh llogari per kete.
  Me duhet te te kujtoj mor njeri qe ke dale nga shpella se
  dergimi i hebrenjve ne kampet naziste filloi me nje parapregatitje te popullates
  me nje fushate identike ku hebrenjte u shpallen si kriminelet me te rrezikshem te Europes
  nga klasa sunduese naziste gjermane tamam sic po shpallen tashti shqiptaret.

  Vdekje presidentit te Gjermanise naziste,ketij Hitleri te ri qe do t'ja shkulim dhembet dhe
  do ta varim per gjuhe.
  Vdekje Shrderit,ketij tradhtari te kombit te vet dhe krimineli te rregjur nazist,
  do t'ja shkulim dhembet dhe do ta varim per gjuhe.
  Vdekje shtetit nazist gjerman.

  Nese ti Albo i shkruan keto gjera per te na provokuar ne shqiptareve te themi
  vdekje populit gjerman,te themi shpreson me kot.

  Till next time

  +++++++++++++++++++++++++++++

  I thane nje polici gjerman

  Cfare eshte nje gje qe ben ham ham.
  Te jete qen,tha polici nuk e besoj.Nuk e di tha.
  I thane prape policit gjermanfare eshte nje gje qe ben ham ham.
  Te jete qene tha polici.Po njehere ishte qen.Te jete edhe tashti qen.Nuk e di tha.
  Por qen eshte mor mi i bardhe i thane qen,vetem qeni ben hamham.
  Ndryshuar pr her t fundit nga wittstar : 22-10-2004 m 07:48

 14. #34
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga benar
  Rreth 60.000 femra shqiptare punojn si skllevr t seksit n Evrop. Mbi gjysma e tyre jan vajza nn 18 vjet, t shitura n industrin seksuale t mafis shqiptare.
  ... hej, a ben, krijove nje qytet te tere te banuar vetem me prostituta. Thirri mendjes se nuk mashtrohen 60.000 vajza. Rreth 80% e vajzave shqiptare qe punojne si prostituta (jo e ketyre 60.000 se eshte numer i ekstra-ekzagjeruar), e dine me vetedije qe kur nisen nga Shqiperia qe fare profesioni do te bejne. Le te themi qe 20% jane te mashtruara, mos te dalin te gjitha prostituta me vetedije ...

  Citim Postuar m par nga benar
  1000 gangster shqiptar n SHBA.
  ... a thua mor vlla, 1.000 gangsterra, 1.000 una nga Shqiperia qe jane bere tmerri i FBI dhe i Policise Amerikane. Po a thu mer vlla, 1.000 gangasterra nuk ka ne Shqiperi, qe te gjithe e mbajne veten per gangsterr dhe kur vje puna e gangsterrllikut dhjesin salc ...

  ... sa pasion paske me i zmadhu gjerat mor shqiptar ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kjo eshte nje forme e re e patriotizmit.

 16. #36
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Italia na rrefenka Mafien Shqiptare?
  Mafie un quj vrasje te tipi Aldo Moro, te tipit Giovanni Falcone jo keto palo artikuj qe sic thashe me siper e vejne Shqiperine ne pozicionin e konceptit te barabarte me krimin. Per cdo krim ne Evrope fajin e kane Shqiptaret tashme. Italia te shohi punet e veta se akoma vazhdon e mbush nga 3-4 faqe te NY Times perdite me mafien e ktushme.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  e cfare rendesie kane shifrat , krimi eshte krim

  une nuk kam asnje lloj motivi te mbroj mafian shqiptare apo evropiane amerikane apo kineze ,njesoj jane te gjitha, kane vetem nje emer krim i organizuar, nuk me pelcet hic fare nga plehrat mafioze shqiptare, qe kane sabotuar jo vetem interesat e shqiperise por edhe interesat e atyre vete individeve qe kane bere qe keto 15 vjetet e fundit qe shqiperia te mos fitoje kohen e humbur por te vazhdoje te qendroje si vendi me i varfer ne europe dhe delja e zeze e ballkanit

  e verteta eshte e hidhur por duhet te themi te verteten, mafia shqiptare eshte shume e fuqishme dhe ka shtrire aktivitetin e vet ne te gjithe sferat e jetes ne shoqerine shqiptare, dhe jashte shqiperise ne perendim, te mbyllesh syte para nje realiteti te tille eshte krim kunder vehtes ne rradhe te pare dhe pastaj kunder gjithshkaje tjeter qe eshte shqiptare dhe qe ka lidhje te drejteperdrejta ose terthorazi me shqiperine , dhe me kombin shqiptar,

  une nuk jam patriot dhe as me pellcet fare per shqiperine sepse kam vite qe haj buken e punes qe me ka dhene italia dhe europa e bashkuar, por shpesh here ne intitucionet ketu ku jetoj me duhet te tregoj identitetin tim , dhe kur i them qe jam shqiptar shikoj nje distancim te cuditshem nga ana e te huajve , sepse ti mund te jesh shqiptari me i ndershem dhe me i mire ne bote , por opinjoni i keq i krijuar nga te huajt per shqiperine eshte si pasoje

  1. nga mafia shqiptare ne shqiperi dhe jashte shqiperise, me aktivitetin e saj kriminal, dhe antishqiptar

  2. dhe nga personat injorante dhe indiferente te cilet nuk prononcohen ne menyre korrekte per bere detyren e tyre si qytetare , por ajo qe eshte me e keqja vazhdojne te mos ndryshojne as mentalitetin ballkanas prej batakciu parazitar

  por vazhdojne te na tregojne perrallat e nacionalizmit breke grisur shqiptar , qe ka rreth 15 vjet qe jeton me ndihma dhe kredi nga jashte , dhe kryesisht nga komuniteti europian, dhe nga emigrantet e ndershem qe dergojne nje pjese te fitimeve te tyre , dhe nga puna e ndershme qe bejne ne evrope dhe amerike


  e perbuz ate person qe shkon ne nje vend tjeter dhe ne vend qe te beje nje jete te rregullt , dhe korrekte , tregohet bukepermbys , dhe mos mirenjohes ngaj ketyre shteteve qe na ndihmuan dhe na dhane pune dhe nje jete me te mire se ajo e shqiperise


  por perbuz akoma me shume ne jete personat mosmirenjohes, te cilet nuk dine dhe nganjehere nuk duan te shikojne rrealitetin rreth e qark nesh me driten e se vertetes


  eshte e kote ti bini ne qafe albos ai me temen qe hapi tregoi se ja don te miren shqiperise dhe ai qe thote te kunderten me siguri i eshte prekur interesi personal se kush e di ben ndonje pune jo te ndershme, duke demtuar jo vetem vehten e tij si person, por ajo qe eshte e pafalshme imazhin e vendit ku ka lindur dhe nga ku ka edhe origjinen kombetare edhe imazhin e shqiperise ne europe dhe ne bote

  te duash shqiperine dhe shqiptaret do te thote te prononcohesh ne menyre korrekte dhe jo te na tregoni nacionalizem pa asnje pike kuptimi kur te gjithe e dime se shqiperia po ben te pamunduren te hyje ne europen e bashkuar, ndersa keto klane mafioze po bejne te pamunduren te ta lejne shqiperine jashte europe

  ky eshte mendimi im per mafian shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga arturo : 22-10-2004 m 11:10

 18. #38
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga benar
  une nuk kam asnje lloj motivi te mbroj mafian shqiptare apo evropiane amerikane apo kineze ,njesoj jane te gjitha, kane vetem nje emer krim i organizuar, nuk me pelcet hic fare nga plehrat mafioze shqiptare, qe kane sabotuar jo vetem interesat e shqiperise por edhe interesat e atyre vete individeve qe kane bere qe keto 15 vjetet e fundit qe shqiperia te mos fitoje kohen e humbur por te vazhdoje te qendroje si vendi me i varfer ne europe dhe delja e zeze e ballkanit

  e verteta eshte e hidhur por duhet te themi te verteten, mafia shqiptare eshte shume e fuqishme dhe ka shtrire aktivitetin e vet ne te gjithe sferat e jetes ne shoqerine shqiptare, dhe jashte shqiperise ne perendim, te mbyllesh syte para nje realiteti te tille eshte krim kunder vehtes ne rradhe te pare dhe pastaj kunder gjithshkaje tjeter qe eshte shqiptare dhe qe ka lidhje te drejteperdrejta ose terthorazi me shqiperine , dhe me kombin shqiptar,

  une nuk jam patriot dhe as me pellcet fare per shqiperine sepse kam vite qe haj buken e punes qe me ka dhene italia dhe europa e bashkuar, por shpesh here ne intitucionet ketu ku jetoj me duhet te tregoj identitetin tim , dhe kur i them qe jam shqiptar shikoj nje distancim te cuditshem nga ana e te huajve , sepse ti mund te jesh shqiptari me i ndershem dhe me i mire ne bote , por opinjoni i keq i krijuar nga te huajt per shqiperine eshte si pasoje

  1. nga mafia shqiptare ne shqiperi dhe jashte shqiperise, me aktivitetin e saj kriminal, dhe antishqiptar

  2. dhe nga personat injorante dhe indiferente te cilet nuk prononcohen ne menyre korrekte per bere detyren e tyre si qytetare , por ajo qe eshte me e keqja vazhdojne te mos ndryshojne as mentalitetin ballkanas prej batakciu parazitar

  por vazhdojne te na tregojne perrallat e nacionalizmit breke grisur shqiptar , qe ka rreth 15 vjet qe jeton me ndihma dhe kredi nga jashte , dhe kryesisht nga komuniteti europian, dhe nga emigrantet e ndershem qe dergojne nje pjese te fitimeve te tyre , dhe nga puna e ndershme qe bejne ne evrope dhe amerike


  e perbuz ate person qe shkon ne nje vend tjeter dhe ne vend qe te beje nje jete te rregullt , dhe korrekte , tregohet bukepermbys , dhe mos mirenjohes ngaj ketyre shteteve qe na ndihmuan dhe na dhane pune dhe nje jete me te mire se ajo e shqiperise


  por perbuz akoma me shume ne jete personat mosmirenjohes, te cilet nuk dine dhe nganjehere nuk duan te shikojne rrealitetin rreth e qark nesh me driten e se vertetes


  eshte e kote ti bini ne qafe albos ai me temen qe hapi tregoi se ja don te miren shqiperise dhe ai qe thote te kunderten me siguri i eshte prekur interesi personal se kush e di ben ndonje pune jo te ndershme, duke demtuar jo vetem vehten e tij si person, por ajo qe eshte e pafalshme imazhin e vendit ku ka lindur dhe nga ku ka edhe origjinen kombetare edhe imazhin e shqiperise ne europe dhe ne bote
  Ty qe ste pellcet per Shqiperine per cfar vjen dhe i drejtohesh te tjereve qe te bejne detyren e tyre? Shko nderro emer mos e trego veten qe je Shqiptar. Kemi nje Pirros Dimas, Manjani etj etj, sa e sa qe hajne buken e gojes dhe kane nderruar emer, beu dhe ti ndonje Antonio. Ka plot qe e kane bere per interesat e tyre behe dhe ti. Ske pse na vjen ketu dhe na ben kritike kur ty nuk te pellcet per Shqiperine. Sa per Evropen, Evropa ne nuk na ka dash ne komunizem qe nuk pipetinte miza per Shqiptaret e jo mo tani. Mos duhet te te permendim operacionet skandaloze Pelikani te italianieve, apo vjedhjen e ndihmave Amerikane ne 97, qe i zevendesonin me ushqime te skaduara Italianet.

  Kush e pret Shqiptarin ne brigjet Italiane ?
  Kush e pret Shqiptarin ne kufirin gjerman ?
  Kush e pret Shqiptarin ne kufirin Anglez ?

  Qe te jesh mafie, cilesia numer 1 eshte te kesh lidhje politike. Ka Shqiperia lidhje politike ne Evrope ? Nese ka cilat jane? Dhe per me teper kjo ka implikime qe qeverite e Evropes vete e nxisin kete gje.

  Shqiptari per nje gje len name. Le nam me ndonje lokal qe therren me thika per i femer, per ndonje qeske droge, e per ndonje mercedez. Nuk mjaftojn keto per tu quajtur "Cupola Mafiosa", sepse dihet mire kush jane mafiozet ne Bote, dhe ato e kane emrin ITALI. Shko shfleto pak gazetat Amerikane, se un nuk kam pare te thote ndonjera qe ka 1000 terrorista Shqiptar ne SHBA, por shoh dit per dit gjyqe pas gjyqeve pas gjyqeve te Italianeve te ndryshem. Komuniteti Italian eshte me bastardi ketu ne USA, por me bastard akoma jane vete Italianet e Italise qe e MOHUAN si komunitet, vetem e vetem qe mos i ngelet njolla vete aty ne Evrope. Nuk ka goje njeri te flasi per Shqiptaret me keto tone. Edhe nese nuk je patriot per cfare e ben kete kritike ? Per qellime individuale ? Sepse ty tu prish emri?

  Ka dy rruge, ose dili perballe te tjereve me argumenta, gje qe nese nuk je patriot dhe nuk ke ndjenja kombetare nuk ke si ti dalesh, ose nderro emrin dhe identitetin. I ben mire edhe vetes tende edhe komunitetit Shqiptar.


  PS: Kam jetuar 3 vjet ne Itali ne nje periudhe qe Italianet benin si "bisha te egra" kundra nesh. Gjithmone me mendimin se gjerat kane ndryshuar disi, dhe nuk jane kaq tragjike. Ti sikur me qen ne Brescia ose ne Lega Nord qe ndjen kaq presion, se un vallaj kam shetit gjithandej dhe di te them te pakten nga Firence e poshte ka ndjenja per Shqiptaret, sepse edhe Jugu i Italise eshte tejet tejet tejet i varfer.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 22-10-2004 m 10:27
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 19. #39
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ... e mbeshtes plotesisht pergjigjen dhe arsyetimin e Cyclotomic. Nuk kam 'te shtoj tjeter ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Lum Evropa dhe Amerika qe ushqen dhe edukon te rinj shqiptare me mendjen tuaj, dhe lum une per ju, qe ju kam bashkeatdhetare!

  Ju e gjeni patriotizmin edhe ne krimin e organizuar shqiptar, aq te zgjuar jeni. Te njejten gje benin edhe prinderit tuaj, ne njerin krah draperin dhe ne tjetren pushken. Draperi ishte per "mbijetesen me forcat tona", kurse pushka ishte per imperialistet dhe revozionistet amerikane, gjermane, italiane e franceze.

  Bij te denje te mentalitetit te baballareve tuaj. Jeni viktimat me per te ardhur keq te shoqerise shqiptare, pasi ndryshe nga baballaret tuaj qe nuk njihnin me mire, ju po rriteni dhe po njiheni me me mire.

  A me mesoni edhe mua pak si te behem patriot me fjale si ju?

  Albo

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 2. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 3. Nacionalizmi ballkanik si pre e miteve
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-03-2006, 08:21
 4. Emigrantet, rrezik per sigurine kombetare
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-11-2004, 12:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •