Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 95
 1. #41
  Anėtar Maska e GRESI30
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje..
  Ekonomist nuk jam , por me pelqeu kjo teme sidomos per kushtet kur ndodhet shqiperia.

  E para shume veta po vuajne nga nje arsimim i dobet nga pasja e pisllikut neper rruge, strehimi, varferia edhe nga shume probleme sociale te tjera. Nderkohe qe egziston ajo pjese e shoqerise, qe po "fergohet me dhjamin e vet", egziston edhe ajo pjese e shoqerise qe po " nxjerr dhjame edhe nga pjeshti". Keshtu kemi nje ndarje edhe nje hendek , tmerresisht te dukshem edhe shume te frikshem, gje qe nuk e shikon ne asnje vend tjeter europian, qofte edhe ne amerike. Pra polarizimi i shoqerise. Ju do te thoni ku egziston lidhja midis , TAKSAVE edhe kesaj qe une permenda pak me lart. OK :
  1- 1990, ekonomia filloi te hapej pak nga pak , edhe ne ate kohe , kush kishte disa para te vene manjane , qofte te pastra e qofte te pista( kush me flori e kush ish drejtor) filluan pa nga pak bisnesin. A kishte legjislacion ne ate kohe per te rregulluar nje tregti te ndershme edhe te taksuar? JO , pra kush mundi te fuse dicka ne gjep e futi.
  2- 1992 Filloi te ndihet shteti pak , filloi tregtia, edhe cdo gje filloi te bazohej ne madhra te ardhur nga FQINJET, edhe NDIHMA nga Perendimi. A u taksuan ashtu sikurse duhej te taksoheshin ???? JO. Madje shume perfituan perseri edhe nje pjese e madhe e ketyre ndihmave u SHITEN e parate kaluan ne XHEPAT private te pa-taksuar nga shteti.
  3- U perdor ajo politike qe dikush permendi pak me lart TREGU I LIRE( ju dha liri cdo individi edhe taksat ishin simbolike). Cfare solli kjo ? Solli fillimin e polarizimit te shoqerise edhe rritjen e cmimeve artificialisht pa as me te voglin shkak( fale kjo mos pasjes se nje rregullatori te tregut).
  4- Dalja nga nje sistem ku IMPERALIZMI ishte i EGER KAPITALIZMI GJAKPIRES, PESHKU I MADH HA TE VOGLIN , ato qe paten mundesine e bisnesit , pjesa me e madhe per te mos thene te gjithe ishin ajo pjese qe ishte ledhatuar nga ai sistem , i kaluar edhe per kapitalizmin kishin idene e nje KAPITALIZMI te EGER. Duke mos qene i taksuar edhe i kontrolluar kjo doli teresisht jashte kontrollit.
  5- Sistemi bankar, doli teresisht jashte loje. Kjo solli qe shume te mos kishin besim tek ai sistem bankar, edhe te ardhurat e bisneseve kalonin te PATAKSUAR , ne bankat e huaja , jashte shqiperise. (Me sa di une ne Angli cdo shtetas anglez qe depoziton para ne nje banke jashte anglise keto para nuk taksohen nga asnje shtet as Anglia e as shteti ku banka egziston edhe me duket se eshte rregull nderkombetar). Atehere ne shqiperi ndodhi qe valuta edhe vlerat monetare po dilnin jashte shqiperise, nderkohe qe bisneset vazhdonin te lulezonin te pa taksuar aq sa duhej , edhe populli , po fillonte te zhytej akoma me teper ne varferi.
  Pra kaq di une per politiken e ndjekur nga PD deri n momentin qe une kam qene ne shqiperi , edhe gjate kohes kur u ktheva n shqiperi.
  Pastaj me pas dolen , PIONIERET e KAPITALIZMIT SHQIPTAR, qe ne fakt ishin PASTRIM i mirefillte parash. Por edhe ky bisnes ishte i pa-taksuar aq sa duhej sepse u ndoq politika e lenies se tregut te lire ne menyre qe bisnesi vendas te lulezoje.
  Pra GABIMI filloi qe ne fillim kur nuk egzistonte nje KONTROLL mbi tregun , edhe per me teper sistemi FISKAL ishte teresisht jashte loje.
  Mos harrojme qe ROLIN ME NEGATIV ne shqiperi e luajten edhe po e luajne EMIGRANTET. Mos harroni qe vdo vit , ne shqiperi futen sasi te medhaja PARA E THATE, e PA-TAKSUAR , gje qe rrit inflacionin, ndikon negativisht ne ekonomi, rrit varferine e asaj pjese te popullsise qe jeton me pension etj, edhe cka eshte me e rendesishme, zgjat jeten HAJDUTEVE qe JANE NE PUSHTET.
  PRA .. TAKSAT... NJe i VETE-PUNESUAR NE ANGLI PAGUAN MINIMUMI , 22% te fitimit vjetor te tij, nese fitimi vjetor i tij eshte nen £39.000( afersisht 6.4milion leke te reja), dhe nese ky fitim kalon £39.000 perqindja e taksuar rritet me teper, edhe nese ky fitim kalon £50.000 ne vit ( 100.000 milion ne vit ) perqindja e taksuar eshte me teper se 40%. Afersisht e njejta gje ndodh ne FRANCE.
  Taksat mbi ALKOLIN/DUHANIN qofte ky vendas apo i importuar, zene vendin e dyte pas NORVEGJISE.
  TAKSAT mbi industrine tregtine , edhe mbi popullsine, priten te rriten akoma me tej si pasoje e probleme qe egzistojne ne sherbimet publike, edhe ju siguroj qe jane tmerresisht te larta
  Etj....
  Pra cfare i duhet SHQIPERISE - gjithnje per mendimin tim...
  1- Taksa te variushme mbi fitimin(rrogen, depozitave)
  2- RRITJEN e taksave , mbi bisnesin sidomos industrine e prodhime INERTE( firmave te ndertimeve, etj..)
  3- RRITJEN e taksave per KARBURANTIN( Duke mbajtur po te njejtin cmim te karburantit)
  4-Taksa mbi prodhimet ushqimore, edhe blektoriale te importuara.. duke mos lejuar rritje te cmimeve.
  5-Taksim i madhrave TRANZIT.
  6- KONTROLL financiar mbi DEPOZITAT e CDO QYTETARI SHQIPTAR, kudo qe ai mund ti kete edhe TAKSIM mbi to.
  7-TAKSIM mbi pasurite e patundshme( pallatet , vilat, shtepite), kjo bazuar mbi poziten ku ndodhen keto , edhe siperfaqen e zene, si edhe banoret qe banojne ne te.

  Nese do te duam qe familjet tona atje te jetojne pak me mire, ose pasardhsit te jetojne me ndryshe , duhet qe nje brez te vuaje pak , perndryshe do te perfundojme si PORTUGALIA, e shume vende te tjera , qe BIPOLARIZOHEN edhe vazhdojne te vend numerojne...

  C ka eshte me e rendesishme eshte LARGIMI I ASAJ QEVERIE HAJDUTE, KRIMINELSH ORDINERE, EDHE TRAFIKANTESH , edhe konfiskimi i PASURIVE TE TYRE( Sidomos , i zotit FATOS, qe nuk ka te deklaruar asnje bisnes , nderkohe qe blen nje vite, disa mijra dollarshe)..
  Nderimet e mia ,
  MOS DEGJONI KISHA E XHAMIJA FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

 2. #42
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Mariglen,

  po citoj sa me poshte nga shkrimi yt

  une e vlersoj ate cka thua ti dhe kjo tregon ose me mire verteton ate cka ka thene Ramiz Alia ne 90 "daleni more djema se si dini te tera".
  Ate cka thua ti per kinen ne menyren me te persosur e kan bere dhe nje pjese e mire e lindorve si Cekia Polonia Sllovakia Hungaria dhe deri diku dhe Jugosllavia.


  Nese do te kishin qene te zote udheheqesit e regjimit komunist ne shqiperi liberalizimin e ekonomise duhet ta kishin aplikuar me faza qe me pare se viti 1990. Cdo perpjekje e atij viti per t'i zgjatur jeten nje regjimi ishte e kote. Regjimet komuniste u rrezuan edhe ne ato vende lindore qe e kishin hapur ekonomine e tyre ne rrjedhen e viteve. Pra shpetim politik per ta nuk kishte.
  Legjislacioni ne vitin 1990 as nuk jepte asnje mundesi per aplikim te suksesshem te terapise se shokut megjithate ajo u propozua dhe u aplikua. Personi kryesor ne aplikimin e kesaj teorie u tregua trim i madh, mendoi vetem per te miren e Shqiperise dhe e braktisi partise se vet e ne '97 u be keshilltar i kryeministrit socialist. Eshte me te vertete tragjikomike.

  Historia nuk kthehet mbrapa megjithate ca gjera duhen mbajtur parasysh sepse te bejne gjithmone te rrish ne vend numero.

  NJe rast ku shembulli i Shqiperise duhet te sherbeje si nje antishembull eshte ai i Kosoves.

  Ketu kaloj tek ASD


  Dita, megjithate terapia shok nuk do thote nderprerja e menjehershme (brenda nate) e subvencioneve shteterore dhe shpenzimeve (deficiteve) shteterore.

  Pa krijimin e nje legjislature liberale, ku e drejta e nje investuesi do mbrohet por ku edhe e drejta e shtetit do mbrohet, nuk funkcionon terapia shok.

  Eshte pikerisht kjo qe nuk funksionoi ne Shqiperi ASD. Mungesa e legjislacionit qe do te ndihmonte qe shteti te terhiqej, te mos nderhynte ne ekonomi, por njekohesisht te mos merrte as pergjegjesite per levizjen e tregjeve, beri qe ndodhi ajo qe ndodhi. Edhe sot e kesaj dite ka mangesi ne legjislacion.

  Rreziku qe vjen nga veprimtarite e paligjshme eshte i madh e kur mungon dhe legjislacioni atehere ato fitojne te drejten as mos te arrijne te gjykohen ndonjehere. Ndaj ne Kosove eshte e rendesishme qe legjislacioni te plotesohet me pikat e nevojshme qe do te ndihmojne ekonomine te levize lirshem. I ke lexuar ato te dhenat qe kam futur tek tema per Gjendjen ekonomike ne Kosove? (Jane te dhena te Unmikut)


  Por nuk eshte kjo teme e pershtatshme per te trajtuar terapine e shokut, ndaj nese deshironi te vazhdoje diskutimi ne lidhje me kete gje Mariglen dhe ASD mund te hapim e te diskutojme ne nje teme tjeter.

  Pershendetje!
  Dita

 3. #43
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dita lol une e kuptoj shume mire se frika e shtypjes se studentve i trembi shume lideret e demonstrratave. Eshte e vertet gjthashtu qe ne kishim aq sistem te mbyllur, sa qe shume pak njerez per te mos thene asnje, dinin se cbenin. Po te kujtoj (nuk e di nese e dini)qe keshilltaret e Berishes ishin ambasadoret e huaj dhe sidomos ai Amerikan. Une nuk po e kundershtoj mendimin tend vetem se e perforcoj ate. Sa per hapjen e ekonomise se vendeve lindore une jetoj dhe nuk kishin ndonje hapje te madhe pasi si linin ruset, pervec jugosllaveve. Pra mendoj me mire ta leme te shkuaren dhe te merrremi me te ardhmen.

  Dikush ketu ka then qe taksa me perqindje te njejete eshte perparimtare ndersa dikush e kundershton. Une e kam thene edhe me pare qe askush nga ne nuk mund ta dije me 100% se si ndikon nje reforme taksash ne ekonomine e nje vendi.
  Por ama une them se taksa e % te barabart i duhet Shqiperise sepse eshte me me pak evazion fiskal. Ju shume mire e dini qe ne Shqiperi eshte akumuluar mendimi (ne shumivcen e popullit) per mospagimin e taksave. Pra ajo qe duhwet te bejme ne eshte ti bejme taksat sa me te pranueshme dhe nje obligim per shtetasit tane. Kur te kemi arritur ne ate pike qe taksat te mblidhen ne nje % te kenaqshme atehere mund te behen reforma. Ajo cka duhet te them eshte se shqiptaret akoma skan paguar taksa ne historine e tyre dhe luftrat qe kemi bere me pushtuesit kane ardhe si mosdeshire e mospagimit te taksave. Lol duhet me mesu abc.. ne fillim e pastaj me fole.Per mua taksa me perqindje te njejte eshte nje abetare pasi eshte e lehte per tu perdor.

  Gresi ti po flet per taksa qe paguajne taksapaguesit e vendeve perendimore, por une jam i sigurt se edhe vete e di qe ne Shqiperi keto taksa skane per tu vjelur asnjehere. Apo jo?

  Miqesisht Geni!
  PAUCA SED MATURA

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-12-2002
  Vendndodhja
  Tiranė (verės)
  Mosha
  35
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Atehere, ta filloj duke iu pergjigjur Ushtarit te mire. Mendoj se i shehgjerat nga nje pikepamje shume e zymte dhe se keqkupton perse une kundershtoj "flat tax".

  Se pari, une propozoj nje takse elastike, dhe mungesa e elegances eshte e vetmja arsye perse une kundershtoj te njejten takse per te gjithe. si alternative per kete nuk eshte e thene te kete takse me te larte per fitimet me te medha dhe me te vogel per me te voglat. Diferencimi ne tatim mund te behet sipas shume aspekteve te tjera. Jami mendimit se taksa duhet te jete nje mjet ne dore te shtetit per ta lejuar ate te shprehi strategjite e tij sa me mire dhe sakte. Per shembull, taksa mund te ishte me e ulet per bizneset e reja duke i ndihmuar dhe duke permiresuar keshtu konkurencen. Nuk mund te mohoet se akumulimi i kapitalit eshte pengese per konkurencen. Flas ketu per ato te drejte e te padrejte. Le te tatohen njelloj kompanite e vogla e ato te medha kur kompania nuk eshte e suksesshme ose zgjedh te jete e vogel. Me tej, jo te gjitha aktivitetet kane te njejtat kosto ose perfitime sociale. Flat tax nuk te lejon te marresh masa kunder ketyre rasteve (externalities). Nqs vendos se dikush duhet tatuar me teper je i detyruar t'ua shperndash peshen te gjitheve sepse keshtu te detyron rregulli i saj' pra te gjithe te njejten takse. Pra nuk kam asgje kunder aktiviteteve qe fitojne shume dhe nuk mendoj se ato duhet te paguajne me shume takse por kjo s'do te thote se duhet te paguajne te gjithe te njejten takse pa bere asnje diferencim. Kjo do te ishte edhe kunder idese se Mariglenit per nje shtet elastik. Duke kundershtuar falt tax une thjesht dua t'i mundesi makroekonomisteve per te vepruar ne korrigjime te vogla aty ku duhen.

  Ti kthehem ēeshtjes se Mariglenit. Do t'i citoj fjalet e veta ne fillim te ketij diskutimi te cilat me pelqyen

  Postuar mė parė nga mariglennora
  per sa i peket lehtesisie se taksave edhe une jam dakort,pasi ekonomia shqiptare duhet te marri fryme lirisht.por edhe ketu ka dicka qe duhet konsideruar.shqiperia eshte nje vend ku diferenca ekonomike eshte e ndjeshme dhe si e tille mund te kalohet lehte ne monopolizem,prandaj tani shqiperise i nevojitet nje qeveri elastike.
  Pra mendon se "flat tax" do te ishte menyra me e mire per ta bere kete? Ēfare mundesie veprimi e elasticiteti i le shtetit ajo? Eshte sepse mendoj njelloj me ty ne kete drejtim qe kundershtoj ashpersine e "flat tax". Ne kete sistem shteti i ka duart e mbyllura. Kur t'i duhet te rrise tatimet per ndonje arsye, le ta quajme lokale ose dytesore, e vetmja menyre per ta bere kete do te ishte duke ngrituar taksen qe paguajne te gjithe. Sa e drejte apo efikase eshte kjo? Flat tax nuk ben as diferencim midis aktiviteteve qe permendi Ushtari i mire ne pergjigjen e tij per mua .

  Kam bindjen se nder te tjera nje takse duhet te perfaqesoje koston sociale te nje aktiviteti. Aktivitete te ndryshme mund te kene kosto shume te ndryshme socialedhe prandaj nuk eshte e drejte qe te trajtohen njelloj.


  Me respekt
  ILIRI

 5. #45
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ilir!
  Une dua te te them qe me ato cka shkruajta jam shume dakord dhe nuk i ndryshoj . Vetem se ato mendime une i kam dhene per nje moment ideal dhe une mendoj qe ky moment nuk ka ardhe ende. Pra qe te vije ky moment duhet ti ndrgjegjsojme taksapaguesit se taksat jane te nevojshme. Kete mund ta beje vetem levrimi i taksimit te barabart. Kjo sepse e lehteson menyren e mbledhjeve te taksave.Kam menduar se keto politika fiskale ne fillim taksimi me % te njejte dhe pastaj taksimi i tipit me larte mund ta cojne perpara ekonomine e Shqiperise. Se keto mund te jene strategjite me te mira per ta bere nje ekonomi te mire


  Pra dhe njehere ti qartesoj gjerat.
  Te fillojme duke aktivizuar taksimin e barabate per nje periudhe kohe deri sa evazioni fiskal te bier ne nje minimum.
  Me pas me kalimin e kohes Politikat fiskale te ndryshojne duke ju ulur perqindjen produkteve dhe sherbimeve te perditshme e duke jua ngritur prodhimeve dhe sherbimeve te luksit.

  Nje gje duhet te jete e qarte: Nqs une flas per taksim te barabarte kjo sdo te thote qe kjo takse te jete e larte.
  Por megjithe ckam thene, une jam pesimist dhe mendoj se kjo taksa me perqindje te njejte nuk ka per tu realizuar asnjehere ne shqiperi pasi per te vene ne jete kete taks duhet te kemi nje qeveri te forte dhe me mbeshtetje te madhe ne politike dhe popull.

  miqesishte Geni!
  PAUCA SED MATURA

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-12-2002
  Vendndodhja
  Tiranė (verės)
  Mosha
  35
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pergjigje per Genin,
  Gjithe argumenti jot eshte se "flat tax" do te eleminonte evazionin si edhe se kjo eshte e pamundur me nje sistem me flexibel dhe pak me te komplikuar.

  Siē kam thene me pare, arsyeja e evazionit te larte ne Shqiperi eshte se taksat jane ēmendurisht te larta dhe te paperballueshme. Shume biznesmene i shmangen atyre dhe e marrin parasysh rrezikun sepse alternativa tjeter ka kosto te larte. Pra 'opportunity cost' e rrezikut te kapjes dhe ndeshkimit ligjor ulet nga tarifat e larta. Kjo nuk ka te beje fare me sistemin sesi merret kjo takse. Mund te jete si "flat tax" si ndonje sistem tjeter. Evazioni ulet me taksa te uleta, gje kjo qe mund te arrihet edhe me nje sistem tjeter.
  Kompanite ose individet qe bejne evazion nuk e bejne kete duke u fshehur pas ndonje klauzole apo boshlleku ne sistemin fiskal (i cili eshte shume i komplikuar e i pakontrollueshem etj etj) por thjesht duke fshehur aktivitetin ose duke treguar zyrtarisht fitime shume te vogla. Edhe ketu nuk ka te beje sistemi, te njejtet persona do te kishin mundesi ta benin ne te dy modelet.
  Eshte e vertete se avokatet e "flat tax" thone se kjo metode rrit bazen fiskale prandaj qe sjell te njejtat te ardhura shteterore me perqindje me te ulet. Po te shikohet pak me me kujdes se si "flat tax" e ben kete del qarte se nuk eshte aq e deshirueshme nga pikepamja shoqerore. Kjo arrihet duke mos njohur avantazhe per bamiresite ose te mirat publike qe disa biznese prodhojne. Ne nje sistem ku aplikkohet kjo takse pra do te kishim nje prodhim te ulet te ketyre. Kjo u intereson me teper bizneseve te medha sepse te tjeret do te ndanin peshen me ta pa bere diferencime. Siē e kam thene me pare, kjo do te ishte larg drejtesise qe ato qe propozojne "flat tax" duan te arrijne.

  Arsye tjeter per te cilen nuk jam dakord me nje sistem te tille eshte se "flat tax" taton (de facto) ata qe punojne 2 here. Eshte e ditur se korporatat ua kalojne punonjesve peshen e takses. Keshtu pra qe punetoret pas pak kohesh do te paguanin taksen mbi rrogen e tyre plus pjesen qe u perket te takses se korporates.
  Kjo eshte vetem nje nga efektet qe kjo takse do te kishte mbi klasen e mesme, pra ate qe kryesisht punon. "Tax incidence" merret me studimin e efekteve qe ka taksa mbi taksapaguesit. Shume shpesh rezultati del shume ndryshe nga ai i parashikuar fillimisht, prandaj duhen peshuar gjerat para se te mbrohet nje ide e re me force ose te aplikohet. Nje rast i ngjashem eshte edhe ai i takses mbi mallrat e luksit, por nuk do rri te zgjatem tani dhe sepse nuk eshte tema e diskutimit.


  Me respekt
  ILIRI

 7. #47
  Gjithmon Tirons Maska e Tironci
  Anėtarėsuar
  29-03-2003
  Vendndodhja
  ke Sofra Tironce...tu bo qejf :-)
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ...mendimi im eshte qe taksat duhen paguar %...ai qe fiton me shume, paguan edhe me shume taksa, di qe edhe ne Shqiperi ashtu eshte( nuk jam shume i sigurt) por per nje gje jam i sigurt, se ata qe duhet te paguajne taksat me shume...NUK i paguajne sepse paguajne "policet e finanzes". Ne rradhe te pare duhet ndryshuar kjo gje...
  pastaj nuk jam absolutisht dakort ne nje taksim fiks...dmth per te gjithe njelloj, nuk me duket e drejte.

  Pershendetje te gjithve

 8. #48
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O ESTELLA ME PARE DUA TE SHPREH PERGEZIMET EMIA QE KE HAPE NJE TEME TE TILLE,SE JO SHUME DJEM APO VAJZA HAPIN TEMA ECONOMIE NE FORUM ME SA KAM PARE.ATEHERE SI PER CDO SHTET TAKSAT JANE SHUME TE DOBISHME ,POR QE TE FLASESH PER TO UNE THEM SE DUHET STUDIUAR MIRE MACRO DHE MICRO ECONOMIA,TE KESHILLOJ TE SHOHESH NJE HERE TEMEN MBI TAKSAT,PA TO DO TE ISHTE NJE KATASTROFE E MADHE,KU DO TE KISHTE NJE KORRUPSION AQ TE MADH SA NUK E MERR DOT ME MEND,POR QELLIMI I TAKSAVE NUK ESHTE KY,NE THELB TAKSAT JANE PER TE KONTROLLUAR NIVELIN E JETESES SE FAMILJEVE DHE PER TI ARDHUR NE NDIHME ECONOMISE,SE ME ATO TAKSA QE SHTETI MERR ,I JEP NE SHPENZIMET PUBLIKE SIC JANE PERMIRESIMI I ELELKTRICITETTIT,UJIT TE PIJSHEM RRRUGEVE DHE SHUME E SHUME SHEMBUJ TE TJERE QE TANI NUK ME VIJNE NDERMRND E TI THEM PRA TAKSAT GJITHMONE JANE SHUME TE RENDESISHME POR DUA QE TE THEKSOJ DICKA SI PERFUNDIM :SE TAKSAT QE MEERRREN NE SHQIPERI NUK SHPENZOHEN AS DHE 10% NE SHPENZIMET PUBLIKE PRANDAJ LIND NAJ IDE SHUME E KUNDERT ME TO.NUK E DI SA KAM FOLUR NE LIDHJE ME TEMEN TENDE POR SHPRESOJ QE KETO PAK FLALE TE JENE TE DOBISHME PER DIKE
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  E para flm per komplimentin e bere.

  E dyta heres tjeter shkruaj me shkronja te vogla se eshte mungese respekti karshi lexueseve dhe e ben me te veshtire leximin e komentit tend.

  E treta, i kam studiuar edhe Macro edhe Micro biles edhe jam diplomuar ne fushen e biznesit.

  E katerta qe i perket edhe temes nje perqindje fare e vogel i kethet takse-pagueseve me ane te sherbimeve publike. Statistikat e tregojne kete fare qarte.

 10. #50
  Gjithmon Tirons Maska e Tironci
  Anėtarėsuar
  29-03-2003
  Vendndodhja
  ke Sofra Tironce...tu bo qejf :-)
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ...mund te shtosh edhe te pesten...
  qe me anen e Taksave paguhen dhe pensionet...

 11. #51
  alvi
  i/e ftuar
  E pse ai qe fiton me shume duhet te paguaje me shume?
  Ku qendron llogjika ketu?
  Dikush, kur une e ti rrinim ne kafene e neper bordura, i nxirrte syte vetes, dhe mesonte violinen (p.sh) apo programimin.
  Kur ne e tallnim se ai nuk dilte, ai mesonte, kur ne bridhnim me femra, ai ishte ne shtepi i zverdhur nga studimet, dhe nje dite, ai person, shpiku nje program, ao u be nje virtuozo, dhe tashi ben i hale me pare.
  Un e ti, qe u tallem gjithe diten gjate shkolles se mesme e universitetit jemi kamariere.
  Tashi me thuaj ti mua, pse qenka e drejte qe ai person te paguaje perqindje me te larte taksash se ti e une?
  Ne fund te fundit, dhe nese paguajme me perqindje te njejte, ai prap paguan me shume se ti e une te marre se bashku.
  Ku qendron drejtesia ketu?

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Perqindja te jete e njejte por si sasi ata do paguajne me shume sepse kur te vije koha per te vjele (pensionet) ata do te marrin me shume pension se kane paguar me shume dhe rrogen e kane pasur me te larte.

 13. #53
  Gjithmon Tirons Maska e Tironci
  Anėtarėsuar
  29-03-2003
  Vendndodhja
  ke Sofra Tironce...tu bo qejf :-)
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk jam dakor qe % te jete e njejte per te gjithe shtresat e popullsise, por ajo te ndahet ne shkalle te ndryshme...psh: te ekzistojne 3-4 te ndryshme...sipas te ardhurave qe kane...

 14. #54
  alvi
  i/e ftuar
  Tironc, a mund ta argumentosh perse?
  Pse ti mendon se sa me shume para te fitosh, aq me te larte te paguash si %, pasi si shume perseri paguan me teper dhe me 5 te njejte?
  1.000L 10% = 100L
  10.000L 10% = 1.000L

  Si thua ti Tironco, ti je i sukseshem, hap biznesin ta, ose mbaron shkollen, ke i pune te mire etj, dhe merr me shume para se komshiu. Per kete ti duhesh penalizuar nga ana fiskale?!
  Pra te penalizojme suksesin?

 15. #55
  Gjithmon Tirons Maska e Tironci
  Anėtarėsuar
  29-03-2003
  Vendndodhja
  ke Sofra Tironce...tu bo qejf :-)
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ...nuk jam absolutisht dakort qe te penalizojme suksesin...
  Nqs behet fjale per taksa mbi nje biznes te vogel privat, taksat duhet te jene shume te vogla ne menyre qe shteti ta ndihmoje qe ky biznes te rritet, jane taksa te tjera dhe te ndryshme nga taksat qe "rendojne" mbi rrogat.

  Ai qe do te paguaje me shume taksa ne fund do te kete edhe nje pension me te larte...Pensioni i nje muratori dhe i nje doktori nuk eshte njesoj...apo jo?
  Dhe llogaritja e taksave nuk behet ne menyre aq te thjeshte...

  pershendetje.

 16. #56
  alvi
  i/e ftuar
  O Tironce, prap se prap, dhe me perqindje te njejte, ai doktorri ka paguar me shume taksa mor mik.
  Pranej po te them, se e di qe nuk eshte aq e thjeshte tani, po te behej flat ta, do ishte aq e thjeshte

 17. #57
  Gjithmon Tirons Maska e Tironci
  Anėtarėsuar
  29-03-2003
  Vendndodhja
  ke Sofra Tironce...tu bo qejf :-)
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  lale ne rradhe te pare jom Tironci...mashkull dhe jo femer
  e dyta eshte e kote te flasesh se secili ka mendimin e vet...une timin e thashe.
  pershendetje

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Takimi I zotit Islami me me drejtuesit e Drejtorise se Pergjithshme te Tatimeve


  Ministri i Financave Kastriot Islami, zhvilloi sot analizen e punes 2-mujore me drejtuesit e Drejtorise se Pergjithshme te Tatimeve per treguesit e ketyre dy muajve dhe masat qe duhet te merren per realizimin e planit ne muajt e ardhshem.
  Ne fjalen e Ministri Islami u shpreh se "jemi shume te ndjeshem per nivelin e realizimit ne global te detyrave ne tatime, duke permbushur keshtu edhe objektivat ambicioze qe kemi te shprehura edhe ne programin e Qeverise"
  Gjate fjales se tij ministri Islami kerkoi qe te eleminohet klima shpeshhere jo pozitive e krijuar ne marredhenie me biznesin. Te rritet niveli i etikes profesionale dhe te menjanohen menyrat arbitrare te komunikimit.
  Ministri ka theksuar gjithashtu ne masat qe duhet te merren per uljen e nivelit te korrupsionit ne administraten tatimore dhe ne luften kunder evazionit fiskal. Administrata tatimore gjate dy muajve te pare te vitit ka realizuar planin e te ardhurave ne masen 100 %. Ministri ka kerkuar qe ky realizim te mos jete vetem ne global por edhe ne zera te vecante dhe ne rrethe te ndryshme niveli i realizimit te planit te jete 100 %. Vazhdimi i procesit te kompjuterizimit, te rritet roli i kontrollit te brendshem dhe i Policise Tatimore e cila duhet te godase te gjitha rastet e abuzimeve qe vihen re. Ne fjalen e tij, Drejtori i Pergjithshem i Tatimeve Kujtim Brovina eshte shprehur per angazhimin maksimal te administrates tatimore ne realizimin e objektivave. Ai ka theksuar gjithashtu se tatimet tashme kane marre nje mision te ri e cila ka rritur pergjegjesine tone per punen qe duhet te bejme.Ne fund Ministri ka kerkuar edhe nje here nga gjithe perfaqesuesit e administrates tatimore respektimin e detyrave prej secilit dhe dhenien e maksimumit per shfrytezimin e te gjitha rezervave per realizimin e planit.

 19. #59
  Mistrec_Berati Maska e BUJAR
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Detroit Mi
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kote nuk thone ka shkolla te mira ne detroit.Vecanrisht ne livonia.
  Like Sand Through the huors Glass so Are the Days of Our Life

 20. #60
  i/e larguar Maska e pekomeri
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  66
  Postime
  451
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Cilido qe ka nje kulture demokratike e kupton qe nje shtet qe te funksionoje domosdo qe do te mbahet me taksa.Per kete shteti pregatit nje politike taksash,ne vartesi te drejtimit qe duhet te marre politika e zhvillimit te vendit.pra mbasi te jene percaktuar politikat e zhvillimit atehere vendosen dhe taksat. Per prodhimin vendas,turizmin familjar,bujqesine,si dhe sektore te tjere qe jane percaktuar ne politikat e zhvillimit,taksat duhet te jene me te ulura(ndofta dhe pa taksa per nje periudhe koha te percaktura me pare).Kjo do te bente qe ne Shqiperi te vinin bisnesmene te huaj per te hapur sektore prodhimi. Per sa i perket taksave individuale keto te jene sipas te ardhurave me perqindje te caktuar per te gjithe njelloj. Per madhrat e importit edhe kjo politike duhet te ndahet ne lende te para dhe prodhim te gatshem,ku lenda e pare duhet ta kete taksen me te ulur(ose pa takse fare),ne menyre qe te mos ndikoje ne cmimin e prodhimit vendas. Politikat e nje shteti ndikojne ne zhvillimin e ekonomise te vendit.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •