Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2003
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Karakteri i forte dhe vlera e "Femres Shqiptare".

  Te gjthe ato qe e kane pare filmin "Pylli i Lirise" e dine se cfare hoqi Vlashi per ta kapur dhe per ta zbutur ate kale...
  Ne ditet e sotme, shume vete qe vijne nga jasht shtetit e vene re se femrat shqiptare ndryshojne nga ato te vendeve ku keto njerez shkojne.
  Dikush qe ka ardhur, pikerisht nga jasht tha dhe shprehjen;
  "Ketu jane bere femrat si kali i Vlashit"

  Femrat shqiptare jane me pak te lirshme, e kane me te veshtire per te krijuar njohje me dike, qofte dhe kur e pelqejne ate, shpesh here jane te ndrydhura ne vendimet qe marrin, etj...
  Nderkohe qe per "Vlashet me mercedez" ato shpesh here jane mjafte te lehta per tu arritur....
  Ju si mendoni; keto jane vlera, tregojne force karakteri per femrat shqiptare apo......?

 2. #2
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Anėtarėsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po femrat shqiptare dihen qe kane nje karakter edhe personalitet me te madh se nje femer e huaj.
  Shpesh femrat shqiptare mendohen mire per nje lidhje edhe i marrin gjerat me serioze se vec nje loje. Por tani kane ndryshuar kohrat edhe avash avash po zbutemi edhe ne se po marrim shembull nga te huajat. Sic e shikoni qe nga demokracia femrat sjane me te njejtat si nga brezi ne kohen e Enver Hoxhes kur nje goc ta linte i dashuri merrte nje karakter te keq ne qytet. Tani spyet me njeri...its a free life and live it as YOU want
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Ndoshta do t'iu beje te qeshni thirrja ime per femrat shqiptare . Po sinqerisht me del nga shpirti . Une kam 6 vjet qe jetoj ne itali edhe askush me shume se ne qe jetojme larg vendit tone e ndjen mungesen e femrave shqiptare . Ketu ku jemi nuk eshte se mungojne femrat , perkunderazi , ato ketu afrohen shume me kollaj se sa femrat tona . Por ama nuk e kane ate embelsi ate perkushtim qe kane femrat shqiptare , shpesh ne e harrojme se sa nevoje kemi per to , pikerisht ngaqe ato na japin gjithcka edhe ne na duket sikur jane te detyruara ta bejne kete . Harrojme se ato bejne gjithcka per ne ngaqe dine te dashurojne deri ne fund te shpirtit , edhe kjo eshte nje veti qe nuk ka kushdo . Ndaj une them se jemi me fat qe ato jane keshtu sic jane edhe duhet ti shtrengojme fort mbas zemres sepse jane te rralla femrat ne bote qe dine te dashurojne me shpirt si fermat shqipetare

  ky eshte opinioni im per femrat shqiptare ne pergjithesi

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Red face

  Mendoj, se gjendja ne Shqiperi e koheve te fundit, me gjithe kete trafik prostitucioni, i ka ndryshuar femrat shqiptare ne ekstrem, duke i bere disa te jene te kujdesshme ne ekstrem, dhe disa te bien viktima ne ekstrem. Shoqeria nuk eshte me e njejte, dhe kjo per faj te vete shqiptareve. Prinder, dhe familjare qe shesin vajzat e tyre, familje qe largohen nga vendi per te shpetuar nga kjo gjendje e Shqiperise....nuk e di, por femrat shqiptare kane ndyrshuar jashte mase shume, per shkak te rrethanave ne Shqiperi. Jane te rralle djemte qe dashurojne, dhe te rralla vajzat qe e gjejne ate dashuri, dhe qe ju jepet mundesia te jene vertet shqiptare, te dashura, te mira.
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 5. #5
  _______
  Anėtarėsuar
  30-08-2004
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Arun,

  Te uroj fat dhe lumturi ne jete. Shpresoj qe te gjithe djemte shqiptare ti ngrejne lart vlerat e vashave shqiptare. Disa e quajne zakon prapanik, por shqiptari i vertete e quan krenari per zgjuarsine dhe embelsine qe kane femrat shqiptare. As nuk eshte vecanti kjo qe ato dallohen nga te huajat?

  Ne pergjithesi:
  Ai Vlashi me mercedez ka ulur veten ne rradhe te pare. Pse luan me sinqeritetin e nje vajze te thjeshte? Valle mos mendon se tregon ndonje cilesi te vecante?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mua me pelqen shqiperia me shum se cdo ven sepse esht vendi im, por kjo nuk do te thot qe me pelqejn femrat shqiptare, perkundrazi femrat shqiptare duhet te ndryshojn shum mendje dhe te behen me te emancipuara qe te jen njerez si te gjith tjeret dhe jo prona te familjeve dhe burrave.

 7. #7
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Anėtarėsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Per Ne Cunat Shqipetare Femrat Tona Kane Nje Vlere Te Modhe ,nuk Mund Ta Krahasoj Me Nje Te Huj ,se Mentaliteti I Te Hujve Osht Si Puna E Jevgjve ,ti Bojme Qefin Vetes Sot Edhe Sdune Me Ja Dit Se Ca Vje Neser ,ndersa Per Femrat Tona Ndodh E Kunderta ,jane Me Te Pjekura Kan Qef Te Kene Personalitet ,jane Me Serioze ,pamvarsisht Se Disa E Teprojne Me Mendjemadhsine Qe Kane ,po Shumica Kerkojne Shume Nga Vetja Gje E Cila I Ndihmon Ne Te Ardhmen !!!! Si Shpirt Ju Kena ,,shume Te Omla ,,,,hajt Bofshi qef

  Edhe Shnet E Pare

 8. #8
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Mos ma ngacmoni Femrėn Shqiptare se e kam tė shenjtė.

  Citim Postuar mė parė nga gabriel
  Te gjthe ato qe e kane pare filmin "Pylli i Lirise" e dine se cfare hoqi Vlashi per ta kapur dhe per ta zbutur ate kale...
  Ne ditet e sotme, shume vete qe vijne nga jasht shtetit e vene re se femrat shqiptare ndryshojne nga ato te vendeve ku keto njerez shkojne.
  Dikush qe ka ardhur, pikerisht nga jasht tha dhe shprehjen;
  "Ketu jane bere femrat si kali i Vlashit"

  Femrat shqiptare jane me pak te lirshme, e kane me te veshtire per te krijuar njohje me dike, qofte dhe kur e pelqejne ate, shpesh here jane te ndrydhura ne vendimet qe marrin, etj...
  Nderkohe qe per "Vlashet me mercedez" ato shpesh here jane mjafte te lehta per tu arritur....
  Ju si mendoni; keto jane vlera, tregojne force karakteri per femrat shqiptare apo......?

  Po sa tė ketė "Vlashė me Mercedesa" qė herė me hir- herė me pahir tė mbarkojnė nėpėr makina, normal qė femrat shqiptare do tė vetėmbrohen.

  Pa thuaji atij karafilit qė na paska ardhur nga jashtė: - Tė shihte tė motrėn qė kur tė kalonte rrugės ta ndiqnin 40 palė sy tė shqyer dhe tė ngadalsonin shpejtėsinė e makinave 20 meshkuj qė ti kallnin datėn me mėnyrėn si e vrojtonin nga koka te kėmbėt si do sillej e motra: Me krahė hap e buzagaz apo do mblidhej e stėrmblidhej nė vetvete nga frika.

  Tjetra , Kur na vjen karaifili me pushime na don shoqe/tė dashura ( jaranka) pėr tė kaluar pushimet , e kur ikėn na don virgjėresha pėr bashkėshorte.
  E si tė sillen ēupat shqiptare? Se hall me hyp e hall me zhdryp?!
  E vlefshme kjo edhe pėr djemtė qė janė nė Shqipėri.

  Dhe e fundit , sa kohė ta ndrydhin femrėn shqiptare meshkujt tanė me ē'vleftėsim dhe injorim aq kohė sa Vlashit do t'ju duhet pėr tė krijuar njė relacion stabėl e normal. Nė fund tė fundit pasi t'ju ketė dalė shkuma , mbase i japin mė shumė vlerė " Femrės Heroike Shqiptare" e cila gjėndet nė jetė nė ēdo aspekt nė tė njėjtin nivel me to , pėr tė mos thėnė edhe mė lart , vetėm se nė Shqipėri mospavarsia ekonomike nuk e lė tė ngre kokė e tė nxjerrė nė pah forcėn femėrore tė karakterit.

  Vallė mendoni ju djemtė tanė se ne femrat Shqiptare jemi idiote dhe nuk dimė ta jetojmė jetėn?! Dimė, dimė dhe mjaft mirė madje edhe pa fodullėkun, egoizmin dhe hipokrizinė tuaj, por shumicės ia e zė rrota bishtin gjėndja ekonomike.

  Shkrimi i kushtohet Vlashit tė ardhur me pushime nė radhė tė parė si dhe Vlashėve me mercedesa qė u duket vetja zot mbi njė makinė me tė cilėn nuk i dihet nė mund tė kalojnė deri nė bregun tjetėr tė Adriatikut nga frikė e Interpol e kompani.

  Po shkoj tė fle pėr sonte.

  Natėn e mirė tė gjithėve.

  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 30-08-2004 mė 18:16

 9. #9
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
  Po sa tė ketė "Vlashė me Mercedesa" qė herė me hir- herė me pahir tė mbarkojnė nėpėr makina, normal qė femrat shqiptare do tė vetėmbrohen.

  Pa thuaji atij karafilit qė na paska ardhur nga jashtė: - Tė shihte tė motrėn qė kur tė kalonte rrugės ta ndiqnin 40 palė sy tė shqyer dhe tė ngadalsonin shpejtėsinė e makinave 20 meshkuj qė ti kallnin datėn me mėnyrėn si e vrojtonin nga koka te kėmbėt si do sillej e motra: Me krahė hap e buzagaz apo do mblidhej e stėrmblidhej nė vetvete nga frika.

  Tjetra , Kur na vjen karaifili me pushime na don shoqe/tė dashura ( jaranka) pėr tė kaluar pushimet , e kur ikėn na don virgjėresha pėr bashkėshorte.
  E si tė sillen ēupat shqiptare? Se hall me hyp e hall me zhdryp?!
  E vlefshme kjo edhe pėr djemtė qė janė nė Shqipėri.

  Dhe e fundit , sa kohė ta ndrydhin femrėn shqiptare meshkujt tanė me ē'vleftėsim dhe injorim aq kohė sa Vlashit do t'ju duhet pėr tė krijuar njė relacion stabėl e normal. Nė fund tė fundit pasi t'ju ketė dalė shkuma , mbase i japin mė shumė vlerė " Femrės Heroike Shqiptare" e cila gjėndet nė jetė nė ēdo aspekt nė tė njėjtin nivel me to , pėr tė mos thėnė edhe mė lart , vetėm se nė Shqipėri mospavarsia ekonomike nuk e lė tė ngre kokė e tė nxjerrė nė pah forcėn femėrore tė karakterit.

  Vallė mendoni ju djemtė tanė se ne femrat Shqiptare jemi idiote dhe nuk dimė ta jetojmė jetėn?! Dimė, dimė dhe mjaft mirė madje edhe pa fodullėkun, egoizmin dhe hipokrizinė tuaj, por shumicės ia e zė rrota bishtin gjėndja ekonomike.

  Shkrimi i kushtohet Vlashit tė ardhur me pushime nė radhė tė parė si dhe Vlashėve me mercedesa qė u duket vetja zot mbi njė makinė me tė cilėn nuk i dihet nė mund tė kalojnė deri nė bregun tjetėr tė Adriatikut nga frikė e Interpol e kompani.

  Po shkoj tė fle pėr sonte.

  Natėn e mirė tė gjithėve.

  Elna.
  Elna, befsh gjumin e embel!
  Ja sapo degjuat zerin e njeres prej femrave shqiptare.
  Asnje koment tjeter s'mund te besh ketu pervec se shkrimi rrjedh nga dinjiteti dhe llogjika e paster.

 10. #10
  _______
  Anėtarėsuar
  30-08-2004
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mesazh me i bukur qe mund te jete per nje djale shqiptar qe e ka shperdoruar figuren e femres, simbolin e nenes, heroizmit, flijimit, paqes, simbolin e fjales.
  Nuk mendoni qe jemi nje popull i vecante dhe me vlera te pakrahasueshme? Kush eshte ai popull qe ka thurrur legjenda dhe kenge me teper per nenen, atdheun sesa per dashurine si populli Shqiptar? Ne cdo kenge keni nga nje amanet.

  Elna, bravo. Ika dhe une te fle gjume, i the ti te gjitha.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Afer-dita : 30-08-2004 mė 19:17

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Cdohere me mahnisin komentet e Elnes.
  I thote sendet tamam ashtu si i mendon.
  Sa per temen,nuk e kam pare filmin andaj nuk kam se cka edhe te komentoj.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2003
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ... sa per debat.......

  Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
  Po sa tė ketė "Vlashė me Mercedesa" qė herė me hir- herė me pahir tė mbarkojnė nėpėr makina, normal qė femrat shqiptare do tė vetėmbrohen.

  Pa thuaji atij karafilit qė na paska ardhur nga jashtė: - Tė shihte tė motrėn qė kur tė kalonte rrugės ta ndiqnin 40 palė sy tė shqyer dhe tė ngadalsonin shpejtėsinė e makinave 20 meshkuj qė ti kallnin datėn me mėnyrėn si e vrojtonin nga koka te kėmbėt si do sillej e motra: Me krahė hap e buzagaz apo do mblidhej e stėrmblidhej nė vetvete nga frika.

  Tjetra , Kur na vjen karaifili me pushime na don shoqe/tė dashura ( jaranka) pėr tė kaluar pushimet , e kur ikėn na don virgjėresha pėr bashkėshorte.
  E si tė sillen ēupat shqiptare? Se hall me hyp e hall me zhdryp?!
  E vlefshme kjo edhe pėr djemtė qė janė nė Shqipėri.

  Dhe e fundit , sa kohė ta ndrydhin femrėn shqiptare meshkujt tanė me ē'vleftėsim dhe injorim aq kohė sa Vlashit do t'ju duhet pėr tė krijuar njė relacion stabėl e normal. Nė fund tė fundit pasi t'ju ketė dalė shkuma , mbase i japin mė shumė vlerė " Femrės Heroike Shqiptare" e cila gjėndet nė jetė nė ēdo aspekt nė tė njėjtin nivel me to , pėr tė mos thėnė edhe mė lart , vetėm se nė Shqipėri mospavarsia ekonomike nuk e lė tė ngre kokė e tė nxjerrė nė pah forcėn femėrore tė karakterit.

  Vallė mendoni ju djemtė tanė se ne femrat Shqiptare jemi idiote dhe nuk dimė ta jetojmė jetėn?! Dimė, dimė dhe mjaft mirė madje edhe pa fodullėkun, egoizmin dhe hipokrizinė tuaj, por shumicės ia e zė rrota bishtin gjėndja ekonomike.

  Shkrimi i kushtohet Vlashit tė ardhur me pushime nė radhė tė parė si dhe Vlashėve me mercedesa qė u duket vetja zot mbi njė makinė me tė cilėn nuk i dihet nė mund tė kalojnė deri nė bregun tjetėr tė Adriatikut nga frikė e Interpol e kompani.

  Po shkoj tė fle pėr sonte.

  Natėn e mirė tė gjithėve.

  Elna.
  ...., qe ne fillim dua te permend se shpesh malli per vendin, shoket dhe miqte ne Shqiperi si dhe kujtimet e bukura te se shkuares ben qe te "hyjnizohen" apo te ngrihen lart "vlera" qe ne te shumten e rasteve duhen ndyshuar dhe rikonceptuar...

  per debatin...
  ... se pari,,,
  ne shumicen derrmuese te rasteve femrat u shkojne me deshire "Vlasherve me mercedes",,,, ndersa c'do arsyetim tjeter mbart ne vetvete deshtim dhe zhgenjm per mbarkuesen...

  ... se dyti,,,,
  fakti qe te ndjekin 40 pale sy,,,, (duke mos perjashtuar mos emancipimin e meshkujve) tregon se femrat e mira, fatkeqesisht jane me pikatore dhe kjo sjell qe ta mbajne hunden shume me perpjete nga sa vlera mund te kene vertete...
  ... se treti,,,,
  eshte normale qe kushdo "karafil" qe vjen nga jasht por dhe nga brenda vendit, te kerkoje te zere shoqe. Nje gje te tille e kemi kerkuar dhe ne kur kemi shkuar jashte vendit,,, castet qe kemi kaluar kane qene shume te bukura dhe kujtimet te pa harrueshme. Dhe s'besoj se ka noj gje te keqe...

  se fundi...
  femren shqiptare nuk e ndydhen meshkujt; ajo eshte e ndrydhyr nga natyra e saj gje qe per mendimin tim nuk eshte as vlere, as tregues karakteri e aq me pak tregues emancipimi sic duan ta pareqesin disa...

 13. #13
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  =gabriel

  ... se dyti,,,,
  fakti qe te ndjekin 40 pale sy,,,, (duke mos perjashtuar mos emancipimin e meshkujve) tregon se femrat e mira, fatkeqesisht jane me pikatore dhe kjo sjell qe ta mbajne hunden shume me perpjete nga sa vlera mund te kene vertete...
  ..
  Mund tė tė them shumė pėr kėtė temė , por para se tė filloj do doja tė kishe mirėsinė t'i pėrgjigjeshe njė pyetje e cila mė vjen nė mendje kur lexoj pikėn dy tė postimit tėnd:
  Si ėshtė pėr ty dhe njerėzit e "civilizuar" si ti imazhi i kėsaj femrės sė mirė qė na qėnka me pikatore" ?! Pėrshkruama tė lutem. Flm
  Pres pėrgjigje pėr tė vazhduar debatin .

  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 31-08-2004 mė 13:55

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Meqe me doli rruga nga kjo teme, nje pershkrim i shkurter i femres me pikatore:

  Kryesorja, futet drejt e ne teme, nuk kerkon qe ti te lexosh midis rrjeshtash. Nuk ka nevoje ti analizosh fjalet per te kuptuar se ku do te dali, dhe nuk analizon fjalet e tua per te dale ne konkluzione jashtetokesore; Di te vishet si femer me klas, xhinset, shapkat dhe bluzat me menge te shkurtra nuk mund te tregojne klas; Lahet minimumi nje here ne dite (kjo nuk ka nevoje te sqarohet); E kupton se dielli nuk shkelqen nga vrima e bithes se saj, pra denglat dhe pordhet e teperta jane te panevojshme, krenaria e tepert nuk i pelqen askujt; Nuk eshte xheloze dhe posesive, ka besim tek partneri i saj; Di ta fusi nje here doren ne xhep (sa per ti treguar partnerit, se nuk po e abuzon; Eshte e gatshme te japi dhe te mari oral; respekton partnerin e saj, duke u dukur e denje ne krahun e tij, truku dhe lyerja tregojne respekt ndaj personit qe ke ne krah; Ka besim ne veten e saj, nuk perpiqet ta krahasoje veten me ISH-et e tua dhe te pyet vend e pa vend per to; E di se ne restorant thikat e pirunet perdoren nga jashte -brenda; Nuk ankohet ore e minute se sahati eshte nje minute mbrapa (probleme te parendesishme); Di te lidhe dy fjale, dhe te mbaje nje muhabet; dhe se fundi e kupton se respekti fitohet dhe nuk dhurohet.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 15. #15
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Femer me pikatore eshte ajo qe di te jete shoqe dhe partnere por po e le ama. Se kam frike qe nuk para i pelqen shume meshkujve kur femra eshte dhe shume mire e formuar. Zoti e di pse ndihen te kercenuar. Po kete do e hidhni pak ne diskutim?!

 16. #16
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Wink ē'tė mbejllėsh, do korrėsh.

  Citim Postuar mė parė nga R2T
  Meqe me doli rruga nga kjo teme, nje pershkrim i shkurter i femres me pikatore:

  Kryesorja, futet drejt e ne teme, nuk kerkon qe ti te lexosh midis rrjeshtash. Nuk ka nevoje ti analizosh fjalet per te kuptuar se ku do te dali, dhe nuk analizon fjalet e tua per te dale ne konkluzione jashtetokesore; Di te vishet si femer me klas, xhinset, shapkat dhe bluzat me menge te shkurtra nuk mund te tregojne klas; Lahet minimumi nje here ne dite (kjo nuk ka nevoje te sqarohet); E kupton se dielli nuk shkelqen nga vrima e bithes se saj, pra denglat dhe pordhet e teperta jane te panevojshme, krenaria e tepert nuk i pelqen askujt; Nuk eshte xheloze dhe posesive, ka besim tek partneri i saj; Di ta fusi nje here doren ne xhep (sa per ti treguar partnerit, se nuk po e abuzon; Eshte e gatshme te japi dhe te mari oral; respekton partnerin e saj, duke u dukur e denje ne krahun e tij, truku dhe lyerja tregojne respekt ndaj personit qe ke ne krah; Ka besim ne veten e saj, nuk perpiqet ta krahasoje veten me ISH-et e tua dhe te pyet vend e pa vend per to; E di se ne restorant thikat e pirunet perdoren nga jashte -brenda; Nuk ankohet ore e minute se sahati eshte nje minute mbrapa (probleme te parendesishme); Di te lidhe dy fjale, dhe te mbaje nje muhabet; dhe se fundi e kupton se respekti fitohet dhe nuk dhurohet.


  Lahet minimumi nje here ne dite (kjo nuk ka nevoje te sqarohet);
  Po kush ju lau jo mėr karaifila deri dje e akoma sot. Nėnat , motrat, gratė tuaja. Ato pra " Femrat Shqiptare". Dil njėherė bulevardit e shifi si u shkėlqejnė flokėt nga llumi e zhuli ca cunave qė tė vjen ndot me i kalu i shikim e jo me i ndenjur afėr e shifi gocat qė tė mbushet syri nga kėnaqėsia.


  Di te vishet si femer me klas, xhinset, shapkat dhe bluzat me menge te shkurtra nuk mund te tregojne klas;
  Nuk di nė e njeh ti fenomenin modė. Ja ē'thotė Sanial Dybai pėr modėn:- Autoriteti modė ėshtė kaq i fortė, sa na detyron tė bėhemi qesharakė, qė tė mos na marrin pėr tė tillė. Prandaj i bie: Sipas vendit bėhet kuvendi, sipas kohės, veset.


  Di ta fusi nje here doren ne xhep (sa per ti treguar partnerit, se nuk po e abuzon
  Po nėse ajo s'punon mėr karaifila tė dali ke semaforėt me e fut i herė dorėn nė xhep pėr ju. Se femrat me rrogė , mė ngadalė pak , dinė ta fusin dorėn nė xhep , madje shumė herė mė me vlerė sesa meshkujt pėr nga shija a dhurata.


  Nuk eshte xheloze dhe posesive, ka besim tek partneri i saj;
  Femra shqiptare posesive?! Nuk di ku e gjete ti kėtė konkluzion kur femra shqiptare kanė menjanuar vetveten pėr tė mirėn e familjes, fėmisė , burrit tė tyre?!  Eshte e gatshme te japi dhe te mari oral; respekton partnerin e saj, duke u dukur e denje ne krahun e tij,
  Ca tė mbjellėsh do korrėsh si nė respekt ashtu edhe nė intimitet.  Truku dhe lyerja tregojne respekt ndaj personit qe ke ne krah. Di te lidhe dy fjale, dhe te mbaje nje muhabet;
  Pėr ē'do tenxhere e ka nga njė kapak. C'farė tenxhereje je, asoj kapaku do gjesh. Njėjtė pėr femra a meshkuj.  E di se ne restorant thikat e pirunet perdoren nga jashte -brenda;
  1) Po sikur mos ta dinte vallė kaq problem qėnka ti shpjegohet ku rri thika e ku rri piruni?!
  2) Ti shkon nė Shqipėri nė njė restorant klas dhe nuk dinė akoma nga vihet thika e piruni , na u kapke ti me femrėn shqiptare. Jo mė larg , po tek Vodafoni i madh nė mes Tiranės ta shėrbejnė akulloren " Belle Helene" ( emrin e ka te bukur kupa) me lugė ekspresi , e kur i thua jo dua tė paktėn njė lugė ēaji tė shohin me habi. Shko provoje dhe bindu kur tė tė zhyten gishtat nė akullore duke kėrku me kap mini-lugėn.
  3) Deri nė 90 gati nė asnjė familje shqiptare nuk u pėrdorte thika e piruni , e nga na dolėt ju me kaq tė ftillushėm sa tė na quani femrėn shqiptare Kalė Vlashi pėr thikė a pirun?! Pyetini njeherė nėnat a motrat tuaja se mbase ju fusin ka i ftillume me ju kujtu Kalin e Vlashit.

  Femrat Shqiptare janė tė mrekullueshme. Dinė tė komunikojnė, tė reflektojnė , tė dialogojnė, tė dėgjojnė gjė qė ėshtė shumė e rėndėsishme e dinė gjithashtu tė japin pėrparėsi si nė rastin e familjes, fėmijės apo bashkėshortit , ndaj RT2 , Gabriel e kompani:
  Ju lutem lėreni tė qetė femrėn shqiptare . Eshtė ti ngrini lapidarė ēfarė meshkujt tanė i kanė bėrė femrės Shqiptare fizikisht , psikologjikisht dhe moralisht. Mos ja ngacmoni plagėt, nėnave , motrave , shoqeve , bashkėshorteve a tė dashurave tuaja.  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 31-08-2004 mė 17:04

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ti me kerkove femren me pikatore, une ta dhashe, nuk eshte e nevojshme te me shpjegosh mua, pelqimet e mia. Kerkove perkufizim tu dha, tani mund te vazhdosh te shpjegosh cfare kishe per te shpjeguar, nese do rri te analizoj ato brockulla qe shkrove ti, dhe me pas ti ato qe shkruaj une do rrime ketu deri ne 2010-en.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 18. #18
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Anėtarėsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Elna Durrėsi tamam i ke rene pikes. Vallaji si femrat shqiptare ska por rrethanat edhe gjithcka nuk na bejne te dalim ne pah si femrat moderne qe jane jashte shtetit. Cte besh .....kur u ndan kaq na ran. Kane me mentalitet te ulet meshkujt sesa ne.
  " Appreciate the best and stop complaining."
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sweet_babe : 31-08-2004 mė 17:34
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2003
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up Ja njera syresh e dale nga pikatorja....

  Citim Postuar mė parė nga R2T
  Meqe me doli rruga nga kjo teme, nje pershkrim i shkurter i femres me pikatore:

  Kryesorja, futet drejt e ne teme, nuk kerkon qe ti te lexosh midis rrjeshtash. Nuk ka nevoje ti analizosh fjalet per te kuptuar se ku do te dali, dhe nuk analizon fjalet e tua per te dale ne konkluzione jashtetokesore; Di te vishet si femer me klas, xhinset, shapkat dhe bluzat me menge te shkurtra nuk mund te tregojne klas; Lahet minimumi nje here ne dite (kjo nuk ka nevoje te sqarohet); E kupton se dielli nuk shkelqen nga vrima e bithes se saj, pra denglat dhe pordhet e teperta jane te panevojshme, krenaria e tepert nuk i pelqen askujt; Nuk eshte xheloze dhe posesive, ka besim tek partneri i saj; Di ta fusi nje here doren ne xhep (sa per ti treguar partnerit, se nuk po e abuzon; Eshte e gatshme te japi dhe te mari oral; respekton partnerin e saj, duke u dukur e denje ne krahun e tij, truku dhe lyerja tregojne respekt ndaj personit qe ke ne krah; Ka besim ne veten e saj, nuk perpiqet ta krahasoje veten me ISH-et e tua dhe te pyet vend e pa vend per to; E di se ne restorant thikat e pirunet perdoren nga jashte -brenda; Nuk ankohet ore e minute se sahati eshte nje minute mbrapa (probleme te parendesishme); Di te lidhe dy fjale, dhe te mbaje nje muhabet; dhe se fundi e kupton se respekti fitohet dhe nuk dhurohet.
  jam dakort me siper-shkruesin, natyrisht me ca ndryshime, se c'do njeri ka guson,shijet dhe preferencat e veta personale...

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2003
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ... per temen;;;;
  ndodhi ajo qe kisha frike !
  kur behet fjale per debat dhe rishikim te disa "vlerave" qe NE i kemi quajtur te tilla brez pas brezi, fillojne e dalin ne pah shprehje katerceperisht te dala mode.
  Ja nje shembull;;;;;


  R2T- lahet minimumi nje here ne dite..........

  ELNA- po kush ju lau ju mer karafila, nenat motrat grate tuaja, ato pra femrat shqiptare....

  A thua se jasht shtetit njerzit i lajne "motrat e nene terezes" !!!

  Ketu idea eshte qe shume gjera qe nuk mund te funksionojne me duhen ri-pare, duhen ri-modeluar ne perputhje ene me ate cop bote te qyteteruar dhe jo te rrime me lidhet,zakonet dhe fjalorin e kohes babaqemes ku te themi se; grate, motrat,nenat, mbesat tona,,,, jane HEROINAT e kesaj bote dhe ne jemi njerezit me me fat ne planetin toke?!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 02-09-2004 mė 12:37

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kur duket mė mirė karakteri i njeriut?
  Nga DEA27 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 29-03-2009, 18:10
 2. Pėrgjigje: 168
  Postimi i Fundit: 02-02-2006, 06:25
 3. Karakteri i njeriut dhe percaktimi gjenetik
  Nga shigjeta nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-04-2004, 02:10
 4. Karakteri, zhvillimi dhe edukimi i tij
  Nga StterollA nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-08-2003, 01:40
 5. karakteri me te cilin rate ne dashuri
  Nga katana nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 07-09-2002, 12:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •