Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  180 falenderime nė 156 postime

  Teatri Shqipetar

  Me ka marre malli shume te shikoj dhe nje here nje pjese nga nje trup teatrale shqipetare. Kemi vertet pjese te bukura por mbi te gjitha kemi aktor shume te talentuar. Ja disa prej shfaqjeve qe me kane mbetur ne mendje

  Pallati 176 (nuk besoj se ka njeri te mos e pelqej edhe mbasi e ka pare per te 100 here :) )
  Shi ne plazh
  Kthimi Doruntines
  Nate me hene (nuk jame e sigurt per titullin eshte bazuar mbi nje pjese te Kadares )
  Ezopi
  Don Zhuani (per mua nje nga rolet me te mira te Artan Imamit dhe Gazmend Gjokes )
  Romeo e Zhulieta
  Zbutja e kryeneces
  Leter nga Fernando Kraft
  Idioti ( luajtur nga aktore kosovar )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 29-07-2002 mė 19:40

 2. #2
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Me ra rasti te shoh ne Paris (1999), nje pjese " Les Arnaqueurs" (mashtruesit) nga Ilirian Bezhani, perkthyer ne frengjisht nga Christine Montécot, vene ne skene nga Dominique Dolmieu.
  S'kam ē'them, e hatashme, beri gjith sallen me qesh. Duhet te shtoj qe te pakta jane dhe komedite franceze qe arrijne te t'bejne me qesh. Nje here pata frike mos ndodhi ngaqe jemi shqiptar e s'mund te jemi te paanshem ne gjukim te nje pjese bere nga nje tjeter shqiptar. Po me sa pashe publiku reagoj mire, ne fakt salla ishte e vogel dhe spektatoret e te tria javeve qe zgjati spektakli ishin njerez te teatrit (artiste, dramaturge, regjizore, etj), kjo ja shton vleren pjeses. Me thane qe dhe ne Tirane ēfaqja pati jehone.

 3. #3
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  180 falenderime nė 156 postime
  Para disa kohesh kam pare ne nje kaset nje monolog te Mirush Kabashit me te cilin kishin fituar cmimin e pare ne nje festival nderkombtar. Ishte nje interpretim shume I bukur por pjesa nuk me kujtohet a e di ndonji
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-06-2002
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shigjeta, monlogu i interpretuar nga Mirush Kabashi eshte"Apollogjia e vertete e Sokratit".Eshte nje nder interpretimet me te bukura te tij. Kjo pjese u interpretua pak para zgjedhjeve te vitit 1997 dhe dhe ka nje mesazh te forte denoncues per pushtetaret. Dhe ironia eshte se ndersa ne Shqiperi nuk mundi te fitoje ne festivalin antik te Butrintit ,ne Festivalin e Egjyptit kjo pjese fitoi"Sfinksin e Arte".
  Megjithse interpretimi ishte shqip ai ka mundur te dridhe emocionalisht spektatoret duke percuar qarte mesazhin e pjeses.
  Ja nje fragment nga pjesa: "Ata qė janė nė pushtet dridhen dhe kanė frikė nga ndryshimet. Ata qė janė tė pėrmbysur i ėndėrrojnė kėto ndryshime dhe pėrpiqen t'i arrijnė ato me ēdo mjet. Populli i gjorė qėndron nė mes dhe paguan dėmet. Ai njėlloj heq dhe vuan dhe kur pushteti quhet diktaturė, edhe kur ai quhet demokraci".

 5. #5
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  180 falenderime nė 156 postime
  Rada faleminderit per pergjigjen dhe per pjesen e cituar.
  Ishte nje monlog kryeveper si nga permbajtja ashtu dhe nga interpretimi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 31-07-2002 mė 16:40
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  Shqipo koke e kembe Maska e Elia
  Anėtarėsuar
  29-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kam degjuar qe ka dale Pallati 176 pjesa e dyte. Une nuk e kam pare asnjehere megjithate kaseta VCR shiten ne USA por kushtojne ca
  The teeth are smiling, but is the heart???

 7. #7
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  180 falenderime nė 156 postime
  Pallati 176 pjesa e dyte eshte shume larg nga pjesa e pare. Pervec personazheve qe jane te njejta asgje tjeter nuk kane te perbashket. Niveli I pjeses se dyte mu duke shume I dobet nje gje e sajuar ne krahasim me Pallati 176 pjesa e pare
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool

  Citim Postuar mė parė nga shigjeta
  Me ka marre malli shume te shikoj dhe nje here nje pjese nga nje trup teatrale shqipetare. Kemi vertet pjese te bukura por mbi te gjitha kemi aktor shume te talentuar. Ja disa prej shfaqjeve qe me kane mbetur ne mendje

  Pallati 176 (nuk besoj se ka njeri te mos e pelqej edhe mbasi e ka pare per te 100 here :) )
  Shi ne plazh
  Kthimi Doruntines
  Nate me hene (nuk jame e sigurt per titullin eshte bazuar mbi nje pjese te Kadares )
  Ezopi
  Don Zhuani (per mua nje nga rolet me te mira te Artan Imamit dhe Gazmend Gjokes )
  Romeo e Zhulieta
  Zbutja e kryeneces
  Leter nga Fernando Kraft
  Idioti ( luajtur nga aktore kosovar )
  pjata prej druri(besoj se e keni pare dramen qe percjell aktori i madh Sulejman Pitarka dhe shume aktore te mirnjohur te skenes tone)

Tema tė Ngjashme

 1. Muzeume - Ekspozita
  Nga Eni nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 05-06-2010, 10:17
 2. Teatri
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:21
 3. Perse ?!? Ja pra ... realiteti Shqipetar dhe kinematografia Shqipetare ....
  Nga -ZeroCooL- nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-03-2005, 02:29
 4. Ēfare eshte teatri per te madhin Pellumb Kulla
  Nga Darius nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-10-2004, 00:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •