Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
  1. #1
    MeLoDi e EmBeL Maska e Sweet Brunettee
    Anėtarėsuar
    08-07-2002
    Vendndodhja
    Ju es ej
    Postime
    52

    Cfare eshte dhuna bashkeshortore?!

    Pershendetje te gjitheve,
    Te them te drejten, po shifja 1 emision qepar, dhe me erdhi shume keq kur shifja disa gra, qe keqtrajtoheshin nga burrat e tyre, dhe perseri qendronin me ta. ( life is not fair) Cilat jane disa nga arsyjet qe i bejne burrat te ushtrojne dhunen fizike mbi gruan? Perse keqtrajtohet gruaja?- Pasojat e dhunes mund te jene traumatike per viktimen.
    Jeta....
    Ne preherin e saj te magjishem te pranon
    Pastaj.....eh pastaj..
    me piramiden e vdekjes te ngushellon!!

  2. #2

    tani hakshe hakshe

    ne fakt gjynah per ato gra qe trajtohen keq nga burrat. Cfare eshte dhuna bashkeshortore? ajo s'eshte vetem fizike, mund te jete dhe dhune morale, noihere gocat qe jane te ndjeshme ,ofendohen dhe nga fjalet qe u thote i dashuri i tyre. ne kete bote ka njerez si ti dush. Mos u marto me i burre qe eshte i dhunshem . Kot s'eshte fejesa para martese, nejse gjynah me verte e kam. Grate trajtohen keq sepse noihere e meritojne, por qe duhet dhe mirekuptimi ne mes ,se s'jemi kafshe jemi njerez.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109

    mire bere brunete qe e hape kete temen

    Ty brunettee te vjen keq qe i ke pare ne televizor ato goca, kurse une i kam pasur shoqe ne te vertete. Burrat qe keqtrajtojne grate s'jane "burra" por jane "burrec"- pe ate qe se dine, burrec dmt per ata qe se dine c'eshte burreria.
    Une kam pasur ca shoqe te mia, ato vetem qanin, dhe i shifje me fytyre vula vula eshte e drejte???? jo, por nga njera ane sado qe i flisja atyre dy shoqeve te mija, ato rrinin me ata. ( nga njera ane mire ju behej) se duan burrat para vetes se tyre. Keta njerez qe ushtrojne dhunen fizike mbi gruan, jane njerez te pamoralshem dhe qe s'duhet ndejtur me ata asnje sekond, jo te rrish gjithe jeten. ky ishte mendimi im.

  4. #4
    Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
    Anėtarėsuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    $$town
    Postime
    99
    Po mi zemra po..aq kollaj eshte te flasesh. Por kur te bjen per pjes pastaj, hajde jepi dum ti.
    Ajo shoqja jote qe thu ti, s'eshte ndare nga opinioni se te gjith e dim shume mire opinionin ne shqip. dhe i ka ren kokes. Nje gje qe s'kuptoj eshte vete akti i personit..eshte e pafalshme. Turp!!
    Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109

    ashtu eshte ashtu

    o Albanian Qt ca opinioni thua ti mo lal? opinioni s'te vret te ndahesh nga 1 burre i atille, ty te vret opinioni me shume kur del ne rruge me surrat te nxirre apo jo?????? E kam thene dhe njehere tjeter NE SHQIPTARET KEMI NGEL MBRAPA ME KOHEN. Shofim mbrapa se c'behet, dhe nuk shofim hallin tone. Mua mos me rent ne pjese 1 burre i tille, se po me ra, as kam turp fare, do e le dhe do jem krenare.

    durohet 1 here ,2 here jo gjithe jeten. se s'kemi lindur per te vdekur vlla.

    o njerez he pra flisni si mendoni ju? ne gocat e dim ,dhe e vuajme cunat e imagjinojne, dhe sikur krenarohen kur vrasin apo gjujne femrat , turpe per ju cunat pra, jo per ne.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tironce_Moderne : 29-07-2002 mė 23:57

  6. #6
    Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
    Anėtarėsuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    $$town
    Postime
    99
    O Tironcja, sme ke kuptu mire me duket. Mos merr kot si pushka jevgut motra. Mendoj se ajo shoqja jote ka qene ne shqip. prandaj nuk eshte ndar, se te kishte qen knej do ja kishte bo naften me kohe... Megjithate prap mendoj se eshte me e veshtire se sa thua ti.
    Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    Vlora, jepi moj te lumte dora
    Postime
    7

    une jam dakort me albanian qt

    o tironce e pse mendon qe eshte kaq e lehte moj debardhe?
    Ti nga shqiperia vjen dhe atje, opinioni eshte bere te qahet me lot. Ne e kemi 1 shprehje tamam. Ku u rrafsha mos u vrafsha. Tani ne familje dhe perdoret dhune, por qe po te jete e vazhdushme jo jo jo s'rrihet me ate njeri, se behet harbut pastaj. I iken shija jetes, si gjella pa krip.
    Dhuna bashkeshortore kur te dy grinden si macja me miun, dhe duan lepurin tranier. Se e dini ate fjalen Atje ku s'ka tigra, dhe lepuri behet king. Ne shtepi gruaja eshte kopetente, mos ta leje veten me poshte e burri,qe ta beje ai si te doje.
    O Vlore po ku je moj nene e dashur. ????? Te gjithe qe kane jetuar te Ali Demi ne vlore te me shkruajne email privat, qe te njifemi se na morri malli per vloren dhe vlonjatet.

  8. #8

    hahahaaahha sofia

    o sofia, lol kam nja 2 shoqe vlonjate dhe flasin si ty hahaaha ju jeni gallate per koke tuaj, sesi i perdorni ca fjale debardhe, oftikaqar, lumadh
    te na falni, se dolem icik ka tema

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Arsyet pse nje burre keqtrajton bashkshorten jane te shumta dhe krejtesisht individuale, dmth. ndryshojne prej njeriu ne njeri:

    -1.Zakonisht grate i keqtrajtojne ata qe kane pasur nje femijeri kaotike ku babai i ka rrahur nenen dhe ai djale ka jetuar ne nje ambiet te tille ku perdorimi i dhunes konsiderohet si rrugedalje nga kriza, ne vend se te bisedohet!
    -2.Gruan e keqtrajtojne meshkujt me komplekse personale, ata qe nuk jane te bindur ne virilitetin e tyre dhe nuk i besojne vetes dhe kane shume dyshime ne dashurine e tyre.
    -3.Meshkujt qe tradhetojne jane keqtrajtues ne bashkeshortesi sepse ata mendojne kur e bej une, kete e ben edhe ajo, prandaj rrahja eshte me e mire dhe efektive! Pra dhimbja fizike apo shpirterore si mase edukuese!
    -4.Keqtrajtojne meshkujt frikacak, ata askund nuk mund te tregojne trimeri e guxim, por per tu vene ne qender te vemendjes ne familje, ata i rrahin grate dhe keshtu mendojne se po shpallen hero.
    -5. Dhe keqtrajtojne te tjeret duke u sjellur sipas traditave te huaja, psh . anadollake.

    Keqtrajtimi ndodh ne shume menyra: fizikisht dhe shpirterisht. Humbja e teresishme e lirise te femra dhe tjetersimi i saj!
    Sipas psikologeve ata qe keqtrajtojne gruane i humbin femijet, sepse femija ben nje aleance ne heshtje me te dobtin. Zakonisht ne pleqeri, kurre burri humb potencen, qetesohet dhe nga ujku shndrrohet ne qengj, mirepo tani eshte vone, femijet jane te lidhur teper ngusht me nenen sepse me ate kane qare se bashku dhe kane vujtur te njetin terror.

    Nje fakt qe vlen per Perendimin, ndoshta edhe per rinine tone: Grate e keqtrajtuara tradhetojne me shpesh, ato qe trajtohen mire, jo!

    Ndoshta dikush i ka thene keto mendime , por une lexova vetem shkrimin e pare dhe aty ketu ndonje rresht tjeter.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 30-07-2002 mė 04:04

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Ja psh si flet QT.

    "O Tironcja, sme ke kuptu mire me duket. Mos merr kot si pushka jevgut motra."

    Kjo fraze eshte ushtrim dhune ndaj shoqes diskutante..
    Kurse shprehja "motra" vend e pa vend eshte nji shkelje e integritetit te personit.
    Nga e marin te drejte ca ti thone Moter cdo vajze njohur pa njohur..???
    Jo cdo vajze ka qef te jete MOTER e ndoj skelari te qelbur ose ndoj firaku morracak e ndoj dobici lapraks ose kucovar.

    dallon psh shen albani qe eshte djal nga familje mire e qe kupton nga respekti.

    Ne shqiperi ka shku shum posht cdo gje.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109

    hahahaha brari

    Mire e ka brari, ai perdori dhune ne te folur, ndaj meje.

    O shen albani mire e ke ti, por jo vetem burra injorant, jane dhe ca te zgjuar edhe keqtrajtojne gruan se marr vesh pse. Albano me pelqeu ku the se ato qe i keqtrajton ,tradhetojne me keq.

    ps: amoni o njerez, gruaja duhet ta ket vet qe mos bredhi, se po te doje te dredhi, jo ta vraseh dhe ta mbyllesh ne shtepi, po ajo gjen dhe vrimen me te vogel, per te dale ehuhaaa.

  12. #12
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Dhuna bashkeshortore eshte shkaktari me i madh,qe shpie drejt ndarjes!

  13. #13

    is about sex too

    Dhuna bashkeshortore mund te jete dhe dhune seksuale apo jo?

  14. #14
    Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
    Anėtarėsuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    $$town
    Postime
    99

    Red face Brari mo brari, te dija dhe djal te zgjuar.

    Postuar mė parė nga Brari
    Ja psh si flet QT.

    "O Tironcja, sme ke kuptu mire me duket. Mos merr kot si pushka jevgut motra."

    Kjo fraze eshte ushtrim dhune ndaj shoqes diskutante..
    Kurse shprehja "motra" vend e pa vend eshte nji shkelje e integritetit te personit.
    Nga e marin te drejte ca ti thone Moter cdo vajze njohur pa njohur..???
    Jo cdo vajze ka qef te jete MOTER e ndoj skelari te qelbur ose ndoj firaku morracak e ndoj dobici lapraks ose kucovar.

    dallon psh shen albani qe eshte djal nga familje mire e qe kupton nga respekti.

    Ne shqiperi ka shku shum posht cdo gje.
    O ti brari, une po flisja me Tironcen jo me ty. Dhe cfare i thash asaj, nuk eshte ofendim aspak. Po me te vertete, foli pa u menduar dhe aq mire. (no offence)
    Pastaj, une nuk eshte se e shava kur i thash 'motra'. Mendova ta bej moter mqs. nuk kam 1. Is that bad? If yes, sorry I apologize.
    Pastaj une sjam as fierak morracak, as dobic lapraks, apo kucovar/./ Ti brari ketu ke share kushedi se sa veta, me kete fjali.. dhe mos na hajde te na besh teorira ketu.

    Some ppl are just impossible. Lexoni cfare kam shkruar (thelbin), mos u merrni me analizen e fjalve.
    Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109

    opalaaaaa

    o albanian qt si bo dhe ti rrusho sikur te ka vra njeri. Ne vetem po diskutojme, nejse..

    une po dal pak nga tema vetem po perqendrohem te "DHUNA" po perdhunimi njerez?? ca lloj dhune konsiderohet ?

  16. #16
    Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
    Anėtarėsuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    $$town
    Postime
    99
    I just wanna make it clear, so there is no missunderstanding..

    Per perdhunimin me duket se ka tem tjeter ketu..
    Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109

    ok rrusho pa merak

    i got your back

  18. #18
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Dhuna bashkeshortore eshte dhuna e ushtruar kryesisht mbi seksin e dobet. Kete dhune e ushtron kategoria e meshkujve qe permend Shen Albani, por nuk eshte burreri te ushtrosh dhune mbi nje qenie me te dobet se veten. Pse e durojne grate kete dhune?! Per shume arsye.
    Se pari, nuk duan qe femija te rritet pa baba.
    Se dyti, jeta pas ndarjes eshte shume e veshtire dhe nuk perballon dot kerkesat e saj.
    Se treti, nuk i del njeri per zot femres ne Shqiperi. Nuk ka institucione te mirfillta ne mbrojtje te grave qe te shmangin per nje kohe te gjate kontaktet me burrin.
    Keto gra kane vetvleresim te ulet, dhe keta burra qe permendim shfaqin personalitet te dyfishte sepse jane "te sjellshem" ne shoqeri dhe askush nuk flet keq per ta.
    Keto probleme do t`i reflektoje edhe femija i rritur nen dhune kur te kete familjen e vet sepse dihet qe femija eshte model i prindit.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Kur ta kuptojne njerzite SE kujdesi, respekti dhe dashuria e sinqerte prodhon dashuri te dyfishte atehere mund te flitet per harmoni bashkeshortore.
    Harmonia eshte e plote vetem kur dy persona jane te barabarte ne te gjitha sferat e jetes. Nuk mund te kete harmoni ne mes te shtypures dhe shtypesit.
    E shtypura nga jasht sillet sipas deshires se policit apo oficerit, por nga brenda reagon ndryshe. Ne natyren e njeriut eshte te hakmirret, apo te mbrohet.
    Nese gruaja rrahet, ajo hakmirret, dhe nuk eshte cudi nese ia perzin shtepine, sepse ky lloj burri ne fakt e meriton edhe kete.

    Po pse sillen ata ashtu ? Ata sillen ashtu sepse jane te bindur se vetem gruaja e shtypur eshte e mire, vetem gruaja e shtypur eshte serioze dhe gjithe kete e bejne per te jetuar te qete. Shpesh keta jane te ndikuar nga religjioni i cili e satanizon femren skajshmerisht....perndryshe kushtetutat e ndalojne kreqtrajtimin e femres...

    Ata e qetesojne veten dhe besojne se gruaja do te sillet sipas deshires se tyre sepse ata pos rrahjes edhe i kercnohen me vrasje.

    Burri i mire eshte ai burre me te cilen krenohet gruaja dhe gezohen femijet kur kthehet ne shtepi, por kurre jo per policin pervers i cili eshte i bindur se dhuna fizike eshte celes i harmonise!

    Dashuria ideale eshte e mundur, por kjo behet vetem ne mes personave qe kane respekt per njeri tjetrin, kane dashuri dhe e kultivojne ate dashuri cdo dite.
    Une nuk kam respekt per burrat e tete marsit apo shen Valentinit, keta burra jane burra skolastik dhe burra qe nje here ne vit deshirojne te tregojne se jane kompatibel me kohen.

    I mire eshte ai djal i cili bashkeshorten e vet e pushton pa pushim, e jo per festa, dashuria kultivohet si kultivohen lulet. Aty ku mbillet dashuri lindet dashuri, ku mbillen kastravecat, linden kastraveca, e jo kunguj!

    Dashuria e sinqerte mund te deshmohet ne mijera menyra dhe mijera ngjyra, nuk eshte e domosdoshme te blihen lule, por te dashures mund t“i behet edhe nje kafe, edhe kjo eshte dashuri. Te dashures mund t“i ndihmohet ne shtepi, edhe kjo eshte dashuri. Me te dashuren mund te dilet ne natyre per sheti, me ate mund te diskutohet per gjerat qe lodhin ate edhe pse ndoshta per mashkullin jane gjera te parendesishme. Me nje fjale dashuria e vertete nuk varet nga ana materiale, por nga vetedija e mashkullit dhe botekuptimi i tij mbi dashurine.

    Dashuria arrin cdo gje, me rrahje arrihet urrejtje dhe deshire per arrati!
    FEmrat tona nuk e kane akoma mundesine ligjore-materiale per t“i debuar burrat nga shtepite edhe pse disa e meritojne .....

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109

    Pyetje per Minen dhe Shen Albanin!

    Si mendoni ju, me mire te sakrifikosh vet, te jesh gjithmone nen varsine e nje burri qe te gjuan, per hire te femijve, etj etj apooo te ndahesh me ate, dhe te jesh e qete moralisht, dhe e di qe mundohesh pak, behet jeta e veshtire, por e di qe s'ke me frik nga 1 njeri qe perdor dhunen.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •