Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Lily
  Anėtarėsuar
  14-10-2003
  Vendndodhja
  MA
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Mitet Greke dhe Origjina e tyre

  Pershendetje te gjitheve!

  Me duhet ndihma e te gjithe atyre qe kane njohuri mbi historine ilire dhe mbi studimet qe jane bere per gjuhen ilire dhe ate shqipe.
  Kete semester po marr nje klase mitologjie, dhe mesuesi im eshte kurioz te dije lidhjet qe ekzistojne midis emrave te perendive greke ne mitologji, dhe gjuhes shqipe.
  Deri tani kam emrat e Athines (At-i-henes, ose E thena), Hera (Era), Demetra (Dhe-Mitra ose mitra e tokes), Rhea (Reja, ose E reja-nusja), Ilios-Helios (Yll)
  Aferdita (s'ka nevoje te shpjegohet).
  Nese dini ndonje adrese interneti qe ka info ne anglisht mund ta postoni dhe keshtu me shkurtohet shume puna.
  Faleminderit

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Adrese interneti nuk ka,ose shume prej tyre jane pak si te fryra nga propaganda.... megjithate mund te gjesh libra neper Bibloteka qe flasin rreth kesaj ceshtjeje. Un do mundohem te shkruaj pak se eshte subjekt pafund, aq sa te te jap nje ide se ku qendrojn keto zbulime deri tani.
  Ketu ke nje website mjaft te zgjeruar, por si zorr te te japi shume shpjegimi gjuhesore, http://www.geocities.com/protoillyrian/

  Disa tituj qe do te jepsha une jane :
  1)Per Iliret ne pergjithesi, me nje pikpamje pragmatike ke : The Illyrians - John Wilkes ISBN-063114671
  2)Per Shqiperine dhe Iliret, ke shpjegime ne 40 faqet e para : The Eastern European Collection - Albania past and Present: Constantine A. Chekrezi 1919(reprint 1971-ISBN-0405027400
  3) Pak a shume gjithshkah nga Robert Elsie, qe ka dhe libra te posatcem rreth subjektit te mitologjise Ilire.
  4)Robert D'Angely, Enigma ( vellimet I-V ) Vepra eshte ne frengjisht dhe e perkthyer ne Shqip. Do te te duhet ta perkthesh Anglisht, por eshte e veshtire, sepse eshte studim shume i komplikuar gjuhesor dhe tejet i gjate per tu perkthyer.
  5)Jean-Cloude Faveryal - Historia me e vjeter e Shqiperise ---> edhe kete e ke ne frengjisht dhe shqip
  Keto me poshte jane persa i perket popullit Shqiptar dhe Aleskandrit te madh.
  6) Durham, Edith. High Albania. Ayer Company Publishers, ISBN 0-405-02745-1
  7) William Woodthorpe Tarn - Alexander the Great(ketu ke historine e tij dhe fakti qe ai eshte shqiptar... + The burden of the Balkans nga Edith Durham.

  Ketu ke studimet qe flasin per Shqiptaro-Pellazget dhe tempullin pelasg te dodones per Zeusin. NUk e di nese do ti gjesh dot keto volume, se jane shume shume te rralla, por po ti jap si referenca.
  8) Georges Adamidi, Les Pelasges et leur descendants les Albanais- Bulletin de l'Institut Egyptien, 1902
  9) Karapanos, Dodone et ses ruines, Paris, 1878

  Emra pastaj te tjere ke plot, Fallmerayer, Hahn, William Martin Leake, Franz Baron von Noposa, Carl Patsch, Dr. Johann George von Hahn(mbahet si "babai" i albanologjise), Karl Roth, Milan Sufflay, Emilio Scapolo, Dr. Fallmerayer, etj etj


  Keto jane te gjith studiues te huaj. Pak a shume car jane anglisht i kam lexuar pjesen me te madhe, jo te gjithe librat se skam edhe kohe. Po te shkruaj aq sa di qe un kam mesuar nga leximi i kesaj literature.

  Per tu kualifikuar per te qene nje studiues i mirfillte i ceshtjeve te Ballkanit, nuk mjafton historiani. Historia eshte dicka teper subjektive, sepse merret me citim mbas citimi, pra kemi nje proces transformues te fjales fillestare, sepse duke marre citimin here pas here marrim dhe kontekstin e interpretimit e keshtu me rradhe. Ne librin Black Athena, te Martin Bernal, ka disa pasazhe ku ai flet se historia qe ne mesojme sot ne shkolla, eshte e kompiluar nga Anglezet rreth 3 shekuj me pare, me tendenca rraciste kundrejt popujve qe ato i konsideronin inferor. Kshu pra emri Greqi u kthye ne nje mit te vertete me ngritjen e helenizmit gjerman, i cili nuk la vend pa cituar arritjet e tyre, qe dhe ata i kishin mesuar nga ato studime te kompiluara ne ate kohe dhe shume me pare. Ne shqiptaret shume vone filluam traditen e te shkruarit, prandaj nuk kemi arritur dot te behemi pre e opinioneve boterore dhe gjithmone kane qene te tjeret qe kane shkruajtur per ne me pasion te jashtzakonshem. Keta njerez, jane kryesisht filolog, etnolog dhe arkeolog. Pra kemi te bejme me shkenca dhe jo me subjektivizem te historise. Duhet te kemi parasysh qe shume dokumenta mbi Ilirine jane tashme ne arkivat sekrete te Vatikanit, dhe mezi leshohen. Psh Bibloteca Illirica ne Padova ka qene nje nga qendrat ku studiuesit perendimor perdornin per studime mbi Ilirine, por keto 4 shekujt e fundit ne mos gabohem u mbyll, dhe marrja e informacionit qe dhe eshte tejet e veshtire. Duhet te kemi parasysh gjithashtu qe ne Shqiperi akoma po germohet,(te pakten kane filluar perseri me nje fare vendosmerie), dhe po gjehen gjithmone sende te tjera qe i perkasin nje kulture komplet tjeter nga ajo Greke. Ne kroaci jane gjetur shpella te shumta Ilire qe perdoreshin nga prifterinjte e asaj kohe per te zhvilluar rituale te ndryshem. Gjithashtu duhet te kemi parasysh se historia qe ne mesojme sot eshte e bazuar kryesisht ne 10% te volumeve qe shpetoi nga djegja e Biblotekes se Aleksandrise. Aty kemi humbur gjith antikitetin, dhe cdo studim historik perpara periudhes helenike eshte i kote, sepse nuk ka shkrime fare, ose dhe ato qe jane jane shume te pakta neper gura te ndryshem. Shume hieroglife, dhe pergamene te ndryshem jane djegur nga romaket ne ate librari. Pjesa e 2 a e 3 e saj u dogj 600 vjet me vone nga Kalif Omari. Pra librat jan zhdukur, prandaj ti sot meson vetem Greqi edhe Rome, me nje siguri te tepruar madje. Nuk eshte e mundur qe ne Kine, Indi e kudo, po ne ate periudhe pati nje boom si te thuash njohurish. Pra kemi Greket kendej, qe ishin relativisht te rinj, dhe kemi civilizimin Hindu qe kishte rreth 6000 vjet histori. Kesaj pyetje shume studiuesa nuk kan arritur t'i japin pergjigje. SI eshte e mundur qe kjo periudhe ka sjellur lulezim kudo dhe ne evrope dhe ne azi.

  Nga Herodoti tek libri i V i tij, kemi fjalet se tempulli i Dodones eshte tempull Pellazg, dhe ne dime qe tempulli i Dodones eshte atje ku faleshin njerezit per Zeusin. Fjala Zeus vjen nga fjala ZE, pra flas, dhe eshte e ruajtur sot e kesaj dite tek ne me fjalen ZOT. Shpjegimi i vetem qe ekzistonte para se te ishte ky shqiptar qe ai me fjalen DEVS, qe jane perendite e lashte te persise. Shihet qe nga ana strukturore Shqipja eshte shume me afer se persishtja.

  Athina - Ethena, prap vazhdon tradita e "fjales" ne pergjithesi, dhe ketu ka dhe teza qe flasin rreth emrit Shqiptar, qe pjesa SHQIP, do te thote shqiptoj, flas. Pra ka nje vazhdimesi interesante rreth ketyre emrave. Ne greqisht derivimet jane tejet te komplikuara ose nuk ekzistojne. Ka shume me teper qe nuk mund te shkruaj sepse eshte megjithmend subjekt i gjate, dhe ka lidhje me shume gjera me teper kur vendoset kjo etimologji.

  Helios si fjale vjen nga Ilirishtja HYLLUS ( YLL ). Mbreti i pare Ilir ne vitet 1300 ka qene Mbreti Hyllos. Gati 1000 vjet me vone, kemi Bardhyllos ( YLL i bardhe).

  Apollo -> Kjo eshte shume e rendesishme sepse shpjegohet vetem me fjalet Apudhe(hap udhen). Nen studime te shumta te gjithe jane munduar, perfshi dhe Plato-n ti jepnin forma te ndryshme te fjales Aplu, Apulu, dhe Apellun. Shume prej ketyre derivateve ishin nga format etruske. Shihet qarte se Apudhe, eshte shume me e afer, dhe se ne shqip ka kuptimin ai qe hap udhen, rrugen, paraardhesi. Kjo ka shpjegim vetem me pellazgjishten pra, se keto fjale kane prejardhje Pellazge, qe si popull jane me i hershmi ne Ballkan, deri ne 8000 vjet flitet. Gjithashtu ky shpjegim perputhet me shpjegimin e Nietzsches dhe shume filozofeve te tjere qe sjam duke ju futur.

  Demetra ose Ceres --> "Demetra eshte nje nga hyjneshat me te medha te Olimpit. Emri i saj(ne dorishten ( Δαματηρ ) , sipas nje etimologjie qe atehere shume te lsahte, vjen jo nga greqishtja γη = toke, por nga pellazgjishtja dhe=δη=δα=toke ; dhe po ashtu moter=mater=μητηρ=nene. Kuptimin qe i jepnin pellazget e lashte fjales moter, nuk eshte aspak ai i nenes, por pikerisht ai qe i japin ende sot shqiptaret myslimane bektashinj te Shqiperise se Jugut, kryesisht te Permetit, kur i drejtohen, me respektin me te madh, cdo femre, jo doemos te re, por edhe jo fare plake" Enigme - Angely

  Zeus - "Ne shkallen e pare te hyjnive pellaget vinin Zeusin, te cilin latinet e quanin JUPITER. Per ta shpjeguar etimologjine e termit Zευς, do te kujtojme se qe te lashtet e cilesonin hyjnine "bubullues", sepse midis te tjerash, ai ishte perendia i gjemimit. Kuptimi bubullues jepet plotesisht nga pellazgjishtja: Zė-ės, ne greqishten φωνεις dhe qe ka epersine se i pergjigjet plotesisht Zευς = Zėės. Pra, nuk ka asnje dyshim qe: Zευς eshte nje shtremberim i vogel ose me mire nje evoluim i pellazgjishtes: Zėės: gjėmues.
  Per shpjegimin e termit latin: Jupiter, ai po ashtu jepet nga gjuha e pellazgeve: tirreneve dhe etruskeve*: Jupiteri do te thoshte ATI YNE : JU ( NI ) PITER, ashti si JUNON shenohet nga: JU ( NA ) NĀN : NANA JONE, ashtu si Ιονι-ον Πελαγος ka kuptimin e famshem: MARE NOSTRUM = DETI YNE, latin, i cili ne te vertete eshte pellazg ose etrusk, sepse jane keta te fundit qe e kane quajtur keshtu: DETI JONE=MARE NOSTRUM =DETI YNE=Ιονιον Πελαγος. Se fundi Ιων-ες do te thote JON-ET=TANET." Enigma - Angely  Ka dhe plot shpjegime te tjera po do shume kohe ti shkruaj. Keto te dya, qe jane dhe me te rendesishmet ti paraqita njesoj sic i ka te shkruara dhe autori. Gjuha shqipe tashme ka rreth 20 vjet qe eshte pranuar si me e vjetra ne degen Indo-Europiane, pastaj Armenishtja pastaj Greqishtja. Kur doli per here te pare kjo deklarate nga Royal Institute of Sweden, akademia Greke pati shume per te thene, po pa gjera bindese. Para 2 vitesh u rikonfirmua per here te dyte, se cdo enciklopedi tashme duhet ta kete te rregjistruar kete fakt. Akademia greke per here te pare kundrejt ketyre lloj zbulimeve heshti.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 06-10-2004 mė 15:16
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Lily
  Anėtarėsuar
  14-10-2003
  Vendndodhja
  MA
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cyclotomic, shume faleminderit per pergjigjen.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Mos thuaj qe "Aferdite" nuk ka nevoje per shpjegim... Faktikisht, duhet punuar ende me kete emer, qe eshte shqip, i qarte. Them duhet punuar, se enciklopedite e ndryshme, tashme jane gati pandreqshmerisht te infektuara me helmin e propagandes grekomadhe, por me teper te asaj anti shqiptare qe eshte e pandare prej te pares...
  Greket mundohen ta shpjegojne ate fjale me derivate pakuptim. Nga "afros" qe ne gerrqishten e lashte dmth shkume e bardhe e detit. Faktikisht kjo nuk ka shume mbeshtetje ne vete mitologjine greke. Nderkohe qe shqipja e shpjegon fare mire. Puna eshte qe profesoreve u duhet thene, madje edhe dhene nje shpjegim sa me i hollesishem dhe i detajuar qe te jete e mundur.
  sa per fjalen ZOT, ka nje teze tjeter qe kalon deri ne prehistorine me te lashte.
  Shpjegimi ilir i shkrimit ZOT eshte paksa i ndryshem dhe nuk para ka shume lidhje me Zeusin. Ndoshta eshte dhe pershtypja ime, por shume veta per inerci po i ngaterrojne ca gjera.
  Faktikisht, "zot" ndoshta edhe nuk ka lidhje me alfabetet, ose mbase jemi ende ne fillimet e shkrimit dhe krijimin e alfabetit... fjala "ZOT" shkruhej si me poshte, tek fotoja, dhe iliret i jepnin kuptimin:
  Z, (si rrufe, qe nder te tjera eshte dhe simbol arjan) qe do te thoshte, "kemi zbritur nga qielli.
  O (si o-ja e sotme, s'ka ndonje komplikim ketu; por qe edhe kjo ne vetvete eshte simbol iliro-pellazg i diellit, edhe simbol arjan) qe do te thoshte, "besojme ne diellin".
  T = dhe mbrohemi prej tij (dmth, ai na mbron)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Pajtohem plotesishte me mendimin tuaje mirepo keni harruar qe te cekni edhe perendin e lashte keltike qe e trasheguan pastaje edhe gotet te ardhur nga skandinavia pra emrin GOT apo GOD qe perngjan shume me ZOT !

  Por ne shqipen ZOTI ka te njejtin kuptim per nje njeri qe eshte i forte, i fuqishem i aftesuar me te gjitha dhe per kete njeri themi; ai eshte i ZOTI !

  Ndersa sa i perkete ZEUSIT, ka mundesi qe te jete perendi pellasge, pra njerzit e DHEUT, te tokes qe ndoshta helenet me vone e kane devijuar, ne vende njerzit e dheut e kan quajtur DHEU-si e pastaje ZEU-SI...

 6. #6
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Ishte thjesht nje hipoteze qe faktikisht nuk eshte shume e degjuar dhe e njohur. Nejse, gjithsesi behet fjale per parahistorine, dmth epoken e historise ku nuk kemi asnje dokument dhe asnje te dhene te dokumentuar sepse edhe shkrimi nuk ka pas qene shpikur akoma. Ka te beje me teper me figurat neper shpella dhe perpjekjet e para te njerezimit per t'u shprehur, per te ruajtur nje lloj informacioni, pra edhe duke perdorur artin figurativ. Dhe nga kjo ane, iliret(ose pellazget) kane qene mjaft te afte dhe kane lene mjaft gjurme. Nder te cilat spikasin dhe hieroglifet e para perfshire edhe ate qe shpjegova me siper, dhe pse jo, mund te flasim per fillesat e asaj qe sot njihet si linear a dhe b.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Ka edhe tjeter mundesi qe me germen T mund te prezentohej TOKA, pse jo ?

  Toka qe mbahet nga nje shtyll vertikale dhe platforma e saje horizantale krijon gerrmen T...
  Keshtu pra kemi me rradh;
  Z=Vetima, qe eshte e barabarte me zjarrin sepse nganjehere ajo sjellte edeh zjarrin ne dobi te njerzimit !?

  O=Dielli, s'ka dyshim..
  T=Toka mendoje se ketu eshte shtylla dhe Trau i shtepise apo i vendit per te treguar vendebanimin e tyre ?

  Z=
  O=
  T=

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-04-2006
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  greket si gjithmone thone se ēdo gje eshte greke

  Zoterinj Te Nderuar

  Jam dakord me juve se fjala Zot
  gjendet vetem ne Shqip
  Tek latinet-Dio
  Tek greket-Theos
  Tek gjermanet e
  tek anglezet-God-Got
  pra eshte e vetmja gjuhe
  qe e shpjegon shume qarte
  Z-ze-rufe-bubullime
  O-diell
  T-toke
  pra Pellazget-Iliret besonin
  tek gjerat qe degjonin dhe shikonin
  pra tej rufeja qe gjemonte ,
  dielli qe ngrohte e toka qe i mbante
  kurse mashtruesi greke si gjithmone
  thone se perendite jane greke,
  kur vete Omeri i madh(i Miri)
  shkruante se akejte(fjala greke nuk
  egzistonte) emrat e perendive
  i moren nga Pellazget qe banonin
  ne veri te greqise,
  greket vazhdojne genje-genje
  se diēka do te mbetet.

  Me Nderime Dhe Respekt

  Pellazg Kanina.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Anėtarėsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cyclotomic!!
  Bravo informacioni jot eshte per tu lavderuar. Mos studion apo ke studiuar Histori??
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dragut : 16-06-2006 mė 06:52

 10. #10
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Tani... ai ishte interpretimi i popujve indigjene, vendasit, pra pellazget dhe iliret; jo interpretimi im.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga land Lexo Postimin
  Mos thuaj qe "Aferdite" nuk ka nevoje per shpjegim... Faktikisht, duhet punuar ende me kete emer, qe eshte shqip, i qarte. Them duhet punuar, se enciklopedite e ndryshme, tashme jane gati pandreqshmerisht te infektuara me helmin e propagandes grekomadhe, por me teper te asaj anti shqiptare qe eshte e pandare prej te pares...
  Greket mundohen ta shpjegojne ate fjale me derivate pakuptim. Nga "afros" qe ne gerrqishten e lashte dmth shkume e bardhe e detit. Faktikisht kjo nuk ka shume mbeshtetje ne vete mitologjine greke. Nderkohe qe shqipja e shpjegon fare mire. Puna eshte qe profesoreve u duhet thene, madje edhe dhene nje shpjegim sa me i hollesishem dhe i detajuar qe te jete e mundur.
  sa per fjalen ZOT, ka nje teze tjeter qe kalon deri ne prehistorine me te lashte.
  Shpjegimi ilir i shkrimit ZOT eshte paksa i ndryshem dhe nuk para ka shume lidhje me Zeusin. Ndoshta eshte dhe pershtypja ime, por shume veta per inerci po i ngaterrojne ca gjera.
  Faktikisht, "zot" ndoshta edhe nuk ka lidhje me alfabetet, ose mbase jemi ende ne fillimet e shkrimit dhe krijimin e alfabetit... fjala "ZOT" shkruhej si me poshte, tek fotoja, dhe iliret i jepnin kuptimin:
  Z, (si rrufe, qe nder te tjera eshte dhe simbol arjan) qe do te thoshte, "kemi zbritur nga qielli.
  O (si o-ja e sotme, s'ka ndonje komplikim ketu; por qe edhe kjo ne vetvete eshte simbol iliro-pellazg i diellit, edhe simbol arjan) qe do te thoshte, "besojme ne diellin".
  T = dhe mbrohemi prej tij (dmth, ai na mbron)
  Z= I zbritur nga Qielli
  O= Simbol i Diellit
  T= Nuk do bente me kuptim te ishte Toke ?

  Thjesht nje sugjerim i imi = I Zbritur nga Dielli ne Toke ! Mbase jam gabim.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Helikranon
  Anėtarėsuar
  14-11-2010
  Postime
  355
  Faleminderit
  14
  13 falenderime nė 12 postime
  Mozart=moza e arte

  Peshkopi=pe,shko,pi

  Enver=ene me vere

  Berluskoni=ber,lus,kone

  Jozefina=jo,zef,ina

  Lerini specialistet te flasin per keto tema qe te mos beheni akoma me qesharake.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2006
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjuha shqipe ne rrezik
  Ne kerkim per gjuhen shqipe ne internet gjeta nje faqe interneti te nje shteti fqinje te komentonte se gjuha shqipe nuk eshte asgje vecse nje bashkim fjalesh te gjuheve te tjera te shteteve fqinje .
  Me acaroi ky moment qe per mua ishte sa tragjik po aq komik se une edi si te gjithe ju qe gjuha shqipe eshte nje gjuhe e vecante qe ze vendin e vet ne grupimin e gjuheve indoeuropiane .Kjo gjetje ne internet me acaroi shume dhe ne kete momente duke mos patur force qe te bej ndonje gje eqetesoja veten duke menduar se kjo eshte nje parrulle armiqesore se cfare mundet te prisja nga armiqte.
  Kam 15 vjet ne emigracion dhe kontaktet me shqiperine dalengadale i humbem per efekt te kohes se kufizuar.Vinim ne shqiperi per tu cmallur me pjestaret e familjes ne raste gezimesh hidherimesh dhe kur duhej paguar dritat dhe ujti dhe nuk na premtonte te kuptoniim se shqiperia ne kuadrin e ndryshimit qe po bente kishte ne plan te ndryshonte dhe gjuhen .
  Me ra rasti qe ne gusht te 2011 te hap nje biznes te vogel buke pasticerie ne shqiperi.
  Qellimi i hapjes se biznesit ishte jo vetm fitmi por dhe te fusja dy vajzat e mija ne shkollen shqipe me qellim qe ato te pervetesonin shqipen .
  Nje dite nje klienti i bera ulje cmimi dhe aji buzeqeshi duke me thene se po me beni dhe skonto.Jo une ju bej ulje cmimi dhe jo sconto.Tjeteri qe ishte shoqerues i tha t ek veshi se ky qenka katundare nuk kupton nga sconto.Pra te perdoreh fjalen sconto do te thote qytetari dhe ulje cmimi katundari ose trashesi sipas tyre
  Por ata nuk kishin faj se te gjitha dyqanet shkruajne sconto 30,50%.gjithandej shikoj ndryshim.Nje dite vjen nje vajze 12 vjecare dhe me kerkon Trelece.Xhaxh dua nje trelece me kerkoi ajo.Nuk kam ju pergjigja dhe brenada vetes sime kerkoja se cfare eshte trelece deri sa e gjeta.
  Ishte nje embelsire qe pregatitej me tre lloje qumeshtash.
  Por meqense kjo vjen nga italia si embelsire dhe lec do te thote qumesht a sdo te ishte me mire qe te shkruhej ose te perkthehej ne tre qumeshtore dhe te gjithe do te e kuptonin e kjo eshte e perbere nga tre qumeshta te ndryshem
  Nje dite me vjen ne pasticeri nje vajze qe pretendonte se ishte pasticiere se kishte punuar ne pasticerite me me emer te qytetit .Pasi biseduam rreth punes se cfare mundette benim ndo nje gje te re qe mundet te na servirte ajo rame ne nje marrveshje qe te me jepte te shkruajtur materialet qe i nevoiteshin per te bere embelsirart qe ajo kerkonte te bente.
  Nder te tjera ajo me porositi nje lende qe sipas saj quhej ERMIK.Nuk kisha degjuar ndojeher fjalen ermik dhe mu desh disa dite qe te e gjeje dhe kur e gjeta dhe e bleva e hapa dhe e shikova kuptova se ky ishte nje material qe ne nje vend shitje tjeter njihet si simigdhal dhe nga ky simigdhali une kisha nje gjysme thesi qe te mos mjaftonte bleva dhe dy kg ermik qe ishte simigdhal.
  Perballe dyqanit tim ishte nje dyqan qe tregtonte produkte buqesore helme etje dhe tabela shkruante «inpute buqesore’».
  Per te mesuar me shume reth tabeles se sa di une nga andlishtja inpute do te thote hyrje ,importim ose futje te dhenave ne nje komputer etj dhe doja te dija se clidhje kishte ky me to.
  E pyeta se ckuptojme me tabelen se une nuk e kuptoj mu pergjigj duke me dhene licensen e leshuar nga gjykata qe shkruante inpute buqesore .Une shtoi me nje ze me te forte dhe me te vendosur zbatoj ato qe ka shkruajtur gjykata .po kush nga ne katundaret e kupton fjalen input qe te blejme mallra tek ai .mbase kjo ishte dhe arsya qe biznesi nuk i shkonte mire .
  Me kujtohet qe kur ikem ne fillim jashte dhe nuk dinim te flisnim e benim me shenje se donim te blenim ate ose ate vegel pune dhe kjo ishte normale se nuk dinim gjuhen e vendit ku kishim shkuar por nuk do te e prisja se historia do te perseritej kaq shpejt me mua ne vendin tim qe te kerkosh te bleshe nje vegel ka emrin e vendit nga eshte importua dhe i njejti produkt e gjen me emra te ndryshme dhe njerzit e njohi me emra te ndryshem.deri tani kemi blere fjalore per te mesuar gjuhen e huaj dhe tani duhet te blejme fjalor per te deformuar gjuhen shqipe .
  Pas nje pune te lodheshme te dites prinderit duhet te ndimojne dhe femijet ne shtepi ne gjuhen shqipe ne matematike etj.
  Nje darke po ndimoja vajzen time ne klasen e tete dhe ne matematike me del nje fjale e re
  Vertetimi i trekenshave kongurente .Vajza e ime nuk i kuptonte por dhe une qe kisha perfunduar shkollen e larte para 90 tes nuk mundesha te kuptoja kongurentet,Por arrita te kuptoj se behej fjale per trekendesha te barabarte .E bera teme tek mesuesit e matematikes pse shkruhet kongurent dhe nuk shkruhet i barabarte.Dhe njeri mu pergjigj se nuk do t quajme te gjitha gjerat te barabarta ,per trekendeshat do te themi kongurent qe nenkupton i barabarte.
  Nje darke tjeter ne mesimin e historise se klases se tete ku flet per historine e greqise shkruhet se ne humbjen e luftes me turqine 6 gjenerale u pushkatuan ndersa mbreti abdigoi.
  Ku te e gjenim fjalen abdigoi .Ate e gjetem ne anglish fjalen abdicate qe do te thote largim nga pushteti.ketu shikohet pershtateshmeria e mire e gjuhes shqipe me gjuhet e tjera indoeuropiane cdo fjale duke i vene nje oj prapa e ben folje shqipe.
  A nuk do te ishte me e kupteshme nga kushdo te shkruhej qe mbreti u largua nga pushteti.
  Mbase perkthyesi ben gabime ne perkthimin e nje materiali po redaktori botuesi ose grupi kontrollus se nuk flasim per nje liber qe del ne treg dhe pret vlersimin e publikut por kemi nje tekst qe meson embrionin e shoqerise shqiptare ne menyre te detyruar
  Nuk gjene ne fushe te shoqerise qe te mos kete deformime gjuhesore .kemi qe ne luften e dyte boterore kishim dy formacione luftarake shqiptare «Balli Shqiptare» dhe «’Fronti Nacional Clirimtar»’Ne frengjisht front do te thote balle,Nacional do te thote komb pra kemi organizata qe kane emer te njejte vetem se njera jepet ne publik ne frengjisht e pa perkthyer
  Dhe kjo histori deformimesh mos perkthimi ne gjuhen shqipe ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot me hapa vigane .ne lajme dhe e gjithe qeveria nxjerr ligje qe kur kane titull te huaj imagjinoni se sa fjale te huaja ka brenda .une kam kuptuar se eshte krijuar nje lloje shtrese shoqerore qe fusin keto fjale per te treguar veten se nuk jane te thjeshte se keta jane te nderlikuar dhe dicka dine qe te tjeret nuk e dine .Ne internet lexova se ne kuadrin e Natos eshte miraruar nje ligj per dokumentet e klasifikuara dhe jo te klasifikuara te natos.Dhe per te konkretizuar kete pyes pronarin e inputeve Buqesore se cfare kuptonte ai me nje dokument te klasifikuar te natos,shtojme ketu se ptonari i inputeve buqesore ishte agronom ne pension.Ai mu pergjigj se nuk e kuptonte por ne buqesi me klasifikim ai kuptonte ndarje ,radhitje vendosja sipas lloit dhe specieve .Jo i thashe une ketu ka kuptimin sekret,pra dokumente sekrete dhe jo sekrete te natos.po i gjithe ky shtete nuk ka redaktore dhe perkthyse ose nuk ndihet asnje ze zsgjekundi qe te paktet te e kundershtojne ,apo vazhdon epoka e diktatures se fshehur se po fole te groposim.dhe fjala sekret mbase eshte e huaj le te e zevendesojme me fjalen fshehtesi .
  Ne biseden qe kisha me nje drejtor shkolle te mesme dhe diskutonim per keto qe ju shpreha me siper ai mu pergjigj se ka shume terma teknik qe nuk mundet ti perkthesh ne shqip psh fjala komputur ne shqip do te jete ne komputer .Por une ju solla nje shembull nga Turqia qe fjalen komputur e ka zevendesuar me fjalen bilgisajar qe do te thote njohes dites,ndersa ne greqisht i thone ipologjistos qe do te thote llogarites dhe ne ne shqip po te donim do ti gjenim nje fjale shqipe.
  Dhe me tej shprehen se ky eshte proces i globalizmit ose si do te e shqiperoja une i gjitheperfshirjes.Por shqiperia historia nuk e ka lene jashte gjitheperfshirjes .te pakten keto 2000 vjet te qyteterimit boterore shqiperia ka qene ne kete gjitheperfshirje .Do tju kujtojme se perondoria romake ,bizante apo turke nuk kane me pak teritore se sa ka sot europa dhe shqiptaret ne keto perondori kane gjetur te mbijetojne .Po ju jap nje shembull.kemi kater stine ,dymbedhjete muaj,7 dite qe dikur jane percaktuar keshtu dhe ato jane perkthyer ne shqip shqip te pa u huazuar nga te tjeret.Kjo tregon se ne duhet te krenohemi me shqiptaret e pare qe kane jetuar ne kete toke qe arriten qe te e sjellin ne te pa prekur dhe ne te kulturuarit me pushtet ose pa pushtet duke mos qene te zotet te gjejme fjalen shqipe .Une do te gjeja rastin qe doktorr Flamur Topi me kulturen e vet korigjon perkthyesin qe nga anglishtja fjalen hidratim ne hidratim e korigjon ne zbutje me uje.
  Ose eshte e bere e modes qe te shprehen ne burime hidrite.Pse eshte me pak e kendeshme te shprehesh burime ujore.Mos hiodrit eshte me e bukur se ujore .
  Ne vete e shkaterrojme vetveten dhe ajo faqja e internetit te huaj nuk ben ndonje propogande armiqesore ndanj neve se ate e kemi bere vete ne ajo vecse konstaton ate qe ne e bejme vete keq qe atyure ju intereson per te mire .
  Une ftoj te gjithe ata qe bashkohen me mua dhe te gjejne metoda se si te frenojme kete fenomen te shemtuar te deformimit te vazhdushem te gjuhes .Se do te vij nje dite qe do te flasin dy grupe ne shqiperi njeri gjuhen e huazuar dhe tjeteri gjuhen e katundit .por kjo eshte aq e rrezikshme se sa mundet te na eliminoje nga historia boterore .
  Se po tireferohemi nje raporti gjenetik boterore rezulton se bullgaria greqia shqiperia dhe kosova kane te njejtin gjene kjo do te thote se jane e njeja bashkesi njerzore ,por vecse duke u asimuluar ne gjuhe dhe ideologji te ndryshme ne momente te ndryshme kohore jane kthyer armiq te patolerueshem me njeritjetrin.Te njejtin fat do te kemi dhe ne po te vazhdojme me kete ritem .
  Ju ftoj te jepni mendim me te mire per zgjidhjen ,venien parapergjegjesise e gjuheprishesit se shqiperia dhe shqiptaret nuk eshte e atyre qe per disa vjet jane ne pushtet por e atyre qe iken dhe me e rendesishme e atyre qe do te vijne

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e a.koci
  Anėtarėsuar
  17-05-2011
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Janaq Shimplaku Lexo Postimin
  Gjuha shqipe ne rrezik
  Ne kerkim per gjuhen shqipe ne internet gjeta nje faqe interneti te nje shteti fqinje te komentonte se gjuha shqipe nuk eshte asgje vecse nje bashkim fjalesh te gjuheve te tjera te shteteve fqinje .
  Me acaroi ky moment qe per mua ishte sa tragjik po aq komik se une edi si te gjithe ju qe gjuha shqipe eshte nje gjuhe e vecante qe ze vendin e vet ne grupimin e gjuheve indoeuropiane .Kjo gjetje ne internet me acaroi shume dhe ne kete momente duke mos patur force qe te bej ndonje gje eqetesoja veten duke menduar se kjo eshte nje parrulle armiqesore se cfare mundet te prisja nga armiqte.
  Kam 15 vjet ne emigracion dhe kontaktet me shqiperine dalengadale i humbem per efekt te kohes se kufizuar.Vinim ne shqiperi per tu cmallur me pjestaret e familjes ne raste gezimesh hidherimesh dhe kur duhej paguar dritat dhe ujti dhe nuk na premtonte te kuptoniim se shqiperia ne kuadrin e ndryshimit qe po bente kishte ne plan te ndryshonte dhe gjuhen .
  Me ra rasti qe ne gusht te 2011 te hap nje biznes te vogel buke pasticerie ne shqiperi.
  Qellimi i hapjes se biznesit ishte jo vetm fitmi por dhe te fusja dy vajzat e mija ne shkollen shqipe me qellim qe ato te pervetesonin shqipen .
  Nje dite nje klienti i bera ulje cmimi dhe aji buzeqeshi duke me thene se po me beni dhe skonto.Jo une ju bej ulje cmimi dhe jo sconto.Tjeteri qe ishte shoqerues i tha t ek veshi se ky qenka katundare nuk kupton nga sconto.Pra te perdoreh fjalen sconto do te thote qytetari dhe ulje cmimi katundari ose trashesi sipas tyre
  Por ata nuk kishin faj se te gjitha dyqanet shkruajne sconto 30,50%.gjithandej shikoj ndryshim.Nje dite vjen nje vajze 12 vjecare dhe me kerkon Trelece.Xhaxh dua nje trelece me kerkoi ajo.Nuk kam ju pergjigja dhe brenada vetes sime kerkoja se cfare eshte trelece deri sa e gjeta.
  Ishte nje embelsire qe pregatitej me tre lloje qumeshtash.
  Por meqense kjo vjen nga italia si embelsire dhe lec do te thote qumesht a sdo te ishte me mire qe te shkruhej ose te perkthehej ne tre qumeshtore dhe te gjithe do te e kuptonin e kjo eshte e perbere nga tre qumeshta te ndryshem
  Nje dite me vjen ne pasticeri nje vajze qe pretendonte se ishte pasticiere se kishte punuar ne pasticerite me me emer te qytetit .Pasi biseduam rreth punes se cfare mundette benim ndo nje gje te re qe mundet te na servirte ajo rame ne nje marrveshje qe te me jepte te shkruajtur materialet qe i nevoiteshin per te bere embelsirart qe ajo kerkonte te bente.
  Nder te tjera ajo me porositi nje lende qe sipas saj quhej ERMIK.Nuk kisha degjuar ndojeher fjalen ermik dhe mu desh disa dite qe te e gjeje dhe kur e gjeta dhe e bleva e hapa dhe e shikova kuptova se ky ishte nje material qe ne nje vend shitje tjeter njihet si simigdhal dhe nga ky simigdhali une kisha nje gjysme thesi qe te mos mjaftonte bleva dhe dy kg ermik qe ishte simigdhal.
  Perballe dyqanit tim ishte nje dyqan qe tregtonte produkte buqesore helme etje dhe tabela shkruante «inpute buqesore’».
  Per te mesuar me shume reth tabeles se sa di une nga andlishtja inpute do te thote hyrje ,importim ose futje te dhenave ne nje komputer etj dhe doja te dija se clidhje kishte ky me to.
  E pyeta se ckuptojme me tabelen se une nuk e kuptoj mu pergjigj duke me dhene licensen e leshuar nga gjykata qe shkruante inpute buqesore .Une shtoi me nje ze me te forte dhe me te vendosur zbatoj ato qe ka shkruajtur gjykata .po kush nga ne katundaret e kupton fjalen input qe te blejme mallra tek ai .mbase kjo ishte dhe arsya qe biznesi nuk i shkonte mire .
  Me kujtohet qe kur ikem ne fillim jashte dhe nuk dinim te flisnim e benim me shenje se donim te blenim ate ose ate vegel pune dhe kjo ishte normale se nuk dinim gjuhen e vendit ku kishim shkuar por nuk do te e prisja se historia do te perseritej kaq shpejt me mua ne vendin tim qe te kerkosh te bleshe nje vegel ka emrin e vendit nga eshte importua dhe i njejti produkt e gjen me emra te ndryshme dhe njerzit e njohi me emra te ndryshem.deri tani kemi blere fjalore per te mesuar gjuhen e huaj dhe tani duhet te blejme fjalor per te deformuar gjuhen shqipe .
  Pas nje pune te lodheshme te dites prinderit duhet te ndimojne dhe femijet ne shtepi ne gjuhen shqipe ne matematike etj.
  Nje darke po ndimoja vajzen time ne klasen e tete dhe ne matematike me del nje fjale e re
  Vertetimi i trekenshave kongurente .Vajza e ime nuk i kuptonte por dhe une qe kisha perfunduar shkollen e larte para 90 tes nuk mundesha te kuptoja kongurentet,Por arrita te kuptoj se behej fjale per trekendesha te barabarte .E bera teme tek mesuesit e matematikes pse shkruhet kongurent dhe nuk shkruhet i barabarte.Dhe njeri mu pergjigj se nuk do t quajme te gjitha gjerat te barabarta ,per trekendeshat do te themi kongurent qe nenkupton i barabarte.
  Nje darke tjeter ne mesimin e historise se klases se tete ku flet per historine e greqise shkruhet se ne humbjen e luftes me turqine 6 gjenerale u pushkatuan ndersa mbreti abdigoi.
  Ku te e gjenim fjalen abdigoi .Ate e gjetem ne anglish fjalen abdicate qe do te thote largim nga pushteti.ketu shikohet pershtateshmeria e mire e gjuhes shqipe me gjuhet e tjera indoeuropiane cdo fjale duke i vene nje oj prapa e ben folje shqipe.
  A nuk do te ishte me e kupteshme nga kushdo te shkruhej qe mbreti u largua nga pushteti.
  Mbase perkthyesi ben gabime ne perkthimin e nje materiali po redaktori botuesi ose grupi kontrollus se nuk flasim per nje liber qe del ne treg dhe pret vlersimin e publikut por kemi nje tekst qe meson embrionin e shoqerise shqiptare ne menyre te detyruar
  Nuk gjene ne fushe te shoqerise qe te mos kete deformime gjuhesore .kemi qe ne luften e dyte boterore kishim dy formacione luftarake shqiptare «Balli Shqiptare» dhe «’Fronti Nacional Clirimtar»’Ne frengjisht front do te thote balle,Nacional do te thote komb pra kemi organizata qe kane emer te njejte vetem se njera jepet ne publik ne frengjisht e pa perkthyer
  Dhe kjo histori deformimesh mos perkthimi ne gjuhen shqipe ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot me hapa vigane .ne lajme dhe e gjithe qeveria nxjerr ligje qe kur kane titull te huaj imagjinoni se sa fjale te huaja ka brenda .une kam kuptuar se eshte krijuar nje lloje shtrese shoqerore qe fusin keto fjale per te treguar veten se nuk jane te thjeshte se keta jane te nderlikuar dhe dicka dine qe te tjeret nuk e dine .Ne internet lexova se ne kuadrin e Natos eshte miraruar nje ligj per dokumentet e klasifikuara dhe jo te klasifikuara te natos.Dhe per te konkretizuar kete pyes pronarin e inputeve Buqesore se cfare kuptonte ai me nje dokument te klasifikuar te natos,shtojme ketu se ptonari i inputeve buqesore ishte agronom ne pension.Ai mu pergjigj se nuk e kuptonte por ne buqesi me klasifikim ai kuptonte ndarje ,radhitje vendosja sipas lloit dhe specieve .Jo i thashe une ketu ka kuptimin sekret,pra dokumente sekrete dhe jo sekrete te natos.po i gjithe ky shtete nuk ka redaktore dhe perkthyse ose nuk ndihet asnje ze zsgjekundi qe te paktet te e kundershtojne ,apo vazhdon epoka e diktatures se fshehur se po fole te groposim.dhe fjala sekret mbase eshte e huaj le te e zevendesojme me fjalen fshehtesi .
  Ne biseden qe kisha me nje drejtor shkolle te mesme dhe diskutonim per keto qe ju shpreha me siper ai mu pergjigj se ka shume terma teknik qe nuk mundet ti perkthesh ne shqip psh fjala komputur ne shqip do te jete ne komputer .Por une ju solla nje shembull nga Turqia qe fjalen komputur e ka zevendesuar me fjalen bilgisajar qe do te thote njohes dites,ndersa ne greqisht i thone ipologjistos qe do te thote llogarites dhe ne ne shqip po te donim do ti gjenim nje fjale shqipe.
  Dhe me tej shprehen se ky eshte proces i globalizmit ose si do te e shqiperoja une i gjitheperfshirjes.Por shqiperia historia nuk e ka lene jashte gjitheperfshirjes .te pakten keto 2000 vjet te qyteterimit boterore shqiperia ka qene ne kete gjitheperfshirje .Do tju kujtojme se perondoria romake ,bizante apo turke nuk kane me pak teritore se sa ka sot europa dhe shqiptaret ne keto perondori kane gjetur te mbijetojne .Po ju jap nje shembull.kemi kater stine ,dymbedhjete muaj,7 dite qe dikur jane percaktuar keshtu dhe ato jane perkthyer ne shqip shqip te pa u huazuar nga te tjeret.Kjo tregon se ne duhet te krenohemi me shqiptaret e pare qe kane jetuar ne kete toke qe arriten qe te e sjellin ne te pa prekur dhe ne te kulturuarit me pushtet ose pa pushtet duke mos qene te zotet te gjejme fjalen shqipe .Une do te gjeja rastin qe doktorr Flamur Topi me kulturen e vet korigjon perkthyesin qe nga anglishtja fjalen hidratim ne hidratim e korigjon ne zbutje me uje.
  Ose eshte e bere e modes qe te shprehen ne burime hidrite.Pse eshte me pak e kendeshme te shprehesh burime ujore.Mos hiodrit eshte me e bukur se ujore .
  Ne vete e shkaterrojme vetveten dhe ajo faqja e internetit te huaj nuk ben ndonje propogande armiqesore ndanj neve se ate e kemi bere vete ne ajo vecse konstaton ate qe ne e bejme vete keq qe atyure ju intereson per te mire .
  Une ftoj te gjithe ata qe bashkohen me mua dhe te gjejne metoda se si te frenojme kete fenomen te shemtuar te deformimit te vazhdushem te gjuhes .Se do te vij nje dite qe do te flasin dy grupe ne shqiperi njeri gjuhen e huazuar dhe tjeteri gjuhen e katundit .por kjo eshte aq e rrezikshme se sa mundet te na eliminoje nga historia boterore .
  Se po tireferohemi nje raporti gjenetik boterore rezulton se bullgaria greqia shqiperia dhe kosova kane te njejtin gjene kjo do te thote se jane e njeja bashkesi njerzore ,por vecse duke u asimuluar ne gjuhe dhe ideologji te ndryshme ne momente te ndryshme kohore jane kthyer armiq te patolerueshem me njeritjetrin.Te njejtin fat do te kemi dhe ne po te vazhdojme me kete ritem .
  Ju ftoj te jepni mendim me te mire per zgjidhjen ,venien parapergjegjesise e gjuheprishesit se shqiperia dhe shqiptaret nuk eshte e atyre qe per disa vjet jane ne pushtet por e atyre qe iken dhe me e rendesishme e atyre qe do te vijne
  Shume i drejte shqetesimi yt, ne shkolle keto vitet e fundit i kane bere rremuje edhe lendet e mesimit edhe shprehit i kane zevendesuar me fjale te huaja , pa menduar pasojat qe peson gjuha shqipe dhe femijet tane qe jane e ardhmja e vendit, sot rinia ne pergjithesi perdorin shume fjal te huazuara ose me sakt nga 40 vjeē e ketej perdoren gjeresisht kudo qe te shkosh ka fjal te huaja per te treguar qe jan te kohes etj.. edhe ne parukeri te shkosh do te pyesin ē'fare do besh pjega apo manikyr, se jam shume e zen se do ti bej asaj vajzes ekstejshen etj...

 15. #15
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Janaq,
  Cdo te thote fjala hidratim? Nga ka ardhur. Kur e kerkova ne google shih c'me del "Qe te kemi nje hidratimi korrekt eshte shume e rendesishem per bukurine dhe shendetin e lekures tone" apo "Si te hidratojme lekuren ne menyre natyrale?"

  ?

 16. #16
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Janaq,
  Cdo te thote fjala hidratim? Nga ka ardhur. Kur e kerkova ne google shih c'me del "Qe te kemi nje hidratimi korrekt eshte shume e rendesishem per bukurine dhe shendetin e lekures tone" apo "Si te hidratojme lekuren ne menyre natyrale?"

  ?

  Ahhh Hydrate fjala, rash ndermend tani.

  Megjithate per kete fjale s'mund ti vej faj shqipes. Eshte fjale qe permban kemikalet dhe gjuha shkencore eshte e pergjithshme. Hidrate do the thote molekula e ujit qe eshte e lidhur me element tjeter.

  Me kete fjale eshte ne rregull shqipja.

Tema tė Ngjashme

 1. Enea dhe origjina e tij
  Nga dias10 nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 76
  Postimi i Fundit: 24-02-2016, 08:35
 2. Etimologji sipas Nezir Myrtes
  Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
 3. Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti
  Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 07:29
 4. Origjina pagane e Islamit
  Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 278
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
 5. Origjina e Sistemeve...
  Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-09-2004, 12:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •