Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 112
  1. #1
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Si jane Femrat shqiptare ne realitetin e sotshem

    Ju pershendes ju te gjitheve qe lexoni kete teme. Mendoj se kjo teme do zgjoje interesin tuaj?
    Femrat sot ne shqiperi kane emancipimin me te madh qe kane pasur ndonjehere. Por a jane vertet femrat shqiptare ne lartesine e duhur per ta merituar kete respekt dhe emancipim!? Une mendoj jo, per arsyet me te thjeshta. Nuk shoh shume femra shqiptare te vleresojne vertet vetveten, nuk shoh femren shqiptare qe vertet te jete kerkuese qofte dhe mbi aspektin me te thjeshte moralin e saj. Me vjen vertet keq kur shoh femren shqiptare me veprime te tilla si pirja e duhanit, alkolit, etj… Ne rruget e Tiranes dal shpesh pasi Tirana ishte endrra ime e hershme, dhe me vjen keq te them qe shoh femra gati te zhveshura ose edhe ato qe vishen skane pike stili apo shije, por shoh nje ekstravagance te shfrenuar qe se kam idene ku do ti coje. Le te flas pak per sjelljen e femrave shqiptare, Shpesh me bie rasti ti takoj mjaft ne rruge, ne pune, te them te drejten edhe une qe jam mashkull nuk pergjigjem dot si femrat e sotshme shqiptare. Pergjigjet tipike dhe pershendetjet e femrave sot neper rruget tona: Ai: ckemi Djana, Ajo: ho plako,
    Ai: Si ke kaluar Vera, Ajo: Palle ariu lale. etj… Qe mos ju flas me per fjalorin e pasur mbi banalitetin qe posedojne. Me vjen vertet keq tek I shoh qe po shtohen kaq shume ky tip femrash tek ne. Me ka marre vertet malli te degjoj zerin e embel femeror te nje vajze shqiptare, Me ka marre malli vertet te shikoj qe kur une ti ngul syte nje femre te bukur ajo te reagoje me kthimin e kokes ne krahun tjeter ose te me shmanget, por sot femrat te ngulin syte me keq se meshkujt dhe te japin dhe ndonje te share qe sta prźt mendja, Psh He mer palle cke qe shqyen syte.Nuk e di por them qe femrat sot mendojne si te shtyjne kohen dhe te plotesojne deshirat e tyre, qe jo rrallehere jane te shfrenuara. Te shikosh nje alamet vajze ulur prane teje ne local tek pi nje paket te tere cigare dhe pi dopjet e pijeve njera pas tjetres sikur te ishin uje, kjo te ben te plasesh dhe te mendosh keshtu do jete bashkeshortja ime! Se doli muhabeti I lokaleve, Femrat sot jane aq te zonjat sa kane per borxh te pijne dhjete kafe ne dhjete locale te ndryshme, si nuk lodhen xhanem. As im ATE qe eshte pensionist dhe qe rri gjithe diten ne kafe nuk jam merr dot per orare lokalesh femrave tona te mrekullueshme. Kam menduar shpesh dhe per shkaqet qe po I cojne femrat tona te bukura drejt ketij degjenerimi total dhe besoj ka vetem nje emer, Financa e dobet e tyre.
    Goca ju ka daja si shpirt, pak me femra ne sjelljen tuaj dhe po patet gje kunder ketyre qe thashe ja ku me keni pergjigjuni.

    Mbase kjo teme do ndeze debat por une Odeoni ju them, Vajza, Goca, Cika, perseri ju dua shume, jeni vertet te mira.

    Ne qofte se bota ka lindur nga nje trill i zotit, atehere gruaja eshte qenia tek e cila krijuesi i larte ka dashur te paraqese si me te mire anen e paparashikueshme te natyres se saj misterioze.

  2. #2
    ABSOLUT JUSTICE Maska e Piranha
    Anėtarėsuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    Ikur drejt forumeve te lira
    Postime
    478

    Cool

    Citim Postuar mė parė nga Odeon_relax
    Ju pershendes ju te gjitheve qe lexoni kete teme. Mendoj se kjo teme do zgjoje interesin tuaj?
    Femrat sot ne shqiperi kane emancipimin me te madh qe kane pasur ndonjehere. Por a jane vertet femrat shqiptare ne lartesine e duhur per ta merituar kete respekt dhe emancipim!? Une mendoj jo, per arsyet me te thjeshta. Nuk shoh shume femra shqiptare te vleresojne vertet vetveten, nuk shoh femren shqiptare qe vertet te jete kerkuese qofte dhe mbi aspektin me te thjeshte moralin e saj. Me vjen vertet keq kur shoh femren shqiptare me veprime te tilla si pirja e duhanit, alkolit, etj… Ne rruget e Tiranes dal shpesh pasi Tirana ishte endrra ime e hershme, dhe me vjen keq te them qe shoh femra gati te zhveshura ose edhe ato qe vishen skane pike stili apo shije, por shoh nje ekstravagance te shfrenuar qe se kam idene ku do ti coje. Le te flas pak per sjelljen e femrave shqiptare, Shpesh me bie rasti ti takoj mjaft ne rruge, ne pune, te them te drejten edhe une qe jam mashkull nuk pergjigjem dot si femrat e sotshme shqiptare. Pergjigjet tipike dhe pershendetjet e femrave sot neper rruget tona: Ai: ckemi Djana, Ajo: ho plako,
    Ai: Si ke kaluar Vera, Ajo: Palle ariu lale. etj… Qe mos ju flas me per fjalorin e pasur mbi banalitetin qe posedojne. Me vjen vertet keq tek I shoh qe po shtohen kaq shume ky tip femrash tek ne. Me ka marre vertet malli te degjoj zerin e embel femeror te nje vajze shqiptare, Me ka marre malli vertet te shikoj qe kur une ti ngul syte nje femre te bukur ajo te reagoje me kthimin e kokes ne krahun tjeter ose te me shmanget, por sot femrat te ngulin syte me keq se meshkujt dhe te japin dhe ndonje te share qe sta prźt mendja, Psh He mer palle cke qe shqyen syte.Nuk e di por them qe femrat sot mendojne si te shtyjne kohen dhe te plotesojne deshirat e tyre, qe jo rrallehere jane te shfrenuara. Te shikosh nje alamet vajze ulur prane teje ne local tek pi nje paket te tere cigare dhe pi dopjet e pijeve njera pas tjetres sikur te ishin uje, kjo te ben te plasesh dhe te mendosh keshtu do jete bashkeshortja ime! Se doli muhabeti I lokaleve, Femrat sot jane aq te zonjat sa kane per borxh te pijne dhjete kafe ne dhjete locale te ndryshme, si nuk lodhen xhanem. As im ATE qe eshte pensionist dhe qe rri gjithe diten ne kafe nuk jam merr dot per orare lokalesh femrave tona te mrekullueshme. Kam menduar shpesh dhe per shkaqet qe po I cojne femrat tona te bukura drejt ketij degjenerimi total dhe besoj ka vetem nje emer, Financa e dobet e tyre.
    Goca ju ka daja si shpirt, pak me femra ne sjelljen tuaj dhe po patet gje kunder ketyre qe thashe ja ku me keni pergjigjuni.

    Mbase kjo teme do ndeze debat por une Odeoni ju them, Vajza, Goca, Cika, perseri ju dua shume, jeni vertet te mira.

    Ne qofte se bota ka lindur nga nje trill i zotit, atehere gruaja eshte qenia tek e cila krijuesi i larte ka dashur te paraqese si me te mire anen e paparashikueshme te natyres se saj misterioze.
    ajo qe ke thene me lart eshte e vertete dhe une qe kthehem nje here ne 2 vjet ne shqiperi e kam ndjere shume kete ndryshim te femres......dhe gjeja qe me ben pershtypje eshte qe me nje kafe arrijne te pijne edhe nje pakete cigare......une personalisht mendoj se kjo eshte nje rryme e re e shoqerise qe mund ta quajme edhe mode, si e folura ne dialekt, perdorimi i shprehjeve te cunave dhe marrja ne dore e situates ne mardheniet djale-vajze.....besoj dhe shpresoj qe te jete kalimtare......
    per keqkuptime drejtohuni tek odeoni.....lol

  3. #3
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Piranha

    Mire qe me mbeshtet mendimin hde une do pranoj kusuret e mija. Po pse me rras dhe te tuat mer daje, oj drejtohuni ke Odeoni thote Piranha shendet e pare vlla se femrat e dine vete se ku jane sot.

  4. #4
    neper drite Maska e mbreta
    Anėtarėsuar
    29-04-2004
    Postime
    297
    pajtohem me ty plotesisht, dhe besoj se kjo eshte thjeshte nje degjenerim i femres shqipetare, kjo vije si rrjedhoje e asaj se femrat tona i moret me te kqijat nga perendimi e jo me te mirat qe duhej ti merrnin. Femrat tona te zhveshura te droguara, kjo eshte nje gje qe duhet luftuar deri ne fund nga familja dhe shoqeria.
    What goes around, comes around

  5. #5
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anėtarėsuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456

    Talking Shershe La Fon

    Mire E Kishte Shoku Sulo Po Ama Ne Fund E Drodhi Dhe Ai Kujdes Se Mos Ju Bejne Ndonje Gje Juve Te Dyve Se Skam Ku Ju Gjej Pastaj :P Argumentat Ishin Shume Mbreselenes Si Dhe Shume Te Verteta


    Vazhdoni Edhe Me Tej Me Kete Teme Se Do Ta Shikoni Se Do Nxirrni Ndonje Gje Ne Drite :P(shaka)


    Me Respekt Clay_More
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  6. #6
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Oreeeeee

    Citim Postuar mė parė nga CLAY_MORE
    Mire E Kishte Shoku Sulo Po Ama Ne Fund E Drodhi Dhe Ai Kujdes Se Mos Ju Bejne Ndonje Gje Juve Te Dyve Se Skam Ku Ju Gjej Pastaj :P Argumentat Ishin Shume Mbreselenes Si Dhe Shume Te Verteta


    Vazhdoni Edhe Me Tej Me Kete Teme Se Do Ta Shikoni Se Do Nxirrni Ndonje Gje Ne Drite :P(shaka)


    Me Respekt Clay_More

    Clay_More si po kalon ti mer kajmakliu dajes

    Qe sdo nxjerr gje ne drite une e di fare mire, por te pakten te mesojme dhe pranojme realitetin e hidhur ose te embel.

    Ciaoo Clay_More.

  7. #7
    i regjistruar Maska e Beni_Sh
    Anėtarėsuar
    29-05-2003
    Vendndodhja
    ShKoDeR (kiRaS)
    Postime
    31
    per femrat shqipare e keni fjalen, ncncncncnncncnc femrat shqiptare ne ditet e sotme jan si ylli

  8. #8
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    ca gjona te vogla Beno

    Citim Postuar mė parė nga Beni_Sh
    per femrat shqipare e keni fjalen, ncncncncnncncnc femrat shqiptare ne ditet e sotme jan si ylli
    Nuk po i shaj tu bofte daja po icik kritike jo me shume

    Masanaja kerkoj ene falje una se jom burre i urte.

  9. #9
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    E c'eshte nje femer ne fund te fundit? Ajo qe ekspozohet me shume, ajo qe lakmohet me shume, ajo me te cilen abuzohet me shume...
    Femra shqiptare nuk ka asgje me shume e asgje me pak se femrat e huaja. Thjesht ato ndodhen ne nje periudhe tranzicioni si vete vendi ne te cilin ato jetojne. Gjithcka ne Shqiperi te ben te sillesh si vajzat tona, e ne fakt jo te ben, por te detyron. Lokalet superluksoze, pasiguria, stresi, mungesa e besimit ne vetvete, mungesa e shembujve te mire, problemet mes brezave, vakuumi i aktiviteteve argetuese, mungesa e komunikimit me boten, me te tjeret... ka shume e shume gjera pra qe i detyrojne ato ta ngushtojne jetene e tyre me tri ore te mira tualet para pasqyre e me karvanin e mundimshem te thithjes se adhuruesve.
    Vertet mund te kemi nostalgji per te shkuaren, per veshtrimin e njome te vajzave, per aromen e livandos, per floket e pakatranosur, per gjithcka te mire qe mbartnin. Por kohet kane ndryshuar...Ndoshta kjo eshte nje periudhe kalimtare dhe cdo gje do te jete me mire ne te ardhmen por ndryshimi duhet te vije me pare ne teresine e gjerave dhe jo vetem ne shembuj konkrete. Sa e fuqishme mund te jete nje grua shqiptare per te ndryshuar kete realitet te hidhur?
    Megjithate te shpresojme se gjerat do te permiresohen dhe se meshkujt shqiptare do te mund te gjejne serish dritherimat e dikurshme. Tirana ne fakt nuk eshte vetem "blloku", ka plot vajza te mira qe punojne, studiojne e qendrojne larg ketyre "veseve". Nuk keni pse shoqen e jetes ta kerkoni ne vende ku nuk ndiheni mire sepse as keto vajza nuk do ndiheshin mire me ju. Kjo eshte jeta, rruget ndahen dhe rrallehere bashkohen....
    miqesisht
    puhiza
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  10. #10
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    E c'eshte nje femer ne fund te fundit? Ajo qe ekspozohet me shume, ajo qe lakmohet me shume, ajo me te cilen abuzohet me shume...
    Femra shqiptare nuk ka asgje me shume e asgje me pak se femrat e huaja. Thjesht ato ndodhen ne nje periudhe tranzicioni si vete vendi ne te cilin ato jetojne. Gjithcka ne Shqiperi te ben te sillesh si vajzat tona, e ne fakt jo te ben, por te detyron. Lokalet superluksoze, pasiguria, stresi, mungesa e besimit ne vetvete, mungesa e shembujve te mire, problemet mes brezave, vakuumi i aktiviteteve argetuese, mungesa e komunikimit me boten, me te tjeret... ka shume e shume gjera pra qe i detyrojne ato ta ngushtojne jetene e tyre me tri ore te mira tualet para pasqyre e me karvanin e mundimshem te thithjes se adhuruesve.
    Vertet mund te kemi nostalgji per te shkuaren, per veshtrimin e njome te vajzave, per aromen e livandos, per floket e pakatranosur, per gjithcka te mire qe mbartnin. Por kohet kane ndryshuar...Ndoshta kjo eshte nje periudhe kalimtare dhe cdo gje do te jete me mire ne te ardhmen por ndryshimi duhet te vije me pare ne teresine e gjerave dhe jo vetem ne shembuj konkrete. Sa e fuqishme mund te jete nje grua shqiptare per te ndryshuar kete realitet te hidhur?
    Megjithate te shpresojme se gjerat do te permiresohen dhe se meshkujt shqiptare do te mund te gjejne serish dritherimat e dikurshme. Tirana ne fakt nuk eshte vetem "blloku", ka plot vajza te mira qe punojne, studiojne e qendrojne larg ketyre "veseve". Nuk keni pse shoqen e jetes ta kerkoni ne vende ku nuk ndiheni mire sepse as keto vajza nuk do ndiheshin mire me ju. Kjo eshte jeta, rruget ndahen dhe rrallehere bashkohen....
    miqesisht
    puhiza
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  11. #11
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga Puhiza
    E c'eshte nje femer ne fund te fundit? Ajo qe ekspozohet me shume, ajo qe lakmohet me shume, ajo me te cilen abuzohet me shume... Tirana ne fakt nuk eshte vetem "blloku", ka plot vajza te mira qe punojne, studiojne e qendrojne larg ketyre "veseve". Nuk keni pse shoqen e jetes ta kerkoni ne vende ku nuk ndiheni mire sepse as keto vajza nuk do ndiheshin mire me ju. Kjo eshte jeta, rruget ndahen dhe rrallehere bashkohen....
    Puhiza te pershendes:

    Normalisht sepse shikoheni me shume lakmoheni me shume deshiroheni me shume andaj ju them pakez me femra Vertet sme vjen mire te shoh asnje vajze ne pozicionin negativ sepse ju konsidoroj KRISTALE dhe kristalet po u thyhen nuk ngjiten e dashur. Nuk fola ne temen time vetem per bllokun ne tirane por ne pergjithesi, shkoni ne durres , elbasan, korce, shkoder, e njejta gje vajza gjysme lakuriq ne rruge qe une i mbiquaj gjys te gatshme Nejse uroj te jete vertet kalimtare kjo periudhe pasi ky brez ma hengri corben e prishur.

    Me respekt Odeoni.

  12. #12
    Femrat sillen sipas kerkesave te meshkujve! Eshte llogjike. Cdo veprim ka nje reagim pasues. Femra shqiptare, menyra si prezantohet ajo ne shoqeri, eshte nje pergjigje e menyres se si eshte trajtuar(e shkuara) dhe sesi po trajtohet (e tashmja) dhe sesi tmerrohet tek mendon se do vazhdoje te trajtohet (e ardhmja) dhe se c'kerkesa paraqiten kundrejt saj. Te gjithe e kemi jetuar realitetin e sotem shqiptar ku femres (nuk dua ta zgjas me analiza) i duhet te mbijetoje gjithandej --- shoqeria eshte e kalbezuar, meshkujt jane driteshkurter, 50 vjecari shtypes - ne te cilin edhe pse femra ishte ajo qe uli kurrizin perseri ishte po ajo qe mbante mbi kurriz gjithe fleterrufete dhe akuzimet e nje shoqerie prezantuar dhe udhehequr totalisht nga meshkujt. Dhe sic e shohim, ASGJE S'KA NDRYSHUAR!!
    Jo te gjitha femrat, dhe jo te gjithe njerezit, jane te forte si personalitete qe te dalin kunder rrymes. 99% e njerzve shkojne me rrymen, perkedhelen dhe hane dhe shpulla nga te shkuarit me rrymen.
    Gabimi kryesor qe bejme ne njerezit eshte se kerkojme shume vetem nga te tjeret. Po si mund te kerkosh nga te tjeret po nuk kerkove nga vetja.
    Mendoni mire per kete fjaline e fundit. Eshte e lehte te dalesh me akuza qe sherbejne dhe si justifikime per veten, por eshte e veshtire dhe shume e larte te dalesh me analiza duke filluar nga vetja dhe pastaj duke kaluar tek te tjeret.

    greenflower

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e dallandyshe
    Anėtarėsuar
    23-02-2004
    Vendndodhja
    ne bina te ullirit
    Postime
    144
    Beni qejf goca... ju kemi si shpirt... dridheni cigaren.... po mundet pijeni dhe me llull ...kujdes nga semundjet. Moralin e shesin lire njerzit e pamorale.
    Keni fatin te jetoni ne klime me temeratura te larta (te rini jo gjysem te zhveshme por krejt)se ketu ku jam une edhe ne gusht mbulohemi me velenxe cobani.
    [ Trimeria-aroma LIRI//Tradhetia-kerrme llum i zi!]

  14. #14
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Dallendyshe ju pershendes

    Citim Postuar mė parė nga dallandyshe
    Beni qejf goca... ju kemi si shpirt... dridheni cigaren.... po mundet pijeni dhe me llull ...kujdes nga semundjet. Moralin e shesin lire njerzit e pamorale.
    Keni fatin te jetoni ne klime me temeratura te larta (te rini jo gjysem te zhveshme por krejt)se ketu ku jam une edhe ne gusht mbulohemi me velenxe cobani.
    Pa dashur te bej polemike me ty dua te them disa fjale. Odeoni nuk eshte per idene e nje femre te ndrydhur gaboheni ne kete aspekt, une jam per larmine e jetes dhe seriozitetin e saj. Flisni mbi njerzit e pamoralshem! Le te themi se doni te thoni qe une jam nje i pamoralshem gje e cila vihet ne dyshim sepse sme njihni, nejse ta marrim se une jam i pamoralshem dhe shes moral ok! te pakten une bej dicka me vlere shes moral dhe jo vrer. Besoj ky veprim i nje te pamoralshmi duhet te vleresohet minimalisht.

    Dallendyshe lexo kendveshtrimin e nje odeoni mbi femrat me sinqeritetin qe me karakterizon: Njoh mjaft femra qe dine te vishen bukur dhe i pergezoj. Preferenca qe kam une Odeoni eshte per femrat qe ndjekin moden klasike dhe ate sportive.
    Me vjen mire tek shoh disa koleget e mija me kemisha, e xhaketa siper tyre. Me funde siper gjurit por jo aq sa te nxjerrin te mbathurat ne shesh. Me vjen mire tek shoh nje femer te veshe nje pulover sportiv dhe xhinsa te ngushta apo pantallona sportive, Keto jane femrat qe dine ceshte jeta. Me vjen mire tek shoh nje femer te veshur thjeshte dhe me rroba te shtrejta po qe perseri quhet e thjeshte sepse nuk e tepron me lakuriqesine.

    Me respekt Odeoni.

  15. #15
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Po kur mashkulli ben si zagar, ska se si dhe femra te filloj ta dredhi ndryshe muhabetin. Normale eshte. Njof sa e sa shoke ne Shqiperi qe dashnoret e tyre po bejne shkolle te pakten e ata zbejn shkolle hic, sepse e kan menjen te parja e shpejte a ku di un tjeter. Te pakten pall ariu pall ariu po i shkolle e bejne, nje ambicje e kane.

    Po te marr dhe shembullin e Beratit. Ne Berat ne 97 ka ndodhur nje nga gjerat me te hidhura qe njef historia jone. Te gjitha vrasjet qe kane ndodhur ne Berat, madje dhe brenda familjes kane te bejne me femrat, dhe menyra barbare se si i trajtojshin, i cojshin prostituta, perdhunojshin etj etj. Ska cte bej femra, boll po ben dhe kaq. Nese mashkulli mburret dhe gjithmone ka qene boshti i familjes, tani ai vetem bosht nuk eshte, dhe si rrjedhoje femra do vertitet tek dicka relative te ndryshueshme gjithmone, se sa tek nje figure solide qe i mungon.

  16. #16
    Perjashtuar Maska e Bėrrnutsi
    Anėtarėsuar
    09-09-2004
    Postime
    183
    Nuk janė tė tėra femrat tė mangėsuara nė moral.
    Ēdo rast duhet marrė si i tillė pra jo tė pėrgjithėsosh tėrė shoqėrinė femėrore tė sotme shqiptare.
    Unė besoj se femra shqiptare ėshtė tepėr e emancipuar nė qytete por nuk do thoja tė njėjtėn gjė pėr fshatrat e zonat mė tė izoluara rurale ku akoma ndikon mentaliteti i vjetėr i paraardhėsve tanė.
    Ėshtė e drejtė qė femra sot nuk gėzon privilegjet dhe tė drejtat e saja qė i takojnė ligjėrisht dhe moralisht.
    Nuk ėshtė e kėnaqshme kur sheh 2 zv.kryetare tė Parlamentit femra (Ēeēo dhe Topalli) kur realisht nė vetė Parlamentin qė ato drejtojnė nuk gjen tė paktėn as edhe njė femėr deputete.
    Femra shqiptare sot ėshtė e emancipuar , ajo ka pavarėsinė dhe mentalitetin e njė femre tė vendeve perėndimore.
    Problemi qėndron se disa nga to nuk dijne ose janė tė privuara ta shfrytėzojnė kėtė emancipim.
    Pėrqindja mė e lartė e punonjėsve tė administratės publike janė femra por cili ėshtė roli i tyre nė kėto administrata?
    Lindin probleme tė ndryshme lidhur me kėtė diskutim.

    - Tė marrim shembullin e vetė forumit ku ne debatojmė.

    Sa femra nė kėt forum diskutojnė rreth Politikės , ēėshtjeve ndėrkombėtare , etj etj?
    Do thoja qė numri ėshtė i mospėlqyeshėm.
    Shumica e anėtarėve femra kėtu me sa kam vėnė re preferojnė tė diskutojnė mė tepėr rreth botės sė artit dhe letėrsisė , aktualiteteve shoqėrore dhe vogėlsirave tė kėsaj natyre megjithėse kėto nuk duhen marrė si vogėlsira.
    Kėshtu duke u bazuar nga kjo dalim tė konkluzionit se ėshtė vetė femra shqiptare qė zgjedh tė jetė e tillė.
    Ndoshta kapaciteti i saj intelektual ka preferenca tė ndryshme nga ne meshkujt.

    - Tė marrim rastin tjetėr mė konkret , atė tė jetės sė pėrditshme.

    Mendoni ju se mashkulli shqiptar me karakterin e tij tė tendencuar nga pikpamja mbizotėruese kundrejt femrės do e pėlqente qė vetė femra tė ishte mė lart se ai?

    Nuk besoj se PO.

    E pra, kėtu lind problemi tjetėr qė ngrita mė lart i cili ėshtė privimi qė i bėhet femrės shqiptare.

    Kam vėnė re disa herė nė kėt forum qė anėtarė meshkuj tregojnė arrogancė dhe dobėsi tė theksuar kur debatojnė me femra tė mprehta nė mendime dhe opinione , me karakter tė fortė dhe tė palėkundur.
    Kėtu qėndron edhe problemi themeltar.
    Pėrse ne si meshkuj shqiptar duhet tė intimidohemi nga intelekti i njė femre nė vėnd qė ta pėrshėndesim dhe ta pėrgėzojmė atė femėr pėr atė qė ajo ėshtė?
    Pasi siē thashė mentaliteti i mashkullit shqiptar ėshtė ai i mbizotėruesit dhe kjo ėshtė tepėr e gabuar.
    Njė femėr mbizotėrohet nga intelekti yt dhe jo arroganca dhe pėrbuzja.

    ---------

    Pėrsa i pėrket femrės dhe morali qė ajo pėrdor , ndikon shoqėria nė veprimet dhe mendimet e saj.
    Ne si shoqėri duhemi kritikuar.
    Pėrgjegjėsia e vetė femrės ėshtė faktori kyē nė lidhje me kėt problem.
    Por , kohėt kanė ndyshuar , gjėrat lėvizin me orėt dhe ditėt.
    Ėshtė e natyrshme do thoja rrėmbimi qė i bėhet mendjes sė njė femre kur ajo vėrtitet nga luksi dhe gjėrat qė asaj i duken tė domosdoshme megjithėse domosdoshmėria e tyre bazohet nga lakmia pėr tė qenė mė lart se tė tjerėt.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bėrrnutsi : 11-09-2004 mė 15:03

  17. #17
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    Citim Postuar mė parė nga Odeon_relax
    Me vjen vertet keq kur shoh femren shqiptare me veprime te tilla si pirja e duhanit, alkolit, etj… Ne rruget e Tiranes dal shpesh pasi Tirana ishte endrra ime e hershme, dhe me vjen keq te them qe shoh femra gati te zhveshura ose edhe ato qe vishen skane pike stili apo shije, por shoh nje ekstravagance te shfrenuar qe se kam idene ku do ti coje.
    Duke marre parasysh qe femrat shqiptare sapo kane dale nga thundrat e opresionit, eshte natyrale qe edhe demokracine/emancipimin e marrin nga kembet.
    Duhanin/pijen/ekstravagancen e perdorin thjesht si kompensim apo celebrim te "lirise"
    harrojne qe keto jane thjesht superficiale...ka gjera te tjera si liria e fjales dhe te drejtat e barabarta me burrin qe u kane munguar

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga Odeon_relax
    Dallendyshe lexo kendveshtrimin e nje odeoni mbi femrat me sinqeritetin qe me karakterizon: Njoh mjaft femra qe dine te vishen bukur dhe i pergezoj. Preferenca qe kam une Odeoni eshte per femrat qe ndjekin moden klasike dhe ate sportive.
    Me vjen mire tek shoh disa koleget e mija me kemisha, e xhaketa siper tyre. Me funde siper gjurit por jo aq sa te nxjerrin te mbathurat ne shesh. Me vjen mire tek shoh nje femer te veshe nje pulover sportiv dhe xhinsa te ngushta apo pantallona sportive, Keto jane femrat qe dine ceshte jeta. Me vjen mire tek shoh nje femer te veshur thjeshte dhe me rroba te shtrejta po qe perseri quhet e thjeshte sepse nuk e tepron me lakuriqesine.

    Me respekt Odeoni.
    Odeon
    Ky eshte stil i femrave qe ti preferon, dhe kjo nuk do te thote qe femra e perkryer te jete pikerisht kjo keshtu, sepse perkryeshmeria s'ka perkufizim.
    Dikush preferon e joshet nga femra klasike, dikush nga femra moderne, dikush nga femra sportive, dikush nga nje koktej e te gjitha stileve etj.
    E rėndėsishme ėshtė nga cfarė joshet e kėnaqet femra vetė nė stil e veshje, i cili ėshtė kodi i parė i komunikimit pėr shoqėrinė e sotme.

    Me kėtė qė po them mė sipėr nuk do tė thotė qė femra shqiptare nuk duhet tė bėjė pėrpjekje pėr pėrmisim stili a komunikimi. Larg nga kjo, cdokush duhet tė jete nė cdo moment kėrkues ndaj vetes pėr tė arritur nė njė stad tė kėnaqshėm pse jo tė pėrkryer nė lidhje nivelin e shoqėrisė ku jetojmė.




    Cyclotomic

    Po kur mashkulli ben si zagar, ska se si dhe femra te filloj ta dredhi ndryshe muhabetin. Normale eshte. Njof sa e sa shoke ne Shqiperi qe dashnoret e tyre po bejne shkolle te pakten e ata zbejn shkolle hic, sepse e kan menjen te parja e shpejte a ku di un tjeter. Te pakten pall ariu pall ariu po i shkolle e bejne, nje ambicje e kane.

    Jam 100% dakort me diskutimin tėnd. Tė paktėn ato femra bėjnė njė pėrkjeje pėr tu integruar nė jetė.

    Elna.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 11-09-2004 mė 17:10

  19. #19
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Ju pershendes

    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
    Odeon
    Ky eshte stil i femrave qe ti preferon, dhe kjo nuk do te thote qe femra e perkryer te jete pikerisht kjo keshtu, sepse perkryeshmeria s'ka perkufizim.
    Dikush preferon e joshet nga femra klasike, dikush nga femra moderne, dikush nga femra sportive, dikush nga nje koktej e te gjitha stileve etj.
    E rėndėsishme ėshtė nga cfarė joshet e kėnaqet femra vetė nė stil e veshje, i cili ėshtė kodi i parė i komunikimit pėr shoqėrinė e sotme.

    Me kėtė qė po them mė sipėr nuk do tė thotė qė femra shqiptare nuk duhet tė bėjė pėrpjekje pėr pėrmisim stili a komunikimi. Larg nga kjo, cdokush duhet tė jete nė cdo moment kėrkues ndaj vetes pėr tė arritur nė njė stad tė kėnaqshėm pse jo tė pėrkryer nė lidhje nivelin e shoqėrisė ku jetojmė. Elna.

    Elna:

    Mbi ato qe shprehem normalisht nuk jane pikpamje individi dmth vetem te mijat, por te pergjithesuara dmth nga shume meshkuj. Nejse une po flas mbi parimin kryesor, ku shkojne femrat e sotme me minifunde qe u tregon dhe te brendshmet, ku shkojne femrat tona gati gjysem te gatshme per krevat sepse mjafton ti terheqesh nje lidhez dhe i bien te gjitha poshte. Elna nuk e kam idene se ku jeton por normalisht nese jetoni ne shqiperi vetem te jeni e verber te mos shikoni cka them une. Odeoni nuk dha nje preference arkaike pasi sportiviteti dhe klasikja hyjne tek modernet e dashur. Nderthurja me pelqen edhe mua dhe per kete sju kundershtoj.

  20. #20
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Rebele

    Citim Postuar mė parė nga Rebele
    Duke marre parasysh qe femrat shqiptare sapo kane dale nga thundrat e opresionit, eshte natyrale qe edhe demokracine/emancipimin e marrin nga kembet.
    Duhanin/pijen/ekstravagancen e perdorin thjesht si kompensim apo celebrim te "lirise"
    harrojne qe keto jane thjesht superficiale...ka gjera te tjera si liria e fjales dhe te drejtat e barabarta me burrin qe u kane munguar
    Rebele ju pershendes:

    Pikerisht ju me kuptuat thelbin e idese sime, komplimenta jo per arsyen qe me mbroni idete por qe vertete kuptuat thelbin e ceshtjes femer ne realitetin shqiptar.

    Emancipimi them se ka arritur dhe mjaft bile, te pakten ne marrdheniet bashkeshortore sepse ato jane thelbesoret besoj. Ne dashuri apo ambjente pune jane ne nje tjeter kendveshtrim per te cilin smarr guximin te flas pasi ka shume per tu bere.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
    Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  5. Ortodoksia dhe Shqipėria
    Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •