Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
 1. #21
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Durresi eshte nje nga qytetet me te lashta ne Shqiperi. Ai u themelua nga Epidamet, mbreterit Ilire te kesaj zone, te cilet e quajten Dyrrah. Ne vitet 1627- 1626 perpara Krishtit greket nga Korfuzi dhe Korinti pushtuan zonen dhe e quajten qytetin Dyrrachion. Ne shekullin e 4-ert p.K. Dyrrachion-i ishte bere nje qytet - shtet i pavarur, qe prodhonte punime metalike, qeramike, stofe, lekure dhe anije,dhe monedha e tij qarkullonte ne te gjithe boten antike. Iliret pasi themeluan shtetin e tyre tentuan te vinin edhe Durresin nen pushtetin e tyre. Ne kete lufte fitorja favorizoi shtetin e Taulanteve. Mbreti Ilir Monunes prodhoi monedha ne Durres, me emrin e tij mbi ta, dhe beri Durresin qendren e shtetit te tij. Ne vitin 229 p.K. Durresi u pushtua nga perandoria Romake dhe qyteti u quajt Dyrrakium, i cili u be pika fillimit e te ashtuquajtures Via Egnatia. Oratori i famshem romak , Cicero e quajti Durresin “qytet i admirueshem”, kurse poeti Katulo e quajti ate taverna e Adriatikut.Gjate dhe pas viteve 1870, qyteti u zhvillua ne menyre te ngadalte dhe firma te ndryshme detare te huaja u vendosen aty. Qytetaret e Durresit morren pjese ne levizjen nacionale clirimtare te Shqiperise gjate viteve 1878-1881 dhe 1910-1912. Me 21 nentor 1912 Ismail Qemali erdhi ne Durres dhe me 26 nentor 1912 flamuri Shqiptar i pavaresise u ngrit ne Durres , por qyteti u pushtua nga Serbet vetem tre dite me vone. Serbet mbeten deri ne maj 1913. Me 7 mars 1913 Durresi u be kryeqyteti i Shqiperise. Ne vitin 1916 Durresi u pushtua nga forcat Austro-Hungareze , dhe ne vitin 1918 u pushtua nga Italianet. Gjate nente shekujve te fundit Durresi ka kaluar nga duart e njerit pushtet ne te tjetrit 33 here. Pas luftes se pare boterore ne dhjetor te 1918 u mbajt ne Durres nje kongres kombetar ne te cilin u vendos nje administrim i perkohshem i qytetit, i cili ndryshoi pas kongresit te Lushnjes. Qytetaret e Durresit morren pjese edhe ne luften e Vlores dhe ne levizjet demokratike te viteve 1921-1924. Gjate kohes se mbreterise se Zogut shume investime u bene nga Italianet dhe u ndertuan shume fabrika si psh fabrika mielli, cigaresh, dhe makaronash. Pas demtimeve te termetit te dhjetorit 1926 u ndertuan rruge me te mira dhe qyteti morri nje pamje, sidomos afer portit, te ngjashme me ate qe ka aktualisht. Gjate viteve '30 ne Durres u be nje rritje e vogel popullsie dhe kaloi nga 4700 banore qe kishte ne vitin 1923 ne 10500 ne 1938. Gjate 1939 Durresi ishte qendra e rezistences ndaj pushtimit te fashisteve Italiane, te cilet kishin pushtuar shtetin. Shume demonstrata u bene ne qytet dhe ne vitin 1942 u formua ne Durres Keshilli Nacional Clirimtar. Ne gusht te 1943 qyteti ra ne dore te Gjermaneve te cilet hodhen ne ere portin ne 1944. Pas luftes se dyte boterore Durresi u transformua ne nje qytet industrial dhe ne nje qender te rendesishme kulturore.Mbetjet e mureve te kalase te qytetit jane te shekullit te 6-te , shtesat te shekujve 13-14. Ata jane aq te shpeshte saqe motra e perandorit Bizantin Alexis Comnenius shkruante qe mbi ta mund te shkonin me kale kater kavaliere anash njeri tjetrit ne te njejten kohe.Lufterat dhe termetet i kane demtuar muret e kalase.Amfiteatri eshte nje nga monumentet me te medhaja dhe me terheqes qe kane ngelur nga qyteti antik. Ai eshte ndertuar ne shekullin e 2-te p.K. Ne periudhen mesjetare ai u braktis dhe ne shekullin e 10-te ne zonen dhe galerite e tij u ndertua nje varreze. Qyteti eshte perhapur ne veri dhe ne lindje, dhe shume qendra rezidenciale jane ndertuar , monumentet e qytetit antik jane ruajtur. Zona kryesore industriale ndodhet ne hyrjen e qytetit , ne lagjet e Shkozetit. Durresi ka shume parqe dhe lulishte. Zonat kryesore te defrimit ne Durres jane plazhi madh edhe plazhi i Currilave, ku qytetaret dhe turistet i gezohen plazhrave dhe ujrave te pastra te Adriatikut.
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 2. #22
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nejse keto fjalite e fundit mos i merrni seriozisht se kane ndryshuar shume gjerat tani
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 3. #23
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Flm per pjesemarrjen ne teme Chingy. Vendos dhe ndonje foto te durresit do te jem shume mirenjohese se mi ngren vlerat e temes time .

  p.s. ok! kompilatorit
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 4. #24
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Anėtarėsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kete e kam une per detyre White_Angel.

  Dy fotot e fundit jane fotografuar me celular nga avioni kshuqe mos prisni mrekullira ne cilesi


  _________________________________

  _________________________________

  _________________________________
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xemlo : 26-09-2004 mė 17:27

 5. #25
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xemlo
  Kete e kam une per detyre White_Angel.

  Dy fotot jane fotografuar me celular nga avioni kshuqe mos prisni mrekullira ne cilesi

  Ohhh ! te flm dhe ty Xemlo per pjesemarrjen ne teme . Ndonje tjeter nga pamje nga qyteti brenda.


  p.s. kiss kiss xemlo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga White_Angel : 26-09-2004 mė 17:29
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 6. #26
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Anėtarėsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  provoje prape ose nderro kompjuter

 7. #27
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Anėtarėsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Fotografi e bere nga vila e Zogut  Pallati i kultures  Plazhi  Plazhi (2)  Rruga nga Bashkia per tek Porti ne 6 te mengjesit kur ktheheshim tape ne shtepi


  Rruga per tek vila. Perpara pallatit djathtas eshte amfiteatri.Aty ku bone misin e pra


  Besoj se ju mjaftojne kaq

 8. #28
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Flm XEMLO. U pa puna do shperngulem ne durres do blej nje shtepi aty tek plazhi , ta kem vetem per veten time sa here te shkoj ne shqiperi te jetoj aty. Me pelqen te fus kembet ne reren e nxehte dhe te lag trupin tim me ujin e detit.


  White_Angel
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 9. #29
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Anėtarėsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga White_Angel
  Flm XEMLO. U pa puna do shperngulem ne durres do blej nje shtepi aty tek plazhi , ta kem vetem per veten time sa here te shkoj ne shqiperi te jetoj aty. Me pelqen te fus kembet ne reren e nxehte dhe te lag trupin tim me ujin e detit.


  White_Angel
  Shume poezi e bukur, po vendin e poezive e di besoj.....Aty ku ben dhe te bejne....

 10. #30
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Anėtarėsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk arrin te njohesh kufirin midis shakase dhe inatit ose xhelozise (quaje si te duash)....

  Ti e di se ku jam dhe vazhdon te rrish aty ku je. Dil nga guacka, mos rri offline

 11. #31
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Gjirokastra vendi qe ndodhet ne jug te Shqiperise. Eshte e vendosur mbi Malin e Gjere dhe me pjesen lindore te saj nga lumi Drin. Cdo pese vjet qe nga viti 1968 gjirokastra ka qene vendi i Festifalit Folkrorik Kombetar ku marrin pjese te gjitha viset e Shqiperise dhe vitet e fundit ka pjesemmarres dhe nga Kosova dhe Maqedonia. Ka nje popullsi prej 30.000 banore dhe ku nje pjese e tyre perbehet nga minoritare. Ka fituar nje rol te vecante rreth shekullit te 17 dhe pati nje populsi te madhe rreth viteve 1800- 1830 ku u ndertuan shtepite e reja me shume arktekture dhe me vlera artistike. Quhet ndryshe dhe qyteti i Argjiros.

  eshte dhe vendlindja e diktatorit me emer ne bote Enver Hoxha.


  Nuk e di pse spo e vendos dot nje foto te gjirokastres
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 12. #32
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Nje foto e hartes se shqiperise
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 13. #33
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ja dhe nje foto tjeter e durresit.  Vetem se spo e marr vesh pse nuk shfaqet.Megjithate do mundohem ta nxjerr.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Chingy : 26-09-2004 mė 18:55
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 14. #34
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ju lutem jo mos e ngarkoni me shume foto temen. Me teper do kisha deshire dicka rreth historikut te rretheve . Ju lutem te shkruani shqip se ka shume forumista qe ndoshta nuk kuptojne anglisht.

  Me nje fjale do kisha qef rreth histrose duke i bashakngjitur nje foto.
  Respekte te gjitheve White_Angel
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 15. #35
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Ja edhe ne Shqip :)

  Vlora (popullsia 72000) gjendet ne zonen jugore te Shqiperise, ne brigjet e detit Adriatik. Porti i saj eshte cilesuar, sipas madhesise, si porti i dyte i Shqiperise mbas atij te Durresit. Ne lashtesi Vlora ishte e njohur me emrin Aulona. Ne kete qytet gjurmet e para te civilezimit i perkasin shekullit te VI para Krishtit.. Ne lashtesi Vlora ishte e njohur per veren, per ullinjte dhe per kripen dhe u be porti me i rendesishem i Illirise mbas renies se Apollonise dhe te Orikumit. Fate Mesjetes fati i ketij qyteti lidhej me keshtjellen e Kanines. Ne 1081 u dominua nga Normanet, ne 1206 nga Venecianet dhe me vone nga Gjermanet.. Ne vitin 1272 u bashkua me perandorine Arbreshe. Ne shekullin e XIV vlora u drejtua nga familia feudale e njohur me emrin "Ballshaj". Ndermjet kesaj periudhe historike qyteti u be i njohur ne te gjithe vendin per zejtaret qe punonin metalin, per prodhonin e armeve dhe te kripes. Me vone, ne vitin 1417, qyteti u pushtua nga otomanet, dhe Vlora ishte porti i pare qe ata sulmuan dhe pushtuan. Ne shekujt qe vinin ajo u vlersua si qendra me e madhe e Sanjakut. Ne 1531 Sulltan Sulejmani vendosi qe te perdoreshin guret e qytetit te rene te Aulones per te ndertuar nje kala ne afersi te qytetit (afer stadjumit) me forme peskendshe me mur apostafat per flaken e artilierise. Brenda kalase gjenden ndertime ne gure te larta dhe shtepi njekateshe. Mendohet se struktura e kalase dhe te Xhamise se Muradijes u pprojektuan nga arkitekti Sinani, i cili eshte injohur per projektin e Xhamise Blu qe gjendet ne Stamboll, dhe per te cilin dihet se eshte Turk por me origjine Shqiptare.Midis shekullit te XVII dhe ati te XVIII Vlora u be perseri nje qender shume e begatshme dhe e zhvilluar ku shkembeheshin mallra te te gjitha llojeve. Vlora u be kryeqyteti i Shqiperise te pavarur; ne 28/11/1912 kuvendi popullor me qender ne Vlore shpalli pavarsine e Shqiperise dhe ky akt u priti kete akt me shume gezim dhe brohoritje. Me kete akt ju dhane fund nje periudhe historike shume te gjate pothuajse pes shekuj ne te cilet Shqipria ju nenshtrua pushtuesve otomane. Ne Vlore u formua nje qeveri (provisoria) te ciles i dhane emrin Qeveria e Pavarsise, dhe ne krye te saj u vendos patrioti Ismail Qemali. Liria qe e embel por nuk zgjati shume sepse dy vjet me vone vendi u pushtua nga Italjanet (1914). Ne vitin 1920 ne Vlore u krijua Komiteti Kombetar i Mbrojtjes i cili kishte per detyre te organizonte forcat qe do te luftonin per Vloren. Kjo lufte u be midis shqiptareve dhe Italjaneve qe pushtonin vendin mbasi italjanet refuzuan ultimatumin e qeverise se Tiranes per te braktisur qytetin. 7500 ushtare Italjane te armatosur u detyruan te terhiqeshin ne Shtator te 1920, ne perfundim te kesaj lufte.
  Vlora ngeli qendra e levizjeve demokrate. Italjanet u kthyen perseri mbasi kishin pushtuar tere vendin ne vitin 1939 megjithese aty u gjeten para resistences se vendasve dhe ne vitin 1944 e lane perfundimisht kete qytet. Perpara se te fillonte Lufta e dyte Boterore vlora kishte nje fabrike per prodhimin e vajit, nje impjant te fuqishem per bujqesine dhe disa punishte. Nga fundi i luftos se dyte botrore vendi pati nje zhvillim shume te madh.

  Midis industrive te ndryshme aty gjejme ato te prodhimeve ushqimore, material ndertimi, prodhime kimike dhe prej qelqi.Qendrat me te rendesishme te edukimit permbledhin universitetin e Vlores, shkollen e oficerve te marines dhe shkollen aereonautike. Pervec ketyre ne qytet gjendet edhe nje teater profesjonal, nje librari kulturore, Museo Historik, Museo Etnografik dhe Museo i Pavarsise. Qyteti eshte zgjeruar kryesisht ne drejtim te plazhit, jane ndertuar rruge te gjera dhe ndertesa te ndryshme te medhaja. Rruga kryesore e qyteti eshte zgjeruar; ajo lidh Sheshin e Flamurit me qendren e qytetit qe gjendet ne afersi te lagjes Pavarsia. Rruga qe te ēon ne qytet ne qoftese vihet nga veriu lidh pazarin e vjeter me monumentin e Pavarsise, me monumentin e Ushtarit te panjohur dhe vende te tjera te rendesishme per qytetin. Vlora njekohesisht eshte edhe nje qender turistike ku gjenden shume Hotele dhe qendra argetuse gjate brigjeve te detit.

 16. #36
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kotele Flm sweetheart se keshtu do jete me e lehte dhe per ata qe nuk flasin anglisht . Te falenderoj jashte mase


  P.s Kiss kiss
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 17. #37
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Asgje shpirti .
  Hey mos harro kontrollo pak temen e stormos se ke poezine e 2 zemer .
  kiss back hon  Ps. bej kameren gati :P j/k

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime  berati

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime

 20. #40
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Shtat vjet pa qen aktive tema...

  Le ta bejme sa me te shendetshme temen lol
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Bollano: Vorio-Epiri tė jetė i pavarur si Kosova
  Nga forum126 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 25-01-2010, 09:38
 3. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
  Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 17:56
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •