Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 66
 1. #1
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Instalimi i Windows XP

  Windows XP Professional

  Komponentet e Rekomanduara pėr Windows XP Professional

  Procesori 233 MHz minimumi
  Rekomandohet 300 MHz
  Memorja 64MB minimumi
  Rekomandohet 128MB
  Hard Disk 1.5GB hapėsirė e zbrazėt
  Video Super VGA (800x600) ose mė e lartė


  1. Ndizeni kompjuterin tuaj dhe futeni CD e Windows XP Professional nė CDROM.
  Ju duhet tė verifikoni se kompjuteri juaj ėshtė i konfiguruar tė filloj (ang. boot ) nga CD-ROM .
  Pėr tė verifikuar kėtė, gjatė ndezjės sė kompjuterit tuaj shtypni tastin “Delete”!
  Pasi tė hapet dritarja e Biosit, klikoni mbi “Advanced Setup”, tė 1ST Boot Device; vendosni CDROM, pastaj shtypni tastin ESC, shkoni “EXIT” dhe shtypni tastin ENTER, ju shfaqet njė paralajmėrim ku shkruan “Save Current Settings and Exit (Y/N)?”, shtypni “Y” (mė kuptimin Yes, pra pėr t’i ruajtur ndryshimet) dhe nė fund shtypni tastin ENTER nė tastierė.

  2. Figura 1.1 paraqet kopjimin e skedarėve fillestar tė procesit instalues. Gjatė kėtij procesi programi instalues shkarkon, versionin minimal tė Windows XP pėr tė pėrkrahur procesin instalues, si dhe shkarkon disa drivera.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 2. #2
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  3. Pas pėrfundimit tė kėtij procesi, ju keni mundėsinė tė specifikoni njė particion instalues, ose nėse nė kompjuter nuk keni asnjė partcion, ju duhet tė krijoni particion tė ri.
  Nėse kompjuteri ka particione ekzistuese, atėherė ju mund t’i fshini ato nėse doni. Ju gjithėashtu mund tė krijoni disa partcione tjera nga kjo mundėsi.
  4. Nė figuren 1.2, ju do tė njoftoheni se nuk ka asnjė particion tė krijuar, ( kjo paraqitet nėse jeni duke instaluar sistemin operativ pėr here tė parė nė kompjuter ). Pėr tė krijuar particion (ndarje tė re), shtypni C.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 3. #3
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  5. Nė figuren vijuese paraqitet pamja e krijimit tė particionit tė ri. Paraqet madhėsinė minimale dhe maksimale tė lejuar pėr particionin e ri, dhe kėrkon nga ju qė tė shtypni madhėsinė e particionit qė doni ta krijoni.
  Pasi tė keni shtypur madhėsinė e particionit tė ri, shtypni tastin, Enter pėr tė vazhduar.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 4. #4
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  6. Nė veprimin e ardhshėm ju duhet tė zgjedhni si tė formatizoni particionin e ri. Keni disa mundėsi: NTFS (Quick), FAT (Quick), NTFS, dhe FAT (shiqoni figuren 1.4). Duke pėrdorur shigjetat nė tastierė zgjedhni njerėn prej kėtyre mundėsive dhe shtypni tastin Enter pėr tė vazhduar.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 5. #5
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  7. Programi instalues do tė filloj mė procesin e formatizimit tė particionit tė ri tė krijuar mė parė, (fig. 1.5).
  Ky proces merr disa minuta (1-10 minuta) , kjo varet nga madhėsia e particionit dhe nga sistemi i skedarit qė ju keni zgjedhur.

  8. Ashtu siq shihet edhe nė figuren 1.6, hapi tjetėr qė vjen pas pėrfundimit tė procesit tė formatizimit ėshtė procesi i kopjimit tė skedarėve nga CD-ja e Windows XP nė particionin e ri.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 6. #6
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  8. Ashtu siq shihet edhe nė figuren 1.6, hapi tjetėr qė vjen pas pėrfundimit tė procesit tė formatizimit ėshtė procesi i kopjimit tė skedarėve nga CD-ja e Windows XP nė particionin e ri.

  9.Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, kompjuteri do tė ristartohet dhe procesi i instalimit do tė kaloj nė fazėn e quajtur GUI, (fig. 1.7). Ju mund tė shihni edhe sa kohė ka mbetur deri nė pėrfundimin e instalimit tė Windows Xp.

  10. Nė veprimin e ardhshėm qė shifet nė figurėn 1.8, do tė kerkohet nga ju qė tė verifikoni Opcionet e Regjionit dhe tė Gjuhės. Pra nė kėtė hap mund tė zgjedhni Regjionin dhe gjuhen, mė pastaj shtypni Next pėr tė vazhduar.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 7. #7
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  11. Mė pas ju duhet tė shtypni emrin tuaj dhe organizatėn ( figura 1.9 ) ; pasi t’i keni shtypur kėto tė dhėna klikoni Next.

  12. Tani ju duhet tė shtypni Windows XP Product Key ( Figura 1.10).
  Pasi tė keni shtypur kėtė kod prej 25 karaktereve qė ndodhet nė CD-nė e Windows XP, shtypni Next.

  13. Shtypni emrin e kompjuterit, si dhe nėse dėshironi tė vendosni fjalėkalim, atėherė i plotėsoni fushat pėr fjalėkalim dhe atė pėr konfirmim (Fig. 1.11). Pastaj klikoni Next.


  14. Hapi i ardhshėm ėshtė vendosja e datės dhe kohės (fig. 1.12).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga besart : 23-09-2004 mė 06:36
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 8. #8
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  15. Veprimi tjetėr qė pason ėshtė ai qė shihet nė figuren 1.13, ku ju duhet tė caktoni network settings.
  Ku keni dy mundėsi: Typical dhe Custom.


  16. Pasi tė keni caktuar Network Settings ju duhet tė zgjedhni opcionin workgroup ose domain name pėr sistemin e ri. (figura 1.14)


  17. Nė fihuren 1.15, Windows XP instaluesi fillon mė kopjimin e skedarėve qė pėrkrahin opcionet qė ju zgjodhėt mė herėt ( figurat 1.13 dhe 1.14 ).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 9. #9
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  18. Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, programi instalues vazhdon mė instalimin e komponenteve tjera tė Windows-it.

  19. Dhe nė fund programi instalues do tė largoj nga disku skedarėt e pėrkohshėm qė ishin pėrdorur gjatė instalimit ( Figura 1.16 ).


  20. Pas largimit tė skedarėve tė pėrkohshėm, instalimi do tė kompletohet.
  Windows XP do tė ristartoj kompjuterin, dhe gjithėqka ka pėrfunduar.

  Tani keni tė instaluar Windows XP nė kompjuterin tuaj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e djana
  Anėtarėsuar
  16-05-2002
  Vendndodhja
  tirana
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit. Me treguat nje rruge qe une vertet nuk e dija. Gjithe te mirat.
  :^Bredhi

 11. #11
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  38
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime nė 10 postime
  Besart ke bere nje pune shume te admirueshme doja te shtoja vetem dicka ..!
  mundesite per te kaluar ne BIOS jane disa varet nga tipi i kompjuterit qe perdorni psh DELL e ka me butonin DELETE , GATEWAY e ka me butonin F5 e keshtu me radhe ajo cka do ju sygjeroja te shikoni me vemendje ekrnin gjate startimit duke majtur gishtin tek butoni PAUSE duke e shtypur ate per te bere systemin PAUSE edhe duke shtyper SPACE per ta vazhdur startimin dhe menjehere sa te shifni se cili buton aktivizon BIOS atehere shtypeni butonin e kerkuar. Nje menyre tjeter shume LapTop ose DeskTop kane opsjonin e butonit ESC qe ju jep te mundur ju te zgjidhni se cila paisje do BOOT(startoje) e para
  nje dicka tjeter qe userat duhet ta dine eshte se nese format aktivizohet atehere te gjitha te dehenat ePC tuaj do fshihen ne menyre perfundimtare e ju nuk do jeni ne gjendje ti perdorni perseri ... nese ju keni disa programe te tjera me mbarimin e instalimit te XP atehere ju duhet te riinstaloni ato perseri
  per cdo gje te pa qarte mjafton te pyesni perseri ne forum
  Edhe njehere besarti urime e pergezime per punen .!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 26-09-2004 mė 02:57
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 12. #12
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po Ardi ėshtė e vertetė ajo qe thua ti se ekzistojnė disa mundėsi pėr tė kaluar nė BIOS, por unė kam cekur vetėm njerėn prej tyre.

  Flm pėr ndihmėn dhe kėshillėn tuaj.
  E ju kisha preferuar atyre qe para se tė instalojnė Windows XP, tė gjitha dokumentat bartni nė diskun tjetėr, psh nese keni dy disqe C & D, atėhere ne diskun D bartni shėnimet qe i keni te ruajtura, kurse pastaj instaloni Win XP nė C, pra ashtu siq tha edhe Ardi nese shkoni formatizim tė gjitha shenimet ne atė particion, madje edhe programet do te fshihen.
  Keshtu qe keni kujdes!

  Pėr ēdo problem shkruani nė forum!
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-03-2006
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Edhe njė ndihmesė praktike si duhet instaluar Windows XP


 14. #14
  i/e larguar Maska e tolky
  Anėtarėsuar
  17-04-2007
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Si te formatizoj PC ?

  Ju lutem a mund te me tregoni se si mund te formatizoj Pc pasi nuk marvesh shume nga informatika.

  Ju Lutem

 15. #15
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Ketu e keni nje shebull se si formatizohet Kompjuteri "Pc-ja".

  Fusha nr.1
  Fillojm me instalimin e Win xp

  Se pari duhet qe ta futni ( shtini ) , CD ne pc e juaj .. dhe pstaj e ndezni ( dhezni ) , kompjuterin ( pc ) , e juaj dhe ju del si ne foton e m? poshme:  Kur te shefat ne monitorni ( ekranin ) , e kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet qe te klikon ENTER
  Sui generis

 16. #16
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime

  Hey njeri te lutem prit disa miniuta se besoj se do e gjejsh pergjigjen e sakt !!!!

  Fusha nr.2  Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoftit.
  Sui generis

 17. #17
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Fusha nr.3  Ne fushen Fusha nr.3 e ke te percatur ti rrug te cilat duhet te zgjidhesh .

  A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.

  Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

  Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
  klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
  masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
  ti prap klikon ne Enter
  dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\  Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto

  Si ta besh ate kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

  Ne foto nuk ka partiticione.

  Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


  Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
  madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

  Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko..  Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

  Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

  Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dale.


  Kur del si ne foto ateher kompjuteri e formaton hardiskun tond.
  Sui generis

 18. #18
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime


  Tash kopjohen filet kryesore qe duhen per me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

  Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

  Cfar kartele te zerit e ke pastaj
  Cfar kartele t'grafikes e ke
  cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

  krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

  Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.
  Sui generis

 19. #19
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  MOS HARRO!

  Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan.
  Tash mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet.
  Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.  Keto jan te njejta ato qe i thash dhe me lart.
  • Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

   Cfar kartele te zerit e ke pastaj
   Cfar kartele t'grafikes e ke
   cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

   krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

   Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

   MOS HARRO!

   Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan.
  Edhe pse nuk jan gjithe driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tende.
  Sui generis

 20. #20
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime


  Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

  Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

  Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.
  Sui generis

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Windows Vista nė shqip
  Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-11-2006, 13:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •