Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
 1. #21
  Rock`n`Roll Maska e TheUnforgiven
  Antarsuar
  15-05-2007
  Vendndodhja
  Hometown
  Mosha
  31
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nuk e ka tere fajin vetem uni pr sepse jemi ne nje situate transicioni dhe duhet te kaloj nje kohe pak me e gjate deri sa te rregullohen disa eshtje si p.sh.: vet universitei i prishtines, politika, ekonomia etj.
  ne jemi vetem ne fillim keshtu qe nuk mund ti fajesojme profesorat apo politikanet sepse edhe ne kosovaret e kemi pjesen me te madhe te fajit dhe duhet te punojme me shum deri sa te rregullohen ca eshtje.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-03-2008
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  fakulteti ekonomik

  Une jam student ne vitin e IV te studimeve ne fak Ekonomik ne drejtimin tim Menaxhment dhe Informatike, akoma provimi nga bazat e te dhenave me Access mbahet sikur ne "shekullin 18". Modeli: ke Pc para vetes, e mer detyren nga profesori-esha, realizimin e ben ne Pc kurse duhet ta shkruash te teren ne leter, po te rastisi te kesh zgjidhjen e detyres nga grupi i mehershem ti je me fat pasi qe e merr 10 me 5 minuta qe qendron ne provim, ngase profa nuk vjen me te shiku se qben ne kompjuter, profes intereson se qfar shkruan ne lete. Besoni ose jo, ka 8 vite qe krijoj, menaxhoj dhe mirembaj baza te te dhenave, kurse ne ket provim kam deshtuar nje here dhe po lutem ta jap ne kete afat edhe pse akoma nuk e di se si?

  realiteti yne.


  tema esht shume e qelluar

  kaloni mire

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  34
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga RTP Lexo Postimin
  Moza

  Nese keni deshmi ne keto gjera qe i thue,pse ateher nuk ngreni padi?

  Ju nuk duhet lene njerez te pandergjegjshem te bejne marrina te tilla.
  Grupi juaj qe ata i kane hjek nga lista e pranimit dhe ua kane terhje ato pike pa arsyje,grumbulloni ca te holla dhe paditni ne gjyq.

  Le te jet ky mesim per te ardhmen.
  Kjo qe thoni ju nuk mund te ndodh ne KOsove sepse infrastruktura ligjore ekziston vetem dejuro jo edhe defakto nuk ekziston sundimi i ligjit.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  UP fillon bashkpunimin me universitete izraelite

  Universiteti i Prishtins ka nnshkruar sot marrveshje bashkpunimi me Universitetin Hebraik n Jerusalem dhe Universitetin Ben Gjurion n Bersheve.

  Universiteti i Prishtins ka thelluar bashkpunimin universitar edhe me universitetet izraelite. Gjat vizits, s rektorit t Universitetit t Prishtins, Muj Rugova n Izrael, ai sht takuar me rektorin dhe prorektort e Universitetit Hebraik n Jerusalem dhe udhheqsit e Universitetit Ben Gjurion. Zyrtari pr informim n rektoratin e Universitetit t Prishtins, Isuf Iberdemaj, tha pr Radio Kosovn, se qllimi i ksaj vizite sht bashkpunimi ndr universitar dhe nnshkrimi i marrveshjeve m kto dy universiteteve.
  Universitetit Hebraik n Jerusalem, llogaritet se sht universiteti i par n Izrael si pr nga koha e themelimit, po ashtu edhe pr nga renditja pr t arriturat shkencore. Ky universitet sht i njohur edhe pr nxjerrjen e tet nobelistve nga fusha t ndryshme, duke filluar me Ajnshtajnin, q ishte edhe njri ndr iniciatort dhe themeluesit e ktij Universiteti. Ndrkaq, Universitetit Ben Gjurion, mban emrin e themeluesit t shtetit Izraelit dhe njihet ndr universitetet m me renome n Izrael, pr t arriturat n shkenc, sidomos viteve t fundit.

  Krert e Universitetit t Prishtins, gjat ksaj vizite jan njoftuar me punn dhe t arriturat e ktyre universiteteve si dhe me mnyrn e organizimit dhe menaxhimit t tyre. Rektori Rugova me bashkpuntor, sht takuar edhe me disa dekan t fakulteteve t ndryshme, me t cilat parashihet t filloj nj bashkpunim i shpejt n shkmbimin e metodave t puns, studentve dhe stafit akademik. Gjithashtu, krert e Universitetit t Prishtins, kan vizituar edhe Muzeun e Holokaustit. (rtklive)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Rektorati i UP: Studentt nuk din t shkruajn

  Gjuha shqipe si lnd msimore do t jet obligative n t gjitha fakultetet e Universitetit t Prishtins, q nga semestri i dyt i ktij viti akademik.

  Rektori i Universitetit t Prishtins ka propozuar q gjuha shqipe t prfshihet si lnd obligative n t gjitha njsit akademike. Pr kt shtje sht formuar nj komision profesional nga departamenti i gjuhs shqipe n Fakultetin e Filologjis, i cili dit m par i ka prezantuar rektoratit nj projekt-propozim bashk me planin msimor dhe planin e puns. N kt projekt-propozim, sht parapar q emrtimi i ksaj lnde pr t gjitha fakultetet t jet “Kultur gjuhe”, duke prfshir brenda saj edhe elemente t shkrimit akademik. Zyrtari pr informim n Rektoratin e Universitetit t Prishtins, Isuf Iberdemaj, thot se msimi i gjuhs shqipe do t mbahet n nivelin e msimeve lektorale.

  Iberdemaj thot se nuk sht e domosdoshme q kursi i gjuhs shqipe t mbahet patjetr n vitin e par t studimeve. Sipas tij, kursi mund t mbahet n vitin e dyt ose t tret t studimeve.
  Vendimi pr prfshirjen e gjuhs shqipe n t gjitha njsit akademike, bazohet sidomos n gabimet drejtshkrimore q bjn studentt gjat provimeve. Mangsit n zbatimin e standardit t shqipes nuk jan t theksuara vetm tek studentt, por edhe tek shtresa intelektuale. Iberdemaj thot se sht vn re q pavarsisht se n far fushe kan studiuar kuadrot tona, ata flasin dhe shkruajn me shum gabime. Kjo e ka shtyr rektoratin q gjuha shqipe t jet obligative n t gjitha fakultetet.
  Przgjedhja e stafit q do t ligjroj n kt lnd do t bhet prmes nj konkursi publik, q do t jet n kompetenc t Fakultetit t Filologjis. (Albana Karaj - rtklive.com)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Universiteti i Prishtins shpall konkurs pr ndarjen e bursave universitare pr vitin akademik 2010/2011

  N baz t Vendimit t Kshillit Drejtues, t dats .11.2010, Universiteti i Prishtins shpall konkurs pr ndarjen e bursave universitare pr vitin akademik 2010/2011.
  Bursa universitare do t ndahen pr studentt e studimeve themelore (Bachelor) dhe t studimeve pasdiplomike (Master).

  Pr m shum informata, vizito: http://208.116.30.198/repository/doc...iversitare.pdf
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Bolonja, na krijoi probleme

  “Ajo q ne jemi futur n Bolonj pas vitit 2000, pa na ftuar askush, na ka krijuar probleme. Universitetet e rajonit t cilt kan prvoj t madhe kan pritur shum, si Universiteti i Zagrebi, Lubjans, t cilt kan hyr n proces t Bolonjs tek n vitin 2008. Kurse ne i kemi kaprcyer gjrat, kinse po bjm dika pa na detyruar askush. Me kto programe ne kemi br nj loj q na ka kushtuar n kualitet t msimit. Q nga fillimi kur jam zgjedh rektor, kam insistuar dhe do t insistoj edhe m tutje q programet q jan br pr honorar pr profesor t’u vij fundi. Programet e reja duhet t jen konform Bolonjs dhe 85 % t jen identike me universitetet q jan pjes e Bolonjs dhe 15 % t’u prshtaten rrethanave. Mund t shkohet edhe 30%, por assesi nuk do t lejohet q programet e reja mos t ken madje 70 % t njjta me fakultetet e Evrops. Shum programeve u jan ndrruar vetm emrat e lndve, kurse trungu ka mbetur brenda. Programet duhet t jen strikte dhe n kt mnyr nuk shkohet tutje. E para, duhet t jet programi, e dyta literatura. Po bhet njfar filozofie ktu, q po punohet me programe t vjetra, por nuk mund ta ndryshosh ligjin e Arkimedit, kto jan themelore si shoqrore, ashtu, edhe natyrore. Por, literatura e re, si sht fjala me Republikn e Maqedonis ka br nj pun t mir pr vete, ngase ka prkthyer 150 tituj t librit m t ri botror dhe t njjtat mund t prkthehen edhe n shqip. E kto tekste mund t’i marrim me mim t lir, pasi q nuk paguhet as e drejta e autorit, e as prkthimi, por vetm ana teknike. Marrveshja sht q ky libr q del do t jet sikurse origjinale me t njjtin kualitet t letrs, me t njjtat ilustrime", thot n intervistn pr “Kosova Sot”, rektori i UP-s, Muj Rugova. Ai ka pohuar se n vitin e fundit t qeverisjes s tij, universiteti ka arritur progres n cilsi, respektim t orarit t puns, zgjerim t hapsirs pr msim, shkmbim t kuadrove nga jasht etj. Si dshtim ka prmendur pamundsin pr t kontrolluar pedagogt n mbajtjen e ligjratave. ("Kosova sot")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Demai nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”

  Veprimtari i shtjes kombtare, Adem Demai, t hn sht nderuar me titullin “Doctor Honoris Causa”. Titullin ia ndau UP-ja pr kontributin e e tij t veant n realizimin e aspirats s Kosovs pr liri, pastaj pr kontributin e shquar akademik, pr angazhimin e prfaqsimin dhe ruajtjen e vlerave t UK-s, si dhe pr vlerat e ruajtjes s demokracis, siguris dhe paqes n rajon. Rektori i Universitetit t Prishtins (UP), Muj Rugova, duke folur pr jetn dhe veprn e veprimtarit Demai tha se personaliteti i tij sht br pjes e pa ndashme e historis m t re t Kosovs. Pas marrjes s titullit “Doctor Honoris Causa”, veprimtari Adem Demai tha se ndihet shum i nderuar, pasi m kt mim nderohen edhe t gjith ata q lan trashgim vetdijen kombtare dhe dshirn pr lirim. Veprimtari Adem Demai sht i lindur n vitin 1936. Pr shkak t veprimtaris s tij pr lirimin e Kosovs Demai ka kaluar rreth 30 vjet t jets s tij npr qelit e burgjeve jugosllave. ("Kosova sot")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  S’u prmbahen rregullave akademike

  Shkruan: Anita Kadriu

  Mosrespektimi i orarit t ligjratave, t provimeve, konsultimeve, mosrespektimi i syllabuseve nga profesort, mosimplementimi i metodave bashkkohore t msimdhnies dhe vlersimit, vlersimi joobjektiv i studentve nga profesort, jan disa nga shkeljet e stafit akademik q prmenden n Raportin e procesit t monitorimit t kryer n Universitetin e Prishtins nga Parlamenti i Studentve (PS).

  Ky raport i prpiluar pas hulumtimit t gjendjes n UP, pr periudhn tetor 2010- shkurt 2011, nj kopje e s cils sht siguruar nga “Zri”, konfirmon se npr njsi akademike t UP-s, studentt obligohen pr blerjen e librit nga ana e profesorve, sht prezente hakmarrja e profesorve me rastin e vlersimit, sjellje jo e mir e profesorve me student, duke filluar nga sjelljet mosprfillse deri tek sjelljet nnmuese, fyese e krcnuese.

  Monitorimi i procesit t ligjratave nga shpallja e tyre deri tek cilsia, rezulton se gjendja sht duke shkuar drejt prmirsimit, mirpo mbetet shqetsuese vonesa e profesorve pr ligjrata, q ndodh jo rrall her.

  Nj pjes e profesorve, n raport thuhet se nuk mbajn ligjratat me rregull, e kjo dukuri theksohet se zakonisht ndodh tek profesort q punojn edhe n vende t tjera t puns, n institucione shtetrore ku kan funksione politike, n kolegje private, nj pjes e tyre angazhojn asistent, dhe disa profesor bjn bashk nga 2-3 grupe pr nj ligjrat me arsyen q t kryhet ligjrata shpejt se nuk ka koh profesori.

  Thyhen rregullat akademike

  Nga monitorimi sht vrejtur se n UP shumica e profesorve nuk implementojn metodat dhe teknikat bashkkohore t ligjrimit, gj q ndikon direkt n cilsin e studimeve. Sipas ktij hulumtimi, n Universitet nuk sht par vullnet dhe gatishmri tek shumica e profesorve pr t mbajtur konsultime (edhe pse obligative).

  “N shumicn e rasteve problemet rreth konsultimeve i sjellin profesort e njjt q mungojn n ligjrata dhe ata q jan t angazhuar npr pun tjera”, thuhet ndr t tjera n raport. Vlersimi nga profesort e Universitetit, sipas hulumtimit t PS-s, nuk konsiston as me teknikat dhe metodat bashkkohore t vlersimit.

  “N shumicn e rasteve prdoret provimi me shkrim apo me goj, ose t dy format... Ka raste kur bhen vlersime n mnyr arbitrare nga profesori, ai i cakton t gjitha rregullat sesi do t bj vlersimin, me shkrim, me goj, apo n ndonj mnyr tjetr, pra gjithka mbetet n “mshir” t mendimit e gjykimit t profesorit, apo kur profesort as q kontrollojn provimin, dhe vetm n baz t kritereve (tekeve) t veta vendosin nota duke mos iu dhn mundsi alternative fare studentve”, sht kjo nj e dhn pr vlersimin e dijes s studentve, e dokumentuar gjat ktij hulumtimi.

  N shumicn e rasteve n UP, sipas hulumtimit t prfaqsuesve t studentve, nuk aplikohen kolokfiumet pr semestr, punimet seminarike, nuk merret parasysh vijueshmria dhe aktiviteti gjat ligjratave dhe ushtrimeve. Po ashtu si vrejtje tjetr e vlersimeve q aplikohen n UP bhet e ditur edhe vonesa e shpalljes s rezultateve, e cila ndikon negativisht n prgatitjen e studentit.

  Monitorimi i dyt nxjerr emrat e profesorve

  Kryetari i PS-s, Selim Daku, ka konfirmuar pr “Zrin” prpilimin e raportit dhe t dhnat e prezantuara n kt raport. Mirpo, sipas tij, ky raport ende nuk sht dorzuar n Rektorat. Daku ka thn se pritet shqyrtimi dhe miratimi i raportit n mbledhjen e radhs t PS-s, e cila parashihet t mbahet brenda javs.

  Pasi t votohet nga antart e PS-s, Daku tha se ky raport do t’i drgohet menjher Rektoratit. Raporti i realizuar n fazn e par t monitorimit t gjendjes n UP, ai tha se ka pasur qllim informimin e strukturave menaxhuese t UP-s me situatn.

  Ndrsa n fazn e dyt t monitorimit, kreu i PS-s, Daku, tha se do t nxirren emra konkret t profesorve q bjn shkelje.

  Ai ka thn se deklaratat e studentve do t plasohen edhe me emrin e studentit, e cila shpie tek argumentimi i shkeljeve t profesorve, por PS-ja do t’i siguroj studentt se nuk do t ket hakmarrje ndaj tyre. PS-ja ka prgatitur t filloj edhe nj fushat sensiblizuese pr t informuar studentt me t drejtat e tyre.

  N kt fushat do t prfshihen publikimi i posterve, broshurave, faqeve elektronike, emailave prmes t cilave studentt do denoncojn shkeljet n adresn q do t caktohet dhe grupin q do t merret me shqyrtimin e tyre, nj grup n rrjetin social facebook, debate dhe takime me studentt, pyetsor.

  Gjith ky monitorim i nisur nga studentt pr gjendjen n UP, sht mbshtetur financiarisht nga Rektorati.

  Krkohen fakte nga studentt

  Zyrtart e Rektoratit nuk kan dashur q t komentojn shum rreth ktij raporti, me arsyetimin se nuk e kan par at, por jan shprehur t gatshm t marrin seriozisht ankesat e studentve. Zyrtari pr informim n UP, Isuf Ibrdemaj, ka theksuar se Rektorati sht i hapur pr do shqetsim, vlersim, ankes t studentve, qoft si individ apo organizata studentore.

  Mirpo, kto ankesa ai ka thn se duhet t jen me baz dhe jo pa baz. Ai ka inkurajuar studentt q t bjn denoncime t shkeljeve q mund t bhen ndaj tyre dhe mos t’i ln vetm si ankesa ndrmjet veti, duke siguruar ata (studentt) se menaxhmenti i UP-s sht i gatshm pr t’i mbshtetur.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Universiteti Veror Ndrkombtar i Prishtins - Prishtina International Summer University Aplikoni tani - Apply NOW (for students)

  http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Prishti...---Apply-.aspx
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  17 student fitojn bursa pr studime jasht vendit

  Nga projekti JoinEusee, kan prfituar 17 bursist t Universitetit t Prishtins, t cilt do t fillojn kt vit mobilitetin e tyre n Universitetet partnere Evropiane.

  Zyrtar t Universitetit t Prishtins, thon se nga ky projekt mundsohet shkmbimi i studentve dhe i stafit akademik.

  Programi pr mobilitet t studentve dhe stafit akademik, JoinEU SEE, n t cilin Universiteti i Prishtins sht partner, ka ndar bursa pr studime jasht vendit, pr student t Universitetit t Prishtins.

  Hana Kursani, zyrtare pr marrdhnie me jasht n Rektoratin Universitetit t Prishtins, tha se ky projekt ka pr qllim promovimin e arsimit t lart evropian, pr t mbshtetur prmirsimin dhe zgjerimin e perspektivave t dijetarve n karrier. Prfituesit e bursave do t vazhdojn studimet n Finland, Holand dhe n Slloveni.

  Kursani tha se nga projekti JOINEUSEE, sivjet do t fillojn mobilitetin e tyre 17 bursist t Universitetit t Prishtins, n universitetet partnere evropiane.

  Programi JoinEU-SEE kontribuon n zhvillimin e qndrueshm t vendeve t treta n fushn e arsimit t lart n prputhje me objektivat e politiks s jashtme t Bashkimit Evropian.

  Gjat ktij viti kan prfituar gjithashtu edhe tet bursist t tjer t Universitetit t Prishtins, nga projekti Bazileus, t cilt do t fillojn sivjet studimet e tyre n universitetet partnere.

  (Albana Karaj)

  RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  UVP mbledh student nga mbar bota

  Njzet e tri kurse t ndryshme do t ofrohen pr studim n kuadr t Universitetit Veror t Prishtins (UVP), i cili do t mbahet nga 11 deri m 22 korrik. Profesor nga SHBA-ja, Izraeli, Anglia, Zvicra, Gjermania si dhe vendet tjera t bots kan konfirmuar pjesmarrjen, pr t ligjruar n kt universitet.

  Nga t gjitha vendet rajonale dhe ato perndimore, interesim pr pjesmarrje n UVP kan shprehur edhe studentt, numri i t cilve llogaritet sivjet m i madh sesa viteve t mparshme.

  Sipas statistikave zyrtare n kt universitet, konkursi i t cilit do t jet i hapur pr konkurrim deri t martn, kan aplikuar mbi 1000 student, njofton Zri. Planifikimi i regjistrimit t studentve pr sivjet parashihet t jet rreth 500 veta, mirpo, konkurrenca e madhe, sipas prfaqsuesve t Universitetit t Prishtins (UP), mund t ndikoj n rritjen e numrit t t pranuarve, por jo edhe n lshim t kritereve t klasifikimit.

  Prorektori pr marrdhnie ndrkombtare n UP, Naser Mrasori, ka thn se ky universitet sht duke u prgatitur pr organizimin e edicionit t njmbdhjet t UVP-s dhe ka ndrmarr t gjitha masat e nevojshme pr nj organizim me atmosfer ndrkombtare dhe shprndarje t t arriturave bashkkohore n shkenca t ndryshme ndrmjet pjesmarrsve.

  Ai ka br t ditur se studentt do ti nnshtrohen vlersimit dhe jan prcaktuar kriteret pr kt. Sipas tij, studentt, veanrisht ata vends do ti nnshtrohet testimit t njohjes s gjuhs angleze, q sht nj nga kriteret kryesore pr pranim n UVP.

  N programin e agjends s UVP-s parashihet edhe mbajtja e forumeve t ndryshme, debateve me pjesmarrje t prfaqsuesve nga jeta shkencore, politike, institucionale n vend dhe ndrkombtare. Ndrsa, studentt e UVP-s, ata q vijn nga vendet jasht Kosovs do t marrin pjes edhe n ekskursionet, synimi i t cilave do t jet njohja me monumentet historike, kulturore dhe pjest turistike t Kosovs.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Mbi 1 milion euro bursa pr student

  Mbi nj milion euro jan ndar nga Universiteti i Prishtins (UP) pr t shprblyer studentt e dalluar dhe pr t ndihmuar ata t kategorive tjera. Bursn universitare pr vitin 2011/2012 e kan fituar 1077 student, prej rreth 44 mij studentve q studiojn n kt universitet. Shuma e mjeteve t destinuara n kontot e ktyre studentve fitues ka arritur vlern mbi 969 mij euro.

  Menaxhmenti i UP-s ka vendosur q prkundr kufizimeve buxhetore q ka t ruaj fondin pr shprblimin e studentve dhe t bj stimulimin e tyre (studentve) n avancimin e dijes. Rektorati ka ndar edhe 4600 euro t tjera pr 23 student prfitues t mimit Student i dalluar.

  Lartsia e ktij mimi sht 200 euro pr secilin student, t cilt arrijn mesataren m t lart t notave n UP. Prorektori pr burime dhe infrastruktur n UP, Enver Kutllovci, ka thn pr Zrin se ndarja e burss universitare sht br sipas kritereve t prcaktuara n vendimin q ka t bj me kt shtje. Kjo tradit e shprblimit t studentve, sipas tij, ka pr qllim stimulimin e studentve pr t arritur rezultate t larta n studime.

  Por, Kutllovci ka br t ditur se UP-ja ka mbyllur edhe nj konkurs t hapur koh m par pr lirimin nga pagesa e semestrit pr studentt q vijn nga kategorit sociale dhe ato t dala nga lufta e fundit n Kosov.

  Pr kto kategori, ai ka thn se komisioni n prbrje edhe t ministrive tjera, si asaj t Puns dhe Mirqenies Sociale sht duke br verifikimin e dokumentacionit, me t cilin kan aplikuar studentt dhe sapo t prfundoj ky verifikim, do t shpallen edhe emrat e studentve q e meritojn kt burs sociale.

  Edhe pr kategorin e fundit t studentve Tre ose m shum student nga e njjta familje e ngusht q studiojn n UP, jan liruar nga pagesa e taksave 368 student dhe vlera e lirimit t tyre sht mbi 112 mij euro. Prorektori Kultllovci ka thn se n total mjetet e ndara nga UP-ja pr studentt dhe lirime nga pagesa e semestrit pr vitin akademik 2010/11 arrijn vlern 1 milion e 176 mij euro.

  Rregullorja pr ndarjen e burss universitare parasheh q pr prfitim t saj studenti duhet t ket mesataren e studimeve m s paku 9.00 (nnt pik zero), ndrsa pr studentt e fakulteteve deficitare pr ndarjen e burss me not mesatare m t ult, por jo m pak se tet.

  Parlamenti i Studentve (PS), i cili ka krkuar q shuma e burss universitare t mbetet n vlern 900 euro pr secilin student, ka theksuar t domosdoshme q kjo shum t mbetet n fuqi edhe n t ardhmen.

  Kreu i PS-s, Selim Daku, ka thn se n krahasim me vitin e kaluar, sivjet numri i studentve prfitues t burss sht 20 pr qind m i lart. Sipas tij, ndarja e ksaj burse sht duke dshmuar nj rritje t interesimit t studentve pr t arritur sukses maksimal n studime.


  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  UP sivjet pranon 15 mij student

  N Universitetin e Prishtins kt vit mund t regjistrohen rreth 15 mij student. Senati i UP-s t martn morri vendim pr shpalljen e konkursit pr kto vende t lira.

  Lidhur me kt numr pati ankesa, pasi i konsiderua i madh pr kapacitetet q kan fakultetet.

  Mirpo, rektori i Universitetit, Muj Rugova i porositi dekant, q hapsirat dhe njerzit t’i shfrytzojn n mnyr t drejt.

  Konkursi pr student t rinj pritet t shpallet t mrkurn.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Mbinjeriu
  Antarsuar
  10-09-2009
  Postime
  399
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  -Jam i indinjuar dhe tejet i zhgnjyer me universitetet tona,perkatsisht me cilsin e tyre qe dita-dits po bie me shum.
  Pasi q edhe vet kam qene student dhe kam njohuri rreth aktualiteteve(ose pretendoj q kam) n universitet mund t them me plot kuptimin e fjals se kohve t fundit me t vertet ka rn dukshm qeshtja e cilsis s edukimit.Ka humbur motivi si tek stafi pedagogjik ashtu edhe tek studentt t cilt shum pak angazhohen.
  Cka t themi pr profesort,ku pjesa m e madhe e studentave nuk jan t knaqur me procesin msimor,pr shkak se shumica e ligjratave nuk mbahen fare,arsyet jan t shumta,pasi siq dihet ktu tek ne nj profesor sht i angazhuar n t paktn 3-4 universitete,pastaj jan angazhimet e tyre n politik dhe normalisht se nuk ju mbetet shum koh,por ajo q m dekurajon sht fakti se shumica e profesorve i kan lne n plan t dyt ligjratat n universitetin publik,dhe po u kushtohen me tr qenien e tyre ligjratave n universitete private,normalisht pasi q t ardhurat jan t knaqshme.
  Kjo m shtyn t mendoj se pagesat q i bjm n krahasim me shrbimet q na ofrohen,nuk jan aspak reale,sepse thjesht shrbimi i msimdhnies nuk sht cilsor.
  Un do t ndalem tek nj fenomen(dukuri)q po m brengos,sht fakti se shumica e studentve m shum harxhon koh duke krkuar testet q profesort i pregaditin pr provim,sesa q t lexojn literaturen e nevojshme pr studim,ashtu siq krkohet.
  Pastaj kalojn tre vjet ksi lloj studimi,ather vertetohet ajo shprehja t cilen sinqerisht nuk do te doja ta kisha dgjuar kurr,se universiteti i Prishtins po prodhon injoranta ne vend t profesionistave,apo "analfabet me diplom".
  Kta t diplomuar me diploma n duar normalisht q tani kan si qllim te gjejn nj vend pune,ku shumica prej tyre t paaft pr gjra elementare t profesionit t tyre,madje ka edhe t atidh q jan aq te paaft sa q nuk kan ide as pr t plotsuar nj aplikacion pune.
  E cka pr universitetet private,pasi dihet se jan shum t kritikuara pr kriterin e dobt s pari pr pranim,pastaj kriteri i ult i vlersimit apo notimit.
  Se me t vertet sht i ult kriteri i vlersimit neper universitete private,e dshmojn shum student dhe profesor te cilet madje kishin marr urdhra qe te mos e humbas vitin asnj student.
  Lirisht mund t themi se universitetet private jan biznes mjaft fitimprurs,dhe se nuk brengosen aq shum pr cilsin q ofrojn.
  Shpresoj q dicka t ndryshoj n ket drejtim,t ndshkohen ata profesor q i ln pas dore ligjratat ne universitetin publik,pr t mbajtur punn n ato private.
  Kete teme e kam hapur para nje kohe te gjate,por pasi u bera anetar i ketij webi vendosa ta postoj edhe ketu te di me shume per mendimin tuaj.
  Kjo goje nuk eshte per keta veshe

 16. #36
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Eshte per te ardhur keq , se ne cfare gjendje ka ra UP-ja .

  Cdo vite regjistrone me shum se 13 mije studenta , kurse sivjet mbi 15 mije .

  Kur hapesira universitare ka mbetur po ajo e njejta sikur para 30 vjeteve . Profesorat jane plakur kurse asistentat e rinje jane per te ardhur keq .

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Universiteti i Prishtins shpall konkurs pr pranimin e studentve  Universiteti i Prishtins shpall konkurs pr regjistrimin e studentve n vitin e par t studimeve, pr vitin akademik 2011-2012.

  Universiteti i Prishtins, n vitin e par t studimeve, n afatin e par t konkursit pr vitin akademik 2011-2012, do t regjistroj 15423 student, prej t cilve 11923 student t rregullt dhe 3500 student me korrespondenc.

  Universiteti do t regjistroj edhe 210 student t rregullt nga Shqipria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Presheva, Medvegja e Bujanoci, si dhe 250 student nga minoritetet: boshnjak, rom, ashkali dhe egjiptian dhe turq.

  T drejt pranimi n Universitetin e Prishtins kan t gjith kandidatt t cilt e kan prfunduar me sukses shkolln e mesme n Kosov dhe e kan diplomn pr shkollimin e kryer.


  N Universitet mund t pranohen edhe studentt nga shtetet e tjera, n baz t kuotave t prcaktuara nga MASHT-i.

  Kandidatt jokosovar dhe minoritar kan t drejt t konkurrojn dhe t pranohen vetm n kuotat e parapara pr ta.

  Kandidat jokosovar konsiderohen ata kandidat q e kan mbaruar shkollimin e mesm jasht Kosovs dhe me rastin e paraqitjes n konkurs, duhet t’i ken t nostrifikuara dokumentet e shkollimit.

  Njohja (nostrifikimi) e diplomave bhet n Ministrin e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis.

  Secili kandidat mund t konkurroj vetm n nj Fakultet, departament apo drejtim.

  Kandidatt q refuzohen mund t’i paraqesin ankes Kshillit t Fakultetit, t njjtn dit kur jan njoftuar pr rezultatet e provimit pranues. Pas ktij afati, ankesat nuk do t pranohen. Kshilli merr vendim pr ankesn ditn e nesrme.

  http://www.uni-pr.edu/getattachment/...-2012.pdf.aspx

  http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Univers...l-konkurs.aspx
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Tet mij vende t lira n UP

  Anita Kadriu | 27-08-2011

  Rreth tet mij vende t lira do t ofrohen pr studim n afatin e dyt plotsues pr pranimin e studentve t rinj pr vitin akademik 2011/2012 n Universitetin e Prishtins (UP).

  Shkencat ekzakte dhe ato teknike jan fushat ku m s shumti dominojn vendet e lira. Kurse, sipas llojit t studimeve, n studimet e rregullta kan mbetur vende t lira m shum sesa n ato me korrespondenc.

  Statistikat zyrtare t Universitetit dshmojn se rreth 4 mij e 619 vende figurojn t lira tek studimet e rregullta dhe 3 mij e 133 vende tek ato me korrespondenc.

  Pr shpalljen e konkursit plotsues, Rektorati ka paralajmruar dhjetditshin e par t shtatorit si dat t mundshme. UP ka marr dhe disa vendime t reja para se t hapet konkursi plotsues.

  Re k t o r i i Un i v e r s i t e t i t t Prishtins (UP), Muj Rugova, ka thn t enjten pr “Zrin” se prgatitjet pr kt konkurs jan n proces dhe se shpallja e tij do t bhet n kuadr t rregullave ligjore.

  Ai ka br t ditur se kan mbetur rreth 50 pr qind e vendeve t lira nga afati i par, e t cilat sipas Rugovs, jan t shprehura m shum tek shkencat teknike dhe ato ekzakte, prfshir ktu edhe Fakultetin e Bujqsis dhe Veterinaris, si dhe fakultetet teknike n Mitrovic.

  N kto drejtime, i pari i UPs ka theksuar se nuk jan paraqitur mjaft student. Megjithse pr kto drejtime Universiteti ka ofruar dhe benificione pr kandidatt, e t cilat premtohet se do t vazhdojn t mbesin n fuqi.

  Rugova ka theksuar se prve mundsis pr t ulur mesataren e studimeve pr prfitim t burss universitare pr student q studiojn n kto drejtime, krahasuar me drejtimet tjera, Rektorati “ka biseduar dhe sht n bisedime me komuna dhe firma t ndryshme biznesore q t japin bursa pr kto fusha, duke rritur kshtu tregun dhe prodhimin, pasi shkencat ekzakte, teknike dhe ato bujqsore jan shkenca prodhuese, ndrsa lmenjt tjer jan fusha q menaxhojn dhe shpenzojn, nuk prodhojn”.

  Sipas tij, nse nuk ka ndonj benifi cion (burs) pr kta kandidat, nuk ka edhe siguri pr

  nj pun nesr. “Prandaj jemi duke u prpjekur q t gjejm t gjitha rrugt e mundshme q t stimulojm studentt”.

  sht konfi rmuar edhe vendimi i ri, i cili zhvlerson vendimin e mparshm q ka obliguar kandidatt pr studime me korrespondenc me rastin e aplikimit t dorzojn edhe dshmi se jan n marrdhnie pune.

  “Kemi diskutuar edhe shtjen e studentve me korrespondenc. Kemi vrejtur se ka shum student q nuk e kan mundsin t sjellin ndonj dokument-dshmi se jan n marrdhnie pune, dhe po ashtu nuk e kan mundsin me qen t rregullt pr shkaqe ekonomike dhe duan t vijn me korrespondenc, kshtu q do t hapet konkursi pr studime me korrespodenc pa krkes t nj dshmie se jan n marrdhnie pune, pra nuk do t kufizohen”, ka thn Rugova, duke shtuar se disa prej kandidatve kan qen dhe n marrdhnie pune, por nuk kan arritur t sigurojn kontrata nga kompanit ku punojn.

  Rugova ka theksuar se do t shikohen mundsit e shqyrtimit t drejtimeve ku ka pasur konkurrenc t lart. Por, nuk ka premtuar rritje t numrit n fakultetet m t preferuara.

  “Do t shohim tash sa ka qen konkurrenca, nse sht plotsuar ai numr definitivisht, por nuk dua t jap ndonj premtim se do t rritet apo se nuk do t rritet, mendoj t jemi shum t kujdesshm n kt drejtim”. Ndrkaq, ka theksuar se javn e ardhshme do t vendoset pr konkursin.

  UP pr sivjet ka shpallur 16 mij vende pr studim.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Fillon viti i ri akademik n UP

  Mbi dyzetmij student do t nisin vitin e ri akademik 2011/2012 n Universitetin e Prishtins (UP). Pr her t par studimet do t’i fillojn 15 mij e 960 student t rinj.

  T ndar n dy lloje t studimeve, 12 mij student t rregullt dhe 3 mij e 500 me korrespondenc, por q do t jen bashk n UP, edhe kt vit duke pasur n mes tyre student nga rajoni dhe disa prej komuniteteve q jetojn n vend.

  Pr studentt, sipas udhheqsve t Rektoratit, jan br prgatitjet q studimet t’i nisin n kushte m t mira, pa mohuar sfidat me t cilat ballafaqohet universiteti i par publik n vend, e q ndrlidhen me konton financiare t tij.

  Ndrsa, sht organizuar edhe nj ceremoni solemne, q do t mbahet t hnn, n orn 10:00, n Salln e Kuqe t Fakultetit t Filologjis, pr t shnuar kshtu fillimin zyrtar t vitit t ri akademik.

  Prmirsimi i infrastrukturs, disiplina, shkmbimi i prvojave akademike me universitete jasht vendit...jan disa nga prioritetet q theksohen nga Rektorati, e t cilat pritet q t forcohen gjat ktij viti t ri akademik.

  Rektori i UP-s, Muj Rugova, vlerson se UP-ja sht n nj pozit m t mir sesa ka qen m par. N radh t par, ai prmend hapjen e mundsive t komunikimit dhe shkmbimit me institucione t ndryshme arsimore perndimore. Kurse nj prqendrim i puns, sipas tij, sht br pr zgjerimin dhe prmirsimin e hapsirs npr fakultete. A.K.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Universiteti i Prishtins larg shkencs

  Per te treguar sesa larg eshte UP-ja nga shkenca, do t'i referohemi statistikave zyrtare nga instutucionet nderkombetare te shkences,njeri nga keto instutucione eshte Scopus.
  Scopus, indekson revistat me te mira shkencore ne cdo lemi. Eshte per tu ardhur keq se me cfare statistika gjendet Universiteti i Prishtines ne shkenc. Ne emrin e Universitetit te Prshtines gjenden 194 dokumente shkencore te 186 autoreve Kosovar. Per te pare se sa larg jemi, po e marrim nje krahasim me Universitetin e Beogradit, Ne emrin e Universitetin te Beogradit, simbas Scopus gjenden 14,917 dokumente shkencore te 6,682 autoreve.

  Me te vertet ka vend thenja e prof.dr Begzad Baliut( Kosova sot: 31.10. 2011) "Universiteti i Prishtines i ngjan nje shkolle te larte"./ministryofmath/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga ministryofmath : 04-11-2011 m 08:16

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 213
  Postimi i Fundit: 15-01-2018, 03:36
 2. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 3. Vahabistt n Kosov
  Nga Traboini n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
 4. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •