Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  i pandehuri Maska e Scud-Missile
  Anėtarėsuar
  27-09-2004
  Mosha
  40
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Thumbs up Cila do te ishte periudha....

  Cila do te ishte periudha me e mire per shtatzani te suksesshme dmth sa para dhe sa mas menstracioneve..
  Respect, 2B respected

 2. #2
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E di qe mbas ke me shume mundesi te ngelesh se para.Nje 10 ditesh mbas tyre te jep nje shtatezani te sigurt
  :^zilet

 3. #3
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Duke filluar nga dita e pare e menstruacioneve duhet te llogarisesh diten e 11-te, 12-te dhe 13-te qe nga kjo dite. Ky eshte testi me i pershtatshem dhe mundesia per te perfituar nje shtatzani.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  i pandehuri Maska e Scud-Missile
  Anėtarėsuar
  27-09-2004
  Mosha
  40
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  dmth dy jave qe nga dita e pare e menstracioneve a po?
  Respect, 2B respected

 5. #5
  badijavxhi Maska e tanga
  Anėtarėsuar
  21-04-2004
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Scud-Missile
  Cila do te ishte periudha me e mire per shtatzani te suksesshme dmth sa para dhe sa mas menstracioneve..
  Ma sė miri pėr tė mbetur me barrė ėshė koha gjat ovulacionit qė d.m.th.: gjat njė mestruacioni prej 28 ditėsh nė ditėn e 14 prej ditės sė parė tė menstruacionit, nėse menstruacioni zgjat 32 ditė reth ditės sė 18, 21 ditė nė ditėn e 7. Mė sė miri ėshtė tė masish temperaturėn sepse trupi gjat ovulacionit e rrit temperaturėn pėr 1°.


  pra shum suksess
  _____________________________________________

  Tanga.

 6. #6
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Diten e 14-te ovulacioni eshte ne renie!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 7. #7
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  36
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  nese perdor pilula qe te mos ngelesh me barre duhet te ngelesh vetem pasi i ke nderprere per dy muaj dhe nese ngel kur je duke i perdorur keto pilula duhet ti ndalosh menjehere pasi ndikojne ne zhvillimin e femijes ne bark .
  !!!

 8. #8
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  36
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  .................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bebushe : 05-10-2004 mė 16:16
  !!!

 9. #9
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  36
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ......,,,,,,,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bebushe : 05-10-2004 mė 16:17 Arsyeja: postuar tre here :P
  !!!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  46
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  une kam nje vajze 8 vjece dhe kam rreth kater vjet qe kerkoj nje shtatzani te dyte,por nuk ndodh.E pata nje shtatzani para 1 viti e gjysem por 1 muajshe pata nje deshtim natyral,embrioni nuk u zhvillua pas fekondimit,keshtu me tha gjinekologu.Cfare mund te bej qe te kem nje shtatzani tjeter?
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 11. #11
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kete e thote vetem vizita e mjekut. Ndoshta mund te stimulojne kontraceptivet apo antibiotiket. Gjithsesi opsionet tona fillojne me ndoshta...mjeku eshte kompetent.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 12. #12
  badijavxhi Maska e tanga
  Anėtarėsuar
  21-04-2004
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga bebushe
  nese perdor pilula qe te mos ngelesh me barre duhet te ngelesh vetem pasi i ke nderprere per dy muaj
  mundėsija mė e madhe pėr tė mbetur shtatėzėnė ėshtė menjėher pasi qė i le pilulat.
  dhe nuk ka asnjė arsye apo komplikacion qė tė detyron tė presish dy muaj mbasi ke pi pilulėn e fundit.

  pėrshėndetje
  _____________________________________________

  Tanga.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  46
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Po ne qofte se periudha e menustracioneve nuk eshte e rregullt kur jane ditet me te pershtatshme per te ngelur?
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 14. #14
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ambrida nuk e di nese atje ku ndodhesh ti ekziston ky lloj testi,
  por nqs ke ndonjeri ne Usa mund ti thuash ta blejne per ty,
  sepse nuk kushton shume dhe te tregon saktesisht diten e ovulimit,
  e cila eshte perfektja per te ngelur me barre.
  Testi quhet :Ovulation predictor kit
  Ky lloj testi identifikon LH ( hormonet lutenising) kur jane
  prezente ne urine. Ky lloj hormoni rritet ne numer kur
  vjen koha e ovulimit, dhe do te tregoje se ovulimi mund
  te ndodhe ne 24-36 oret e ardhshme.
  Por ka edhe website ne internet ku ti mund te
  fusesh daten e fundit te menstruacioneve dhe do te
  tregoje diten me te mire te ovulimit.
  Te uroj fat dhe ishallah sa me shpejt na tregon per
  nje bebe te vogel ne jeten tende...!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dy jave pas dites se fundit te menstruacioneve!!Embryoni eshte i shperndare dhe eshte shume e lehte te mbetesh shtatezene!
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  ja dhe keshilla ime per shtimin e popullsise

  Pergjigje:

  Femra mund te mbese shtatezane 24 ore te dites, 30 dite te muajit, 365 dite te vitit.Ne te njejten kohe ndodh edhe e kunderta, pavaresisht se mund te jete seksualisht aktive, mund te mos mbese shtatezane.Besohet qe gjate periudhes se periodave, perqindja e mbetjes shtatezane eshte me e ulet, por serisht edhe gjate kesaj kohe femra mund te mbese shtatezane.Per te arritur shtatezanine ndikojne shume faktore, e nese ju deshironi qe te mbeteni shtatezane, do ju keshilloja te merrnit nje pushim te shkurter seksual prej shtate ditesh, per tu rikthyer me shume energji seksuale e mendore ne shtrat.

 17. #17
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga arun
  Pergjigje:

  Femra mund te mbese shtatezane 24 ore te dites, 30 dite te muajit, 365 dite te vitit.Ne te njejten kohe ndodh edhe e kunderta, pavaresisht se mund te jete seksualisht aktive, mund te mos mbese shtatezane.Besohet qe gjate periudhes se periodave, perqindja e mbetjes shtatezane eshte me e ulet, por serisht edhe gjate kesaj kohe femra mund te mbese shtatezane.Per te arritur shtatezanine ndikojne shume faktore, e nese ju deshironi qe te mbeteni shtatezane, do ju keshilloja te merrnit nje pushim te shkurter seksual prej shtate ditesh, per tu rikthyer me shume energji seksuale e mendore ne shtrat.
  Femra nuk mund tė mbesė shtatzanė 24 orėt e ditės, 30 ditėt e muajit apo 365 ditėt e vitit. Por nė njė moment tė caktuar tė njė prej ketyre orėve apo ditėve.Edhe lepujt qė janė lepuj e qė njihen pėr nga shtimi i madh nuk rrinė 24 orė /24 duke u shumėzuar e jo mė njerezit, aq mė tepėr qė tė gjithė e dimė: natyra ka ligjet e veta.


  Pyetjes :
  Cila do te ishte periudha me e mire per shtatzani te suksesshme sipas mendimit tim,
  Mina
  Duke filluar nga dita e pare e menstruacioneve duhet te llogarisesh diten e 11-te, 12-te dhe 13-te qe nga kjo dite. Ky eshte testi me i pershtatshem dhe mundesia per te perfituar nje shtatzani.
  si dhe
  tanga
  Ma sė miri pėr tė mbetur me barrė ėshė koha gjat ovulacionit qė d.m.th.: gjat njė mestruacioni prej 28 ditėsh nė ditėn e 14 prej ditės sė parė tė menstruacionit, nėse menstruacioni zgjat 32 ditė reth ditės sė 18, 21 ditė nė ditėn e 7. Mė sė miri ėshtė tė masish temperaturėn sepse trupi gjat ovulacionit e rrit temperaturėn pėr 1°.
  kanė dhėnė pėrgjigje pak a shumė tė sakta, ose thėnė ndryshe: pėrgjigje qė i dėgjojmė dyerve tė gjinekologjisė kur u shtrojmė pyetjen mjekėve/keve mbi kėtė problem.

  Seicila femėr normalisht e ndien kur ėshtė ovulacioni sepse hormonet bėjnė punen e tyre dhe ka sensacione qė japin tė kuptohet qė diēka po ndodh nė trupin e femrės, plus qė kur komunikon me mjekėt tė sqarojnė dhe udhėzojnė mė mirė si tė mbetesh apo si tė mbrohesh nga shtatzania pas ciklit, gjatė ovulacionit dhe pas tij.

  Me dijeninė time teorike nga tė lexuarit majtas -djathtas nėpėr broshura adresuar femrės; femra nuk mbetet shtatzanė gjatė ciklit. Nuk di nėse shkencėrisht ėshtė provuar e kundėrta.

  Interesante do ishte pėrgjigja e ndonjė mjeku/jeje qė njeh gjinekologjinė, pėr tė dhėnė informacione mė tė sakta.

  Megjithatė pėr tė gjithė: Adresojuni mjekėve specialiste (gjinekologjisė)pėr kėtė problem. Ata janė tė vetmit qė mund t'ju ndihmojnė dhe udhėzojnė tė arrini me sukses shtatzaninė tuaj.

  Ju pėrshėndes.

  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 10-01-2005 mė 20:35

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  per elnen

  Interesante do ishte pėrgjigja e ndonjė mjeku/jeje qė njeh gjinekologjinė, pėr tė dhėnė informacione mė tė sakta.
  elna

  ai qe e ka dhene kete pergjigje eshte nje mjek gjinekollog , une thjesht e mora nga nje sit tjeter per tja dhene asaj vajzes per ta ndihmuar

  ciao

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Seksualiteti eshte perberesi natyror e jetesor i secilit prej nesh. Eshte e rendesishmeper te gjithe te jetojne nje seksualitet qe shperblen dhe jep kenaqesi, qe lejon njeshkembim ndjenjash dhe dashurie, qe bazohet ne respektin reciprok. Seksualiteti,perveē faktit se i sherben mbijeteses se races njerezore, me nje fjale riprodhimit,eshte edhe nje menyre e veēante dhe intime per te hyre ne marredhenie me nje persontjeter. Pikerisht sepse seksualiteti shpreh nje nevoje ndjesore jetesore, ka momenteose periudha te jetes ne te cilat deshirohet te jetohet plotesisht per vleren e tij teshkembimit ndermjet personave, dhe jo per nderlikimet riprodhuese.

  FIZIOLOGJIA E APARATIT GJINOR FEMEROR

  Ardhja e te permuajshmes se pare shenon fillimin e prodhimit te vezeve ne vezore.Ēdo e permuajshme ndiqet nga tre faza. E para quhet faze prevezore (nga dita 6-12):ne vezore veza piqet dhe ne miter cipa mukoze (endometri) trashet. E dyta quhet fazevezimi (nga dita 12 - 15): ne vezore veza nxirret jashtedhe nepermjet tubit te mitres arrin ne zgavrenmitrore; ketu mund te pllenohet nese gruajaka nje raport seksual me derdhje te spermesne vaggjine. E treta quhet faze pasvezore(nga dita 16- 28): ne vezore qelizat efolicolit shnderrohen te trup luteo idestinuar per prodhimin e progjesteronit,hormoni qe siguron mbajtjen eshtatezanise ne fazat e para. Ne mitermukoza e mitres (endometri) eshte gatiper te pritur vezen e pjelluar; nese kjo nuk ndodh endometri eliminohet me fluksin ete permuajshmes (faze e te permuajshmes qezgjat 3-5 dite).Kohezgjatja e fazave te ciklit te te permuajshmes mundte ndryshoje shume nga gruaja ne grua, por edhe e njejta grua mund te kete cikle mekohezgjatje te ndryshme. Per te llogaritur ciklin e te permuajshmes eshte e keshillueshmete shenohet ne nje kalendar dita e fillimit te ēdo te permuajshmeje.

  FIZIOLOGJIA E APARATIT GJINOR MASHKULLOR

  Kur mashkulli arrin moshen e pjekuriseseksuale, testikulat e tij fillojne te prodhojnespermatozoide dhe vazhdojne ta bejneper tere jeten. Gjate raportit seksual,mashkulli derdh spermatozoidet epranishem ne sperme, ne vagjinen e gruas. Zakonisht nje spermatozoid mundte jetoje nga 24 deri ne 120 ore.


  TE DALLOJME DITET PJELLORE

  Metodat natyrore te kontraceptimit ndihmojne dallimin e periudhes pjellore te gruas.Mund te jene te dobishme si per grate qe duan te parandalojne shtatezanine ashtu dhe per ato qe deshirojne te ngjiten me barre dhe te kene nje shtatezani. Ka dite qegruaja eshte pjellore, dite ne te cilat nuk eshte dhe dite ne te cilat pjelloria eshte epakte por e mundshme. Ditet pjellore dallohen nepermes shenjave subjektive dhematjeve.Ne pergjithesi gruaja mund te mbetet me barre pas nje raporti “komplet”, dometheneme derdhje fare ne vagjine, pak a shume 6 dite ne muaj, pra tre dite para vezimit,diten e vezimit dhe dy ditet qe pasojne.Qellimi i ketyre metodave eshte qe te dallojne periudhen pjellore. Ēiftet qe deshirojnete shmangin shtatezanine duhet te ruhen nga raportet gjate nje periudhe te tille.Nga ana tjeter, ēiftet qe deshirojne te kene nje shtatezani duhet te perqendrojneraportet vagjinore ne ditet pjellore.Nese llogaritet efektshmeria reale e menyrave natyrore ne nje vit, mund te thuhetse nder 100 ēifte vetem 20 prej tyre do te kene nje shtatezani. Ne rast perdorimi tesakte siguria rritet, perqindja e shtatezanise ndryshon nga 5-9 nder 100 ēifte.Duhet gjithsesi te mesojme t’i perdorim ne menyre te sakte keto metoda.

  Mamite e Konsultoreve dhe mjeket gjinekologe, mund t’ju japin te gjitha informacionet e duhura per te sqaruar dyshimete rastit.

Tema tė Ngjashme

 1. Arti Nė Kohėra
  Nga Fiori nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-08-2013, 08:06
 2. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 3. Periudha e nderrimit te stafetave
  Nga Anticlimacus nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-04-2006, 15:06
 4. "Ne Shqiperi po perjetohet periudha e revanshit per shkak te qeverise se kaluar !
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 04-12-2005, 21:12
 5. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-02-2005, 04:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •